tiito moet zich ook an fiets aanpassen Bezetting gezinnen heeft resultaat: in groter huis 1 Muzikale oecumene in kerk St. Jan de Doper ewapende overval in iiinees restaurant Rederij Van Duyn krijgt 'Pelikaan' in de vaart Auto Heemskerk pii)nhoff komt i it later n Nieuwe Leidse Courant Duinen zijn weer brandgevaarlijk Subsidieregeling in Woubrugge •erhemdendief op Eterdaad betrapt I De Mercedes Diesel 1 is opmerkelijk zuinig'. Daaris het een diesel vooc Maar hij is daarbij èn veilig èn degelijk èn comfortabel. v Daaris het een Mercedes voo£ Voetganger dodelijk gewond op Rijndijk ftl-ff/KWARTET VRIJDAG 16 MAART 1973 geheel vrije banen nog een utopie in Leiden (toe yA een onzer verslaggevers te DEN Een alternatief verkeersplan kwam donderdagavond aan de orde tijdens een lezing door dogen dr H. A. Udo de Haas en W. ter Keurs voor de Leidse Volksuniversiteit. De beide bio- lardtn staan al lang op de bres voor liet milieubeh oud in Leiden en omgeving. Zo ageerden ze heftig ]n de aanleg van de Leidse Baan. 1 1 aatste tijd hebben ze een verande- in taktiek en doelstellingen aan- acht. In plaats van lange termijn fkten richten ze zich nu op korte jjn plannen. Een daarvan is het fietsenbanen in de stad Leiden n de omgeving. Een van de aan- ngen is het verschijnen van een 'Het openbaarvervoer op korte lvo%ijn'. Wethouder Kret verzocht om een reactie. Met een gedeelte de filosofie in het rapport (geen K verkeer in de binnenstad, althans reinig mogelijk) konden zij zich lran urlijk wel verenigen. Maar het ileem is: wat gebeurt er met de ^jeden daaromheen? 'Als daar alle- doorgaande vierbaanswegen ko- zo als de Churchilllaan, schieten we weinig op. Die wegen zuigen dan verkeer aan van buiten naar binnen, mensen gaan niet meer buiten om rijden, b.v. van Voorschoten naar Lei derdorp. Een heel reëel gevaar duikt nu al op bij de De Sitterlaan, waar over enige weken begonnen wordt met het aanleggen van een vierbaans- weg in een gebied waar tal van scho len zijn met veel overstekende kinde ren. Het gevaar van een racebaan dwars door Leiden is niet denkbeel dig, trouwens ook nu al kunnen we dat constateren. In de praktijk blij ken alle plannen het autoverkeer te bevoordelen ten koste van voetgan gers- en fietsverkeer, bijvoorbeeld de gevaarlijke kruising Hogewoerd Hooigracht/Watersteeg, de zgn. 'City- ld' rteerster aan pilaar gebonden o DEN Vier gewapende man hebben woensdagavond een val gepleegd in een Chinees aurant aan de Stationsweg. ^viertal kwam om even over ring'. Vroeger was daar nog wel over te steken, nu nauwelijks.' Openbaar vervoer 'De ontwikkelingen moeten dus duide lijk een andere richting op buiten Leiden en daarbinnen. Meer openbaar vervoer, natuurlijk, maar laten we ook de fiets niet vergeten', aldus De Haas en Ter Keurs. 'De fiets is niet ouderwets en biedt veel concrete voordelen. Hij is veilig, schoon, neemt weinig ruimte in, enz. In Den Haag verscheen enige tijd geleden een nota van een groep archi tecten die een groot aantal fietsbanen bepleitte dwars door de stad heen. Op dit ogenblik is al een groot aantal dingen concreet te doen, b.v. eenrich tingsverkeer voor auto's en niet voor fietsers, stoplichten differentiëren voor auto's en fietsers e.d. Op langere termijn moet er naast al die kleine dingen die zeer belangrijk zijn ook een echt plan komen. Zo kun je denken (aldus de nota, maar dat geldt ock voor Leiden) aan routes van woongebieden naar het centrum, naar scholen, naar het station, naar recrea tiegebieden. ADVERTENTIE DATSUN DEALER alfJLOFARENDSVEEN LEIDEN madelaan 1 Herengracht 79 01710-33861 SBURG De heer H. J. Von- staatssecretaris van cultuur, re- v ie en maatschappelijk werk, heeft weten dat hij in verband met de l itingsbehandeling in de Eerste ler, op 20 maart niet eerder dan mgeveer 17 uur in Rijnsburg zal zijn voor de opening van het ■J stencentrum. openingsprogramma is nu zo ge- rjigd dat eerst sprekers het woord waarna de staatssecretaris di- na aankomst de openingsplechtig- iej 'oepsonderwijs dupe eAiisteriële eisen refWIJK Het onderwijs heeft bij 'ereniging voor christelijk beroeps irwijs in 1972 normaal doorgang )n len vinden. In het jaarverslag 3ii It melding gemaakt van het feit hoewel de aanmelding voor het le leerjaar voldoende was, niet 1 een eerste klas kon worden be- n len voor de leraressenopleiding. ia punten rond deze opleiding ble- uï erg onzeker. Gesteld wordt dat )ds meer opleidingen worden ge- fen door de eisen die de minister ||iZo zal na 1974 de opleiding Na wenen zijn. vereniging exploiteert twee scho- de eerste christelijke Katwijkse strie- en Huishoudschool in de van Brakelstraat en de tweede stelijke Katwijkse Industrie- en houdschool 'Prinses Margriet- lol' aan de Meeuwenlaan. tienen het restaurant binnen en bestelde biefstuk met patat. Na de maaltijd moesten zij afrekenen, maar twee van de mannen die volgens ooggetuigen allen een Chinees/In disch uiterlijk hadden, trokken een pistool. Een der de deed daarop de overgordijnen van het etablissement dicht en de vierde sprak een serveer ster aan. Hij greep haar daarop vast en plakte een pleister op haar mond. Vervolgens werd de vrouw met een schakelketting aan een pilaar vastge bonden. Een bediende zag kans naar de eerste verdieping te vluchten en via het dak aan de overvallers te ontkomen. Tege lijkertijd werd een kok onder bedrei ging uit de keuken gehaald. Toen de overvallers merkten dat de bediende was ontsnapt, vluchtten ze door de voordeur de Stationsweg op. De da ders hebben verder niets ontvreemd, alleen de biefstuk met patat hebben zij niet betaald. Gisteren bleken de vier overvallers dezelfden te zijn, die later ook in As sen voor een soortgelijke tumult had den gezorgd. Zij zijn aangehouden aan de grens bij Nieuwe Schans en ge arresteerd. Aanpassen Wat doe je met de auto? Geheel vrije banen is vooralsnog een utopie. Die auto hoeft nog niet helemaal weg, maar die moet zich op die banen wel aanpassen, dat wil zeggen: langzamer rijden. Dat kan men bereiken door veel bochten of door drempels in de wegen. In woonwijken kan men met fietsbanen het verschijnsel bestrijden, dat er keihard gereden wordt door zo'n- woonwijk. 'Het is niet voldoende de mentaliteit te veranderen van au tomobilisten, en ze minder hard pro beren te laten rijden. Het gaat om de hele verkeersstruktuur, je moet een wijk als wijk veilig maken en alleen auto's toelaten die zacht rijden en die bij de wijk betrokken zijn, dus bewo ners en leveranciers', aldus de inlei ders. Wie interesse heeft voor de verkeers problematiek van Leiden en speciaal wil kijken wat er nu mogelijk is met Hoek Hooigracht/Hogeweerd (boven) en de Sitterlaan: alle plannen bevoor delen autoverkeer. de fietsbanen, kan zich opgeven voor een werkgroep. Secretariaat: Zoölo gisch Laboratorium, Kaiserstraat, Lei den, de heer red Veerkamp. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORE VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS KATWIJK Reder H. van Duyn uit de Jan Tooropstraat krijgt bin nen afzienbare tijd een nieuw schip, dat herinneringen zal oproepen aan het verleden. Dezer dagen kwam het casco van de KW 88 uit Oostende naar IJmuiden. Het is een zusterschip van de 'Rosemarie', de KW 34 van rederij Nic. van Duyn, die onlangs te water werd ge laten. Volgende week zal de KW 88 naar Katwijk worden gebracht om bij ma chinefabriek Zwitser te worden afge bouwd. In juni hoopt de heer H. van Duyn z'n nieuwe aanwinst ter vis vangst zee te laten kiezen. Het is de vierde boot van Van Duyn. In de vaart zijn de schepen KW 52 fjfjntltim •Sola Gratia', KW 113 'Wilma' en de KW 127 'Klazina Marijke'. De KW 88 betekent een voorlopige uitbreiding van de vloot van Van Duyn. Voorlo pig, omdat de KW 52 op de nominatie staat te worden verkocht. Haverstraat-families vonden het welletjes armond heeft De nieuwe aanwinst zal 'Pelikaan' heten en aan die naam is een aparte geschiedenis verbonden. De heer H. van Duyn hierover: 'Mijn vader en zijn broers hadden vroeger een bom- schuitje, de KW 113. De boten hadden vroeger bijnamen. Die van mijn va der, die bekend stond als 'de kleine boot', heette 'De Pelikaan', gezien de grote zeilen. De KW 88, die werd de 'grote boot' genoemd. De K W88 ligt zomers altijd bij de vuurtoren, als herinnering aan vroeger. Alle boten hadden vroeger een bijnaam. Zo had je bijvoorbeeld ook 'De Blikke Trom mel'. Ik vond het leuk om aan het verleden te herinneren en daarbij is het nog origineel ook. De KW 113 kon niet, omdat ik die al in de vaart heb. De KW 88 is het nu geworden, hetzelfde visnummer als de bomschuit bij de vuurtoren. En als naam koos ik 'De Pelikaan', wat destijds de bijnaam was van de 'kleine boot' van mijn vader en mijn ooms.' 'De Pelikaan', KW 88, attendeert der halve op een brok Katwijkse historie. De motorviskotter is 33 meter lang met een 1015 pk Storkmotor. Het schip voldoet aan de eisen diesde visserij in deze tijd stelt en betekend een fraai stukje vernieuwing van de Katwijkse vloot Overigens is er nog een moderne viskotter in aanbouw, eveneens een zusterschip van de KW 34. Het wordt de KW 187, gebouwd in opdracht van rederij C. van der Plas, eveneens te Katwijk aan Zee. Dit schip zal medio september in de vaart komen. KATWIJK Gisteren werd in Kat wijk de eerste duinbrand van dit jaar gesignaleerd. Door onachtzaamheid van een paer jongens die een bran dende sigarettepeuk weggooiden is 50 vierkante meter duin in rook opge gaan. Vooral omdat het de laatste tijd vrij droog is, worden bezoekers van de duinen er op gewezen dat het gevaar voor bos-, duin- en heidebran den weer groot is. WOUBRUGGE De raad van Wou brugge heeft onlangs een nieuwe ver ordening inzake het verlenen van sub sidie aan culturele verenigingen, jeugd- en sportverenigingen aangeno men. Wat betreft de muziekverenigingen is de bijdrage als volgt vastgesteld: Spe lend in de vaandel-afdeling of supe rieure afdeling 1750 per jaar; afde ling uitmuntendheid 1500; eerste af deling 1250; tweede afdeling 1000; derde afdeling 750; vierde afdeling 500. Bij de tamboer- en pijperkorp sen worden subsidies verleend varië rend van 500 tot 800. Wat de sportverenigingen betreft gel den ondermeer de volgende maatsta ven. E en basisbedrag van 500 per jaar; 6 per jaar voor elk werkend lid beneden de 18 jaar en wonend in de gemeente; 12 pet van de salariskos ten van een bevoegde trainer; 10 pet van de contributie-opbrengst, maxi maal 1000 per jaar; 8 pet van de opbrengst aan donaties. 1 chting Eigen Miingbezit RMOND Om tot de realisering een project van eigen woningen kunnen komen is de 'Stichting en Woningbezit' opgericht, die ten heeft het bevorderen van eigen üngbezit in deze gemeente en leni- van de woningnood, de verbete van de volkshuisvesting en de '"ging van de leefbaarheid bevor- lijk zijn. De oprichting geschiedde •verleg met het gemeentebestuur, bestuur wordt gevormd door bur- leester W. F. de Vreeze (voorzit- gemeentesecretaris P. J. Baas Tetaris) en de heer Th. A. P. (penningmeester. Met het aanne- sbedrijf Panagro wordt reeds ge- oken over de mogelijkheid de wo gen door dit bedrijf te laten bou- Woensdagnacht heeft de pt'e een 33 jarige Leidpnaar zonder toop op heterdaad betrapt toen hij een bedrijf aan de Rooseveltstraat phemden aan het stelen was. Toen Politie, na een tip arriveerde, had löan al zes dozen met overhemden buiten gebracht. Men onderzoekt of de man ook iets heeft te maken diefstallen in hetzelfde bedrijf «e tijd geleden. oog en laag water DV'jK AAN ZEE Vrijdag 16 maart: I .n oe,r 128 en 13-46 uur- laag water 1 «n 21.57 uur. Gewend aan krappe ruimte, vermaakten de gezinnen Landré en Kramer zich gisteren best in de wacht kamer van bureau huisvesting. LEIDEN Na een dag lang de wachtkamer van het gemeentelijk bureau Huisvesting aan de Hooigracht te hebben bezet, zijn gisteravond nog twee grote gezinnen uit de Haver- en Gortebuurt door wethouder Ham zij het tijdelijk aan een betere woning geholpen. De beide gezinnen zijn afkomstig uit de Haverstraat en leven daar al gerui me tijd onder mensonwaardige om standigheden, hetgeen nog verergerd is door een uiterst kleine behuizing. Het gevolg was, dat de kinderen om de haverklap ziek werden en de span ningen in het gezin steeds groter. Gistermorgen gingen de dames Lardé en Kramer wederom naar het bureau Huisvesting, nu echter met beider voltallige gezinnen. Toen een ambte naar hun voor de zoveelste maal een machteloos 'Nog even geduld' mee deelde, trokken de gezinnen in de wachtkamer en zeiden niet eerder op te stappen, dan dat ze iets positiefs zouden hebben gehoord. Leden van de Bond van Huurders Woningzoekenden en een aantal buurtgenoten ondersteunden de actie. De kinderen vermaakten zich met spelletjes. De dames hadden thermos flessen en voedsel meegenomen en maakten inderdaad geen aanstalten om op korte termijn te vertrekken. Het zou overigens vroeg in de avond worden voor zij weggingen. Reden wellicht, waarom wethouder Ham van vvolkshuisvesting zich gister- raiddag bij hen voegde. Hij - hoorde hun problemen aan en was al gauw overtuigd van de ellende, waarin de gezinnen moeten leven. Ham gistera vond: 'We hebben toen naarstig ge zocht en inderdaad wat gevonden. Maar begrijpt u goed, dit kan natuur lijk één keer, omdat er in Leiden gewoon zomaar geen woningen voor grotere gezinnen leeg staan. Het heeft ons de grootste moeite gekost'. Met medewerking van de woning bouwvereniging Eensgezindheid kon voor het gezin Lardé een woning worden gevonden in de Munniken- straat, die tijdelijk onderdak zal moe ten bieden aan de acht personen tel lende familie. Zij mogen daar blijven wonen, totdat definitief een beter huis voor hen is weggelegd. Hemel op aarde Voor het gezin Kramer (negen kinde ren) kon een oplossing worden gevon den in de Leemansstraat, waar een woning van de Gemeentelkjke Wo ningstichting op dit moment leeg staat. Deze was in principe toegezegd aan een ander gezin, maar hierover was nog geen besluit gevallen. Wethouder Ham toonde zich gistera vond erg blij, dat de gezinnen gehol pen zijn. 'Het is een hemel op aarde vergeleken bij de huizen, waarin die mensen woonden. Ik heb het gezien. Drie slaapkamertjes onder één schuin dak, dus u begrijpt wel. De mensen waren ook in- en ingelukkig'. Ook over de huur waren de families Lardé en Kramer best te spreken. Deze schommelt rond de honderd gulden. Het gezin Kramer heeft de meeste kans om definitief in zij nieuwe huis te blijven wonen, naar - aldus we thouder Ham - voor beide is deze oplossing nog tijdelijk. 'Bij minder urgente gevallen zou de bezetting echt door de politie zijn ontrumt, in dit geval zou dat te hard zijn gewees- REGIO L3 /advertentie; f Een Mercedes Diesel heeft een 2000 of 2200 cc motor. Brandstofverbruik: nauwelijks meer dan 3,5 cent per km. Maar een Mercedes biedt meer dan zuinigheid alléén. Een rotsvaste wegligging met een hoge mate van veiligheid en rijplezier. Krachtige schijfremmen. Een veiligheidskooi. Perfecte stoelen. Een fluisterdiesel, trillingvrij opgehangen in een rammelvrije carrosserie. Juist die eigenschappen geven de Mercedes Diesel zo'n hoge inruilwaarde en dus een zeer lage afschrijving per kilometer. Ook na vele jaren trouwe dienst. Dat doet geen enkele diesel hem na. Wanneer mogen wij u noteren voor een proefrit? Een kleine berekening leert dat een Mercedes Diesel bil 35.000 km per jaar al voordeliger is dan een benzinewagen van 12.000,- of meer. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 69303 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 52643/4 AUTOMOBIELBEDRIJF D. VAN NIELEN, Sub-dealer van Rooyakkers N.V., Oegstgeest - Alphen a.d. Rijn, Wilhelminalaan 13-17, tel. 01720- 72884/91291. KATWIJK A.D. RIJN Omdat voor de gewone concerten van de Harmo nie Katwijk de laatste jaren de be langstelling taande, zelfs als er caba ret na was, heeft het bestuur het deze keer eens heel anders aangepakt Voorzitter Verhart gewaagde met een blij optimisme in zijn stem van een 'oecumenisch Katwijk-Rijns concert' en hij stelde de vele medewerkenden van allerlei kerkelijke kleur voor: be halve de harmonie zelf, als de 'deugd in het midden' ook het christeijk gemengd koor Cantate Deo (onder Bas Sierevelt), het R.K. Kerkkoor St. Cecilia (onder P. Noordermeer), het gereformeerd jeugdkoor The Revival Singers (onder Jac. Colijn), de hier bekende tenor Cees Barnhoom en de organist P. Zwart. Men had zeker geen betere concert zaal in heel Katwijk kunnen vinden dan de R.K. kerk St. Jan de Doper. In akoestisch opzicht overtreft deze ruimte veruit alles, wat er in het dorp aan kerken en zalen te vinden is. De klank van koren en instrumen ten komt gaaf en helder, zonder de minste verdoezeling over. Alle lijnen van het contrapuntische weefsel zijn heel goed te volgen. Het ietwat rommelige karakter van het programma was onder de gegeven omstandigheden moeilijk te voorko men. Zo pasten, bijvoorbeeld, de ope ra-suite uit Grétry's 'Zémire et Azor' en. later, de 'Mixed Pickels' in de overwegend geestelijke omgeving. En verder was het ook op dit gebied nogal wat dooreen gehutseld. Het al gemeen karakter kon men goed popu lair noemen. De Harmonie behoefde een vrij lange aanloopperiode. Het inleidende 'Steal Away' liep nog niet. Meestal werd er aardig goed gemusiceerd, maar het moest niet té ingewikkeld zijn, zoals het middendeel van de overigens toch wel lot gespeelde Passepied, waar het verband even zoek raakte. In de begeleidingen voldeed het spel zeker. Kruidenierszaak Kroon 65 jaar in Abbenes ABBENES Vandaag, 15 maart, be staat de firma Kroon in Abbenes 65 jaar. De heer C. Kroon nam de krui denierszaak destijds over van ene Koos Mosterd. Later nam zijn zoon G. Kroon, nu 62 jaar, de winkel weer van zijn vader over. Hoewel de heer G. Kroon sr. nog dagelijks in de zaak is te vinden, is het nu toch eigenlijk G. Kroon jr. die er de scepter zwaait 'Senior* is in het huis bij de winkel geboren en getogen en heeft er tot voor kort altijd gewoond. Nu woont zijn zoon er; zélf zit de heer Kroon sr. nu in een bejaardenhuisje in Ab benes. De firma Kroon heeft een uitgebreide 'uitbreng-wijk'. Er zijn boeren die al vijftig jaar klant zijn en maar hooguit zeven keer in de winkel zijn geweest. Overigens is het kruideniersbedrijfje 'van toen' uitgegroeid tot een grote zelfbedieningszaak. Afgezien van het niet erg zuivere 'Ave Verum' zong Cantate Deo in samenwerking met de tenor, mooi gaaf en stijlvol het 'Pueri Concenite' van Von Herbeck en Francks 'Panis Angelicus'. St. Cecilia verraste met fraaie uitvoeringen van 'Ecce Quomo- do Moritur* (Handl) en het schone gregoriaanse 'Puer Narus Est'. Het jeugdkoor zong goed gesloten en beheerst enthousiast onder andere het pittig gesyncopeerde 'Dit is de wereld' en vrij luchtig opgenomen, 'Jesus bleibet meine Freude' met golvende orgelbegeleiding en slagwerk. Het klonk nog goed óók. Met Bach kun je toch werkelijk alles doen. De stem van Cees Barnhoom kwam in deze ideale kerkruimte even voor delig uit als al het andere. Zijn timbre en voordracht konden in de genoemde werken en, in mindere ma te, in 'The Holy City' voortreffelijk passen in deze sfeer. Zijn zang maakte meer indruk dan ooit Organist Zwart speelde bekwaam en echt muzikaal. Begeleid door de Har monie (onder de deugdelijke aanvoe ring van P. Baart) zong ook het publiek enige malen. Johan van Wolfswinkel Lisse voelt niet voor openbare commissies LISSE Woensdagavond heeft de gemeenteraad zich uitgesproken tegen openbaarheid van verg aderingen van de raadscommissies. De heer Zeeberg (D'66) wilde, dat niet-raadsleden die wel deskundig zijn, in de commissies het woord kunnen voeren. Voorts had hij herhaalde malen het pleit gevoerd voor openbaarheid van dec ommissies voor het publiek. Over deze punten werd een discussie gevoerd, waaruit bleek dat het bij de raadsleden geen steun vond. De raad nam met vreugde kennis van de instelling van een schooltandver- zorginigsdienst. Op de vraag van de heer Smith (P.C.) over plan-Blokhuis deelde de voorzit ter mee dat Ged. Staten in april met inwoners willen spreken die tegen het plan bezwaar maakten. Tot lid van de commissie Sport en recreatie werd de heer W. van der Geest teRij pwetering benoemd. HAZERSWOUDE De 27-jarige P. W. J. de Jong werd gisterochtend om tien voor half tien gegrepen door een auto toen hij ter hoogte van de maawderij 'De Hoop' de rijbaan over stak. Kennelijk heeft het slachtoffer de auto, die werd bestuurd door een 45-jarige man uit Voorschoten, niet gezien. De heer De Jong werd door de EHD naar het AZ in Leiden ver voerd, waarhij een uur later aan zijn verwondingen is bezweken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3