Hunters formatie groet Verhaal Janusz Kowalik: een menselijke tragedie Van der Hart 'ervaren' in oranjeteam 1 2 Feyenoord laakt De Kromme Janbroers niet naar Bus Lier Protest van Foreho'te en PSV bij handbalverbond Nieuwe baan voor Maier Trainen de enige manier om terug te komen Salaris: 65 mille Sprintersfeest X - li 't Is glas, 't is groen en 't is gratis bij Mobil. Van onze sportcorrespondcnt ROTTERDAM De opzienba rende nederlaag (1-3) die Feyenoord zondag tegen FC Twente leed. wordt in Rotter dam algemeen beschouwd als het einde van het tijdperk Ernst Happel en wellicht ook van Wim van Hancgem. De Kromme die een kwartier voor het einde van de wedstrijd de ontredderde Feyenoord-formatie verliet of moest verlaten, hoeft er bij het Feycnoord-bestuur, dat zich diepgaand op de afgang heeft beraden, er niet op te rekenen dat hij zijn vrij hoge eisen voor een eventuele nieu we meerjarige verbintenis krijgt ingewilligd. Een duide lijk symptoom voor de plotse ling uitbarstende crisis waarin de club is beland, is het feit. dat sommige bestuurders Van Hanegem voor wie zowel in bin nen- als buitenland (België en Duitsland) grote belangstelling bestaat, liever kwijt dan rijk zijn. Een ontwikkeling die met name door PSV nauwlettend wordt gevolgd. Kees Rijvers zocht enkele weken geleden al voorzichtig contact met Van Ha ncgem. Wat de positie van Ernst Happel betreft, het lijdt geen twijfel meer, dat het af scheid van de Oostenrijker nu in het verschiet ligt. Mogelijk dat Feyenoord Happel dezer da gen zal verzoeken, zelf zijn ont slag in te dienen. Een elegante oplossing die de Rotterdamse club ook wel verplicht is aan de man die de Rotterdammers naar zulke grote Europese successen heeft geleid. HAARLEM Jan Janbroers de ene helft van het coachend duo van Fla mingo's, gaat niet naar Bus Lier. De Haarlemmer die aanstaande woensdag wel naar België verhuist, is niet tot overeenstemming kunnen komen met Louis Busschops, de grote man van Je "dub uit Lier. Het grote struikelblok bleek uiteindelijk het feit dat Jan broers zich onvoldoende vrij kon ma ken om Lier ten dienste te staan. Wat er nu gaat gebeuren weet hij nog niet. 'Het is een open jachtterrein gewor den nu. Ik heb nog geen club, er zijn nog geen verdere contacten. Misshien komt er een club uit Nederland. Rot terdam is tenslotte ook maar een uur van Beerssen vandaan. Maar het zou bij Flamingo's natuurlijk leuk aanko men als ik een half uur bij hen vandaan zou gaan trainen. Ik weet het echt nog niet. Ik weet alleen dat ik adviseur ben geworden van Flamin go's. Maar wat dat nu precies inhoudt weet nog niemand. Dat kan je zelf inhoud geven. Voor de rest is het allemaal een onbeschreven blad'. UTRECHT Het Nederlandse ijshockeyteam heeft gisteravond zijn ambities om promotie naar de B-groep te maken, iets me«-.r gestalte kunnen geven. De door Wayne Hunter gecoachte ploeg schoof de zwakke Engelse tegen stander achteloos opzij en reali seerde een waardevolle 13-3 over winning. Hoewel een dergelijk hoge uitslag op grond van het po tentiële klasseverschil veronder steld mocht worden, liet de ex plosie lang op zich wachten: tot de tweede periode die inging met een stand van 3-3. Vervolgens de gradeerde de nationale formatie Engeland echter tot de rangen der beginnelingen. Een stadium dat het Nederlandse ijshockey team toch inmiddels wel ont groeid is. Het treffen met de Engelse ploeg kon slechts beschouwd worden als een magnifieke gelegenheid om het doel saldo te verbeteren. Een belangrijk gegeven, want de huidige ontwikkelin gen in het wereldkampioenschap C- categorie sluiten de mogelijkheid be paald niet uit, dat er verschillende naties op de tweede plaats finishen de toppositie lijkt nu al voor Noorwe- Van onze handbalmedewerker AMSTERDAM Het optreden van de Beatrix-damesploeg in de competitiewedstrijd voor de eerste klasse tegen Sittardia Sittardia 'mocht' moeiteloos met 28-8 winnen en deze forse uitslag gaf uiteindelijk de doorslag bij het via het doelgemiddelde bepalen van de kampioen heeft de afgelopen dagen tot officiële protesten van de gdupeerde verenigingen PSV (nu tweede) en Foreholte (derde) geleid. De besturen van de Eindhovense en Voorhoutse club hebben in een schrijven het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond op de gang van zaken gewezen en tevens geprotesteerd tegen de onjuistheid van de bepaling in het reglement, dat bij gelijk eindigen van ploegen in de nacompetitie het doelgemiddelde van de normale competitie de doorslag geeft. PSV en Foreholte stellen, dat die nacompetitie er juist is om te voorkomen dat 'cadeautjes' aan het einde van het seizoen (zoals nu het geval was) worden weggegeven, omdat men dan toch nog in die nacompetitie moet aantreden. De Heer (nr. 8; en Uit defensie. uw (nr. 20combineren door de Engelse gen te zijn geresci rd. Indien twee formaties gelijk eindigen, telt het on derlinge resiiit:i.'bereiken echter in de eindrangschikking drie of meer ploegen een plaats, dan is het doelsal do van beslissende betekenis. De Engelse ploeg kende slechts één pumeve) opdracht: het verschil /.o ger.ng mogelijk houden. Meer aspira ties konden de pupillen van coach John Carlyle niet koesteren. Voor de opening van het toernooi veroorloofde Carlyle het zich nog op te merken. 'Onze bedoeling is voornamelijk de positie in de C-poule te consolideren. Ten tweede- ervaring opdoen, opdat we over enkele jaren promotie kun nen n aken naar de B-poule. Natuur lijk. het niveau van de C-landen in de afgelopen jaren sterk toegenomen, maar ik ga er vooralsnog vanuit, dat we ons kunnen handhaven'. De uitslagen van de eerste twee wed strijden stemden Carlyle evenwel somber. Hetgeen niet onbegrijpelijk is. want de ploeg kreeg al onmiddel lijk een mentale opdoffer te verwer ken. Het niet eens zo sterke Honga rije confronteerde de liefhebbers uit Groot-Brittannië met een onthutsende nederlaag: 90. En daags daarna was er evenmin weinig goodwill en zelf vertrouwen te verwerven tegen Frank rijk. De score liep niet hoog op (1 3), maar kon toch niet gelden als een stimulerend middel. Ondanks de wetenschap dat er tegen Engeland vernietigend uitgehaald zou moeten worden, leek de Nederlandse ploeg zich aanvankelijk te laten ver rassen. Wat een reprise zou zijn van twee jaar geleden, toen de eveneens tegen Nederland volkomen naT waren. Want in die episode J Nederlandse ploeg de juiste f*d< Wekte men daarvóór soms tjja geïnteresseerde indruk, werd i ook laconiek over het ijs geijge toen eenmaal de doelpuntenpi opgang was gekomen kon rv team geen wig meer drijven mi hoog tempo draaiende Nedi ine frontlinie, llenry Humting j elt enkele keren knap door de ine defensie: Simons werd ver> Pr keren in positie gemanot'.r> FE Paul Burger werd zelfs dot oe< kansen toebedeeld. De Tilbur; e wel hardwerkend, faalde in rijen, king. Bondscoach Hunter: 'I L zijn. maar er zijn slechts wein zoveel arbeid verrichten als j. reF ger'. ad In dit duel was het gebrek Bi n(j kracht van Burger niet zo bel |a. Zijn collega's immers namen a3| maire taak toch over. C t Graauw en Joe Simons vo ens waren het. die binnen een H( de gekoesterde verwachting» streepten: 73. De tegensta 1U, perkte zich intussen tot het verdedigen en een in uitbraak. De onnauwkeurig c flj de aanvallen van de Engelse® moesten echter onder de 'wanhoopspogingen' geschaai den. Er ging geen enkele b vanuit. Temeer niet, daar coi JN ter de correcte beslissing lu Hl men van Schilt in het doel tc gl; gen door de solidere Göbel. Dfnd landse Canadees lost de simj blemen waar hij mee geconl oppermachtig geachte Nederlandse brigade zich diep moest schamen voor de negatieve 34 uitslag. Dat gebeur de ditmaal niet, maar de opening van het duel deed wel vermoedens in die richting rijzen. De inderdaad op alle fronten sterkere ploeg van bondscoach Hunter bestormde fanatiek de verde diging van de opponent, maar hield geen rekening met de inderdaad vlot uitgevoerde counters van de tegen stander. Terwijl iedereen eigenlijk- een inleidende treffer van Nederland verwachtte, sloeg de Engelse formatie onverwacht toe: twee keer zelfs. Die ontwikkeling tastte het zelfver trouwen van Hunters equipe echter niet aan. De ploeg vluchtte niet in ongenuanceerde hakbewegingen, maar bleef via combinaties proberen succes tc oogsten. Een benadering die op langere termijn rendement opleverde. Na vijf minuten was de achterstand weer glad gestreken. Engeland liep nog éénmaal tot 23 uit, maar daar na had de ploeg vrijwel niets meer in te brengen. Via Simons sloot de Ne derlandse ploeg de eerste periode af met een gelijke stand: 3—3. Geen spectaculaire winst, maar het bood niettemin voldoende perspectief om het doel een zo hoog mogelijke score alsnog te bereiken. Coach Wayne Hunter: 'Als de ploeg niet onmiddellijk scoort, lijkt het wel of men gefrustreerd raakt. Ik hoop dat men de nervositeit in bedwang kan houden. Ik heb het volste vertrouwen in deze jongens'. In het tweede bedrijf werd duidelijk dat de Britse ploeg tc hoog gegrepen had. Dat eventuele illusies op winst werd foutloos op. Jack de 1 Ito paalde de stand in de tweede ge enkele minuten voor tijd op 8 ig JOHN Di PP "T MUNCHEN (SID) Scpp er, die na de zware nede van Bayern München Ajax in het toernooi oi Europa Cup voor landskat ncn bij thuiskomt in de B( hoofdstad had uitgeroept lt beu van alle kritiek 'I ik een vak had geleerd i ik maandelijks 3000 guldi diende zou ik mijn huidig M roep (voetballen) direct pgt ven'. Hij heeft inmiddels aanbiedingen gekregen v« 12 door hem gewenste 3000-g^ jBo jobs. Een meubelzaak wil als verkoper engageren enfi«n handelaar in vleeswaren doelman in dienst nemen, hij dan lid wil worden vi 1st in de derde klasse der ami j spelende vereniging FC S Ie berg. W Maier is inmiddels gepas co voor het Westduitse Bondscoach Helmut Schön een andere doelverdediger J zen, als de Westduitsers "n maart tegen Tsjecho-Slou e spelen. ln< TROUW/KWARTET DINSDAG 13 MAART 1973 Van één onzer verslaggevers AMSTERDAM Het besluit viel ten slotte toch nog onverwacht. Nadat Club Bruggc-trainer Leo Canjels aan het sccticbestuur betaald voetbal had laten weten, niets te voelen voor een positie naast Fadrhonc, werd Cor van der Hart benaderd. Gisteravond mond de de affaire rond het Nederlands elf tal uit in een climax. Nadat Cruijff en Keizer waren geraadpleegd en van de plannen van sectiebestuur en elftal- leider Van Zanten op de hoogte waren gebracht, werd in het Amsterdamse Hiltonhotel uiteindelijk het verlossen de woord gesproken. Van der Hart werd a raison van een jaarsalaris van 65 mille benoemd tot technisch leider van het Nederlands elftal en belast met de uitvoering van het jeugdplan Nederland. De 45-jarige Van der Hart heeft al een hele carrière in de voetbalsport achter de rug. In de periode 1942 1950 speelde hij voor Ajax. Daarna ver trok hij naar Frankrijk, waar in tegen stelling tot Nederland het (semi-) professionalisme in de voetballerij al was ingevoerd. Tot 1954 vierde Van der Hart triomfen bij Lille. Daarna kwam hij terug naar Nederland, waar de (vele) guldens van Fortuna '54 hem lokten. Tot 1966 maakte hij deel uit van de Limburgse club en in die pe riode werd hij ook een vaste keus voor het Nederlands elftal, dat hij in totaal 44 keer diende. Na zijn actieve voetbalcarrière werd hij trainer van Holland Sport. In het voor jaar van 1971 werd Van der Hart naar het in nood verkerende AZ'67 gehaald. Hij kon degradatie echter niet meer ontlopen. In hel volgend seizoen slaag de Van der Hart er echter in om het eredivisieschap weer te veroveren. CHALON-SUR-SAONE (AFP) In de tweede etappe van Parijs-Nice die in twee gedeelten is verreden, domi neerden de sprinters. Verrassend klas seerde zich daarbij in het eerste deel de nieuwe Franse prof Esclassan als winnaar, waarbij hij de Belgen Rik van Linden, Eric Leman en Eddy Merckx achter zich liet. De eerste drie van deze halve etappe reden ook weer vooraan in het tweede gedeelte. Opnieuw moest de Belg van Linaen genoegen nemen met een tweede plaats, nu achter zijn landgenoot Eric Leman. die na lange tijd weer een zege behaalde. (ADVERTENTIE) SPORT TI0/K8 SCHIEDAM Met een ietwat droeve glimlacht bladert Janusz Kowalik (28), maandagochtend de sportpagina's van de ochtend bladen door, leest de verslagen over Sparta's wel en wee en schuift daarna de kranten terzij de. Kowalik heeft er zich inmid dels al lang mee verzoend dat zijn naam al maandenlang niet meer voorkomt in de verslagen. Janusz heeft het er in het begin ontzag lijk moeilijk mee gehad, maar uit eindelijk heeft hij leren berusten in de voor hem zo trieste situa tie. Hij, in de vorige competitie aflevering achter Johan Cruijff nog tweede op de nationale top- scorerslijst (20 doelpunten in 25 wedstrijden), lijkt een vergetene te worden. Het ergste wat een full-prof kan overkomen. Het verhaal van Janusz Kowalik is een klein menselijk drama, zoals er zoveel in onze samenleving gebeuren, maar die bij een topspeler dubbel hard aankomt, omdat zijn arbeidspres taties zich voltrekken voor duizenden toeschouwers die hem vaak bejubelen. Voor Kowalik '.donk eind augustus, de competitie was nog maar twee wed strijden oud, voor de laatste maal het applaus. Het bloed dat in zijn urine werd aangetroffen, na een trap tegen zijn nier, luidde een lange martelgang in: een verblijf van tien weken in een ziekenhuis, waar de eentonigheid van alle dag slechts af en toe werd onder broken door wat oefeningen, zodat zijn conditie niet al te zeer zou ver slechteren. Kowalik: 'Niemand kan zich voorstellen wat ik in die maan den heb dooi gemaakt. Je hoorde en las over ernstige blessures van bij voorbeeld een Rinus Israel, maar je stond er nooit bij stil dat jou zo-iets ook kon overkomen. Als full-prof loop je per dag zo'n vijftien kilometer en dan lig je plotseling in een zieken huis, piekerend over je toekomst. Je bent 28 jaar. hoopt nog zo'n drie a vier jaar topvoetbal te kunnen spelen, maar denkt op dat moment dat het afgelopen is met je carrière. Door veel te lezen vond ik de nodige afleiding, maar je bent niettemin voortdurend met jezelf bezig. Ik kom terug, ik Janusz Kowalik ook professioneel doen kom terug, heb ik misschien wel honderd keer tegen mezelf gezegd'. RITME Die door Janusz Kowalik zo vurig begeerde come-back is tot op heden nog geen vreugdevolle werkelijkheid geworden. Kowalik is al weer enkele weken volop in training en speelt regelmatig in het B-team. Maar de man die drie seizoenen lang hoog prijkte op de lijst van topscorers, die vaak flitsend kon uithalen heeft zijn vertrouwd ritme en zijn vorm nog niet geheel hervonden. 'Ik beschouw de wedstrijden met het B-team zuiver als een persoonlijke training ter opvoering van mijn con ditie', weerlegt de Pool de kritiek van enkele van zijn medespelers, die hem gebrek aan inzet in de schoenen scho ven'. Ik behoef me toch niet te bewij zen. Sparta kent toch mijn capacitei ten'. Er klinkt een lichte verontwaar diging in de stem van gentleman- voetballer Kowalik, die zelden met zijn problemen naar buiten treedt Anders dan Jan Klijnjan heeft hij geen behoefte aan het moreel opvijze lende gesprekken. 'Te veel praten helpt niets. Dat is waardeloos. Ik wil in mijn doen en laten niet alleen professioneel denken, maar het ook zijn. Trainen en nog eens trainen is voor mij de enige manier om terug te komen. Ik ben er dan ook van over tuigd dat ik er op de een of andere dag weer gewoon bij ben'. BEMIDDELAAR Een wat al te optimistische visie? Vooral nu Sparta heeft bewezen het ook zonder zijn Poolse vedette te kunnen stellen, terwijl bovendien Ko walik zelf de concurrentie heeft vergroot door de rol van succesvol bemiddelaar te spelen bij het aantrek ken van Sadek. 'Wie zo redeneert, ziet het allemaal verkeerd. Sparta wil graag aan de top komen. Dat is in het belang van iedereen. Van de spelers en van het publiek. Maar topvoetbal kun je niet bedrijven met elf spelers. Daarom ben ik blij dat Sadek er bij is gekomen. Hij is een goede voetballer Ik wil er graag nog aan toevoegen dat ik geen cent. zoals hier en daar wordt verondersteld, aan zijn komst heb ver diend. Het heeft me eerder geld ge kost. Tientallen telefoongesprekken naar Polen, terwijl hij bovendien hier In huis alle gastvrijheid heeft geno ten'. Kowalik wiens contract eind mei 1974 afloopt heeft zich ten doel gesteld dit seizoen zijn rentree te vieren. Nog vier jaar wil hij daarna nog aan de top meedraaien voor het doek defini tief valt. Over zijn verdere toekom«t maak hij hij zich op dit moment niet veel zorg. 'Ik zou het liefst hier in dit land. waar ik veel vrienden heb ge vonden, in zaken gaan. daarom oriën teer ik me zo hier en daar. Ik heb er wel voor gezorgd dat ik aan het eind van mijn voetbalcarrière niet plotse ling financieel in de kou komt te staan. Nu zeker in een dure auto rijden en dan op de fiets. Een derge lijke ontluistering behoef ik gelukkig niet te ondergaan'. RICHARD MATTIUJSSI-: 't Groene-glazen-feest is in volle gang bij de Mobil dealers. Bij elk bezoek krijgt u een waardebon en drie van die bonnenzijn goedvoor zo'n stootsterk hittebestendig groen glas.Verzamel een mooie serie. ilUI^Kil Let op het groene affiche Op W6g ITI6t ÏV1 L L)i I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8