oogovens bereid >t hervatting m cao-overleg I Arts-assistenten klagen vooral over werktijden Algehele invoering bepleit van tweede dag vormingswerk -o eoeo Germaanse nederzetting gevonden in Denekamp de betere jonge jenever 4 hakeling van een informateur fi Vechtpartij bij transport van giftig afval Politie gaat lawaai meten Circustent komt later door stakende Italiaanse douane Wereldwinkel GPV ziet af van voorstel wijziging abortuswetgeving Tunesië houdt al maandenlang twee Nederlanders vast 150jaar Premsela Hamburger 1823-1973 Juweliers-Antiquairs Rokinl20 -Amsterdam ■Q Personalia ■Q r/KWARTKT VRIJDAG 23 MAART 1973 BINNENLAND T9/K11 en onzer verslaggevers 1ERGEN De directie van Hoogovens wil de impasse in de cao-be ngen met de drie Industriebonden doorbreken. De manier waarop Je Hoogoven-directie nog niet helemaal concreet voor ogen. Van een verslaggever DENEKAMP Op het twee hec tare grote terrein 'De Borchert' te Denekamp, dat voor nieuwbouw is bestemd, is in het afgelopen jaar een Germaanse nederzetting uit de eerste en tweede eeuw opgegraven. Er werden vijftien boerderijplatte- gronden aangetroffen, waarvan er zeven gaaf waren. In een van de boerderijen werden fraaie aanwijzingen van het stalge- deelte gevonden, namelijk acht twee meter brede veeboxen. De boeren, die niet alleen vee hielden, maar ook aan akkerbouw deden, waren voor de watervoorzie ning aangewezen op een vroegere loop van de Dinkel. Ook werden er twee houten waterputten gevon den. Bij de nederzetting zijn twee diepe, rechthoekige kuilen gevon den waarvan de wanden met plan ken waren bekleed. Deze vondst noemen de deskundigen opmerke lijk. ZIJ vermoeden dat het vang- kuilen waren voor de jacht of voor de beveiliging van de neder zetting. In een van de kuilen werd een loden baar gevonden, waarvan een deel was afgesneden. Deze baar moet bijna zes kilo (ongeveer achttien romeinse ponden) hebben gewogen. jef aan de industriebonden leur Hooglandt de suggestie nateur' te benoemen, die de de standpunten van beide ider moet analyseren en zo oorstellen kan doen, waar- iderhandelingen, eventueel leiding, weer hervat kun- rste reactie op de brief zegt erman Bode van de Indus- IKV 'bemiddeling niet voors te wijzen'. De naam infor- op het ogenblik erg popu- ihien geeft dat de mogelijk- L uit de moeilijkheden te ko- ■kjheer Bode wijst er wel op, Hkincipes zoals die door de Hde vakbonden zijn vastge- Hivenzeer gelden als vóór de Bvan de Haarlemse rechter, r dat is bemiddeling met roorstellen, wijzen de Indus- van de hand. eling heer Bode hebben de inden bemiddeling nooit d gewezen, ook niet tijdens en-conflict. Wel hebben de zwaar gemaakt tegen het edurende de Hoogoven-sta- aam aan die bemiddeling is (die van oud NVV-voorzit- red.). F van de Hóogoven-diiectie mr J. D. Hooglandt, dat bij e onderhandelingen ook de de Vereniging van Lei en Hoger Personeel on- in bespreking dienen uit te md zei de heer Bode, dat iet gebonden handen aan te komen, maar dat de t afwijzend reageren op de van de Hoogoven-directie, aren 42 bedrijven met in 42.000 werknemers bij >etrokken. Dit is opnieuw -aantal. Het grootste be- loor een staking getroffen de Rotterdamse Droogdok 6.000 werknemers. Verder takt bij Danlon Emmen nemers). Van Heek-Schut- ïschede (1300), ADM Am- 1500). NDSM Amsterdam KF Delft (2000), Gusto 1200), Van der Giesscn-De Krimpen a.d. Lek (2000), erdijk (1200), De Schelde (3600), Lips Drunen ico Helmond (4000) en tal re bedrijven in het hele irzitter van de Unie BHLP, de Bruijn, heeft het actie- Driebergen meegedeeld. dat bij de Amsterdamse Droogdok Mij. klappen werden uitgedeeld aan werkwillige beambten. Het actiecen trum zal er alles aan doen om moei lijkheden bij de 'poort' van de ADM, waar het de afgelopen dagen rommelt, te voorkomen. Ook bij de Rotterdamse Droogdok Mij. in het Waterweggebied deden zich gisteren enkele moeilijkheden voor. De stakers hielden de poort gesloten. Het hoofdkantoor werd be zet. De directie werd de toegang ge weigerd. Het actiecentrum heeft de moeilijkheden in de loop van de mor gen opgelost. De Belgische vakbond CCMB zal pro beren te voorkomen, dat in Antwer pen besmet werk wordt verricht. Het gaat hier om twee tankers, de Gulf Zweden en de Gulf Finn, die bij de in staking zijnde NDSM in Amster dam liggen. De schepen zouden naar Antwerpen worden versleept voor een reparatie. Voorzitter Heiermans gaf het actiecentrum in Driebergen echter de verzekering, dat hij alles in het werk zal stellen om te voorkomen, dat metaalwerknemers in Antwerpen dit karwei zullen uitvoeren. In het actiecentrum in Driebergen werd gisteren bekend dat opnieuw een werkgever bereid is tegemoet te komen aan de eisen van de drie Industriebonden. Het is het textielbe drijf Jansen en De-Wit in Schijndel (ruim 1.000 werknemers). Het NW voelt er niets voor de Nederlandse Centrale van Hoger Per soneel te beschouwen als de vierde vakcentrale in Nederland.Alleen al ge talsmatig maakt de NCHP van een mug een olifant, aldus het NVV in zijn officieel orgaan 'De Vakbewe ging'. Het vestigt er de aandacht op, dat de NCHP nog geen 20.000 leden heeft, terwijl NVV, NKV en CNV samen meer dan één en een kwart miljoen leden tellen. De directie van het bedrijf is ak koord gegaan met de drie voornaam ste eisen van de drie bonden. Ook over de maximering wil de directie praten. Janssen de Wit heeft een zelfde bedrag als de Contactgroep voor Werkgevers in de Metaalindus trie naar voren gebracht, dat wil zeggen een maximale indexering van 300. De voorstellen van het textiel bedrijf in Schijndel zullen aanstaande dinsdag aan de bondsraden van de industriebonden voorgelegd worden. De beambten van BODEWES in Mil- lingen willen een schip dat bij deze werf op stapel staat, te water laten en voor afbouw naar Duitsland zenden. Het actiecentrum in Driebergen heeft contact opgenomen met de Duitse vakbond IG Metall. Het actiecentrum (ADVERTENTIE) heeft ook contact opgenomen met de vervoersbonden om te voorkomen, dat de afgelopen nacht twee schepen, die bij Wilton Fijenoord liggen een Joegoslavisch en een Nederlands schip door sleepboten naar Hoek van Holland zouden worden gebracht. De eigen sleepdienst van Wilton is van nacht in staking gegaan. De werf is vanmorgen om halfacht plat gegaan. De vervoersbonden hadden de sleep booteigenaren meegedeeld, dat wan neer zij de twei schepen weg zouden halen van de Wilton-werf, zij herrie in eigen huis haalden. De sleepbootei genaren besloten daarop het kwarwei niet uit te voeren. De directeur van Keijzer Bonaparte Tapijtfabrieken in Hilversum heeft gisteravond een overeenkomst geslo ten met de drie industriebonden. Hij is geheel tegemoet gekomen aan de verlangens van de vakbonden, te we ten een loonsverhoging van 18 cent per uur voor het gehele personeel (250 man), een maximale prijscom pensatie van 250,- per procent prijs stijging en een minimum vakantie toeslag van 1050,-. Directeur Piet- Hein Keijzer, achtte de eisen van de vakbonden niet onoverkomelijk be zwaarlijk. Enkele dagen geleden kon digde hij nog dreigend aan dat hij zijn bedrijf liever zou sluiten als de vakbonden hun dreigementen van sta kingen en prikacties zouden uitvoe ren. De onderhandelingen tussen de drie industriebonden en de directie van Philips worden volgende week dins dag voortgezet. Gisteren spraken de bonden voor de tweede maal met de directe over de cao-voorstellen. Punt van bespreking vormde gisteren voor namelijk de uitbeelding van de wer kingssfeer van de cao. Philips acht het op dit moment nog niet mogelijk om het hele personeel onder één cao onder te brengen. Volgende week zal een ander voor de bonden essentiëel punt op tafel komen: de maximering en de bijsturing. Van een verslaggever WESEL Bij het vertrek van de 78 ton zeer giftige beryllium-oxyde, die de afgelopen weken de autoriteiten de politie en de publieke opinie aan weerszijden van de Nederlands-Duitse grens heeft beziggehouden, is het tot een vechtpartij gekomen. Volgens de politie vielen de Neder landse eigenaren van het giftige afval, de Duitse begeleider van het tran sport en verscheidene chauffeurs om tot dusver nog onduidelijke redenen de talrijke fotografen en een West duits televisieploeg aan, die opnamen van het vertrek wilden maken. Slecht nieuws voor te lawaaierige bromfietsers: vanaf 1 april krijgt de Amster damse politie twaalf geluidmeters waarmee op eenvoudige manier het lawaai van bromfietsen gemeten kan worden. Op een afstand van vijftig centimeter wordt de herrie gemeten. Daarna worden in een straal van vijf meter de bij geluiden opgenomen. De bijgeluiden worden dan van de totaalmeting afgetrok ken. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De tweede dag partiële leerplicht voor 15-jarige wer kende jongeren moet in augustus integraal uitgevoerd worden. Dat is mogelijk als minister Van Veen voor 1 april toezeggingen doet over personeelsuitbreiding, programmafaciliteiten, accomodatie, een be tere naleving van de partiële leerplicht en de werkgelegenheid voor 15-jarigen. Het Samenwerkingsverband Vormings werk Werkende Jongeren heeft dit gisteren gesteld tijdens een gesprek met de vaste Kamercommissie voor onderwijs, waarbij ook de onderwijs commissie van de vakcentrales en de drie werkende jongerenorganisaties aanwezig waren. Volgende week zal dc onderwijscommissie met minister Van Veen over de tweede dag vor ming praten. De voorwaarden die het Samenwer kingsverband nodig acht om de twee de dag vorming door te voeren, zijn al vorig jaar november aan minister Van Veen doorgegeven. Sindsdien is eigenlijk niets gebeurd, stelt het sa menwerkingsverband. 'Een vergelij king van de situatie van werkende jongeren met die van studenten laat duidelijk zien dat studenten zich be ter laten horen, beter georganiseerd zijn. Maar juist daarom zouden de werkende jongeren veel hogere priori teit moeten krijgen, iets dat deze regering overigens altijd met de mond beleden heeft. Alle punten die wij naar voren brengen, zijn al eerder ter sprake gekomen. Maar er veran dert niets', aldus een woordvoerder. Voorwaarden Het samenwerkingsverband is er om pedagogische redenen sterk op tegen dat per augustus de tweede dag vor ming voor 15-jarigen gedeeltelijk in gevoerd wordt. Of helemaal invoeren (en dat is mogelijk als de minister een aantal voorwaarden vervult) of helemaal niet, aldus het Samenwer kingsverband. De Kamercommissie is gevraagd met alle macht te bevorde ren dat de minister, deze voorwaarden vervult. DEN HAAG Als de Italiaanse dou ane niet vóór vannacht de vier wa gens de grens laat passeren, waarin de gloednieuwe circustent van Boltini naar Nederland moet worden go bracht, loopt het Nederlandse pro gramma ernstig gevaar. Al een week geleden had de tent in ons land moeten zijn, maar door stakingen en langzaam-aan-acties van de Italiaanse douane is daarvan tot nu toe niets gekomen. De perschef van Boltini heeft echter goede hoop dat mede door bemidde ling van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Milaan, het Neder lands consulaat en de ambassade het transport vandaag toch nog op gang kan komen. Het oponthoud heeft tot gevolg gehad, dat de voorstellingen in Doorn en Amersfoort geannuleerd moesten worden. De toernee begint nu op 3 april op het Haagse Malie veld. Ten aanzien van de exploitatie van het circus toonde de perschef zich verheugd over het toenemende begrip bij gemeenten en rijk voor de financië le problemen: 'Al zeventig gemeenten, waaronder ook Rotterdam, hebben de vermakelijkheidsbelasting voor ons optreden nu afgeschaft. Of we daar door dit jaar sluitend kunnen draai en, is echter de vraag. Aan het eind van het seizoen zullen we de balansen voorleggen aan het ministerie, in de hcop daarmee meer faciliteiten te krijgen'. De opvattingen van het Samenwer kingsverband worden bevestigd door de uitkomsten van een enquête die het ministerie in overleg met het Samenwerkingsverband heeft gehou- aan de v.u. den. Twee van de drie vormingsinsti tuten zijn bereid dit jaar augustus te starten, met een tweedagenprogramma voor 15-jarigen. Ook al voldoet minis ter Van Veen aan de gestelde voor waarden, dan nog kunnen 32 van de 157 instituten die reageerden (en dat deden 80 pet. alle instituten geen tweedagenprogramma uitvoeren. In hun voorbereiding zijn 35 institu ten zover dat het programma voor augustus klaar is, 98 kunnen dat on der bepaalde condities en 19 achten zich niet in staat per 1 augustus op een verantwoorde wijze een tweeda genprogramma uit te voeren. Om pro grammatische redenen menen 10 insti tuten dat een tweedagenprogramma op twee achtereenvolgende dagen moet worden gepresenteerd. Voor 1 april zullen een aantal voor waarden vervuld moeten zijn, vinden veel instituten: meer mogelijkheden voor opleiding en bijscholing van vor mingswerkers (114 instituten), uit breiding en intensivering van de be geleiding van de instituten door con sulenten van de landelijke organisatie voor het vormingswerk is noodzake lijk (100 instituten); verruiming van de formatieregeling waarop de perso neelsbezetting van de instituten is gebaseerd. (96 instituten). AMSTERDAM Maandag 26 maart wordt aan de V.U. een wereldwinkel onder de naam 'De Omgekeerde We reld' geopend. Deze winkel zal zich als alle andere wereldwinkels bezig houden met het verstrekken van in formatie over de onrechtvaardige ver deling van de welvaart in de wereld. Ter gelegenheid van deze opening is er een 4-daags programma samenge steld, waarin de derde wereld proble matiek aan de orde wordt gesteld. De winkel is gevestigd in de kelder van het hoofdgebouw (kb-32) Boelelaan 1105. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van de fractie van het GPV is geen voorstel te verwach ten voor de wijziging van de abortus wetgeving. Aanvankelijk dacht het GPV erover aan te knopen bij het voorontwerp, dat prof. mr. A. V. M. Struycyken vorig jaar aan de Tweede Kaaer heeft gezonden. Dc fractie meent, dat het beter is aan te dringen op hrstel van de handhaving van de bestaande wet naar letter en strek king, waarbij de richtlijnen van de kon. ned. maatschappij ter bevorde ring der geneeskunst ook rechterlijk worden getoetst. De fractie van het GPV wijst er nog op, dat een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen de bur gerlijke normen (die rekening hou den met, wat genoemd wordt de ern stig verworden situatie, waarin et volk momenteel verkeert en de gees telijke norm, die aan het volk moet worden voorgehouden. De indiening van het initiatiefvoorstel, vreest de fraktie van het GPV, zal de verwar ring over de verschillende normen nog groter maken. ARNHEM John de Groot (54) en Dick van Leuven (51). twee amateur archeologen uit Lunteren zitten al sinds vorig jaar september vast in Tunesië. De beide mannen mogen het land niet verlaten op verdenking van smokkel. De Nederlandse ambassadeur in Tunis heeft weten te bereken dat ze niet in de gevangenis hoeven te zitten maar op de ambassade mogen verblijven. Vorige week werden de mannen ver oordeeld tot hoge geldboete. Nadat een Arnhemse vriend deze betaald had leek de aftocht van de Luntena- ren geregeld. Vlak voorsat ze in het vliegtuig stapten werden ze evenwel weer opgepakt. De Groot had een antiek lampje gekocht en probeerde dat mee over de grens te nemen. Xlp Demonstratieve uur-actie in alle Amsterdamse ziekenhuizen Zaterdag gesloten, Zondag geopend van io -ij uur. nkoop en verkoop van talver en juwelen, antiek en occasions. Ook ruime keurde modern tafelzilver. Koopt iets fraais en vraagt goed beleggingsadvies bij oude Ttrouwde gespecialiseerde firma met grootste voorraad. On inkoop is Uw zekerheid! Voor ons ijo-jarig jubileum bent U in on%e ^aak Xpnder welkom Maandag 26 tfm Vrijdag jo Maart van 10 tot iy uur. Onderscheiden De De Snoo-Van 't Hoogerhuijs stichting in Utrecht, die om de twee of drie jaar een prijs beschikbaar stelt als waardering voor een belangrijk onderzoek op het ge bied van een met de voortplanting in het algemeen in verband staande we tenschap, heeft deze onderscheiding dit jaar toegekend aan dr. J. B. Bijksma, arts. verbonden aan het la boratorium voor antropobiologie en menselijke erfelijkheidsleer van de universiteit van Amsterdam. Dr. Bijls- ma kreeg de prijs voor zijn cytogene- tische onderzoekingen bij de mens. De prijs, bestaat uit 75.000 gulden en een legpenning, en werd voor de tiende maal uitgereikt. Directeur Tot directeur specialis tisch arbeidsvoorzieningsbeleid, aan vullende werkgelegenheid en vakop leiding bij het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Aaken is per 1 april benoemd drs. E. van Beusekom, nu hoofd-inspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Overijssel. (ADVERTENTIE) anno 182} Amsterdam, Rokin 120. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Om te bereiken dat hun klachten over buiten sporige werktijden na vier jaar eindelijk ernstig worden geno men, gaan op 29 maart de arts assistenten van alle grote zieken huizen in Amsterdam een demon stratieve actie houden. Voor zo ver de belangen van de patiënten het toelaten zullen de 450 artsen die in de ziekenhuizen tot specia list worden opgeleid, gedurende één uur het werk neerleggen. Vorige week konden we in deze krant al melden dat de assistenten van het VU-ziekenhuis in actie zouden komen. De Landelijke vereniging van assis tent-geneeskundigen (LVAG) heeft nu meegedeeld dat de demonstratie heel Amsterdam zal gelden. Een staking wilde woordvoerder drs. F. M. T. Rasker het nadrukkelijk niet noemen: 'We blijven voor acute gevallen klaar staan. Daarom zult u ook-, geen massa le optochten van witte jassen zien'. De klachten van de assistenten betref fen in de eerste plaats hun werktij den. Ruim eenderde werkt langer dan 65 uur per week, één op de twaalf zelfs langer dan negentig uur. En dan zijn er nog flinke problemen over de rechtspositie. 'We zijn hier al vier jaar over bezig en de zaak komt geen stap verder. 'Omdat een dokter nu eenmaal geen actie voert' kan men ons aan het lijntje houden. En we willen ook eigenlijk niet. Het enige wat we willen is een vuist laten zien. Niet gebruiken, alleen laten zien dat hij gebruikt zou kunnen worden'. "Niet tegen de ziekenhuisdirecties, niet tegen de opleidende specialisten. Die profiteren weliswaar in zekere zin van de bestaande wansituatie, maar zij zijn er de schuld niet van. Wij demonstreren alleen tegen het syste matisch dichtslibben van alle officiële overlegkanalen met de overheid waar naar men ons steeds weer verwijst. En dat zijn er nogal wat. Een aantal van ons is 'in dienst' van het departe ment van Onderwijs en wetenschap pen, de overigen werken voor Volks gezondheid. Verder hebben we te ma ken met de ministeries van binne- landse, economische en sociale zaken. Wij zijn hees van het vergaderen'. 'Wij eisen nu', zegt nog steeds drs. Rasker namens de LVAG, 'onmiddel- Vuist laten zién, niet gebruiken... lijke instelling van de officiële studie commissie die de minister ons ander half jaar geleden beloofd heeft en die er nog steeds niet is. Wij eisen dat die commissie binnen een jaar zal rapporteren en dat dat rapport open baar zal zijn. Van dat verstoppertje spelen in het medische oerwoud moe ten we een keer af'. 'Wij eisen voorlopige compensatie voor overmatige werktijden, onafhan kelijk van wat die commissie gaat bereiken (ook al eens beloofd). Die compensatie moet er gewoon komen in de vorm van vrije tijd op ht ju'iste moment. Het moet mogelijk worden dat een man die zaterdag gewerkt heeft van 's morgens vroeg tot twee uur of half drie 's nachts, herhaalde lijk uit zijn vier of vijf uur slaap gebeld is, die in dezelfde dagindéling zijn zondag doorbrengt, geacht wordt op maandagmorgen weer iris en duel- treffend aan het werk te gaan (tot een uur of zeven 's avonds, als het niet tegen zit)'. Hoofdbestuurslid Booy vult aan: on der deze arbeidsomstandigheden wor den specialisten met oogkleppen ge vormd, die geen tijd hebben voor een behoorlijk boek, die hun kennissen in een sociale mist zien verdwijnen en als ze hun kinderen eens zien, moeten uitleggen dat zij nou hun vader zijn. 'En dat gedurende een zevende van je actief werkzame leven'. En als er niet dingen gaan verande ren nog veel langer, blijkt uit een gesprek met dr. H. F. Kortman. 'Ver kijk je er niet op, onze opleiders maken even krankzinnige uren. Die vertrekken vrijdags met een tas vol dossiers en komen 's maandags terug met de dictafoonbandjes die de secre taresse kan uittypen. We worden voor een deel ook gewoon meegezogen in een gevestigd werkpatroon'. ANDERS Dat moet anders, vindt de komende generatie medische specialisten (de LVAG spreekt op dit punt met gezag: zij organiseert zeventig pet. van de 2200 assistenten). En het kan ook anders. Rasker: 'Een paar jaar vopr zijn pensionering heeft prof. Boerema nog de moed en de energie opge bracht om in zijn kliniek een uitge kiend ploegensysteem in te voeren dat veel van onze bezwaren ondervangt. De collega's daar blijken zelfs nog energie over te houden voor betere contacten met de patiënten'. Zo blijkt het assistentenprobleem sa men te hangen met het hele vraag- •«tuk van de efficiency in ziekenhui- .1 !)e studiecommissie zal misschien wel overmatige werktijden moeten maken om binnen de door de LVAG geëiste termijn een rapport klaar te krijgen. Horizontaal: 1. spaans paard. 5. Mvth. figuur, 9. liga, 11. water in N. Br. 13. nevens, 14. en andere (afk.). 15. oor logsgod, 17. meisjesnaam, 19. mode gek, 20. plaats in N. Br. 22. lof, 23. voordeel, 24. bun, 25. zelfkant, 26. koor van zangers, 28. leeftijd (Fr.). 30. bijbels figuur, 32. leep, 33. Alge meen Kiesrecht (afk.), 34. inelkaar, 37. water in Friesland, 38. plaats in de schouwburg, 40. leefregel, 41. kalk stok. Verticaal: 1. titel, 2. Naamloze Ven nootschap, 3. eenmaal, 4. baan voor balspel, 5. visje, 6. hoekpijler, 7. Eer waarde Heer (afk. Lat.), 8. oogziekte, 10. nors, 12. versieringsmotief, 14. werkkracht, 16. verdieping, 18. oude munt. 20. grondsoort, 21. sneeuw- schaats, 25. wijzer van een kompas, 27. nobel, 29. muggelarve, 31. kerkge bruik, 32. vlug, 35. doorweekt, 36. ieder, 38. scheik. element, 39. son ordre (afk.). OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. veiling, 2. palster, 3. kritiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11