eer beweging in erkgeversfront Interpretaties vastenbrief lopen uiteen fieuwe techniek is linke vooruitgang oor nierpatiënten Onderzoek ingesteld naar discriminatie in Amsterdamse bars CDAGCVERS VVDM verwijt de marine gebrek aan medewerking amen bekend „Jan omgekomen r« sneverstokers Mini-Volkswagentje Yeiligheidsgordels beproefd met lijken Studenten kunnen via lening studie zelf bekostigen Bloemstuk voor mr. Burger SCHOUDER I KARBONADE 500 gram BOTERHAM WORST 200 gram GOLDEN DELICIOUS een fijne handappel 19» 2 kilo HOLLANDSE It\SSl»I NAZIE 1 kilo Overleg in Suriname werd afgebroken Liberalen, confessionelen en socialisten hebben ieder eigen exegese Het weer Hoogovens lijdt 25 miljoen verlies door stakingen y/KWARTET DONDERDAG 22 MA ART 1973 BINNENLAND K5 listeren staakten 38.000 man i,kaen' meen onzer verslaggevers tai RIEBERGEN De drie industriebonden hebben de afgelopen dagen suc- •Wt£ isen geboekt b(j de onderhandelingen in de metaal-, de kleinmetaal- en de ouwerijsectoren. lens het overleg tussen de bonden Sari (je Contactgroep van Werkgevers 'an de Metaalindustrie is volgens de Sar ratter van de Industriebond NVV, er8t e Groenevelt, dermate interessant iriaal op tafel gekomen, dat het Gtl ütaat van de besprekingen aan- °n<l. nde dinsdag aan de bondsraden NVV, NKV en CNV zal worden bes rgelegd. >1 h rommelt iets aan het werkgevers- it', zei de heer Groenvelt. De Con- groep zal woensdag overleg plegen dat haar leden. Daarna zal bezien hooi den of het overleg voortgezet kan en tot een contract kan lei- Voor het eerst heeft een werkge- ^"torganisatie met de bonden over hel maximering en het aanbrengen een plafond willen praten; ook wens over de andere essentiële kil n van de bonden. 1 ineken en dag hebben enkele bestuursleden de Contactgroep overleg gepleegd acti de grote werkgeversorganisatie 'E. Volgens de heer W. A. Wamste- erki (NW) zal de Contactgroep niet nen r in verbinding treden met de FME, maar zou men zelfstandig wil len optreden. Heineken Brouwerijen heeft aan de vakbonden meegedeeld, overleg te wil len plegen over een vorm van maxi mering voor de prijscompensatie. Hei neken heeft de eis van de bonden om het hele personeel onder één cao te brengen, al aanvaard. De raad van bestuur van Breda-Oranjeboom zal zich deze week tevens uitspreken over het aanvaarden van een maximum in de indexering en dit aan de vakbon den meedelen. Dit is ook het geval bij de landelijke brouwerijen. Een onderhandelaar van de bonden noem de de ontwikkeling in de brouwerij sector 'bijzonder hoopvol'. Ook in de kleinmetaal en de metaal nijverheid, een bedrijfstak die aan 180.000 mensen werk biedt, zit er schot in de cao - onderhandelingen. De kleinmetaal heeft praktisch alle eisen van de bonden geaccepteerd. Volgens de onderhandelaars mag aan genomen worden, dat er binnenkort in deze sector gepraat zal worden over een maximum in de indexering. De werkgeversorganisatie in de groot metaal FME heeft tot dusverre altijd geweigerd over dit punt te praten. n onze redacteur wetenschappen E> In ccn aantal Nederlandse ziekenhuizen wordt een apparaat broefd dat een omwenteling kan betekenen voor patiënten wier en niet werken of zo slecht dat zij van nierdialyse afhankelijk die behandeling (tweemaal per vele uren) is tot nog toe een wekkende hoeveelheid appara- nodig, die óf in een dialysecen- in een ziekenhuis staat óf een in het huis van de patiënt voor oot deel in beslag neemt, nieuwe dialyse-apparaat dat nu !t beproefd heeft de afmetingen een televisietoestel en weegt kilo. Terwijl de nu gebruikte ttuur onder andere een vaste •aansluiting en -zuivering ver heeft het nieuwe toestel alleen stopcontact nodig. De dialyse-pa- it kan als dat nodig is mèt zijn tel op reis: hij is niet meer aan of hospitaal gebonden. Jngepast apparaat, dat REDY heet, is merika ontwikkeld en er is daar Jeen aantal jaren ervaring mee ;daan. Het is voor Nederlandse tandigheden aangepast en geïntro- fcerd door Organon Teknika in sj n onze correspondente "gjlTTEM De identiteit van de i ee mannen die dinsdag zijn omge- ns men bij de brand in een klandestie- jeneverstokerij in 'het Limburgse ittem, zijn door de politie achter- aid. Het zijn de 25-jarige J. S. uit pt ndhoven en de 26-jarige M. T. uit 'chtelt (België). De echtgenotes van vmannen belden de politie op nadat j het nieuws van de brand haddep 13 hoord en maakten de namen be- ip rnd. i erder kon de politie de namen ach- ,r fhalen uit persoonlijke goederen en n pieren die werden gevonden tussen den suiker. Uit de papieren kwam zo!n volledige boekhouding aan het r, -ht. waaruit de politie heeft gecon- udeerd dat het hier gaat om een oed georganiseerde bende, waarvan II k lid per week een loon van zeven- r inderd gulden ontving. Behalve de d iee omgekomen mannen zijn er dus v og meer medewerkers. De politie invacht nog arrestaties te kunnen ïrrichten. isteravond laat overwoog de politie arrestatie van de boer die zijn stal Dn de jeneverstokers verhuurde en eigenaar van de auto, uit Luijcks- estel. Deze auto werd gebruikt door e J.S. en M.T. en stond op het erf. e brandweer heeft geconcludeerd dat ;n gaskachel de brand heeft ver- orzaakt. De jeneverstokerij was sinds ecember van het vorig jaar in be- djf. Het produkt heeft volgens me ngen een alcoholpercentage van 50 rocent, maar het is mogelijk dat dit "centage zo laag is omdat er blus ser bij is gekomen. Ie politie vermoedt dat de boer wel egelijk op de hoogte was van etgeen er in zijn schuur gebeurde: !e afvoerbuizen van de stookketels 'epen door zijn stal en boerderij, om kunnen lozen om het riviertje de ,eul (een afstand van honderdvijftig neter). Volgens geruchten in Wittem ou de boer zijn stal, onder de bedrei- >'ng dat anders zijn boerderij in 'rand gestoken zou worden, verhuurd lebben. (olgens de politie heeft de installatie 'm de jenever te stoken een waarde van 20.000 gulden. Dialyse is een proces om de stofwisse- lingsprodukten die door de zieke nie ren niet meer uit het bloed worden verwijderd (en in de urine afgeschei den) met een kunstgreep toch het lichaam uit te krijgen. Het bloed van de patiënt wordt uit een ader getapt en stroomt in de apparatuur langs dunne vliezen van kunststof. Aan de andere kant van die membramen stroomt schoon water, en de stoffen die uit het bloed moeten, gaan door het membraam heen, en worden weg gespoeld. Daar begint het verschil tussen de gebruikelijke apparatuur en der REDY. Gewoonlijk gaat water en afvalstoffen de grootsteen in, wat be tekent dat bij één dialyse ongeveer 300L liter wordt gebruikt In de RE DY passeert het water een chemisch filtersysteem dat de afvalstoffen er weer uit haalt. Op die manier kan men met 5,5 liter vloeistof toe, die voortdurend rond blijft stromen bin nen het apparaat, en dat vereenvou digt de zaak aanzienlijk. Over de prijs van de nieuwe installa tie kan Organon nog niets definitiefs zeggen, 'maar het laat zich denken dat het aanmerkelijk goedkoper zal zijn dan de nu gebruikte apparatuur'. In tussen is er al druk overleg over de financiering bezig met de ziekenfonds organisaties. Voor het defect raken van apparaten zal Organon een sluitend service systeem opzetten. De bediening van de REDY wordt door het bedrijf eenvoudig genoemd. Het overleg over de landelijke cao voor de groente- en fruitverwerkende industrie zal eveneens worden voort gezet. De werkgevers hebben de bon den toegezegd vóór 1 april een stand punt te bepalen over de maximering. Uit het feit dat de besprekingen in de drie bovengenoemde sectoren en bij Philips en AKZO voortgezet zullen worden, mag afgeleid worden, dat de werkgevers in de andere sectoren een duidelijk gematigder standpunt inne men dan hun collega's in de grootme taal. De stand van de besprekingen en de voorstellen die de directie van Carolan en KONI hebben gedaan, zul len dinsdag in de afzonderlijke bonds raden besproken worden. De industriebonden van NKV, NVV en CNV gaan hun beleidsorganen raadplegen over mogelijke acties bij het concern Van Gelder Papier, zo hebben zij in een brief aan de raad van bestuur van Van Gelder meege deeld. De cao bij dit concern loopt op 1 april af. Er zijn ruim 4.000 werkne mers bij betrokken. De Industriebon den nemen het de raad van bestuur van Van Gelder kwalijk, dat hij niet wil onderhandelen over een uitbrei ding van de werkingssfeer van de cao tot de 560 leidinggevende en hogere functionarissen en over een maxime ring in de prijsindex-clausule. Het afwijzen van de vakbondseis wordt autoritair genoemd. De eis van Van Gelder Papier dat de vakbonden de maximumbenadering en dat daarna pas extra voorzieningen voor de lager betaalden in overweging kunnen wor den genomen, wijzen de bonden als onaanvaardbaar van de hand. Pamflet De Industriebonden hebben gisteren in de negen bedrijven van Van Gel der een pamflet verspreid, waarin ver slag wordt uitgebracht van de vier vruchteloze besprekingen. In het pam flet wordt onder meer gesteld dat de vakbonden eventueel bereid zijn te onderhandelen over een 'mengvorm' in de loonsverhoging (een percentuele verhoging en een vast bedrag). Gisteren werd bij 44 bedrijven met in totaal 38.000 werknemers gestaakt. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de acties. Hoewel er een aantal openingen in de besprekingen in di verse sectoren valt waar te nemen, zijn de bonden vooralsnog niet van zins hun taktiek te veranderen. Bij de leden van de Contactgroep zullen geen acties plaatsvinden. Onder de grote bedrijven die gisteren in staking waren, behoorden Van Heek/Schuttersveld in Enschede (1.300 werknemers), DRU in Ulft (1.300), Vlisco Helmond (2.000), Lips in Drunen (2000), De Schelde Vlis singen (3600), NDSM Amsterdam (3500) ADM (1500). Wilton Schiedam (1200) en Danlon Emmen (1200). Na enkele rustige dacen in het Waterweggebied, zijn er weer twee grote bedrijven bij de stakingen betrokken. De komende da gen zal dit stakingsbeeld aanhouden. Vandaag en de daarop volgende dagen zullen elke dag rond 38.000 werkne mers bij stakingen betrokken blijven. Het cao-overleg bij Nijma Chemie in Nijmegen, dat aan 150 man werk verschaft, heeft in principe overeen stemming bereikt met de vakbonden. Nijma, de eerste werkgever in de chemie die door de knieën is gegaan, is ongeorganiseerd De voorstellen zijn: een salarisverhoging van 3 pro cent, bijsturing met een maximum van 250 en een minimum van 140 per procent en een vakantiebijslag van 7 procent met een minimum van ƒ1000. De unie BLHP is niet akkoord gegaan met de voorstellen. UTRECHT De Vereniging van dienstplichtig militairen meent dat ze de laatste tijd steeds meer door marinecommandanten wordt tegengewerkt. 'Het is schering en inslag dat VVDM- bestuurders onder de meest uiteenlo pende voorwendsels geweigerd wordt de manschappen te bezoeken. Daar door wordt de ledenwerving praktisch onmogelijk. Het ledenbestand bij de marine is het laatste halfjaar dan ook gehalveerd van 100 tot 50 man', zei VVDM-voorzitter Kees Beemsterboer gisteren op de algemene ledenvergade ring van de VVDM in Utrecht. Volgens hem weigeren de marinecom mandanten de VVDM-bestuurders zo vaak omdat deze niet in uniform lopen. 'Bijna altijd bezoeken onze be stuurders de mensen na diensttijd als het uniform niet meer verplicht is. Bij de land- en luchtmacht hebben we overigens nooit last als we daar in burger verschijnen', aldus Kees Beem sterboer. Volgens wie de houding van de marine verklaard moet worden uit het ongenoegen dat daar bestaat over de versoepeling in de krijgsmacht. De marinevoorlichtingsdienst ontkent dat aan de VVDM-ers beperkingen worden opgelegd. Bij gelegenheden, waarbij militairen van de zeemacht in uniform gekleed moeten zijn, aldus de Marvo, moeten bezoekende VVDM- mensen dat ook zijn. Volgens de Mar vo wordt de achteruitgang van de marineleden van de VVDM niet ver oorzaakt door tegenwerking van de marine, maar eerder door het feit dat de tegenwoordige generatie marine mensen niet zoveel meer van de vak bond voor dienstplichtigen moet heb ben. De Marvo zegt het in dit ver band vermeldenswaard te vinden dat de Vereniging voor belangenbeharti ging van marinepersoneel, die bedoeld is voor zowel beroeps- als dienstplich tig personeel 225 nieuwe leden heeft ingeschreven in het afgelopen jaar. Een van de origineelste inzendingen op de autosalon van Genèvc is dit in Zwitserland vervaardigde mini-Volkswagentjc. De basis van het VW-tje is de 'kart'. Het wagentje wordt aangedreven door een grasmaaimachine-motor die het een snelheid geeft van 60 kilometer per uur. Eerste toepassing nieuw wetsartikel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tegen vier Amsterdamse bareigenaars en hun portiers zal een gerechtelijk onderzoek worden ingesteld naar ras sendiscriminatie. De Amsterdamse officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt heeft dit onderzoek gevorderd op grond van het discriminatie-artikel van het wetboek van strafrecht. Dit sedert 1971 bestaande artikel stelt iemand strafbaar, die in de uitoefe ning van zijn beroep of bedrijf een ander wegens zijn ras achterstelt, de straf kan maximaal een maand hech tenis zijn of een boete van duizend gulden. Als het tot een strafvervol ging komt zal het de eerste keer zijn dat dit artikel wordt toegepast. Naar aanleiding van een reportage over discriminatie van Surinamers in Amsterdam in AVRO's Televizier Ma gazine van 8 januari gaf de Amster damse hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker de politie de op dracht een onderzoek in te stellen of hier sprake was geweest van achter stelling wegens ras. In de reportage nam de directeur van de Surinaamse rijksvoorlichtings dienst, de heer Balthus Lochem, sa men met twee landgenoten en een Nederlands meisje een proef of zij toegang konden krijgen tot een aantal HEIDELBERG (AFP) Het West- duitse instituut voor gerechtelijke ge neeskunde in Heidelberg gebruikt vol gens een voormalig lid van dit insti tuut lijken om er des nachts de deugdelijkheid van veiligheidsgordels voor automobilisten mee te beproe ven. Sinds het begin van dit jaar zouden minstens vijf lijken zijn uitgekozen voor d e proeven, waarbij de lijken van top tot teen in verband gehuld waren met daar overheen oranje over alls. De proeven bestonden uit het rijden met een snelheid van 50 km per uur en plotseling stoppen. Daarna werden de stoffelijke resten onderzocht. bars in de hoofdstad. Zij werden ge weigerd omdat het om besloten clubs zou gaan en Surinamers daarvan geen lid zouden kunnen worden. Nadien kreeg echter een (blanke) AVRO-verslaggever wel zonder meer toegang tot de bars. Het onderzoek betreft drie bars in het Leidseplein- kwartier (Club Bonaparte, Lucky Star en La Bouteille) en een op het Thor- beckeplein (Piccadilly). DEN HAAG Meerderjarige studen ten kunnen het komende studiejaar een rentedragende lening krijgen. Voor studenten aan universiteiten en hoge scholen is het maximum van ƒ3500; voor het hoger beroepsonderwijs is het maximum 2800. Door deze regeling kunnen studenten, ook als ze niet voor een gewone studietoelage in aanmerking komen, een deel van hun studie zelf bekosti gen. Het toekennen van zo'n lening is nagenoeg onafhankelijk van het inko men van de ouders. Minister Van Veen heeft dit plan bekendgemaakt in een nota aan de Tweede Kamer over de studentenfi nanciering. Het maximum-bedrag dat Van Veen noemt is ongeveer de helft van de kosten die een uitwonende student per jaar maakt. Dat betekent dat zijn ouders de rechten op twee maal kinderbijslag en kinderaftrek niet verliezen wanneer zij de rest van de studiekosten betalen. De groep lening-studenten wordt gro ter wanneer de civiel-rechtelijke meerderjarigheidsgrens verlaagd wordt tot 18 jaar. De rente van de lening wordt gekop peld aan de marktrente. De terugbeta ling moet binnen 20 jaar gebeuren. Dat begint twee jaar na het beëindi gen van de studie. Het ministerie bestudeert nog de mogelijkheid am banken in te schakelen bij de finan ciering van deze nieuwe regeling. Verwacht wordt dat in het komende studiejaar 90 miljoen wordt opgeno men. Formateur mr. Burger kreeg gisteren ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Westlandse Snijbloemenveiling een bloemstukjc aangeboden om zijn werkkamer op het Binnenhof wat op te vrolij ken. Op de foto: de heren Van Marrewijk en Van der Knaap van de veiling bij het aanbieden van het bloemstuk aan formateur Burger. ADVERTENTIE cUw(£Aller~allef' cBeSte kguze geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3vanUwdamesblad j PARAMARIBO De besprekingen tussen de Surinaamse regering en de vakbeweging zijn gisteravond afgebro ken en het is nog niet bekend wan neer men weer bij elkaar zal komen. De regeringsdelegatie brak de bespre kingen af omdat zij bij het gebouw waar het overleg plaatsvond herhaal delijk was uitgejouwd door stakers. Minister-president dr. Jules Sedney zei gisteren dat gezien de opstelling van de vakbonden hij zich afvraagt of er wel een oplossing mogelijk is. Hij benadrukte dat de regering bereid is verder te onderhandelen, maar niet onder bedreigingen. UTRECHT Tiet verdient overweging de verschillen in reëel besteedbaar inko men niet groter te laten zijn dan een factor 5 (als liet reëel besteedbaar minimum inkomen bijvoorbeeld 12.000 gulden is, zou het reëel besteedbare maximuminko men niet meer mogen bedragen dan 60.000 gulden)'. Aldus KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw, in het vandaag verschenen nummer van het NKV-orgaan 'ruim zicht', dat aan een aantal vooraanstaande katholieken uit kringen van werkgevers, werknemers en politieke partijen enkele vra gen heeft voorgelegd over de bisschoppelijke vastenbrief. 'Welvaart, verantwoordelijk heid en versobering'. Geen uitspraak De passage in de brief, waarin bisschoppen zich afvragen of het geen christelijke eis is matiging of bevriezing van ho gere inkomens te aanvaarden wordt verschillend beoordeeld. Mr. P. M. H. van Boven, voor zitter van het Nederlands christelijk werkgeversverbond schrijft, deze tekst volkomen te aanvaarden. Hij onder streept dat de bisschoppen in deze geen uitspraak doen. 'De wijze echter waarop bijvoor beeld een man als Groenevelt voor de televisie van zulk een uitspraak gebruik maakt, acht ik onoprecht en daarom ver werpelijk'. VVD-kamerlid L. M. de Beer ziet niet in, dat het een alge meen christelijke eis kan zijn om -de hogere inkomens te bevriezen of te matigen. 'Van uit het christelijke geloof kan een socialist de wens uitspre ken om de inkomens te nivel leren terwijl een christelijke liberaal juist tot de conclusie komt dat een zekere mate van inkomensverschillen nodig is, om de maatschappij te doen functioneren'. Ook hij onder streept dat de bisschoppen zich er niet over uitspreken of de huidige netto inkomensver schillen wel of niet recht vaardig zijn. Volgens NKV-voorzittter J. Schroer toont de brief echter aan dat de bestaande inko mensverschillen vanuit de christelijke inspiratie niet te verdedigen en dus te groot zijn. Naar zijn mening kun nen kleinere inkomensver schillen ongezonde prestatie zucht beperken, meer ruimte scheppen voor solidariteit en meer kansen voor volledige ontplooiing van de mens in zijn arbeid. PPR-kamerlid D. Coppes, die zich overigens aansluit bij de algemene lof voor de brief, heeft ook enige kritiek. 'De bisschoppen spreken zich niet duidelijk uit voor een bepaal de maatschappijvisie, noch wijzen zij het liberale kapita lisme af als on-christelijk. Ik vind dat nog een tekort van deze brief. Ze zullen er op de duur niet aan kunnen ontko men. Tal van priesters en ge lovigen in landen van de der de wereld doen het al wel. Je kunt onmogelijk God en de mammon (het onrechtvaardig gebruik van de macht van geld) tegelijk dienen'. Van de vastenbrief zijn tot nu toe 85.000 exemplaren ver kocht. Dagelijks worden er ruim 2000 besteld. Lenteweer Van ome weerkundige medewerker De vooruitzichten zijn nu uitstekend. In de komende dagen zal de tempera tuur verder oplopen en het zal niet lang meer duren oj het kwik heeft de limiet van 15 graden celsius bereikt. Gisteren was dat nog niet zo in ons land. Om vier uur gistermiddag gaf Den Helder 8, Vlissingen 9, Rotter dam, Leeuwarden, De Bilt en Twente 10, Eindhoven, Maastricht en Gorre- dijk 11 graden Celsius. Het vrijwel achterwege blijven tan wind versterkte het warmtegevoel sa men met het verdamping tegenwerken de vocht, dat zich in de atmosfeer bevond en waardoor het op veel plaatsen heiig en nevelig was. Om vier uur gaf Emden 11 graden, Han nover en het Deense Fornaes in Jut land 12, Brussel 13, Shannon 14, Mumbles in Wales 15, Bordeaux 18, Montlimar 19 en Lajes op de Azoren 20 graden celsius. Het zich van de Britse eilanden naar het Alpengebied verplaatsen van het hogedruk-zwaarte- punt betekende een vooruitgang. De wind draaide daardoor naar het zuid westen en er kon zachtere lucht bin nenstromen. Nu is een krimpende wind over het algemeen niet zo gun stig maar meestal wel wanneer tegelij kertijd de barometer vooruit loopt. Dat is in dit geval zo geweest. Het wijst op een voortgezette zeggenschap van het hogedrukgebied boven het continent dat van een diepe IJsland- depressie op onze breedte geen grap pen duldt. Zodoende mogen wij ook in de tweede helft van deze week rekenen op droog weer, zonnige perio den en zoals gezegd geleidelijk hogere middagtemperaturen. Tegen of tijdens het weekend kan het circa 15 graden zijn. Lenteweer dus en wat verheu gend is een verbetering via een geleidelijk proces. Dit komt de stabili teit ten goede. Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neer slag gisteren 7-19 uur: Amsterdam h bew 10 gr. 0 mm; De Bilt zw bew 10. 0; Deelcn zw bew 10, 0; Eelde 1 bew 12, 0; Eindhoven h bew 11, 0; Den Hel der goh bew 10, 0; Luchth. Rtd. mist 10. 0; Twente zw bew 10, 0; Vlissingen 1 bew 10. 0; Zd. Limburg onbew 11, 0: Aberdeen onbew 15. 0; Athene onbew 14. 0; Barcelona onbew 15. o. Berlijn zw bew 8. 0; Bordeaux onbew 19. 0; Brussel onbew 13. 0; Frankfort zw bew 11. 0; Genève onbew 13. 0; Innsbruck onbew 10. 0; Kopenhagen 1 bew 11. 0; Lissabon zw bow IS, 0; Locarno I bew 16. 0; Londen onbew 14, 0; Luxemburg 1 bew 10, 0; Madrid geil bew 15. 0: Malaga regen 14. 2; Mallorca geh bew 17. 0; Miinchen 1 bew 8, 0; Nice onbew 15. 0: Oslo zw bew 10, 0: Parijs 1 bew 14. 0: Rome onbew 15. 0: Split onbew HOOG WATER 23 maart: Vlissingen: 4.17- 16.40: Harlngvlietslulzcn: 6.07-18.22; Rotter dam: 7 04-19.34. Schevenlngen: 5.38-17.56; IJmuiden: C. 16-18.34: Den Helder: 10.04-22.20; Harlingen: 0.16-12.33; Delfzijl; 2.22-14.44. Van onze soc.-economische redactie IJMUIDEN De stakingen bij Hoog ovens. die de industriebonden NW en NKV tussen 20 februari en 6 maart bij dit bedrijf hebben ontke tend. zullen een nadelige invloed heb ben op de bruto bedrijfswinst over 1973 van circa 25 miljoen gulden. Dit blijkt volgens de directie van Hoogo vens uit voorlopige berekeningen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat bij een volledige stilstand van het bedrijf de schade in de orde van grootte zou liggen van 4 a 5 miljoen gulden per dag. Doordat de staking niet volledig is geweest, is het verlies- bedrag per dag beneden dit niveau gebleven. In een verklaring, die gisteren is uitgegeven, zegt de directie van Hoog ovens dat de gevolgen van de staking zeker nog enige tijd zal nawerken. Dit brengt met zich mee dat het verlies van 25 miljoen waarschijnlijk nog niet volledig in de resultaten van het eerste kwartaal tot uitdrukking zal komen, maar gedeeltelijk ook op vol gende kwartalen zal drukken. De bru to bedrijfswinst van Estel (de combi natie Hoogovens-IIoesch) over de eer ste drie kwartalen van vorig jaar bedroeg 182 miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5