Dollardevaluatie benam Raad 12 procent inkomen Spaarrente tot Zwitsers referendum over jezuïeten ver bod Zendingsraad reageert op verslaggeving van EO Vergadering in Finland gaat niet door KOMISCH KAAS UIT HET VUISTJE Trouw Kwartet Dispuut over positie kind in het verkeer SLECHTE SPIJS VERTERING? Nederlandse iiavens genoemd in verband met doorvoer drugs Sosjale Joenit vindt Kruisinga een 'berucht politicus' vandaag Beroepings- werk BockenetalageL TROUW/KWARTET VRIJDAG 23 MAART 1973 KERK/B INNEN L A N D T2; (ADVERTENTIE) GENÊVE (EPS) Een zware financiële klap die de Wereldraad van kerken kreeg als gevolg van de monetaire situatie heeft ertoe geleid, dat de bijeenkomst van het centraal comité van 22 tot 30 augustus niet in Helsinki zal wor den gehouden, zoals was voorge nomen, maar op het bureau in Genève. De laatste zitting van het centraal comité, dat tussen de (om de zes of zeven jaar gehouden) assemblees jaar lijks bijeenkomt om het beleid uit te stippelen, was vorig jaar in Utrecht. Een delegatie van de wereldraad is naar de Finse hoofdstad geweest om de situatie uit te leggen en de leiders van de Finse kerk verklaren er met spijt in te hebben berust dat zij geen gastheren kunnen zijn. Volgens schattingen is de waarde in Zwitserse francs van de middelen van de wereldraad over 1973 verminderd met 12 procent een koersverlies van 635.000 Zwitserse francs op een budget van 6 miljoen Zw. francs. Het overzwaaien van Helsinki naar Genève zal naar schatting 150.000 Zw. francs op de algenene begroting uitsparen en 100.000 op andere begrotingen. De belangrijkste posten zijn die van het vervoer van de centraal comité-leden, van de staf en van de bestuursleden van de verschillende werkeenheden, zoals Geloof en Getuigenis (Faith and Witness) Gerechtigheid en Dienst (Justice and Service) en Onderwijs en Vernieuwing (Education and Rene wal). De Zwitserse Protestantse Fe- Dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken: aanpassen aan voortdurende crisis De redactie behoudt rich het recht ter opname In deze rubriek ontvangen nlncsultlngen verkort weer te geven. BIJ publlkatic wordt met de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 85». Amsterdam. Boycot(2) Helemaal eens ben ik het met de heer Dominicus (Tr/Kw van 17 maart) dat boycot niets uithaalt, ja zelfs ave rechts werkt als het gaat om mensen- rechten. Maar in hetzelfde nummer OtSKlnycN van Trouw/Kwartet lees ik dat de Britse raad van kerken en aan kerken en christenen met aandelen in Zuid- Afrika adviseert hun financiële macht aan te wenden om voor gekleurde werknemers (die tot nu toe zo zwaar worden onderbetaald) een rechtvaar dige beloning te doen geven. Het is wel gewenst dat dit advies van de Britse raad van kerken door alle ker ken en christenen van de vrije wes terse wereld (ook van Amerika) wordt opgevolgd. Dit is op het ogen blik de eerlijkste manier om voor de mensenrechten op te komen die daar in Zuid-Afrika, vooral waar het niet- blanken betreft, met voeten worden getreden. Oudkarspcl J. Vcltun» Inkomensverdeling In 1970 verdiende A. ƒ20.000,- per jaar, B. 50.000,-. Nu gaan ze ieder jaar met 10 pet omhoog. In 1980 is dat respectievelijk 50.000,- en 125.000,-. In 1970 verschil 30.000,-. ïn 1980 75.000,-. Willen de geachte schrijvers even de prijzen voor nood zakelijk levensonderhoud vaststellen voor 1970-1980? Een beetje werkelijk- heiszin, mijne heren! Regeren is voor uitzien. Denk om de inflatie. Om onze kinderen! Emmen H. Weggen Genezing De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmul- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac Huijsen, Delft; mevrouw M C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger. Bui tenpost; mr dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A Veerman. Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs. R. Zijl stra. Oosterland (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers; N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. In Aalten wordt nog biddag voor gewas en arbeid gehouden. En hoe! Volle kerken. Een prachtige traditie. Onder meer werd er ook een zegen gevraagd voor het CNV. Dat is alles goed christelijk. Maar nu de werke lijkheid buiten de kerk Het CNV steunt de stakingen, stelt zijn cen trum beschikbaar, staat achter model- akties, een geniepige vorm van dag dieverij. Maar het ergste in het licht van de biddag is het beletten van werkwilligen waartoe, blijkens Trouw/Kwartet van 17 maart, het ak- tiecentrum 'toestemming heeft gege ven'. Om de werf Smit in Wester broek zullen de stakers een kordon leggen om te beletten dat werkwilligen aan een tewaterlating medehelpen. Dat is terreur. En dan de schade, die mede door het CNV aan alle burgers van Nederland wordt toegebracht. Im mers, de ondernemingen dragen bijna de helft van de winst in de vorm van vennootschapsbelasting aan de staat af. De staat heeft een vrijwel niet aan te passen budget en derhalve zal, als er niet voldoende vennootschapsbelas ting binnen komt. de loon- en inkom stenbelastingen naar boven moeten. Op deze manier wordt de gehele be volking door de dwingelandij van de vakbonden geschaad. Het niet onrede lijke doel heiligt deze middelen niet. Aalten H. Justus Ifehly Hitier In de bespreking die de heer C. Troost heeft gewijd aan het uit het Duits vertaalde boek over Hitler, ge schreven door prof. Werner Maser. staat dat Hitier geen 'stamboek-ariër' geweest zou zijn. maar meer 'slaaf dan Germaan'. Ik moet wel aannemen, dat de heer Troost deze termen ont leend heeft aan het door hem bespro ken boek. Ik had gedacht, dat hij er dan tevens de aandacht op zou vesti gen, dat prof. Maser nog geheel ver keert in de sfeer van de onweten schappelijke nonsens die door Hitier werden gepropageerd alleen om zijn jo denhaat een wetenschappelijk tintje te geven. De woorden Ariër, Slaaf en Germaan duiden namelijk taalgroe pen aan en hebben niets te maken met iemands uiterlijk, Raskenmerken, waarvan huidskleur de voornaamste is, zijn erfelijk, talen niet. Om hun verachting voor de Joden uit te druk ken sierden de Duitsers iedere blanke niet-Jood met de naam Ariër. Met ras heeft dit niets te maken, want Duits land en Joden behoren tot hetzelfde blanke hoofdras. Met de zinsnede 'dat het zuivere Ger maanse ras, dat Hitier voor ogen stond, alleen in zijn fantasie bestond' indien die niet van de recensent afkomstig is heeft de professor nog een goede slag geslagen, ondanks het feit, dat hij er blijk van gegeven heeft niet te weten wat een ras eigen lijk is. Den Haag W. van Alkemadc In een nota van de gereformeerde zendingsbond (Tr/Kw van 14 maart) wordt de Woordverkondiging funda menteel genoemd, afgaande op enkele bijbelteksten. Toch vind ik in Mat- theus 10, Marcus 6, Lucas 9, bij de uitzending der discipelen hoe óók de nadruk wordt gelegd op de genezing, als teken. Ook in deze tijd is dat teken, weliswaar in andere vorm, noodzakelijk. En in Mattheus 25 beër ven de 'gezegenden' het Koninkrijk, omdat zij hongerigen hebben gevoed, dorstigen gelest, enz. Dat was hun wijze van het Koninkrijk verkondigen dacht ik. Terwijl degenen, die aan de gewone materiële noden voorbijgaan, worden afgewezen. Zie ik dit juist? Paterswolde mevr. P. A. Camphuis-Pierson. Zending In Israël Het is misschien goed om te weten dat uw commentaar van 28 februari de Israëlische pers gehaald heeft. Ver diend, moet ik eraan toevoegen. Te recht stelde u dat de Nederlandse consul wel erg snel hier in Israël bij de regering op dc stoep stond samen met zijn collega's uit Enge land, Frankrijk en Italië om zijn ernstige zorg uit te spreken over een aktie die- de regering hier van plan zou zijn te ondernemen tegen allerlei christe'ijke zendingsaktiviteiten. Men moet toch wel totaal onwetend zijn van vele eeuwen, bepaald ook christe lijke. .jodenhaat denk aan de kruis tochten, de 'Duitse christenen' en on ze eigen voor joodse vluchtelingen gesloten grenzen (we hadden toen een christelijke regering) om hier in Israël met zo'n waarschuwing te dur ven aankomen: over wat men alleen nog maar vreest! Zulke protestant»/! slaan inderdaad nergens op. Wel zijn we hard aan zelfonderzoek toe: want waarom is het kruis hier een vloek? Waarom doopte men het Rode Kruis om tot het Rode Davidsschild en waarom gebruikt men voor do opto'- ling geen '-i-teken?' Niet omdat men de Jood Jezus haat, maar wel om wat wij met Zijn kruis hebben gedaan en er nog mee doen: we sloegen en slaan ermee, naar Joden vooral, in plaats van het te dragen. Nes Ammin H. R. Stroes Betreurenswasrcfg De voorzitter van de industriebond CNV, de heer C. van Dijk. beklaagt zich in uw krant over het feit dat niet alleen de liberale werkgevers, maar ook de christelijke werkgevers in het metaalconflict de kant van de Federatie metaal- en electrotechnische industrie kiezen. Hij vindt dit betreu renswaardig. Naar mijn mening zouden de christelijke werkgevers met even veel recht tegen de heer Van Dijk en diens medebestuurders kunnen zeg gen. dal zij het betreurenswaardig vinden, dat de Industriebond CNV zo ontroerend trouw dt harde lijn van de andere industriebonden volgt. Terecht stelt Van Dijk dat de christe lijke vakbonden kennelijk een andere uitleg geven aan het bijbelse begrip rechtvaardigheid dan de christelijke werkgevers. Maar is het hem dan niet duidelijk dat de uitleg van dit begrip veelal wordt bepaald door de maat schappelijke positie die men inneemt en dat daarom ook de uitleg van de christelijke vakbonden niet de juiste hoeft te zijn? Het wordt voor mij steeds duidelijker dat niet het evangelie de marsroute aangeeft aan de christelijke sociale organisaties, maar dat deze organisa ties zelf vanuit hun maatschappelijke achtergrond de marsroute van het evangelie willen bepalen. Wat minder hoogmoed en wat meer bescheiden heid zouden op hun plaats zijn. Voor al wanneer men constateert dat de christelijke werknemers en werkge vers na zoveel jaren christelijke soci aal overleg geen stap dichter tot elkaar zijn gekomen. Integendeel. Zij bestrij den elkaar. Dat vind ik nu betreu renswaardig. Eerbeek P. T. Lanser deratie heeft de rol van gastheer overgenomen. Salarissen Nog een tweede maatregel moest wor den genomen om de situatie aan te kunnen: leden van de staf werden uitgenodigd om persoonlijk te beslis sen of zij de 'trendverhoging' van hun salarissen met 7.5 procent die op 1 april zou moeten ingaan, wilden aan vaarden of niet. Voorts werd aan alle werkeenheden en afdelingen dringend verzocht om rigoureus alle programma's te onder zoeken op de mogelijkheid van be snoeiingen, alsmede administratie en reiskosten tot het uiterste te beper ken en in geen enkele vacature te In een brief aan de staf heeft de secretaris-generaal dr. Philip Potter uiteengezet dat 'het hiet niet alleen maar gaat om het te boven komen van een crisis, maar om ons aan t.e passen aan een voortdurende crisis'. Op het ogenblik bezoekt Potter ker ken in de VS om hun aandacht te vragen voor de financiële situatie die de dollar-devaluatie de wereldraad heeft bezorgd en hij heeft er ook reeds over gesproken met de West- duitse kerken die in het verleden al een paar keer de wereldraad finan cieel hebben helpen stutten. Van onze correspondent EINDHOVEN 'Alleen stedebouw en planologie kunnen een oplossing brengen voor de verkeersproblema tiek. Hier ligt in mijn ogen een bijzonder grote taak voor de gemeen teraden'. Dit zei Michel van Huiten, lid van de Tweede Kamer voor de PPR, gisteren tijdens een op de Eind- hovense TH gehouden congres over 'kind en verkeer'. Een vernieuwing van de infrastruc tuur bracht volgens hem geen oplos sing, omdat daardoor de bestaande problemen alleen maar zouden wor den verschoven of uitgesteld. Hij con stateerde bij de overheid een zekere laksheid ten aanzien van verkeerspro blemen Mejuffrouw A. Vreugdenhil,- directrice van een christelijke pedago gische academie, zei het bijzonder be angstigend te vinden, dat steeds meer kleine kinderen op een fietsje naar school komen. Zij was van mening, dat het jonge kind zich nooit alleen in het verkeer zou mogen bevinden. 'Ouders en opvoeders moeten het kind voor het verkeer beschermen, zonder de kinderen angst aan te jagen voor het verkeer. De beste verkeer- sopvoeding is het geven van goede voorbeelden, omdat het kind in zijn prilste stadia alleen daar gevoelig en ontvankelijk voor is. Het kind moet dus wel betrokken worden bij het verkeer, het moet wel meedoen, maar steeds onder leiding'. Deze woorden ontlokten een felle en emotionele reactie van Vic Langen- hoff, één van de initiatiefnemers van de actie 'Stop de Kindermoord'. Hij stelde dat er wel degelijk iets gedaan moet worden aan de verkeersstruc- tuur, zoals die zich vandaag manifes teert en dat we niet moeten blijven uitgaan van de huidige situatie: 'Zo lang het kind op straat niet spontaan naar zijn vader kan hollen, zonder daarbij de kans te lopen door een auto te worden overreden, leven we in een onrechtvaardige maatschappij', aldus Langenhoff. In de interviews werd onder meer gesuggereerd, dat de menselijke in spanningen in verband met het heil in Bangkok centraal werd gesteld, in de geest van 'wij zullen het zelf wel fiksen'. De tekst van een van de rapporten van Bangkok zegt echter: 'Door Christus worden mannen en vrouwen bevrijd en gevolmachtigd om deel te nemen aan zijn messiaanse werk' en 'wie zich onttrekt aan Gods zending onttrekt zich aan de bevrij ding' In de EO-uitzendingen werd verder de indruk gewekt, dat de bereidheid tot de dialoog met belijders van andere godsdiensten ten koste ging van het essentiële van het christelijk geloof. De tekst van de desbetreffende sectie op de conferentie spreekt echter van het kruis en de opstanding van Jezus Christus als onmisbaar centrum en over de blijvende noodzaak van de verkondiging van het evangelie, ook bij de bereidheid tot dialoog met andersdenkenden. De Zendingsraad heeft met de publi- katie gewacht omdat zij eerst de EO in de gelegenheid had willen stellen het door haar gegeven beeld zelf te corrigeren. De secretaris van de Ne- (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het ••egelmatig functioneren van uw u.gewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. li gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. CARTERS PILLETJES Import Benelux. N.V. Odol Company Amsterdam ZüIUCH (KNA) Mogëii de jezuïeten officieel in Zwitserland werken? Over deze vraag zijn opnieuw felle debatten opgelaaid, nu de Zwitsers op 20 mei zir1: jv" volksreferendum moeten uitspre ken, of zij het zogeheten 'eziuetenartikel uit de grondwet willen schrappen. Volgens dit verbod, dat dateert van 1847 mogen de jezuieten niet in Zwit serland wonen en werken. Tevens is het verboden, dat kloosters, die een maal gesloten zijn, worden heropend. Evenmin mogen religieuze orden of congregaties, die eenmaal het land hebben verlaten, terugkomen. Georga niseerd in aktiecomité's, proberen voor- en tegenstanders van het grond wetsartikel via verklaringen en pam fletten aanhangers te winnen. Degenen, die het artikel willen hand haven wijzen er op, dat het een artikel is ter bescherming van de staat. Deze groep, vooral bestaande uit extreem conservatieven, waar schuwt tegen een 'katholisering' van Zwitserland, hetgeen volgens hen reeds sterk in de hand wordt gewerkt door Italiaanse en Spaanse gastarbei ders. De meest fanatieke jezuietente- genstanders bevinden zich in de 'Re publikeinse beweging', die zich met alle middelen verzet tegen de toena me van het aantal vreemdelingen in Zwitserland. Er werken overigens op het ogenblik al tweehonderd jezuieten in Zwitserland. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee Amerikaanse congresleden hebben naast een aantal andere Europese steden, ook Amster dam en Rotterdam genoemd als door voerhavens van drugs naar Amerika. Overigens wordt de helft van de he roïne en vrijwel alle cocaïne Amerika binnengesmokkeld via Latijns-Ameri- kaanse schakels. Dit hebben de demo craat Morgan Murphy en de republi kein Robert Steele ontdekt na een onderzoek van een jaar. Eerder bracht het tweetal aan het .licht dat de .Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam op uitgebreide schaal heroïne gebruiken. Doordat de Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam verdwij nen, is in Indo-China een enorme voorraad ontstaan. 'Dit wordt nu door China geleid via Latijns-Amerika en ook via de Nederlandse havens Am sterdam en Rotterdam', aldus Steel op een persconferentie. Voor miljoenen dollars per jaar worden op deze wijze 'zwaar verdovende middelen' Amerika binnengesmokkeld zo zeggen beide Amerikaanse politici. De Rotterdamse politie heeft beves tigd dat de stad een belangrijke door voerhaven van verdovende middelen is. 'Recente ontwikkelingen rechtvaar digen het vermoeden dat partijen ver dovende middelen via Rotterdam hun weg vinden', wordt gezegd. In een rapport dat gisteren in Ameri ka gepubliceerd is door de federale commissie voor de strijd tegen de verdovende middelen, is ernstig kri tiek geuit op de politiek van presi dent Nixon op dit gebied. Zij herha len hun vorig jaar gedane aanbeve ling het gebruik van marihuana niet langer-als misdrijf te beschouwen om dat het betrekkelijk onschuldig is. (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Piet Bambergen en René van Vooren, bekend van radio en tv als de Mounties, maken sinds enige tijd reclame voor kaas uit het vuistje. Commentaar van komiek Bambergen: „Dat doen wij graag voor kaas uit het vuistje, we eten het zélf!" Twee beelden van Bangkok Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Zendingsraad heeft een geschrift uitgegeven waarin zij uitspraken in televisie-uitzendingen van de EO over de zendingsconferentie in Bangkok confronteert met de officië le documenten van de conferentie. De raad doet dit zonder eigen com mentaar om de lezer zelf te laten oordelen over de wijze van verslag geving van de EO met name in interviews van Meindert Leerling met de verslaggever Paas die de conferentie bezocht. derlandse Zendingsraad ds. R. J. van der Veen, heeft daartoe een paar weken geleden een gesprek gehad met EO-redacteur Meindert Leerling. De EO is daartoe echter niet overgegaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan formateur Burger heeft de 'Sosjale Joenit' in Den Haag* laten weten het onaanvaardbaar te vinden dat een 'no toire conservatief als de CHU- politicus dr. R. Kruisinga, opge nomen zou worden in een eventueel kabinet-Den Uyl. De Sosjale Joenit zegt begrip te hebben voor de vreem de stappen en standpunten die nood zakelijk zijn. 'Toch willen wij van deze gelegenheid gebruik maken om u erop te wijzen dat dit niet mag bete kenen dat een 'berucht' politicus als dr. Kruisinga in een progressief kabi net-Den Uyl mag optreden'. De Sosjale Joenit vindt dat de heer Kruisinga als staatssecretaris van volksgezondheid 'de indruk heeft ge wekt furieus op jacht te zijn naar alle zogenaamde druggebruikers en tegelij kertijd milieuverontreiniging heeft willen goedpraten'. Ook de psychiatrie werd geconfronteerd met een staatsse cretaris die zijn 'beleid' eerder uit een landelijk ochtendblad overnam dan uit het nodige denkwerk', aldus de Sosjale Joenit. BIKKER-HARD Het toont wel enige moed om, wot^ de te midden van de souteneur», lerlei onthullende informaties te ven over de meer dan schande! manier van 'leven' die deze 'bikk aan de dag leggen. Toch schrok Groothuyse daarvoor in zijn boek menselijk tekort van de pooier* i terug. En hij zal zich niet gevl hebben met de gedachte dat dit volk toch niet leest. Officieel gew treerd als 'werklozen' of 'kooplie in moeilijkheden maken deze mej goede sier van het geld dat voor door psychisch wankele figuren diend wordt. In dure sleeën makej de stad onveilig terwijl algemeen kend is dat uit niets-doen en i geld om handen hebben weinig i. te voorschijn kan komen. Men zich afvragen of om hier in te grlj persé gewacht moet worden op aanklacht van het meisje dat van 1 'verzorger" af wil om te transfer» naar een minder hardhandig h schap. Hier blijkt niet alleen een i ellende maar ook een groot 1 misstand vlak bij onze deur te lij Het lijkt me tenminste een ondr lijke gedachte voor iemand die hard moet werken voor niet al te geld dat van zijn 'premie' dan nog een aantal nietsnutten woi bekostigd. De strijd om regleme ring van de prostitutie behoeft met alle geweld los te branden voor een eventuele 'vergunning* belastingbedoelingen door deze di te laten betalen. De animo zal er< verminderen en er zal minder plukken zijn voor deze slechtste alle profiteurs. Men kan het inkoi van de prostitué's gevoegelijk op bijzonder hoog bedrag stellen en d aan de 'vergunning' verbinden, zou een stukje sanering van de nenstad kunnen betekenen en de taalde liefde' kunnen terugdrin Niet om moralistisch zijn wil anderen op te leggen, maar wel een einde te maken aan een sti moderne slavernij. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Lunteren: D. v. d. 1 te Huizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Gees: kand. J. Krui te Zwolle; te Den Haag-Z. Loosdui T. Dekker te Capelle a. d. IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk aan Zee: Weststrate te Meliskerke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdara-C: A. Reb^t Groningen. NED. HERV. KERK Afscheid: van 's Gravenhage A. M Hellendoorn wegens benoeming! pastoraal verzorger van de Hczenf te Hattem. Intrede: te Nieuwerkerk aan den. sel: E. M. Bakker uit Rijssen; Harderwijk: J. Jongerden uit Wijl Heusden; te Luxemburg (Ned. 1 Gem.) drs. J. G. J. D. de Haan. GEREFX KERKEN Afscheid: van Akkrum J. D. U 3 ber. te Amerongen; van Scharend i J. F. Put ber. te 's Gravendeel; Amsterdam dr. D. van Swigchem te Tiel; van Wildervank J. Verl wegens emeritaat. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.( Intrede: te Ede H. J. Venhuizen Zutphen. Dï Jhr. F. J. E. van Lennep weduwe aan de Amsterdamse Bijht Uitgave: Woltcrs-Noordhoff nv ƒ16,- De Amsterdamse jonkheer F. J van Lennep nu een krasse tacht die zich in het verleden door mif11 van geschriften en artikelen beziggehouden met vooraanstel Amsterdamse families, heeft een dit gewijd aan een geslacht ui! 'rijke burgerij'. Hij is afgestapt de regentenfamilies. Jonker Fi die jarenlang kamerheer was in tengewone dienst van koningin helmina, heeft met zijn bundel een invloedrijke weduwe, aand besteed aan de succesvolle genei SI die na de franse revolutie naar v f* is gekomen. Het waren families, zich vooral in bankzaken een ve 11 gen hebben kunnen kopen. Ken T kend voor hun tijd was het overigens nog immer actueel: bezit betekent macht. Dat geldt de hele negentiende eeuw, maarj mindere mate voor de twintigste,! particuliere eigendommen gelek overgaan naar de gemeenschap. Lennep heeft een typisch voori van deze gang van zaken een gesteld in zijn, met zorg en td ding, maar ook met veel gevoel het 'anecdotische' geschreven far verhaal. Hij behandelt een pel tussen 1800 en 1950 met als grol) zit het duingebied ten noorden Haarlem, grotendeels Borski-, Van der Vliet-bezit. Bij de verwej en aaneensluiting van dit grote Overveense natuur speelde een we een belangrijke rol. Maar dat ze allereerst in de Amsteri beurswereld. waar haar naam ii fa Wed. Willem Borski voortli tot 1885 en, dankzij een adminisl kantoor, tot in onze tijd. Bij het geschreven portret van families, waarin ook een tweede wenfiguur domineerde, de kleint ter van mevrouw Borski. genaaim 'Markiezin van Carabas', komt de' teur tot de slotsom, dat spraltf geweest van voorspoed in zaken, cL. van rampspoed in de huiselijke w

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2