Burger gaat door zonder overleg met confessionelen UW ihiswa Ali Bhoetto nodigt Indira Gandhi uit Watersporters! lina laat Amerikaanse piloten vrij In deze krant Moskou draagt Tito voor als kandidaat Vredes-Nobelprijs Conflict bij Wereldomroep Hanoi krijgt waarschuwing van Nixon Inbreker was in slaap gevallen Voor halfmiljoen heroïne gepakt krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Mieiiwe Leidse Cowamit STELIJK dagblad voor leiden en omgeving Telefoon 31441 VRIJDAG 16 MAART 1973 53ste jaargang no. 39 Wij kunnen u alles leveren voor uw BOOT. Komt u eens langs. Te veel om op te noemen. STÏÜSr? A. DE WIT-WATERSPORT OUDE VEST 111 LEIDEN Tel 25328 Parkeergelegenheid. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur na heeft gisteren de laatste twee Amerikaanse piloten die het gevangen hield vrijgelaten. Het zijn de arige majoor Philip Smith (rechts,) en de 35-jarige luitenant-kolonel Robert Flynn (tweede van s), die op hun vlucht van Hong Kong naar de vliegbasis Clark op de Philippijnen werden vergezeld r twee vertegenwoordiger van het Rode Kruis. (ADVERTENTIE) 16t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17en 19-22 uur; tot 14 jaar f 2,- zondags10-17uur, TT biljetten Toegang 14,- aan NS stations igezcgd ben nu al over de schrik heen ïslotte heb ik al jaren gewe- dat het een keer zou gebeu- M. A. J. van Velzen, Amster dams sigarenwinkelier en hou der giro-kantoor, kort na een overval. Zonnig Droog weer met zonnige perio den. Maximum-temperaturen van 1 tot 11 graden bij een over wegend matige wind tussen noord en oost. Morgen en overmorgen: over wegend droog, af en toe zon en meest normale temperaturen. Morgen zon op: 06.50 zor. onder: 18.48 maan op: 17.27 maan onder: 05.53 In een toespraak in Sihala bij Rawal pindi, de hoofdstad van Pakistan, zei Bhoetto verbaasd te zijn over de be zorgdheid van India. Hij verzekerde dat de militaire uitrusting die Pakis tan van Amerika krijgt, geen bedrei ging vormt voor India. Voorts herin nerde hij er aan dat India zelf belang rijke militaire bijstand van de Sow- jet-Unie ontvangt en dat Pakistan daar nooit tegen heeft geprotesteerd. Bhoetto verklaarde dat het in het belang van het gehele subcontinent zou zijn, als India niet overdreven zou reageren op de hervatting van de militaire leveranties. Er is geen spra ke vaneen bewapeningswedloop. Pa kistan zal slechts ontvangen wat het nodig heeft voor de verdediging van zijn huidige grondgebied. Het gaat om 300 legervoertuigen, onderdelen, para chutes en vliegtuigmotoren,- die al ke van een bewapeningswedloop. Pa- tan het huidige Bangladesh in 1971 waren besteld. Amerika zette toen de leveranties aan India en Pakistan stop. Twijfel Over de verdediging van Pakistan zei Bhoetto: 'We hebben minimale be hoeften aan militaire uitrusting. Als India probeert te verhinderen, dat dit minimum in stand wordt gehouden, heeft Pakistan reden om twijfel te koesteren aan de bedoelingen van In dia. Niettemin noemde de Indiase minis ter van buitenlandse zaken, Swaran Singh, de hervatting van de leveran ties een ernstig probleem voor de veiligheid van India. Hij dreigde dat het Amerikaanse besluit een nadelige invloed zal hebben op de betrekkin- gen tussen India en de Verenigde Staten. Parlementsleden hadden de stap van Washington vijandig ge noemd. rbeidskamer gewenst oor stakingszaken Binnenland Daf in staking 5 Discussie over SER7 Hiswa weer groter 14-17 Buitenland België vreest actie Palestij- nen Droogte in Intik MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft erop aangedrongen dat de No belprijs voor de vrede wordt toege kend aan de Joegoslavische president Josip Broz Tito. Nikolai Tichonow. voorzitter van het Sowjet-vredescomité, heeft het comité voor de Nobelprijs in Oslo een brief gezonden waarin de kandidatuur van Tito wordt gesteund. Tito zou zich voortdurend hebben geschaard aan de zijde van de vredelievende krachten, die strijden voor vrijheid, onafhanke lijkheid en veiligheid. RITA Kerk Dominee en cabaret2 Sport Ontslag voor Zalai 13 Bockcuctnlagc 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton G Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Pon op de plaat 7 Puzzel 11 Kunst 11 'Neem me niet kwalijk, maar ik moet een geheim gesprek Formateur meet loyaliteit in fracties Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur Burger zal, naar veler verwachting, vandaag op eigen houtje beginnen het kabinet-Den Uyl te voltooien. Het lijkt er op dat Schumann biedt hij zal afzien van verder overleg met de confessionele fractieleiders en dat hij van plan is, volgende week een complete ploeg aan de fracties van KVP, PoHipidoU ARP en CHU te presenteren met de vraag of zij dit kabinet al dan niet wil- len gedogen. Ontslag1 UUlt Pakistan sust India RAWALPINDI, NEW DELHI (Reuter. AFP. UPI) Naar aan leiding van de felle reactie van India op de hervatting van de Amerikaanse militaire leveranties aan Pakistan, heeft de president van dit land, Zoelfikar Ali Bhoetto, de premier van India, mevr. Indira Gandhi 'voor de derde en laatste maal' uitgenodigd voor een officieel bezoek om de impasse in de betrekkingen tussen beide landen te doorbreken. De formateur zal daarbij precies wil len weten hoeveel confessionele frac tieleden het kabinet al clan niet van tevoren afwijzen om de vraag te kun nen beantwoorden of het kabinet re delijkerwijs kan rekenen op voldoen de steun in de Tweede Kamer zoals ongeveer in zijn opdracht van de koningin staat. Intussen heeft de formateur zich gis teravond de steun van de vakbewe ging verworven tijdens het gesprek met de voorzitters van de drie vakcen trales, A. de Boon (NVV), P. J. J. Mertens (NKV en J. L.ANSER (CNV). Na afloop van dit onderhoud lieten deze drie als vertegenwoordi gers van het overlegorgaan weten dat zij 'heel duidelijk' de indruk hadden gekregen dat in het programma van het kabinet rekening is gehouden met de wensen voor 1973 van de vakcen trales. Genoemd werden daarbij de volgende onderwerpen: volkshuisves ting, inkomensbeleid, werkende jonge ren, onderwijs en democratisering van de onderneming. De drie voorzitters voegden hieraan weliswaar toe. dat zij zich tegenover elk kabinet, van welke samenstelling dan ook, zakelijft zullen opstellen maar anderzijds kon er geen misver stand over bestaan, vat zij wensen dat de formatiekeuze slaagt. NKV-voorzit- ter Mertens ging daarbij het verst door nog eens te herhalen, dat hij kandidaatministers uit zijn organisatie niet zal ontraden in het kabinet te gaan zitten, zelfs tegen de wil van fractieleider Andriessen in Tk zal mij aan het oordeel van de fractieleider van de KVP niets gelegen laten lig gen', aldus de heer Mertens. Hij zei bovendien te hopen dat de KVP-frac- tieleden die uit NKV-kring komen, hun afkomst niet zullen verloochenen. Zelf uitgeschakeld Dat de heer Burger niet meer voelt voor overleg met KVP-fractieleider Andriessenen zijn AR-collega Aantjes valt af te leiden uit de wat korte brief die hij hun gisteren heeft ge stuurd De formateur reageerde daar in op de opstelling van de confessio nele fracties, namelijk dat de CHU in Van een medewerker HILVERSUM Bij de Wereldom roep is een conflict ontstaan tussen directie en buitenlandse redacteuren. Het beleid van de directie is erop gericht de buitenlandse medewerkers aan te stellen op contracten die drie, vier of hoogstens vijf jaar lopen. De Nederlandse staf van de Werel domroep heeft zich solidair verklaard met de buitenlandse collega's. De buitenlandse medewerkers zijn di kwijls getrouwd en hebben kinderen op Nederlandse scholen. Zij voelen er niets voor als een soort wegwerp- gastarbeiders op niveau te worden behandeld. WASHINGTON (Reuter) President Richard Nixon heeft Hanoi gewaar schuwd dat een voorzetting van het infiltreren van wapens en militaire uitrusting in Zuid-Vietnam 'tamelijk ernstige gevolgen' kan hebben. Nixon, die niet vertelde welke gevolgen dit zouden zijn, noemde de Noordvietna- mese infiltraties een schending van de bestands overeenkomst. Op een persconferentie zei Nixon voorts dat de VS hun bezorgdheid direct hadden kenbaar gemaakt aan Hanoi cn dat de regering daar de waarschuwing niet lichtvaardig moet opvatten. Nixon gaf te kennen vooral ontstemd te zijn over de wapens, die uit Noord-Viet- nam naar het zuiden zouden gaan via de Ho Tsji Minh-routc. elk geval deel zal moeten uitmaken van het kabinét-Den Uyl en dat een groot aantal programmatische punten eerst moet worden doorgesproken. 'U doet het in de publiciteit voorkomen alsof ik de CHU zou hebben uitge schakeld, terwijl mijn uitvoerige des betreffende betoog geen andere strek king heeft dan duidelijk te maken, dat naar mijn mening de CHU zich zodanig heeft opgesteld dat verder gaan met deze groepering geen uit zicht biedt, waar die zich zelf in feite uitschakelde', aldus mr. Burger. Onaangenaam Volgens de formateur zijn de moei lijkheden met een bevredigende rege ling voor de CHUnog niet opgelost. Hij verwachtte dat dan opnieuw de 34 programkwesties die de heer Andries- Van een verslaggever ROTTERDAM Het personeel van een coffeeshop in Rotter dam vond gistermorgen een zijn roes uitslapende man achter de bar aan. Het bleek de 41-jarige los-werkman J. N. uit Dor drecht te zijn, die 's nachts via een ruit binnengekomen was om de kassa te lichten. Die bleek maar vijftien gulden te bevatten en vermoedelijk te leurgesteld sprak hij daarna de aanwezige voorraad drank aan. sen heeft genoemd, aan de orde zou den komen. De verklaringen van de heer Aantjes hadden hem in deze opvatting gesterkt. Daarna zou zich dan nog het obstakel van de beman ning van het kabinet voordoen. In dit verband merkte de heer Burger op dat heer Andriessen niemand van zijn fractieleden heeft aanbevolen die pro gressief plegen te worden aangeduid'. Een uitzondering maakte hij voor de kandidatuur van minister Van Agt (justitie die ook deel uitmaakt van de KVP-fractie. De heerBurger zei de onaangename indruk te hebben dat de confessionele fracties hem voor de noodzaak stellen 'zijn formatie-activiteiten met of zon der nader overleg te moeten gaan afronden'. De fractievoorzitters Andriessen en Aantjes reageerden verbaasd op de brief Burger juist nadat hun fracties de bereidheid hadden getoond hun visie te herzien. Veel confessionele fractieleden zouden nu sympathieker staan tegenover de formatie-Burger. 'En hu dit', zei de heer Aantjes. Fractieleider Andriessen gaf te ken nen dat hij nog steeds bereid is te praten over het verdere verloop van de formatie. Het is niet zeker welk standpunt de confessionele fracties zullen innemen wanneer ze volgende week met lit kabinet-Den Uyl geconfronteerd wor den. Aangenomen wordt dat de heer Burger speculeert op het ontbreken van een redelijk alternatief. Datz ou een regering met de VVD zijn cn dat is voor veel confessionelen onaantrek kelijk. PARIJS (AFP, Reuter) Mau rice Schumann, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, die er zondag niet in slaagde zijn parlementszetel te behouden, is afgetreden. Ook minister van justitie René Ple ven, die evenmin zijn zetel in het parlement wist te heroveren, heeft president Pompidou zijn ontslag aan geboden. Dit is gisteren in Parijs bekendgemaakt. De plaats van Schu mann za 1 tijdelijk worden overgeno men door André Bettencourt. In Pa rijs wordt rekening gehouden met dc mogelijkheid dat Bettencourt de defi nitieve opvolger van Schumann zal worden. Als andere kandidaat is Alain Peyrefitte, voorzitter van de gaullisti sche partij UD, genoemd. Volgens de Franse wet behoeft een minister geen lid van het parlement te zijn. In de afgelopen jaren is het echter regel geworden dat mi isters zich kandidaat stellen voor de Natio nale Vergadering. Zowel Schumann als Pleven heeft sinds 1945 een zetel in het Franse parlement bezet. AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse narcotica-brigade hebben veertien kilo zogenaamde kor- relheroïne in beslag genomen. De par tij, die een half miljoen waard moet zijn, werd gevonden bij vijf Hong- kong-Chinezen. die bij een hotel wer den aangehouden. Formateur Burger (rechts) was in hemdsmouwen toen hij de voorzitters van de drie vakcentrales ont ving. V.l.n.r. de heren De Boon (NVV). Lanser (CNV) en Mertens (NKV). noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een (trant ook voor uw buurmon. Zet hem vondoog nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Zie ook pag. 9 mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje {flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen E( n postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1