Kwart van alle leraren voelt zich overbelast Leraren: onderzoek is een begin dichtbij Sieging Oorzaken onder meer: mammoetwet, 'de leerlingen', 'de taak' en het rooster Bij pedagogische academies de grootste weektaak Minister laat z'n reactie testen Weg met 'afschuwelijk blik' bloemen eten drinken vissen ^'/KWARTET WOENSDAG 21 MAART 1973 BINNENLAND T5/K7 jnunentaar begin 1971 nam het kabinet-Biesheuvel »jjze besluit, de salarissen van ters en staatssecretarissen over niet te verhogen. Dit besluit geprezen door ieder die oog had de noodzaak van inflatiebestrij- en versobering. Het paste bij de lieve houding die de overheid aan- tegenover het streven naar nivel- Ook in psychologisch opzicht het, mede daarom, een wijze ;el. Er waren er zelfs die nden, dat je zo'n maatregel alleen verwachten van een kabinet waar- zg. progressieven de overhand en zijn we anderhalf jaar verder, de inflatiebestrijding is niets itgekomcn. Versobering is een ouderwets woord geworden, wel redelijke verlangens naar leer nivellering van de inkomens i nauwelijks boven de horizon, intstaan er steeds meer onlustge- is, die door de vakbeweging verkeerde plaats worden vochten onder het motto 'centen een procenten'. kabinet-Biesheuvel is zelf sedert nber 1972 demissionair. Deson- is het nu met de mededeling ien, dat de bruto-jaarsalarissen —r ^ministers en staatssecretarissen 7,4 procent worden verhoogd. Nu wij vooraan in de rij van hen aarne onderstrepen, dat een be- man een redelijk inkomen be te genieten. In vergelijking met re landen is dat in Nederland ook kJ [evaL zeker wanneer we tevens in erking nemen, dat een minister nieke pensioenregeling kent, geen osten heeft, enz. Niet voor niets minister Boersma onlangs opge sp, dat een inkomen van 100.000 N n ruim voldoeiyie was. Soms gezegd, dat een minister een hoog salaris moet hebben, omdat iders door het bedrijfsleven wordt :el ekocht, waar hem een nog attrac- inkomen zou wachten. Zo'n al lijkt veel op een fabeltje. Het ons voor, dat in Nederland i k d mensen minister willen worden da iet hoge inkomen. Daarvoor gel- in vrijwel alle gevallen geheel e motieven. Niet voor niets zeg- hetle Amerikanen: 'De beloning van j n eneraal is niet een grotere tent, het commando'. Dat geldt ook 'de en beetje voor de leden van dit el et. Al is het bekend, dat dit et maar weinig leden telt, die hun toetreden meer verdienden erna. Voor veruit de meesten tnde het regeer ambt een forse ijging. Het zou ons verstandi- hebben geleken, als het kabinet maatregel had overgelaten aan opvolgers als die ooit komen, was meer in overeenstemming T f lest met het goede begin dat pre- Biesheuvel en de zijnen in dit ht hadden gemaakt. W nige dagen, waarin het pessimis- '.Ljver de afloop van mr. Burgers iepogingen op zijn plaats leek, er nu toch weer wat beweging ïen in de houding van de Tweede-Kamerfracties >ver een eventueel kabinet-Den is telkens weer duidelijk dat het eg tussen deze fracties en de ateur stokt, zodra hij hen con- ;v leert met het feit dat dit kabinet f minderheidspositie zal innemen en zij daarom geen wezenlijke in- g in programma en samenstelling f ïen verwachten. Op die momenten het doel van de formateur met standpunt van KVP, ARP en il dat zij graag aan zijn opzet en willen meewerken, wanneer zij rolwaardige partners in het over- touden worden erkend. 11 formateur heeft dit standpunt in J brief van zondagavond aan drs. Jus respectabel genoemd en wij het daarin met hem eens. Het leem is alleen dat daaraan in de lieke werkelijkheid van vandaag recht kan worden gedaan, zouden nog steeds graag zien, dat confessionele fracties hun claim de volwaardigheid voor één keer den verzaken, al was het maar om •ntmoedigende impasse waarin de erlandse politiek vast zit te door ben. Maar dat moet hen dan met >ud van zelfrespect ook mogelijk 'en gemaakt. De heer Burger tot dusverre de indruk weten te lijden dat hij daar zijn best voor werkwijze van de formateur is niet el en al van een zekere grilligheid te pleiten. Zijn discussie met de uessionelen springt nogal eens van pak op de tak al kan dat mede uit accentverschuivingen I de discussiebijdragen van KVP, en CHU en verder gebruikt I woorden die wel wat aan de pnder zware kant zijn. Vorige k bijvoorbeeld kon de CHU 'met niet in de formatie worden nu weer heet het dat het regeerprogramma 'onaantast- F en 'gefixeerd' is. Het wil ons goed duidelijk worden, waar der ive kreten anders voor kunnen 'en dan om de confessionele ka- Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - Ongeveer een kwart van de leraren bij het voortgezet onderwijs voelt zich overbelast. Gemiddeld werkt een leraar achtendertig en eën half uur per week; maar rond dit gemiddelde zijn grote verschillen te constateren: een derde van de leraren werkt minder dan dertig uur per week, een derde veertig uur of meer per week. Ongeveer een zesdë van de leraren werkt ten minste vijf en veertig uur per week. leidinggevenden in de school, een re latief zwaardere weektaak omdat voor bereiding en nakijken meer tijd van hen vragen dan van andere docenten. Die Neerlandici met name blijken dan ook meer 'stress' (psycische overbe lasting) te ervaren. De onder zoekers concluderen dat de onderwijs vernieuwing in sterke mate ten laste komt van een betrekkelijk kleine groep docenten, onder wie dan vooral de leidinggevenden. Veranderingen Deze getallen staan in het rapport 'Onderzoek naar de taak van de leraar in het voortgezet onderwijs', dat in opdracht van het ministerie van on derwijs door het instituut voor toege paste sociologie (ITS) in Nijmegen en door het Bureau voor Organisatie en Efficiency Vis en Malotaux NV in Bilthoven is uitgevoerd met hulp van ongeveer drieduizend leraren uit alle takken van voortgezet onderwijs. In een voorwoord bij het rapport zegt minister Van Veen dat de in het rapport gedane suggesties om de le- raarstaak beter te laten functioneren gedurende enige tijd, bijvoorbeeld een jaar, ter discussie gesteld moeten wor den en getoetst moeten worden aan mogelijke alternatieven. Het rapport is in nauw overleg met een begeleidingscommissie waarin ver tegenwoordigers van de minister en van de onderwijs organisaties zaten, tot stand gekomen. Drie factoren blijken volgens het rap port voor de aard en de omvang van de leraarstaak van belang te zijn: de functie, die de leraar bekleedt, het vak dat hij geeft en de schoolsoort, waar hij lesgeeft. Maar daarnaast spe len individuele fysieke en psychische kwaliteiten van de docenten een be langrijke rol. Met name de groep leidinggevenden in de 'sterk in bewe ging zijnde' scholen (de experimen- teerscholen bijvoorbeeld) wordt rela tief zwaar belast Leraren van pedagogische academies hebben de grootste weektaak, gevolgd door MAVO-leraren, de VWO-HAVO- docenten en de leraren bij het land en tuinbouwonderwijs. Onderaan de lijst komen de docenten bij het huis houd- en nijverheidsonderwijs, de MTS, de LTS en de HTS-docenten. De meeste tijd (67 procent) besteden de leraren aan directe onderwijstaken, zoals voorbereiding, lesgeven, overige vormingsactiviteiten, toetsing en na werk; twaalf procent van hun tijd besteden leraren aan het verhogen van hun eigen deskundigheid; geza menlijke activiteiten, zoals overleg, vragen 21 procent van de tijd van de leraar. Leraren die naast hun onderwijstaak andere werkzaamheden in school moe ten verrichten hebben meestal een aanzienlijk grotere weektaak dan de leraren die zich in hoofdzaak met het onderwijs bezighouden. Ongeveer een kwart van de leraren besteedt drie kwart of meer van de week aan onderwijs. Vooral VWO De (over) belasting die bijna een kwart van de leraren ervaart, komt hoofdzakelijk voor bij VWO-havolera- ren. Die druk blijkt weinig te ver schillen van die van andere beroeps groepen waarover onderzoeksgegevens beschikbaar zijn, zoals industriearbel- ders, vrouwelijke werknemers en kan toorpersoneel. Uit het onderzoek blijkt overigens dat veertig procent van de leraren hun taak aanzienlijk zwaarder vinden dan de taak van andere vergelijkbare beroepsgroepen; ze voelen zich relatief ten achterge steld in hun werksituatie. Dit zou een gevolg kunnen zijn van een overac centuering van de beleving en de belasting van het lesgeven. De onder zoekers merken dan ook voorzichtig op dat de klachten over de onevenre dig zware taakbelasting van leraren meer voortvloeien uit subjectieve ver onderstellingen dan uit objectief be staande verschillen. De mammoet Als oorzaken voor het overbelaste ge voel van de leraar noemt het rapport de invoering van de mammoetwet, al is dit zeker niet de enige en belang rijkste factor. Ruim een derde van de leraren noemt de leerlingen als oorzaak, daarnaast wordt genoemd 'de taak die men heeft', het rooster, de eigen persoon en andere motieven. De mammoetwet is volgens tweederde 'van de leraren wel oorzaak van grote veranderingen voor het onderwijs, en die veranderingen worden door een meerderheid der leraren positief ge waardeerd. Slechts veertien procent van hen vindt dat het onderwijs door de mammoetwet erop achteruit is ge gaan. Vooral leraren Nederlands, talen en exacte vakken hebben, naast de groep De leraren is ook gevraagd naar ge wenste veranderingen. Een meerder heid van hen vindt dat de volledige betrekking van 29 lesuren verlaagd moet worden; daarnaast willen de le raren meer taakuren dan waarover de school nu kan beschikken, en een betere verdeling van de taakuren door de school. Een volledige weektaak van veertig uur wordt door veertig pro cent van de leraren bepleit; vooral de leraren die een omvangrijke weektaak hebben of veel algemene en coördine rende activiteiten voor de school moe ten verrichten zijn voorstander van zo'n weektaak van veertig uur. In een supplement (dat in concept door dr. M. A. J. M. Matthijsen van de SIS WO, de stichting interuniversi tair instituut voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek is opgesteld) betwij felen de onderzoekers of veranderin gen in de 'vb' (de volledige betrek king) of het toekennen van meer of minder taakuren op lange termijn een oplossing kunnen bieden. De proble men van de overbelasting van een deel van de. leraren kunnen volgens de orderzoekers slechts goed worden opgevangen door het ontwikkelen van een taak- en organisatiestructuur die een voortgaande onderwijsvernieu wing mogelijk maakt en bevordert. Taakverschuiving De leraar in de jaren zeventig zal er aanzienlijk anders uit gaan zien: niet langer zal hij hoofdzakelijk instructies aan de leerlingen moeten geven, zijn rol zal verschuiven naar die van een begeleider. Hij zal de leerlingen moe ten stimuleren naar een grotere zelf werkzaamheid. Naast vakbekwaamheid moet de leraar van morgen een grote en gevarieerde onderwijskundige be kwaamheid bezitten. Binnen het lerarencorps zullen meer specialisaties moeten komen. De le raar zal niet meer alle mogelijke soorten vaardigheden in zich moeten verenigen (zoals: deskundig op zijn vakgebied, samensteller van leerpro gramma's, lessenvoorbereider en les gever, begeleider van leerlingen), in de toekomst zouden al deze taken gesplitst moeten worden en aan indi viduele leraren worden toegewezen. Voor de schoolorganisatie zou een dergelijke splitsing consequenties heb ben: een grotere decentralisatie van het overheidsbeleid zou nodig zijn. Zaken als de rechtspositie van de leraar en de beheersstructuur van de school zouden wel centraal geregeld moeten blijven. Volledige weektaak Enerzijds dus ruimte voor de afzon derlijke scholen en anderzijds een kader waarbinnen de autonome scho len hun eigen beleid moeten en kun nen voeren. De meest ingrijpende ver andering die de auteurs van het sup plement voorstellen is de vervanging van het huidige systeem door een systeem van een volledige weektaak voor leraren. Afhankelijk van het aan tal leerlingen krijgt een school dan een aantal leraren toegewezen; wat die leraren dan ins chool moeten doen, zal elke school zelf moeten beslissen. De traditie in de vroegere (kleine) scholen dat de leraren als team verantwoordelijk zijn voor het hele schoolgebeuren kan zo, zij het in andere vorm, opnieuw ingang vinden, aldus de onderzoekers. In de Amsterdamse. Bijenkorf hebben minister Geertsema en burgemeester Samkalden gisteren een po- litietentoonstelling geopend onder het motto 'bij een korps'. De heer Geertsema laat zijn reactiesnelheid testen in een daarvoor omgebouwde auto. Burgemeester Samkalden kijkt toe. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het onderzoek naar de taak van de leraar in het voortgezet onderwijs (dat 875.000 gulden gekost heeft) werdl in 1970 en 1071 uitgevoerd nadat daar in 1969 door de Raad van Le raren, thans Genootschap van Leraren, bij minister Veringa om gevraagd werd. Het Genootschap twaalf en een halfduizend VWO- en HAVO-leraren vroeg om dit onderzoek omdat bij de le raren de'indruk bestond dat de mammoetwet een sterke taakverzwaring voor de leraren betekende. Voorzitter van het Genootschap R. J. Noorman: 'Het rapport zoals het er nu is, is een welkom eerste begin van een inventarisering. Overigens was het onmogelijk om die taakverzwaring als gevolg van de mammoetwet te beoordelen omdat er nooit onderzoek gedaan is voordat die wet werd inge voerd. En er komt bij dat dit rapport gebaseerd is op jegevens van een paar jaar geleden, toen de mammoetwet nog lang niet helemaal in het hele voortgezet onderwijs was doorgevoerd. KeClltSpOSltie Gegevens over de situatie nu zouden er wel eens heel anders uit kunnen zien. Dat geldt ook voor de opmerkin gen die er gemaakt worden over het ziekteverzuim en de sterftecijfers bij leraren. Die zijn gebaseerd op de volkstelling van 1960; het is heel goed denkbaar dat die cijfers die geen opvallend hoog percentage te zien ge ven voor leraren er nu heel anders uitzien.' komt dat de leraren zich over het algemeen zwaar belast voelen door het lesgeven, komt niet ter sprake. Je zou kunnen denken dat de continue veranderingen in het onderwijs daar oorzaak van zijn. Dat zie je nergens in het bedrijfsleven zo sterk. Maar voor de rest staat er in het rapport opvallend vaak 'misschien', 'mogelijk', 'waarschijnlijk'. Het zal interessant worden om erover te discussiëren.' merleden van wie het afhankelijk is of het kabinet-Den Uyl kan ont staan en werken daarvan juist afkerig te maken. De brieven van de heer Burger zijn wel vermakelijk, maar ze zijn niet bevorderlijk voor het doel dat hij nastreeft. Daarom zijn wij er gelukkig mee. dat de fractieleider van de KVP, mr. Andriessen heeft aangeboden zich met hem en de heer Den Uyl te verstaan om te helpen de formatie uit het slop te halen. Het is te hopen dat zo'n gesprek er mede toe zal leiden dat het wisselen van brieven en mis verstanden ophoudt en het stadium van redelijk overleg begint. De heer Noorman legt er de nadruk op dat hij over de opmerkingen in het supplement niets kan zeggen. 'Zo'n weektaak voor leraren bijvoor beeld zal eerst grondig bediscussieerd moeten worden. Er zitten nogal wat kanten aan die de rechtspositie betref fen, de accommodatie van de scholen, de leraren die op 't ogenblik alleen een paar uur les geven, dat zijn allemaal punten die die weektaak niet eenvoudig uitvoerbaar maken. Ook het praten over de autonome school die meer dingen zelf zal mogen beslis sen wil ik nu vermijden. We hebben een jaar de tijd om via onze distric ten alle kanten van dat soort voorstel len te bespreken.' Noorman vindt dat het rapport een schat aan gegevens biedt, veel vragen opwerpt, maar niets verklaart. 'Hoe het komt dat de ene leraar het druk ker heeft dan de ander en hoe het Supplement Tijdens de persconferentie waren noch minister Van Veen, noch onder zoekleider prof. Van Kemenade, aan wezig. De eerste om te voorkomen dat door zijn uitspraken zijn opvolger gebonden zou worden, de tweede van wege een 'spiegelbeeldreactie' (prof. Van Kemenade zou in een kabinet-Den Uyl de portefeuille van onderwijs krijgen) om te voorkomen dat vooruit gelopen wordt op wat misschien gaat lebeuren. Dat het rapport zo lang op zich heeft laten wachten bleek te maken te heb ben met het supplement waarin advie zen en richtlijnen genoemd worden om iets aan de taak van de leraar te doen. Het concept van dr. Matthijssen moest door andere leden van de bege leidingscommissie (waarin leraren en departementsmensen zaten) herschre ven worden. Ondanks het feit dat dit supplement in het rapport staat afge drukt, werd telkenmale onderstreept dat de daarin genoemde adviezen niet bindend zijn, dat ze eigenlijk niets met het onderzoek te maken hebben en dat ze alleen dienen om de onder zoekresultaten in een kader te plaat sen. Maar, om het ingewikkeld te houden, iedereen die iets met het rapport te maken heeft, distancieert zich van het supplement en moet dat ook doen om de handen vrij te hou den. Ander onderwijs Tenslotte kwam ook ter sprake of dit onderzoek naar de leraren bij het voortgezet onderwijs niet gevolgd moet worden door onderzoeken naar docenten bij andere vormen van on derwijs. Er is een onderzoek in de maak naar kleuterleidsters en onder wijzers bij het gewone en buitengewo ne onderwijs. Dat zal volgend voor jaar klaar zijn. Dan zal er ook nog onderzoek gedaan worden naar de vormingsleiders, om alle stukjes van de legkaart over de docenten bij het basis- en voortgazet onderwijs op zijn plaats te krijgen. Omdat de laatstgenoemde groepen nog niet onderzocht zijn, bleek het onmo gelijk te vergelijken tussen leraren en kleuterleidster en/of onderwijzers Noorman van het Genootschap: 'We horen vaak het argument dat de lera ren het zo slecht nog niet hebben. En ik kan ook niet ontkennen dat er grote verschillen in salariëring bestaan binnen het onderwijs. Maar ik vind ook dat je de verschillen in opleiding moet sonoreren. En de opleiding voor het leraarsvak is zwaar.' Comfortabel is het natuurlijk wel om vanuit de auto leuke oude dorpen en stadjes te bezichtigen. Voor de inzittenden tenminste, maar niet altijd voor de bewoners van die bezienswaardigheden. In het kleinste stadje van Neder land, het Gelderse Bronkhorst, hadden ze allang tabak van 'het afschuwelijke blik', zoals ze het daar noemen. En wie op 1 april of daarna per 'blik' voor Bronkhorsts poorten arriveert, zal daar zijn weg door verbodsborden versperd zien. Gedeputeerde Staten van Gel derland hebben Bronkhorst toe gestaan zijn historische kern dat is dan gelijk het hele stadje, want die paar woningwetwoningen zijn te verwaarlozen voor auto's af te sluiten. Al eerder, vertelt men op Steen- derens gemeentehuis, waar ook Bronkhorst administratief is onder gebracht, is geprobeerd het stadje blikvrij te maken. Dat was een jaar of vier geleden, toen alle straten met forse gele strepen ge markeerd werden. Over die streep mocht je niet heen, althans niet met een auto. Maar wat gebeurde? Fransen en Italianen zullen we in dit opzicht vast nooit verslaan, maar toch schijnen Nederlanders zo langzamerhand een beetje te gaan begrijpen wat die meer zuide lijk gesitueerde Europeanen be weegt om dag in dag uit zoveel liters wijn te drinken. Vorig jaar is in ons land 25 procent meer wijn genuttigd dan in 1971, heeft het centraal bureau voor de statis tiek uitgerekend: 7,81 liter de man. Een flinke slok als je 'm ineens neemt, maar deze hoeveelheid gold voor het hele jaar. Veel meer slokken namen we van al of niet vers getapt bier: bijna 66 liter de man, óók al meer dan het jaar daarvoor, al was dat procents- gewijs lang niet zoveel meer dan van die wijn. En als al die drank maar in de juiste volgorde gedron ken is, want zoals men weet geeft bier na wijn venijn. Boter bij de vis kenden we al, maar 'Vissen bij de vleet 'nog niet. Dat is dan ook een nèt uitgekomen jubileumboek, uitgegeven ter gele genheid van het heuglijke feit dat Vlaardingen 700 jaar geleden stads rechten kreeg. Floris de Vijfde zorgde voor die rechten en de Schiedamse schrijver Hans van der Sloot voor het boek. De overhandi ging van het eerste exemplaar aan de commissaris van de koningin in De automobilisten waren slimmer dan de gele lijntrekkers verwacht ten en zetten hun vervoermiddelen her en der op stoepen en particu liere stukjes grond. Waren ze niet zo vindingrijk geweest, dan was Bronkhorst al jaren geleden ver lost geweest van hinderlijk auto verkeer. Voor het eerst zijn Gedeputeerde Staten nu in de kwestie gemengd, maar dat het probeersel nu wel geslaagd is, betekent nog niet dat er nu nooit meer een auto in Bronkhorst te zien zal zijn. De inwoners en bedrijven kunnen ont heffing van het autoverbod, een soort blikvanger dus, krijgen, want je kunt een originele Bronkhorster moeilijk opdragen tot aan de grens van zijn woonplaats te rijden en daar z'n auto te laten staan, ook al is daar meer dan voldoende parkeerruimte. Maar dat is geen probleem. Het stadje is niet alleen klein, maar zelfs erg klein te noe men: er wonen maar tweehonderd mensen, die nog niet eens allemaal autorijden. Voor alle 'vierwielige' Bronkhorsters samen hoeven zeker niet meer dan tien d twaalf ont heffingen uitgereikt te worden. 'Dr. Tine Postma hield veel van haar 80-jarige moeder Marie van Boven en kon haar niet zien lij den. Toen haar moeder dan ook een beroerte had gekregen en ver lamd raakte, bijna niet meer kon spreken, kwam zij tot de conclusie dat het tijd was om in te grijpen. Dus ging de dappere dr. Postma naar het verpleeghuis voor oude mensen in Noordwolde, Holland, waar haar moeder werd verpleegd, met een bos bloemen in de hand waarin zij een spuitje met een fatale dosis drugs had verborgen. Zij overhandigde haar moeder het boeket en gaf haar toen rustig de fatale injectie. In een paar secon den was haar moeder dood'. Allen die gisteravond het NCRV- programma 'Een jaar later' hebben gezien waarin Henk Mochel met het Friese artsenechtpaar Postma sprak, zal duidelijk zijn dat het zo niet gegaan is. Maar als zo'n ver haal vanuit ons hoge noorden hele maal in Zuid-Afrika terecht komt, wil er onderweg nog wel eens wat aan gesleuteld worden om het 'lek ker' leesbaar te maken. Dat is gebeurd in het Engelstalige Zuid- afrikaanse blad 'Telegraph', waarin de Leeuwarder Courant deze ove rigens nog veel uitvoeriger) 'weer gave' van het gebeuren vond onder de sensationele kop 'Put her Old Mother Out of her Misery'. Al etend hebben fijnproevers van het Konsumenten Kontakt zich kris-kras een weg door Nederland gebaand om te kunnen vaststellen hoe een 'toeristenmenu' smaakt. Die menu's worden in veel restau rants voor ongeveer 8,50 aange boden en volgens de fijnproe vers gaat het best: kwaliteit en hoeveelheid noemen ze na afslui ting van hun proef 'redelijk'. Er was althans niet één restaurant dat ze voortijdig walgend verlieten. Zó haalt een krant veel meer uit een persfoto dan er op het eerste gezicht in zit (gisteren hier uitvoe rig behandeld) en zó slikken bijna alle ochtendbladen voor zoete koek wat zo'n fotobureau ze voorscho telt Het bureau Anefo verspreidde een opname van het CHU-beraad van maandagmiddag, waarop vier leden van de fractie, partijvoorzitter in wetenschappelijk medewerker op een rijtje staan afgebeeld. Namen noemde het bureau in een bij schrift ook: achtereenvolgens zou den dat zijn de heren Tilanus, Van Verschuer, Tolman, Schuiten, Van Leijenhorst en Van Spanning. Nu heet de door Anefo mr. W. Schui ten genoemde figuur achter de ta fel al jaren Scholten, maar vrijwel alle ochtendkranten (In de gauwig heid gesignaleerd in Volkskrant, Trouw/Kwartet, en Algemeen Dag blad, niet in De Telegraaf die de goede klinker greep) namen het rijtje mèt fout over. Natuurlijk gebeurt zoiets in de haast waarmee een redactie nu eenmaal moet wer ken, maar omdat mr. Scholten en zijn mede-CHU-bestuurders het toch al zo moeilijk hebben, zetten we 'm in een verbeterde versie nog eens in de krant Daar zit hij dan, tussen de heren Tolman (links) en Van Leijenhorst En nu nooit meer Schuiten zeggen. Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, en de direct daaropvolgende 'doop' was al een feestje op zichzelf, maar nog niet het echte. Officieel begint de jarige stad Vlaardingen pas op 14 mei te feesten, maar dan gaan ze ook eeh half jaar door. Verkeer 'Kind en verkeer' is het thema van een congres donder dag in Eindhoven, waar het ver keersgedrag van kinderen, verkeer en stedebouw en verkeer en poli tiek aan de orde komen Johnny Er zijn vele Johnny's, maar er is één Johnny Griffin. Deze jazz saxofonist die met Art Blakey en Thelonius Monk gespeeld heeft concerteert vrijdagavond (aanvang half negen) in het NV-huis aan de Utrechtse Oudegracht waar het Utrechts Jongerencentrum Rasa hem binnengelokt heeft Rand staddag Een groot aantal plaat sen uit de randstad laat iets van eigen gemeentebodem zien op de Flevohof tijdens de zgn. randstad dag (23 maart tot en met 7 april), die de hof georganiseerd heeft Boom Wel tienduizend gulden is er nodig om de ontboomde bos sen in de buurt van Ermelo weer een beetje op peil te brengen en daarom probeert een plaatselijk co mité (Aktie 'Geef eens een boom', Horsterweg 242) de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland daar een handje bij te helpen. Het comité meldt, dat er al zo'n duizend gulden binnen is, in de hoop dat óf al die vakan tiegangers die zo vaak naar de Ermelose bossen trekken, een duit in het zakje willen doen óf dat er meer plaatselijke comité's komen die voor de bomen in eigen buurt aan het werk gaan. 'Hij zegt, dat het z'n speciale appeltaarttrommeltje is.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7