Sponsor wil renners niet op loonlijst ASIL WIL NAAR HUIS CANADA DRY GAZELLE f/KWARTET ZATERDAG 17 ALA ART 1973 SPORT T21/X21 PUBLICITEITSMAN STRUIKELT rJoop Holthausen jjsers voelt zich geflikt. Zo heet ffielertermen. Geflikt door een i sportjournalisten, die hem de leider van een grote Nederlandse tionele wielerformatie, uiterst k hebben benaderd, fcurnalisten, die hij ook in fivé-leven als zijn vrienden Lffde. Een kwalijke zaak voor ID als Vissers die juist bij de ran de sportpubliciteit zijn om verdient. De juichkreten jeman, die als geen ander in and er jarenlang in slaagde om -dame te verkopen, zijn vcr- I, Althans voor 'n belangrijk deel. De anti-Vissers-verhalen rijzen de sportjournalistieke pan uit. Een willekeurige greep. Interviews met renners, die beweren nog geld van hem te goed te hebben. Achtergrondinformatie over het ontbreken van sociale voorzieningen voor de renners, voor wie Ton Vissers als ploegleider optreedt. Een aantijging van Merckx' manager, Jan van Buggenhout, die erop neerkomt dat hij Vissers geld verduisterd zou hebben. De anti-publiciteit rond Vissers vindt zijn weerslag op de sponsors. Op Gazelle en meer nog op hoofdsponsor Canada-Dry. Negatieve publiciteit rond de formatie, die in de Canada Dry-GazelIe-truien rondrijdt, bewerkstelligt het tegenovergestelde van dat wat de sponsors beogen. Uit zakelijke overwegingen. Want noch de directie van Canada Dry, noch die van Gazelle bestaat uit sport- mecenassen. Aanhoudende anti- publiciteit rond Ton Vissers betekent voor hem het begin van het einde. En wellicht ook het einde van deze professionele wielergroepering. Ton Vissers, een publiciteitsman, is gestruikeld. Of hij valt, zal voor een belangrijk deel aan hemzelf liggen. jjtte villa is nog altijd dezelfde. Het ronde gezicht, waarboven liet zwartharige toepetje troont, de leogen en zelfs de gulle glimlach ontbreken nog altijd niet. De charme, zijn grote kracht, is nog aanwezig. Ogenschijnlijk is alles bij het oude gebleven. Ogenschijnlijk. Want dat blijkt een ka- vergissing. Ton Vissers, de onaantastbare, valt herhaaldelijk uit zijn rol. Is geschokt tot in het van zijn ziel. Reageert uiterst impulsief. Dre igt en vergeet daarbij zelfs de belangen van zijn or. Ik ben een beetje rancuneus aan het worden. En dat is niet goed.' een stuntman, die destijds r carrière maakte in de professi- wielerwereld. Niet als wieler- i, wel als publiciteitsman. Oor- elijk was hij binnenhuisarchi- aakte min of meer toevallig bij rennerij betrokken, organiseer- Lstrijden en deed zijn intrede hoogste wielerplan met de II-Gazelle formatie. 'Ik had erstand van wielrennen. Maar precies vijf dagen nodig om el door te krijgen. In mijn ïad ik Rik van Looy. Op de dag van mijn eerste etappewed- de Ronde van Sardinië, won Rik oy de rit. Toen ik de volgende de kranten zag wat voor een teit dat in de kranten los wist ik het. Als ik er nu oor zorg de winnaar te hebben, e door de buitenwereld afge- ■d als de man, die veel ver leeft van wielrennen. Toender- b ik tegen Willem II gezegd: eten een vedette hebben. Dat et Canada Dry weer moeten Een vedette. Een grote, die winnen toch. Hoe ze dat loet er niet toe, maar ze win- at zijn ze gewoon aan hun erplicht. Wat er gebeurt in het iel, dat weet je alleen maar als ssen zit. Daarvoor moet je ook van die mannen spreken. Bij ïtree in de grote wielrennerij twee factoren mee. Ik ben van vrij brutaal en wat nog belan- was: ik had Rik van Looy in loeg. Als er wat gerommeld stond ik er met mijn neus bo- Om te winnen, moet je de oenen hebben.' terugtrekken van Willem II, ssers met een uiterst beschei- ofploegje op, 'deed' wat in de rtensector, totdat Mars de k onsoring stopte en kondigde na rdwijnen van de wielerploeg ^Lllenaars aan, dat hij met een formatie zou komen. was: alle sportjournalisten roepen nu 'hoera'. Hoe het uitpakte. 'De verhalen die ik naderhand las, hebben mij geschokt. Althans een aantal daarvan. De zuide lijke kranten bleven achter mij staan. De Telegraaf ook. Maar een aantal andere kranten richtte zich tegen mij. Enkele journalisten rekende ik tot mijn vrienden. Hun verhalen kwamen op mij over als dolkstoten in de rug.' Vissers is bezig de zaak te analyseren. 'Tot het moment waarop ik met de nieuwe wielerploeg op de proppen kwam, had ik de sportpers over het algemeen mee. Daarna is er wat ver anderd. Ik heb erover nagedacht hoe dat kon komen. Twee hoofdpunten heb ik kunnen vinden. Mijn reactie op het feit dat de Koninklijke Neder landse Wielrenunie mij de organisatie van de Nederlandse kampioenschap pen niet heeft toegewezen en de in de ogen van de meeste journalisten pu blicitaire bevoordeling van De Tele graaf.' De twee hoofdpunten van Vissers. Zijn reactie op de weigering van de KNWU om hem het Nederlands kam pioenschap toe te kennen, heeft bij de presentatie van zijn ploeg in Maar- heeze inderdaad veel kritiek opgele verd. Ton Vissers haalde toen twee functies dooreen: die van organisator en die van ploegleider. Als organisa tor lag hij met de KNWU overhoop. Als ploegleider dreigde hij zijn ren ners vervolgens niet te laten starten in het Nederlands kampioenschap. On der druk van zijn directie haalde Vissers bakzeil in deze kwestie en ging met de KNWU en de beide sponsors in Maarheeze rond de tafel zitten. TON VISSERS: 'IJdelheid van de mensen bespelen'. Het tweede punt, de bevoordeling van De Telegraaf wordt door Vissers in alle toonaarden ontkend. Hij komt met een inderdaad aannemelijke ver klaring maar uit het relaas dat drs. H. H. M. van den Beuken, directeur van Winters Limonadefabrieken, die onder meer de productnaam Canada Dry in het assortiment voert, onaf hankelijk van hem doet, blijkt dat Vissers' verklaring bezijden de waar heid is. Het voor Vissers meest rampzalige bericht in de Nederlandse pers da teert van de Omloop Het Volk, op 3 maart. De manager van Eddy Merckx, Jean van Buggenhout, deelt aan den- kele journalisten mee nog geld van Vissers te goed te hebben uit de Ronde van Honselersdijk 1971. Van Buggenhout en Vissers waren toen hokt het zich gedacht had. 'Na het van Goudsmit-Hoff zal de nerij in Nederland in een im- 'oen ben ik met een profploeg n. Mijn naïve gedachtengang MAARHEEZE De sponsoring van een professionele wielerploeg maakt voor Winters Limonadefa- briek maar een gering deel uit van het totale reclamepakket. Een aan vullende reclame, die vooral ten doel heeft naam-bekendheid te krijgen. Om aan die aanvallende reclame vorm te geven trok direc teur drs. H. M. M. van den Beuken Ton Vissers aan, die als zodanig al ervaring had opgedaan bij Willem U. De keuze van Vissers werd mede gedaan op grond van de relaties, die drs. Van den Beuken heeft bij Willem II. 'Hij stond bekend als een goede public-relationsman. Wat ik in Vissers altijd positief waardeer is dat ik van hem over zijn vroegere werkgever nog nooit een kwaad woord heb gehoord. Als ik dan denk aan de controverse, die er vorig jaar was tussen Pelle- naars en Goudsmit Hoff, bid ik ervoor dat mij zo-iets nooit over komt.' Vissers' kracht is zijn charme en zijn overredingstalent. Zelf zegt hij: 'Het gaat erom hoe je de mensen het vertelt. En daarbij kun je ook op de ijdelheid van de mensen spelen. Sommige mensen kun je zo geld uit hun zak klop pen alleen al door daarop te spe len.' Drs. Van den Beuken heeft voordat hij aan dit wieleravontuur begon van tevoren ingecalculeerd dat de reclame positief, maar ook negatief kan werken. 'Ik was mij stig voor ons zijn geweest, zijn wij bewust van dat risico. Maar on danks de artikelen, die niet gun- niet ontevreden over de publiciteit tot nu toe. Wij laten een onder zoek verrichten naar de waarde van deze vorm van reclame. Het resultaat zal mede-bepalend zijn voox de vraag of wij volgend jaar al dan niet doorgaan.' Drs. Van den Beuken geloof niet dat Vissers zijn dreigement (niet starten in Nederlands kampioen schap, belemmering van de journa- Drs. Van den Beuken listen die kritiek op hem hebben geleverd, in de uitoefening van hun werk) werkelijk ten uitvoer brengt. 'Dat kan hij ook niet. Dan is hij met de verkeerde getrouwd. Hij heeft tot taak de naam van Canada Dry zo goed mogelijk te beheren en tot waarde te brengen. Alles wat daar tegenin druist brengt zijn eigen positie in ge vaar.' De belangrijkste factor is voorlo pig het antwoord op de vraag of oe buitenlandse vestigingen van Canada Dry volgend jaar mee wil len betalen aan de sponsoring van de wielerploeg. 'Als die vraag be vestigend beantwoord kan worden, gaan wij zeker door. Maar lukt dat niet, dan stoppen wij. Er is een contract van 1 jaar met Vissers (en niet voor 5 jaar zoals Vissers zelf beweert red), met een optie voor het volgend seizoen voor het geval wij doorgaan.' Drs. Van den Beuken voelt nog weinig voor het in loondienstnemen van de wiel renners waardoor zij onder de soci ale wetten zouden vallen. Hij en Gazelle-directeur W. Breukink vor men het bestuur van de Stichting Sportorganisaties Holland, waarvan Ton Vissers manager is. De renners hebben een overeenkomst met die stichting. Drs. Van den Beuken: 'Als wij deze wielrenners op de loonlijst plaatsen dan wil ik ook een werkgevers-werknemers ver houding scheppen. Dan zijn zij verantwoording schuldig. Dat wil ook zeggen dat ik over deze man nen moet kunnen beschikken in de vrije uren. Bijvoorbeeld in de win terperiode, wanneer er niet wordt getraind. Bovendien zouden dan de inkomsten uit de wielrennerij, die zij in onze dienst behalen, ook naar de werkgever moeten toe vloeien. En dan zie ik nog 'n groot bezwaar. Stel dat er twee renners op kop liggen. Een van onze groep en een andere renner. Ik weet zeker dat het dan zal voorkomen dat de een de ander geld zal bieden voor de overwinning. Wan neer zo'n man dan bij ons in dienst is, kan hij juridisch worden aangeklaagd wegens het aannemen van steekpenningen.' overeengekomen dat Merkcx daar zou rijden voor een startgeld van 100.000 Bfrcs. Voor dezelfde avond tekende Van Buggenhout een contract met een wielercomité in het Belgische Bil- zen. De zaak zou opgelost worden door in Bilzen de wedstrijd wat in te korten en Merckx vanaf Beek per vliegtuig naar Ypenburg te voeren. Het schema liep volledig in het hon derd, doordat de wedstrijd in Bilzen veel later was afgelopen dan gepland. Daardoor kon er in Honselersdijk pas na middernacht gestart worden voor een mini-wedstrijdje over 17 minuten. Vissers: 'Toen heb ik Van Buggen hout gezegd dat hij 50.000 francs kon krijgen. En geen cent meer. Hij heeft gezegd dat regelen we wel. Later bleef hij volhouden dat hij het volle bedrag moest hebben voor ide 17 minuten koers. Dat krijgt hij niet. Nooit. Ik zal het zelf wel met Merckx regelen in de 'Catalaanse week. Daar reis ik met hem naar toe in hetzelfde vliegtuig. Door die hele affaire kreeg ik geen toestemming meer daar een koers te organiseren.' Het contractgeld voor Merckx was echter betaald door de Sijthoff-pers in Den Haag. De chef-sport van de onder Sijthoff resorterende bladen, die deze zaak volledig heeft gevolgd, Fred Rac- ké: 'Vissers heeft een bedrag van 8.000 gulden gehad. Daar zat het ho norarium van Merckx en een bedrag ter tegemoetkoming in de kosten vooi het aantrekken van Zoetemelk. Daar was het geld voor bestemd.' Vissers- ontkent dat. 'Het bedrag van Sijthoff was ter sponsoring van het aantrek ken van toprenners in het algemeen.' Van Buggenhout, in de wielrennerij een machtig man, dreigde naar aanlei ding van zijn 'vordering^ op Vissers, de Canada Dry-ploeg uit te sluiten van wedstrijden in België en Fran krijk. Vissers' ploeg, die aanvankelijk wel in de Ronde van België zou star ten, trok zijn kandidatuur in. 'Omdat ik een startgeld moest betalen van 50.000 Bres. En dat doe ik niet voor zo'n ronde. Dat heeft niets te maken met die kwestie van Buggenhout (hetgeen door Van Buggenhoutwordt bevestigd red). Ik ben niet bang voor hem. Hij staat erom bekend de groot ste schobber te zijn in de wielrenne rij. Maar ik denk er niet over voor hem opzij te gaan.' Druk De reputatie van Van Buggenhout is inderdaad niet al te best. Desgevraagd ontkent hij ooit maatregelen tegen Vissers overwogen te hebben. 'Ik re gel die zaak wel, zodra ki Ton zie.' De enige overweging van Van Buggen hout om de kwestie Honselersdijk weer op te halen is om door de anti- publicteit Vissers zodanig onder druk te zetten, dat hij voor 17 minuten wedstrijd alsnog de volle buit (100.000 francs) kan binnenhalen. Ton Vissers: 'Die zaak met Merckx heeft wat losgemaakt. Dat komt neer op oplichting. En daar lijd ik niet op de eerste plaats onder maar mijn gezin. Mijn vrouw en mijn zoon, die hiermee worden gesard.' En dan vol gen er een serie dreigementen aan het adres van degenen, die hem heb ben gekritiseerd. Dreigementen, die wanneer zij daadwerkelijk worden uit gevoerd dwars tegen de belangen van de sponsor inlopen. Neen Ton Vissers. Dat is niet te fameus. Richard Matthijsse 'ERDAM In de wedstrijd die Feyenoords tekortkomingen zo mhartig aan het licht bracht, mocht hij een kwartier opdraven, de gratie geraakte Franz Hasil, bijna 29 jaar en nog niet zo 'eleden afgeschilderd als een van Europa's beste middenvel- Even nog flakkerde dit grote talent op toen hij in de slotfase tstellende machteloosheid van de stadion-équipe wist te door- n door met een formidabel afstandsschot de pijn van een bly- ïde 0-3 achterstand tegen FC Twente iets te verzachten. Non- it gingen de beide armen de lucht in. alsof het hem niet meer e. Franz Hasil is in zijn hart al Feyenoorder af, hoewel hij con- eel tot medio 1974 aan de Rotterdamse club zit vastgeklonken. laar dagen later, kort voor wrds nieuwe afgang in het be tegen NEC (1-0), lucht hij art in een etablissement in Jam Zuid, bakermat van Feyen- 3Aaanhang. Hasil zit juist ver verwijderd van de gretig aan 3 ISjkautomaat opererende trainer 'lappel voor een ongestoord In deze entourage speelt zich >te maanden het huiselijk le- m Hasil af, want vrouw en kinderen zijn al afgereisd naar Op geregelde tijden keren ze naar hun flat in Rotterdam, 'inschrijft die situatie terecht loudbaar. Maar acht het in de .Jj n omstandigheden de beste op- voor de toekomst van zijn _^.en. Een 'toekomst, die evenals 3T lasil niet in Nederland ligt, dzijn geboorteland Oostenrijk lij zo vurig naar terugverlangt. Tfl4ekent op clementie van zijn iver, hoopt dat deze hem aan ij» 0 nd van deze competitie-afleve- inh ïl laten gaan. ismfelCHTIG e vo strekt acceptabele reden 3dei hij op dit punt de grootste van ïhtigheid in acht, bang zijn 3nr eer met een of andere uit- ia'voor het hoofd te stoten. Het ete niet nadrukkelijk over zijn lip- net laar Franz Hasil houdt het bij j. E »ord voor gezien, acht zich bo- bacén met zijn achtergrond en rijke itionale ervaring nog te goed ekelijks in het B-elftal van KElioord uit te komen en zondags 5ENdug-out aan te schuiven bij de Ittfe reserves. Hasils tijd is voorbij, verkondigde Happel die hem in 1969 bij het West- duitse Schalke '04 losweekte, waar hij min of meer in de versukkeling was geraakt en bovendien een taak kreeg toegemeten die van spitsspeler die hij niet ambieerde. Happels grie vende opmerking prikkelt Hasil niet meer; hij ervaart haar evenmin als verdrietig. 'Ik wil naar huis naar Oostenrijk. Daar is mijn toekomst, daar moet ik nu iets opbouwen. Ik heb Feyenoord beloofd dat ik mijn best zal doen, maar niemand kan mij kwalijk nemen dat ik in deze omstan digheden met mijn gedachten vaak elders ben. Dat is fnuikend voor een voetballer van wie topprestaties wor den verwacht, maar prestaties kunnen alleen worden verricht als je geen zorgen aan je kop hebt', excuseert hij zich. ZWARTGALLIG Hasil staat bekend als een zwartgallig figuur wie klagen niet vreemd is. Toen enkele maanden geleden het gerucht circuleerde dat hij onderhan delingen had aangeknoopt met de Oostenrijkse voetbalclub Klagenfurt reageerden zijn medespelers met de opmerking: Franz een betere club be staat er voor jou niet'. En dat slaat dan vooral op de naam Klagenfurt. Ofschoon het contact van vrijblijven de aard was rekent Hasil er niettemin op zijn voetbalcarrière daar af te kunnen sluiten. Hasil: 'Ik hoop dat Feyenoord mij over enkele maanden zal laten gaan voor een redelijk be drag. Ik zou het eerlijk gezegd niet fair vinden als het de vraagprijs zou op.iriji.Mi. Feyenoord heeft dc-;i ds aan Schalke'04 niet meer dan 170.000 gulden voor mij betaald. Toen Schal ke een vriendschappelijke wedstrijd in het stadion speelde, waren er 42.000 toeschouwers. In feite heb ik dus nagenoeg niets gekost. Ik heb bij Feyenoord zelden moeilijkheden ge maakt, daarom reken ik op medewer king om te mogen vertrekken. Voet ballen wil ik hier beslist niet langer. Nog een jaar of drie Klagenfurt en dan ergens in Wenen een koffiehuis of pension beginnen, dat is mijn toe komstbeeld'. Weerlegt vervolgens het beeld dat men van hem heeft gescha pen: 'Ik ben wellicht voor de buiten wereld een groot pessimist, maar van binnen ben ik heel anders. Als ande ren mij als een groot pessimist type ren dan denk ik, toe, ga je gang maar. Maar zelf denk ik dan heel iets anders. Daarin schuilt juist voor an deren, voor de tegenpartij, een grote verrassing'. MOOI GEWEEST Franz Hasil is geen dromer. Na alle weergaloze successen in de voor Feyenoord zo historische jaren '69-'70, waarin het 'Geen woorden maar da den' furore maakte en de Oostenrijker gulzig de glorie indronk van het vero veren van de Europese en Wereldcup, beseft hij terdege dat die periode wat htm betreft voor altijd firn is.' Ik heb alles beleefd wat een beroepsvoetbal- ier zich alleen maar in zijn stoutste dromen kan voorstellen. Het is nu mooi geweest. Bij Feyénoord ben ik uitgebloeid. Nu is het de tijd om te gaan. Daarom trek ik me nergens meer iets van aan. Ik doe -mijn plicht. Meer niet. Ik hoef niet te bewijzen dat ik beter kan om zo een nieuw contract te krijgen. De kritiek die trainer Happel tegen me uit, laat me ijskoud'. Er klinkt een lichte verbittering in zijn stem als het onderwerp Happel wordt aangeroerd. 'We hebben weinig contact met elkaar. Misschien is dat van zijn kant wel bewust. We zijn beiden Oostenrijker en om elke schijn van bevoordeling te vermijden, han delt hij zo ten opzichte van mij. Anders kan ik het niet verklaren. Hij pr:n als trainer, buiten de werksfeer toch weinig. Of hi.i een groot vakman' is? Ik geloof van wel; anderzijds moet een trainer ook geluk hebben. Zijn sterkste zijde is dat hij de feeling heeft goed met de jongens om te gaan. Dat komt ook omdat hij zelf een groot speler is geweest. Happel is in mijn ogen een goed psycholoog en taktikus, kan voortreffelijk met de jongens opschieten, maakt grapjes, maar overdrijft naar mijn gevoel af en toe'. Volgens Hasil is het vrijwel zeker dat Happel aan het eind van dit seizoen gaat vertrekken, zeker na de geweldi ge desillusie van zondag tegen FC Twente en woensdag tegen NEC. Ha sil: 'Hoewel ik mij niet meer zo betrokken voel bij het elftal, heb ik een dergelijke afgang, met uitzonde ring dan vorig seizoen tegen Ajax (1- 5) nog nooit bij Feyenoord in de nationale competitie meegemaakt. Het hele elftal had een black out. Het is mij niet duidelijk waarom Happel na rust op links waar Theo van Duiven- bode het zo verschrikkelijk moeilijk had, niet heeft ingegrepen. Mogelijk werkte in Happels onderbewustzijn de privé-moeilijkheden die hij heeft ge had nog door waardoor hij er met zijn gedachten niet bij was'. GEEN ZIN En over de kritiek die nu als een striemende zweepslag op de Feyenoor- ders en de leiding neerkomt, zegt hij: 'Er zit veel waars in wat wordt gezegd en geschreven over Feyenoords terug val. Ik geloof ook dat bij Ajax veel zaken beter zijn geregeld, maar het is beter voor mezelf dat ik daar in dit stadium, nu ik te kennen heb gegeven te willen vertrekken niets over zeg. Ik geloof dat Feyenoord bereid is aan mijn verlangens tegemoet te komen. Dan heeft het geen enkele zin het klimaat te vertroebelen'. Franz Hasil die een mateloze belang stelling heeft voor alles wat met astronomie te maken heeft, heeft voor zichzelf zijn Nederlandse carrière al afgesloten. Hij, met Willem van Hane- gem en Wim Ja sen, ooit het sterkste middenveld van het Europese conti nent vormend en alom gevreesd om zijn offensieve kracht, wacht nu op het verlossende 'adieu' van zijn werk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21