isselvalligheid houdt 'wente van erkenning af Anders dan andere JEURING KANDIDAAT ORANJE Borussia M. en Liverpool zonder moeite verder 'jelines Weisweiler niet onder de indruk zonder... Jan de Zwoeger topscorer in UEFA-toernooi met twaalf doelpunten Jtiateurs gelijk Albert van Vlierberghe wint Luik-Tongrinne [jff/KWARTET DONDERDAG 12 MAART 1973 SPORT T11/K1S (ADVERTENTIE) FJt in tij' nb. r.t lkkic onze speciale verslaggever ;CHEDE Geen wonder, dat Hennes Weisweiler, de trainer "he, het Westduitse Borussia Mönchengladbach, onmiddellijk FC •cht nte invulde als zijn favoriete opponent in de halve finales van jernooi om de UEFA-beker. Weisweiler kon na zijn vluchtig ek aan FC TwenteOFK Belgrado (20) alleen maar een paar Iwente heeft de laatste vier van opa's derde bekertoernooi bereikt. M tuigend gebeurde dat evenwel Dat FC Twente in de nationale iu Aetitie steeds meer furore maakt, nog geen maatstaf zijn voor de nene erkenning van de club op nationaal niveau. Daarvoor kle- :eltei er nog te veel zwakke punten aan eleid otale optreden van FC Twente. dï||eerst de wisselvalligheid. Niet al- een reeks van wedstrijden, Jdens het duel zelf kan FC ite zelden een constante lijn vast- ^en. Na de grandioze show tegen noord in de competitie volgde en dagen later een debacle in het m toernooi tegen AZ'67. Tegen Iraaif gold die tijdelijke wisselvallig- opnieuw. Vooral op het midden dat in de eerste helft volledig le en de Joegoslaven geen mo- gelegenheid gaf in hun ritme te En. Kick van der Vall veegde zijn :te opponenten alle kanten uit. Achterberg verhinderde elke op- nde actie en René Notten vervul- een hoofdrol door steeds weer van de Kerkhof, Theo Pahlplatz izen an Jeuring in stelling te brengen. helft had FC Twente volledig de tijpels in handen. Speelde het elftal een zeer aanvaardbaar niveau, "3» reerde het zelfs het even wissel- je en onberekenbare OKF. Eén jij bleek, achteraf tenminste, vol de om FC Twente voor de eerste in de halve finales van het A-toernooi te brengen. Maar met meer overleg, wat meer zelfverze- heid en hooghartigheid, had ite de uitschakeling van de for- i uit Belgrado tot een gave show en maken. vriendelijkheden over de Nederlandse formatie ventileren. Maar de waarheid over het elftal, dat hij gisteravond in Enschede zag acteren, zal hij vandaag ongetwijfeld zeer blijmoedig aan zijn spelers meedelen. Bijna een doelpunt voor FC Twente. Doelman Borota slaagt er nog juist in de kopbal van Jeuring voor de lijn te stoppen. i«l gave show kwam er niiet. Ook al at FC Twente, vooral dn de eerste bijna over de eigen benen strui- om de opdracht van trainer Kohn uit te voeren: Kohn: Ik gezegd dat in het begin niet aan de bal it komen, dat het geen enkele i cup twente nheid tot voetballen mocht krij- J\vente gehoorzaamde alsof anders ogel zou volgen. De ploeg bleef de eerste seconde als een wilde er jagen, de tegenstander op een ihrikkelijke manier belagen. Toe ven het leverde binnen zeven mi- n voor FC Twente twee juwelen kansen op. Pahlplatz dreunde de uit een voorzet van Notten al in 'ierde minuut tegen de paal en minuten later stuurde uitblinker is|Jeuring doelman Peter Borota als kleuter grabbelend naar de doel- om een treffer te voorkomen. Die riante mogelijkheden brachten nte echter al van slag. En toen er nog geen zeven minuten leeld. Met wat meer overleg, rust combinatievennogen was OFK in periode daarna al tot 'n pupillen- 11 gedegradeerd. Dat een totale nmeling van de Joegoslaven in fase uitbleef, mag FC Twente iv^er aan zichzelf wijten. Terwijl een als Ajax zorgvuldig en als een waakzaam op een goede moge- leid loert, blijft FC Twente ver- id rennen. rom mag Kohns brigade blij zijn, het in feite nog spotgoedkoop aan de doelpunten kwam. Beide keren Jan Jeuring, rijp voor de spitspo- in de vriendschappelijke inter- Oostenrijk-Nederland volgende attent genoeg om OFK's wanke- i lefcnsie uit te rangeren. Een voor- van de ongestoord opkomende ver- d iger Kalle Oranen dreigde direct het doel achter Borota te zeilen, iring, zichzelf veel in vrije posities intend, corrigeerde het schot met hoofd nog licht en dat was genoeg de zwakke Joegoslavische doelman totale ontreddering te brengen. In laatste minuut vóór rust, FC ente had tot dat moment vergeefs aagd, verschafte diezelfde Borota een afschuwelijke blunder de Ne landers zekerheid. Borota liet de na een steenhard schot van weer nen uit de handen vallen, waar- e de toestormende Jeuring dit pre itje alleen maar tot een tweede 'punt behoefde te verzilveren, tweede treffer had veel eerder 'ten en kunnen vallen maar kwam >r OFK toch nog als een nekschot, marge tussen- beide ploegen werd Ntoor op hetpsychologisch voor Twente ideale moment zó groot dat formatie na rust een gewonnen strijd kon spelen. FC Twente deed Jan Jeuring kopt FC Twente naar 1-0. Doelman Borota van OFK is kansloos. dat echter weinig overtuigend, het elftal, opgebrand toen, verloor iedere greep op het middenveld. Kohn: 'Wij hebben het initiatief uit handen gege ven'. OFK forceerde de overmacht. Door intimidatie, door FC Twente qua tem po ook volledig uit het ritme te halen. Waar was Kick van der Vall, waar was ook René Notten op dat zo angstige moment? Alleen Eddy Ach terberg, de gifkikker beantwoordde het spel van OFK met de juiste daden. Achterberg intimideerde terug, sprak, schold en imponeerde de mati ge Portugese scheidsrechter Fernando Leite. Het kost Achterberg de gele kaart, wegens een zich bemoeien met de leiding maar op dat moment was die waarschuwing een nuttig offer. Want FC Twente i.ls geheel liet zich door de vaak grove en wilde schoppen van de Joegoslaven uit balans halen, maakte overtredingen terwijl die vaak niet functioneel waren. Zo opzichtig, zo verwarrend ook, dat OFK dreigde te profiteren. Dat ge beurde toch niet omdat de Joegosla ven op dat ogenblik al teveel aange slagen waren en niet zo massaal de aanval kozen als hun reputatie zegt. Pas diep in de tweede helft gaf trai ner Boris Marovic de karaktervolle technicus Stepanovic opdracht wat duidelijker de aanval te kiezen. Die mededeling kwam voor OFK echter te laat. Kohn: 'Ik ben tijdens de wed strijd express naar de overkant van het veld gelopen om René van de Kerkhof opdracht te geven Stepanovic af te stoppen. Dat heeft hij goed gedaan. Toch hebben wij OFK nog teveel losgelaten'. Als OFK wat beheerster had gespeeld, dan was FC Twente in die tweede periode nog duidelijker in moeilijkhe den gekomen. Marovic: 'Wij helDben natuurlijk kansen laten liggen. Daar naast hebben wij echter ons teveel op alles wat FC Twente was geconcen treerd. Twente lokte overtredingen uit. En zodra wij wat terug deden Ed. Laurens Continental hadden wij de scheidsrechter tegen ons. OFK's gevreesde onstuimigheid bleef in elk geval uit. Willem de Vries maakte evenals veertien dagen geleden in Belgrado, topscorer San- trac tot een figurant. International Petrovic, voor rust door Willie van de Kerkhof volledig uitge schakeld en in de tweede helft op de rechtervleugel zich meer ergerend dan voetballend, kreeg te weinig steun om de dirigentenrol op zich te nemen. Rechter spits Zee, in de thuis wedstrijd nog goed voor een hattrick kan blijkbaar alleen vlammen als zijn ploeg werkelijk kansen creëert. Een schot tegen de paal, van verdediger Mesanovic notabene was het enige echte wapenfeit van de in aanvallend opzicht zo gevreesde Joegoslaven. Maar goed dat die kans door OFK halverwege de tweede helft niet benut werd. Anders had FC Twente in het zicht van de finish nóg kunnen strui kelen. De ploeg was namelijk al lang rijp voor die fatale val. FC Twente-OFK Belgrado 2-0 (2.0) 22. Jeuring 1-0, 45. Jeuring 2-0. Scheidsrechter: I.eite (Port. Toeschouwers: 21 000. FC Twente: Schrijvers; Willy van de Kerk hof. De Vries. Drost, Oranen Achterberg. Van f]er Vall. Notten: René van de Kerkhof, Jeuring. Pahlplatz. OFK Belgrado. Borota; Papavic. Mesanovic. Bozovic, Stepanovic: Stojanovic. Turudjija (Jokic), Zed; Santrac, Lukic (Kresic), Pet- vociv. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze sportredactie AMSTERDAM Liverpool, Borussia Mönchengladbach en Totten- ham Hotspur zijn de mogelijke tegenstandei's van FC Twente in de halve finale van het toernooi om de UEFA-beker. Liverpool plaatste zich door ook het tweede duel tegen Dynamo Dresden te winnen.: 1-0 na 2-0 in Liverpool. Borussia had het tegen competitie-genoot 10 na 20 in Liverpool. Borussia had het tegen competitie-genoot Kaiserslautern eenvoudig: 71. Tottenham bereikte de laatste vier door de regel dat uitgescoorde doelpunten bij gelijk eindigen dubbel tellen. Na de 10 zege in Londen werd in Portugal met 21 van Vittoria Setubal verloren. Borussia Moenchengladbach heeft bij de terugkeer van Giither Netzer een waar feest aangericht. FC Kaiserslau tern dat op eigen terrein de eerste Vanonze speciale verslaggever ENSCHEDE Jan de Zwoeger wordt hij genoemd. Wie zijn bonkige stijl van lopen als uitgangspunt neemt, heeft gelijk. Jan Jeuring is zelden spaectaculair, vervult immer de rol in de schaduw van Theo Pahlplatz en vooral René van de Kerkhof. Maar Jeuring verstaat als weinig anderen de kunst om zichzelf in dienst van het elftal te stel len; stoort, zwenkt en verricht bergen meer werk dan van een spe ler op die spitsplaats wordt vernacht, maar is desondanks topscorer in dit UEFA Cup-toernooi. In de confrontatie met OFK Belgrado vij zelde hij gisteravond zijn totaal met twee doelpunten op tot twaalf. 1ST (ANP). Het Nederland 'ateurvoetbalelftal heeft gistermid- op het KNVB-sportcentrum te st een oefenwedstrijd tegen de ere- isieclub Telstar gelijkgespeeld: 2 De ruststand was 1—1, Voor de ateurs scoorden Van de Oever VC) en Van Dullemen (RVC); voor 'star scoorden Stout en Van Essen rafschop) Het amateurelftal bereidt i voor op de wedstrijd tegen Schot- Pa voor het toernooi om het Euro fes kampioenschap, die op 17 april gespeeld. Jan Jeuring (25) is meer dan ooit kandidaat voor het Nederlands elftal. De recente moeilijkheden rond Johan Cruijff maken het bijna zeker dat Twentes topscorer volgende week woensdag de spitspositie in het Ne derlandse elftal zal krijgen in de wedstrijd tegen Oostenrijk. Een posi tie waar Jeuring, ondanks alle teleur stellingen in het verleden, nog steeds van droomt. 'Het is toch nog altijd het hoogste wat je als voetballer kunt bereiken. Vorig jaar maakte ik deel uit van de selectie. Maar doordat ik een enkelblessure had, kreeg ik geen echte kans. Ik maakte het slechtste seizoen sedert jaren door. Voorname lijk door die blessure. In de competi tie scoorde ik maar vier keer. Nu heb ik al twaalf doelpunten gemaakt in de competitie, eenzelfde aantal als in de wedstrijden voor de Europa Cup III. Als ik nu mijn rentree maak in het Nederlands elftal, betekent dit voor mij een echte kans. Ik begin nu weer ouderwets goed in vorm te komen'. EEN HELFT Jeuring dankt zijn return in Fadr- honc' selectie voornamelijk aan de eerste 45 minuten in het UEFA Cup duel tegen OFK Belgrado. In die drie kwartier liet Jeuring zien hoeveel rendement hij voor Twente aflevert. Meer dan anders vielen zijn prestaties op doordat Twentes stervoetballer, René van de Kerkhof, volkomen werd uitgeschakeld door Dragoslav Stepano vic. Jan Jeuring: 'Ik vind die Stepano vic de beste linksback van de wereld. Ongelooflijk wat die man allemaal presteerde. Hij schakelde niet alleen René uit, maar was ook aanvallend nog uiterst gevaarlijk'. Het gevaar voor OFK kwam gistera vond bijna uitsluitend van de zijde van Jan Jeuring. In Misanovic, die in het eerste duel tegen Twente een schorsing uitzat, had Jeuring een te genstander die hem maar weinig in de weg kon leggen. Jeurings rol was aanzienlijk veel omvattender dan de hoogtepunten die in de herinnering van het publiek zijn blijven hangen. Wanneer hij aan de bal was, bond hij niet alleen zijn directe opponent Mi sanovic. maar ook libero Bozovic en niet zelden moest Stepanovic dit duo nog te hulp snellen. Wanneer OFK vanuit de verdediging een aanval op zette, moesten de Joegoslaven voortdurend rekening houden met de storende acties van Jeuring. Jan Jeu ring, wiens hoogtepunten door Twen tes publiek uitbundig werden beju beld. In de 7e minuut kopte hij een voorzet van Willy yvan de Kerkhof in de OFK-doelmond. Jeuring: 'De bal bleef in het zand steken'. In de 22ste minuut zorgde Jeu ring voor het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Hij verlengde een schot van Oranen met zijn hoofd precies over de falende Borota heen. In de 43ste minuut stond Jeuring bijna op de tenen van Borota, toen de Joegoslavische doelman de bal uit een schot van Oranen liet vallen. Een tikje van Jeuring was desastreus voor de Joegoslaven. In de 80ste minuut passte Jeu ring langs de OFK-verdediging in de richting van René Notten, die daardoor vrij voor Borota kwam. De boogbal van Notten was iets te kort om over de OFK-doelman in het doel te verdwijnen. In de tweede helft van het treffen tussen FC Twente en OFK Bel grado vertoonde de 'wedstrijd' vaak het beeld van een worstelpartij Scheidsrechter Leite had het er erg moeilijk mee. Uit de reeks hoogtepunten blijkt dui delijk, dat ook Jeuring in de tweede helft nog nauwelijks aan de bal kwam. 'Wij moesten toen het initia tief volledig uit handen geven. Het lukte eenvoudig niet meer. Maar dat kwam voornamelijk door schop- en duwpartijen van de Joegoslaven. Ik heb tot drie keer toe een elleboog in mijn maag gehad. De Portugese scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop, maar hij reageerde nauwe lijks. De kunst om in die gevallen het hoofd koel te houden en niet emotio neel te reageren. Doe je dat wel, dan is de kans groot dat je de boot ingaat'. Voor Jan Jeuring is het bereiken van de halve finales in dit UEFA Cup toernooi een mijlpaal. 'In mijn zeven jarige carrière heb ik nog nooit iets gewonnen. Nu heb ik de halve finales van een Europees toernooi bereikt. Dat stemt tot voldoening. Zeker na de uitschakeling van Twente in het nati onale bekertoernooi. Een onbegrijpe lijke zaak, waar we nog steeds niet uit zijn. We waren toch echt wel geconcentreerd. Maar het liep toen eenvoudig niet. Die beker hadden wij graag willen hebben'. Jan Jeuring heeft nooit anders dan het Twente-klimaat gekend. Hij heeft na dit seizoen nog een contract voor één jaar bij de Enschedse eredivisie club. Vorig seizoen is er sprake van geweest, dat hij naar'Feyeynoord zou gaan. 'Op dit moment heb ik er zeker geen spijt van, dat het niet is doorge gaan. FC Tivente heeft mij nu gepolst voor een driejarig contract na het volgend seizoen. Ik heb nog niet gete kend Want als ik mij financieel goed kan verbeteren, ga ik weg'. JOOP HOLTHAUSEN wedstrijd al met 2-1 had verloren moest in Moenchengladbach een 7-1 nederlaag incasseren. Het aandeel van Netzer in de winst was in doelpunten uitgedrukt misschien niet groot, hij scoorde eenmaal, maar de blonde Duitser bleek zijn ploeggenoten te kunnen inspireren tot uitstekend spel. In de eerste helft leverde dat maar twee doelpunten op van Jensen en Netzer, terwijl Seel tegenscoorde. Na rust speelde Borussia weer hele maal ouderwets. Günther Netzer was er toen echter niet meer bij. Trainer Hennes Weisweiler besloot uit voor zichtigheid om zijn ster tijdens de pauze te vervangen. Het doelpunten- festijn werd toen geopend door Heynckes die een strafschop benutte. De vrije trap was toegekend nadat hij zelf door Schwarz was neergelegd. Heynckes maakte vervolgens nog twee doelpunten terwijl Danner en Jensen het zevental volmaakten. DYNAMO DRESDEN Liverpool zette gisteravond Dynamo Dresden de voet dwars. De Oostduit sers die zich een kans gaven na de 2-0 nederlaag in Engeland, liepen tever geefs storm op de goed georganiseer de verdediging van Liverpool. Daar naast bleken de uitvallen van de Brit ten lang niet van gevaar ontbloot. Dat bleek na acht minuten in de tweede helft, toen Keegan die later door Toshack werd vervangen de bal achter doelman Boden schoot. Dresden raakte daardoor ontmoedigd en hoe er soms toch nog aangedron gen werd, de ploeg uit Liverpool gaf geen enkele krimp. De strijd in Dres den waar 35.000 toeschouwers waren, werd geleid door de Nederlander Arie van Gemert. LUIK (Belga) Albert van Vlier berghe heeft gisteren de wegwedstrijd Lui-Tongrinne op zijn naam gebracht Hij legde het 200 kilometer lange parcours af in 5 uur en 10 minuten. In de sprint versloeg hij de Fransman Gerard Besnard met twee lengten. De sprint van het peleton, dat een ach terstand had van 1.15 minuten, werd gewonnen door de Belg Walter Gode- froot. Vierde werd Cyrille Guimand (Frankrijk) en vijfde Frans Verbeeck. De beste Nederlander was Wim Kelle- ners, die een achterstand had van 2.20 minuten op de winnaar. Wim Princen eindigde als 26e in dezelfde tijd. In Knokke won Guido Reybroek een wegwedstrijd over 146 kilometer in 3 uur en 18 minuten. Tweede werd Marcel Omloop in dezelfde tijd en derde de Nederlander Jos van der Vleuten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15