Kiesstelsel bracht gaullisten winst VS schorten terugtrekking troepen uit Vietnam op diaanse patrouille [beschiet FBI-agent cht Palestijnen op punten aangeklaagd Verloor Hitier omdat hij ziek werd of werd hij ziek omdat hij verloor? lAVO-voorstel voor leense besprekingen iS°| ilitie belegert ounded Knee weer Old Bailey ontruimd na bomalarm Koreaanse dialoog in gevaar door bloedig incident China liet ClA-agent vrij Gekozen gaullist pleegt zelfmoord Zeehonden jacht begint vandaag weer in Canada Sowjet-diplomaten zouden spioneren Peronist heeft nog goede kans Hl Hkjuw/kvartet dlnsdag 13 maart 1973 BUITENLAND T7/K9 I inks heeft groter percentage dan regeringscoalitie KRIJS (Reuter, AFP, UPI, AP) De gaullisten en hun bondgenoten heb- jen de algemene verkiezingen in Frankrijk gewonnen met een iéts kleiner jercentage van de stemmen dan de verslagen linkse federatie. )e regeringscoalitie behaalde 46 procent en de linkse oppositie 4(5,8 procent. >c\vel de twee blokken elkaar wat treft het totale aantal stemmen dat veroverd hebben aardig in even- cht houden, heeft de regeringsciali- j 275 zetels veroverd en links 181. ésident Pompidou heeft gisteren a naaste medewerkers voor een ich op het Elysyée uitgenodigd waar de verkiezingsresultaten hebben iproken. Hoewel de gaullisten en n partners de absolute meerderheid bben behouden, moesten ze in de tionale vergadering toch een flinke er laten. De gaullisten verloren 'ar liefst 100 zetels van de massale ihang die ze in 1968 hadden vero- rd. Daarentegen hebben de onafhan- lijke republikeinen hun zeteltal rgroot. Regeringskranten in Frank- k hebben gisteren geschreven, dat kiezers duidelijk hebben gemaakt 1 ze wel een andere politiek willen meer hervormingen dan de rege- g tot nu toe heeft doorgevoerd ar dat ze dit niet aan de commu- sten en socialisten willen toever- uwen. Pompidou en premier ssmer hebben al aangekondigd dat regering de hint van de kiezers jft begrepen en drastisch vernieu wen zullen doorvoeren, mier Messmer zal een dezer het slag van zijn kabinet indienen, jemeen wordt aangenomen, dat hij t als eerste minister zal terugke- lüSSEL (AP) De Westerse on- thandelaars bij de Weense bespre- jgen over troepenverminderingen [Centraal Europa hebben bij hun gingen tot heropening van het ge- k met de Sowjet-Unie de beschik- gekregen over een nieuwe bef'. Deze was verpakt in een bood- pap van NAVO-secretaris-generaal Keph Luns. ren. Als zijn opvolger wordt onder meer genoemd de minister van finan ciën, Valéry yGascard d'Estaing, leider van de republikeinen. Ook minister van sociale zaken, Edgar Faure, wordt voor deze functie ge noemd. Het lijkt zeker, dat Maurice Schumann, die zij etel in het parle ment verspeelde, niet op buitenlandse zaken zal terugkeren. Hoewel de reformisten van Lecanuet en Servan-Schreiber verschillende kandidaten die een bedreiging vorm den voor een gaullist in hun kiesdis tricten voortijdig hebben teruggetrok ken, hebben deze toch 31 zetels vero verd. Pompidou zou hun posten in de nieuwe regering willen aanbieden. De vakbonden hebben hun leden gis teren al opgeroepen na de voor hen teleurstellende verkiezingsuitslagen zich te Organiseren voor 'belangrijke overwinningen' aan het loonfront. Pompidou moet rekening houden met grote sociale onrust als hij niet tege moet zou komen aan de wensen van de bonden. Door het Franse kiesstelsel heeft de regering wel 275 zetels veroverd tegen links 181, maar die zetelwinst komt voornamelijk van het platteland. De arbeiders in de steden hebben links gestemd, maar hun stem legde door het districtenstelsel heel wat minder gewicht in de schaal dan de stem van de plattelanders in de dunbevolkte districten. In het nieuwe parlement vormén lera ren en onderwijzers met 69 afgevaar digden de grootste beroepsgroep, ge volgd door de ambtenaren met 54 en directeuren en bedrijfsleiders 52. Er zitten slechts 22 arbeiders in het nieuwe parlement. Dat is evenveel als de afgevaardigde zonder beroep. De artsen bezetten 39 zetels, de magistra tuur 38, de laitdbouwers 25 en hoger personeel 23. Slechts twee zetels zijn aan gepensioneerden toegevallen. De vérdeling van de uitgebrachte stemmen is als volgt: BrOUNDED KNEE (UPI, Reuter, AP) Een gewapende FBI-agent is de hand geschoten tijdens een vuurwisseling met de militante Jnerikaanse indianen, die nog steeds het dorpje Wounded Knee be- e 1 houden. Door het incident is de spanning teruggekeerd, hoewel te rder de regering haar beleg van het dorpje had opgeheven en de sd dianen uitbundig hun 'morele overwinning' hadden gevierd. gewapende federale agenten, die plotseling npi nog steeds bevinden op het t rvaat Pine Ridge waartoé n «unded Knee behoort zijn in cd' loogde paraatheid gebracht. ele van de uitkijkposten rondom 'e unded Knee, die de regering rsc ier had verlaten, zijn weer bezet, vre FBI stelt een onderzoek in naar loli Dedracht van de schietpartij, maar ur.' e voorlopig geen commentaar di m. nis Banks, één van de indianen- ers. zei dat er geschoten was uit erdediging. 'Ik geloof dat de FBI acht heeft dit uit te lokken', nde hij. Tegen een UPI- laggever heeft een anonieme laan verteld, dat hij twee schoten t gelost op een politiewagen ns een wilde achtervolging, ezelschap van een tweede indiaan hij op patrouille in een bestelwagen. Zij werden Tor "O mie tiftlNDED KNEE (Reuier) De lu «rlkaanse federale autoriteiten heb- te gisteren opnieuw de wegen naar D nded Knee, waar een groep In- mf m zich heeft verschanst, afgeslo- inli Dat gebeurde omdat de Indianen ifUis en munitie naar het dorp had- de gebracht nadat de politie zich za- *g had teruggetrokken. IN ;;iitARTOEM (UPI, Reuter, AP) De acht Palestijnse commando's Bt wegens het vermoorden van drie diplomaten in Khartoem te- ipnt moeten staan, zullen op vier punten worden aangeklaagd. 'I ttifens het regeringsblad Al Sahafa :lec deze punten: dis loord (hierop staat levenslange :t igenisstfaf of de doodstraf, te ils ekken door de strop); vo t zich vergrijpen aan particuliere -gu Mommen met het oogmerk, ande- vil etsel toe te brengen, te bedrei- nffin wederrechtelijk van de vrij- k te beroven (maximaal zeven jaar genisstraf); vafusdadige intimidatie (maximaal nu jaar): en flerrechtelijke opsluiting met het erk. strafbare daden te plegen, jas cosia, de hoofdstad van de eiland- hek Cyprus, is gisteren de 59- iöt l zakenman Simha Gilser ver- ;er 1 door de Jordaniër Al Aidan i iman Farraz, die in de oude wijk ««j5130* w'st te ontkomen.Gilser inds 12 jaar. Alle burgers van 18 'en'ng wilde betalen. De dader n hetzelfde hotel gelogeerd, sraëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban heeft giste ren voor zijn vertrek naar Wenen tegengesproken, als zou Israël enkele eilanden in de Rode Zee in de buurt van de kust van Jemen hebben bezet. Het bericht in Time is volgens Eban een van de vele onbetrouwbare verha len in dat weekblad. In Syrië is een volksstemming gehou den over de eerste 'definitieve' grond- weg sinds 12 jaar. Alle burgers van 18 jaar en ouder moesten zich uitspreken over de door de Volksraad goedge keurde grondwet, die Syrië tót een 'democratisch-socialistische soevereine volksstaat' uitroept met een recht spraak op islamitische grondslag. Aangezien ook de communisten hun aanhangers hadden opgeroepen, wordt ondanks hevige protesten van or thodoxe mohammedaanse kringen te gen het ontbreken van een bepaling dat de islam de staatsgodsdienst is. een meerderheid voor de grondwet verwacht. Perc. UDR (gaullisten) 31,5 Onafhankelijke rep.'6,9 Centrum voor dcm. en Vooruitgang 4,2 Andere reg.part3,4 Totaal 46,0 Socialisten 22,6 Communisten 19,9 Overig links 4,3 Totaal 46,8 Reformisten 6,3 Extreem rechts 0,5 De uitslag van enkele overzeese ge biedsdelen moest gisteravond nog bin nenkomen. PANMOENJOM (Reuter. UPI) Twee Zuidkoreaanse soldaten zijn gedood en een derde werd gewond tijdens het eerste grensincident in 18 maanden tussen Noord- en Zuid Korea. Gevreesd wordt dat het incident de toenaderingspogingen tussen de twee landen in gevaar brengt. De twee partijen geven verschillende lezingen over het incident, dat zes en een half uur duurde. Door geallieerde zijde is het noorden beschuldigd van een 'ongeprovoceerde' aanval op een zuidelijke, die werkte in de gedemilitariseerde zone. en van de 'zinloze' moorden op twee militairen. Het noorden zegt dat de zuidelijken 9.000 slavo's geweer- en artillerievuur afgaven, toen hun 'spionnage- activiteitën' ontdekt werden. Het laatste bloedige treffen tussen de twee Korea's vond plaats in september 1971, toen vier Noordkoreanen acht Zuidkoreanen doodden nabij Seoel Vorige week vrijdag kondigden de twee landen aan dat later deze week de dialoog hervat zal worden door het gezamenlijke coördinatie-comité. Dit comité werd In juli 1972 gevormd om te werken aan hereniging van de twee landen. De door China vrijgelaten Amerikaanse CIA-agent John Thomas Downey is gisteren in Hongkong aangekomen. Hij heeft sinds 1952 in China ge vangen gezeten. Bij zijn aankomst droeg hij het bekende Chinese 'uni form'. Eenmaal vrij in Hongkong verkleedde hij zich snel. Ondanks zijn lange gevangenschap was Downey goedgehumeurd. Hij is door de Chinese leiders vrijgelaten, nadat president Nixon premier Tsjoe En-lai had ge schreven. dat Downey's moeder ernstig ziek was. De agent werd in 1952 door de Chinezen gearresteerd toen zijn vliegtuig boven China werd neergeschoten. BARCELONA (UPI) Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena heeft gisteren een noodlan ding in Spanje gemaakt nadat het boven de Atlantische Oceaan bijna in botsing was gekomen met een ander vliegtuig. Bij de ontwijkingsmanoeü- vres zijn enkele passagiers gewond. Het incident deed zich voor In een drukke luchteorridor, Waar de laatste dagen veel gebruk van gemaakt wordt door enkele luchtvaartmaatschappiien die niet over Frankrijk willen vlie gen. LONDEN (UPI, Reuter. AP) Een vals bomalarm heeft gisteren geleid tot ontruiming van de Old Bailey, het rechtbankcomplex in de Londense City, die voor het eerst weer geopend was na de bomaanslagen van vorige week donderdag. Rechters, griffiers en honderden ande re functionarissen en getuigen spoed den zich uit het gebouw. De politie had een tip gekregen dat een bom was geplaatst en wilde geen risico nemen. Twee uur na het alarm kon den de zittingen worden hervat. In het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast ontploften wel bom men. Dat gebeurde toen William Whi- telaw, die met het bestuur van de Britse provincie is belast, met zijn adviseurs sprak over de aanslagen door protestantse terroristen in roonis-katholieke wijkèn. Fen gewapende jongeman en een meisje plaatsten twee bommen, die een warenhuis vernielden en brand deden uitbreken. De jongelui waarschuwden de klanten, die bijtijds turnden vluchten. Het centrum van Rplfast werd lange tijd voor het ver- kt-pr afgesloten. Hanoi laat morgen toe er groep krijgsgevangen vrij SAIGON (UPI, Reuter, AP) Amerika heeft zijn terugtrekking van troepen uit Vietnam opgeschort tot de derde groep Amerikaanse krijgsgevangenen door Hanoi is vrijgelaten en Hanoi een lijst heeft ovei- handigd van de vierde en laatste groep gevangenon die voor 28 maart vrij moet zijn. stond zondag een vuurgevecht tussen betogende onderwijzers en hun leer lingen en militairen en politie. De onderwijzers en de kinderen protes teerden tegen de snel stijgende prij zen. Volgens de politie waren de on derwijzers bewapend. Hoe het vuurge vecht ontstond is niet bekend. Er ingehaald door een politieauto met loeiende sirene. 'Ik wiide vaart minderen en stoppen, maar toen stak hij een M-16 (geweer) uit het raam en vuurde', aldus de indiaan. Hij antwoordde met twee schoten op de bestuurder van de politieauto. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Washington vertelde dat de federale autoriteiten hadden gesproken met de 'veiligheidstroepen' van de indianen en dat zij hun verontschuldigingen hadden aangeboden voor het incident. De federale agenten zouden verklaard hebben dat zij de auto wilden aanhouden, omdat de huurtermijn van de bestelwagen was verstreken. Voor het incident had bezettingsleider Russel Means het dorpje Wounded Knee uitgeroepen tot een souvereine staat en gezegd dat iedere federale agent, die het gebied wilde betreden, gearresteerd zou worden. Hij gaf zijn volgelingen opdracht onmiddellijk op hen te schieten. Kort na de afkondiging hielden de veiligheidstroepen van de indianen zes blanken aan, onder wie vier inspecteurs van de posterijen. Na twee uur te zijn vast gehouden werden ze ontdaan van hun wapens en met de handen omhoog het dorp uitgeleid. De indianen beweren dat de regering het vredesverdrag schendt door politieagenten in het dorp te infiltreren. ORLEANS (Reuter) Een gaullisti sche afgevaardigde, die zondag mot grote meerderheid in zijn district bij Orleans is gekozen, heeft zichzelf gis teren van het levén beroofd. Het is Pierre Charie, die onder behandeling was van een psychiater omdat hij aan depressies leed. Vlak nadat Amerika dit in de geza menlijke militaire controlecommissie had bekendgemaakt, liet Hanoi weten dat morgen 108 Amerikanen in Hanoi aan de Amerikaanse autoriteiten zul len worden overgedragen. Daarna zul len nog 148 Amerikanen in Vietnam krijgsgevangen zijn. De Amerikaanse generaal Gilbert Woodward, die in de gemengde mili taire commissie zit, zei gisteren dat Noori-Vietnam zich met aan de af spraken heeft gehouden door het tem po van de vrijlating van de krijgsge vangenen niet in overeenstemming te brengen met het tempo van de terug trekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam en bovendien geen lijst met namen van Amerikanen die nog ge vangen zitten, heeft overhandigd. 'We willen er heel zeker van zijn dat we alle gevangenen krijgen', aldus een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. Volgens generaal Woodward hebben de Amerikanen na het ingaan van het bestand al 70 procent van hun troe pen die toen nog in Vietnam waren, teruggetrokken. De bondgenoten van Amerika hebben 82 procent van bun troepen teruggetrokken. Amerika zal fase vier van de terug trekking ook niet eerder in laten gaan dan wanneer Hanoi een datum heeft genoemd voor de vrijlating van de laatste krijgsgevangenen en een lijst met hun namen heeft overhan digd. Op dit moment hebben Noord-Viet- nnm en de Viet Cong 299 Amerikanen vrijgelaten. Dat is iets meer dan vijf tig procent van alle Amerikaanse krijgsgevangenen die in hun handen waren. De Amerikanen die morgen worden vrijgelaten, zijn op een na allemaal piloten die in de periode mei-decem- ber 1967 zijn neergeschoten. De Viet Cong zou donderdag 'een dertigtal' Amerikaanse krijgsgevangenen vrijla ten. Intussen is de vrijlating van Vietna mese krijgsgevangenen door belde partijen ook weer op gang gekomen. D:e uitwisseling was gestaakt toen er op de plaats van vrijlating gevechten uitbraken. De internationale controle commissie zal een klacht hierover van het Bevrijdingsfront onderzoeken. In Saigrn is meegedeeld, dat Zuidviet- namese troepen alle 379 gehuchten heeft 'gezuiverd', die na het ingaan van het bestand door de Viet Cong zouden zijn bezet. In de Cambodjaanse stad Kampot ont- HALIFAX (AFP). Vandaag wordt de jaarlijkse jacht op zeehonden aan de zuidoostkust van Labrador (Cana da) geopend. Aan deze jacht nemen zeven Canadese en elf Noorse schepen deel. Het maximum der toegestane vangsten is vastgesteld op 60.000 zee honden voor elk van de twee vloten. Een ploeg waarnemers, onder leiding van Brian Davies, hoofd van het in ternationale fonds voor de bescher ming van dieren, is ter plaatse met een groep journalisten en cameraman nen. Doden in Bombay BOMBAY (AFP) Bij botsingen tus sen aanhangers van de ultra-rechtse Hindoepartij Jana Sangh en van de Mohammedaanse Liga zijn in Bombay twee mensen gedood en meer dan vijftig gewond. De hindoeïsten had den ter viering van hun overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen een demonstratie georganiseerd. Zij stuit ten daarbij op een tegenbetoging van hun mohammedaanse stadgenooten. De autoriteiten hebben naar aanlei ding van deze incidenten voor een week alle samenscholingen van meer dan vijf personen in Bombay verbo den. SALT hervat GENEVE (UPI). De Verenigd* Staten en de Sowjet-Unle hebben gis teren in Genève de tweede ronde hen-at van hun besprekingen tot be perking van de strategische bewape ning (SALT). In tegenstelilng tot de eerste ronde die twee en een half jaar duurde (van november 1969 tot mei 1972) is de tweede ronde meer bedoeld om te ko men tot beperking van de kwaliteit dan van de kwantiteit van de kernwa penarsenalen. Salt-1 leverde een over komst op waarbij de twee partijen zich elk beperkten tot twee anti-raket basis die elk niet meer dan 100 raket ten mogen bevatten. Voorts werden de huidige aantallen lange-afstandsra- ketten (ICBM) voor vijf jaar bevroren- Echtscheiding zouden, volgens de regering, tien on derwijzers en leerlingen zijn gedood. Hoeveel agenten en militairen omge komen zijn. is niet bekend gemaakt. LONDEN (AP) Naar schatting 72 procent van de in hoofdsteden van het Westen geaccrediteerde Sowjet- diplomaten is spion. In weerwil van de ontspanning tussen Oost en West is de splonage-actlviteit van de Sowjet Unie in het westen aan het toenemen, aldus een rapport opgesteld door het Londense 'Instituut voor de bestude ring van het conflict'. Het rapport heet 'De Strategie der Sowjet Unie in vredestijd' en het behandelt de Sowjet-spionage in ver schillende landen. door C. Troost 'Na eind 1942 had Hitier geen strategische invallen meer. Een oor logsplan bestond sindsdien nog maar in grote lijnen, De bewering van generaal Warlimont, dat men niet kan zeggen, dat Hitier ploi- seling ophield met leiding geven, klopt niet met de feiten. Sinds 1942 meed Hitier militaire risico's zo goed als elke beweéglijk - leiding van operaties op langere termijn. Ook gaf hij wat wegens de feitelijke toestand sedert 1943 af en toe noodzakelijk zou zijn geweest veroverde gebieden niet vrijwillig prijs'. Kortom, de bezeten dynamische Hit- Ier van de Blitzkrieg was toen 'hypervoorzichtig, eigenzinnig en ge makzuchtig als een grijsaard'. Be angstigend merkbaar werden ook zijn 'wantrouwen en argwaan'. Hier op. op zijn steeds vaker optredende 'woede-uitbarstingen en op zijn agressief gelijkhebberige eigenzin nigheid 'iepen de meeste hoge mili taire leiders in de loop der jaren stuk'. Het zijn deze ondubbelzinnige uit spraken waarmee prof. Werner Ma- ser in 'Hitier, legende, mythe, wer kelijkheid' onthult, dat Adolf Hitler zich al sinds 1937 ziek voelde. In de loop der zware oorlogsjaren verer gerde zijn toestand. Bij tijden was hij zo ziek, dat hij de dood nabij dacht cn vreesde, dat hij de verwe zenlijking van het 'duizendjarige na zi-rijk' niet meer zou kunnen vol brengen. Zijn ziekten en kwalen, die gepaard gingen met grote vermoeid heid en lusteloosheid, werden door zijn lijfarts Morell 'weliswaar met allerlei middelen bestreden, maar genezing brachten zij niet. Ongewoon Hel zijn volgens Maser deze kwalen en ziekten, waarmee Hitiers andere biografen geen rekening hielden, die zijn doen en vooral laten wezenlijk hebben beïnvloed. Door zijn uitvoe rige. ontluisterende beschrijving van de zieke FUhrer heeft prof. Maser Adolf Hitler wellicht defini tief ontmythologiseerd. Betekent dat tevens, dat er een mens, in plaats van een bovenmenselijk wezen voor de partijgangers en een Unter- mensch om Hitiers eigen jargon te gebruiken voor de vervolgden, in dit boek wordt beschreven? Ja. dat klopt wel. Maar geen gewoon mens. In menig opzicht een onge woon man. begiftigd met uitzonder lijke talenten, anderzijds een slecht mens. wie geen misdaad te erg Was. als het beoogde doel maar werd bereikt. Wat zijn afstamming betreft, heeft Hitier wel wat te verbergen gehad. Hij had weliswaar geen Joods bloed, wat de Reichsftihrer SS Heinrich Hlmmler graag had willen kunnen bewijzen, maar een stamboek-ariër was hij toch allerminst. Naar zijn uiterlijk te oordelen was Adolf Hit- Ier meer Slaaf dan Germaan. Dé Donaumonarchie der Habsburgers waarin Adolf Hitler geboren werd. was zo'n staalkaart van volken, dat het zuivere Germaanse ras. dat Hit- Ier voor ogen stond, alleen in zijn fantasie bestond. Inteelt Het ergste voor hem was dat hij een produkt van 'opmerkelijke inteelt' was. Hitlers vader. Alois (Schickl- gruber) Hitier. en zijn moeder. Kla- ra Pölzl, waren zo nauw aan elkaar verwant dat zij toestemming van het Vaticaan behoefden om te kunnen trouwen. Zoals gezegd, de 'bloed- schande-afkomst' die hij in Mein Kampf sterk afkeurt daarom wel licht heeft hij altijd verborgen proberen te houden Adolf Hitler: na eind 1942 'hyper- voorzichtig cn gemakzuchtig als een grijsaard' In het begin citeerden we de ont hulling van prof. Maser dat Hitier. gekweld door lichamelijke kwalen, na 1942 geen giote initiatieven meer nam, geen strategische plannen meer had. In 1943 was hij volgens Maser al een oud man en in 1945 niet meer dan een wrak. Dit klopt ongetwijfeld met de feiten, maar de vraag dringt zich op, of prof. Maser hier wellicht oorzaak en gevolg om keert. Kunnen de uitblijvende suc cessen niet juist de ziekten en kwa len hebben doen optreden en verer geren? Uit de hele voorafgaande geschiede nis van Hitier. zoals prof. Maser die zelf geeft, blijkt hoe moeilijk het hem viel mislukkingen te verwer ken. Na de mislukte Putsch in 1923 was hij een tijdlang zo gedepri meerd, dat Hess hem slechts met moeite van zelfmoord kon weerhou den. Hier komt dit bij: Hitier mag veel en erg ziek geweest zijn. zijn autoriteit wist hij bij het gros zijner maarschalken en generaals tot het laatste toe te handhaven. Zo. mach teloos en ziek was hij dus toch niet en zijn scherpte van geest behield hij ook al tot het einde. Maar geen gezonde en geniale oorlogsleider kan meer slagen winnen, als de krachts verhoudingen zo sterk in zijn nadeel gaan verkeren als dai na eind '42 voor Hitiers Duitsland het geval werd. Antisemitisme Met het anthisemitisme van Hitier weet prof. Maser niet goed raad. Diens steeds sterker wordende jo denhaat, zijn felle afkeer van het wereldjodendom, zijr. scheldkanon nades tegen 'Juda', zijn beschuldi ging dat de joden in elke natie desintegrerend werkten, als giftige splijtzwammen fungeerden, Hitiers oordeel dat al het kwaad dat over de wereld kwam de joden moest worden aangerekend, vindt prof. Ma ser te overzien en hij kan het ook wel beschrijven. 'Maar hoe een zo zelfstandig, begaafd, belezen en veelwetend man als Hitier tot zo'n dwaalgeloof heeft kunnen komen', dat kan prof. Maser niet verklaren. Dat prof. Maser dit niet kan, zou op zichzelf zo erg niet zijn, als het dwaalgeloof maar geen ingang had gevonden bij vrijwel het hele Duitse volk. Eén ln een dwaalgeloof ver strikte Hitler was geen ramp ge weest. Maar die ene man heeft mil joenen In zijn waan weten mee te slepen. Op onverklaarbare wijze, maar met zeer noodlottige gevolgen. Adolf Hitler, legende, mythe, werke lijkheid, door Werner Maser Uit De Arbeiderspers, Amsterdam. Prijs 39,50.. PRAAG (AFP). De Tsjechoslo- waakse regering maakt zich zorgen over het echtscheidingsprobleem, nu het aantal echtscheidingen is toegeno men tot 25 op 100 huwelijken. Een vn de ongunstige aspecten van deze situa tie is 'het grote aantal jongeren dat vader of moeder wordt door gebrek aan voorlichting of verkeerde instel ling' Bijna zestig procent der baby's wordt vroeger dan negen maanden na de huwelijkssluiting geboren. Derde wereld-auto's NEW YORK (AP) Het aantal auto's in ontwikkelingslanden zal vermoede lijk in de jaren '70 worden verdub beld, aldus een rapport van de Vere nigde Naties. Veel van die auto's zullen worden gemaakt in de derde wereld zelf, want in 46 ontwikkelings landen zijn al autofabrieken en tegen 1980 zullen nog een 15 van die landen hun eigen a.ssemblagebedrijven heb ben. Al deze bedrijven, aldus het rapport, zullen minder kant- en-klare auto's moeten gaan invoeren opdat de eigen mensen meer ervaring krijgen in het vak, er op de duur goedkoper zal kunnen worden gewerkt en dan ook zal kunnen worden geconcurreerd tegen importwagens. Vervolg van pag. 1 que over 1.8 miljoen (14.1 procent) en de socialist Oscar Alende over ruim 1 miljoen stemmen (8 procent). Er moesten toen nog ongeveer ander half miljoen stemmen worden geteld. Zondag werd overigens ook gestemd over een vice-president, provinciale goeverneurs, het congres en ruim 7.000 gemeenteraadsleden. De samen stelling van het parlement wordt pas bekend gemaakt, als alle resultaten binnen zijn. Campora is in Argentinië vooral be kend om zijn onwankelbare trouw aan de voormalige dictator Juan Peron. Volgens tegenstanders gaat zijn volg zaamheid zo ver dat hij, toen Peron hem eens vroeg hoe laat het was, antwoordde: 'Het is zo laat als u hpt W!l'. Na In zijn jeugd lid van de toen sterke Conservatieve partij te zijn geweest, trad hij kort voordat Peron in 1946 aan de macht kwam toe tot diens beweging. Toen Peron in 1955 werd afgezet en verbannen werd Cam pora gevangen gezet en gebrandmerkt als een landverrader. Hij bleef de oud-president echter trouw en beloof de tijdens zijn campagne voor het presidentschap dat hij, als hij zou worden gekozen, zou regeren namens Peron. In feite was zijn leuze: 'Cam pora aan de regering, Péron aan de macht'. Als beloning voor zijn trouw had Pe.-on dr. Campora al vanuit zijn ballingschap in Spanje benoemd tot zijn persoonlijk vertegenwoordiger in Argentinië. Daardoor werd Campora in november 1971 landelijk leider van de Peronistische rechtvaardigheidspar tij. Toen Peron een jaar later zijn ballingschap beëindigde en een bezoek van vier weken aan Argentinië bracht, kreeg hij (Péron) het verbod zelf kandidaat te zijn bij de presi dentverkiezingen. Hij wees daarop dr. Campora aan als kandidaat van het Bevrijdingsfront waarin de pero nisten en hun medestanders zich had den verenigd. Dit besluit stuitte aan vankelijk op verzet van vele Peronist ten, die liever een jongere en meer energieke kandidaat hadden gewild.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9