Neutralisten: Saigon jrroriseert burgers n martelt gevangenen Profiteer nü van hogere rente bij de ABN: 4W7% Japans bedrijf moet boeten voor milieuvergiftiging oskou zelfs bereid iploma-belastin g' rug te behalen ust in Ulster, ondanks witboek Algemene Bank Nederland Ernstigste arbeidsconflict sinds '36 bedreigt Denemarken 'aakse delegatie 9 weg naar Moskou Politie in VS vreest acties sluipschutters )0W/KWARTET DONDERDAG 22 MAAKT 1973 BUITENLAND T7/K9 tIJS, WASHINGTON (AP, Reiger, UPI) Een groep Zuidvietnamese ralisten in Parijs heeft documenten gepubliceerd, waarin de Zuidvietna- e autoriteiten ervan worden beschuldigd 200.000 politieke gevangenen te houden en hen te mishandele n. (ADVERTENTIE) 0 Dinh Thi, een rooms-katho- riester en leider van de neutra- e groep 'Vietnamese Gemeen- heeft verklaard dat 'het leven 10.000 politieke gevangenen in Is' hoewel het op 27 januari n vredesverdrag voor Vietnam ipgeroepen tot de vrijlating van ilitaire en burger-gevangenen. 1 persconferentie zei Thi dat de van president Ngoejen Van zelfs de meest afgelegen ge in heeft afgereisd om de bevol- laar te dwingen zich te laten eren als lid van de partij van Thieu, de Dan Choe (democratische) partij. Volgens Thi kan niemand in Zuid-Vietnam rondreizen zonder dat hij een lidmaatschapskaart van Thieu's partij heeft. De politie gaat intussen door met het arresteren van mensen die politiek worden verdacht. Op de persconferentie heeft Thi ko pieën verspreid van een volgens hem officieel rapport, waarin wordt aange toond dat bijvoorbeeld in de gevange nis van Poulo Condor 9850 politieke gevangenen zijn opgesloten, onder wie vrouweri. Thi deelde ook afschriften uit van een brief die was ondertekend sische journalist Viktor Louis: AVIV, MOSKOU (DPA, UPI) Russische joden mogen nu eren zonder dat zij hun opleidingskosten behoeven terug te in aan de Russische overheid.' Moskou zou zelfs bereid zijn eds betaalde ,diploma•belastiiig, terug te betalen. Dit meldt de sclie journalist Viktor Louis Jjn het Israëlische blad Jedioth ronot. die zeer nauwe contacten heeft autoriteiten in Moskou, meldt wet op de 'emigrantenbelas- reliswaar niet wordt opgeheven, niet meer toegepast'. I afgelopen dagen hebben al tien joden kunnen emigreren zonder eerst moesten betalen, en, die reeds geld hebben ge- bij het Sowjet-ministerie van1 ilandse zaken, kunnen het te lgen', zo meldt Louis. Joden die in Israël zijn aangekomen, het geld 'in de vorm van een ling aan hun verwanten, diejfn vjet-Unie zijn gebleven' tei' Dinsdag zijn 35 joden geëiiri- l zonder de belasting te hebben betalen. In politieke kring jn Bern toonde men zich gisteren jchtig'. Men sprak van 'slechts Irantebericht' waarop men offi- niet kan reageren. Men voegde échter aan toe dat Louis 'in het jen dikwijls de luidspreker v&n Iwjet-bewind' is gebleken. Be instellingen in de Sowjet- Unae hebben tegenover de correspon dent van UPI, in Moskou bevestigd dat sedert enkele dagen geen 'fcmi- grantenbelasting' meer wordt ge- 'f vraagd. Men veronderstelt dat de in het buitenland fel gekritiseerde Russi sche maatregel in de ijskast is gezet. Volgens gezaghebbende bronnen in de Sowjet-Unie is de maatregel die in augustus vorig jaar van kracht werd, slechts op beperkte schaal toegepast. Van de 20.000 joodse Russen die in augustus en maart emigreerden heb ben in feite slechts negenhonderd de belasting betaald. De maatregel deed een storm van protest in de westerse wereld opste ken. Een meerderheid van het Ameri kaanse congres dreigde zijn goedkeu ring aan een voorgesteld Amerikaans- Russisch handelsakkoord te onthou den, als de maatregel niet zou worden ingetrokken. In opdracht van president Nixon bracht de Amerikaanse minister van financiën, George Shutz, deze kwestie ter sprake bij de Russische partijlei der Leonid Breznjew. OET (UPI, Reuter) Sidan Hoessein Takriti, vice-voorzittcr le regerende Iraakse revolutionaire raad, is naar Moskou ge- voor besprekingen met dë leiders in het Kremlin. Dit is mee lid door het Iraakse persagentschap. wordt vergezeld door een dele met grote bevoegdheden, onder i minister van buitenlandse £k- andere leden van het dagelijks ir van de Baath-partij. De gewa- botsing tussen Irak en Koeweit imerkelijk samen met de verras- reis naar Moskou van de sterke 'an het Baath-regime in Irak, zo de correspondent van het persbureau DPA. Arabist tmmentaren uit Beiroet zeg? s strijd om de Perzisfhe GoL nen'. oelt op de strijd om de oliere- waarop Washington en Moskou een oog geworpen hebben, tit, Saoedi-Arabië en Perzië zijn ie grootste olielanden in het i-Oosten. Zij onderhouden goe- rekkingen met elkaar en gelden Jiierika als de enige betrouwba- eranciers van de voor het Wes- :eds dringender nodige aardolie, s de westerlijke bezorgdheid et uitputten van de wereldolie- iden probeert Washington de raditionalistische' landen in het te houden. ogressistische' landen daarente- met Irak en Libië bovenaan de olie als wapen in de strijd het 'imperialisme en zionisme' iken. Zij willen de olie als mid- t politieke druk en de kraan op aoment voor de VS en andere ijke landen kunnen dichtdraai- iarin worden zij gesterkt door Moskou, dat niets liever zou zien dat de gehele westelijke invloed op het Midden-Oosten uit te schakelen en zelf die plaats in te nemen. De Russi sche premier Kosygin heeft dit vorig jaar in een rede in Irak reeds onver bloemd uitgesproken. Zo wordt in de Arabische perscom mentaren van woensdag de mening te kennen gegeven dat de actie van Bag dad tegen Koeweit de goedkeuring van Moskou heeft en moet demonstre ren hoe kwetsbaar de westelijke olie- belangen in het Midden-Oosten zijn. Slechts een handvol soldaten met een paar kanonnen zijn voldoende om de internationale oliemarkt te doen be- De Syrische vice-premier is gisteren naar Bagdad gevlogen, terwijl ook andere Arabische landen pogingen doen het conflict tussen Koeweit en Irak te sussen. De Syrische vice-pre- mier is van plan later naar Koeweit te reizen, waar ook andere Arabische afgevaardigden, onder wie de secreta ris-generaal van de Arabische Liga Mahmoud Riad, worden verwacht. Er hebben zich gisteren geen nieuwe schermutselingen voorgedaan, maar de situatie in het betwiste grensge bied zou zeer gespannen zijn. Sjeik Sabah al-Achmed, de minister van buitenlandse zaken van Koeweit, beschuldigde gisteren Irak ervan nog steeds de grenspost te bezetten door 124 invalide gevangenen, die uit de Poulo Condor-gevangenis waren ge komen maar die vervolgens naar de provincies zijn gedeporteerd, waar zij voortdurend door de politie in de gaten worden gehouden. Het Internationale Rode Kruis in Ge- nève heeft gisteren ontkend dat Zuid- Vietnam verlof heeft gegeven aan de hulporganisatie gevangenkampen te inspecteren, waaronder het beruchte gevangenkamp Con Son. Saigon had eerder verklaard dat het Rode Kruis de kdmpen wel had mogen bezoeken. 'De laatste keer dat vertegenwoordi gers van het Rode Kruis de gevange nis van Con Son hebben geïnspec teerd was op 11 januari 1969. Sinds dien zijn zij diverse keren naar Con Son gegaan, maar zij mochten er alleen enkele dozijnen krijgsgevange nen bezoeken en niet de burgergevan genen, die het overgrote deel uitma ken van de ingeslotenen,' aldus de verklaring van het Rode Kruis in Genève. Infiltraties Het Amerikaanse ministerie van de fensie (Pentagon) heeft verklaard dat Noord-Vietnam, sinds het ingaan rn het bestand in januari, ongeveer 30.000 man troepen en circa 300 tanks naar "uid-Vietnam heeft overgebracht. Uit het noorden worden dagelijks ge middeld 110 vrachtwarens vol man schappen, wapens en munitie naar het zuiden gebracht. Hanoi heeft in totaal 50.000 manschappen naar Zuid-Viet nam vervoerd sinds het ingaan van het bestand. Dit zegt het Zuidvietna mese ministerie van buitenlandse za ken. In een communiqué van het ministerie in Saigon wordt gewaar schuwd dat de regering Thieu 'zich het recht voorbehoudt passende maat regelen te nemen' om zich tegen de infiltraties te verdedigen. President Nixon heeft eerder gewaar schuwd dat een voortduren van de infiltraties 'tamelijk ernstige gevol gen' zou kunnen hebben. De woorden van Nixon zijn door diverse waarne mers uitgelegd als een bedekte drei ging met militaire vergeldingsacties als Hanoi wapens en troepen naar het zuiden blijft sturen. Het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon heeft gisteren meegedeeld dat 3000 Zuidvietnamese troepen, ge steund door tanks, vliegtuigen en ar tillerie op weg zijn naar het leger kamp Rach Bap. dat door de Viet Cong en Noordvietnamezen wordt be stookt. Kolonel Le Troeng Hien. woordvoerder van het opperbevel in Saigon, heeft verklaard dat tot actie is besloten nadat de internationale controlecommissie en de gezamenlijke militaire commissie was verzocht in het gevecht om Rach Bap en het legerkamp Tong Le Chan tussenbeide te" komen. Volgens Hien deed de in ternationale controlecommissie niets en weigerden vertegenwoordigers van Polen en Hongarije (die met Canade zen en Indonesiërs in de commissie zitten) een onderzoek ter plaatse in te stellen. Reden voor de weigering zou zijn geweest dat een onderzoek te gevaarlijk zou zijn. In Saigon zijn de chefs van de controlecommissie bij eengekomen om veiligheidsgaranties te vragen aan de bij de gevechten betrokken partijen. Hanoi en de Viet Cong zullen van daag een lijst overhandigen waarop de namen staan van de laatste groep Amerikaanse krijgsgevangenen, die moeten worden vrijgelaten. Dit is uit bronnen in de omgeving van de geza menlijke militaire commissie verno men. De lijst zou de weg vrijmaken voor vrijlating van de laatste gevan gen Amerikanen. Zondag zal een groep van 32 gevangen Amerikanen worden bevrijd, die in handen waren van de Viet Cong. Een lijst met de namen van deze Amerikanen is reeds overgedragen. Cambodja De commandant van de Cambodjaanse luchtmacht, generaal So Satto is uit zijn functies ontheven. De vroegere vice-premier van Cambodja, generaal Sisowatch Sirik Matak is onder streng huisarrest geplaatst en wordt volledig in het isolement gehouden. De maat regelen zouden in verband staan met de recente aanslag op president Lon Nol, wiens paleis met bommen werd bestookt. Sirik Matak is een neef van de ver jaagde Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek. Matak is lange tijd nauw bevriend geweest met Lon Nol en was een van zijn voornaamste adviseurs. Samen met Lon Nol nam Matak deel aan de staatsgreep van 18 maart 1970, waardoor Sihanoek ten vdl werd ge bracht. PAST (Reuter, UPI) Militante protestantse leiders in Ulster zijn gisteren bijeengekomen om ge- nlijk actie te gaan voeren tegen de plannen di e de Britse regering heeft gepubliceerd in het wit- voor Ulster. Ifast wordt verwacht dat extre- rotestantse groepen zich zullen oeperen en willen pogen een e politieke partij op te richten, ch in de stembusstrijd voor een Noordiers parlement met tegen de Britse voorstellen zal William Craig, leider van de uite Vanguards heeft het wit- onaanvaardbaar' genoemd. Craig a" plan zijn zijn Vanguard-bewe- om te vormen tot een nieuwe 'eke partij als de andere protes- grooperingen wegeren zich met kracht tegen het witboek te keren. In Noord-Ierland zijn nog weinig offi ciële commentaren geleverd op de inhoud van het witboek. Als reden wordt gegeven dat eerst diepgaande studie van de inhoud van het witboek noodzakelijk is. Van de kant van de 'provisionele' IRA is een hardnekkig stilzwijgen bewaard. In Noord-Ierland was het ook gisteren opmerkelijk rus tig door het feitelijke bestand dat door de IRA wordt gehandhaafd. Het britse leger noemde de afgelopen drie dagen 'de meest vreedzame die wij hier sinds diverse maanden hebben gehad'. De Ierse regering van premier Liam Cosgrave heeft de voorstellen in het Britse witboek lovend ontvangen. De regering in Dublin heeft verklaard dat de voorstellen elementen bevat ten, die zouden kunnen leiden naar een oplossing van de moeilijkheden in Ulster. Wel betreurt Dublin het dat zo weinig bijzonderheden zijn gegeven over plannen voor een 'Ierse Raad', die uit vertegenwoordigers van Ulster en de Ierse Republiek zou moeten bestaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een proces van vier jaar en een tragedie die al bijna twintig jaar duurt, heeft een Japanse rechtbank een van de belangrijkste chemische be drijven in Japan verantwoorde lijk gesteld voor de gevolgen van milieu-vergiftiging. Het bedrijf, de Chisso Corporation, veroor zaakte de zogenaamde Minamata- ziekte die in Japan leidde tot de dood van 68 mensen en enkele honderden anderen kreupel, blind en geestelijk ziek maakten. De Chisso Corporation is veroordeeld tot betaling van ongeveer negen mil joen gulden schadevergoeding aan de slachtoffers van de ziekte. De veroor deling van het Japanse concern bete kent het vierde milieuproces dat Ja panse burgers in korte tijd na elkaar van industriëlen hebben gewonnen. De Chisso-corporation loosde jaren lang kwikafval in de Shiranoei-baai in het zuidelijke puntje van Japan bij de stad Minamata. Enkele jaren nadat in 1932 dit Japanse mammoet-concern de kwik begon te lozen viel er in de baai een massale vissterfte waar te nemen. Daarna vielen de meeuwen, die van de vis hadden gegeten, dood neer op de grond. De katten die de karkassen aten, werden gek erp verdronken zich. Achteraf bleek, dat keeds in 1942 de eerste verschijnselen, van de Minama- ta-ziekte zich voordeden bij de men sen. Twee jaar nadat de universiteit van Koemamoto een onderzoek begon naar de herkomst van de geheimzinni ge ziekte, die vissen doodde en men gen langzaam deed sterven, kwam vast te staan dat het ging om kwikver giftiging afkomstig van afvallozin- gen van de Chisso-corporation. Strafexpeditie De Japanse visseljs die aanvankelijk nog alleen hun broodwinning zagen aangetast door de ongestrafte giflozin gen van het Japanse concern, wreek ten zich op het bedrijf door strafexpe dities. Chisso bood toen ijlings een schadeloosstelling van 300.000 gulhden aan, in ruil echter, voor een verder zwijgen over de ^ak. Met dit bedrag werden verdere schadeclaims afge kocht. De burgemeester van Minamate on dersteunde het bedrijf in die eis en plaatselijke actiwomité's deden dat eveneens omdat ongeveer driekwart van de bevolking van de stad afhanke lijk is van Chisso en wellicht de Ruim kwart miljoen Denen in staking door Edward Shiller KOPENHAGEN Meer dan een kwart miljoen arbeiders zijn gistermorgen vroeg in De nemarken in staking gegaan en het ziet er naar uit, dat het land voor z'n ernstigste arbeidscon flict staat sinds de vijf weketn durende algemene staking van industrie-arbeiders in 193C. Hoe lang de huidige staking die is uitgeroepen om looneisen kracht bij te zetten zal du ren, valt moeilijk te voorspel len. De prognoses lopen uiteen van een week tot meer dan een maand. De gevolgen van de staking waren gisteren het eerst merkbaar in de gezinnen, die dit keer geen ochtend blad ontvingen. Verscheidene grote landelijke bladen konden niet ver schijnen, omdat typografen het bijltje er bij neerlegden. De Denen in de meeste steden en in de voorsteden van Kopenhagen, die doorgaans met de particuliere bus naar h'dt werk gaan, moesten uitzien naar alternatie ve vervoersmogelijkheden, omdat de chauffeurs er mee op hielden. Daarnaast moet Denemarken het stel len zonder de diensten van de duizn- den hotel en restaurant-employé's, bouwvakkers, en arbeiders in de tex tiel-, metaal-, ceramische, meubel- en papierindustrie. Ook de Deense koop vaardij wordt in snel tempo lam ge legd. De zeelieden leggen het werk neer, zodra hun schepen afmeren in Deense havens. Regelmatige vracht en passagiersdiensten naar Engeland en Noorwegen werden onderbroken. VERVOER Het goederenvervoer te land wordt zeer gehinderd door de staking, wat de gang van zaken in de nog draaien de bedrijven in toenemende mate zal bemoeilijken. De bacunfabricken en de zuivelindustrie hebben echter een t' i o regeling getrofïCT om de belangrijke leveranties aan Engeland voort te zet ten door bacon en boter per koelau to's naar Nederlandse 'dn Belgische havens te zenden voor verder tran sport per schip naar Engeland. De Deense nationale spoorwegen en de openbare busdiensten functioneren nog normaal. Maar tenzij binnen en kele dagen een regeling wordt bereikt, zal de staking zich ook uitbreiden tot de oli'd- en brandstoffenindustrie, waardoor alle vervoer wordt bedreigd, alsmede de verwarming van huizen en gebouwen. Men verwacht, dat de stakingen de vakbonden 11,5 miljoen gulden per dag zullen kosten aan uitkeringen, terwijl het dagelijkse verlies van de werkgevers wordt geschat op vijftig miljoen gulden. Het conflict begon, toen de vakbondsfederatie en de fe deratie van werkgevers er niet in slaagden tot overeenstemming te ko men over een nieuwe twee-jarige cao. De oude CAO liep op 1 maart j.l. af. Een door de regering benoemde be middelaar, Sigurd Wechselmann, kwam nog met een ontwerp-compro- mis, maar de besprekingen werden vorige week vrijdag afgebroken, nadat de werkgevers zijn suggesties hadden verworpen. De vakbondsfederatie TUC had het compromis aanvaard. GELIJK Het voorstel van de regeringsbemidde laar behelsde onder meer gelijke beta ling voor man en vrouw en een speciale loonsverhoging voor de laagstbetaalden. Maar het voornaamste punt van conflict tussen de werkgevers en de vakbonden ligt besloten in een voorstel, dat een bijsturing behelst van vijftien tot twintig cent per uur in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. De werkgevers menen, dat deze maat regel de loonkosten per jaar met 315 miljoen gulden zal opschroeven en zij schatten, dat het hele ontwerp-com- promis van de regeringsbemiddelaar een jaarlijkse loonkostenstijging van ATLANTA (Reuter) De politie van de Amerikaanse stad Atlanta, heeft het hele land gewaarschuwd, dat sluipschutters van plan zijn vandaag politie en brandweerlieden aan te val len in één of meer belangrijke Ameri kaanse steden. Niet kon worden vast gesteld welke steden als doelwit zijn gekozen. De samenzweerders zouden banden hebben met bekende zwarte militante organisaties. De politie van Atlanta had een maand geleden voor het eerst gehoord van de voorgenomen aanval. De verborgen wapens die door de groep aanvallers zullen worden gebruikt worden 'bijna dagelijks verplaatst. Zij worden niet op een vaste plaats bewaard'. Turkse smijtpartij ANKARA (UPI) —Leden van de rechtvaardigheidspartij en de Demo cratische Partij hebben gisteren in het Turkse parlement een smijtpartij ten beste gegeven naar aanleiding van het voorstel, de ambtstermijn van pre sident Cevdet Sunay te verlengen. Stoelen, bloempotten en asbakken vlo gen door de lucht en een afgevaardig de van de Rechtvaardigheidspartij werd door een projectiel aan zijn hoofd gewond. Boycot bepleit BONN (Reuter) De voormalige deken van Johannesburg Gonville Ffrench-Beytyagh heeft opgeroepen tot een boycyot van Zuidafrikaanse goede ren, om betere omstandigheden voor de zwarte en gekleurde bevolking van Zuid-Afrika af te dwingen. Hij zei dat een sportboycot tegen Zuid-Afrika veel succes heeft gehad. Europese vakbon den moeten volgens hem een aandeel leveren door het behandelen van Zuidafrikaanse goederen te weigeren en Europese kopers moeten zich die goederen niet aanschaffen. werkgelegenheid in gevaar zou ko men. De vissers gingen aanvankelijk akkoord. Maar in de jaren zestig sloeg de Minamata-ziekte steeds harder toe. Officieel zijn nu 68 mensen aan de ziekte overleden en hebben 138 Japan ners de ziekte onder hun leden. Die manifesteert zich door blindheid, ver lammingsverschijnselen, stomheid en geestelijke afwijkingen. Reis In de afgelopen zomer maakten acht slachtoffers uit Japan een reis door de wereld om iedereen te waarschu wen tegen de afschuwelijke gevolgen voor het menselijk leefmilieu van gif lozingen. De artsen die de Japanners begeleidden, schatten toen het aantal werkelijke slachtoffers op minstens 2000. De Japanse regering wilde in het begin nauwelijks luisteren naar de Minamata-slachtoffers. Hun reis door Europa en hun demon stratie in Stockholm op de VN-wereld- milieu-conferentie was bedoeld als druk op de Japanse regering, minder tolerant te zijn ten aanzien van milieu- verstoorders. In 1968 begon een pro ces tegen Chisso-corporation dat deze week werd beëindigd. De directeur van het concern heeft aangekondigd niet in hoger beroep te zullen gaan. Solzjenitsin negen procent betekent, terwijl deze stijging in 1971 slechts 6.5 procent en in 1969 5,8 procent bedroeg. Voorspellingen over de lengte van het conflict variëren van een week tot meer dan een maand, afhankelijk van de vragen wanneer de beide partijen weer tot elkaar konten onder de hoe de van een bemiddelaar en wanneer de regering besluit in te grijpen, als onderhandelingen zonder resultaat blijven. De sociaal-democratische min derheidsregering van premier Anker Jorgensen heeft zich tot dusver niet direct met het conflict willen bemoei en. omdat dit het bestaande systeem van vrije onderhandelingen zou ont wrichten. Politieke waarnemers menen echter, dat de terughoudendheid van de rege ring vooral wordt ingegeven door de bezorgdheid, dat een al te snelle in terventie zou leiden tot een verwijde ring tussen het kabinet dn de nu nog regeringsgezinde Socialistische Volks partij, wier steun de regering drin gend nodig heeft om in een parlement een meerderheid te behouden en om de binnenkort door het parlement te bespreken begrotingsvoorstellen er door te krijgen. PROCEDURE Er bestaat geen vaste procedure voor een overheidsingrijpen, hoewel de grote staking van 1936 en een klpiner arbeidsconflict in 1956 beide eindig den, toen de regering het door een officiële bemiddelaar voorgestelde compromis wetskracht verleende. De nteeste waarnemers geloven momen teel, dat de regering de beide partijen weer naar de onderhandelingstafel zal roepen en dat ze waarschijnlijk toch tussenbeide zal komen, als de staking zich zal uitbreiden tot de belangrijke olie- en brandstoffenindustrie. De vak bond van tankwagenchauffeurs be sloot dinsdag reeds om voor 3 april in staking te gaan. Een exacte datum wordt deze week nog verwacht. Edward Shiller is correspondent van het persbureau Reuter in Kopenha gen. MOSKOU (AP) De Russische schrijver en Nobelprijswinnaar Alek- sander Solzjenitsin heeft echtschei ding van zijn eerste vrouw verkregen, waardoor hij in het huwelijk kan treden met Natalja Swetlowa, de vrouw die hem reeds twee zonen heeft gebaard. Bezoek bekort CANBERRA (UPI, Reuter) De Joegoslavische premier Dzemal Bije- dic die maandag voor een officiëel bezoek van drie dagen in Australië is aangekomen, zal zijn bezoek met een dag bekorten, in verband met berich ten over een samenzwering van rechts- extremistische Kroaten. Breznjew komt dra WASHINGTON (UPI) Mevrouw Pat Nixon heeft tegen verslaggevers in Washington gezegd dat de Russi sche partijleider Breznjew spoedig naar Washington komt. Zij wilde de datum van het bezoek niet noemen. Mijnramp dreigt WAKEFIELD (Reuter) Reddings ploegen zijn gisteren met man en macht bezig geweest om zeven vermis te mijnwerkers te redden die op 244 meter diepte in een kolenmijn in het noordoosten van Engeland achter een muur van water gevangen zitten. Drie van de zeven vermisten zijn waarschijnlijk al dood. Acht mijnwer kers konden zich redden. Driehonderd mannen zijn nu bezig met het oppom pen van het water om bij de vermis ten te komen voordat de lucht in hun schuilplaatsen is uitgeput Heinemann in Italië Foto: Helnmann en president Giovan ni Leone op de voorgrond. ROME (AP) De Westduitse bonds president Gustav Heinemann is in Rome aangekomen voor een bezoek van een week aan Italië en het Vati- caan. Heinemann is het tweede West duitse staatshoofd dat een bezoek aan Italië aflegt. Hij wordt vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Waiter Scheel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9