:en wijsbegeerte die 'n tijd ver vooruit was Zó spaart u gunstig: amro bank Surinaams overleg zit muurvast Borstlaps 'Echo' in première bij USO ;tie voor bijzondere 'calvinistische' leerstoelen Studenten steun in de rug geven I/Vat is een bijzonder loogleraar? Spaai S-jes" op de flesjes van Keiler bier 6 Kamercommissie wil meer weten over de terreurbestrijding Plan voor Brabants 'ambachtendorpje' Films in filmmuseum: Mack Sennetts kluchten Films van Griffith en Ince Werkloosheid in EEG gestegen Spiegelbeeld J [^/KWARTET ZATERDAG 24 MAART 1973 i BINNENLAND T13/K13 onze onderwijsredactie res STERDAM Volgende week begint een financiële actie van richting bijzondere leerstoelen voor calvinistische wijsbegeerte, l v-an de actie is het aantal bijzondere leerstoelen aan openbare ersiteiten en hogescholen uit te breiden van zes tot acht. Wie ,ei ht denken dat de wijsbegeerte der wetsidee was bezig weg te nen vergist zich dus. misschien niet toevallig dat de Jjging voor calvinistische wijsbe- s%5 juist in deze tijd weer nieuwe teit ontplooit. Niemand zal de iging verdenken van modieuze athie voor moderne ideeën. Toch liet uitgangspunt van waaruit de iging in 1935 vertrok nu erg mo- Het destijds wereldvreemde «eld dat er geen 'neutrale' we- ïap bestond is nu een van de laamste stokpaardjes van vele, 1 links georiënteerde onderzoe- De vereniging is haar tijd voor- eweest. bijzondere leerstoelen bestaan :1947. De vereniging riep toen de ing Bijzondere Leerstoelen in m op aandrang van studenten Christelijke Studenten Bewe- en bijzonder hoogleraar is een tcent die door een stichting ordt benoemd en betaald om n de universiteit of hoge- hooi een bepaald vak te ge il. Studenten die dat willen innen dan bij hem college la te voorkomen dat iedere jsneus zich voor bijzonder iogleraar uitgeeft zijn er wel ige voorwaarden gesteld. Een arvan is dat de instantie die noemt een bedrag van tien- lizend gulden stort. Vandaar it het vestigen van tioee nieu- 2 leerstoelen de stichting bij- ndere leerstoelen vöor calvi- stische wijsbegeerte geld kost. r*r is trouwens veel meer nodig, mt die docenten moeten ook worden. Wel probeert stichting het zo zuinig moge- i te doen. Alleen prof. dr. K. Popma (Utrecht en Gronin- iis full timer. De andere Jjtenten (prof. ir. H. van Ries- ^rn in Delft, drs. H. G. Geertse- a in Leiden, prof. ir. E. ill (huurman in Eindhoven, en of. dr. A. Troost in Rotter- im) hebben hun hoofd-betrek- ng elders. Voorlopig heeft de ichting aan twee ton genoeg, an zullen er ook in Wagenin- n en aan de T.H. Twente jzondere leerstoelen worden igericht. ooral in de levensbeschouwe- ke ^sfeer bestaan nogal wat jzondere leerstoelen. Het best et de calvinistische leerstoelen rgelijkbaar zijn de bijzondere erstoelen van de St. Radboud- zhting. Daar ivas het de be- 'Aing om studenten van ka- ilieke huize een steuntje in rug te geven als zij terecht tarnen op een openbare uni- rsiteit. De thomistische wijs- egeerte kon dan dienen als gengif tegen alle niet-katho- eke opvattingen die hun wer en voorgeschoteld. Verder be- aan er bijvoorbeeld bijzondere erstoelen vanwege de stich- ng Socrates (humanistisch ver- and), vanwege kerken (de zo- erjenaamde 'kerkelijke' hooglera- tn) en de stichting Proklos theosofie). (ADVERTENTIE) voor vele prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde: o.a. fondueset, ovengrill, i»* pannenset etc. I vraag uw slijter om de folder en spaarkaart iv pijples 41 3» cl- 7erfl« halve liter in handig ÖZct. meeneem- per f|eg kratje ging. De CSB hield al vele jaren congressen waar de wijsgerige inzich ten van prof. dr. H. Dooyeweerd en Drof. dr. D. H. Th. Vollenhove, de grondleggers van de wijsbegeerte der wetsidee, veelvuldig onderwerp van gesprek waren. Maar eenmaal per jaar een conferentie was hun niet genoeg. Dus vroegen zij om 'bijzondere' hoog leraren die aan de 'neutrale' universi teiten en hogescholen calvinistische wijsbegeerte konden doceren. De vo rig jaar geëmeriteerde prof. dr. J. P. A. Mekkes (Rotterdam, later ook Lei den en Eindhoven) was de eerste In het blad Mededelingen van 1947 wordt uitgelegd waarom de bijzondere leerstoelen nodig waren. Niet ieder een kon of wilde aan de Vrije Uni versiteit studeren. Er waren nu een maal vakken (techniek bijvoorbeeld) die aan de VU niet voorkwamen. Dus moest je naar een 'neutrale' universi teit of hogeschool. Maar daar lagen vele gevaren op de loer. De reeds genoemde CSB en ook de studenten vereniging SSR deden zoveel mogelijk om de band met de calvinistische tra ditie te bewaren. Maar er was meer nodig. Juist in de studie zelf hadden de studenten een steun in de rug nodig. Het geloof in de zegeningen van de neutrale en objectieve wetenschap vierde nog hoogtij. Van politieke of godsdiensti ge vooronderstellingen bij de onder zoeker zelf wilde niemand horen. De wetenschap bestudeerde de feiten. Die feitelijkheid was voor de onderzoeker de enige wet waaraan hij hoefde te ge hoorzamen. Maar wie van calvinisti sche huize kwam hoorde ook toen al beter te weten. Zowel de onderzoeker in zijn subjectiviteit als de objectieve feiten die hij onderzoekt vallen onder de wet van God. En om dat geloof te versterken was onderwijs in de wijsbe geerte der wetsidee ook aan openbare universiteiten geen overbodige luxe. Hoewel tegenwoordig niet iedereen het uitgangspunt van de calvinistische wijsbegeerte zal delen, wordt er wei nig kritiek meer geuit op het idee dat ook de wetenschap vooronderstellin gen heeft. Op dat punt zijn marxisten en calvinisten het vandaag roerend eens. Hoe komt het nu dat de Calvinisti sche wijsbegeerte toch vaak een con servatief image heeft? Drs. H. G. Geertsema, wetenschappe lijk medewerker aan de VU en bijzon der docent in Leiden, zegt: 'De kritiek van de calvinistische wijsbegeerte lijkt nu misschien wel eens rechts omdat er van onze kant vaak kri tiek is op het neo-marxisme. Maar dat komt omdat dit de stroming is die zich nu sterk doet gelden. Als een rechtse ideologie nu zou domineren zou onze kritiek daar ook tegenin gaan'. Toch lijken de calvinistische wijsge ren minder moeite te hebben met de kapitalistische maatschappij dan met de socialistische. En prof. Van Ries- sen beoordeelt de apartheidspolitiek van Zuid Afrika ook aanzienlijk mil der dan bijvoorbeeld prof. Zuidema het communisme. Blijkt daar toch niet een bepaalde voorkeur uit? Geertsema: 'Ook van een man als Van Riessen kun je moeilijk zeggen dat hij bij links of bij rechts hoort. In zijn beschouwingen over de techniek heeft hij al vele jaren gewezen op de gevaren van de technocratie. Prof. Schuurman heeft vorig jaar in zijn proefschrift niet anders gedaan. Zijn analyse van het technocratisch denken brengt hem soms in de buurt van Marcuse. Er zijn ook andere voorbeel den die bewijzen dat de calvinistische wijsbegeerte niet vereenzelvigd mag worden met rechts. Prof. dr. B. Goud zwaard heeft als econoom vanuit zijn calvinistische achtergrond gedegen kri tiek geleverd op ons economisch sy steem'. Hoe komt het dat de protestantse theologen nooit erg warm gelopen zijn voor de wijsbegeerte der wetsi dee? Drs. Geertsema: 'Toen de wijsbegeerte der wetsidee in de jaren twintig, dertig ontstond richtte zij zich onder andere tegen de scholastiek. Dat is een middeleeuwse wijze van denken die heel systematisch en consequent doorredeneert tot in de meest kleine details (bijvoorbeeld het soortelijk gewicht van engelen). Bovendien is kenmerkend voor de scholastiek dat zij de neutrale filosofie verbindt met het christelijk denken. Omstreeks 1930 was de gereformeerde theologie ook vaak geïnfecteerd door scholastie ke ideeën. De gereformeerde theologie blonk uit in een ragfijne systematiek en allerlei neutrale filosofische ge dachten werden kritiekloos ingebouwd in het christelijk denken. Om een voorbeeld te noemen: de scheiding van ziel en lichaam werd overgeno men van de Grieken. Toen de calvi nistische wijsbegeerte deze vooronder stellingen begon te kritiseren viel dat niet altijd in goede aarde'. Drs. C. van Dijk, curator van de stichting, en W.d.W.-er van het eerste uur, vult dat aan: 'Wat ook een rol speelt is dat de theologie zich altijd een beetje koningin der wetenschap pen heeft gevoeld. Zij kon moeilijk wennen aan de gedachte dat de wijs- Drs. M. G. Geertsema begeerte ook ten aanzien van de theo logie, een taak had. De wijsbegeerte beziet immers de wetenschappelijke uitgangspunten en methodes van alle takken van wetenschap'. Geertsema: 'De theologie is nu wel minder zelfverzekerd dan dertig jaar geleden. Maar ook nu probeert zij nog vaak gebruik te maken van de he dendaagse, niet-christelijke filosofie._Zo heeft de duitse theoloog Bultmann gebruik gemaakt van de filosofie van Heidegger en zo maken vandaag veel theologen gebruik van neo-marxisti- sche filosofieën.' Slaat de calvinistische wijsbegeerte aan bij de studenten? Ir. J. H. Santema, wetenschappelijk medewerker van de VU en secretaris van de stichting, zegt daarover: 'Voor de studenten aan de VU is het alle maal niet meer zo vanzelfsprekend als vroeger. Ze vragen waarom die calvi nistische wijsbegeerte nodig is. Er is ook vaak kritiek geweest op de massa colleges die verplicht waren voor eer stejaars. Een deel van de studenten aan de VU volgt nog steeds zulke mas sa-colleges. Maar in sommige facultei ten is al een begin gemaakt met het inpassen van de filosofie binnen het studieprogramma van de afzonderlijke vakken'. De voorzitter van de stichting, mr. L Koffeman, over de belangstelling aan andere universiteiten: 'De belangstel ling voor de colleges van de bijzonder hoogleraren varieërt per stad en per jaar. Soms is het een groepje van tien. twintig man: soms zijn er ook uitschieters van zestig man. Opvallend is dat bijvoorbeeld in Eindhoven ook veel katholieke studenten de colleges van prof. Schuurman bezoeken. Ze hebben kennelijk behoefte aan een filosofische bezinning vanuit gods dienstige achtergronden'. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar.die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bijzondere Tweede Kamercommissie inzake de terreurbe strijding heeft een aantal kritische vragen aan de regering gesteld over de maatregelen die het kabinet heeft genomen om terreurdaden tegen te gaan. Deze maatregelen houden de oprich ting in van twee eenheden scherp schutters en een eenheid specialisten in het van man tot man gevecht, te bemannen door vrijwilligers van poli tie en krijgsmacht De commissie wil van de regering weten of er in het buitenland soortgelijke maatregelen zijn genomen en of er gegevens zijn waaruit blijkt dat de instelling van dergelijke eenheden een vermindering van het aantal terreuracties heeft op geleverd. De commissie vraagt voorts welke concrete feiten nu tot de genoen maatregelen hebben geleid en met wie daarover overleg is gepleegd. Ook wordt gevraagd naar de mogelijkheid van crisis-interventieteams van specia listen in de gedragswetenschappen die wellicht een gewelddadige afloop van een terreuractie kunnen voorkomen. Bekend is dat de linkse oppositiepar tijen zeer kritisch staan tegenover de genomen maatregelen en veel meer in de richting van crisis-interventieteams denken. De commissie wil van de regering, om precies te zijn van minister-president Biesheuvel, minister Van Agt (justi tie), minister Geertsema (binnenland se zaken) en minister De Koster (de fensie) die speciaal met de terreurbe- strijdingsmaatregelen belast zijn, voor volgende week donderdag antwoord hebben, omdat zij dan een hoorzitting over de terreurbestrijding houdt BREDA Een bureau voor architec tuur en stedenbouw in Valkenswaard heeft een plan uitgewerkt voor de bouw van een 'ambachtendorpje' in Brabant. In het dorpje zouden zestig ambachten worden ondergebracht. Verwacht wordt, dat deze nieuwe toe ristische trekpleister per jaar meer dan één miljoen mensen zal trekken. In het dorpje zou de initiatiefnemer dertig uitgestorven ambachten willen onderbrengen naast dertig ambachten, die ook nu nog beoefend worden. Volgens het architectenbureau komen voor de vestiging van het dorpje het meest in aanmerking Sint-Michielsges tel bij Den Bosch, de Gelderse heide ten zuiden van Breda (nu militair oefenterrein) en de Wouwsche Planta ge in West-Brabant. Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. Van een medewerker PARAMARIBO Het overleg tussen vakbonden en regering in Suriname zit muurvast. De kloof tussen beide standpunten is peilloos diep en uitzicht op een spoedige doorbraak is er voorlopig niet. Er heerst wederzijds een vijandige sfeer, met het gevolg dat de nu voor onbepaalde tijd opgeschorte besprekingen, uitgesproken stroef zijn verlopen. Overigens hebben zowel de vakbonden als de rege ring nogmaals vertrouwen uitge sproken in het werk van de com missie van goede diensten, die zich blijft beraden om uit de huidige impasse te geraken. Deze commis sie heeft echter al laten weten dat voortzetting van de besprekingen in het huidige stadium niet moge lijk is. Intussen heerst in Paramaribo de grimmige sfeer die op uitbreiding van de stakingen wijst. De vak bond van het verplegend en huis houdelijk personeel bij de over- heidsziekenhuizen en verpleegin richtingen heeft nu een volledige staking uitgeroepen. Dit betekent dat alle dispensaties die nu al twee maanden van kracht waren, en die erop gericht waren het meest noodzakelijke werk veilig te stel len, in te trekken. Ook het communicatiepersoneel van het vliegveld Zanderij heeft de zaak gisteren platgelegd. Deze verscherping van de situatie volgde op een uitzichtloos gesprek tussen regering en vakbonden dat zich acht uur had voortgesleept zonder dat de partijen ook maar iets nader tot elkaar kwamen. Geen wonder dat in Suriname steeds meer wordt gezinspeeld op een parlementaire crisis. De leider van de grootste regeringspartij, de hindostaanse VHP (Jaggernath Lachmon, tevens statenvoorzitter) heeft gezegd van oordeel te zijn dat verkiezingen gehouden moeten worden als de publieke opinie daarop aandringt, of wanneer een conflictsituatie zou ontstaan tussen regering en parlement. Formeel kan premier Sedney het gelijk aan zijn kant hebben, het getuigt van regeringszijde echter van een gebrek aan realiteitszin te verwachten, dat de vakbonden hiermee genoegen zullen nemen. En de vakbpnden hebben in dit opzicht, zoals niet het gelijk, dan toch wel de publieke opinie aan hun kant. Want het brute politie-optreden is slechts mogelijk geweest omdat de regering in een moment van pa niek de minister van justitie blan co volmacht verschafte om zonder consideratie op te treden. De mi nister van jusititie deed dit ook en kondigde een soort 'staat van be leg' af. Hierbij werden samenscho lingen van drie of meer personen verboden; het recht tot vergaderen werd verbonden aan een schrifte lijke toestemming vooraf; betogin gen werden totaal verboden. Zo formeel als dr. Sedney zich op dit punt heeft opgesteld, zo stipt- juridisch gingen de vakbondslei ders ook in de aanval. Bij monde van mr. Eddy Bruma werd b.v. aan de onderhandelingstafel toege zegd, dat de volmacht aan de justi tie een inbreuk is op de grondwet tige regels, en dat deze grondwet duidelijk aangeeft wanneer er van een noodtoestand kan worden ge sproken. Dr. Sedney liet zich hierbij verlei den om toe te geven dat er van een noodtoestand geen sprake is geweest. Wel achtte hij in de peri- oae van de verlenging van vol macht de situatie 'zorgwekkend'. Buiten de bekende knelpunten, zo als de eis om wel loon over de stakingsdagen te betalen, en in trekking van tuchtstraffen tegen stakende ambtenaren, is er nog een extra moeilijkheid bij deze onderhandelingen; een probleem Zonder gezag dat zich wel zal blijven voordoen. Na alles wat zich heeft afgespeeld sedert 1 januari is dr. Sedney namelijk de laatste persoon die met enig gezag aan de onderhande lingstafel kan gaan zitten. Van zijn kant kan er niets goeds meer ge beuren. Niemand hier gelooft nog in zijn goede trouw en oprechte wil tot verzoening. Bovendien heeft zijn persoonlijk gezag het nulpunt bereikt doordat hij in de ogen van het publiek gespannen is voor een karretje dat feitelijk door minister Rahdakishun, van finan cien behoort te worden getrokken. Nu Sedney alles heeft genomen en nog neemt, ziet men in hem, nog meer dan voorheen, het willoos werktuig van Lachmon en de zij nen. De bijnaam waarmee zelfs de jongste scholier hem reeds een maand lang bespottelijk maakt, is hiervan ongetwijfeld een voor beeld. Dc kans op slagen van de onder handelingen zal aanmerkelijk re eier worden wanneer als voornaam ste regeringspersoon Sedney zou worden vervangen door een ande re, wiens reputatie minder geleden heeft van de staking en wat daar bij behoort. Intussen heeft de crisis ook nog Suriname's latente ziekte losge woeld, namelijk de overgevoelig heid voor de ethnische verscheiden heid. In de plaatselijke kranten is drie dagen lang kolommen vol ingezon den stukken geschreven. De ene inzender vroeg zich af waarom er zoveel aandacht werd besteed aan de doodgeschoten bosneger Abaisa en minder aan een hindostaanse landbouwer, die ook 'in d e hitte van de strijd' door een steen werd geraakt en doodging. De inhoud van de ingezonden stukken der tegenschrijvers spreekt boekdelen. Ook de grote vreugde in creoolse kring omdat dit jaar het hindos taanse Phagwafeest is opgeschort, wijst op problemen die nog zullen bestaan lang nadat vakbonden en regering celkaar gevonden zullen hebben. cm door Wouter Paap UTRECHT De componist Edgard Varèse, die op zijn dertigste jaar naar Amerika verhuisde en daar tot zijn dood, op 75-jarige leeftijd, is gebleven, is wel eens de eerste echt-experimentele componist van deze eeuw genoemd. Hij was de man van de leuze van de officiële zettingen. Varèse stelde groe peringen damen, die sterk afweken 'vrijmaking var, de klank', waarmee hij bedoelde, dat de klank een eigen den aan de geijkte, min of meer ke emotie, en vooral niet meer gebon- leven zou moeten gaan leiden, niet van het gebruikelijke patroon, bij voorbeeld in zijn uit 1925 daterend werk Itégrales voor elf blaas- en ze ventien slaginstrumenten, waarmee het programma van het door Francis Trevis geleide USO-concert in de serie Muziek na Negentienhonderd donder dagavond in Utrecht Tivoli werd geo pend. Op het programma kwam een Neder landse componistennaam voor, die waarschijnlijk voor het kleine groepje van belangstellenden dat deze geavan ceerde concertserie pleegt te bezoe ken, nieuw geweest zal zijn. Dit was de 30-jarige Dick Borstlap. Hij is geboren in Bilthoven en komt uit de school van Kees van Baaren. Zijn 'Echo' getitelde compositie voor grote orkestbezetting sloot goed aan op het stuk van Varèse, want ook hier lijkt het de klank te zijn, die de componist het meest interesseert en die in elk geval de toehoorders het meest bezig hield. In zijn korte, wat lakoniek, zelfs op verontschuldigde toon gestel de programma,toelichting zegt Borst lap, dat zijn stuk op de 'gebruikelijke' componeertechniek is gebaseerd. Hij werpt zich dus niet op als origineel uitvinder of radicaal vernieuwer, maar dat hij een eigen klankgevoel bezit, bleek evident te zijn en ook dat hij dit op een eigen manier reeds een aardig eind weer te realiseren. Een componist om op te blijven letten. Het meest fascinerende stuk vóór de pauze was ongetwijfeld 'Bewegung I' van Luciano Berio, omdat hier het fenomeen van de klank nog wel met iets anders gepaard gaat: een ingehou den maar dwingende beweging, waar een even ingehouden maar toch dui delijke merkbare emotie achter schuilt. Na de pauze volgde een werk uit 1940:. DE Symfonie in C van Strawinsky. Eén van die stukken waarin deze componist zich inspireer de op het verleden, in dit geval de Weens-klassieke symfonie in de trant van Joseph Haydn. Een wonderlijke manier van historisch, en toch actueel componeren, waarvzn alleen Stra vinsky het geheim verstond. Onder leiding van Francis Travis werd de gehele avond op hoog niveau gemusiceerd. De heldere, muzikantes- ke symfonie van Strawinsky werd heel pregnant ten gehore gebracht, waarbij vooral de blazerspartijen uit muntten door mooie profilering. Dat waren wilde jaren bij Keystone en Mack Sennet. De variété-artiesten gingen achter de camera-met-zwengel aan. mal gekleed, besnord, met gekke hoedjes, naar dat ene decortje in het zonlicht, of zomaar de straat, op. Ze wisten hoogop hoe ze zouden begin nen en dat het niet de 'chase' (jacht) zou eindigen. Voor de rest deden ze wat ze inviel, in een razende chaos, de een nog doller, gedurfder, behendiger dan de ander. Met vallen en opstaan, hollen en slaan, door ruiten en roeden, in autootjes en te water, ontketenden zij op zo'n dag een kettingreactie van gekke gebeurtenissen, en maakten daar geschiedenis mee. Zwijgend en druk gebarend, idioot actief, geholpen door de camera, de trucs, de montage, schiepen zij een waanzinnig filmwe reldje, waarin alles kon, alles fout liep en weer goed kwam, en waar iedereen om kon schateren. Van wat Mack Sennett in de jaren 1912 tot 1917 maakte is wat bijeen gebracht. Zelf is hij als nogal slome komiek te zien in Comrades, en met de grappige Mabel Noimand en de woeste Ford Sterling in Mabel's Dra matic Career. Hank Mann is een glijdende, tuimelende jonglerende ober in His Bread and Butter met de mimisch malle Slim Summerville als café-eigenaar Ben Turpin, beminlijk scheel en soepel speelt in The Clever Dummy voor levende pop, die ook nog lekker dansen kan, in een sketch waarin ook Chester Conklin en Wallace Beery meedraaien. En in The Surf Girl worden zee, strand, kermis, zwembad, auto en straat de plaatsen waarin iedereen nachtmerrieachtig achter iedereen aan zit. Keystone was een gekkenhuis waarin ze jaren achter een een paar van die filmpjes per week maakten. Gewoon voor de lol van de week. Niet beseffend dat zulke filmpjes meer dan een halve eeuw later nog als bijzonderheden vertoond zouden worden Ben Huising (Amsterdam-Filmmuseum, 29 maart) David Wark Griffith (1875-1948) is een van de grote figuren in de ge schiedenis van de cinematografie. Hoewel hij (zeker in zijn beginperio de) op het filmen neerkeek en liever als romancier beschouwd wilde worden, ontwikkelde hij door zijn experimen- Nederlandse en Belgische animatiefilms De jongens van Zienema Oktopus, die zoveel onbetaald werk verzetten (ze krijgen maar duizend gulden subsidie per jaar) hadden gedacht dat ze kon den inhaken bij het filmhuizen-circuit van Film International. Dat blijkt niet waar te zijn, de films gaan hun neus voorbij en dat is sneu, want speciaal voor deze gelegenheid hadden ze de kwantiteit van hun voorstellin gen opgevoerd van een tot zes per week-end. Maar ze hebben, via de Fugitive Cinema, wel de hand weten te leggen op een programa van twin tig korte Nederlandse en Belgische animatiefilms, waarvan er verscheide ne ook door Film International zijn vertoond. Het is de moeite waard om die eens te gaan bekijken. Het zijn heel aardige filmpjes, in vrije produk- tie gemaakt, die met vrucht kunnen concurreren tegen de dobr CRM ge subsidieerde korte films. Ze missen elke pompeuze pretentie en zouden zo als voorfilm de bioscoop in kunnen, maar daar zult u ze niet zien. Daarom naar Zienema Oktopus, Keizersgracht 138, te Amsterdam, aanstaande vrijdag en zaterdag om 20, 22 en 24 uur. Van een verslaggever BRUSSEL De totale werkloosheid in de Europese gemeenschappen is volgens Brusselse ramingen gestegen van 1.4 miljoen mensen in 1971 tot 1.6 miljoen vorig jaar. Dat staat in het 'Sociaal jaarverslag' van de EEG, dat gisteren in Brussel tijdens een persconferentie van de vice-president van de Europese Commissie, Patrick Hillary, bekend gemaakt is. Verwacht wordt, dat de werkgelegenheid dit jaar met gemiddeld een half procent zal toenemen. De voornaamste werkloosheidsoorzaak is een structureel gebrek aan even wicht. Werkloosheid en een tekort aan arbeidskrachten bestaan naast el kaar, zonder dat het één het ander kan compenseren. Vorig jaar waren er 750.000 betrekkingen in de EEG vrij. In 1972 hebben de EEG-landen onge veer 450.000 buitenlandse arbeids krachten aangetrokken (veel minder dan in 1971, toen het er 750.000 waren). ten zowel de techniek als de gevoels inhoud van de film. Zo gebruikte hij als eerste onder andere de close up. Voordat hij tot het grote, sindsdien klassiek geworden werk kwam (Birth of a Nation, Intolerance), maakte hij tussen 1908 en 1913 voor Biograph. een van de belangrijkste studio's, on geveer vijfhonderd filmpjes van vijftien minuten, zogenaamde een-ak- ters. Het Filmmuseum vertoont er en kele van. Voor ons, later gekomene- nen, die het experimentele karakter er niet meer aan af zien, zijn het curieuze werkjes, vol melodramatisch sentiment. In een er van, 'The New York hat', speelt de later beroemd ge worden actrice Mary Pickford de hoofdrol. In hetzelfde programma worden twee films vertoond van Thomas Ince, die veel onbekender bleef dan zijn tijdge noot Griffith. In 'The last of the Line', een Indianen-drama geheel door blanke ogen gezien, speelt de Japanse acteur Sessue Hayakawa een van de hoofdrollen. 'The Deserter', het verhaal van een deserteur uit liefdesverdriet die sterft als een man, is een verukkelijk draakje, opgesierd met pompeuze tussentitels in krullet ters. W.W.-B. Amsterdam, Filmmuseum, woensdag 28 maart. (ADVERTENTIE) Zuid-Afrika is ons spiegelbeeld. Lees er over in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. PLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 18,per halfjaar; 36,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13