H-fractie ziet niets n gesprek met Burger Sombere toekomst CO-OP Nederland UW Parijse studenten vechten met politie i Werkgelegenheid van 6000 man in gevaar door moeilijkheden herenkleding Modehuis SLOOS h 00 V andvoortse stoelen weer bezet EEG zou Rusland uranium willen laten verrijken Geen cartoon Golf van klachten over stankoverlast in Rijnmondgebied Groep AR- en CH- leden: niet buigen voor Den Uyl Overschot op betalingsbalans Stoomwolken in New York Hoogovens wil 'informateur' krant op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Coeramil jJ MAART 1973 jaargang no. 46 I IRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" Voor exclusieve Stille Rijn 11 Leiden. Telefoon 20868. enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9.28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur et was gisteren zulk goed weer dat men zonder levensgevaar buiten kon zitten. Het zonnetje wist maar n geen ophouden, zodat de badplaats Zandvoort zelfs enige stoelen bezet kreeg. Voor vandaag zijn de loruitzichten nog gunstiger. De zon zal weer schijnen, met iets meer kracht dan gisteren. U EN HAAG De Tweede Kamerfractie van dt CHU geeft geen jvolg aan de uitnodiging van formateur Burger om vandaag, met VP en ARP. bij hem te komen praten over de vorming van een ibinet-Dcn Uyl. Na uren lang vergaderen heeft een grote meer arbeid van CII-Kamerleden hiertoe gisteravond besloten. spanning tussen de samenwerken- fracties van KVP, ARP en CHU is irdoor zeer gestegen. Gisteren in de op van dedag werd duidelijk dat n grote meerderheid uit de KVP- ictie wel bereid is, verder aan het matie-overleg deel te nemen en een binet-Den Uyl een kans te geven. de fractie van de ARP zou een appe meerderheid ditzelfde stand- nt hebben ingenomen. was gisteravond laat nog niet idelijk welke invloed de beslissing n de CH-fractie op de besluitvor- ng bij KVP en ARP zal hebben. De icties van ARP en KVP hebben de' rmateur gevraagd de besprekingen n vandaag voor onbepaalde tijd uit stellen. christen-democratische samenwer- ng is. onder andere door KVP-frac- ileider Andriessen, wel eens een oeksteen in deze formatie' genoemd, ooral in de ARP is men bijzonder iverig aan de formatie-Burger te 'ven meewerken zonder dat de frac- van de CHU meedoet. Men reali- Tt zich dat in dat geval beide iperingen in de Twede Kamer te- lover elkaar zouden kunnen komen staan. ferwarring de ARP en CHU zou dat tot grote (rvvarring aanleiding kunnen geven, idat in veel gemeente- en provincie- ituren de samenwerking tussen bei- protestants-christelijke partijen :ht is. Ook wordt gevreesd dat tide partijen tijdens de volgende frkiezingscampagne weer tegenover :ar zullen komen te staan. De ar- ictie stond gisteravond bovendien lor een ander netelig dilemma: te voor het standpunt van de !U of dat van de KVP. fracties van KVP en ARP hebben (t gisteravond laat vergaderd over de nsequenties van een mogelijke reuk in de christen-democratische sa- enwerking. antjes en Andriessen verklaarden, at bij hen de verslagenheid over de ap van de CHU zo groot was, dat zij iet in staat waren onmiddellijk te :ageren. De fractievergaderingen 'orden daarom vandaag voortgezet .ndriessen zei nu al wel dat de CI-IU p een niet-verstandige brief van Bur- er een verstandig antwoord had moe- in geven. En Aantjes verzuchtte: 'De 'HU had eens moeten zien hoe wij noor gevochten hebben met zijn rieën het gesprek te hebben. Dat verzoek is, op wat voor manier dan ook, toch ingewilligd.' De uitnodiging van Burger aan CH- fractieleider Tilanus gold een bespre king die hij vandaag met Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) zou hebben. De formateur had gisteren schriftelijk aan Tilanus meegedeeld, dat hij hem wilde ontvangen omdat de twee ande re christen-democratische fractielei ders dat nu eenmaal wilden en hij wilde voorkomen dat de formatiebes prekingen zouden vastlopen. Voor het overige kwam de formateur nergens tegemoet a&n. de CH.-wensen tot het. vormen van een kabinet, waarvoor inzake zetelverdeling en samenstelling van het programma tevoren afspraken worden gemaakt. Burger had Tilanus nog eens uiteengezet, dat het hem slechts kan gaan om een kabinet-Den Uyl 'op de gepresenteerde grondslag'. Tilanus heeft hem gisteravond terug geschreven dat hij een dergelijk kabi net zijn steun niet kan toezeggen en dat het hem daarom niet zinvol lijkt, Zogezegd BRUSSEL (ANP) De Euro pese Gemeenschappen zijn geïn teresseerd in verrijking van uranium door de Sowjet-Unie. Volgens welingelichte kringen zou de chef van de afdeling bevoorrading van Euratom, Fe lix Oboussicr, op dit moment besprekingen voeren in Moskou. Tot een jaar geleden was de westelijke wereld voor de leve rantie van brandstof voor kern centrales geheel aangewezen op de verrijkingsfabrieken van de Verenigde Staten. Frankrijk sloot toen als eerste een verrij kingscontract met de Russen. De Amerikaanse installaties zul len de komende tien jaar de vraag niet meer bij kunnen houden, en in verband daarmee is de prijs voor verrijkingsar beid al tweemaal verhoogd, ter wijl verdere verhogingen nog kunnen worden verwacht. Intussen heeft de Europese Commissie ces nota gestuurd aan de ministerraad, met het voorstel de Gemeenschap tegen 1980 voor een belangrijk deel met eigen verrijkingsinstallaties te bevoorraden. Dit initiatief werd vorige week door liet Eu ropese parlement goedgekeurd. <r moet een televisieloze avord ngevoerd worden. Op zo'n avond Êunnen wel programma's her ïaald worden. Het is aan te bev..- en dat televisieverslaafden zich inderwerpen aan een ontweo- lingskuur. P. Jongeling (GPVJ Zonnig Droog en zonnig weer met maxi mum-temperaturen van 10 gra den vlak aan zee tot ongeveer 16 gr. C. in het binnenland. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Morgen en overmorgen: eerst droog en zonnig, later kans op een bui. Vrij zacht. Morgen zon op: 06.34 onder: 19.00 Helaas is ónze tekenaar ziek. Zijn bijdragen zullen de komende da gen op deze plaats niet verschij nen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De meld- en regel- kamer van Rijnmond heeft gisteren vrijwel de gehele dag de naweeën ondervonden van 'de nacht van Vlaar- dingen'. Van her en der kwamen klachten binnen, variërend van een misselijk makende lucht tot een stank van verbrand rubber. Volgens de meld- en regelkamer zijn een aantal klachten het direkte gevolg van de paniek, die ontstaan is na de stank- golf in Vlaardingen. Ze moeten dan ook als een snort nareactie gezien worden, aldus een woordvoerder van Rijnmond. Voor wat de rubberlueht betreft kwa men de klachten uit Ommoord en Alexanderpolder. Volgens de regelka mer moet de oorzaak hiervan gezocht wnrden bij autosloperijem, die ver- gunnng hebben overdag materiaal te verbranden. Zie ook pagina 5 RITA 'Ik hoop, dat niemand de viool heelt aangegeven, die ik een paar dagen terug heb verlo ren.' 'w COOP Van een onzer verslaggevers UTRECHT Als niet op korte termijn een financieel krachtige onder neming bereid is CO-OP Nederland en CO-OP U.A. geheel of gedeeltelijk over te nemen, ziet de toekomst voor de CO-OP er somber uit. aan de besprekingen met Burger. Aantjes en Andriessen deel te nemen. 'Mocht mijn zienswijze op uw bedoe lingen onjuist zijn, en mocht u wèl het door mij gevraagde uitzicht op de programmatische en personele moge lijkheden aanwezig achten, dan zal ik alsnog aan uw uitnodiging gevolg kunnen geven.' zo besluit Tilanus zijn brief aan Burger. Ter persconferentie voegde de CH- fractieleider hieraan evenwel toe. dat dit alles nog niet automatisch bete kent, dat zijn fractie het kabinet-Den Uyl niet zal gedogen. Een beslissing daarover zal pas worden genomen, wanneer programma en personele sa menstelling van het kabinet bekend zijn. Tilanus zei bovendien, niet te geloven dat met dit standpunt van zijn fractie de christen-democratische samenwerking in een crisis zit: 'Dit is, maar een incidenteel geval. We moe ten ook buiten dit Tweede Kamer gebouw kijken: de samenwerking in provincies en gemeenten groeit toch voortreffelijk.' zei hij. DEN HAAG De fraktieleiders van de KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer hebben gisteren een telegram ontvangen van een aantal ARP- en CHU-leden waarin wordt gevraagd bij de onderhandelingen niet te buigen voor de programmatische en daaraan vastgekoppelde persoonlijke eisen van de heer Den Uyl. Deze eisen zijn in strijd i.iet een normaal overleg in de parlementaire democratie. Ze zullen tot gevolg hebben een identiteitsver lies van de chr. partijen. Het tele gram is ondertekend door onder meer ds. K. Abelsiha, H. Algra, mr. H K .1. Beernink," prof. A. C. Drogendijk. C. W. G. N. van Hoogstraten, ds. E. J. Oomkes, prof. A. Troost, prof. C. Veenhof en prof. W H. Velema. Het telegram werd gevolgd door ee brief, die gisteravond de vergaderende frakties van de ARP en CHU nog bereikte. DEN HAAG De lopende rekening op transactiebasis van de betalingsba lans geeft volgens zeer voorlopige cij fers over 1972 een overschot te zien van bijna 3.4 miljard gulden. Dit resultaat is 4.5 miljard gunstiger dan dat over 1971. Het tekort op de handelsbalans was in 1972 3.6 miljard kleiner dan over 1971. Dc verbetering was liet resultaat van de stijging van de uitvoerwaarde met 12.5 procent terwijl de invoer waarde met maar 4.5 procent steeg. Ook het dienstenverkeer met het bui tenland vertoonde een gunstiger beeld. In het vierde kwartaal van 1972 vertoonde de lopende rekening van de betalingsbalans op transactiebasis een overschot van bijna 1.3 miljard gul den. De werkgelegenheid van in eerste in stantie 4000 personen die bij de CO- OP in dienst zijn is in gevaar. Zou tot liquidatie van de CO-OP worden over gegaan dan komt ook de werkgelegen heid van 2000 personen die in neven ondernemingen van de CO-OP werk zaam zijn in gevaar. 'Deze mensen leven op een vulkaan,' zo werd gister avond tijdens een persconferentie van de zijde van het raadgevend bu reau Berenschot gesteld. Dit bureau is in december van het vorig jaar door de directie en commissarissen van CO-OP Nederland te hulp geroe pen om een onderzoek in te stellen naar de positie van de door haar beheerde ondernemingen. Berenschot is thans tot de conclusie gekomen dat het totale verlies bij de CO-OP de afgelopen jaren groot is geweest (ruim vijftig miljoen gulden bij een jaaromzet van ongeveer 350 mil joen) 1969 en 1970 waren de verliezen groot. Sindsdiens is er een kentering ten goede opgetreden. Waren de ver liezen in 1971 nog 19 miljoen gulden, vorig jaar bedroegen ze acht miljoen gulden en voor dit jaar worden ze geraamd op 5 miljoen. Dank zij het feit dat er een investerings- en perso neelsstop is doorgevoerd en waar mo gelijk de tering naar de nering wordt Expansie gezet. digden over het overnemen van delen of van het gehele bedrijf hebben de bankiers besloten de kredieten nog even te continueren. Dit omdat de onderhandelingen niet in de wielen te rijden. De juridische situatie van CO-OP is volgens Berenschot 'uitermate com plex' daar deze 'niet parallel loopt met de bedrijfseconomische scheiding in activiteiten' voor de bestuurbaar heid van de onderneming is dit uiter mate nadelig. De liquiditeitspositie van de CO-OP is slecht. De twee coöperaties hebben samen een vermo gen van enige miljoenen. In verhou ding tot het balanstotaal is dit echter veel te weinig. De huisbankiers van de CO-OP overwegen al geruime tijd maatregelen. Daar thans onderhande lingen gaande zijn met enkele gega- Volgens Berenschot is de commerciële situatie voor bepaalde onderdelen en winkels van de COOP gezond. Er bestaat echter behoefte aan expansie van activiteiten en omzetvergroting teneinde loonstijgingen, inflatie en veranderingen in koopgewoonten op te vangen. De kern van advies dat het bureau Berenschot heeft uitgebracht komt er op neer dat op korte termijn moet worden gekozen uit de alternatieven: liquidatie of verkoop van delen van de onderneming (teneinde uit de vrij komende middelen de noodzakelijke sanering te financieren), of het in brengen van de bezittingen en ver plichtingen in een NV om de bestuur baarheid van de onderneming te her stellen of samen gaan met andere ondernemingen. Daarbij dienen vol gens Berenschot de volgende spelre gels in acht te worden genomen: de werkgelegenheid dient zo veel moge lijk in stand te worden gehouden, Nederlandse partners verdienen de voorkeur, de belangen van de regiona le verbruikscoöperaties dienen zeker te worden gesteld evenals de belangen van de leden-consumenten. De belan gen van de CO-OP crediteuren dienen zeer zorgvuldig te worden bewaakt en de fusieregels moeten in acht worden genomen. Zeker afvloeiing Noch het bureau Berenschot noch de CO-OP zelf vleien zich met de hoop dat er een onderneming zal worden gevonden die het hele bedrijf wil overnemen. Er zullen welke oplossing ook wordt gevonden zeker mensen moeten afvloeien. Om hoeveel perso nen dat zal gaan is thans nog niet te zeggen. Dat hangt er helemaal van af of en wie de CO-OP zal overnemen. Als er klappen vallen, zullen die in de eerste plaats Utrecht treffen, waar het hoofdkantoor met het centrale apparaat plus het distributieapparaat is gevestigd. Voor de vestigingen in qua werkgelegenheid zwakke gebieden als zuid- en noord-Limburg, zijn de gevaren minder groot. 'Dat is een troost', zei het een schrale, 'vond de heer Van der Scheer van het bureau Berenschot. Vervolg zie pagina 21 Protest tegen dienstplichtwet PARIJS (Reuter) In Parijs zijn gisteren harde straatgevechten uitgebroken tussen de politie en betogende studenten. De politie trad op met traangas en de wapenstok tegen woedende studenten, die een verboden betoging wilde houden tegen een nieuwe wet, die studeren den vrijwel belet nog uitstel voor militaire dienst te krijgen. zijstraten in. Diverse betogers werden hardhandig met de wapenstok be werkt. Ondanks de charges bleef een vaste groep betogers bij elkaar om het gevecht met; de politie, onder wie leden van de oproerpolitie CRS, voort te zetten. Een aantal studenten lever de strijd langs een spoorbaan. Zij maakten gebruik van de keien op de baan om de politie te bekogelen. Gigantische stoomwolken rezen ten hemel toen in het centrum van New York in de buurt van het Stuyvesantgebouw een stoom- Iciding brak. Diverse geparkeerde auto's werden beschadigd en in de straat ontstond een groot gat. Door de demonstranten werd met ste nen en Molotow-cocktails naar inder haast naar het actieterrein getrokken politiemannen gegooid. In een brede straat aan de rand van de binnenstad werd zelfs een barricade opgetrokken van materiaal van een in aanbouw zijnd pand. Het gevecht speelde zich gisteren ge deeltelijk af bij de universiteitswijk het Quartier Latin, waar in 1968 de meirevolutie een hoogtepunt bereikte. Ongeveer 50.000 studenten waren naar het Quartier-Latin getrokken voor een massabetoging, die door de autoritei ten was verboden. De wijk was eerder op de dag al door de politie afgegren deld. Op de linkeroever van de Seine kwamen studenten en de politie tegen over elkaar te staan. Na een uur besloten de leiders van de betoging tot de aftocht, waarna koers werd gezet "aar de buitenwijken. Maar een aantal demonstranten keerde later te rug. waarop de eerste gevechten uit braken. Andere betoge-c trokken naar een boulevard aan ae rand van Parijs om er een barricade te bouwen. De poli tie die snel ter plaatse was, voerde charges uit en joeg de studenten de DRIEBERGEN De raad van be stuur van Hoogovens heeft de drie Industriebonden voorgesteld de impas se in het cao-overleg te doorbreken door inschakeling van een 'informa teur'. Een directe weg om het overleg weer op gang te brengen ziet de raad van bestuur niet. Daarom wordt voor gesteld na te gaan of een procedure kan worden gevonden, die kan leiden tot hervatting van de cao-onderhande lingen. Zie ook pagina 11 lit deze krant Binnenland Omroepbijdrage Slank in Vlaardingen Assistenten klagen Buitenland VS eisen Instating gevange nen in Laos Kerk Wereldraad armer nuni ene n naar inhoud en overtuiging een mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Sport Blessures vallen mee 1 Borkcnctalagc Hen schrijn ons Reccpi ltadlo en tv Strips, feuilleton Dicliibl) en vertier Pop-op-de-plaat Puzzel Filmpremières Familieberichten Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1