Koeweit slaags met Iraki's langs grens Giap: Vietnamese mens won van Amerikaanse machine Filippijnse moslems willen eigen staat Russen laten reeks joden gaan zonder 'diploma-belasting' Industrialisering voornaamste vredesprobleem voor Hanoi Beide olielanden geven elkaar de schuld Ulster Politie Ather treedt ruw opF tegen student J 1 "S* TROUW/KW.VRjTET WOENSDAG 21 MAAKT 1973 KOEWEIT/BEIROET (UPI, Reuter, iAFP)Iraakse troepen en grenswachten van Koeweit zijn gisteren slaags geraakt langs de 250 km lange betwiste grens tussen de twee landen. Beide landen beschuldigen elkaar ervan het incident te zijn begonnen. Volgens Koeweit zijn twee van zijn soldaten omgekomen, is een aantal gewond en worden enkele vermist De regering van Koeweit heeft verklaard dat Iraakse troepen een grenspost heb ben veroverd en een andere post met artillerie hebben beschoten. Radio- Bagdad citeerde het Iraakse ministe rie van binnenlandse zaken met de verklaring dat lokale Iraakse troepen uit zelfverdediging schoten toen zij werden aangevallen door een eenheid van Koeweit Diplomatieke kringen omschrijven "de schermutselingen als het 'ernstigste incident tussen de twee landen sinds Koeweit in 1961 onafhankelijkheid verwierf.' De onderminister van bui tenlandse zaken, Rashed, heeft de Iraakse ambassadeur bij zich ontbo den om een fel protest te overhandi gen. Ook lichtte Rashed de Arabische ambassadeurs in over het grensinci dent. Het parlement en het kabinet van Koeweit zijn in spoedzittingen bijeengekomen. De grens tussen de twee landen is gesloten. Bezet Volgens de lezing van Koeweit vero verden de Iraki's de politie-grenspost bij al Samibah (in de uiterste noor den) en deden zij een artillerie-aanval op de grenspost Um Kasr. Aangeno men wordt, dat de Iraakse troepen zich nog steeds op het grondgebied van Koeweit bevinden. Dit valt ten minste op te maken uit een verkla ring van het parlement, die zegt: 'Het parlement doet een beroep op de Iraakse regering haar troepen onmid dellijk terug te trekken uit de grens post al Samiitah en alle activiteiten te staken in het grensgebied.' In Irak werd pas tien uur na het incident commentaar gegeven. Radio- Bagdad riep een regeringsverklaring om, die vertelde: 'Troepen van Koe weit in het gebied waren de eersten, die het vuur openden op Iraakse troe pen, die normale oefeningen hielden. De Iraakse troepen werden gedwon gen het vuur te beantwoorden en leden enkele verliezen.' Het ministerie in Bagdad betreurde de 'Koeweitse agressie', die kwam op het moment 'dat beide landen pogin gen in het werk stellen hun broeder lijke relaties te versterken. De autori teiten van Koeweit weten dat een officiële delegatie Koeweit zal bezoe- MOSKOU (UPI) Vijfendertig joden uit Moskou hebben gisteren toestemming gekregen naar Israël te emigreren zonder de zogenaam de 'diploma-belasting' te moeten betalen. Sinds maandag hebben nu 44 joden ontheffing van de omstreden uitreis-belasting gekregen. Er is geen uitleg van Russische auto riteiten voor de plotselinge serie ont heffingen. Zij begonnen vijf dagen nadat de Amerikaanse minister van financiën, George Shultz een bezoek aan Moskou bracht. Gespeculeerd wordt dat Shultz' besprekingen met de Russische partijleider Leonid Breznjew verantwoordelijk zijn voor de beleidswijziging. De belastingen werden verleden jaar augustus ingesteld, met de kennelijke bedoeling een 'hersen-emigratie' te voorkomen en geld bijeen te krijgen voor de kosten van gratis hoger onder wijs. Onder de maatregel moesten academici een heffing betalen van soms 30.000 dollar voor het recht om MOSKOU - Een groep Russische jo den heeft de Amerikaanse senator Edward Kennedy in een open brief laten weten dat Amerikaanse handels privileges aan Moskou 'de overwin ning van een chantage-politiek' zal betekenen. De brief werd overhandigd aan westerse Journalisten en was on dertekend door 37 joden in Riga. te emigreren. De belasting riep veel protesten op in het buitenland en werd een struikelblok voor de toe nemende Russisch-Amerikaanse han del. Een meerderheid in beide kamers van het Amerikaanse parlement heeft laten weten dat zij zich zou verzetten tegen het verlenen van de status van voorkeursland aan Rusland, tenzij de belasting zou worden opgeheven. Een aantal van hen, die gisteren ont heffing kregen van de 'diploma-belas ting* werden opgeroepen door het Russische visum-kantoor in Moskou. Maar anderen, die op eigen initiatief naar het kantoor gingen, kregen ook te horen, dat zij het land mochten verlaten. De helft van hen had reeds toestemming gekregen om te mogen emigreren, maar kon niet het geld voor de diploma-belasting opbrengen. Het restant wachtte op een beslissing op hun verzoek. Maar van niemand was tevoren een emigratie-verzoek af gewezen, aldus joodse bronnen in Moskou. ken om die betrekkingen te verstevi gen.' Tenslotte werden de maatrege len betreurd, die Koeweit na de bot sing heeft genomen zonder de Iraakse regering om nadere informatie te vra gen of het incident te onderzoeken. Welke maatregelen worden bedoeld is niet bekend. Met wijsheid George Shultz Verleden jaar oktober werden ook een groot aantal ontheffingen ver leend op de diploma-belasting. Hoewel er geen reden voor opgegeven werd, verklaarden joden toen dat het be doeld was als een 'cadeautje' voor de herverkiezingscampagne van president Nixon. Tientallen joden waren gisteren naar het visum-kantoor in Moskou geko men om hun geluk te beproeven. Ze werden zeer beleefd behandeld door de aanwezige agenten. Zij, die die toe stemming kregen om te emigreren, werden afzonderlijk naar de eerste etage ontboden bij het hoofd van het visum-kantoor. Daar, onder een groot portret van Lenin, werd hun verteld dat zij Rusland mochten verlaten en dat zij niet de gewraakte belasting behoefden te betalen. De Russische autoriteiten wilden ken nelijk veel aandacht geven aan de gegeven ontheffingen. Zij stonden toe dat een westerse correspondent aan wezig was bij enkele ondervragingen van hen, die om een visum vroegen. Een Russische tv-ploeg legde het tafe reel vast voor een Amerikaans persbu reau. In Koeweit, waar anti-Iraakse betogin gen uitbraken na de bekendmaking van het grensincident, werd extra po litiebewaking ingesteld bij de Iraakse ambassade. Het ministerie van bin nenlandse zaken van Koeweit heeft de bevolking opgeroepen niet te demon streren en bekendgemaakt dat de re gering het probleem 'met wijsheid' zal oplossing. Dit schijnt een aanwij zing te zijn dat Koeweit het incident niet wil opblazen. De demarcatie van de grens tussen de twee olie-rijke staten vormt al decen nia een probleem, dat nog eens wordt versterkt door de mogelijkheid dat nieuwe olie-velden gevonden kunnen worden in het betwistte gebied. In 1961, kort nadat Koeweit onafhanke lijkheid van Engeland verwierf, ver klaarde de toenmalige Iraakse presi dent Abdel Kassem dat Koeweit een integraal deel van Irak was. Op ver zoek van Koeweit werden Britse troe pen ingeschakeld en de Iraakse claim ingetrokken, nadat Kassem ten val was gebracht en werd gedood. Maar de grens bleef ongedefinieerd. Besprekingen Verleden maand, toen opnieuw be richten de ronde deden over het bij- eentrekken van Iraakse troepen langs de grens met Koeweit, bezocht Koe- weits minister van buitenlandse zaken Bagdad om het grensgeschil en de betrekkingen in het algemeen te be spreken. De 'openhartige' besprekin gen leverden evenwel niets op. Er weid overeengekomen dat de Iraakse minister van buitenlandse zaken bin nenkort Koeweit zou bezoeken. Vervolg van pagina 1 Bevoegdhedenwet. Op basis van deze Noordierse wet konden 'staatsgevaar lijke' personen onder meer zonder vorm van proces worden opgepakt en vastgehouden en huiszoeking worden verricht. Deze wet kwam destijds tot stand als reactie op militante campag nes van de IRA. De wet bleef van kracht ook nadat de IRA-dreiging was verdwenen. Zij werd toen veelvuldig gehanteerd op zich verzettende rooms- katholieken een hak te zetten. In het Britse wit boek wordt verklaard dat nu alleen wettelijke maatregelen zul len worden genomen die strikt nood zakelijk zijn voor de bestrijding van extremistisch geweld. Een andere tegemoetkoming aan de rooms-katholieker is het voorstel dat zij geen bijzondere verklaringen beho- ven af te leggen om een overheids ambtenaar te kunnen worden. Niemand die een betrekking aan vaardt bij de overheid of een andere werkgever hoeft meer een verklaring af te leggen, die ook in Engeland onder dezelfde omstandigheden on nodig zou zijn, aldus hot witboek. De eed van trouw aan de Britse kroon, die felle voorstanders van een vere nigd Ierland in Ulster de weg naar een overheidsbaan blokkeert, zal niet meer nodig zijn. Ook de indirecte vraag naar iemands godsdienst wordt taboe. Deze vraag werd voorheen nooit rechtstreeks gesteld maar indi rect, door te vragen welke school iemand had bezocht. In het witboek wordt aandacht ge schonken aan de economische proble men van Ulster en de grote werkloos heid. Er wordt melding gemaakt van financiële steun voor de economische wederopbouw en 'het bereiken van een levensstandaard, werkgelegenheid en maatschappelijke condities, zoals die in Engeland bestaan.' PARIJS, SAIGON (AP, UPI) De 'menselijke factor' is het beslis sende element geweest in de succesvolle strijd van Noord-Vietnam te gen de Fransen en de Amerikanen. Dit heeft de Noordvietnamese minis ter van defensie, generaal Vo Ngoejen Giap verklaard in een vraaggesprek met Jacques Decornoy van het Franse dagblad Le Monde. 'Onze militaire wetenschap bestaat uit een aanpassing van het marxisme- leninisme aan de concrete omstandig heden van de strijd voor nationale bevrijding in ons land', aldus Giap. Noch de Fransen noch de Amerika nen zijn ooit in staat geweest hun technische superioriteit doeltreffend te gebruiken tegen een vijand die wordt geïnspireerd door 'de scheppen de macht van intelligentie, heldhaftig heid en onafhankelijkheid', zo ver volgde Giap. De Noordvietnamezen hebben in der tig jaar van bevrijdingsoorlog geleerd dat 'er geen zuiver militaire strategie kan bestaan'. Eenheid in een bevrij dingsoorlog kan echter alle agressors vers-laan 'met inbegrip van de groot ste imperialistische mogendheid, de Verenigde Staten', zo vervolgde de Noordvietnamese minister. 'De doeltreffendheid van de economi sche en militaire macht van de impe rialistische landen is niet meer wat hij eens is geweest', aldus Giap. 'De Amerikaanse oorlogsmachine heeft ons volk niet kunnen verslaan. En in de toekomstzullen het imperialis me en zijn leiders zich wel twee keer moeten bedenken voordat zij zich in nieuwe agressieve avonturen storten'. Giap gaf echter toe dat veel Noord vietnamezen tijdens de oorlog ontmoe digd werden door de onoverkomelijke superioriteit van het Amerikaanse wa penarsenaal. 'Toen de Amerikaanse agressie enorme afmetingen begon aan te nemen maakten veel mensen in Noord-Vietnam zich bezorgd', aldus Giap. Krijgsgevangenen De Sowjet-Unie, China en andere soci alistische landen hebben Noord-Viet nam geholpen bij de modernisering van de Noordvietnamse infanterie en artillerie. 'Maar in het algemeen ble ven zij inferieur aan de Amerikaanse uitrusting. Er was een technische ach terstand en bovendien zo goed als geen luchtmacht. Dus moesten wij onze strijdmethoden aanpassen aan de situatie', aldus generaal Giap. Een perschef van de Viet Cong heeft gisteren bekendgemaakt dat tegen zondag alle Amerikaanse krijgsgevan genen, die zich in handen van deze Zuidvietnamese verzetsbeweging be vinden, in vrijheid worden gesteld. Het is niet bekend om hoeveel gevan genen het-gaat. In totaal zijn nog 146 Amerikanen, onder wie zes burgers, in handen van Hanoi en de Viet Cong samen. Een groep waarnemers van de internationale controle commissie, die toezicht moet houden op de nale ving van het bestand in Vietnam, heeft gisteren geen onderzoek kunnen instellen naar de gevechten die vol gens Saigon worden gevoerd bij twee belegerde Zuidvietnamese kampen ten noorden van Saigon. De controlecom missie heeft meegedeeld dat de Viet Cong geen toestemming heeft willen geven voor een onderzoek ter plaatse. Het gaat om de kampen Tong Lé Chan en Rach Bap. Saigon heeft al gedreigd een aanval te zullen onder nemen als de controlecommissie geen einde maakt aan de strijd om de kampen. BUITENLAND T Jarenlang heeft de Amerikaanse luchtmacht de Noordvietnamezen genoodzaakt, ervaring op te doen in het herstellen van bombardementsschade. Een opname uit 1965: de kapotgebombardeerde Xom- Ca-Trang-brug in Noord-Vietnam. Als de landbouw kan worden verbe terd, zal Noord-Vietnam volgens de hoofdredacteur van Nhan Dan thee, bananen en andere vruchten kunnen exporteren. 'Amerika is een rijk land', zegt hij, 'maar het heeft tropi sche vruchten van anderen nodig. In plaats van bommen en kogels naar Vietnam te brengen kunt u vruch ten naar uw eigen land vervoeren' De wederopbouw verloopt in sommi ge gebieden langzaam, maar in ande re heel snel. De ongeveer anderhal ve kilometer lange Long-Bien-brug (de vroegere Paul Doumier-brug) die zowel voor trein- als autoverkeer dient, is, nadat ze zwaar beschadigd was door Amerikaanse bommenwer pers, twee weken geleden heropend en voert nu een gestage stroom van vrachtwagens, personenauto's, fiet sen en voetgangers over de Rode Rivier naar Hanoi. Hoewel de Gia- Lam-spoorlijn bij Hanoi ook door bommenwerpers verwoest was en het station in de stad eveneens was getroffen, is het treinverkeer naar Haiphong, dat bijna 100 km naar het oosten aan de kust ligt, inmid dels hervat. Maar sporen van de bombardementen blijven zichtbaar langs de spoorlijnen die van de binnenstad naar het Bach-Mai-zie- kenhuis aan de zuidwestelijke rand van de stad lopen. Het herstel van het ziekenhuis ver loopt langzaam. Een vrouwelijke arts vertelt, dat het in het complex duizend patiënten verzorgd werden voordat het tot driemaal toe door Amerikaanse bommen werd getrof fen. Er verblijven nu, zegt ze, onge veer driehonderd patiënten. Het nog aanwezige puin wordt door mannen en vrouwen in kruiwagens geschept en in de kelders van verwoeste ge bouwen gestort. De operatiekamer wordt, evenals een paar andere ver trekken, hersteld, maar zo te zien zal het nog maanden duren voordat het hele ziekenhuis zal zijn her bouwd. Tracy Wood, correspondent van Uni ted Press International, heeft vorige week een bezoek aan Hanoi ge bracht, om o.a. getuige te zijn van de vrijlating van 140 Amerikaanse krijgsgevangenen. door Fernando del Mundo MANILA Mohammedaanse separatisten proberen in Minda nao in het zuidelijke deel van de Filippijnen een eigen staat te vestigen. De autoriteiten in Manila hebben verklaard, dat er van de negenduizend moslem separatisten, die in de provincie Corabato in Mindanao opereren, zeker tweeduizend zijn opgeleid in een niet geïdentificeerd vreemd land. Het is de laatste opleving van een strijd, die ontbrandde in de zestien de eeuw, toen de Spanjaarden de Filippijnen gingen koloniseren. De Spaanse 'conquistadores' probeerden vier eeuwen de Filippijnse moslems in het Mindanao-Sulugebied op acht honderd kilimeter ten zuiden van de hoofdstad Manila te onderwer pen. Maar zij slaagden er op z'n best in het gebied slechts gedeeltelijk te beheersen. In 1898 traden de Verenigde Staten in de voetsporen van de Spanjaar den als nieuwe kolonisatoren van de Filippijnen. De Amerikaanse gene raals Leonard Wood en John Pers- hing die ook triomfen vierden tijdens de eerste wereldoorlog moesten regelmatig hun troepen naar Mindano sturen om opstanden van moslems te onderdrukken. Evenals de Spanjaarden bleken de Amerikanen aanvankelijk niet bij machte de moslems te onderwerpen. Tot 1915, toen Frank Carpenter, de eerste burgerlijke gouverneur van Mindanao en Sulu, de sultan van Sulu, Jamalul Kiram de Tweede, er toe wist te bewegen de soevereini teit van de VS te aanvaarden. Toen de onafhankelijke Filippijnse Republiek op 4 juli 1946 werd gebo ren, bestond er hoop op integratie en ontwikkeling. Maar dit optimis me verdween spoedig, toen christe lijke kolonisten zich steeds meer gingen vestigen in traditioneel isla mitische gebieden. De spanningen in deze gebieden namen toe en het ke nederzettingen in hun traditione le woongebieden hadden tot gevolg, dat aan beide zijden guerrilla-groe pen werden gevormd. Toen presi dent Marcos vorig jaar september de noodtoestand afkondigde, liet hij weten, dat bij gevechten tussen mos lems en christenen de afgelopen ja ren meer dan drieduizend mensen om het leven zijn gekomen, meestal tijdens vechtpartijen over grondbezit en politiek. In een poging de orde in dit land met z'n veertig miljoen mensen van wie driekwart christelijk is te herstellen, heeft de regering-Mar- cos op grote schaal speurtochten georganiseerd naar wapens en muni tie. Maar onlangs kwamen er weer moslems in opstand dn de provincie Lanao del Sur, wat zestig mensen het leven kostte. MAOÏSTEN De gewelddadigheid verspreidde zich de afgelopen weken door de hele Sulu-archipel. Volgens de autoritei ten in Manila hebben nu ook maoï sten zich in de strijd gemengd. Zij zouden de religieuze spanningen wil len uitbuiten om de regering in Manila ten val te brengen. Zij zou den reeds verscheidene guerrilla groeperingen van moslems hebben gevormd, die zij steunen bij hun streven naar de vestiging van een onafhankelijke moslem-staat, die niet alleen Mindanao, maar ook de Sulu-archipel en de Maleisische staat Sabah moet omvatten. De leider van Sabah. Tun Mustapha, werd geboren in Cagayan de Sulu in het zuidelijke deel van de Filippij nen en streed tijdens de tweede wereldoorlog tegen de Japanners. Later werd hij grondbezitter in Sa bah. Mindanao, het Sulu-gebied en Maleis Sabah hebben in grote lijnen een gemeenschappelijke cultuur. De zuidelijke grens van de Filippijnen ligt dichter bij Sabah ongeveer vijftig lam dan bij de hoofdstad Manila 960 kilometer noordelij ker, Fernando del Mundo is correspon dent van het persbureau UPI in Manila. DAR ES SALAAM (Reuter) 1 de; nia heeft Oeganda beschuldigd tn het verplaatsen van troepen tyee minder dan 10 kilometer afstai de grens met Tanzania. Dat strijd met het vredesakkoord vai gadisjoe, dat beide landen vorij rti oktober in Somali tekenden, aldi bui Tanzaniaanse regering. Volgeni akkoord moeten hun troepen stens tien kilometer van de wedi ?rt se grens blijven. Panama gelaakt PANAMASTAD (AP, Reuter, Amerika heeft de Veiligheii laten weten dat het bereid ii nieuw verdrag over de Panaf, naal-zone af te sluiten, maar rende een zekere periode de y kaanse controle in het gebied g< t j haafd moet blijven. Rusland en hebben zich uitgesproken voor vereiniteit van Panama over hjjjjj1 nama-kanaal. ld, tr feli Koelcapaciteit BONN (DPA) De koelcap^n van de Westduitse wateren zal jaren tachtig reeds uitgeput Daarom moeten naar de menin Her de regering 'in Bonn de elektrist e kerncentrales uitzien naar ander thoden van koeling, waarbij hi en lieu geen schade ondervindt. Vfidi de minister van binnenlandse moet het probleem door een bij re commissie bestudeerd wordei Vervuiler KOEMAMOTO (UPI) .eis vrouwen, die portretten drage slachtoffers van de zogenaamde mata-ziekte' huilen, nadat een bank een grote chemische (Chisso Corporation) heeft aa£^'( zen als de verwekker van de Q De fabriek had kwikhoudend geloosd in de baai van Minara tal van mensen kregen door lie p, van aldus vergiftigde vis, veria gen aan ledematen, zenuwen, organen, ogen en oren. Tot zijn 397 mensen officieel geregii als slachtoffer. 68 van hen zijn a overleden. De fabriek moet ru ,p miloejn gulden betalen aan de offers. e tie Bedreiging cht mi re LOS ANGELES (Reuter) Defr n re broer van Sirhan Sirhan (deffldt denaar van Robert Kennedy) dagvaard wegens het bedreigt de dood van premier Golda JI« Israël. Hij werd prompt door gearresteerd en voorgeleid, 't dreiging had hij geuit in eet aan William Rogers, de Ameri minister van buitenlandse zake PARIJS (AFP) Vliegtuigen weer boven Frankrijk, nadat morgen de burgerverkeersleidi werk hebben overgenomen militairen, die waren ingeschat dens hun staking. Om moeilijl bij de overneming te voorkonu IJK de Franse overheid het luchti stk; boven het land 's nachts geheel !en< legd. Het overleg tussen de vi nni< leiders en de Franse regeri loc worden hervat. Censuur in België BRUSSEL (AP) Medewerkfc11 de Belgische radio en tv hebbe: t ren geprotesteerd tegen het af| - van een tv-programma over ck )en afstand van koning Leopold nge menen dat er sprake is van c |0rf, Politieke partijen zouden rlruf ben uitgeoefend op personen, den toegezegd mee te zullen aan het programma, aldus de p oör renden. tt.. eld door Tracy Wood HANOI (UPI) Noord-Viet nam ontwaakt uit een oorlogs nachtmerrie die het land twin tig jaar vooruitgang heeft ge kost. Eindelijk kan nu een begin worden gemaakt met de weder opbouw. Dit betekent niet alleen, dat huizen en fabrieken die door de Ameri kaanse luchtmacht beschadigd of verwoest zijn, hersteld of herbouwd moeten worden. De hele economie moet op een andere leest worden geschoeid, wil Noord-Vietnam een natie worden, die op eigen benen kan staan en onafhankelijk is van giften. De wederopbouw van de economie en van culturele ondernemingen is voor Hanoi het 'centrale probleem', zodra de vrede tot stand is gekomen, zegt Hoang Toeng, hoofdredacteur van het officieële dagblad 'Nahn Dan' (de Volkskrant). 'Na een lange perio- ode van oorlog is de industrialise ring van de economie het grootste vraagstuk'. De landbouwproduktie voor dit land van 22 miljoen inwoners is nog altijd een kwestie van handwerk. De rijstvelden worden bevloeid door ar beiders die werken met leren em mers, gevuld met water uit irriga- tiesloten. Wat er aan industrie be staat, stelt niet veel voor. Ook het puinruimen en de herbouw waar de Noordvietnamezen op het ogenblik mee' bezig zijn, is goeddeels handwerk. Je ziet arbeiders puin in kruiwagens scheppen, terwijl ande ren in dubbele rijen werken, het puin van hand tot hand doorgevend. De Verenigde Staten hebben be loofd, hulp voor de wederopbouw te verstrekken, maar tot welk bedrag die hulp zal gaan, is nog niet vastge steld. Toeng schat de hulp die Noord-Vietnam van de VS en andere landen nodig heeft, op 'vele miljar den dollars., Hanoi, zegt hij, zal die hulp gebruiken om de landbouw te mechaniseren en industrieën tot ont wikkeling te brengen, die zowel voor binnenlands verbruik als voor de export werken. Er worden vol gens hem ook plannen gemaakt om een toeristenindustrie op te zetten. Noord-Vietnam heeft technische hulp nodig en het doet er niet toe waar die vandaan komt, zegt Toeng. 'We moeten uitzoeken welke landen over de beste technieken beschik ken'. kwam herhaaldelijk tot gewelddadig heden. Het huidige conflict in Mindanao kwam voor het eerst in het daglicht, toen de zoon van de gouverneur van de provincie Cotabao werd doodge schoten, vermoedelijk door agenten van de federale politie. Gouverneur Datu Udtog Matalam, die boos was, dat de regering in Manila geen en kel onderzoek instelde naar de dood van zijn zoon, vormde de Moslem Onafhankelijkheids Beweging in de provincie Catabato in het centrum van Mindanao, waar een ongeveer 3,5 miljoen koppen tellende moslem minderheid woont. Maar president Ferdinand Marcos slaagde er uitein delijk in gouverneur Matalam weer in het gelid te krijgen. Maar voortdurende aanvallen van moslem-opstandelingen op christelij- Weer luchtverkeer Meisjes van een jeugdbrigade in actie bij opruimingswerkzaamhe den in een van de straten van Haiphong. President Ferdinand Marcos Ha *9. ATHENE (UPI, AP) De van Athene heeft met zeer hand een einde gemaakt aan een denten-demonstratie in het van de juridische faculteit Ha den agenten n/aimen deel aan de aanval op het gebouw, waar groep van duizend studenten dak vrijheidsliederen stond te Getuigen verklaarden dat meer] 100 studenten bloedend het ge» verlieten en dat tientallen an( door andere studenten werden [f dragen. Ongeveer 200 agenten drongen! gebouw binnen, terwijl het re >T. van de politiemacht met knu jv( buiten vluchtende studenten stc: te wachten. Ooggetuigen verteldt de agenten de studenten aan haren sleurden, hen op straat wi ri' en hen trapten en sloegen. Ui tu gebouw klonken het gezang vi Griekse volkslied en schreeuwt pijn. Zo woest traden de agent dat de politie-chef verscheidene studenten en journalisten moest den uit de handen van zijn maru tti Oeganda gelaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8