Den Uyl stelt zich soepel op neme... hiswa UW Ajax en Twente in halve finale WASAUTOMATEN 499,- raham prijst oodstraf, astratie en uid-Afrika 1 ibiërs beschieten Amerikaans toestel Kt ident- VP-protest tegen erhoging van linisterssalarissen ieen cartoon '•'ft '-ik r-i Kwestie-CHL nog niet geregeld Journalist uit ons In eerste drie maanden van zwangerschap land door Griekse J>0nn W[\ abOTtUS regering uitgewezen lil deze krant Gezin Biesheuvel wordt steeds meer bedreigd Inflatie alarmerend zegt EEG-commissie Nixon wordt meer gevreesd dan Hitier en duivel krant bon noteer als nieuwe abonnee op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant JUISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ensü-aat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghableven mijn hert in teghenspoetl" DONDERDAG 22 MAART 1973 53ste jaargang no. 45 HAARLEMMERSTRAAT I 250 LEIDEN Alle bekende merken RANNESBURG (UPI) Billy aham, Amerikaans evangelist en ispredikant van president Nixon idt dat op sommige misdaden de odstraf weer moet worden toege it. Aanranders moeten gecastreerd trden, zo meent Graham, die on- igs de woede van theologen opwek- wegens zijn weigering Nixon erop wijzen dat het overmatig bombar den van Noord-Vietnam wel eens in ijd zou kunnen zijn met de bijbelse xlschap. ly Graham deed zijn jongste krasse spraken in Zuid-Afrika. Hij is daar ■e weken op bezoek. Op een pers- iferentie in Johannesburg verklaar- Graham: 'Ik geloof dat er dood- ij gesteld behoort te worden op taalde misdaden. Ik geloof dat als doodstraf gelijkelijk wordt toege- op blanken en zwarten, dat dan' bewijs zal worden geleverd dat straf afschrikkend werkt', er het bestraffen van aanranders rkte de evangelist op: 'Ik geloof als iemand schuldig wordt bevon- [y Graham: castreren. n oan verkrachting dat hij dan astreerd behoort te worden. Dat i tiem aardig snel laten ophouden'. NI de persconferentie zei Graham vol te zijn voor Zuid-Afrika. Hij ver- gj arde dat hij er een van de fijnste gj vangsten heeft gekregen die hij t heeft gehad. 'Ik toil niet naar de lite nel 9aan voor ik alles van uw lite chtige land heb gezien', aldus K lü Graham. rpal IHINGTON (UPI, Reuter) iw Libische straaljagers hebben teren geschoten op een transport- egtuig van de Amerikaanse lucht- ht, zo is meegedeeld door het irikaanse ministerie van buiten- Ise zaken. Het Amerikaanse toestel jjrd niet geraakt. Het Witte Huis 'de geen commentaar geven op het C130 Hercules is gewoonlijk niet apend. Het heeft een bemanning j Jn vier of vijf koppen. Het incident ,TsJe, cd zich voor nabij Malta. Het vlieg je g was duidelijk herkenbaar en kan et per ongeluk aangevallen zijn. rfli flSTERDAM Het bestuur van de 8 ^P-kring Amsterdam is het niet met de inkomensverhoging van ministers met 7.4 procent. Het stuur meent dat deze verhoging in ijd is met de plannen tot versobe rd n een onzer verslaggevers 1 LEllg. tut gl ogezegd Zonnig Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Maximum temperaturen rond 11 graden Celsius. Morgen en overmorgen: fraai lenteweer! Morgen zon op: 06.36 onder: 18.58 V' v '?Y f1 Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax en FC Twente hebben zich gisteravond beide ge plaatst voor de halve finales van res pectievelijk Europa Cup I en UEFA Cup. Dat gebeurde in wedstrijden die eerder opvielen door dc hardheid waarmee men elkaar tegemoet trad, dan door het niveau van het sp'cl. Ajax had het tegen Bayern München uiteraard niet eenvoudig. De Duitsers wilden de 4-0 nederlaag van Amster dam wreken maar raakten onverwacht snel zelfs achter toen Keizer een fout van Breitner uitbuitte. Daarna kwam Bayern steeds meer in de aanval. De gelijkmaker (zie foto) kwam. toen Ruud Krol een voorzet van Hoeness verkeerd beoordeelde en de bal via zijn knie in het doel sprong. Kort daarna scoorde Gcrd Müller in buiten spelpositie dc winnende treffer: 2-1. Behalve die kleine nederlaag moest Ajax ook het verlies incasseren van Horst Blankenburg die kort voor rust met een blessure aan de kniebanden uit moest vallen. Ook Johan Necskens moest veel incasseren, maar gewoon lijk ziet men dat alleen maar aan het gezicht van de Ajacied. FC Twente en OFK Belgrado maakten er in Enschede geen schoonheidswed strijd van. Via Jan Jeurihg liepen de steeds aanvallende Twentenaren in de eerste helft naar een 2-0 voorsprong uit. In de tweede helft daalde het spelpeil. OFK raakte geïritteerd, waar door nogal wanordelijke toestanden ontstonden. De Joegoslaven slaagden er echter niet in om nog te scoren. Meer nieuws over deze wedstrijden en het overige sportgebeuren op pagina 13 en 15. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Den Uyl zal als premier 'niet lichtvaardig dreigen' met het heengaan van zijn kabinet (en nieuwe verkiezingen uitschrijven) wanneer zijn plannen in het kabinet op verzet zouden stuiten. Hij heeft dit gisteren KVP-fractielei- der Andriessen verzekerd tijdens het gesprek dat hij met hem had onder leiding van formateur Burger. Dit betekent dat het kabinet niet op alle punten zijn programma (keerpunt '72) kan uitvoeren en dus concessies zal doen aan de confessionele partij en. Den Uyl: 'Wij moeten beleidsom buigingen doorvoeren zo goed en zo kwaad als dat kan. Dat betekent enige terughoudendheid, maar die is niet onbegrensd.' Den Uyl noemde het belangrijk dat er nu 'eindelijk voor het eerst met de KVP en reëel gesprek geweest is over de mogelijkheid van het gedogen van een progressief kabinet'. Overigens noemde hij het gesprek 'goed, reëel, maar hard'. Andriessen had het een 'pittig gesprek' gevonden. Hij zag nog 'heel serieuze mogelijkheden met be trekking tot de programmatische in breng van de christen-democraten'. ATHENE De 44-jarige journalist O fl I A fVQ I "1 CJAI1 ATI Ab Coerant, die voor VARA, VPRO, 2^ I I I tL 1 1 Cl Het Parool en de Belgische omroep O de berichtgeving vanuit Griekenland verzorgde, is door het kolonelsregime BONN (Reuter, UPI) De Westduitse regeringspartijen zijn het tot ongewenst persoon verklaard. Hij eens geworden over de hoofdlijnen van een nieuwe abortuswet. Deze zal worden uitgewezen. Coerant was wej. zou abortus wettelijk mogelijk maken gedurende de eerste drie- dinsdag beroepshalve aanwezig bij een J demonstratie van studenten van de maanden van de zwangei schap, juridische faculteit. Bij die gelegen heid werd hij mishandeld door de Griekse politie. Volgens de staatsse cretaris van pers en voorlichting van de kolonels, Byron Stamatopoulos, had Coerant geprobeerd de rol van 'politiek instructeur' te spelen. Coe rant kwalificeert deze uitlating als 'leugens'. Hij is de zevende buiten landse journalist die Griekenland moet verlaten sinds de kolonels de macht overnamen. ADVERTENTIE Vertegenwoordigers van de regerings partijen, de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP, verwachten dat de abortuswet nog voor het einde van dit jaar van kracht zal worden. De Westduitse abortuswet zal in de plaats treden van artikel 128 van het wetboek van strafrecht. Daarin wordt abortus strafbaar gesteld, tenzij de vruchtafdrijving plaats vindt om het leven van de moeder te redden. In de nieuwe wet zou abortus wettig zijn die is gepleegd op aanvraag van een vrouw in overleg met haar arts en binnen 90 dagen na het begin van de zwangerschap. viog nooit heb ik met zoveel vol- lening aan een staking meege- erkt. Leo Ester, tweede voorzitter Industriebond CNV. klaas is onze tekenaar ziek. Zijn plaJHjdragen zullen de komende da- irti op deze plaats niet verschij nen. 400 gr. gehakt half om half - zout - paprikapoeder - 2 sneden brood zonder korst - melk - 50 gr. rozij nen-2 eetlepels geraspte kaas - 80 gr. boter - bloem. Gehakt met rozijnen en kaas Week het brood in de melk en knijp het goed uit, Iaat de rozijnen een half uurtje weken in warm water en daarna goed uitlekken. Maak het gehakt aan met het brood, zout, minstens 2 theelepels paprikapoeder, de rozijnen en de kaas, vorm er 4 stevige ballen van, haal die luchtig door bloem en braad ze langzaam op de gewone manier gaar en bruin in de hete boter en maak de braadjus op de gebruikelijke manier af met water. Variant: U kunt ook de kaas weg laten uit het gehakt en de ballen, als ze praktisch gaar 2ijn, met de braadjus In een vuurvaste schotel leggen, op elke ba! een plak kaas, licht bestoven met paprikapoeder en dan de ballen even in een hete oven zetten tot de kaas is ge smolten. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam(geen postzegel nodig). Binnenland Uitleg vastenbrief CNV achter acties Geschrokken juweliers Buitenland 'Saigon terroriseert' Denen staken 5 7 14 Kerk Opwekking tot gebed Navraag naar kerkgeld Economie Strop p voor IHC 19 Boekcnetalagc Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen Puzzel Kunst Beurs 'Gefeliciteerd, Tommy en neem me het cadeautje niet kwalijk. Mijn moeder heeft het uitge kozen.' Grondpolitiek Tegen de plannen voor de nieuwe abortuswet is in de Bondsrepubliek fors verzet gerezen. Rooms-katholieke kerkleiders en de christen-democrati sche oppositie hebben krachtig tegen de voorstellen geageerd. Maar ook binnen de regeringspartijen zou door een aanzienlijk deel van de parle mentsleden weinig voor de abortus- plannen worden gevoeld. Een van de tegenstanders is de sociaal-democraat Gerhard Jahn, die thans minister van justitie is. Hij is tegen legalisering van abortus op verzoek van de vrouw en haar arts en wil abortus pas wettig mogelijk maken na toestemming van een team van artsen, die hun fiat slechts mogen geven als de gezond heid van de moeder gevaar loopt of kans bestaat dat een misvormde baby wordt geboren. ILLEGALE ABORTUS Volgens Westduitse experts wordt thans echter op grote schaal illegaal geaborteerd in West-Duitsland. Het aantal wordt geschat op 300.000 tot een miljoen per jaar. Slechts een handjevol vrouwen is wegens het la ten plegen van abortus strafrechtelijk vervolgd. Volgens de parlementaire waarnemers kan het verzet tegen de abortuswetge ving de regering Brandt toch in ern stige moeilijkheden brengen, omdat mogelijk meer dan 46 parlementsle den van de regeringspartijen tegen de voorstellen zullen stemmen. Zij vor men de meerderheid die SPD en FDP samen in de Bondsdag hebben. SPD en FDP hebben echter al laten weten dat de abortuswet geen halszaak zal zijn voor de regering. De parlements leden zullen vrij, volgens hun per soonlijke opvattingen mogen stem men. DEN HAAG Minister-president Biesheuvel en zijn gezin worden steeds meer bedreigd, reden waarom de re gering het Haagse gemeentebestuur heeft laten weten dat er voor de pre mier een beveiligde ambtswoning no dig is. Dit heeft minister-president Biesheu vel verklaard in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP). De bedreigingen, aldus de premier, be staan uit anonieme, schriftelijke of te lefonische aankondigen van te plegen gewelddaden tegen hem en zijn ge zin. Dergelijke berichten worden ont vangen op het Catshuis, op het kabinet van de minister-president of in diens particuliere woning. De heer Biesheu vel zegt voorts dat voor alle zekerheid veiligheidsmaatregelen niet achterwe ge kunnen blijven. Het staat vast dat het aantal bedrei gingen, die vroeger een incidenteel karakter hadden, in de laatste jaren 'n opmerkelijke toeneming vertoont, al dus de premier. Hoewel er nauwelijks over de inhoud van het kabinetsprogramma is gespro ken, is toch duidelijk geworden, dat met name de grondpolitiek een heet hangijzer zou kunnen worden. Vol gens Den Uyl is het onaanvaardbaar dat er met grond gespeculeerd wordt. Waardevermeerdering van de grond door andere bestemming moet ten goede komen aan de gemeenschap. 'Overigens staat de uitwerking van deze regeling mij nog niet helemaal voor ogen.' Hij herinnerde eraan dat al in het kabinet-Cals de grondpolitiek een moeilijk probleem was. Het beoogde kabinet zal nu een nog verdergaande oplossing nastreven, wat volgens Den Uyl ook wel voor de hand ligt, omdat de krachtsverhoudingen nu in dit ka binet ook anders zullen liggen. Den Uyl wees erop dat er in het kabinet- Cals vijf socialistische ministers zaten en het nu beoogde kabinet tien pro gressieve ministers zal tellen. Zes of zeven Een probleem is verder nog steeds de personele samenstelling van het kabi net. Beide partijen houden vast aan hun opstelling: Den Uyl 10 progressie ven en 6 christen-democraten, An- (ADVERTENTIE) 16t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-l7en19-22uur; tot 14 jaar J 2,- zondags10-17u0r. TT biljetten Toegang 14,- aan NS stations Gistermiddag heeft formateur Burger de fractieleiders van de PvdA en de KVP, de heren Den Uyl en Andriessen ontvangen. Voor het overleg begon kregen de persfotografen gelegenheid de ontmoeting vast te leggen. Den Uyl maakt van de gelegenheid gebruik een si gaar te pakken. driessen: 10-7. In deze problematiek speelt de vraag een rol of de CHU een zetel in het kabinet moet krijgen. De formateur is inmiddels in zoverre aan de wens van de christen-democraten tegemoet ge komen, dat hij behalve mr. Aantjes (ARP) en mr. Andriessen (KVP) nu ook drs. Tilanus (CHU) wil ontmoe ten voor een gesprek, waarvoor hij deze politici vrijdag heeft uitgeno digd. Burger zou niet ongenegen zijn alsnog de CHU een plaats in het kabinet te geven, mits de KVP één van haar vier zetels daarvoor zou willen opgeven. BRUSSEL (RTR) 'De prijsstijgin gen in de EEG zijn alarmerend en komen in alle lidstaten boven de 4 pet van onze taakstelling'. Dit zegt de EEG-commissie in een nog geheim rapport, dat vandaag door de minis ters van financiën zal worden bespro ken. De prijsstijgingen voor consump tiegoederen lopen uiteen van 5,7 pet in Luxemburg tot 8,2 pet in Ierland. In het rapport staat, dat aan beteuge ling van de inflatie in de komende maanden absolute prioriteit moet wor den gegeven. De middelen ter beteu geling zullen echter verschillen, af hankelijk van de mate van werkloos heid. Volgens de EEG-commissie is de deel- stelling van 4 pet prijsstijging voor de grote meerderheid van de lidstaten al onbereikbaar. De Commissie verwacht, dat het bruto nationaal produkt voor de hele EEG dit jaar 5 pet zal stijgen. Voor Fran krijk en Engeland is het perdentage 6 pet, voor Denemarken 5,5 pet, voor Italië 5 pet en voor de andere landen 4,5 pet. LONDEN (Reuter)] Presi dent Nixon heeft bij een opinie peiling onder bezoekers van het wassenbeeldenmuseum van ma dame Tussaud in Londen in de categorie 'haat en vrees' Adolf Hitler van diens lang ingeno men eerste plaats verdrongen. De duivel staat nu vijfde. De opiniepeiling, die jaarlijks door het 200 jaar oude museum ge houden wordt, vond plaats in de laatste week van 1972. In de politieke categorie be hoort de Amerikaanse president echter tot de meest bewonderde mensen. Hij verdrong ditmaal premier Edward Heath, die nu derde staat achter de Labourlei- der Harold Wilson. Een soortgelijk onderzoek is ook in het Amsterdamse filiaal van madame Tussaud gehouden. Ook hier plaatsten dc bezoekers president Nixon als eerste op de lijst van de meest gehate figuren. De liberale leider Hans Wiegel stoncl hier als eerste in de categorie van meest bewon derde politici. Naam: Adres: naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren, In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter] D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1