OLKSPARTIJ VAN RANDT DOOR E JUSOS DEDREIGD Zuid-Afrika een paradijs maar slegs vir blankes klassenstrijd komt weer m de hoek kijken or Jaap den Boef HJVF/KWARTET ZATERDAG 24 MA ART 1973 BUTTENIiAND Tll/Kll Westdiutse bondskanselier Willy Brandt, die in november bij de Bonds- jverkiezingen op een gematigd program een groot persoonlijk succes skte, bevindt zich thans al weer in een bijzonder pijnlijke situatie. Hij ligt zijn geloofwaardigheid te verliezen, nu zijn SPD (Sociaal-democrati- e Partij Duitsland) op het punt lijkt te staan haar karakter als kspartij te verliezen. ontwikkeling is onvermijdelijk, !e 'Jonge socialisten' (ook Jusos tmd) er op het SPD-convent van 114 april in Hannover in slagen, 1959 afgezworen klassenstrijd leven in te blazen. Brandt gevaar van kiezersbedrog te en beschuldigd, als het hem niet de partij uit handen van de isten van de linkervleugel te hou- eer de mogelijkheid aanwezig is de SPD van Willy Brandt een ander karakter krijgt dan zij had november toen zij belangrij- rinst boekte door het enorme ionlijke prestige van de kanselier ijkt ten overvloede uit de onver- t felle waarschuwing van Brandt: al aftreden als voorzitter van de i en volgens sommigen zelfs als lier) wanneer de radicale Jusos it partij convent in Hannover hun rijgen. 'Ik kan geen verantwoor- heid dragen voor iets dat in spraak is met de politiek, waar- ik tezamen met anderen brede teuring van de kiezers heb gekre- aldus Brandt. irkwijze usos hebben onmiddellijk na de 'zingen van 19 november in de e Bondsrepubliek hun 'huiswerk' n. Voordat de partijleiding zich Liseerd had, dat het voorberei- werk voor het partijconvent in over moest worden aangevat, wa ren de nijvere Jusos er in grote delen van het land al in geslaagd, politieke vrienden benoemd te krijgen als afge vaardigden naar het convent in Han nover. Zij gebruikten daarbij een niet al te fraaie taktiek: de partijbijeen komsten werden doelbewust tot mara thonzittingen gemaakt. De arbeiders, die nachtdienst hadden, of de andere ochtend vroeg aan het werk moesten, verlieten de vergaderingen voordat er gestemd was en de rest laat zich raden. Om zich geheel voor te bereiden op het werk in Hannover hebben de Jusos van 9 tot 11 maart in Bad Godesberg bij Bonn vergaderd. Zij hadden toen reden om aan te nemen dat ongeveer de helft van de afgevaar digden op het SPD-convent achter hun radikale voorstellen zou staan. Of dat na de waarschuwende woorden van kanselier Brandt nog het geval zal zijn, hangt af van de steun van 'oud links' in de SPD, een groepering die met welgevallen het optreden van de Jusos heeft gadegeslagen en voor een belangrijk deel bereid is mcc tc werken om de volkspartij die de SPD thans nog is tot een 'echte socialistische partij' te maken, zoals de Jusos die voorstaan. Overigens is het de vraag of de jonge socialisten, die hun aanhang voorna melijk recreturen onder academici, gebruik zullen maken van de moge lijkheid, diep te infiltreren in de partijleiding. Zij vrezen dat hun lei ders de identiteit van 'systeemveran- deraars' zullen verliezen, als ze min Herbert Wehner: weinig succes met pogingen om invloed van Jusos binnen de perken te houden. Willy Brandt: aftreden als radicale Jusos straks hun zin krijgen. of meer gedwongen worden zich aan te passen in een omgeving, waarin zij voorlopig nog als minderheid moeten optreden. De Jusos beseffen terdege dat zij hun 'ware leer" slechts over eind kunnen houden, zo lang zij geen verantwoordelijkheid dragen. Op hun bijeenkomst hebben zij ervaren, dat de uitwerking van hun theorieën nog maar in de kinderschoenen staat. In Bad Godesberg hebben de Jusos geweigerd, de als communistisch be stempelde Stamokap-aanhangers uit hun gelederen te stoten, tot grote ergernis van de partijleiding in Bonn. Deze (vooral uit de DDR afkomstige) wegbereiders van wat zij noemen 'staatsmonopolistisch kapitalisme' wor den door de meerderheid "van de Ju sos geduld omdat zij hun potentiële aanhang zo groot mogelijk willen ma ken. Tegelijkertijd willen zij door middel van een voortdurend debat met de Stamokap-groep het bewijs leveren van hun democratische ge zindheid. In deze opzet zijn de Jusos geslaagd. Een belangrijke rol speelde daarbij de 33-jarige Johano Strasser, dc in 1939 in Nederland geboren zoon van een in Amerika geboren Oosten rijker met Franse voorouders en een Hollandse moeder. De uitslag van het debat met de Stamokap-aanhangers stond van tevo ren vast: niet meer dan tien pet. van de afgevaardigden bleek op het con gres van Bad Godesberg op de hand van de 'linkervleugel' van de Jusos te zijn. Johano Strasser kreeg een ovatie voor zijn aanvallen op de vertegen woordigers van de Stamokap-groep en na de debatten kon een gedelegeerde tevreden vaststellen: 'De debatten met onze rode schapen zullen ons in de partij nog goede diensten bewijzen'. Wie meent, dat de Jusos een zacht eitje zijn voor de SPD-leiding, die graag voorzichtig te werk wil gaan bij het invoeren van veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen, ver gist zich dan ook terdege. Zuiver De waarschuwing van kanselier Brandt dat het verkiezingsprogramma van november vorig jaar niet mag worden verloochend, getuigt van de zuiverheid van zijn bedoelingen. Blijft echter het feit, dat de Jusos in zekere zin een belangrijk aandeel in de over winning van de SPD hebben gehad door, op verzoek van leidende figuren als plaatsvervangend voorzitter Her- bert Wehner, weinig of niets van zich te laten horen. Daarmee hebben zij de prolongatie van de coalitie van soci aal-democraten en liberalen mogelijk gemaakt. Zij hadden daar zelf belang bij, temeer omdat zij hoopten, dat de SPD dank zij de populariteit van Brandt de absolute meerderheid in de Bondsdag zou veroveren en a'leen verder zou kunnen regeren. Hoezeer het optreden van de Jusos ook ongelegen komt voor de kanse lier, hij kan hun niet kwalijk nemen dat zij nu met hun eisen voor de dag komen. Brandt heeft zich mede onder de invloed van mensen als Herbert Wehner verkeken op de vastberadenheid van de jonge partij genoten om zo snel mogelijk 'de macht over te nemen'. Het feit, dat Wehner (die aanvankelijk lange tijd communist is geweest, maar na de oorlog een goede sociaal-democraat bleek te zijn geworden) zich niet meer beschikbaar stelt als kandidaat voor het plaatsvervangend voorzitter schap van de SPD, direct onder Willy Brandt, heeft meer te maken met het falen van zijn luidruchtige pogingen, de invloed van de Jusos binnen de perken te houden, dan met zijn ge zondheid. Want Wehner blijft zijn zware werk als fractievoorzitter in de Bondsdag verrichten. Zijn keus had ook anders kunnen uitvallen. Het ziet er naar uit dat Wehner zijn besluit vroetijdiig bekend heeft ge maakt om kanselier Brandt in de gelegenheid te stellen, de opvolgings kwestie te regelen, voordat er een strijd uitbreekt tussen de beide vleu gels van de partij, die in Hannover tot nog groter moeilijkheden kan lei den dan nu al worden verwacht. Brandts keus is gevallen op Heinrich Kllhn, de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, van wie wordt aangenomen, dat hij in staat is de arbeiders sterker aan de partij te binden. Dit laatste is van groot belang, omdat volgens Der Spie gel kanselier Brandt van plan is, de traditionele aanhangers van de SPD de arbeiders voor zich te win nen om de strijd tegen de linkervleu gel met succes te kunnen voeren. Men meent dat Brandt de Jusos met hun eigen wapen wil bestrijden, nl. door hen te benaderen zoals de Jusos dat hebben gedaan ten aanzien van de Stamokap-aanhangers. Brandt zou zich willen gedragen als een begrijpende vriend, maar tegelijkertijd als een vastbesloten tegenstander van de mar xistische ideeën van de Jusos. Zo heeft hij begrip voor de eis van de jonge ren, een discussie te beginnen over het programma op lange termijn, dat onder leiding van de tot de rechter vleugel behorende minister van finan ciën, Helmut Schmidt werd opgesteld. Brandt wil echter het ontwerpen van een nieuw program niet overlaten aan de Jusos dat moet het partijbe stuur doen. Voor het overige heeft de kanselier er niets tegen, als de jonge intellectuelen willen meepraten over maatschappijhervormingen. Scherp heeft Brandt zich gekeerd te gen de beschuldiging van de voorzit ter van de Jusos, Wolfgang Roth, als zou hij als kanselier niet genoeg ge daan hebben voor de werkende bevol king. De 32-jarige Roth edste in Bad Godesberg van de coalitie van sociaal democraten en liberalen een krachtige 'socialistische politiek'. Hij sprak de veronderstelling uit dat 'de regering er blijkbaar van overtuigd is, dat zij geen politiek voor de werknemer kan voeren tegen de macht van het kapita lisme'. Hij vroeg zich af 'of de staat met zijn tong uit de mond achter de speculanten aan blijft rennen, of dat hij eindelijk een begin gaat maken met anti-kapitalistische hervormin gen'. Wat het programma op lange termijn (tot 1985) betreft, heeft Helmut Schmidt (die toch al dn opspraak is door zijn omstreden beleid ten aan zien van de internationale monetaire crisis, waarvan de Bondsrepubliek tot- dusver de zwaarste lasten heeft moe ten dragen) laten weten dat er inder daad een nieuw ontwerp moet komen. Hij liet echter tevens de waarschu wing horen dat de SPD taltijke gede legeerden telt, die bij het verkondi gen van hun afwijkende ideeën een taal verkondigen, die door de grote massa van de kiezers niet goed begre pen en niet geheel geaccepteerd zou worden. De meesten hebben kritiek op het onder leiding van Schmidt opgestelde program, omdat het 'geen behoorlijke analyse bevat van de maatschappelijke verhoudingen en haar economisch-po- litieke tegenstrijdigheden'. Het ont werp werd opgesteld op basis van het SPD-program, dat in 1959 in Bad Godesberg tot stand kwam-nadat tien jaar lang vergeefs was geprobeerd een socialistische politiek aan het West- duitse kiezersvolk te verkopen. Dit 'Godesberger program' is sindsdien het waarmerk van de sociaal-democra ten geweest en kanselier Brandt wil niet dat er wezenlijke veranderingen in worden aangebracht 'Er kan over gediscussieerd worden', aldus citeert Der Spiegel Brandt, 'maar het mag niet worden veranderd'. De kanselier hoopt nog altijd dat de Jusos opgevangen kunnen worden door hen meer invloed in de partijlei ding te geven. Het partijbestuur wil onderdak verlenen aan vier linkse jongeren, te weten: Peter von Oer- tzen, Friedel LSpple, Hermann Heine- mann en Bruno Friedrich. En Wolf gang Roth, voorzitter van de Jusos, zou er op kunnen rekenen dat kanse lier Brandt hem zelf in Hannover als kandidaat van het partijbestuur 'zal aanbevelen. Brandt wil pas in uiterste instantie overwegen, of tot uitstoting van partijleden moet worden overge gaan, die weigeren besluiten te eer biedigen, welke door de partij als geheel zijn genomen. Veroveren De Jusos weten dit Zij staan niet te dringen om een plaats in de partijlei ding te krijgen, omdat zij stuk voor stuk vrezen voor het verlies van de eigen identiteit. Johano Strasser geeft toe: 'Zodra iemand hogerop komt in de politiek, behoort hij tot de maat schappelijke tussenlaag en gaat hij dienovereenkomstig reageren. Nie mand heeft het linkse bewustzijn zo diep in zijn binnenste, dat hij het zonder controle van de basis stellen kan'. En wat het mobiliseren van de arbeiders tegen de Jusos betreft zei een andere leidende figuur: 'Geacti veerde arbeiders passen uitstekend in ons concept. Als ze georganiseerd zijn hoeven we alleen nog maar hun vere niging te veroveren'. id-Afrika is een van de rijk- Ie landen ter wereld en verre- het rijkste land van Afrika, rtig procent van het totale rikaanse inkomen wordt in iid-Afrika verdiend; van alle ineralen die in Afrika gewon- in worden, produceert Zuid- ïika 43 procent; het produ- rt tweemaal zoveel elektrici- it en zes maal zoveel staal als e hele rest van Afrika. een niet aflatende stroom propa- ndamateriaal komt de Zuidafri- lanse regering er graag voor uit, t er goed verdiend wordt in het od van de eigensoortige ontwikke- ïg, de apartheid. et Engelse dagblad The Guardian ieft vorige week de keerzijde van t medaille weer eens belicht. De nthullingen' van de Guardian dat ongeveer 500 Britse bedrijven in iid-Afrika op enkele uitzonderin- :n na de zwarte arbeiders lonen italen waar die mensen en hun tzinnen onmogelijk van kunnen le en, heeft in Engeland grote beroe- gewekt. De Engele kranten - laan al dagenlang vol over de mens- nterende omstandigheden waaron- er de overgrote meerderheid van Zuidafrikaanse bevolking, die let blank is, moet leven. De aanha- ngstekens bij onthullingen staan er iet, omdat wij zouden twijfelen aan et waarheidsgehalte van wat de uardian schrijft over de uitbuiting in de zwarte massa's in Zuid-Afri- i. De Britten hadden echter allang nen weten, dat hun bedrijven in uid-Afrika en die van Nederlan- Amerikanen, Fransen, Dult- ts, Japanners en wie ook maar [ïnvesteerd hebben in het land van apartheid, geen socialere politiek leren dan de Zuidafrikaanse bedrij en zelf. De grote verdienste van de tikelen in The Guardian is, dat ze termate goed gedocumenteerd zijn. an en paard worden genoemd en rer de lonen worden precieze cij- irs verstrekt. Maar splinternieuw jn deze gegevens niet. Vorig jaar in Engeland een boek verschenen, "he South African Connection', oor Ruth First c.s.. dat helemaal aat over de rol die Engeland en de Est van het Westen in Zuid-Afrika pelen. Daarin werd al önweerleg- aar vast gesteld, dat buitenlandse edrijven in Zuid-Afrika de zwarte rbeiders precies dezelfde hongerlo- en betalen als de inheemse bedrij en. taking at de Engelsen nu pas wakker chrokken. komt natuurlijk in de erste plaats doordat The Guardian en grotere oplage heeft dan het oek van Ruth First, maar ook door at de publikatie in het dagblad amenviel met een staking van tex- elarbeiders in Durban. Hoewel de frikaanse arbeiders in Zuid-Afrika een stakingsrecht hebben en zich let in vakbonden kunnen organise- en, zijn ze toch in opstand geko- door Harm Lamberts men tegen hun uitbuiting. En met gedeeltelijk succes. In 1969 had de regering een staking 1 van textielar beiders in Durban nog met geweld gebroken. Alle 2000 stakers werden toen ontslagen en krégen vier uur de tijd Om de stad te verlaten. Ze werden verbannen naar de reserva ten waar hun niets restte dan weg te kwijnen in armoede, want be staansmogelijkheden zijn daar nau welijks. Deze keer reageerden de werkgevers en de autoriteiten terughoudender. Wel werden versterkingen naar Dur ban gestuurd en cirkelde een heli kopter boven de plaats waar de stakers in de open lucht vergader den. maar de stakers slaagden er toch in een loonsverhoging af te dwingen. En de burgemeester van Durban, Ron Williams, zei in het openbaar dat de stakers groot gelijk hadden en dat de werkgevers inder daad schandalig lage lonen betaal den. De gemeente zelf verhoogde het loon van het gemeentepersoneel, dat enkele weken geleden staakte, met vijftien procent. En elders in het land gaven werkgevers loonsver hogingen nog voordat het tot een staking kwam. De betekenis van deze stakingen kan moeilijk onderschat worden. Want het gaat niet alleen om meer loon; de werkgevers die denken dat de zaak geklaard is als ze maar wat meer betalen, zullen bedrogen uitko men. Want het hele systeem van apartheid is in het geding. Een van de peilers van de apartheid is de goedkope zwarte arbeid. Door de uitzonderlijk lage lonen is Zuid-Afri ka een paradijs voor binnen- en buitenlandse investeerders. Van de buitenlandse investeringen nemen de Engelsen het grootste deel voor hun rekening. In 1970 bedroeg de waarde van de Britse investeringen in Zuid-Afrika 1983 miljoen pond sterling of 58 procent van alle bui tenlandse investeringen. Overig West-Europa was met 21 procent een goede tweede. De lage lonen van de Afrikanen garanderen gigan tische winsten (Alleen in Maleisië zijn de winsten voor het Britse bedrijfsleven nog hoger). 80 GULDEN Hoe laag die lonen zijn, bleek nog weer eens uit de artikelen in The Guardian. Onderzoekingen van onaf hankelijke Zuidafrikaanse instituten hebben aangetoond, dat een gezin van vijf personen in Zuid-Afrika onder het bestaansminimum leeft als het een inkomen heeft dat min der is dan 80 gulden per maand. Van die tachtig gulden kunnen ze alleen iets eten en drinken. Geld voor medische zorg, onderwijs, reizen of wat voor 'luxe' dan ook is er niet bij. Uit het onderzoek van The Guardian bleek dat van de honderd onderzoch te Britse bedrijven er slechts drie waren die de Afrikaanse werkne mers een gemiddeld loon betaalden, dat hoger was dan tachtig gulden. Alle andere bedrijven betaalden minder en vaak aanzienlijk minder. En als je dan bedenkt dat de meeste gezinnen van Afrikanen uit meer dan vijf personen bestaan, heb je een gedeeltelijke verklaring voor het feit dat in het rijkste land van Afrika en een der rijkste landen ter wereld op grote schaal honger gele den wordt, wat niet alleen is toe te schrijven aan slechte voedingsge woonten, zoals de regering-Vorster wil doen geloven. De cijfers zlfn een felle aanklacht tegen de blanke minderheid in Zuid- Afrika en haar buitenlandse helpers die de politiek, de industrie, de justitie, het leger en de politie be heersen. De Zuidafrikaanse regering, gul met prachtige foto's over goudgele stran den, wilde dieren en gebronsde beeldschone vrouwen, is minder scheutig met materiaal over de toe standen waarin de Afrikaanse meer derheid moet leven. De voorlichting over allerlei mooie projecten voor de Afrikanen is ook perfect. Nie mand kan ontkennen dat de Zuidaf rikaanse regering tal van voorzienin gen treft voor de zwarte bevolking. Maar van die projecten' profiteert maar een heel klein gedeelte van de zwarte bevolking. Het zijn maatrege len die de verschrikkelijke gevolgen van de apartheid moeten camoufle ren en het kritische buitenland een rad voor ogen moeten draaien. Maar de cijfers zijn niet meer te camoufleren. Het zijn cijfers die onthuld zijn door pater Cosmas Des- mond, die nu levend dood is ver klaard. Zonder vorm van proces heeft hij vijf jaar huisarrest gekre gen. In een van de Afrikaanse reserva ten, Seskhoekoeniland, hebben dok ters geconstateerd dat de helft van de kinderen daar niet ouder wordt dan tien jaar. In de bantoestan Transkei sterft 45 procent van de kinderen voor ze tien jaar zijn. In 1969 maakte de officier van gezond heid in Port Elizabeth bekend, dat een op de drie baby's stierf in het eerste levensjaar. Daar was het sterftecijfer voor zwarte baby's vijf tien keer hoger dan voor blanke. In Durban is de toestand iets beter: tien procent van de Afrikaanse baby's sterft in het eerste jaar. En Durban ligt niet in een van de thuislanden, maar midden in het rijke deel van Zuid-Afrika dat de blanken zichzelf hebben toebedeeld. De vaders van de kinderen die door honger en gebrek voortijdig sterven, werken in de fabrieken van de blanken, de Zuidafrikaanse, de Engelse, de Nederlandse, de Ameri kaanse en al die andere blanken die rijk worden in Zuid-Afrika. Het argument van de Zuidafrikaanse regering en haar ondersteuners dat de lonen in de rest van Afrika nog lager zijn en dat de kindersterfte daar nog hoger is, gaat niet op. Het gaat voorbij aan het feit, dat Zuid- Afrika het rijkste land van Afrika is, waar een kleine minderheid in rijkdom zwelgt vergeleken bij de meerderheid. De cijfers spreken een duidelijke taal. Onderwijs voor blanke kinde ren is in Zuid-Afrika verplicht en gratis. Voor Afrikanen niet. In 1970 besteedde de overheid ruim 900 gul den per blank kind aan onderwijs en 75 gulden per zwart kind. De reële inkomens van de Afrikaan se mijnarbeiders zijn sinds 1911 niet groter geworden. Het gemiddelde in komen van de Afrikanen is in de mijnen ongeveer 20 gulden per week: dat van de blanken ruim twintig keer zoveel. In 1911 verdien den de blanken 'maar' elf keer zo veel als de Afrikanen en in 1966 17 keer zoveel. In 1969 bestond de Zuidafrikaanse bevolking voor 67,9 procent uit Afrikanen. Zij verdien den slechts 18,8 procent van het nationale inkomen en de blanken, 19,7 procent, verdienden 73,3 pro cent. Er zijn veel misverstanden over Zuid-Afrika. Een ervan is dat de Afrikaans sprekende blanken, de af stammelingen van de Nederlanders, de apartheidsmaniakken zijn. De En gels-sprekende blanken zouden door de Boeren gedwongen worden het systeem tegen wil en dank te aan vaarden, omdat de Nationale Partij nu eenmaal aan de macht is. De werkelijkheid is minder zwart-wit Neem bijvoorbeeld Harry Oppenhei- mer, de keizer van het Anglo-Ameri can mijnimperium in Zuid-Afrika. Hij is lid van de Progressieve Par tij, die de apartheid wil bestrijden. Hij is tegen apartheid en hij be weert dat, als de economie van Zuid- Afrika nu maar blijft groeien, de apartheid vanzelf zal afnemen. De vraag naar geschoolde zwarte ar beidskrachten zal toenemen omdat de blanken aan de vraag niet kun nen voldoen. Steeds meer Afrikanen zullen toegelaten moeten worden in functies die de wet tot nu toe voorbehield aan blanken. Zo zal de kleurscheiding geleidelijk verdwij nen, zegt Oppenheimer. Maar deze zelfde Oppenheimer, een van de rijkste mannen ter wereld, betaalt zijn arbeiders lonen die niet beter zijn dan in 1911 en zijn bedrij ven vormen een van de grote steun pilaren van de Zuidafrikaanse sa menleving. Na de regering is hij de grootste werkgever. Oppenheimer schenkt grote bedragen aan liefdadi ge instellingen in Zuid-Afrika, maar dat kan het onrecht niet goedmaken dat hij zijn arbeiders aandoet. APARTHEID? De officiële theorie van de regering- Vorster is apartheid, maar de prak tijk is een ongedeelde economie, waarin de zwarten ten behoeve van de blanke investeerders goedkope ar beidskrachten leveren. En dat moet zo blijven. Daarom worden de ban- toestans reservaten voor zwarte ar beidskrachten en wordt de trekar- beid gepropageerd. Miljoenen Afri kaanse arbeiders werken ver weg van vrouw en kinderen in de fabrie ken en mijnen van de blanken. Die vrouwen en kinderen brengen de blanken niets op en daarom mogen ze niet in dat deel van Zuid-Afrika wonen waar de blanken hun rijk dommen vergaren. Aan die politiek werkt Oppenheimer mee en al die andere Engels spre kende, liberale Zuidafrikaanse heren die de industrie beheersen. Aan die politiek werken ook de westerse in vesteerders mee, en de immigranten. Geen Zuidafrikaanse wet verbiedt de bedrijven hun arbeiders een mens waardig loon te betalen, maar ze doen het niet. Een 50-jarige man vertelde de ver slaggever van The Guardian dat hij bij het laden van een vrachtwagen zijn been bezeerd had en al drie maanden niet had kunnen werken. Al die tijd kreeg hij ook geen loon. 'Mijn kinderen zijn ziek geworden. Ze liggen op de vloer te slapen en te sterven. Ik kan niets anders doen dan God bidden'. Zuid-Afrika is een paradijs, maar slegs vir blankes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11