S eisen loslating an gevangenen Toekomstplannen voor Ulster staan katholieken wel aan In Hanoi is het leven van alledag hard Swoboda herkozen anoi beschuldigt Saigon m moord en misleiding eschoten toestel VS ezig met spionage? lerikaans veto in eiligheidsraad tegen solutie Panamakanaal r Argentijnse politie in opstand Sunay niet langer Turks president hcW/KWAJlTEÏ VRIJDAG 23 MAART 1973 BUITENLAND T7/BHL9 4IG0N, HANOI (AP, Reuter, UPI, AFP) In de gemengde militaire jetnamcommissie zvjn 'ernstige moe ilykheden' gerezen. Daardoor hebben VS besloten de verdere aftocht van hun troepen uit Vietnam op te schor- ]n. De Viet Cong en Hanoi hebben op hun beurt de voorgenomen vrij- Hng van de laatste Amerikaanse k rjjgsgevangenen voorlopig afgelast. de bepalingen van het Viet- Ipjestancl zouden de VS aanstaande de aftocht van hun troepen IfVietnam voltooien. Hanoi en de i Cong zouden als tegenprestatie Ifdoor hen gevangengehouden Ame- anse krijgsgevangenen vrijlaten. I Gilbert Woodward, de Ame- nse chef-afgevaardigde in de ge- Kgde militaire commissie heeft in een brief aan zijn collega's van Hanoi en de Viet Cong geëist dat tegen woensdag alle 146 Amerikaanse krijgs gevangenen moeten zijn vrijgelaten die nog in handen zijn van Hanoi, de Viet Cong, plus de gevangenen die door de Laotiaanse verzetsbeweging Pathet Lao worden vastgehouden. Volgens de Amerikanen is dit gere geld tijdens de onderhandelingen in gewonde Zuidvietnamese soldaten worden op een draagbaar r een wachtende boot op de Trach Han rivier gebracht. Zij zijn kele van de krijgsgevangenen die in de buurt van Kwang Tri door [Viet Cong zijn vrijgelaten. NOI (AFP) De Zuidvietnamese beschuldiging dat de Viet Cong op 4 irt granaten heeft gegooid ln een menigte bezoekers van een pagode in het tiet Tra Coe, in Zuid-Vietnam is een lasterlijke aantijging van het bewind iaigon. Dit heeft het Noordvietnamese persbureau gisteren bekendgemaakt, de aanval werden 21 Zuidvietnamese burgers gedood en 83 gewond, ens de Noordvietnamese versie van het gebeuren hebben agenten van de [Vietnamese regering granaten in de menigte geworpen. De agenten, aldus Noordvietnamese persbureau, hebben vervolgens van de verwarring ge it gem,aakt om geld en sieraden van de menigte te stelen. persbureau heeft verder bericht dat een Zuidvietnamese politieman in de ingenis van Bien Hoa in opdracht van zijn meerderen heeft geschoten op ngenen. Daarbij zijn 17 mensen gedood of gewond. Het persbureau heeft [on ook beschuldigd van pogingen politieke gevangenen te liquideren om niet behoeven over te dragen aan de Voorlopige Revolutionaire regering Zuid-Vietnam. ISHINGTON (AP, UPI, Reuter) Het officiële stilzwijgen over jaard van de missie, die het door Libië beschoten Amerikaanse mi- ire toestel uitvoerde, wekt het vermoeden dat de C 130 bezig was elektronische spionage. Amerika heeft niet veel meer over het dent willen zeggen dan dat het toestel, 130 km buiten de Libische een militaire opdracht uitvoerde boven internationale wateren. ms die vlucht werd de machine ivallen door twee Mirages van de sche luchtmacht. Het Amerikaan- oestel zou in een wolk zijn gedo- toen er op werd geschoten. Het kans te ontsnappen en kon veilig gkeren naar zijn basis bij Athene, irika heeft krachtig geprotesteerd Jbië over dit 'onvergeeflijke inci- maar Libië beweert van niets te h het Amerikaanse ministerie van insie, noch dat van buitenlandse :n wilde iets zeggen over de op- cht die de C 130 uitvoerde. Men zelfs niet zeggen hoe groot de anning van de C 130 was. Ge- nlijk is er niets geheimzinnigs vluchten van C130's, die meestal tot of passagiers vervoeren. In steiigt'on is vernomen dat het toe- noch vracht vervoerde, noch een one vlucht maakte. Waarschijnlijk streerde het bewegingen van de sische vloot. AL Israëlische luchtvaartmaatschappij Al heeft voorzorgsmaatregelen ge ien na de Libische aanval. In Israël OP TEXEL ZETTEN ZE DE BLOEMETJES BUITEN Bollenvelden vol narcissen en tulpen geven in het voorjaar extra fleur aan uw LENTE- VAKANTIE-EILAND Voordelige Hotel-Pension arrangementen tot IS mei Voll. informatie verstrekt u gaarne VVV-TEXEL - Groenplaats 59 Den Burg Tel. 02220-2844 INAMA STAD (AP, Reuter, UPI) De Verenigde Staten bben voor de derde keer in de geschieden)? van de VN een to uitgesproken in de Veiligheidsraad. erika bracht de enige stem uit en een resolutie waarin een beroep Washington werd gedaan nieuwe «■handelingen te beginnen met lama over een nieuw verdrag be ffende de kanaalzone. Dertien lan stemden voor, Engeland onthield rima heeft laten weten, dat het de stie van het beheer over het ka- l opnieuw in de Veüigheidsraad ide orde zal stellen en de zaak ook de algemene vergadering zal bren- lerika, Engeland en Frankrijk ont ken zich van stemming over een We resolutie, waarin de landen rat gevraagd de activiteiten in te ken van grote ondernemingen 'die 'overwogen proberen Latijns-Ame- «anse landen onder dwang te zet- Niemand stemde tegen deze reso- p. die dus aangenomen is. Wama wil afschaffing van het ka- Parijs tussen Le Doec Tho met Henry Kissinger. Daarbij zou de terugtrek king van de Amerikaanse troepen ge koppeld zijn aan het overleggen van lijsten van 'alle krijgsgevangenen in Indo-China'. In Laos zouden zeven Amerikaanse militairen en twee bur gers worden vastgehouden. De Viet Cong en Hanoi hebben echter laten weten dat de VS, volgens het Parijse vredesakkoord met de Pathet Lao moeten onderhandelen over vrij lating van de gevangenen in Laos. In Saigon heeft generaal Tran Van Tra, afgevaardigde van de Viet Cong in de gemengde militaire commissie, verklaard dat de resterende Ameri kaanse krijgsgevangenen niet zullen worden vrijgelaten zolang de VS niet akkoord gaan met de terugtrekking van al hun troepen uit Vietnam, met inbegrip van de 825 Amerikaanse mi litairen die zijn toegevoegd aan de militaire commissie, die uit vertegen woordigers bestaat van de VS, Saigon, Hanoi en de Viet Cong. Van Amerikaanse zijde in Saigon is vernomen dat de Noordvietnamese woordvoerder kolonel Boei Tin heeft bevestigd dat tijdens de Parijse onder handelingen tussen Le Doec Tho en Kissinger mondeling is afgesproken dat Hanoi al het mogelijke zou doen de Pathet Lao te bewegen de Ameri kaanse krijgsgevangenen in Laos na verloop van een redelijke tijd vrij te laten. Maar Boei Tin had ook ver klaard dat Noord-Vietnam zich ndet schriftelijk heeft gebonden. Hanoi heeft de VS gisteren laten weten dat de terugtrekking van Ame rikaanse troepen niet gekoppeld mag worden aan de eis tot vrijlating van Amerikanen die door de Pathet Lao worden vastgehouden. Deze eis is 'on logisch en onaanvaardbaar', aldus ge neraal Le oeang Hoa, de Noordviet namese vertegenwoordiger in de ge mengde militaire commissie. Volgens de woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie in de ge mengde militaire commissie zijn de moeilijkheden veroorzaakt door de Amerikanen, die 'kunstmatig' proble men scheppen om 'pressie' uit te oefenen. Zuidvietnamese troepen zijn er giste ren in geslaagd de legerpost Rach Bap te ontzetten, die al geruime tijd door de Viet Cong en Noordvietnamezen werd belegerd. Onderhandelaars van Saigon en de Voorlopige Revolutionaire regering van Zuid-Vietnam hebben in Parijs laten weten dat voortzetting van de gevechten ten noorden van Saigon hun besprekingen over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam ernstig belemmeren. Na een tweede gespreks ronde zijn beide partijen het opnieuw niet eens kunnen worden over de opstelling van een agenda. Met opgestoken armen verlaten Ar gentijnse politieagenten het hoofdbu reau van de stad La Plata, nadat het leger hun rebellie heeft neergesla gen. Ongeveer 3.000 politiemannen hadden het hoofdbureau bezet om kracht bij tte zetten aan hun salaris eisen. Zij hadden machinegeweren op het dak geplaatst en wezen een ultimatum van het leger af om zich onvoorwaardelijk over te geven. De rebellerende agenten eisten recht streeks overleg met de minister van binnenlandse zaken. Het leger trok daarop 60 tanks sa men rond het hoofdbureau. Er brak een heftig vuurgevecht van een half uur uit, waarbij een soldaat en twee agenten werden gedood. De revolte eindigde toen tanks de zware stalen deuren van het gebouw vernielden. Onder het zingen van het volkslied verlieten de rebellen daarna met opgeheven handen het gebouw. Hun wapens werden afgenomen. De lei ders van de rebellie zullen voor de rechtbank moeten verschijnen. Soldaten hebben gisteren de politie in verscheidene Argentijnse steden vervangen, toen vele politiemannen hun illegale staking voortzetten. De agenten willen hetzelfde salaris en dezelfde arbeidsvoorwaarden als him collega's in Buenos Aires. Door pe ronisten zijn betogingen gehouden ten gunstige van de stakende agen ten, maar ze werden verspreid door militairen. BELFAST (Reuter, UPI) De officiële Britse plannen voor de toekomst van Noord-Ierland heb ben een voorzichtig welkom ge kregen van de grootste rooms-ka- tholieke politieke partij in de pro vincie. De protestantse leiders hebben de plannen van de hand gewezen. In een verklaring, uitgegeven in Po- meroy (graafschap Tyrone) waar de leiders van de Sociaal-democratische Labourpartij (SDLP) bijna 48 uur lang in het geheim het Britse witboek hebben bestudeerd, zegt de partij: "'We benaderen de voorstellen met een grote mate van voorzichtigheid maar met een duidelijke bereidheid onze doelstellingen te verwezenlijken met politieke middelen. Wij zouden alle anderen dringend willen vragen het zelfde te doen'. De partij juicht de vervanging toe, zoals die in het wit boek staat omschreven, van het door protestanten gedomineerde ontbonden parlement van Noord-Ierland door een nieuwe regionale vergadering van 80 leden, gekozen volgens het systeem van evenredige vertegenwoordiging. De SDLP zal kandidaten stellen voor die vergadering en dringt erop aan ANKARA (Reuter) Het Turkse parlement heeft gisteren een voorstel verworpen om de termijn van de zittende president Cevdet Sunay ymet twee jaar te verlengen. Hiermee had den de parlementariërs uit de crisis over het kiezen van een nieuw staats hoofd willen komen. De uitslag is een grote verrassing, aangezien het amendement gesteund werd door de twee grootste partijen, de Rechtvaardigheidspartij en de Re publikeinse Volkspartij, die samen over meer dan 300 zetels beschikken. Het amendement kreeg 299 stemmen, juist twee te weinig. De uitslag bete kent dat de Turkse politici een nieu we oplossing moeten vinden voor de crisis voor woensdag, als de termijn van Sunay yafloopt. wordt geloofd dat de Libische Mirages het toestel mogelijk hebben aangezien voor een Israëlisch toestel. Libië zou van plan zijn een Israëlisch toestel neer te schieten uit wraak voor het neerschieten van een Libisch ver keersvliegtuig boven de Sinai-woes- tijn. ADVERTENTIE naalverdrag met V.S. dat dateert uit 1903 en Amerika voor eeuwig zeggen schap geeft over de kanaalzone. De strook aan weerszijden van het kanaal is een koloniale enclave en een mili taire basis, die het land in tweeën deelt, aldus Panama. Amerika heeft laten weten dat het 'de gerechtvaardigde aspiraties' van Pana ma wil erkennen en bereid is over een nieuw verdrag te onderhandelen. De resolutie van de veiligheidsraad was echter 'onevenwichtig en onvolle dig'. Bovendien meent Amerika dat de Veiligheidsraad in dit geval ver keerd gebruikt is. Er zou op deze manier druk uitgeoefend worden op een kwestie die via bilaterale onder handelingen geregeld moet worden. Amerika wil verantwoordelijk blijven voor de werking en verdediging van het Panamakanaal gedurende een pe riode die bij onderhandelingen moet worden vastgesteld. Groot glas bier kost 20 cent, maar: door Tracy Wood HANOI In de hoofdstad van Nord-Vietnam is het leven hard. De stad mag er met haar door bomen beschaduwde straten en gracieuze oude 'gebouwen vrien delijk uitzien, ze is te arm om haar bevolking meer dan de al lereerste levensbenodigdheden te verschaffen. De gebouwen, merendeels tenmin ste dertig jaar geleden door Fransen neergezet, hebben een verfje nodig en zijn aan reparatie toe, maar an ders dan in de straten van de mees te Aziatische steden ontbreekt de misselijk makende rioolgeur. De winkels voorzien alleen in de eerste levensbehoeften. Tandeborstels, zeep kleding en stoffen, voedsel suiker en vlees zijn gerantsoeneerd. De vlees rantsoenen kunnen worden aange vuld met kippen en ander pluimvee dat in particuliere kraampjes in de buurt van de door de staat gedreven markt wordt verkocht. Een regeringsfunctionaris schat dat een arbeider ongeveer 36.25 per maand kan verdienen, maar dat, af hankelijk van het aantal leden van een gezin dat werkt, een familie meer inkomsten heeft. Fietsen, die je overal ziet, vormen het belang rijkste vervoersmiddel voor de 1.2 miljoen inwoners van de stad, hoe wel een fiets toch altijd nog onge veer 217 gulden kost. Naaimachines worden voor ongeveer 652 gulden verkocht. Een variant van het baker praatje dat zwangere vrouwen verzot zijn op ingemaakt zuur, komt ook in Noord-Vietnam voor. Hier zijn zwan gere vrouwen dol op 'mo', een klei ne vrucht die op een kers lijkt maar groen is. 'Zwangere vrouwen houden er van, omdat ze zuur zijn', legde een tolk uit. 'Zij houden ook van citroenen.' De Noordvietnamese autoriteiten maken zich ook zorgen over de scha delijke gevolgen van het roken. De tolk vertelde, dat de regering de mensen probeert te waarschuwen voor de gevaren van het roken, maar Noordvietnamese sigaretten en tabak worden nog steeds verkocht. Volgens de tolk is president Ho Tsji Minh, een zware roker, gestopt met roken voor hij in 1969 overleed. Regeringsfunctionarissen bieden hun gasten sigaretten aan al roken zij zelf niet Een regeringswinkel verkoopt draag- Fietsen zijn het belangrijkste vervoermiddel in Hanoi. lijk minder spartaans dan voor vol wassenen. Helder gekleurde kinder kleren zijn in veel winkels te zien en de grotere warenhuizen hebben speciale afdelingen voor eenvoudig speelgoed. Plastic eenden, zwanen en beren, zoals kinderen in ons land zouden gebruiken als speelgoed voor in bad. kosten ongeveer 40 cent. In een van de etalages zag ik een bruine plastic Walt Disney pop. Oudere kinderen en volwassenen dragen eenvoudige zwarte en blauwe broeken, rubberen of plastic sanda len en gewatteerde katoenen jasjes of een wollen trui voor de koude wintermaanden. Meisjes en jonge vrouwen dragen hun haar vaak in lange vlechten. Een regeringswinkel verkoop draag bare kortegolf-radio's wekkers en houtsnijwerk. De wekker kost ruim 20 gulden, de radio 362 gulden. Het duurste artikel in de winkel was waarschijnlijk een saxofoon die 725 gulden kostte. Hanoi lijkt 's avonds in geen enkel opzicht op de helder verlichte steden in het westen en op de hoofdsteden in de rest van Azië. Huizen waar geen elelctriciteit is, worden verlicht door kleine petro leumlampjes tijdens het eten en ie dereen schijnt vroeg naar bed te gaan. De straten komen kort na vier uur 's morgens weer tot leven als arbei ders naar hun werk fietsen. Behalve in de kleine fabrieken die 24 uur in bedrijf zijn en waar de arbeiders in ploegen werken, begint de acht-uri- ge werkdag voor een arbeider in Hanoi gemiddeld om 6 uur 's mor gens met een pauze van twee of drie uur, die om ongeveer elf uur begint en gaan ze om vijf uur weer naar huis Dan komt de tuin bij het Hoan Kiem-meer waar je bier kunt krij gen tot leven. Arbeiders die op weg naar huis zijn, stappen even af om een groot glas bier te drinken dat ongeveer 20 cent kost. Kinderen zit ten bij hun ouders en drinken ook bier. Er wordt vroeg gedineerd. Om onge veer half zeven is het drukste mo ment in door de staat gedreven restaurants. Een uitgebreid diner voor vier personen kost ongeveer ƒ8.70. Als je wijn bij het eten wilt drinken moet je dat twee dagen van te voren bestellen. Het restaurant heeft ook geen voorraad van bier of liqueur. Ondanks de lange oorlog is er wei nig militair vertoon in Hanoi. Je ziet wel regelmatig soldaten maar zelden dragen ze wapens. De ver keerspolitie die de stromen fietsers dirigeren, d ragen pistolen. Op de gebieden na die door de Amerikaan se bombardementen zijn vernield, is er bijna niets in Hanoi dat er op wijst dat de oorlog pas twee maan den geleden afliep. Dit Is het tweede verhaal van Tracy Wood over Hanoi. Het eerste werd 21 maart geplaatst. PRAAG (Reuber, AP) President Loedwik Swoboda, aangesteld tijdens de kortstondige 'Praagse Lente' is gis teren met algemene stemmen gekozen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. De herverkiezing van de Tsjechoslowaakse oorlogsheld was al bij voorbaat zeker, omdat hij de enige kandidaat was. Partijleider Goestaw Hoesak moest te gen zijn tranen vechten, toen hij Swoboda feliciteerde met zijn over winning. Hoesak had verklaard, dat Swoboda 'een reputatie heeft van een eerlijke Tsjechoslowaakse patriot en kameraad, bekend en bemind door miljoenen in binnen- en buitenland'. Het Kremlin stuurde ook felicitaties. Swoboda bezit de meeste Russische onderscheidingen. Swoboda, oud-minister van defensie, werd op 30 maart 1968 voor het eerst tot president gekozen, nadat hij door de toenmalige partijleider Doebtsek uit zijn pensionering werd terugge haald. De hervormers hadden hem uitgekozen omdat hij geen banden had met de stalinistische dictator No- wotni, doe door Doebtsek was uitge schakeld. Na de Russische invasie hielp Swoboda mee aan het consolide- dat de verkiezingen in mei zullen plaatsvinden, voor de lokale verkiezin gen die daarna worden uitgeschreven. De katholieke politici uiten hun 'gere serveerdheid en teleurstelling' ten aanzien van enkele plannen in het witboek, zoals de Britse oproep tot besprekingen met de Ierse republiek over het oprichten van een 'instelling voor geheel Ierland' in plaats van een 'Raad van Ierland', met duidelijk om schreven bevoegdheden. Een invloedrijke rooms-katholieke groepering in Noord-Ierland heeft een beroep gedaan op de voorlopige vleu gel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) met onmiddellijke ingang een bestand af te kondigen om ertoe bij te dragen dat een goede sfeer wordt geschapen voor de uitvoering van het pas gepubliceerde Britse plan voor een hervorming in Noord-Ierland. De oproep kwam van het Centrale Comité ter verdediging van burgers (CCDC) dat zich de afgelopen jaar zeer kritisch opstelde tegenover de Britse politiek in Ulster. Het comité organiseerde hulpacties voor de gezin nen van mannen die op verdenking van lidmaatschap van de verboden IRA waren gedetineerd. ren van de macht. Swoboda had zich graag teruggetrokken na afloop van zijn termijn, maar er bleek geen an dere acceptabele kandidaat voor han den te zijn. Soeharto ook DJAKARTA (AFP, UPI) Soeharto. de president van Indonesië, is ook gisteren herkozen voor een ambtster mijn van vijf jaar. Ook Soeharto was de enige kandidaat en kon daarom ookm et unanieme stemmen gekozen worden. Sultan Hamenkoeboewono van Djokjakarta werd gekozen tot vi ce-president Hij was voorheen minis ter van economie en financiën. Diploma-belasting (1) TEL AVIV (AFP) Antoli Maxo- mow, de Russische onderminister van energie, heeft tegen Israëlische jour nalisten in Washington verklaard, dat 'de Russische regering de diploma belasting voor joden die willen emi greren niet zal opheffen, maar dat elke jood die een verzoek tot emigra tie indient weg mag'. Diploma-belasting (2) MOSKOU (UPI) Veertig joden in Moskou hebben in een open brief geschreven sceptisch te zijn inzake de schorsing van de 'diplomia-belasting'. Vorig jaar oktober was de belasting tijdelijk opgeheven, maar werd spoe dig daarna weer geëist. 'De toestand van de repatriëring is niet in het minste verbeterd', aldus de brief. Telefoon-schandaal ROME (Reuter) Tien werknemers van het Italiaanse telefoonbedrijf zijn gisteren gearresteerd in verband met het Romeinse afluisterschandaal. Hier mee is het totaal aantal arrestaties gestegen tot 35. Na een onderzoek van maanden kwam aan het licht dat talloze vooraanstaande Italianen tele fonisch waren afgeluisterd. Sammy Davis LAS VEGAS (Reuter) De zwarte Amerikaanse entertainer Sammy Da vis heeft 5.900 dollar (eentiende van het totaal) beschikbaar gesteld voor de borgsom, die tien indianen moeten betalen in afwachting van hun proces. De indianen hadden geprobeerd de bezetters van Wounded Knee te be voorraden. Sammy Davis heeft vorig jaar actief de herverkiezing van presi dent Nixon gesteund. Foto: Gewapende indianen zitten op wacht op een dak in Wouiulen Knee achter een doodskop van een bison. Langer leven londen )reuter) Volgens het New Yorkse levensverzekeringsinstituut le ven getrouwde mensen langer. Aange toond is dat ongehuwde vrouwen en mannen een bijna twee maal zo hoog sterftecijfer als gehuwden vertonen. Getrouwde mensen zijn sterker. Zij hebben meer kans op een betere ge zondheidsverzorging thuis. Bovendien betekent getrouwd zijn dikwijls ook meer materiële welstand, aldus het rapport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9