lij liefdadigheidsacties laan kapitalen de mist in SIH1I ra Huren omhoog: met hoeveel en waarom? Nieuwe energie bronnen Twee doden bij brand in illegale jeneverstokerij fin ÜDUU k jaar zo'n 45 miljoen gulden spoorloos.... j lisje stapt na S zie in kanaal ulppostkantoor in etuwe overvallen: uit f5.000 Marine straft minder streng Oproep tot gebed en verootmoediging in de geref. kerken Oude man lag week dood thuis V-l geborgen Raadsvergadering om tv-voetbal uitgesteld Peugeot duurder HJW/K.WARTET WOENSDAG 21 MAART 1973 BINNENLAND TPOZHUS9/DRL9 V Dick Ringlever STERDAM Jaarlijks gaat nXveer 45 miljoen gulden aan ;ot!rengsten van colportage-acties deliefdadigheidsinstellingen irloos de mist in. Dat is de Ui tuiging van dr. J. Huyers, di- 'ai eur van de Vereniging voor Nederlandse Blindewezen. En zegt er gelijk bij, dat het hier maar om een voorzichtige in- tting gaat. Waarschijnlijk het bedrag nog aanzienlijk er. 1 deze bedragen niet in de kassen gd en van de instellingen, is volgens W eer Huyers een gevolg van de ini rniswekkende' activiteiten van dubieus opererende stichtingen, een leger van colporteurs en ri« irtrices gaan zij vrijwel dagelijks euren langs .In sommige gevallen produkten, die door gehandicap- zouden zijn gemaakt; in andere artikelen uit de winkel, die met winsten van de hand gaan. Dat uiteraard, met het verkoop uierend argument van het goede r', zegt dr. Huyers, 'de praktijk geleerd, dat van de beloofde icht in de meeste gevallen maar weinig terecht komt. Als ik een mag doen, schat ik, dat niet at dan vijf procent van de miljoe- A imzet voor liefdadigheidswerk gt |t bestemd. De rest verdwijnt in n jakken van de bestuurderen en de Spers en wordt in de boeken Hon als een kostenpost opgevoerd, voor het doel bèschikbaar wordt eld, is vaak maar een fractie', trieste is, dat zulke stichtingen pelijks te pakken zijn, want ze ap: en de in de statuten vermelde lichtingen na. Ze géven geld, al is dan meestal niet veel. Er zijn bekend, dat een blinde zo- is( een dure stereo-installatie van mille cadeau kreeg, hfien ander geval biedt men een Vindicapte een auto, soms ook be- e rt men een organisatie met de 3ij ideling, dat een gift van vijfdui- lei gulden wordt overgemaakt. Dat t natuurlijk wel erg mooi, maar oet wel beseffen, dat dit meestal bescheiden weggevertjes zijn, S alleen tot doel hebben in de en te kunnen aantonen, dat men 1 loelstellingen werkelijk nakomt. 3 lie manier zijn ze juridisch ge- Er is geen speld tussen te 1 en. Ze hebben een vergunning en pj ragen geld af:- volgens de wet u eren ze legaal'. derzoek jmet deze activiteiten een bedrag ,45 miljoen min of meer wordt listerd, leidt de heer Huyers af [de resultaten van eigen steek- [ewijs gedaan onderzoek. 'Dat toen ik een telefoontje kreeg een meisje, dat als telefonisch ';rice bij zo'n stichting was aan- Ze wilde van mij weten of lak wel goed zat. Ze vertelde me, duizend gulden per maand jg! en dat dit ongeveer vijftien nt van haar omzet was. Toen ik vroeg en hoorde, dat die stïch- dertig van die colportrices had, jik gaan rekenen en tot de conclu- jekomen, dat de totale maandom- feen kleine twee ton moest zijn. Zorg voor gehandicapten uit de liefdadigheidssfeer halen. Dat als basis nemend ben ik in de wetenschap, dat op die manier nog tientallen andere stichtingen opereren op die 45 miljoen gekomen. En dat is dan nog een erg voorzichtige ra ming'. Directeur Huyers vindt de activiteiten ook daarom bedenkelijk omdat de meeste stichtingen bij de afdracht van geld alleen maar volgens eigen goed dunken te werk gaan en zich nauwe lijks aanpassen aan de nationale be leidslijnen. 'Dat ze om maar een voorbeeld te geven een blinde een stereo-installatie cadeau doen, is voor die ene man natuurlijk wel prettig, maar wij zouden er andere dingen mee doen, die harder nodig zijn en voor grotere groepèn effect hebben'. Voor Huyers houdt dat in, dat cam pagnes voor gehandicapten uit de sfeer van barmhartigheid moeten wor den gehaald. Organisaties, die zich met opvang en begeleiding van gehan- dicapten bezighouden, moeten als een ACTI6S bedrijf worden gerund en ruime fi nanciële armslag krijgen om zo goed mogelijk te kunnen werken. kunt werken Zonder overheidsbe moeiingen kun je slagvaardiger optre den en meer dingen doen, die zo broodnodig zijn'. Twee pijlers Koop nooit HINGEN Een 25-jarige |a iwter van de stad Groningen, is ndagavond na een ruzie met haar end in een bus zonder meer het 1 ter van het Winschoterdiep inge- pf. De vriend sprong haar na. rls(de werden door de sterke stroom der een brug door de Oosterhaven Politiemannen haalden de e inmiddels afgekoeld uit 'F water. jij er bij de volgende halte ér uit', zei de jongeman bij de ooglopende) ruzie. Het meisje be- 'kt zich geen moment, stapte bij de shalte aan het Winschoterdiep uit verdween in het water. Beiden De n in een ziekenhuis onderzocht op de hadelijke gevolgen van het verblijf het sterk verontreinigde kanaalwa- ige lie akjan een verslaggever lij) M UK BIJ DUURSTEDE Het hulp- ht\ istkantoor te Rijswijk in de Betuwe iel fenover Wijk bij Duurstede is gis- yt rmiddag overvallen. Een met een ;ri istool gewapende jongeman heeft de intoorhoudster bedreigd en haar on- veer j 5.000 afgedwongen. De rijks- litde is direct een klopjacht begon- n. waarbij alle rivierovergangen .j.f erden bewaakt. Ook heeft de rijkspo- öe, tie een vliegtuig ingeschakeld. Aan tfc et eind van de middag was de man niet opgespoord, Jen het kantoor dicht ging, trok een ngeman de aandacht van de kan- J 'orhoudster door aan het raam te j 'oppen. Hij vroeg of hij even mocht 1 lefoneren. Toen de vrouw hem had 'nnengelaten, haalde hij een pistool SST de d3? en bedreigde haar. De TT-ambtenares heeft hem toen het eld gegeven. Vandaar zijn advies aan allen die óf de telefoon óf aan de deur door een colporteur wordt benaderd: koop nooit, zelfs niet wanneer met produk ten wordt geleurd, die door blinden gemaakt zouden zijn. Want wij leveren geen artikelen voor de huis -a an -huis-verko o palleen aan ondernemingen (onder meer aan groot winkelbedrijven). Als de colporteur een artikel aanbiedt met het vignetje, waarop staat dat het door blinden is gemaakt, zit er dus iets fout. Het kan best zijn, dat zo'n artikel inderdaad uit een van onze werkplaatsen komt, maar dan niet via de bedoelde weg. Wat bij ons de deur uitgaat, komt via inkoopverenigingen bij de afnemer. Als zo'n malafide stichting kans ziet die schakel bij de inkoopvereniging te doorbreken (en dat is vrij gemakke lijk) en de zaak zelf op te kopen, hééft hij de spullen. Maar dat gebeurt dan altijd zonder dat wij ervan weten'. Economisch Een ander negatief aspect van deze acties vindt directeur Huyers, dat ze zo in de sfeer van de liefdadigheid worden getrokken. Als in Amerika geschoolde bedrijfskundige (en tot voor enkele jaren ondanks zijn twaalf jaar geleden bij een auto-ongeluk op gelopen blindheid nog topman bij een grote chemische industrie) wil hij af van sentimentsgevoelensals het gaat om liefdadigheidsacties. 'Laten we nuchter zijn en beseffen, dat iedereen zo'n handicap kan krij gen. Dat kan van de ene op de andere dag gebeuren. En dan is het toch wel prettig te weten, dat er een goed geoutilleerd apparaat klaar staat om zo'n slachtoffer op te vangen en te begeleiden.. Daarvoor te betalen, moet gezien worden als een investering, als een soort verzekeringspremie. Niet als een vriendelijk bedoelde geste. Op het ogenblik is nog maar drie procent van de bevolking (400.000) gehandicapt, maar in het jaar 2000 zal dat tien procent zijn. Als je die aantallen bekijkt, wordt het duidelijk, dat we hier niet met een sociaal, maar een economisch pro bleem hebben te maken. En daarom zal dat ook helemaal volgens economi sche principes moeten worden aange pakt'. De financiële basis zal, vindt Huyers, op twee stevige pijlers moeten steu nen: op overheidssubsidie én op parti culiere bijdragen. 'Maar het gaat om de opvang en revalidatie kortom: .- om de volksgezondheid zal de over heid moeten betalen, (dat doet ze ook wel, maar onvoldoende). Maar waar het de research en de ontwikkeling van nieuwe plannen betreft, zal de particulier over de brug moeten ko men. Dat is een zaak, waarbij je de overheid moeilijk kunt betrekken, ze ker als je die ontwikkeling continuï teit wil geven. Neem nou maar één voorbeeld. Als wij het nodig vinden om voor blinden een 'mens erger je niet spel' te laten ontwerpen en daarvoor bij het minis terie voor geld aankloppen, dan vraagt zo'n ambtenaar meteen: bestaat daar wel behoefte aan? Natuurlijk weten we dat niet, want de weten schapsman, die dat zou moeten onder zoeken kunnen we niet betalen. En dan wijst het ministerie zo'n verzoek direct af. En terecht: daar moeten de uitgaven ook verantwoord worden. Vandaar dat we zulk soort zaken en er zijn er véél meer te noemen graag in eigen hand houden omdat je op die manier sneller en effectiever Hoe dat geld daarvoor bijeen te bren gen? Huyers: 'Dat is een levensgroot probleem. Steeds opnieuw raak je in vicieuze cirkels. Wil je die problemen in de openbaarheid brengen, dan heb je al direct een goede voorlichtings man nodig. Maar daarvoor ontbreekt nu het geld, terwijl zo'n man natuur lijk onmisbaar is om acties een start te geven'. 'Wat ilc als ideaal zie, is een doorlo pende inkomstenbron waarop je een beleid op lange termijn kunt uitzet ten. Een particuliere bron. Via een stille actie (een verzoek om bijdragen in bepaalde groepen) willen we daar een voorzichtig begin mee maken. Slaagt die, dan hebben we in ieder geval één basis. Maar cr is meer nodig, natuurlijk. We denken ook aan grote acties via de televisie, eenmaal per jaar, of een maal in de twee jaar om een stamka pitaal te krijgen, waarmee we wat kunnen gaan doen. Het gaat helemaal om de continuïteit: we hebben geld nodig om plannen voor de toekomst te kunnen opstellen. Dat is niet al leen het belang van de gehandicapten, maar van de hele samenleving. Wil je deze vraagstukken oplossen, dan zal je ze zakelijk moeten aanpakken en alle sentimenten moeten uitbannen. Ook daarom zijn die wilde acties zo ge vaarlijk. De mensen, die daaraan mee doen, snijden zich in feite in eigen vlees'. DEN HAAG Bij de marine wordt gaandeweg een minder streng bewind gevoerd. Er kan vandaag meer door de beugel dan tien jaar terug. Dit blijkt uit een onderzoek dat een werk groep van de marine en de lucht macht heeft verricht. Uit dit onderzoek blijkt dat het aan tal jaarlijks uitgedeelde tuchtstraffen bij de marine in de loop van de jaren zestig is gehalveerd. Het aantal arres tanten daalde zelfs nog sterker. Overi gens was bij het korps mariniers een dergelijke daling niet aanwijsbaar. Over de luchtmacht zijn soortgelijke gegevens niet voorhanden. Gegevens van vóór 1969 waren niet beschikbaar. Wel bleek dat het aantal straffen bij de luchtmacht in 1970 ongeveer 30 procent lager lag dan het jaar daar voor. De meeste straffen betreffen gebrui kelijke vergrijpen, zoals ongeoorloofde afwezigheid, slordige uitoefening van de taak en schending van de dienst voorschriften. Slechts in vier procent van de gevallen was de straf opgelegd in verband met misbruik van alcohol. Van straffen opgelegd in verband met het gebruik van (andere) drugs is niets gebleken. Ook werd in de straf registers niets aangetroffen betreffen de het overtreden van het verbod tot politieke activiteit. De werkgroep die het onderzoek ver richtte, meent nu dat een diepgraven- der onderzoek nodig is. Het motief voor dat diepergaande onderzoek vindt men in geconstateerde verschil len tussen de onderzochte krijgs machtsonderdelen en de relatieve te ruggang van het aantal arrestanten bij de marine. UTRECHT Het moderamen van de generale synode van de Gereformeer de kerken heeft de kerkeraden opge roepen op zondag 15 april een gebeds dienst te houden ter algemene ver ootmoediging en opwekking. Dy syno de besloot tot het uitschrijven van deze bidstond, omdat bepaalde ontwik kelingen in het kerkelijk leven daar toe aanleiding gaven. Wel mocht de synode in haar laatste vergadering met dankbaarheid consta teren dat in de dreigende conflicten, die zij te behandelen kreeg, de kerke lijke eenheid bewaard bleef, maar zij verkeerde ook in grote zorg over vele factoren, die wijzen op een geestelijke crisis in de gereformeerde kerken. Zelfs werd gesproken over een tegen stelling tussen onze materiële welvaart en onze geestelijke armoede en onze kerheid. 'Daarover zullen we ons geza menlijk moeten bezinnen voor het aangezicht van God', aldus de oproep van het moderamen. De oproep is gepubliceerd in het maandblad van de gereformeerde ker ken 'Kerkinformatie' van maart 1973. Daarbij is ook een gespreksnota ge voegd voor kerkeraden, verenigingen, bijbelkringen etc., omdat het de be doeling is dat naar aanleiding van de gebedszondag plaatselijk gespreks- en bezinningsavonden worden georgani seerd. De nota geeft hiervoor uitgangs punten. Verwacht wordt dat hiervoor veel belangstelling zal zijn. Daarom is de gespreksnota met de oproep voor de gebedszondag ook afzonderlijk ver krijgbaar. Men kan deze bestellen bij het Algemeen Kerkelijk Bureau, Ko ningslaan 11, Utrecht, voor tien cent per exemplaar plus portokosten. Wonen per 1 april weer duurder Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wonen wordt per 1 april opnieuw duurder. De meeste huurders zullen dat inmiddels al van hun huisbaas heb ben vernomen. Omdat velen nog niet blijken te weten welke woningen duurder worden en waarom dit gebeurt, hieronder in het kort een overzicht. Twee categorieën kunnen daarbij worden ondergescheiden: de wo ningen, waarvoor een huurverho ging verplicht is en de woningen, waarbij verhoging wel mogelijk, maar niet verplicht is. Tot de eerste groep behoren alle woningen, die na 5 mei 1945 zijn gebouwd en waarvoor het rijk nog jaarlijks subsidie verleent. De hu ren van deze woningen worden met zes procent (van de kale huur prijs) verhoogd (met uitzondering van de woningen, die na 1 april 1972 werden opgeleverd). Zijn de woningen in deze categorie tussen 5 mei 1945 en 1968 gebouwd (de woningen dus, die ouder daD vijf jaar zijn) dan kan de verho ging meer dan zes procent bedra gen. Dit laatste dan in het kader van de huurharmonisatie. Een re geling, die tot doel heeft de huren van oude en nieuwe woningen meer met elkaar in overeenstem ming te brengen. De grootte van de verhoging hangt helemaal af van het woongerief. Niet verplicht is de huurverhoging als het gaat om vooroorlogse wo ningen of om na-oorlogse huizen die niet meer door het rijk worden gesubsidieerd of nooit gesubsi dieerd zijn. In die gevallen kan de verhoging, die ten hoogste zes pro cent mag bedragen, eerst worden toegepast als huurder en verhuur der daarover overeenstemming be reiken (de verhoging mag boven de zes procent gaan als het wonin gen betreft, die in de geliberali seerde gebieden staan: meestal bui ten de Randstad). Wordt dat akkoord niet bereikt, dan kunnen huurder en verhuur der naar de huuradviescommissie stappen. Deze kom,t dan met een 'redelijk aanbod'. Beroep daartegen is mogelijk bij de kantonrechter. De uitspraak, die deze doet, wordt als bindend beschouwd Diezelfde procedure is mogelijk wanneer de huurder vindt, dat hij in het kader van de huurharmoni satie te veel moet gaan betalen in verhouding tot het gerief, dat zijn huisbaan hem biedt Tenslotte: wie huurder is van een woning, waarvoor na 31 maart 1960 subsidie is verleend, of van een woning, waarvan de huur prijs in het kader van de huurhar monisatie met meer dan 6 procent is verhoogd, kan in bepaalde geval len in aanmerking komen voor een geldelijke bijdrage in de huur. De huur moet dan echter in het alge meen wél meer dan eenzesde tot eeenzevende deel van het inkomen bedragen. Deze bijdrage, die be kend staat als 'individuele huur subsidie' wordt door het rijk recht streeks aan de huurder uitgekeerd. Aanvragen daarvoor kunnen voor 1 juli 1973 bij de gemeenten worden ingediend. DE SINDS DINSDAG 13 maart niet meer op zijn werk verschenen 63- jarige J. S. wonende aan de Flankeur- spoort te Groningen is maandagmid dag door een buurvrouw dood in zijn woning aangetroffen. Vanaf 14 maart lagen de kranten ongelezen in de gang. Aangenomen wordt dat de man een week geleden al is overleden. De smeulende resten van de illegale jeneverstokerij in het Lim burgse Wittem. Van onze correspondente MAASTRICHT Bij een brand in een illegale jeneverstokerij in Witt.em in Zuid-Limburg zijn twee mannen omgekomen. De brandweer werd gewaarschuwd door de eigenaar van een nabijgele gen hotel. De jeneverstokerij was ge vestigd in de schuur van een boerde rij. Toen de brandweer het vuur ge blust had. bleek dat er twee mannen waren omgekomen. Eén van de twee Van een verslaggever DEN HAAG In het Noordbrabant se Wouw is een vliegende bom van het type V-l (door de Duitsers in de laatste jaren van de tweede wereld oorlog als geheim wapen gebruikt) opgegraven. De bom, die door de explosieven opruimingsdienst van de luchtmacht werd geborgen, is vermoe delijk door Brits luchtafweergeschut neergehaald. De nu geborgen bom is ongeveer twee meter in een weiland doorgedrongen en betrekkelijk goed geconserveerd. Het was voor het eerst dat de explosieven opruimingsdienst zoveel delen van een V-l intact en goed herkenbaar heeft kunnen ber gen. In het kielzog van het Delftse ener giesymposium van vorige week zijn er twee nieuwigheden te melden. Een nogal officieel aandoende Amerikaan se werkgroep lijkt het idee zonne- energie eindelijk toch serieus te gaan nemen (en adviseert dan meteen maar om er tien miljard gulden tegen aan te gooien). Een een Nederlandse professor die het weten kan, doet zonnig over kernfusie. Maar eerst nog een laatste woord over dat symposium. Want wat de Delftse studenten in de technische natuur kunde daar met een bijna doodge- praat en toch levensbelangrijk onder werp hebben gedaan, kan niet genoeg geprezen worden. Gezelschappen van al wèl gediplomeerde deskundigen zijn wel eens minder zinvol geweest. Dat dit een 'laatste woord' is moet ik trouwens terugnemen, want ze gaan met een werkgroep verder, 'om de grote hoeveelheid vrijgekomen gege vens niet verloren te laten gaan'. Ze moesten trouwens wel haast doorgaan, want dr. W. J. Beek had ze als slotspreker gewoon huiswerk opgege ven ('veel duid ik dan ook aan om na te laten rekenen of het verder uit tn laten werken'). Er zitten inderdaad ideeën bij waar je bijna niet af kunt blijven. Een klein detailvoorbeeld: over de hele wereld verknoeien we een hoeveelheid energie in de vorm van houtafval (boomtoppen, zaagsel) die per dag even groot is als het totale verbruik van elektriciteit. La ten we daar iets nuttigs mee doen. Natuurlijk geen houtgestookte elektri citeitscentrales, maar het zou jvel eens een prima grondstof voor de chemische industrie kunnen zijn (in principe chemisch net zo goed als aardolie, beter dan de steenkool waar we het over zestig jaar weer van zouden moeten hebben). Of zou het te veel energie kosten om deze nu weggegooide grondstof netjes bij el kaar te harken? Een mooi kluifje. Zon Maar terug naar de Amerikanen en de zon. Eindelijk heeft de klacht dat aan het ontwikkelen van handzamer energiebronnen dan kerncentrales weinig serieus wordt gewerkt, een tastbaar resultaat gehad. Niet dat er nu hard gewerkt wordt, maar er is tenminste een rapport waarin staat wat er zou moeten gebeuren en hoe veel dat kost. Een gemengde werk groep van de Nationale stichting voor wetenschap (NSF) en de NASA stelde het op en Science (16 maart, pag 1116) gaf een uittreksel. In delen van de VS is verwarming (èn koeling) van gebouwen met ge bruikmaking van zonnewarmte nu al even goedkoop als met olie of gas. Het NSF/NASA-rapport stelt een tien jarig onderzoek- en ontwikkelingspro gramma voor om de apparatuur rijp voor de markt te maken. Kosten: dertig miljoen gulden per jaar. Tegen het jaar 2020 zou de zon eenderde van de verwarmingsbehoeften kunnen hebben overgenomen. Eveneens in tien jaar zouden metho den kunnen worden ontwikkeld om uit organische afvalstoffen (of desge wenst speciaal gekweekte planten, al gen of bomen; een mooie verbinding met het kluifje van Beek!) vloeibare of gasvormige brandstoffen te maken. Dat roept natuurlijk even een spook beeld op: als dit plan echt van de grond komt kan de Amerikaanse auto tot het einde der tijden blijven rijden op iets wat op benzine lijkt, ook al raakt de aardolie op. Maar voor ande re dingen is het toch wel handig. In ieder geval, de werkgroep ziet er wat in. De begroting voor het onderzoek programma beloopt vijftig miljoen per jaar. Mogelijk marktaandeel in 2020: 30 pet. voor het gas en 10 pet. voor de vloeibare brandstof. Miljarden Maar dan zijn we door de makkelijke dingen wel heen, want als je met de zonnestraling elektriciteit wilt opwek ken dan moet je er volgens de NSF/NASA-groep meer tijd en vooral veel meer geld in stoppen. Zonnecel len die licht direct in stroom omzet ten. en spiegels die de warmte con centreren om daar elektriciteit uit te maken, moeten onherroepelijk erg groot en dus erg duur zijn wil de opstelling ook echt enig vermogen leveren. Voor ontwikkeling en bouw van een demonstratiecentrale stelt de groep kredieten van drie respectieve lijk anderhalf miljard gulden voor. En dan zijn er nog twee technieken die wel moeten werken en dus ook maar geprobeerd moeten worden: windkracht en temperatuurverschillen in de oceaan. Elk nog eens anderhalf miljard. Zo komt het totale pakket vlotweg op tien miljard uit, en wan neer je die vreselijk dure demonstra tie-centrales er even of laat toch altijd nog vier miljard. Of dat nu veel is of niet, schrijft Science-redacteur Allen L. Hammond, we kunnen in elk geval vaststellen dat het van de zelfde orde van grootte is als de twee miljard die de Commis sie voor atoomenergie voor een uitge breid onderzoekprogramma voor kern fusie wil. Nieuwe energiebronnen zijn duur, maar we moesten er toch maar aan werken. Verwachting Over het werken aan kernfusie gaat de uitsmijter van deze week. De laat ste maanden hebben de fantasievolle natuurkundigen die met laserstralen speldeknopjes waterstof tot kernver smelting willen brengen, de show een beetje gestolen, vooral omdat het een vrij nieuw en erg spannend idee is, waarvan overigens nog niemand weet of het ooit zal werken. En dat weten de moeizame zwoegers die het al jaren lang langs een andere weg proberen, langzamerhand nu juist wèl. Die andere weg is het ijle water stofgas dat in enge combinaties van magnetische velden en elektrische toe standen wordt samengeknepen, opge warmd tot een 'plasma' en vastgehou den tot cok daar de atoomkernen in voldoende aantallen versmelten tot grotere. De plasma-mensen plachten de laatste tijd hun vooruitzichten op succes zo te formuleren dat zij hoopten, voor 1980 in hun apparaten vast te stellen óf het kon. In een overzicht van zijn vakgebied schrijft prof. dr. C. M. Braams, directeur van het Instituut voor plasmafysica in Jutphaas, nu in het Tijdschrift voor natuurkunde dat men verwacht, nog in de jaren zeven tig aan te tonen dót het kan. Niet in Jutphaas overigens, want voor dat soort apparaten lijkt een hoe- groter-hoe-beter-regel te gelden en daarin kan een klein land beter niet groot zijn, 'Wij bestuderen gewoon de natuurkunde van plasma's, zei prof. Braams vorig jaar eens. Maar het heeft er natuurlijk toch wel iets mee te maken. moet in zijn slaap verrast zijn, hoe wel aan de brand enkele ontploffin gen vooraf zijn .gegaan. De installatie was volgens de politie een van de modernste in zijn soort. Hij is nadat de band geblust was op last van de douanerecherche afgebro ken. De bier in wiens schuur de stokerij was gevestigdl zei nergens van af te weten. Hij had, zo zei hij, vorige maand de schuur aan twee onbekenden verhuurd voor dertig gul den per maand. Merkwaardig is even wel dat hij een deel van de schuur als opslagruimte gebruikte. De beide mannen die zijn omgeko men, zijn waarschijnlijk Belgen. Dit heeft de politie vastgesteld aan de hand van voorwerpen, die in de schuur zijn gevonden. Volgens de po litie moeten degenen die de stokerij dreven nauwe connecties onderhouden met clandestiene stokers in Oost- Brabnt. Bij de boerderij werd een bestelwagen aangetroffen, die afkom stig was uit Luijcksgestel. De inwoner van deze plaats op wiens naam de wagen staat heeft verklaard niet te weten hoe de wagen in Limburg kwam. maar hij had desondanks geen aangifte van diefstal gedaan. Van een verslaggever TIEL De vergadering van de ge meenteraad van Tiel is verschoven van woensdag naar donderdag. De verschillende fracties in de raad heb ben burgemeester en wethouders mee gedeeld dat z-ij vanavond niet willen vergaderen omdat zij naar de voetbal wedstrijd Bayerr-München willen kij ken UTRECHT De importeur van Peu geot in Nederland, de gebr. Nefkens, in Utrecht, blijkt reeds op 1 maart jl. de prijzen van haar personenauto's te hebben aangepast. Alle typen, behalve het nieuwe 104-model, zijn gemiddeld drie procent duurder geworden, zo is gisteren van de zijde van de impor teur meegedeeld. De Peugeot 104 kost ƒ8.595,- het minst dure 504-type (zon der schuifdak) 14.295,- en de coupé, uitvoering (met automatische trans missie) ƒ27.250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9