E n Burger loopt CHU toch niet voorbij UW V oetbalcompetitie rest nog saai slot Brandt waarschuwt tegen overname van SPD door de Jusos ti v. d. Velde Italië heeft nu biechtschandaal i deze krant Ul Formateur: 'aan mij zal het niet liggen Vragen over bomen kappen in Vijfherenlanden Angst in Phnom Penh i Dronken diplomaat verzet zich tegen aanhouding Bejaarde vrouw bij brand omgekomen Uitgevers in VS overleggen over Russische wet Bonden richten actie op Stork Werkspoor ü)OÖ.OOOgulden aan prijzen voor winnaars in de Algemene Loterij Nederland. krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Mienwe JLeidse Coeramt odste jaargong no. 41 DISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblaven mijn hért in teghenspoetl" WASSENAAR, t. Zuylen van Nljeveltstr. nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ROME (Reuter) De Italianen, die al, perplex stonden van een nationaal telefoonschandaal, heb ben vrijdag nog eens moeten ho ren dat in de kerken iemand kan hebben meegeluisterd terwijl zij hun diepste geheimen opbiechtten. Een groep journalisten is langs rooms-katholieke kerken in Italië jetrokken en heeft bandopnamen n de biechtstoelen gemaakt, zo ieejt het weekblad ,'Expresso onthuld. Het Vaticaan heeft on middellijk met een bitter protest gereageerd, want het biechtgeheim s een van de grootste vertrou wenskwesties van de rooms-katho- ieke kerk. 'Iet blad zegt dat twee journalis- en 623 biechten hebben opgeno men en van plan zijn de tekst :an 112 daarvan in een boek te publiceren, dat de titel krijgt •Sex in de biecht' en dat later in deze maand zal worden uitgege ten. In het blad staan uittreksels uit zeven afgeluisterde biechten die hoofdzakelijk gaan over intie me problemen van sexuele betrek- hingen voor het huwelijk die door de rooms-katholieke kerk als ondig worden beschouwd. Iet 'Vaticaanse blad Osservatore Romano heeft vrijdagavond in •en verontwaardigd hoofdartikel leze afluisterpraktijken 'een ge- nene en heiligschenende daad' —benoemd. Het zegt echter dat het liet duidelijk is of de twee jour- lalisten, een man en een vrouw, merkelijk biechten hadden afge- uisterd of dat zij die zelf in cene hadden gezet zonder mede- neten van de priesters die hun zondenmoesten aanhoren. 'en der journalisten beweert dat lie biechten in scene waren ge- jet. L'Espresso schreef dat de sn, [roep gewerkt heeft in de over- uiging dat 82 procent van de onden die door de rooms-katho- ieken worden gebiecht, met sexu- liteit in verband staan. ^nenland tiek op wetenscliapsbud- la itenland ite spanning in benard nom Penh 7 nst derna dirigeerde zelf Sa- con 2 eneialnge o en tv is. feuilleton m el schrijft ons Dieberichtcu ci »gezeg<l theid is een unieke T% van kolonialisme. Ruth First op congres over boycotactie Zuidafrikaans si naasappel Outspanj lewolkt Weersverwachting tot vanavond: wisselend bewolkt met aanvan kelijk nog hier en daar een buitje. Matige, aan zee eerst nog tiê$vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Maxima ,-longeveer 9 graden. jVooruitzichten voor morgen en 'ermorgen: overwegend droog en temperaturen iets boven nor maal. Morgen: Zon op: 06.43 Zon onder: 18.53 Maan op: 21.13 Maan onder: 06.40 leenkool nodig om ehoefte te dekken Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formateur Burger wil van de CHU-fractie in de Tweede Kamer weten of zij 'serieus overweegt een kabinet- Den Uyl te gedogen'. Hij beeft fractieleider Tilanus deze vraag gesteld in een brief die gisteravond onverwacht werd gepubliceerd. Burger schrijft dat wanneer Tilanus hier 'ja' op zegt, 'het zin heeft ja wenselijk is dat hij de besprekin gen bijwoont'. Zoals bekend heeft de formateur tot dusverre geweigerd Ti lanus te ontvangen, omdat hij, ook nu nog, taxeert dat een kabinet-Den Uyl, 'op grondslag van het gefixeerde pro gram', voor de CH-fractie niet aan vaardbaar is. Zou Tilanus thans toch een positief antwoord geven, dan kan er volgens de heer Burger worden gesproken van 'een nieuw feit', dat hij 'niet mag veronachtzamen'. Dat laatste schrijft Burger in een andere, eveneens gisteravond gepu bliceerde, brief aan mr. F. Andriessen (KVP) en mr. W. Aantjes (ARP) waarin hij meldt, dat hij Tilanus zijn vraag heeft voorgelegd en dat het van diens antwoord zal afhangen, of hij de CH-leider met zijn AR- en KVP collega zal ontvangen, zoals Andries sen §n Aantjes hadden gevraagd. Inspraak De persoonlijke reactie van Tilanus gisteravond was, dat hij het gedogen van een kabinet Den Uyl altijd al in 'serieuze overweging heeft gehad', mits zijn fractie, evenals de ARP en KVP, maar inspraak krijgt in het program en samenstelling van dat kabinet. De CHU-fractie zal vanmiddag over de brief van Burger vergaderen om het antwoord aan hem te formuleren. Ook Aantjes zei gisteravond te verwachten dat het standpunt van de CHU-fractie niet zal afwijken van dat van de KVP en ARP. Burger schrijft in zijn brief aan An driessen en Aantjes dat de hobbels in de kabinetsformatie zo kunnen wor den samengevat: 'Voor u de christen democratische samenwerking; en voor de progressieven: de onaantastbaar heid van het program'. Aantjes noem de dit een juiste analyse van de moeilijkheden. Mocht het toch tot een gesprek komen met de confessionelen dan verwacht Burger daarvan 'dat dit spoedig zal vastlopen op een onduide lijk detail'. 'Anderzijds', zo vervolgt hij 'is het weinig aantrekkelijk te riskeren dat mij het mislukken van de formatie Ajax en FC Amsterdam verlieten zaterdag in Zeist boos de bui tengewone vergadering van de sectie betaald voetbal. V.l.n.r.: Ajax bestuurslid Westerik, Jaap van Praag en Dé Stoop. Van onze sportredactie AMSTERDAM Na de nederla- genreeks van Feyenoord kent de voetbalcompetitie nog slechts een plichtmatig verloop. Ajax gaf te gen NAC (4-0) een schitterende generale weg voor het Europa Cup-treffen tegen Bayern. Feyen oord won, ongeïnspireerd, van FC Den Bosch. De enige verrassing was de 3-0 overwinning van FC Amsterdam in Maastricht op MVV. Spectaculairder dan de competitie verloopt het voetbalgebeuren op het organisatorische vlak. In Zeist vergaderde de sectie betaald voet bal over een nieuwe competitie- opzet. Ajax (Jaap van Praag) en FC Amsterdam (De Stoop) liepen boos uit de vergadering weg. Bij een opiniepeiling onder de eredivi sieclubs bleek dat 10 van de 18 verenigingen voor het plan-Huij- bregts zijn. Het sectiebestuur zal op korte termijn over deze zaak een definitieve beslissing nemen. De eerste belangrijke etappewed strijd van dit seizoen, Parijs-Nice, kreeg een verrassende ontknoping. Evenals vorig jaar werd Eddy Merckx in de afsluitende tijdrit onttroond door de bijna 37-jarige Fransman Raymond Poulidor. Zoe temelk, die de tijdrit won, kwam slechts 4 seconden tekort om de 'Koers naar de Zon' te winnen. ik zet de kit hier maar vast leer Een gezamenlijke bijeenkomst van drie partijcommissies in Bonn (die het congres voorbereiden) hoorde de 59-jarige kanselier zaterdag verklaren, dat 'de geloofwaardigheid van de SPD in gevaar komt, als het verkiezings program wordt verloochend'. Brandt zei: 'Ik zou de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen voor iets, dat in gaat tegen dat, waarvoor ik en an deren brede steun van de kiezers hebben gekregen'. wordt toegeschreven', schrijft hij aan g Andriessen en Aantjes. 'Hieruit blijkt duidelijk dat Burger zelf niet de schuld wil krijgen voor het eventueel vastlopen van de forma- p tie', meent Aantjes. 'Dit brengt de formatie bepaald niet op een hoger peil', vindt hij. In een persoonlijke reactie heeft waarnemend KVP-voorzitter drs. Th. E. Westerterp gisteravond de brief van mr. Burger een positief punt genoemd. 'In deze brief wordt de f mogelijkheid geopend om drs. Tilanus i bij het formatie-gesprek te betrekken. Wending Westerterp: positief punt. Of de brieven van de formateur aan de fractievoorzitters een wending be tekenen in de formatie moet volgens de heer Westerterp nog blijken. De KVP-fractie is nog bereid onder voorwaarden weliswaar tot het meewerken aan het welslagen van de formatie, aldus drs. Westerterp. De nu verstuurde brief zou daartoe een opening kunnen zijn. Verder commentaar op de inhoud van de brief wilde hij niet geven. Fractie voorzitter mr. F. Andriessen keerde gisteravond laat uit Oostenrijk in ons land terug. Vandaag kwam het fractie bestuur voor een bespreking van de brief bijeen. HARDINXVELD —In het gebied de Vijfherenlanden, waar verschillende waterschappen per 1 januari in één groot waterschap zijn opgegaan, blij ken zowel in de weken voor als na de samenvoeting grote hoeveelheden hout te zijn gekapt en te gelde ge maakt. Naar aanleiding daarvan heeft deheer J. W. Sluimer uit Hardinx- veld-Giesendam, lid van de Provincia le Staten van Zuid-Holland voor de CHU aan voorzitter van Gedeputeerde Staten vragen gesteld. De heer Slui mer vraagt of het juist is dat de Vijfherenlanden door de rijksplanolo gische dienst zijn aangewezen om in gericht te worden als nationaal land schapspark, waarbij de landschappelij ke waarde van een dergelijk park in belangrijke mate mede wordt bepaald door het houtgewas. Het statenlid is van mening dat door uit rigoreuze kappen grote schade is toegebracht aan het landschap en vraagt of er voor het kappen in dit gebied en in deze omvang vergunning nodig is en door wie die vergunning dan verleend is en waarom. (ADVERTENTIE) Een Cambodjaan, met wat schamele bezittingen onder de arm, rent voor zijn leven, nadat een gevechtsvliegtuig een voltreffer heeft ge plaatst op een militaire barak bij het paleis van president Lon Nol. De president bleef ongedeerd. Zie ook pagina 7 Qantas Airways Ltd. I Rokin 9-15, Amsterdam Naam:1 I Adres:. DEN HAAG De Haagse politie heeft dit weekeind de Tsjechische diplomaat J. K. (42) aangehouden, die onder invloed door Den Haag reed. De man. die als derde secretaris is verbonden aan de Tsjechische ambas sade, verzette zich bij zijn aanhouding, zodat de politie versterking moest la ten aanrukken. Op grond van zijn diplomatieke onschendbaarheid is geen proces-verbaal opgemaakt De politie heeft hem per surveillance wagen naar zijn woning gebracht. Van een verslaggever ZANDVOORT Bij een brand, die gistermiddag uitbrak in een woning aan bet Favaugeplein in Zandvoort, is de 91-jarige mevrouw H. A. A. Jach- tenberg-Steenhuijsen om het leven ge komen. Toen de brandweer na enkele minuten arriveerde, was redding van de vrouw al onmogelijk. Men had het vuur snel onder de knie. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. BONN (Reuter, AP, UPI) Bondskanselier Willy Brandt heeft het bedekte dreigement geuit, dat hij als voorzitter van de Westduitse SPD (Sociaal-democratische Partij van Duitsland) zal aftreden, als de linkervleugel van de partij volgende maand het verkiezingspro gram in gevaar brengt op het op 10 april in Hannover beginnende partijcongres. NEW YORK (Reuter) Woensdag komt de bestuursraad van de vereni ging van Amerikaanse uitgevers in spoedvergadering te New York bijeen naar aanleiding van berichten over een nieuwe Russische wet die bedoeld zou zijn om de publikatie van werken van dissidente Russische auteurs in het buitenland te verhinderen. De Sowjet-Unie ondertekende kortge leden de universele auteursrechten conventie. wat betekent dat buiten landse schrijvers wier werken in Rus land worden uitgegeven daarvoor roy alty's zullen ontvangen van dat land. Dit was voorheen zelden het geval en de recente Russische stap kreeg daar om internationaa lveel bijval. Maar volgens berichten uit Moskou is gelijktijdig een nieuwe wet van kracht geworden die bepaalt dat inge val een manuscript van een Russische auteur zonder dienst toestemming buiten de Sowjet-Unie wordt uitgege ven, de regering de buitenlandse uit geversmaatschappij in rechte zal aan spreken. ^Tel.020-2bbüit> j UTRECHT De industriebonden hebben van hun leden, werkzaam bij Stork-Werkspoor Diesel Amsterdam, een onderdeel van het VMF-concern. machtiging gekregen de directie van dit bedrijf een ultimatum te stellen over de cao. Op een ledenvergadering zaterdagmorgen in Amsterdam stem den 144 van de 147 aanwezige leden voor stakingsacties om de eisen van de industriebonden ten aanzien van de cao kracht bij te zetten, aldus de heer J. Meynikman van de industrie bond NVV. (ADVERTENTIE) 't Is weer prijs! Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. Algemene Loterij Nederland Brandts uitlatingen houden verband met het resultaat van de bijeenkomst, die de 'Jonge socialisten' vorige week in Bad Godesberg bij Bonn hebben gehouden. Deze groep Jusos ge naamd wil van de sociaal-democra tische partij een socialistische partij maken, die volgens d e marxistische beginselen drastische stappen gaat ne men om de maatschappij te hervor men. RITA 'Vindt u hem niet aardig? Hij is de populairste jongen van de klas.' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1