Meer inspraak van katholieken in Noordiers bestuur UW 21/3 LENTE 73 fabrikant dreigt met liquidatie in geval van vakbondsacties Het Kwartet Koningin even van vakantie terug Miflict bij De Havenloods Brits witboek wil macht van protestanten beperken ismt.:--: Den Uyl maakt Bende stal voor een ton Lagere overheden hebben wachtlijst van 1200 miljoen Bak cement op man Rhodesië veroordeelt weer Afrikanen ter dood SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers ilSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING Nieuwe Leidlse Coeramt ..^..ouACi 21 MAAKT 1973 53ste jaargang no. 43 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 3X441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever JRIEBERGEN De eigenaar van [eijzer Carpets in Hilversum (200 rerknemers)' heeft meegedeeld dat lij overweegt zijn onderneming te jquideren als de bonden besluiten ot prikacties of stakingen van zijn ledrijf. De heer L. Ester van de idustriebond CNV reageerde zeer erontwaardigd: 'Dit getuigt van je einste kapitalistische instelling en an gebrek aan verantwoordelijk- leid'. ie heer P. H. Keijzer liet de onden weten dat hij plannen had m zijn bedrijf te liquideren naar anleiding van het ultimatum dat e industriebonden hebben gesteld an Cornells van de Brinks Tapijt- ibrieken en Keijzer Carpets. In en brief aan de bonden schreef [eijzer jr. dat zijn vader, de enige andeelhouder, vorige maand over men is. 'Het veiligstellen van de Ferkgelegenheid voor alle werkne- ïers vergt een enorm financieel ffer gezien de huidige wetten ten anzien van de successie. Liquida- e van het gehele bedrijf kan echts mij ten goede komen', al- os de heer Keijzer, die erkent dat de werknemers met wie het be drijf jarenlang heeft samengewerkt ook morele rechten hebben. Bij eventuele acties zal hij zich echter genoodzaakt zien 'ten aanzien van het personeel moreel incorrecte maatregelen te treffen'. De heer Ester reageerde 'Als de samenwerking met het personeel afhangt van de hoogte van de successierechten, is het met het ver antwoordelijkheidsgevoel van de heer Keijzer slecht gesteld. Bene den de maat noemde hij het dat de heer Keijzer zich aan acties wil onttrekken' door het overlijden van zijn vader erbij te slepen'. De heer Keijzer bewijst volgens de heer Ester duidelijk dat de vakbe weging terecht strijdt voor recht vaardiger vermogensverhoudingen. 'Laat hij nu maar eens tonen wat een echt sociaal beleid is, door 6amen met zijn medewerkers te proberen tot een goede opbouw van zijn bedrijf te komen', aldus Ester, die hieraan toevoegde dat hij geen enkele aanleiding ziet om het ultimatum in te trekken. tslag directie en hoofdredactie Koningin Juliana heeft haar winter sportvakantie in het Oostenrijkse Lech onderbroken. Ze had gister met ingang van-1 april benoemd middag een ge- tot verkoopdirecteur van De Haven- sprek met forma- loods. [TERDAM Directie en fdredactie van het in Rotter- en omgeving verschijnende i-aan-huis-opinieblad 'De Ha- oods' hebben ontslag geno- Jjj (|o/.4k lOTBllt Hoofdredacteur A. Hoekse- vertrekt met ingang van r— en directeur G. A. Nap met ing van 1 april. achtergrond van hun vertrek is meningsverschil met NV Wege- Courantenconcern te Apeldoorn enaar sinds najaar 1971 - over het iter van het blad. Apeldoorn ernaar gestreefd een traditioneel aan-huis-blad met beperkte regio berichtgeving van De Havenloods aken. De heren Nap en Hoeksema ihaafden daarentegen hun opvat van het karakter van het blad: iërend met een kritisch redactio- opstelling. Havenloods werd opgericht door J. M. van Krimpen en do protes- ■christelijke stichting clubhuizen eugdhaven. Het blad verscheen in mber 1951 voor het eerst - om de tien dagen - met een oplage van luizend. Thans heeft De HA VEN DS MET HET KOPBLAD Hol- Silhouet, een oplage van 300.000 rordt twee keer in de week gratis aan-huis verspreid. De haven- werd najaar 1971 door NV We- r gekocht, omdt De Jeugdhaven kapitaal meer kon verschaffen, heer A. Bezemer, directeur van Rotterdamse advertentieblad Info, teur Burger en premier Bies heuvel op Huis ten Bosch. Foto: de Koningin bij aankomst bij Huis ten Bosch. gezegd menselijke factor is het be- inde element geweest in de esvolle strijd van Noord-Viet- 1 tegen Fransen en Amerika- Generaal Giap (Nrd-Vietnam) Droog 'p de meeste plaatsen droog veer met vooral in het zuiden an het land af en toe zon. wakke tot matige wind uit estelijke richtingen. Maximum emperaturen: van 7 graden bij e Wadden tot 12 gr. in het uidoosten. 10RGEN EN OVERMORGEN: verwegend droog en tempera uren meest boven normaal. Zon op: 06.39 Zon onder: 18.56 Maan op: 23.37 Maan onder: 07.20 Hieruit vloeit voort dat KVP-fractie- leider Andriessen vandaag onder lei ding van mr. Burger een gesprek zal hebben met kandidaat-minister-presi dent Den Uyl. Mr. Andriessen heeft gistermiddag het initiatief tot dit on derhoud genomen in een verklaring waarin hij vermeldt dat de besturen van KVP, ARP en CHU hem hebben opgeroepen te proberen de impasse te doorbreken. De KVP-fractieleider zou tijdens dat gesprek aan drs. Den Uyl toelichting willen vragen ov&r de uitvoering van het ontwerp-programma. Ook is hij van plan de visie van de christen democraten erop te geven. Mr. An driessen zou niet veel meer velangen dan dat de formateur toelichting en christen-democratische visie op pun ten van verschil in een nota samen vat. Deze zou dan in het eindrapport van de formateur moeten worden op genomen. Op basis van dit stuk kan hij dan aan de verdere vorming van het kabinet werken. gezondheidszorg ruimte blijft voor le vensbeschouwelijke achtergronden. Wat verdere programmatische knel punten betreft, zouden de christen democraten het abortusvraagstuk voorlopig niet opnieuw wettelijk wil len regelen, omdat zij aannemen dat dit probleem over enkele jaren min of meer achterhaald zal zijn door ontwikkelingen in de medische weten schap. Voor defensie willen de christen-de mocraten voorstellen om in 1973 nog geen drastische bezuinigingen door te voeren. In juli zou op basis van het minderheidsrapport van de commissie Van Rijckevorsel een nota moeten worden geproduceerd over bezuinigin gen in 1974 en volgende jaren. De plannen van de progressieve drie op het gebied van de grondpolitiek zouden in de ijskast moeten worden geborgen. De huurliberalisatie in het westen van het land mag van KVP en ARP worden bevroren, omdat daar de woningnood nog groot is. In de socia- le-verzekeringssfeer moet prioriteit worden gegeven aan de arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelfstandi gen en invaliden. Ajax-arts Rolink spuit graag 11 Herkennen Bockenetaiage 2 Bij KVP en ARP is men ndet van plan Men schrijft ons 2 daarbij al te veel problemen te ma- Radio cn tv 6 ken> maar wej zaj een eis zjjn dat de Puzzel 6 aanhang van beide partijen zich in Zevende minister strips, feuilleton 6 het programma kan herkennen. Daar- commentaar 7 om moet voor KVP en ARP vaststaan rfijmiVMT»*'1» dat er In onderwijs en welzijns- en Ktregen op N ij kerk een nieuwe lente, een nieuw geluid Als extra vindt u vandaag of morgen in uw brieven bus een bijlage van Trouw/ Kwartet 'Lente '73'. Een nummer van niet minder dan 56 pagina's, vol infor matie over wonen, inte rieur, huisdieren, tuin onderhoud en mode. LONDEN, BELFAST (AP, Reuter, UPI) De Britse regering heeft haar plannen gepubliceerd voor een nieuwe bestuursvorm in Ulster. Zij heeft voo rts een reeks vergaande maatregelen voorgesteld om discriminatie van de rooms-katholieke minderheid door de protestanten voortaan onmogelijk te maken. Binnenland Confessionele bereidheid neemt toe Buitenland 1 Koeweit contra Iraki's8 IfTAAH TM OOP 17" O TT Q Russen laten joden gaan 8 yy U V^A lllV/Cl JVCwilÖ Kerk Van onze parlementsredactie Charismatici bijeen 2 De kerk en het regime 2 DEN HAAG Binnen PvdA, KVP en ARP is gisteren weer optimis me gegroeid over de kans dat de formatie-Burger zal lukken. Bij de ennrf fracties van KVP en ARP is de laatste dagen de bereidheid om aan °Pori het tot stand komen van het kabinet-Den Uyl mee te werken toege nomen. Verwacht wordt dat extreme groepen protestanten fel op de voorstellen zul len reageren. Maar ook wordt gere kend op verzet van rooms-katholieke extremisten, zoals de IRA, voor wie de maatregelen wellicht niet ver ge noeg gaan. In een gisteren gepubliceerd witboek stelt de regering Heath voor het 52- zetels tellende Noordierse parlement, dat een jaar geleden naar huis werd gestuurd, te vervangen door een nieuw provinciaal parlement. Het zal 80 zetels tellen. In tegenstelling tot vroeger en in afwijking van het ook in Engeland heersende districtensy steem zal het Noordierse parlement voortaan worden gekozen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. Dit om te voorkomen dat de rooms-katholieken ondervertegenwoor digd zullen zijn. Dit was voorheen het geval onder meer door intensief knoeien met de grenzen van de kies districten, waardoor meestal een pro testant de parlementszetel verwierf. De verkiezingen voor het nieuwe par lement moeten zo spoedig mogelijk worden gehouden, aldus de opstellers van het witboek. De macht van de Noordierse volksvertegenwoordigers zal echter beperkt zijn. Het Britse Lagerhuis krijgt de uiteindelijke be voegdheid tot het maken van alle wetten. De Britse regering houdt het monopolie in zaken betreffende orde en gezag. Rechters en magistraten zullen door Londen worden benoemd. Ook het vervolgingsbeleid en de rege ling en uitvoering van het kiesrecht blijven in handen van de Britse rege ring. Bestuur William Whitelaw zal belast blijven met de handhaving van orde en gezag in Ulster als minister voor Noord- Ierland. Hij behoudt de rang van minister van het Britse kabinet. De uitvoerende macht in Ulster zal wor den uitgeoefend door Whitelaw, sa men met een team van voorzitters van regeringscommissies. Deze Noord ierse regeringscommissies zullen het beleid voor de diverse sectoren voor bereiden. In een op te zetten netwerk van deze commissies zullen rooms- katholieken vertegenwoordigd moeten zijn. Dit om tegemoet te komen aan een van de rooms-katholieke grieven BELFAST (Reuter) William Cralg, de leider van de militante protestant se Vanguard-beweging heeft het Brit se witboek gisteren 'onaanvaardbaar genoemd. 'Wij zullen nu gaan be raadslagen hoe wij de maatregelen onuitvoerbaar kannen maken', zo ver volgde hij. Volgens Caig biedt het witboek geen enkele bijdrage tot een oplossing van de Noordierse proble men. In KVP-kring wordt tenslotte met de gedachte gespeeld de meningsverschil len over de verlangde zevende chris ten-democratische ministerspost op te lossen door het creëren van een tijde lijk portefeuille voor gezondheidsza ken en herziening van het bestuur van het Koninkrijk. De beleidstaken op dit gebied kunnen volgens schat tingen in KVP-kring binnen enkele jaren geregeld zijn, waarna de betrok ken minister zijn functie kan laten vervallen. Intussen had drs. Tilanus (CHU) gis termiddag een antwoord gepubliceerd op de brief waarin de formateur hem had gevraagd of hij zou willen over wegen een kabinet-Den Uyl te gedo gen. Tilanus schrijft in zijn brief het niet te kunnen verantwoorden 'met een bepaald program de verkiezingen in te gaan en daarna mee te werken aan de uitvoering van een ander pro gram zonder dat daaraan iets kan worden veranderd'. In politieke krin gen wordt uit deze voorzichtige for mulering afgeleid dat de CH-fractie zich niet van de koers van KVP en ARP wil /erwijderen. TILBURG De Tilburgse politie heeft veertien mannen en een vrouw uit die plaats aangehouden, die begin dit jaar in totaal 34 inbraken en een aantal bromfiets- en fietsdiefstallen hebben gepleegd. Ook stalen zij een tankauto Voorlopig wordt het totale bedrag aan buit op 100.000 gulden geschat. De groep variëerde in leeftijd van 19 tut 40 jaar. RITA \S7F, 'Vindt u hem niet aardig? Hij is de populairste jongen van de klas.' dat de minderheid nooit een rol heeft mogen spelen in het Noordierse be stuur. De nieuwe bestuursregeling be tekent (als zij door het Britse parle- DEN HAAG De wachtlijst van gemeentelijke en provinciale investe ringen beloopt op het ogenblik een bedrag van 1.200 miljoen gulden. Al dus heeft minister Geertsema van bin nenlandse zaken gisteren in de Twee de Kamer gezegd. Hij verdedigde met zijn collega Nelis- sen van financiën de beschikking van december 1971 om ook voog het jaar 1972 de centrale financiering voor de gemeenten en de provincies te laten voortbestaan. Dit systeem houdt in, dat de publiekrechtelijke lichamen niet zelfstandig op de kapitaalmarkt mogen opereren, doch het geld moe ten lenen via de Bank van Nederland se Gemeenten. Inmiddels is ook voor 1973 een derge lijke beschikking uitgevaardigd, maar de goedkeuring daarvan is nog niet aan de Tweede Kamer voorgelegd. Het debat over de goedkeuring voor 1972 ging voornamelijk over de vraag of dit terecht was geschied, omdat centrale financiering alleen is toege staan als de situatie op de kapitaal markt daartoe aanleiding geeft TILBURG De 57-jarige B. van Hemerd is gistermiddag in zijn woon plaats Tilburg om het leven gekomen toen een hijskraan, waaraan een bak cement hing, kapseisde en op hem terecht kwam. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. ment wordt aangenomen) dat de oude Noordierse regering heeft afgedaan. Londen blijft Ulster in feite recht streeks besturen, zij het met inspraak van de commissies en van het nieuwe parlement. In het witboek wordt de Noordierse protestantse meerderheid echter op nieuw plechtig beloofd dat Ulster deel blijft van Engeland zolang een meerderheid van de bevolking dit wenst Onlangs is deze wens via een volksstemming onderstreept. Dat Noord Ierland echter niet geheel losstaat van de Ierse Republiek en een 'Ierse dimensie' heeft is in het witboek vastgelegd. Voorgesteld wordt na het houden van de parlementsver kiezingen zo snel mogelijk een confe rentie bijeen te roepen van vertegen woordigers van Ulster en van de Ierse Republiek. Deze conferentie is be doeld om de huidige status van Ulster vast te leggen te praten over de mogelijkheid van een verandering in deze status, te onderhandelen over nauwere samenwerking tussen beide Ierlanden en samen maatregelen te nemen ter bestrijding van de terreur. Om discriminatie van rooms-katholie ken door protestanten te voorkomen zijn in het witboek forse maatregelen voorgesteld. Zo wil Londen een Hand vest voor Mensenrechten gaan opstel len, waarin discriminatie wegens poli tieke of godsdienstige overtuigingen wordt verboden. Een vaste adviescom missie inzake mensenrechten zal zich met de bestrijding van de discrimina tie moeten bezighouden. Bevoegdhedenwet Een van de belangrijkste voorstellen ter tegemoetkoming aan de grieven van de rooms-katholieken is de af schaffing van de beruchte Speciale Zie verder pagina 8 SALISBURY (Reuter). Een recht bank in de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury heeft drie Afrikanen ter dood veroordeeld wegens het bezit van wa pens. De namen van de drie ter doodveroordeelden zijn niet bekendge maakt. De drie mannen verklaarden zich schuldig aan het ten laste geleg de: 'Het bezit van wapens met het doel terrorisme en sabotage te bedrij ven'. ADVERTENTIE enz, enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1