Opwekking tot gebed en verootmoediging Navraag naar het kerkgeld L u ii Predikanten willen afzien van procenten 'Missionarissen overleven opstand in Z.-Afrika niet' Spaanse kardinaal in conflict met Madrid Kardinaal en bisschop bij jubileum-bedevaart Baskische priesters weigeren politieke eed vandaag Beroepings- werk Boekenetalage Pleidooi Schelphoek TROUW/KWARTET DONDERDAG 22 MAART 1973 KERK /BINNENLAND T2|B0 Polarisatie gereformeerde kerken Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het nioderamen van de generale synode van de gereformeerde kerken lieeft zo als wij gisteren in een deel onzer edities meldden de kerkeraden opgeroeepen, zondag 15 april eeil gebedsdienst te houden ter algemene voorootmoediging en opwekking. De synode besloot in november tot het uitschrijven van deze bidstond, omdat bepaalde ontwikkelingen in het .kerkelijk leven daartoe aanleiding ga ven. Wel constateerde de synode met dankbaarheid, dat in de dreigende conflicten, die zij te behandelen kreeg, de eenheid bewaard bleef, maar zij verkeerde ook in grote zorg over vele factoren, die wijzen op een geestelijke crisis in de gereformeerde kerken. Zelfs werd gesproken over 'n tegenstelling tussen de materiële wel vaart en de geestelijke armoede en onzekerheid. 'Daarover zullen we ons gezamenlijk moeten bezinnen voor het aangezicht van God', aldus de oproep van het moderamen. De oproep is gepubliceerd in het maartnummer van het blad 'Kerkin formatie'. Daarbij is ook een gespreks- nota gevoegd, omdat het de bedoeling is, dat naar aanleiding van de gebeds zondag plaatselijk bezinningsavon- den worden georganiseerd. Men kan de gespreksnota met de oproep bestel len bij het algemeen kerkelijk bu reau, Koningslaan 11, Utrecht, voor tien cent per exemplaar plus porto kosten. Voortdurend Oud-synodepraeses dr. P. G. Kunst zei ons in een voorlopig commentaar, dat Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Acht gereformeerde predikanten willen hun Inkomensverbete ring voortaan in centen in plaats van in procenten ontvangen. Inhakend op de discussie over de jaarlijkse salarisverhogingen van de hogere beambten, waarin dezelfde kwestie speelt, hebben zij de vereniging van predi kanten van de gereformeerde kerken voorgesteld, het initiatief in deze te nemen. Een blokkering van standpunten verspert volgens hen thans de weg naar een andere inkomensverdeling. De acht predikanten zijn H. G. Boswijk, G. Brouwer, W. van Galen, A. Griffioen, G. den Heeten, G. Kalksma, C. H. Koetsier en E. Verhoef. (1949) 'De zendingsarbeid is een na drukkelijk en overtuigd neen-zeggen tegen de religieuze beseffen der mens heid'. Het is 'ja-zeggen tegen de per soonlijke bemoeienis van God met ieder mens in de wereld'. Er is nie mand, niemand, die God ernstig zoekt, dat getuigt zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Als bij ons er iets is van liefde tot God dan is het omdat Hij ons het eerst heeft liefge had. Lochem dr. H. C. Funke Hongerdood Opnieuw krijgen we berichten over een rampzalige droogte in India. Van de ruim 550 miljoen inwoners heeft nog ongeveer 36 procent hulp van het welvarende deel van de wereld nodig, dat wil zeggen 198 miljoen. Cynisch geredeneerd zou men kunnen zeggen dat deze 198 miljoen mensen rustig de hongerdood kunnen sterven; mis schien hebben de overblijvende 352 miljoen bij een sterke geboortebeper king dan nog een overlevingskans. Elke hulpactie is menselijkerwijs ge sproken een druppel op de gloeiende plaat, maar toch speelt me het woord van onze Heer door het hoofd 'Geeft gij hen te eten!' Zou de won derbaarlijke vermenigvuldiging van brood en vis anno 1973 tot de onmo gelijkheden behoren? Overigens, hoe voelt ons christelijk volksdeel zich in onze zgn. welvaartstaat? Volkomen ge lukkig naar de kerk gaande in hun luxe tot zeer luxe automobiel? Zou er via een extra hulpactie en vooral via bidstonden waarbij we eindelijk eens zouden toegeven tegenover onze Heer dat we het werkelijk niet meer zien zitten, niet veel meèr zijn te berei ken? Hulpactie: vanaf april 1973 het abonnementsgeld met de helft verho gen tot april 1974 en het extra bedrag aan ontwikkelingsprojekten ten goede laten komen. Zit hier iets in? Oss M. Hoeksma (De afdeling Interchurch Aid van de wereldraad van kerken plaatste een oproep ten behoeve van India voor 400.000 dollar. Haar Nederlandse afde ling, de Stichting Oecumenische Hulp heeft hiertoe haar gironummer open gesteld: 5261 te Utrecht, met vermel ding India. Red.). Oproep (3) De heren Karlsbeek, Lanser, Pieters- ma en Schreuders klagen er over dat er met een botte bijl gehakt wordt in him inkomens. Ik verbaas mij er wel over dat leden van het CNV daarover klagen. Zij hebben altijd de mond vol over gerechtigheid en nu willen de vakbonden (daar de regering in ge breke is gebleven) dat een beetje verwezenlijken (zij het dan met een botte bijl) en nu schreeuwen zij moord en brand. Het streven naar een inkomstenverbetering voor de laagst betaalden heeft hun volledige steun, maar dan moet het wel een streven blijven zeker. Hebben jullie wel eens ooit nagedacht over jullie laagst be taalde collega's? Handen af van de duizend gulden vakantiegeld van de laagstbetaalden waar de overheid het ontleedmes inzette, zodat er 700 gul den overbleef: een kostuum en een jurk, en je vakantie kun je thuis doorbrengen. Andljk Jac. Bakker de gereformeerde kerken zijns inziens thans in een situatie verkeren, die niet één zondag, maar voortdurend de aandacht vraagt in het gebed. Het traditionele kerkelijk leven is bezig zich te ontplooien op een wijze, die velen, moeilijkheden oplevert. De ge reformeerde kerken moeten in deze periode leren samen te leven en zich te bezinnen op de verplichting, die het leven naar de belijdenis hen op legt. Overigens meende dr. Kunst, dat zo lang de polarisatie als model voor kerkelijk leven wordt aanbevolen en in praktijk gebracht, het houden van één bidstond op de basis van dank baarheid voor synodebesluiten heel weinig helpt. Het verlangen naar kerkelijke samenleving kan moeilijk effect krij gen, als de praktijk door ons gedrag en door onze woorden het tegengestel de beeld vertoont, aldus dr. Kunst. Dr. P. G. Kunst: leren samen te leven. Prof. dr. J. van den Berg zei, dat de eerste en grootste nood voor de gere formeerde kerken niet gevormd wordt door de geschillen, die zich thans voordoen. Het grootste probleem is dat van het teruglopen van de kerk gang en alles wat daarmee samen hangt. Het leek prof. Van den Berg goed, daarmee bezig te zijn en vooral ook in het gebed. Maar dat is niet alleen een zaak van de gereformeerde kerken, maar in feite van alle kerken. Daarom vond hij, dat dit bidden zo- Prof. dr. J. van den Berg veel mogelijk met alle christenen sa men moet gebeuren. Verder wilde prof. Van den Berg deze gebedszondag niet in de sfeer van alleen pessimisme en somberheid zien, maar ook met een open oog voor al het goede, dat er ook nu in de kerken is, maar dat alleen kan functi oneren op basis van liefde en trouw voor de zaak van de Heer. Voorbereiding: Prof. dr. K. Runia vond het een goede zaak, 'dat wij als kerk uit deze moeilijkheden de weg van het ge bed zoeken'. Veel zal afhangen van een goede plaatselijke voorbereiding door bezinningsavonden. Prof. Runla legde er de nadruk op, dat het besluit tot deze gebedszondag al in november genomen is en dus niet onder invloed van de laatste ontwikkelingen. (ADVERTENTIE) Dc redactie behoudt zich liet recht voor ons ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met dc naam van do Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kiynrtctv ^jostljijs .85.9, Amsterdam. Kievitsei Enige jaren geleden verzocht de ko ningin, haar geen kievitseieren meer aan te bieden. Ik. meen, dat de reden van dit verzoek "was, dat de koningin het massale zoeken naar en het ver stoken van kievitsnesten verre van op prijs stelt Maar nu las ik het bericht dat een jongen het eerte kievitsei kapotgedrukt had. Naar mijn mening ha'd u dat bericht niet moeten plaat sen, of wat misschien beter geweest I zou zijn, het bericht moeten voorzien van een verwijzing naar wat de konin- gin destijds als haar wens geuit heeft. Winterswijk L. Noort Religie Met veel instemming las ik wat colle ga F. Kuiper over de religie schreef. Het was Herman Kuttér (1863-1931), de Zwitserse socialistische predikant in ZUrich, die in zijn boek over Kant 'Im Anfang was die Tat' zeer duide lijk uiteenzette het verschil tussen Godsgeloof en religieus verlangen. Dat boek verscheen in 1923. De in vloed van Kutter op Barth is bekend. Kutter schreef o.a. 'In de religie is het om God en goddelijke dingen te doen, in de godsdienst (het Godsge loof) handelt God'. 'Religie is het surrogaat voor de godsdienst (het Godsgeloof), zoals de afgoden het sur rogaat van God zijn'. Religie noemt Kutter heidendom en de bevrediging van religieuze behoeften een zonde. Krasse woorden vooral voor wie zich in het Dagboek van Frederik van Eeden verdiept heeft. Dr. J. H. Ba- vinck schreef aan het eind van zijn 'Religieus besef en christelijk geloof Deze sigaretten zijn vervaardigd van uitsluitend de beste delen van 30 soorten blonde virginiatabak. Reeds op de plantage door geschoolde vakmensen geselecteerd en vervolgens in onze fabriek door specialisten naar oude vaktradities zonder toevoeaina van smaakstoffen gemenad en verwerkt. Ed. Laurens Continental Mild Virginia f 1.65 KINSHASHA (NC News Service) Wanneer een opstand van de zwarte, bevolking in Zuid Afrika uitbreekt, dan rekenen de blanke missionarissen er min of meer op dat zij zullen worden vermoord. En dan niet door de zwarten, die hen kennén, maar door de andere die hen niet kennen. Dit heeft de algemene overste der paters oblaten, pater Richard Hanley, verklaard tegenover het rooms katho lieke persbureau Dia in Kinshahsha in Zaire, het voormalige Kongo. Tegenover hetzelfde persbureau ver klaarde de aartsbisschop van Durban, mgr. Denis Hurley, eveneen een oblaat, dat de blanke rassendiscrimi natie in Zuid-Afrika in 'geleende tijd' werkt en dat de zwarte vrijeheidsstrij- ders hun ogen op de klok gericht houden. Toch is er volgens aartsbis schop van Durban, mgr. Denis Hur ley, nog enige tijd beschikbaar voor de blanken om een vredelievende oplos sing voor het rassenprobleem in Zuid- Afrika te vinden. De aartsbisschop wijst erop, dat er onder de blanken van Zuid-Afrika een duidelijke evolutie aan de gang is. Geweld op dit ogenblik zou bijzon der ongelukkig uitkomen, omdat dit deze evolutie zou afstoppen. Er zijn duidelijke tekenen - zo zegt hij - dat de Engelssprekende pers zich van de situatie bewust wordt. Zij trekt ter kruistocht bijna voor rechtvaardig heid en grotere gelijkheid. Ook de studenten trekken zich volgens de aartsbisschop de probleen steeds meer aan. Het zou beter zijn deze evolutie te steunen dan het geweld aan te moedigen. Overigens is er - aldus aartsbisschop Hurley maar weinig tijd meer. De vrjheidsbeweging in Angola en Mo zambique wordt steeds sterker. Hoe lang zullen de Portugezen de strijd nog volhouden? Daarna zal Rhodesië verpletterd worden en dan zal de hele vrijheidsbeweging zich op Zuid-Afrika richten, aldus aartsbisschop Hurley. PAMPLONA (UPI). Aartsbisschop José Mendez van PaSnplona in Spanje heeft geweigerd het Franco-bewind toestemming te geven om elf priesters voor het gerecht te brengen, omdat zij in preken zouden hebben opgeroe pen tot verzet tegen het Spaanse regime. Onder het concordaat tussen het Vatikaan en Madrid mogen pries ters slechts worden berecht na toe- temming van de bisschop in hun ambtsgebied. Indien -de toestemming wordt geweigerd kunnen de priesters worden beboet en worden vastgehou den indien zij weigeren de boete te betalen. In Spanje mogen politiechefs en regeringsfunctionarissen boeten opleggen zonder tussenkomst van een rechter. DEN BOSCH (ANP) De 90-jarige vereniging Nationale Bedevaarten houdt deze zomer zijn honderdste na tionale bedevaart naar Lourdes. On der leiding van kardinaal Alfrink van Utrecht en bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem zal deze jubileumbede vaart van 20 tot 27 juli in vier extra- treinen naar schatting tweeduizend gezonde en zieke pelgrims naar Lour des brengen. BILBAO (ANP) De godsdienstlera ren aan de openbare middelbare scho len in de Spaanse provincie Biscaja dreigen met een staking. Hiermee protesteren zij tegen het voorschrift om trouw en respekt te zweren aan de beginselen, van de nationale Spaan se beweging ('de vroegere falange). De leraren, alleen priester weigeren deze door hen' politiek genoemde eed te zweren, welke buiten het Basken land nergens in Spanje van de gods dienstleraren wordt gevraagd. Zij wij zen erop dat er over deze loyaliteits verklaring jegens het bewind geen enkele overeenkomst is gesloten tus sen de onderwijsautoriteiten en het bisdom. Mef instemming -van de bisschop van Bilbao bekijken de godsdienstleraren momenteel de mogelijkheid om hun lessen te geven buiten schoolverband. (Van LEI Len HET GAAT OM MENSEN een; Opnieuw zijn de Antillen en Vis, eventuele toekomstige status in (ch' geding. De Nederlandse correspond gen Schurink heeft een interview gekjiz met de Antilliaanse ambassadeur J Venezuela, waarbij deze laatste op jjet minst enikele gewaagde uitspra van heeft gelanceerd. B.v. deze: 'Zelfs Bëlij: er een mogelijkheid van annexatlj jjtre de toekomst is, dan geloof ik trere Venezuela dat nooit met militair n(|U grijpen zal doen: alleen op vrijwil esti basis. En ik geloof dat de Antilles Oor; zo'n geval altijd voorwaarden zui pr0Ci stellen.' Deze opmerking was voora4|jens gaan door de stelling: 'Wij hebber ,en de Antillen protectie noddg.' Deze ,rnsi dedelingen zullen de rust rond n0n< problemen betreffende de toeko pvd van de Antillen niet bevorde raai Waarschijnlijk heeft dr. Jonckheer chri lijk als hij stelt dat de Ant£aric protectie niet zullen kunnen mii )00d Dat is althans in te denken. 1 tijm door in de buurt van die protect naal spreken van mogelijke annes |iem wordt het er niet beter op. Er ;tru< veel meer vormen van protectie ieid bedenken dan een annexatie o^-erk Venezuela. Men kan zich hier aien - gen: wie geeft hier eigenlijk blijk en landhonger te hebben? Venezuela! eids zijn het nog weer andere machten nog steeds niet geleerd hebben begeerte naar meer in te ton /IV Weten de mensen dlie zulke din bedenken en telkens een balletje ken op te gooien niet dat zij d 'olcl: zulke diingen te doen met vuur iner len. Zijn er niet voldoende explosi n£v gebieden in de wereld? Men kan Pj?" hier niet vanaf maken door de opiljcls king dat het slechts de mening een ambassadeur geldt. Wie zich zulk een bedenkelijke wijze uit 'et dient te bedenken dat hij niet stukken land en belangen spre maar aan mensenlevens raakt En j'-j is een evangelische eis hierin grootste zorgvuldigheid in denken spreken te betrachten. ebii )t NED. HERV. KERK Beroepen: te Putten: H. Binnekam Hardinxveld; te Enschede; R. He| te Groningen. Aangenomen: de benoeming tot stand in het pastoraat te Drumpt g J. Baars a.s. em. pred. te Gro,^ Nieuwvliét; naar Well en Ammi ,0( den B. v. 't Veld kand. te Amers%js die bedankte voor Vlagtwedde Zwammerdam. Benoemd: als scriba van de proviiiie le kerkvergadering van Zeeland eer Rinkema te Middelburg die deze noeming heeft aangenomen. Beroepbaarstelling R. E. R. van ren eervol ontheven pred. met voegdheid van emeritus (leraar dienstonderw.) Anthonie van Denc kerkenstraat 1 te Deurne. GEREF. KERKEN Beroepen: te Giessendam: L. van sen kand. te Hasselt; te Silvoldelen Bakker kand. te Hengelo (O) te Gion L. A. J. Wolthuis kand. te Zaand die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Broeksterwoude A. Drechsler te Den Haag-Z; te Z\i"Se drecht: P. op den Velde te Zierikz GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hilversum: R. Boogi te Leiden. Bedankt: voor Haarlem: A. Hofmai R( Scheveningen. EV. LUTHERSE KERK Bedankt: voor Haarlem: H. Mudd(6eh Den Helder. et Sant ka. )ndi taal est, aal ■IS! Trouw K wart et De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leldse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. nag )e door H. Biersteker Kappen (2) Ik maak mij sterk dat de heer Hoek (Tr/Kw. van 15 maart) in zijn parle mentaire loopbaan nimmer in zo hooggestemde en waardige woorden een partij door een tegenstander op het verlies van eigenwaarde zal heb ben horen wijzen als de heer Burger deed in het geval van de CHU. Ten aanzien van de heer Burger (door de heer Hoek een renegaat genoemd) geldt hier wel duidelijk: Goed bloed verraadt zijn afkomst niet. Het woord renegaten (ook t.a.v. Den Uyl) zal aan de heer Hoek dan ook wel per ongeluk zijn ontschoten. Wie de pu blicaties van Den Uyl uit zijn 'protes tantse periode' kent, zal hem dit niet gauw nazeggen. Amsterdam R. Lindhoudt. Nu zes grote protestantse groeperingen van Ame rika gezamenlijk aandeelhoudersacties gaan voe ren in elf bedrijven- waarin zij deelnemen, is het eerste wat opvalt de vanzelfsprekendheid waarmee de kerken zich daar altijd in de effectenhandel gestort heben. Zij werden daarbij aangemoedigd door belastingvrijstelling die haar ook nog een concurrentievoorsprong op het bedrijfsleven be zorgde. We hebben al eens vermeld hoe een me thodistische zweefvliegclub daardoor tot een vol strekt commerciële onderneming kon uitgroeien... Na een heleboel strijd en discussie is men bij de baptisten, de episcopaalsen, de verenigde methodis ten, de verenigde presbyterianen, de unitariërs en de nationale raad van kerken nu zover, dat er een gemeenschappelijk beleid is uitgestippeld ten aan zien van de beleggingen in bedrijven die in Zuidelijk Afrika investeren. De episcopaalse zending zit met 3,2 miljoen dollar in IBM, de baptisten (inwendige zending) met 1,3 miljoen dollar in Xerox, de baptisten (onderwijs fondsen) met 240,000 dollar in de First National City Bank, de nationale raad van kerken met 240.000 dollar in Minnesota Mining and Manufactu ring, de presbyterianen (onderwijsfondsen) met 28.000 dollar in General Electric, de presbyteria nen (oecumenisch werk) met 946.000 dollar in Burroughs Corporation en met 467.000 dollar in de International Telephone and Telegraph Com pany, de presbyterianen (evangelisatiefondsen) met 1,2 miljoen in Chrysler, de methodisten (vrou wenwerk) met 544.000 dollar in Caterpillar Trac tors, de methodisten (wereldzending) met 940.000 dollar in Texaco en met 2.8 miljoen dollar in Eastman Kodak. De laatstgenoemde paar miljoen dollar van de methodisten zijn al eerder als hefboom gebruikt toen Kodak dreigde een leerlingenprogramma te schrappen waardoor enige duizenden negers zou den worden getroffen. Toen de protesten namens hen niet werden gehoord, dreigden de methodisten hun aandelen te bevriezen en het gevolg was dat het leerlingenprogramma niet geschrapt werd. Sterling Gray, de nieuwe, zwarte voorzitter van de nationale raad van kerken in de VS, zei bij de 11 genoemde bedrijven wordt verlangd dat zij bin nen vier maanden na de eerste aandeelhoudersver gadering een volledig schriftelijk rapport uitbren gen over hun activiteit in Zuid-Afrika sinds 1962. De vragen waarop een antwoord verlangd wordt, betreffen onder meer het plaatselijk aandeel in de investeringen in Zuid-Afrika, de aantallen Afrikaanse, Aziatischè, kleurlingen- en blanke em ployees, de loonopbouw, relaties met de Zuidafri- kaanse regering, de ontwikkeling van de loonop bouw sinds 1962, de al of niet aanwezige klachten procedure voor niet-blanke employees, de oplei dingsprogramma's, al of niet aanwezige investerin gen of investeringsplannen in de grensgebieden van de thuislanden of in de thuislanden zelf, de leveringen met militaire of politiële betekenis aan de Zuidafrikaanse overheid, enzovoort. presentatie van de plannen van deze groep ker ken: 'Wij geloven dat het niet alleen onze verant woordelijkheid als christenen is om het racisme te bestrijden, maar evenzeer om het te bestrijden in Afrika, het continent waarvan zwart Amerika afstamt. De strijd tegen racisme is ondeelbaar'. Vorig jaar hebben kerkelijke aandeelhouders ook al vijf andere bedrijven waarin zij deelnamen, om opheldering verzocht van de activiteiten in Zuide lijk Afrika. Mobil Oil verstrekte de gevraagde informatie. IBM slechts ten dele, General Motors en Gulf lieten het op een botsing onder de aandeelhouders aankomen voordat zij informaties gaven en Goodyear weigerde halsstarrig iedere informatie. Deze nieuwe actie van Amerikaanse kerken is de grootste en best gecoördineerde tot dusver. Van al- Beginselvraag Aan de hand van die informatie zullen de ge noemde kerken gaan bepalen wat zij zullen doen. Zoals bekend heeft de wereldraad van kerken de aangesloten kerken aanbevolen met hun eventuele aandeelhouders-stem de terugtrekking van bedrij ven uit Zuidelijk Afrika te bepleiten. Zover is het met deze Amerikaanse kerken nog niet. De laatste tijd gaan er ook in Nederland steeds meer stemmen op die zich afvragen of zo'n terugtrek king wel doelmatig is - met name voor de levensomstandigheden der zwarte bevolking. Hier worden over het algemeen zeer beginselvaste lie den ineens erg pragmatisch. De allereerste vraag, die nu de Amerikaanse kerken plaagt is namelijk een beginselvraag: mogen kerken eigenlijk wel geld hebben zitten in dit soort business? Mary Seyd: ONTWERPEN EN SIEREN MET TOUW (oorspr. 'Designing with string*. Ned. vertap1 Petra Smittenaar. Uitgeverij Befhelj Amsterdam. 94 pagina's prijs 17,lpw Aan de hand van veel mooie (ht zakelijk zwart-wit) foto's vinden in dit boek tientallen suggesties met behulp van alle mogelijke ten touw decoratieve wandversiei te maken. Voornamelijk collages stukjes touw, geplakt op een stei ondergrond. In tekst en afbeeli wordt veel aandacht geschonken natuurlijke en synthetische ve: touw, koord, enz. De getoonde W( stukken, die het grootste deel vaii goed verzorgde werk voor zich o sen, zijn niet bedoeld om na te ken. Daartoe ontbreken terecht nodige aanwijzingen. Wel als insp tiebron, waarvoor tevens naar vi beelden de natuur wordt verwei Ook kinderen zullen onder leid heel plezierig en nuttig met materie bezig kunnen zijn. Behi collages geeft schrijfster nog enl aanwijzingen voor weven, macramé Egyptisch vlechtwerk (sprang) als wijs dat ook met voor deze tech ken minder gebruikelijk materiaal perimentele resultaten bereikt nen worden. R.fl DEN HAAG Het Tweede-Kame K. A. Keuning (DS'70) heeft giste gepleit voor het ongerepte beh van het natuur- en recreatiegel 'De Schelphoek' nabij het wzeeu dorp Serooskerke op Schouwen-Du land. Dit gebied dreigt name doorsneden te worden door de D menweg, rijksweg 57 die over de tadam zal lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2