Den Uyl: erg weinig kans voor Burger Akkoord tussen 14 rijke landen UW Ipstand bedreigt illippijns bewind LICHTRECLAME GEVELRECLAME GEVELLETTERS 'Bedankt voor de milde roetregen' In deze krant Veel schade op Cyprus na bomaanslagen Prijspeil steeg met 0,4 procent VADÉMO Makelaardij \#W UIT IN EIGEN LAND krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Meluwe LeMse Courant Z.-i^iDAG 17 MAART 1973 53ste jaargang no. 40 bistelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghableven mijn hart in taghenapoet!" -passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (er litenland helpt moslimszegt Manilla pILLA (AP, Reuter, UPI) Op liet eiland Mindanao, liet zui- [ijke deel van het Filippijnsf eilandenrijk, is een felle opstand de gang tegen het bewind van president Ferdinand Marcos, regering Marcos heeft gisteren verklaard dat de opstandelingen rden gesteund door in het buitenland opgeleide militairen, die !t buitenlandse wapens zijn uitgerust. FilipPUnse minister van voorlich- Francisco Tatad heeft meege- d dat de regering de Zuidoostazia- ie Verdragsorganiatie (ZOAVO) ft ingelicht dat zij door een op- d op Mindanao wordt bedreigd, jlla heeft de ZOAVO echter niet aagd te hulp te komen. 'Wij zijn toestand heer en meester en er aat geen behoefte aan hulp van enaf. Dit is helemaal een binnen- Ise aangelegenheid', aldus Tatad. een persconferentie zei Tatad ts dat de nationaliteit van de enlandse militairen niet bekend daar dat het geen Filöppinos zijn t vast, aldus Tatad, omdat zij een spreken 'die beslist niet een van binnenlandse dialecten is'. Hun al is gering, aldus Tatad. 'Mis- en kunnen we zeggen dat er een Ivol buitenlandse militairen is' scheiding trnemers in Manilla hebben ver- rd dat de gevechten op Mindanao elijk bedoeld zijn een nieuwe isla- sche staatte stichten. Deze saat het eiland Mindanao, de Soeloear- el en het Maleisische gebied Sa- moeten oorwatten. Sabah wordt de op de Filippijnen geboren i Moestapha geleid, de voor een lelijke afscheiding wel zou voelen, de Filippijnen zou een krachtige mitische afscheidingsbeweging be dde wordt geleid door Noeroel- ii'Moesoeari. Moesoeari is volgens autoriteiten in Manilla een maoïst, Peking heeft gestudeerd. Hij is eraar politieke wetenschappen ;st aan de universiteit van Ma- zou aan het hoofd staan van oep jonge inteUectuelen. die de meeste plaatsen droog er met wolkenvelden maar )ok af en toe zon. Zwakke tot Kattge wind krimpend naar [west tot noodwest. Maxima rond acht graden. J Morgen en overmorgen: over I wegend droog, minder schraal en ongeveer normale tempera turen. Morgen zon op: 06.48 Zon onder: 18.49 Maan op: 18.44 Maan onder: 06.09 Mzie per telefoon m leding geeft aan de islamitische af scheidingsbeweging, die de afgelopen jaren op de Filippijnen is gegroeid. De achtergrond van de opkomst van deze beweging wordt gevormd door de felle tegenstellingen die op de Filip pijnen bestaan tussen de christenen (meest rooms-katholieken), die 75 procent uitmaken van de ruim 40 miljoen inwoners van de eilanden groep. en de islamitsche minderheid. De moslims zouden door de meerder heid zijn gediscrimineerd en zelfs ver volgd. De onderdrukte moslims zou den echter krachtig steun krijgen, van linkse christenen, die door Manilla 'maoïsten' worden genoemd. Vooral op het eiland Mindanao, waar het grootste deel van de moslims woont, heerst al sinds 1968 grote onrust. In 1968 werd de zoon van de gouver neur van de provincie Cotabato dood geschoten door leden van de nationale politie. De gouverneur Datoe Oedtog Matalam, richtte daarop een islamiti sche onafhankelijkheidsbeweging op, uit woede tegen de regering Marcos, die weigerde de daders van de moord op zijn zoon "voor het gerecht te brengen. Nadat de gouverneur zich later weer bij de regering Marcos had aangesloten bleef het onrustig in de provincie Cotabato, dat met 3,5 mil joen moslism in het hart van Minda nao ligt. Guerillabewegingen van bei de Filippijnse bevolkingsgroepen (christenen en moslims) gingen el kaar voortdurend te lijf. Reactie Als reactie op de gevechten tussen christenen en moslims riep president Marcos vorig jaar september de nood toestand uit en wierp zich in feite op als dictator. Hij verklaarde toen dat bij gevechten tussen de twee gods dienstige groepen al meer dan 3000 doden waren gevallen. Door de regering Marcos is steeds krachtig ontkend dat de moslims in zijn land worden onderdrukt of ver volgd. Vorig jaar echter dreigde de Libische leider Moeammar Kadaffi troepen en wapens naar het zuiden van de Filippijnen te sturen als Mar cos geen eind zou maken aan de vervolging van do moslims. De partijraad van de PvdA heeft gisteren in Utrecht vergaderd. V.l.n.r. voorzitter Van der Louw, fractievoorzitter Den Uyl, secretaris Ouwerkerk, Vondeling en Van de Bergh. Aan verdeelsleutel niet tornen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kandidaat-premier Den Uyl heeft gisteravond in een rede voor de partijraad van de PvdA in Utrecht openlijk toegegeven dat de kans op het optreden van zijn kabinet gering is. De partijraad vergaderde nadat de leiders van KVP en .ARP. inr. Andriessen en rar. Aantjes een briefje aan formateur Burger had den gepubliceerd, waarin staat dat zij bereid zijn met ben door te praten, echter alleen als CH-fractievoorzitter Tilanus erbij is. Wisselmarkten maandag open Van onze financieel-economische redactie PARUS (Reuter, UPI, ANP) De monetaire conferentie, die gisteren in Parijs is gehouden, beeft volledige overeenstemming tussen de veertien deelnemende (rijkste) landen opgeleverd. De weg is vrij voor hervatting van de normale handel op de wissel markten met ingang van maandag. De deviezenmarkten zijn bijna drie weken gesloten geweest. Na afloop van de conferentie heeft de het akkoord "tijri de deelneming van Van een verslaggever NIJKERK 'Bedankt voor de milde roetregen'. Dit telegram heeft de burgemeester van Nij- kerk, de heer J. Hoekstra, giste ren naar de dienst IJsselmeer- polders gestuurd. Deze dienst heeft door het afbranden van riet in zuidelijk Flevoland voor de zoveelste keer roet laten neerdalen op de gemeente Nij- kerk. Burgemeester Hoekstra heeft de directeur van de dienst, ge vraagd 'voortaan bij dit soort icerkzaamheden vooraf de Enk- huizer Almanak te raadplegen, zodat huisvrouwen hun was niet meer angstig binnen hoeven te halen en de ramen niet gesloten hoeven te worden'. 'Het is uitzichtloos op deze wijze de correspondentie voort te zetten.' stond er verder in de brief. Mr. Aantjes (AR) lichtte op een persconferentie toe dat deze schrijverij hem herinner de aan de dagen van de gereformeer de kerkscheuring in 1944 'de verstan- digsten in die tijd zeiden toen ook dat de correspondentie eens moest stoppen, dat de partijen gewoon om de tafel moesten gaan zitten om de problemen uit te praten,' aldus Aan tjes. Ook nu meende hij dat het ene misverstand het andere oproept, de verwijten worden opgestapeld ('en dat in de extreem Burgeriaanse termino logie') en dat de corresponderenden langs elkaar heen redeneren. Bij kapper Westduitse minister van financiën, Helmut Schmidt, verklaard, dat er zich een 'wonderbaarlijke' mate van samenwerking heeft voorgedaan, voor al tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap. Of, zoals minister Nelissen het uit drukte: 'de houding van Amerika was gewoonlijk onverschillig, nu wordt die houding gekenmerkt door een gro te bereidheid tot samenwerking'. De voornaamste twee elementen van OTMFJt ALLERGIES Aatr» AlVfilrt AaArrt MWr*k DRIG PASSPORT Passport de IHédiramei ArzneitmUel-Pj u een paar versjes voor Pjjn poëziealbum Binnenland Werkgevers royeren Koni 5 Soete Suikerbol op Iv6 Wegwerpomroepers 7 Conflict SER bezworen 11 Buitenland 'Saigon krijgt VS-wapens' 9 School in Afrika 9 Oppositie Bangladesj ver pletterd 15 Pompidou's midden15 Kerk Bangkok over dialoog2 Kunst Lieve Jongens 17 Film: bloedarmoede17 Zeven realisten17 Sport Publiciteitsman struikelt... 21 Voetangels en klemmen in Lapmiddelen redden 13 hockey-competitie 23 Economie Gouden blok fiasco 27 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton Recepten I Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Maandbladen 7 Familieberichten 12 Puzzels 19 Men schrijft ons 19 Tuinrubrlck 19 schaken en dammen 23 Beurs 25 de Verenigde Staten in de steun aan de dollar en samenwerking tussen de veertien landen bij de beheersing van de internationale geldliquidatie. Cen trale banken zullen bijvoorbeeld geen gelden meer op de Eurodallarmarkt beleggen, omdat die de laatste tijd voor een groot deel de bron van valutaspeculatie is geweest. Bovendien zullen zij de gelden, die zij daar al hebben geplaatst, geleidelijk terug trekken. Verder is men het eens geworden over de wijze waarop hervorming van het internationale monetaire bestel kan worden versneld. Minister Schmidt deelde ook mee, dat Zweden is toegetreden tot de groep van zes EEG-landen, die hun betaalmiddelen gezamenlijk ten opzichte van de dol lar laten zweven. Over de verkoop van goud uit de reserves van centrale banken op de vrije markt om de prijs daar te drukken en beter in overeen stemming te brengen met de officiële goudprijs van 42,22 dollar per ounce (31,1 gram- heeft de conferentie niet beraadslaagd, aldus minister Schmidt, die nog opmerkte dat evenmin over handelsvraagstukken is gesproken. Meer monetair nieuws op pag. 27. NICOSIA (AP, Reuter. UPI) De burgertwisten op het eiland Cyprijs zijn gisteren opnieuw op gelaaid met een omvangrijke reeks bomaanslagen, die welis waar geen doden of gewonden op leverden maar wel fikse schade hebben aangericht. De aanslagen werden gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Er ontploften minstens zes bommen in de hoofdstad Nicosia, 18 in Limassol en 4 in Pahos. Verschillende aansla gen waren gericht op de woning van aanhangers van de 74-jarige generaal George Grivas, voormalig leider van de EOKA-beweging, die opnieuw actie voert voor aansluiting (enosis) van Cyprus bij Griekenland. Sympathisanten van Grivas hadde eer der aanslagen gepleegd op politiebu reaus en huizen van politiepersoneel. De schade van de bomaanslagen wordt geschat op meer dan een miljoen gulden. In Nicosia werd de auto van Socrates Eliades, een persoonlijke vriend van Grivas, door een ex-plosie vernield. Van een verslaggever DEN HAAG Van half januari tot half februari is het prijspeil gemid deld met 0,4 procent gestegen. Dat blijkt uit het prijsindexcijfer, dat gis teren is gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Duurder werden in februari vooral kleren, schoenen en woningtextiel. Dk prijzen van vers fruit, eieren en twee dehands auto's daalden. Overigens zijn de verhogingen van de zieken- verwerkt. ADVERTENTIE HOOGEVEEN Tel. 06280 - 64250 (ADVERTENTIE) maarten groenendijk ^egame, ;>eor:yens iWffq sqeykstraat 22 ufrechl tel. 711968 èk vraag vrijblijvend adviseursbezoek Toen Aantjes gistermiddag de brief naar Burger wilde brengen, bleek de ze bij de kapper te zijn. De AR-fractie- leider die haast had. is hem daar gaan opzoeken om hem de brief te over handigen. Getweeën hebben zij daarna op straat drs. T. Westendorp ontmoet die wegens afwezigheid van mr. An driessen het leiderschap van de KVP- fracty1 waarneemt. De formateur zou zich "daarbij in een gemoedelijk praat je hebben laten ontvallen dat hij er genoeg van heeft en volgende week wil ophouden. In Utrecht zei Den Uyl dat het niet gaat om een zeteltje in het kabinet meer of minder en zelfs niet om de vraag of de CHU al dan niet kan meedoen. Het gaat er volgens Den Uyl om of de confessionelen bereid zijn aan een progressief beleid ruimte te geven. Hij verdacht Andriessen ervan een 'bijzonder ouderwets spel te spelen' door met niet minder dan 34 opmer kingen over het programma aan te komen, een zeteltje meer te eisen en de CHU te willen meenemen. 'Wij hebben getracht enige mildheid op te brengen, maar voor ons stond vast dat essentiële elementen van ons pro gramma niet mochten worden aange tast.' zei Den Uyl. De partijraad besprak na de rede van de fractieleider nog een uitspraak van het partijbestuur waarin staat dat de verdeelsleutel van tien progressieven en zes confessionele ministers in het kabinet Den Uyl de uiterste grens is 'waartoe het toch al met zeer grote pijn zou kunnen gaan' en dat van de confessionele ministers mag worden verwacht dat zij bereid zijn het pro gressieve regeerakkoord uit te voeren. Er lagen bovendien nog enkele aan zienlijk scherpere ontwerp-resoluties van partijraadsleden op tafel die ech ter wegens sombere perspectieven van de formatie-Burger min of meer ach terhaald waren. Tot slot nam de partijraad een motie aan. ingediend door de Utrechtse af gevaardigde Willem van de Zand- schulp, waarin een beroep op de frac tie wordt gedaan om het voorstel voor vijfhonderd gulden collegegeld in te Van de discussies op dc PvdA-partij- raad viel op, dat de partijvoorzitter Van der Louw zei dat het wel moge lijk moet zijn een CHU-man in het kabinet op te nemen, als dit nodig zou zijn voor de confessionelen om een kabinet te gedogen. 'Het gaat om één mannetje meer of minder, het gaat erom dat wij ons program kun nen uitvoeren,' aldus Van der Louw. Hij zei dit overigens nadat de meer derheid van de partijraad liet weten dat met de zetelverdeling binnen een te vormen kabinet van tien progres sieven en zes confessionelen de uiter ste grenzenz ijn bereikt. Onder geen beding zou dus die CH-man de ver deelsleutel mogen aantasten. trekken cn terug te keren tot het standpunt het voorstel van duizend gulden collegegeld ongedaan te maken en daanoor geen andere regeling te treffen tot er een betere studiefinan ciering tot stand is gekomen. (ADVERTENTIE) DOLFIJNENSHOW ROBARIUM* EXPOSITIE in hel grootste overdekte I 6 voorst oli'inenstadion ter wereld per dag i;ia.»:«»i«asi (ADVERTENTIE) VERHUIST U? of hoeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN (ADVERTENTIE) In deze krant vindt u de uitslag van de puzzelwedstrijd 'UIT IN EIGEN LAND'. noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam Ik ontvang als beloning het aangekruiste O mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Ken postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leid se Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1