Saigon wapens krijgt van VS in Afrika laat te wensen over Onderwijs nog te veel urks parlement nog 'teeds in impasse oessein: geen vrede zonder ^ruggave Oost-Jeruzalem Britse kerken hekelen uitbuiting in Z-Afrika schoonheidsbehandeling voorde halve prijs! A." In 1974 beslissing over Europese uraniumfabriek? Daarom éérst het jongste blad voorde vrouw Concorde geen gevaar voor industrie VS Te grote beiangsteliing voor sociale wetenschappen PW/KWARTET ZATERDAG 17 MAART 197 BUITENLAND T7/K9 Ml Nixons waarschuwing tegen infiltraties ADVERTENTIE bre ut SmGKONG, SAIGON (AP, ter. UPI) Noord-Viet- heeft de VS ervan beschul- de klandestiene wapens uit Zuid-Vietnam te lil icliepen en heeft voorts ge- tgd dat Amerikaanse vlieg- en de laatste dagen het rdvietnainese luchtruim heb- geschonden. loordvietnamese protesten komen Rgeen halve dag nadat president I Hanoi In bedekte termen met tige militaire represailles heeft t/jtigd als Noord-Vietnam geen eind t aan het sturen van wapens Zuid-Vietnam via de Ho Tsji •route. officiële Noordvietnamese dag- Nhan Dan schreef gisteren in loofdartikel dat de VS. met het iet Zuidvietnamese leger te ver- i. vele malen illegaal wapens Japan naar Zuid-Vietnam heeft N ieept via de haven van Da Nang. ;re details werden niet verstrekt, itzelfde hoofdartikel werd gezegd -Amerikaanse vliegtuigen maandag H nsdag vele keren over Than Hoa luiden van Hanoi hebben gevlo- )it zou ook gebeurd zijn boven Birih en Vinh Linh teil len van de gedemilitariseerde zo- •aal Tran Van Tra. hoofd van de Cong-delegatie in de gezamenlij- ilitaire commissie, heeft de VS Kei en formeel om opheldering ge- d over de wapenzendingen. ■n brief van generaal Tra wordt Ï9i lericht van de Japanse oppositie Jferd, waarin wordt gezegd dat op 10 maart Amerikaanse munitie i9?kpan naar de haven van Da Nang 'J fscheept. Volgens dit bericht. Van Tra. zijn de Amerikanen r van plan vandaag en zondag uw 9000 ton munitie uit Japan Zuid-Vietnam te sturen, tikel 7 van de bestandsovereen- wordt gezegd dat de Viet Cong ngon geregeld hun bewapening. oorlogsmateriaal mogen ïgen dat na het totstandkomen iet bestand is vernietigd, verou- of verbruikt. Maar de vervan- oet plaatsvinden op een stuk- Dit is wat de Amerikanen ondermeer achterlaten in Vietnam: sta pels blikjes cn een Vietnamees jongetje, dat afgekeurde militaire kledij draagt. voor-stuk basis, met* materiaal van bewezen dat dreigementen nooit veel dezelfde aard en eigenschappen als het oude. Ook moet vervanging ge schieden onder supervisie van de ge zamenlijke militaire commissie van Saigon en de Viet Cong en onder toezicht van de internationale contro lecommissie. Xoean Thoey, de Noordvietnamese top onderhandelaar, heeft in Parijs verklaard dat 'de geschiedenis heeft KARA (Reuter, UPI) Het Turkse parlement is er ook lij- 5 een vijfde en zesde stemmingsronde niet. in geslaagd een iwe president te kiezen. Maandag zal bet stemmen hervat wor- Door het voortduren van de impasse wordt de kans vergroot de huidige president, Covdet Sunay, nog enige tijd zal aanblij- mbtstermijn van president Sunay af op 28 maart. Aangezien de grondwet verbiedt dat een lent voor een nieuwe termijn herkozen, zal het parlement een amendement moeten aanne- dat te veranderen. De leider Ie Republikeinse Volkspartij, die de oppositie is, gaf gisteren een ring uit. waarin wordt voorge- de presidentsverkiezingen uit te .1 tot na de algemene verkiezin- an oktober, als de uitzonderings- |1 md en de censuur mogelijk op- -Aen zijn. lent Sunay is één van de weini- ïrkse nationale figuren, die als jwJent zowel aanvaardbaar is voor ^jrijdkrachten als voor de politici, lilitaire hiërarchie is een grote gaan spelen in de Turkse poli- td|sinds zij twee jaar geleden de ing van Suleyman Demirel ten racht. Zij eiste toen een nieuwe irmingsgezinde regering en hard iden tegen terrorisme en studen- gitatie. leger heeft vier van de vijf se presidenten geleverd en is verlangend deze traditie voort te zetten om de garantie te hebben dat de grootscheepse hervormingen, die het twee jaar geleden verlangde, in derdaad worden uitgevoerd. President Sunay is een voormalige chef-staf. De presidentskandiaat, die door het leger wordt gesteund verloor echter stemmen tijdens de vijfde stemmings ronde, hoewel hij opnieuw op de tweede plaats eindigde. Tekin Aribu- run. kandidaat van de Rechtvaardig heidspartij, kreeg 293 stemmen, 17 meer dan tijdens de vierde stemming. Oud-generaal Faruk Gurler, die aftrad als chef-staf om zich kandidaat te stellen, won 149 stemmen,.een verlies van 51 stemmen. De derde kandidaat, Ferruh Bozbeyli van de Deocratische Partij, kreeg 48 stemmen. De Repu- blikense volkspartij nam niet deel aan de vijfde stemming en is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de terugval van oud-generaal Gurler. Er zijn 318 stemmen nodig om tot president te worden gekozen. Bij de zesde stemming behaalde Ari- burun een stem minder: 292 en kreeg de kandidaat van de strijdkrachten 16 stemmen meer: 165 in totaal. Bozbeyli kreeg opnieuw 48 stemmen. resultaat opleveren'. Thoey reageerde hiermee op de verklaring van presi dent Nixon dat voortzetting van de Noordvietnamese infiltraties in het zuiden 'tamelijk ernstige gevolgen' kan hebben. Volgens de VS heeft Hanoi sinds 1 januari 30.000 man schappen, 300 lichte tanks en andere wapens naar Zukd-Vietnam gestuurd en gaan de zendingen nog steeds voort. Uit Saigon is vernomen dat Washing ton opnieuw opdracht heeft gegeven de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam stop te zetten, totdat de namen van de laatste groep Amerikaanse krijgsgevangenen die nog door Hanoi worden vastgehouden, bekend zijn en het bekend wordt wanneer en waar zij zullen worden vrijgelaten. Er zijn nog ongeveer 140 Amerikanen in Noordvietnamese krijgsgevangenschap. Op de luchtmachtbasis Clark op de Filippijnen zijn weer 32 vrijgelaten Amerikanen aangekomen. Onder de vrijgelatenen is de Amerikaanse offi cier Floyd Thompson (39). Hij heeft het langste in Vietnamese gevangen schap doorgebracht. Op tien dagen na heeft hij negen jaar vastgezeten. Zuid-Vietnam heeft gisteren 1200 Viet Cong-gevangenen overgebracht naar plaatsen waar zij zullen worden over gedragen aan de Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam, de tegenvoeter van het bewind in Saigon. Verkiezingen Een woordvoerder van de Zuidvietna mese regering heeft meegedeeld dat te zijner tijd verkiezingen voor dorps hoofden en dorpsraden zullen worden gehouden in Zuid-Vietnam, De woord voerder verklaarde dat aan deze ver kiezingen geen kandidaten van de Viet Cong kunnen deelnemen, zolang er geen politieke regeling in Zuid-Viet- PARIJS (Reuter) De Franse lucht verkeersleiders hebben gisteren beslo ten hun staking in elk geval tot morgenochtend voort te zetten. De minister van verkeer had de stakers donderdag opgeroepen dinsdag het werk tehervatten. Hij beloofde dat de militairen, die het werk hebben over genomen. zullen worden teruggetrok ken, zodra de staking is beëindigd. ROET (UPI/Reuter/AFP) Er kan geen sprake zijn van een vredesregeling in liet Midden ten als Jordanië de soevereiniteit over het Arabische deel van Jeruzalem niet terugkrijgt. Dit Jaarde koning Hoessein gisteren in een interview met de voorzitter van de Libanese journalisten- gratie Miljem Karam. interview werd afgenomen voor- •remier Golda' Meir van Israël 111 toespraak in Eilat op donderdag s at haar land Oost-Jeruzalem niet zou afstaan. Hoessein ontkende 'ij en mevrouw Meir elkaar eind lari in Washington hebben ont- zoals in bepaalde Arabische en was gesuggereerd, ordaanse vorst somde drie begin- op die 'stappen naar een rege- 'n het Midden-Oosten mogelijk o': te oplossing moet voor alle be lenen aanvaardbaar zijn. e oplossing moet in overeenstem zijn met resolutie no 242 van de Bneidsraad (die voorziet in terug- ■ing van Israël uit de Arabische eden, die na de oorlog in juni werden bezet). 'at Joranië betreft: teruggave van I ),r?k'sche deel van Jeruzalem. behoort niet alleen aan ons toe. r aan alle mohammedanen en 'tenen in de wereld'. Hoessein zei de beste benadering van het probleem die van de geheime diplomatie te vinden. Het was de indruk die hij in de Verenigde Staten had opgedaan, zei hij. Over de Jor- daans-Libische betrekkingen zei ko ning Hoessein, dat aangezien beide landen 'niet op dezelfde golflengte uitzenden, er geen contact is. Hoessein zei dat zijn besluit om gra tie te verlenen aan zestien terdoodver- oordeelde Palestijnse verzetsstrijders 'door humanitaire overwegingen en in antwoord op verzoeken van Ara- sche leiders' was ingegeven. Hij zei te beseffen, dat er geen kans op is dat de verzetsleiders gehoor zullen geven aan zijn eis dat ze hun subversieve activiteit tegen zijn land zullen sta ken. Maar hij vroeg zich af wat de andere Arabische landen zouden hebben gedaan als de samenzwering van de zestien tegen zijn bewind zou zijn gelukt. 'Is de commandobeweging opgezet om tweedracht te zaaien in de Arabische wereld?', vroeg hij. Koning Hassan van Marokko heeft aangedrongen op een Arabische top conferentie ter bespreking van het Palestijnse vraagstuk. Hij acht de om standigheden gunstig voor een derge lijke conferentie. Hassan zei dit tij dens het bezoek van de Libanese pre mier Saeb Salem aan Marokko. Alle landen zouden aan de conferentie moeten deelnemen in een constructie ve sfeer om bescherming van de Ara bische rechten en verdediging van de rechten van het Palestijnse volk te bespreken. In Egypte zijn drie groepen Jordaanse 'agenten' gearresteerd die van plan waren de Soedanese ambassade in C .i- ro op te blazen en de schuld daarvoor op de 'zwarte september' te schuiven, zo meldt het Libanese dagblad al Moharrer dat nauwe banden met de Palestijnse guerrillabeweging onder houdt. De inlichtingendienst van het Palestijns verzet had het plan ontdekt en met de Egyptische geheime dienst samen gewerkt om de Jordaniërs te kunnen arresteren. nam is getroffen. De verkiezingen zul len plaats vinden in die delen van het platteland waar Saigon het voor het zeggen heeft en waarin ongeveer 2500 dorpsgemeenschappen liggen. STRAATSBURG Het Europese par lement meent dat de EEG het initia tief moet nemen voor de bouw van een gemeenschappelijke fabriek voor het verrijken van uranium. Het parle ment steunde het voorstel van de Europese Commissie aan de minister raad, een coördinatiecommissie op te richten die voor eind volgend jaar voorstellen moet doen voor de bouw. Hoe die fabrieken er uit gaan zien, is intussen nog steeds onduidelijk. Naast elkaar staan nog steeds de gasdiffusie- techniek waar Frankrijk en Engeland ervaring mee hebben, en het ultracen- trifugeproces dat door Engeland, West-Duitsland en Nederland wordt ontwikkeld. Volgens de rapporteur van de energie commissie van het parlement in Straatsburg. Luigi Noe (chr-aem). is het technisch mogelijk de splijtstof voor kernreactoren in een gecombi neerd proces te verrijken: eerst met gasdifussie en dan in centrifuges. Ook vice-voorzitter Henri Simonet van de Europese Commissie verklaar de dat de procédés 'politiek noch economisch' onverenigbaar zijn, en dat het 'naïef' zou zijn, te verwachten dat één Drocedé ten koste van het andere volledige voorrang zou krijgen. Oo de omstandigheid dat in een com binatie-fabriek een van de grootste voordelen van de ultra centrifuge niet tot uiting zou komen (de mogelijk heid om klein te beginnen en naar behoefte uit te breiden), werd geen nadruk gelegd. De eenvoucl-'gste oplos sing kv.am overigens van de gaullisti sche afgevaardigde Bousch, die vond dat gezien het prille stadium van de centrifuges in 1974 slechts tot de bouv. van een diü'usiei'aUriek zou kun nen worden hpsloten Gun Uzelf htet plezier van een complete schoonheidsbehandeling bij erkende schoon heidsspecialistes! Speciale VIVA-prijs voor alle lezeressen f 7,50 (normaal 15,- a f 20,-). Alles over dit unieke aanbod in de - nieuwe VIVA. LONDEN Kort na de onthullingen in het Engelse dagblad de Guar dian, dat practisch alle Engelse ondernemingen in Zuid-Afrika de ge kleurde werknemers letterlijk een hongerloon betalen, heeft de Britse raad van kerken de kerken en de individuele christenen, die aandelen in die ondernemingen hebben, geadviseerd hun financiële macht te gebruiken om hen te dwingen hun loonpolitiek te herzien. WASHINGTON (Reuter De Brits- Franse Concorde is een commer ciële mislukking Het supersonisch vliegtuig vormt geen bedreiging kaanse vliegtuigindustrie. Dit staat in een rapport dat de gemengde subcom missie voor prioriteiten en economie van het Congres. Van de veertien le den van de commissie hebben er vijf zich echter van de conclusie gedistan tieerd. Volgens een van deze leden geeft het rapport slechts het standpunt weer van senator William Proxmire en en kele andere samenstellers van het rap port Proxmire was de man, die erin slaagde rijkssubsidie voor het Ameri kaanse supersonische verkeersvlieg tuig (SST) tegen te houden. In het rapport wordt de aanbeveling gedaan dat men niet meer zal proberen rijks subsidie te krijgen voor een Ameri kaanse Concorde, gezien de moeilijk heden rond het Brits-Franse project. Oost-politiek BONN (DPA) Bonn en Praag bere-iden langs diplomatieke weg her vatting van hun overleg over een verdrag voor, zo wordt in Bonn ver nomen. De dialoog werd afgebroken omdat men het niet eens kon worden over de positie van het verdrag van München uit 1938. De ttsjechoslo- waakse minister van buitenlandse za ken verklaarde donderdag dat de tijd rijp was voor onderhandelingen en dat met goede wil tot een oplossing gekomen kon worden. Volgens de Guardian zijn er honderd Engelse ondernemingen in Zuid-Afri ka. Hiervan betalen alleen de Unile ver. de Shell en de ICI de werkne mers een loon. dat op of boven het bestaansminimum ligt. De andere on dernemingen betalen de zwarte werk nemers allemaal beneden het be staansminimum. De sectie racismebestrijding van de Britse raad van kerken wijst erop. dat dp buitenlandse investeringen een le vensnoodzaak zijn voor de Zuidafri- kaanse economie. Zestig procent van de aandelen zijn in handen van onge veer 500 Engelse ondernemingen. De sectie suggereert in haar püblikatie. dat de kerken en de individuele aan deelhouders op aandeelhoudersverga deringen vragen stellen over de more le consequenties van investering In Zuid-Afrika cn informaties inwinnen over het beleid daar. De sectie wijst erop, dat de onderne mingen meestal erg gevoelig zijn voor hun image en dat volharding in dit opzicht veel kan bereiken. Maar wan neer de betrokken onderneming de morele implicaties van haar beleid niet erkent of niet overweegt zich uit Zuid-Afrika terug te trekken, dan zou aldus de Britse raad van kerken het laatste stadium zijn. dat de ker ken en individuele christenen overwe gen hun investeringen terug te trek ken. Wounded Knee WOUNDED KNEE (Reuter) De indiaanse bezetting van het dorpje Wounded Knee in de Amerikaanse staat South Dakota schijnt tot ver schil van mening hebben geleid tus sen het ministerie van binnenlandse zaken en dat van justitie. Het eerste departement heeft te maken met de klachten van de indianen; terwijl jus titie zich slechts bekommert over de wetsschendingen van de indianen. De Amerikaanse onderhandelaar met de indianen is gisteren naar Washington vertrokken, kennelijk om een eensge zinde politiek te formuleren. door dr. Gerard van der Horst De studenten in Afrika beginnen zich te roeren. In liet vooriaar van 1972 gingen zij op Madagaskar de straat op en brachten het dictatoriale bewind van president Tsiranana ten val. Senegal. Ivoorkust en Zaïre kennen al een traditie van studentenonlusten. De overheden reageren door het sluiten van de universiteiten en het wegsturen van de studenten. De aanstichters worden streng gestraft of in hel leger opgenomen. wetenschappelijke apparatuur of uit het aanbieden van beurzen aan bui tenlandse studenten. (Momenteel zijn er 80.000 beursalen over de hele wereld verspreid). Deze vorm van assistentie wordt door het ontwikkelingsland op hoge prijs ge steld omdat hierdoor geen nieuwe schulden aan buitenlandse deviezen in het ontvangende land worden gecreëerd. Ook in de rijke landen is de technische hulpverlening popu lairder geworden. Terwijl de totale hulpverlening maar langzaam toenam in de jaren zestig, is de technische assistentie in tien jaar verdubbeld. De voornaamste partners in de tech nische hulpverlening zijn Amerika. Frankrijk. West-Duitsland en Enge land. Frankrijk speelt een uitzonder lijke rol. Meer dan de helft van de Franse ontwikkelingshulp wordt ge vormd door de 'assistance techni que.' Op het budget van 1971 was zelfs 86 procent van de hulp ver leend aan 18 Franssprekende landen in Afrika, bestemd voor technische assistentie. In 1967 had Parijs reeds 46.000 man personeel naar Afrika gezonden. Bonn stelt veel beurzen aan buitenlandse studenten beschik baar en Amerika zendt het grootste aantal vrijwilligers uit, onder an dere in het Vredeskorps. Als we de competentie en de toewij ding van de meeste experts voorop stellen, blijft de vraag in welke mate zij werkelijk de belangen van het ontwikkelingsland dienen. Geven zij dat soort onderwijs waar het land het meeste behoefte aan heeft? Het is moeilijk voorstelbaar dat bet lezen van Racine of Shakespeare, het leren van de Latijnse grammatica en de geschiedenislessen van de oude koloniale machten de juiste vorming voor de jonge Afrikaan is. Zelfs het technische onderwijs gaat niet vrij uit. Indien dit onderwijs al op expe rimentele basis gegeven wordt, dan is het meestal niet aangepast aan de plaatselijke behoefte en aan de een voudige hulpmiddelen, maar stimu leert het de import van dure, te geavanceerde technische apparatuur. Vooral in de Franssprekende landen in Afrika is er een sterk verzet groeiende tegen de Franse culturele den, het ter beschikking stellen vanen wetenschappelijke overheersing. In Afrikaanse landen waar universi taire instituten niet of nauwelijks aanwezig zijn, komen scholieren in opstand. Opstanden van lyceïsten zijn bekend uit Niger. Dahomey en Kongo-Brazzaville. Met deze acties willen de studenten hun eisen voor een snellere afrikanisering van de universiteiten en inspraak in het onderwijsbeleid kracht bijzetten. De felle acties van de jonge Afrikaanse intelligentsia komen de machtheb bers van het eerste uur zeer ongele gen. Het nieuwe kader voelt er niets voor aan de leiband van dictators te lopen. De universitaire crisis is een graadmeter voor de versnelde gees telijke emancipatie van deze jonge Afrikanen. De instituten voor hoger onderwijs in Afrika leveren liet broodnodige technische en administratieve kader af. maar het tempo ligt te laag. het rendement is slecht en de studie is te theoretisch. Bovendien heeft het merendeel van de studenten voor keur voor de sociale vakken. De bijdrage van de rijke landen aan de ontwikkeling van Afrika zou zeer effectief zijn, wanneer zij gericht werd op de verheffing van het on derwijs. Twee belangrijke werken op het ge bied van ontwikkelingshulp onder strepen het grote belang van het onderwijs in het pakket van de dienstverlening. De commissie Pear son geeft vier prioriteiten voor Afrika: Landbouw en voedselvoorziening; in frastructuur; onderwijs en het kwe ken van ondernemingsgeest. De grootste aandacht wil deze commis sie schenken aan onderwijsinstituten die gericht zijn op landbouw, admi nistratie, exacte wetenschappen en technologie. Tibor Mende geeft een scherpe, zeer gefundeerde kritiek op de hui dige ontwikkelingssamenwerking. Maar ook hij erkent, dat onderwijs en kadertraining een urgente aange legenheid is. Technische hulp Onderwijsprojecten vallen meestal onder techische hulp. Ze bestaan uit het zenden van docenten en stafle- Het Franse onderwijs, sterk ver breid door de massale 'assistance technique', is theoretisch geaard en traditioneel van opzet, en daarom voor de ontwikkeling van technische handvaardigheid weinig geschikt. Bovendien zijn veel uitgezonden do centen pas kort geleden afgestueeerd en missen ze iedere ervaring. In de ontwikkelingslanden zijn de proble men vaak zo complex, dat men echte experts nodig heeft en men niet kan volstaan met het zenden van goed willende vrijwilligers. De Algerijnen hebben daarom in 1971 gebroken met het Franse systeem en leggen nu sterke nadruk op een praktische, experimentele op leiding. Vele nieuwe technische scholen worden in dit land opge richt. De sociale vakken oefenen de sterk ste aantrekkingskracht op de studen ten uit. Slechts ééntiende van de Afrikaanse studenten laat zich in schrijven in de bètafaculteiten. Het is duidelijk dat deze verhouding gewij zigd moet worden. De studenten zul len door modern onderwijs r de exacte vakken op de middelbare school georiënteerd moeten worden op de natuurwetenschappelijke sec tor. In veel Afrikaanse landen is het technisch vakonderwijs echter niet van de grond gekomen. In heel Zaire bestaan zelfs geen middelbare of hogere technische scholen, behal ve een enkele die speciaal aan de mijnindustrie verbonden is. De op richting van deze opleidingen zou moten geschieden met voorrang bo ven prestige objecten als eën natio nale universiteit. De universiteiten zouden trouwens ook hun onderzoekprogramma's moeten aanpassen aan de noden van liet land. Centra van kernfysisch onderzoek of kanker-research heb ben niet de hoogste urgentie in Afrika en wanneer biologen elders in Afrika uitsluitend tot biochemici worden opgeleid, dan is dat een fout beleid. Vergissing Het technisch en agrarisch onder wijs, de lerarenopleidingen en de universiteiten in Afrika zullen radi caal hervormd moeten worden. De overheid zal daartoe de nodige stap pen moeten ondernemeh, maar tech nici en deskundigen kunnen de zaak natuurlijk stimuleren. Een nieuwe vormgeving van het onderwijs ver eist in ieder geval een intensieve samenwerking tussen buitenlandse gastdocenten en het nationale kader. Bij de nationalisering van de Zaïre se universiteiten beging men echter de vergissing om bij de herziening van onderwijs en wetenschappen uitsluitend Zaïrese docenten uit te nodigen. De universitaire hervor ming kon zo geen diepte krijgen, omdat slechts zeer weinig nationale docenten over voldoende onderwijs- en research-ervaring beschikten. Er kwamen toen programma's uit de bus met vakken, waarvan de namen zelfs met behulp van een verklarend woordenboek niet konden worden ontraadseld. Technische samenwerking werpt dan pas vruchten af, als zij tot een nieuw onderwijssysteem leidt De rijke landen kunnen hiervoor ge kwalificeerd personeel ter beschik king stellen. De werving hiervoor kan effectiever worden door: a. openlijke aanmoediging tot dienstverlening in de derde wereld door overheidsinstanties, universitei ten, enz; b. aanbieden van faciliteiten als doorbetaling sociale verzekeringen en pensioenpremies aan uitgezonden deskundigen; c. Verzekering van tijdelijke werk gelegenheid of voortzetting van carré- rc na terugkeer; d. training en oriëntatie voor de uitzending om een geschikte menta liteit te kweken; e. uitzending in teamverband voor meer dan een jaar. De projecten moeten ter plaatse goed zijn voorbereid en de steun van de autoriteiten hebben. Veel technische projecten mislukken om dat ze wel de steun van de plaatse lijke autoriteiten hebben, maar niet passen in de nationale ontwikkeling splannen. Groene revolutie De groene revolutie is het meest sprekende voorbeeld van technische hulp die in het ontwikkelde land kan plaatsvinden, door research in eigen instituten en laboratoria. Daarnaast bestaan er ruime moge lijkheden om moderne, eenvoudige technieken toe te passen op tropi sche materialen waardoor op goed kope manier voorzien kan worden in agrarische werktuigen, transportmid delen, constructie van woningen, medische apparatuur, praktikumul- trusting voor middelbaar- en hoger onderwijs. Op deze manier kan ook het thuisfront intensiever bij het ontwikkelingswerk betrokken wor den. Partners in Development door L. B. Pearson (Praegers Publ. 1969) De l'aide la récolonisation door Tibor Mende (Editions du Seuil 1972). Dr. G. van der Horst is docent natuurkunde aan de Universitc Nati onale du Zaire (voormalig Kongo), campus Kisangani.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9