f/KWARTET ZATERDAG 17 MAART 1973 BINNENLAND T11/DRL13 DVERWEGEfl PER JUR VEERTIG DICHT fjOLLE - Relaxen is goed, maar wanneer men ertoe gedwongen wordt, kan het j] averechtse uitwerking hebben. Die situatie doet zich voor bij Zwolle, dichtbij ^NS-emplacement. Voor de paar duizend mensen, die in het dorp Ittersum wo- is het twee van de drie keer raak. Per uur zijn de spoorwegovergangen, die -(tersummers naar Zwolle, en terug, passeren moeten, veertig minuten gesloten. Jac Lelsz rriteert de Ittersummers. Auto- isten, die na het wachten weer i, hebben de neiging het gaspe- dieper in te drukken dan verant- is, tenzij ze over voldoende scipline beschikken. Wie dat heeft, komt in botsing met de of zelfs wat nog erger is nensen. e spoorwegen in Utrecht geeft het toe: de dubbele spoorweg- ang tussen Zwolle en Ittersum is O0 er grootste knelpunten in Neder- Uitgeest is ook zo'n beruchte, ergen was het tot voor een tijd is een der belangrijkste ver knopen van ons land. Bij de umse overwegen heeft men te met een zestal lijnen, gaande komende uit de richtingen Isfoort, Meppel, Kampen, Em- Deventer en Almelo. Drie lijnen n een grote frequentie. de laatste tijd is er weer veel kt [rondom de spoorwegovergangen, met name de wijkvereniging im, Oldeneel en Schelle, die gaan roeren, keurig netjes in j-ste brieven aan het gemeente- BaiTièrG ir, de NS en aan andere instan tlok met emotionele vergaderin- waarin zelfs gedreigd is met blokkade van de nieuwe IJsselburg. Het ziet er naar uit dat een afdoende oplossing bijvoorbeeld met een tunnel nog jaren op zich zal laten wachten. Zoiets zou pas aan het einde van de jaren zeventig kunnen. Toch hebben de spoonvegen het gemeente bestuur van Zwolle geadviseerd een oplossing voor het Ittersum-probleem op te nemen in een totaal-pakket en dat in Den Haag te deponeren. Dat zou dan moeten in het kader van een ontsluiting van een nieuwe wijk zuide lijk van de stad, die nog in een pril stadium van voorbereiding is. Er is de laatste tijd verhoogde confe rentie-activiteit ten aanzien van de kwestie-Ittersum. De wijkvereniging en B en W (speciaal burgemeester mr. J. Drijber) staan zacht gezegd weinig harmonieus tegenover elkaar: volgens secretaris G. J. van de Sluis van de wijkvereniging is de burge meester onvoldoende bereid tot we zenlijk overleg. Op ander niveau rijk, provincie en gemeente wordt er binnenkort vergaderd, waarbij de hele ontsluiting van Zwolle-Zuid aan de orde komt staande kern, waaromheen geleidelijk aan ook meer en meer Zwollenaren zich hebben gevestigd. Zij ervaren, als zij naar hun werk gaan, naar de school of zomaar naar de stad om er te winkelen, in toenemende mate de hinder van de barrière, die de spoor lijnen tussen Zwolle-stad en dit woon gebied vormen. Dit wordt nog ongun stiger als midden mei het aantal trei nen nog toeneemt. Zeer vervelende situaties kunnen er ontstaan bij nood zakelijke spoedopname in een der zie kenhuizen in de stad. Voordat er grootscheeps gebouwd kan worden, moet Zwolle-Zuid ontsloten worden. Op langere duur zullen er twintig-, dertigduizend mensen wo nen. Om deze een goede verbinding te Zwolle is eerst naar het Noorden gaan uitbreiden. Er is daar een stad verre zen, waar men 'u' tegen mag zeggen. Behalve een stel vierbaanswegen voor het interlocale verkeer kwam er een ringweg voor het meer plaatselijke verkeer tot stand. Inmiddels is de uitgroei naar het Noorden bijna vol tooid. De aandacht wordt nu op het Zuiden gericht. Daar ligt sinds jaar en dag het dorp Ittersum. Een be geven met het stadscentrum zal er wel zoiets als een tunnel moeten komen, die tientallen miljoenen gul dens kost en waarvoor de gemeente wel een beroep moet doen op de hogere overheden. Minister Udink heeft de noodsituatie onderkend en gezegd dat er met spoed een oplossing moet worden ge vonden Maar ministers hebben niet het eeuwige leven: over een paar weken is minister Udink mogelijk vervangen. Zwolle kan op zijn minst hopen dat de nieuwe minister royaal zal openstaan voor de zorgen van de Overijsselse hoofdstad. Intussen is de wijkvereniging Itter sum niet eens in haar schik met het tunnel-idee, afgezien van het feit dat men er nog jaren op zou moeten wachten. Men is bang, aldus secretaris Van de Sluis, dat er soortgelijke ge vaarlijke toestanden zullen ontstaan als elders in Zwolle, bij de Zwarte Waterallee: men krijgt in het zuiden een grote weg, waar het dwarsverkeer niet overheen komt, tenzij er een batterij stoplichten wordt neergezet. Automatisering De dubbele spoorwegovergang bij Ittersum (Zwolle), 40 minuten per uur gesloten, en daardoor een der grootste NS-barrières in Nederland. De dubbele spoorwegovergang, die voor Ittersum zo belangrijk is, wordt nog met de hand bediend. B en W van Zwolle hebben de Spoorwegen gevraagd, in afwachting van definitie ve voorzieningen, althans over te gaan op elektrische bediening, maar de Spoorwegen voelen er niet voor. 'Dat kost veel geld, en het zou een paar seconden per trein schelen'. Erkend wordt dat de situatie in Zwol le vrij zeldzaam is. Het heeft een station, dat het ene ogenblik propvol mensen staat en dat even later volko men leeg loopt. Er is een uiterst geconcentreerde treinbeweging, al heeft Spoorslag '70 wat verbetering gegeven. Ahob's zijn niet overal te realiseren, omdat men daarbij vastzit aan het zogenaamde 28-seconden-sche- ma. Bij een te dikke lijnenbundel kan het bijvoorbeeld niet. In Zwolle zou het wel kunnen, maar het wordt hier geen ideaal alternatief geacht. 'Een onderdoorgang zou voor Zwolle het meest gunstig zijn', zei men ons bij de NS in Utrecht. 'Dat kost wel tien- d twintig miljoen, maar het moet dan ook in een totaal-plan wor den opgenomen en zo de regering aangeboden. Gebeurt dat niet, dan doet het rijk niet veel, is de erva ring.' Men wees er bij de NS voorts op dat het geheel ook gezien moet worden in het kader van de automatisering van het spoorwegemplacement Zwolle, die in de latere jaren zeventig valt en aansluit op wat genoemd wordt de noord-Veluwe-lijn. De NS maken ter plaatse dan ook één of twee voorstad stations. Als het allemaal zover is, dan is het leed verwacht men bij de NS wel geleden. Ittersum heeft weinig lust op dit alles te wachten. De wijkvereniging heeft B en W van Zwolle een ultimatum gesteld. Heethoofden spraken over een blokkade van de nieuwe IJssel- brug. Later is dat afgezwakt tot een actie, bijvoorbeeld bij de spoorweg overgangen. Intussen besloot men het voorlopig 'nog maar netjes te hou den', aldus secretaris Van der Sluis. Deze week begint men eerst nog eens een sticker-actie. Een driehoekje met het gevarenteken en de tekst 'Ontsluit Zwolle-Zuid'. Auto's, boerenkarren, brommers en de fietsjes van scholie ren worden er mee uitgerust. die on/ kunnen redden door Piet Hagen die Alert, die in Nederland onder meer door het Rode Kruis wordt verkocht. En sinds kort is in Neder land ook de talisman verkrijgbaar. Dat is een koperendoosje dat aan een bandje om de pols past. In een schakelband van een horloge kan de talisman de plaats van een paar schakels innemen. Maar al deze sysytemen hebben hun nadelen. Het zijn lapmiddelen, zoals mevrouw Rot zegt. En dan sluit ze de door het Rode Kruis verspreide penning van Medic Alert niet uit. Het voornaamste bezwaar van al die sysyemen is waarschijnlijk nog wel dat ze allemaal weer anders zijn. Daardoor is geen enkel systyeem al gemeen bekend. Als er een ongeluk gebeurt zal dus niet iedere helper meteen op zoek gaan naar die pen ning om de nek, die talisman aan de pols of dat kaartje in de binnenzak. Dat is een algemeen probleem. Daar naast heeft elk sysyteem zijn specifie ke voor- en nadelen. We zullen ze even de revue laten passeren. Het grootste bezwaar is waarschijn lijk dat je er altijd aan moet denken ze bij je te steken. En zelfs als je ze meeneemt ben je niet zeker van je zaak. Als je het colbert uit-doet heb je ook geen kaart bij je. Als je het handtasje niet meeneemt, waar moet je dan die kaart laten? Of als je het tasje met kaart wel mee neemt, wie garandeert dan dat het tasje na een ongeluk nog keurig op je schoot staat? Een papieren kaart is bovendien erg kwetsbaar. Water en vuur laten wei nig over van de noodzakelijke infor matie. Een ander bezwaar is dat deze kaarten soms ondeskundig wor den ingevuld. Dat geldt niet voor de kaarten van de maatschappij tot be vordering der geneeskunst, want die worden via artsen verspreid en dan kan de arts de medische gegevens invullen. Bij andere kaarten wordt dat ook vaak aanbevolen, maar een garantie dat dit ook gebeurt bestaat natuur lijk niet. De (medische) informatie- kaarten hebben verder het nadeel dat kinderen er niet bij gebaat zijn omdat ze zo'n kaart niet bij zich kunnen dragen. Nog een probleem: bij auto-ongeluk ken gebeurt het nog wel eens dat Samaritanen die barmhartiger zijn voor zichzelf dan voor het slachtof fer de portefeuille met inhoud buit maken. Dan is het slachtoffer niet alleen zijn geld, maar ook zijn iden tificatie-kaart kwijt. De meeste in- formatiekaarten hebben verder het bezwaar dat de tekst in het Neder lands is. Vooral nu mensen steeds vaker naar het buitenland gaan kan dat een nadeel zijn. Wie garandeert dat een Spaanse of Italiaanse arts dat allemaal begrijpt. Zelfs als de medische vaktermen hem duidelijk zijn zal er toch nog veel te raden over blijven. Een voordeel van de informatiekaart is in ieder geval dat hij meestal goedkoop is. De kaart van de Maat schappij kost een dubbeltje. Dat kan zelfs een kind van zijn zakgeld beta len. Vooral kinderen dragen nog wel eens adresplaatjes om hun nek. Het Amsterdamse Bureau Identificatie bijvoorbeeld verkoopt voor 5,75 plaatjes die door T.N.O. zijn goedge keurd. Dat laatste is niet onbelang rijk. Het plaatje mag geen scherpe randen hebben, mag de huid niet irriteren, moet van duurzaam mate riaal zijn gemaakt, en moet ook tegen grote hitte bestand zijn. Daarmee zijn al een paar voordelen opgenoemd. Het plaatje wordt op het lichaam gedragen en kan tegen water en vuur. Een nadeel zou kunnen zijn dat bepaalde informatie snel veroudert. De naam blijft meestal wel gelijk, maar het adres, de telefoonnum mers, sommige medische gegevens, enz. veranderen nog al eens. Het is de vraag of de drager van het plaat je dan ook snel een nieuw laat maken. Dat probleem doet zich ook bij andere systemen voor, maar dan is het nog altijd makkelijker iets op een geschreven kaart te veranderen dan in een gegraveerd plaatje. In december 1971 begon de heer J. W. Agetereek (postbus 15, Sant poort) met de introductie van de talisman in Nederland. In korte tijd verkocht hij via juweliers, drogiste rijen, apothekers en ANWB-kanto- ren meer dan 85.000 exemplaren. Mede dankzij de door hem gelegde contacten verbreidt het systeem (dat in Zwitserland is uitgevonden) zich nu ook snel in elf andere landen. Een voordeel van de talisman is dat hij klein is en onopvallend gedragen kan worden. Je loopt er niet mee te koop en dat is voor veel mensen belangrijk. Het koperen kastje door staat (zoals Esso heeft uitgetest) een fikse benzinebrand zonder moei te. Een ander voordeel is dat het strookje papier dat in het kastje zit opgeborgen vrij makkelijk weer ver vangen kan worden door een nieuw strookje. Ook veranderen en bij schrijven van kleine dingen kan nog, De prijs van de talisman ligt in de buurt van de tien gulden. Eenvoudi ger uitvoeringen zijn iets goedkoper. Een voordeel van de talisman is nog dat op het strookje met informatie in zes talen staat aangegeven wat bedoeld wordt. De penningen van Medic Alert zijn bestemd voor mensen die eigenlijk niet zonder een medische identifica tie kunnen. Suikerpatiënten, mensen met een allergie, mensen met mul tiple sclerosis, epileptici, zwakzinni gen, enz. Maar ook steeds meer mensen zonder een bepaalde kwaal kunnen bij Medic Alert terecht: dra gers van contactlenzen, mensen met een verklaring dat ze orgaan-donor zijn, enz. Het systeem verbreidt zich, hoewel het nog altijd te weinig bekend is. In Nederland dragen nu zo'n acht duizend mensen een penning van Medic Alert. De belangrijkste gege vens die op de penning staan zijn: de ziekte van de drager (als hij dat wil), zijn registratienummer en het telefoonnummer van het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag. In geval van nood kan de arts opbellen naar Den Haag en alle gewenste informatie opvragen. Een groot voordeel is ongetwijfeld dat het systeem in medische kring vertrouwen wekt. Een nadeel is wel dat de informatie niet la minute beschikbaar is. Als er geen telefoon in de buurt is of als het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag de in- gesprek-toon geeft kan kostbare tijd verloren gaan. Bovendien is de pen ning zo klein dat de gewone infor matie (het adres bijvoorbeeld) er niet op kan. Het lijkt dan ook het beste om de penning te dragen in combinatie met een van de andere systemen. Bij verkoop van de pen ning wordt de medische informatie- kaart van de Maatschappij trouwens meegestuurd. De penning kost twin tig gulden en is te bestellen bij Medic Alert, Sportlaan 600, Den Haag. Omdat alle systemen gebrekkig zijn wordt er nog steeds aan verbeterin gen gewerkt. Zo gaat de Maatschap pij Geneeskunst binnenkort een nieuw type kaart uitgegeven. Een vouwkaart met drie inlegvellen: een kaart voor toestemming tot orgaan transplantatie, een vaccinatie-kaart en een medicamentenkaart. In de toekomst zou men ook "nog aan een codicil kunnen denken (waarop staat dat je bij overlijden gecre meerd wil worden, of waarop bij voorbeeld staat dat je bij ernstige ongelukken niet gereanimeerd wil worden). De inlegvellen kunnen ge makkelijk vernieuwd worden. Maar mr. B. Schultsz, secretaris van de maatschappij, erkent dat ook de nieuwe kaart gebrekkig blijft. Er lijkt maar één oplossing te be staan: een medische registratie voor alle mensen per computer. In geval van nood kan iedere arts dan ter stond de informatie krijgen die hij nodig heeft. De enige voorwaarde is dat alle mensen een registratienum mer krijgen (en bij zich dragen). Het is duidelijk dat een dergelijk systeem alleen mogelijk is als de privacy van de drager gewaarborgd is. Het opzetten van zo'n 'volmaakt' systeem zal nog lang op zich laten wachten. In Zweden en Amerika zijn wel voorbeelden van geautoma tiseerde medische informatie-syste men. In Nederland bestaat een stichting medische registratie, die tot nu toe alleen voor ziekenhuizen werkt. Maar aan een medische computer registratie van alle Nederlanders zijn we nog lang niet toe. Het zou voorlopig al heel wat zijn als de mensen de reeds bestaande lapmid delen meer gingen gebruiken. De talisman: informatiestrook in doosje aan polsband ASts/rhof.- WiLLEti eÓB...-Y.I9Za.. sriiïv£5AMTVe<s_ SS __NL_.rt..._SAN/rpooR-r N-H f1 M H4le/u^/l*iui(unJili,|o\//' h-rij [1 Jryi-Jie v w /•ANL._OAi^3Z£6AlMÉVt..c,y*aTERK0F„t.e&A,.5/(MtPt5OSI_|l--- R.K. l—i1L..QZSIL--FAC1_.D. KRdC>NJBOR<».rOOCHTER^Ll.MMEr(_ aCAAG ..G6EJT£L,JK6 -H.JSfc. 0,23 - 37<fcZD^__ Sfl^rPooKrJiv„B0iTA.W-. EN HAAG 'Het zijn alle- omaal lapmiddelen', zegt me- touw A. Rot, adjunct-directrice an het Rode Kruis. De medi- informatiekaarten in de de adresplaatjes en Je pennngen om de nek, de talis- ïannen aan de pols: allemaal pmiddelen. 'Een goed systeem in geval van nood alle ledische en andere belangrijke ^gevens beschikbaar zijn be aat niet', die kaartjes, plaatjes, briefjes en inningen kunnen veel ellende lorkomen. Kinderen die de weg wijt zijn kunnen snel thuis ge acht worden. Mensen die een on- iluk krijgen kunnen snel geïdenti- ceerd worden. Van mensen met nstige ziekten is ook als ze iwusteloos raken toch terstond ikend wat ze het eerst nodig heb- en of wat ze persé niet mogen ebben. Als het erop aan komt kan snelle identificatie van levensbe- dingen die je wel weet, ergeet er iets aan te doen. armbandje van Medic Alert is als met autogordels: je weet het goed zou zijn, maar door mengvorm van onachtzaamheid roekeloosheid 'vergeet' je soms ze om te doen. dus gaan mensen vrolijk de op zonder iets bij zich te waaruit blijkt wie ze zijn, hun adres is, wie hun naaste zijn, aan welke ziekten ze welke medicijnen ze gebrui- die het beste met de voor hebben, proberen al lang iets aan te doen. Er is levendige handel in naamplaat jes voor kinderen. De koninklijke ri maatschappij tot bevordering der ge neeskunst verspreidt al jaren lang 'ia artsen medische informatiekaar- i|ten. In navolging daarvan hebben j>°k andere instanties informatie- Kaarten gemaakt: de farmaceutische hi Industrie, patiëntenverenigingen, be- b drijven, enz. Behalve kaartjes zijn f er ook penningen. Het meest bekend 17 is de penning van de stichting Me-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13