r Eensgezinde optreden werkgevers doorbroken UW warwinkel hiswa VS leveren Israël nog 48 moderne oorlogsvliegtuigen Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding feyenoord okuit ^VB-beker oessein geeft aoed gratie Geld inzamelen voor meer hartoperaties Ook prinsjes naar wintersport Als stakingen te lang duren: andere landen inschakelen nordia varsseveld tel. 08352 - 8888- Salaris deelnemers huisartsenopleiding Zeil van 65 x 165 meter uit één stuk krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Courant ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING tastraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DONDERDAG 15 RIAART 1973 53ste jaargang no. 38 „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden Tel. 20868 Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur n onze sportredactie [STERDAMDe kwartfinales van strijd om de KNVB-beker hebben eren de nodige verrassingen opge- iid. Feyenoord, FC Den Haag en Twente slaagden er niet in de ste vier te bereiken, renoord moest bij NEC in Nijme- de derde zware klap binnen enke- weken incasseren (het 1-0 verlies idt de Rotterdammers ook van de lostprijs', de KNVB-beker), FC Den jg verloor na een 1-0 voorsprong eigen terrein met 1-2 van NAC, in j eerder stadium van het bekertoer- li al bedwinger van Ajax, en FC ente tenslotte werd in Alkmaar ir het op papier kansloze AZ'67 Iuisterd. De Twentenaren, afgelo- zondag nog de bejubelde overwin- :s van Feyenoord in de Rotter- ose Kuip mochten uiteindelijk blij dat het verlies tot 1-0 beperkt ast NEC, NAC en AZ '67 plaatste rta zich bij de laatste vier door in dhoven PSV met 1-0 te verslaan. uitgebreide reportages over de VB-bekerstrijd zie pag. 15 en pag. [MAN (UPI) Koning Hoessein Jordanië heeft gratie verleend Aboe Daoed, de Palestijnse leider ter dood was veroordeeld. Eerder de koning het vonnis bevestigd, acht leden van de Zwarte Septem- die drie gegijzelde diplomaten in Soedanese hoofdstad Khartoem ibcn vermoord, hadden onder meer vrijlating van Daoed geëist. h Van een verslaggever UTRECHT Onder het motto Vol verwachting klopt ons hart' gaat de Nederlandse Hart- 1 patiëntenvereniging een jaar lang geld inzamelen om uitbrei ding van hart-chirurgische cen tra mede te kunnen financieren. De actie start met een feest- nacht in het Amsterdamse Car ré in de nacht van zaterdag 31 maart op zondag 1 april. Beken de artiesten als Lenny y Kuhr, leden van de groep van de musical Hair, de Amsterdamse politiekapel, Boy y Edgar's Big Band en de Sissies hebben hun medewerking toegezegd. De actie is nodig omdat de meeste hartchirurgische centra, aldus de heer Fievet, voorzitter van de vereniging, door geldge brek niet optimaal kunnen wer ken. Of er ontbreekt geld om extra personeel aan te trekken of er zijn geen financiële moge lijkheden om investeringen te verrichten. Volgens de heer Fievet schiet de overheid tekort, vooral om dat vaststaat dat het aantal hartoperaties dient te worden verdubbeld. at het nemen van energie be- (parende maatregelen uiterst be- ngrijk wordt, kan niet voldoen- worden beklemtoond. Dr. ir. H. Hoog op symposium wereldenergiehuishouding togezegd Zonnig Droog weer met zonnige perio den. In het noorden van het land overdrijvende wolkenvelden. Maximum-temperaturen om streeks 8 graden Celsius. Zwak ke tot matige wind tussen noord en oost. Morgen en overmorgen: tijdelijk meer bewolking, overigens wei nig verandering in weertype. Morgen zon op: 06.53 onder: 18.46 maan op: 16.09 onder: 05.35 RITA 'Geen ruzie meer. We doen het doelpunt over in slow motion.' Contactgroep werkgevers metaal sprak met bonden Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Aan liet eensgezinde optreden van de werkgeversorganisaties in de metaal is gis teren een einde gekomen. Een delegatie van de Contactgroep voor Werkgevers in de Metaalindustrie heeft in Rotterdam een informeel gesprek gevoerd met twee vertegenwoordigers van de industrie bonden, de heren H. Bode en W. Wamsteker. Gisteren is ook een werkgever gezwicht voor de eisen van de industriebonden. Gisteravond zijn prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen voor 'n wintersportvakantie naar Lech vertrokken. Ook koningin Juliana, die in verband met de kabinetsformatie was teruggekeerd, reisde mee. De prinsjes Johan Friso en Willem-Alexander waren voor deze trein reis getooid met conducteurspettcn. New York Times onthult: NEW YORK (AFP) President Nixon heeft Israël toegezegd, ÏH dCZC ïüPSWt 48 straalgevechtsvliegtuigen te leveren en technische bijstand te verlenen bij de fabricage van dc Israëlische Super-Mirage. Na KONI in Oud-Beijerland en Jolem- tex in Neede heeft het textielbedrijf Cralon in Veenendaal (400 werkne mers) overeenstemming bereikt met de vakbondsdelcgaties. Het resultaat van de besprekingen zal binnenkort aan de leden van de bonden voorge legd worden. Bij de Contactgroep zijn zeshonderd ondernemingen voor het merendeel kleine en middelgrote metaalbedrij ven met in totaal 35.000 werkne mers aangesloten. De Contactgroep is tot een informeel gesprek overgegaan Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK 'Wanneer een sta king op mijn werf te lang gaat duren, zal ik niet aarzelen om opdrachten voor de bouw van schepen aan buiten landse bedrijven te verlenen. Ik denk daarbij aan Joegoslavische. Oost-Duit se en Poolse werven. Het behoeven overigens niet speciaal communisti sche landen te zijn. Ook werven in Spanje of Portugal komen daarvoor in aanmerking.' Dit is de reactie van scheepsbouwer Adrie Klip in Lekker- kerk op het ultimatum van de indus triebonden voor zijn scheepswerf Van Duyvendijk, dat vandaag afloopt. 'Mijn klanten behoeven niet in de war te zitten, dat hun opdrachten niet tijdig uitgevoerd zullen worden, die hele staking is een louter politieke zaak,' meent de heer Klip, die zegt belangrijke kontakten te hebben met vertegenwoordigers van buitenlandse scheeoswerven, die direct bereid zijn hem uit de moeilijkheden te helpen. Dit heeft de New York Times gemeld in een artikel uit Washington, ont leend aan 'officiële persoonlijkheden in de ministeries van buitenlandse zaken en defensie' Het juiste aantal te leveren toestellen en de datum van aflevering zijn niet bekend. Een ak koord hierover werd tijdens het be zoek van de Israëlische premier, me vrouw Meir, in Washington getekend. De Israëlische Mirage is een revoluti onair ontwerp naar het voorbeeld van de Franse Mirage, maar uitgerust met een motor van het type J-79 van General Electric in Amerika. De nieu we vliegtuigen die Israël van Amerika krijgt worden gevoegd bij de 42 toe stellen van het type F-4 en de onge veer 80 van het type A-4, die Nixon in december 1971 al beloofde en waar van de levering tegen het eind van dit jaar haar beslag krijgt, aldus Reu ter. 'Barak' Het bericht over de Amerikaanse bij stand voor de Israëlische vliegtuigin dustrie zou in Tel Aviv niet onver wacht zijn gekomen. Het is een pu bliek geheim, zo verluidt in die stad, dat deze industrie ver gevorderd is met de bouw van een revolutionaire straaljager, die ook wel met 'Barak' (bliksemschicht) wordt aangeduid. De door General Electric geleverde moto ren zijn dezelfde als die, welke in de Amerikaanse Phantom-straaljagers is ingebouwd. Volgens UPI bedraagt het aantal straalgevechtsvliegtuigen, die Nixon aan mevrouw Meir heeft toegezegd 48: 24 Pahntoms F-4 en 24 A-4 Ssyhawks. De levering geschiedt in de tijd van twee jaar, beginnende in januari 1971, als de andere toestellen zijn afgeleverd In Wenen heeft minister van buiten- landze zaken Abba Eban een beroep Binnenland Steenkool weer nodig Buitenland Arafat sust geschil Tanaka wil Rusland paaien Kerk Godsdienst en religieus ver langen Economie Exporteur benut niet kansen 23 Bockctieialage Men schrijft ons Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Auto's Mevrouw Golda Meir heeft gisteren verklaard dat Israël bereid is, koning Hoessein van Jordanië de bescherming over te laten van dc mohammedaanse heilige plaatsen in Jeruzalem. Geen enkel deel van de stad zal echter onder Jordaanse controle komen. gedaan op de Europese landen, geen directe bemiddelingspogingen te doen in het conflict in het Midden-Oosten, maar hun invloed aan te wenden bij de Arabische regeringen 'opdat onder handelingen mogelijk worden'. (ADVERTENTIE) vroeger was het tóch een dèt denkt u als het Nordia-winkelinterieur eenmaal in uw zaak staat. U merkt het direct aan de reacties van uw publiek. Nordia geeft u ineens een voorsprongl De Nordia- winkelinrichters beschikken over een schat van internatio nale ervaring, waar ook u van kunt profiteren. Bel Nordia voor uitvoerige gratis documentatie. de lundia-groep: nordia, lundia, rublo winkelinrichting beurs Macroshop: Bernhardhal 3068 Utrecht (ADVERTENTIE) 16 t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17 en 19-22 uur; tot 14 Jaar f 2,- zondags10-17uur, TT biljetten Toegang 14,- aan NS stations om de uitgangspunten van de bonden te vernemen. Deze uitgangspunten worden morgen op de jaarvergadering van de Contactgroep in Ede aan de leden voorgelegd. Dan zal ook beslo ten worden, of de Contactgroep maan dag het formele overleg zalopenen met de drie industriebonden. Tot maandag zullen de industriebonden geen acties voeren bij de ondernemin gen. die bij de Contactgroep zijn aangesloten. De Contactgroep onder houdt al enige dagen nauw contact met de grootste werkgeversorganisatie in de metaal, de F.M.E. Verheugend Ook andere leden zouden, zo wordt in Driebergen vernomen, de onderhande lingen willen openen. Eventuele onderhandelingen met de Contactgroep zullen geen direct ge volg hebben op de houding van de werkgeversorganisatie FME. Wel laat de FME zich op de hoogte houden van wat de Contactgroep doet. Er zullen een aantal individuele werkge vers na overleg van de Contactgroep en de Industiebonden besluiten, zich bij de Contactgroep aan te sluiten, zo wordt in Driebergen verwacht. Vandaag en morgen zullen dertig be drijven in de metaal en de textiel, Het informele gesprek tussen de Con tactgroep en de industriebonden werd in Driebergen 'verheugend nieuws' genoemd. 'Dit kan een doorbraak in het werkgeversfront betekenen", rea geerde de heer B. Nieuwland. Of het formele overleg zal slagen, hangt vol gens de heer Nieuwland af van de onderhandelingsmarge die de werkge versorganisatie morgen van haar le den krijgt. 'Maandag zal dan ook blijken, of er een barst in het werkge versfront komt', aldus de heer Nieuw land, die met enig vertrouwen de onderhandelingen tegemoet ziet. Dit vertrouwen wordt ingegeven door het feit, dat de Contactgroep dit jaar voor het eerst een eigen cao wil afsluiten. Bovendien is al een lid van de con tactgroep, KONI, in Oud-Beijerland op de eisen van de bonden ingegaan. (ADVERTENTIE) gespreid over het hele land, in sta king gaan. Bij deze bedrijven werken ir. totaal 39.000 man. Tot de grootste bedrijven die door de stakingen ge- trcffen zullen worden, behoren de scheepswerf De Schelde in Vlissingen en Terneuzen, de Rotterdamse Droog dok Mij in het Waterweggebied en de DEMKA in Utrecht. Dit werd gisteren besloten na een telefonische vegade- ring tussen het actiecentrum in Drie bergen en de regionale actiecentra. Of de DAF-fabrieken in Eindhoven en Born ook plat zullen gaan, is nog niet Het gunstige resultaat dat de indus- ven beraadt zich nog over deze kwes tie. Het gunstige resultaat dat deindus- triebonden tijdens de besprekingen met het textielbedrijf Carolan in Veenendaal hebben geboekt, zal vol gens de heer L. Ester (CNV) 'een uitstralingseffect hebben op de tex- tielregio Veenendaal'. De heer Ester toonde zich zeer tevreden over het behaalde resultaat. 'Op alle fronten is ir. deze cao een enorm stuk toegescho ven naar de laagstbetaalden'. Carolan is aangesloten bij het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond. DEN HAAG De overheid zal ook na 1 mei een salaris uitbetalen aan artsen, die na hun algemene medische opleiding nog een jaar huisartsgenees kunde studeren. Dit hebben de minis ters Van Veen en Stuyt gisteren toe gezegd aan de Tweede Kamercommis sie voor volksgezondheid. Op 1 mei loopt het noodwetje af, dat voorziet in betaling van deze artsen. Een kunststofverwerkende industrie in 's-Heerenberg (N.BJ heeft een plastic PVC-zeil vervaardigd van 65 bij 165 meter. Het ruim zeven ton wegende zeil wordt gebruikt ter afsluiting van het grondwa ter bij de bouw van een viaduct in Breda. Het plastic heeft bovendien een milieubeschcrinende functie, omdat nu voorkomen wordt dat giftige stoffen, die bij de bouw worden gebruikt, in het grondwater te rechtkomen. naar inhoud en overluiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buutmon. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste i mapjes postpapier met enveloppen TJ pletine schaaltje (flessen onderzetter} 1 handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 207 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1