Onderwijsmensen: oudercommissies een duwtje geven Kamer praat over taxi s en over lijstverbinding dichtbij mimen! aar icheidenheid inkrijk 'De ouders moeten het snel zelf doen Nieuwe 'Henri Dunant' uitg evaren (liberaliseerde' ïjren in vijf jaar procent hoger a Actie: geschenk bij 25-jarig bestaan Israël Neuzen ruiken elders anders Ooievaar Ahn^tuohlnem Zuigborstel fcuv/kwarxrr dinsdag 13 maart 1973 iocraten '66 hadden bij ons in nog een klein streepje voor, ccn vrouw als voorzitster ge- Daarin was deze partij ook :etjc on-Nederlands. afgelopen weekeinde hebben de :raten binnen deze partij hier- einde gemaakt door, op lang [overtuigende wijze, een man tot te kiezen. De VVD is thans jjge partij die een (bekwame) idente aan het roer heeft. Bij de :rc confessionele partijen behoeft 1 helaas nog steeds niet te ver wen, dat een vrouw de leiding VT |t toevertrouwd; maar dat is een Jistukje apart. andere opvallende kant van D'66 deze partij in haar bijna zeven- i bestaan al meer voorzitters heeft id dan bij voorbeeld de ARP in dan negentig jaar. Ook daaruit men opmaken, dat D'66 een vluchtig gezelschap vormt. Dat ien ook de laatste verkiezingen jlijk aangetoond. D'66 lijkt alles- Ive een blijvertje ill de politiek. F zeteltal in de Tweede Kamer lelde van elf naar zes. Daarmee deze nogal pragmatische club nog nauwelijks tot de middelkièine jen worden gerekend. Gruytcrs en de zijnen hadden •nd op een forse verkiezings- Die verwachting Werd Weerspie- 1 het feit, dat in het zg. scha- tbinet-Den Uyl niet minder dan leden van D'66 waren opgelio- Dat is bijna evenveel als het zetels van deze partij in de Tweede Kamer, m de schaduw-regcerdcrs van was Hans Gruyters, de partij- Boog, die tijdens de verkiezings- igne stad en land afreisde, en jij de confessionele partijen grief- iet zijn kreet over '2000 jaar rouwbaarheid van de confession I op het bovenstaande is het zeer rat te begrijpen, dat de heer Aantjcs logmaals) bij 'de heer Burger op aangedrongen, met name de Gruyters niet in een eventueel te .ee en kabinet-Den UyJ op te nemen, aandrang zou overbodig moeten Bij D'66 zou men zelf de wijsheid cn opbrengen om wil men de iionelen niet nog meer onnodig :elen zich bij de kabinetsfor- op te stellen met die bcschei- id die bij een Kamerfractie van in ts fes man past. verwinning die de gaullisten in de le ronde van de Franse parle- Sverkiezingen hebben behaald, is, ètels gemeten, groter uitgevallen j menigeen had verwacht. Maar rfraaie zege is het niet geworden, t bij voorbaat al een luchtje aan, reid door niemand minder dan .Franse staatshoofd, dat, toCit de pWnc officieel was beëindigd, nog A even zijn volle gewicht als ver- van ahti-linkse griezelverhalen weegschaal wierp. Voor Wie -Vjltrijk gaarne beschouwt als een ■:Jj cratisch land, met democratische fczingsmethoden, is zoiets altijd ccn pijnlijke ervaring. nog ccn verschijnsel, dat. in de van Nederlanders, vertrouwd m het stelsel van evenredige verte- oordiging, stellig afbreuk doet de waarde van de overwinning sd' gaullisten. Dat is de wanverhou- tussen hun zeteltal en hun stem- rercentagc. Hoewel, volgens nog if! geheel volledige gegevens, minder seii op de gaullisten hebben gc- pc^ 1 dan op links (46,0 tegen 46,8 le nt), verwierven de volgelingen e?' 'ompidou. dank zij dc partijdig- van het Franse districtenstelsel, een comfortabele voorsprong op van ongeveer negentig zetels. J icrin voor dc Unie van Links in Igemeen. en voor haar aanvoer- Hittcrrand in het bijzonder, louter lot droefenis ligt. is intussen maar de vraag. Gelet op de !c il-economische situatie zal het in mende jaren waarschijnlijk geen decld genoegen zijn, over Frank- regeren. Hen uit de kluiten ssen oppositie en als zodanig de linkerzijde zich sinds zondag 3). beschouwen kan daar garen fs' |>innen. Daarom zou Mitterrand 45 ppositiclcidcr wel eens een gunsti- itgangspositic voör de presidents- Izthgen van 1976 kunnen innc- - dan hem als aanvoerder van een istisch-comniuiiistisch kabinet be- in zóu zijn geweest. Van onze onilerwijsicdactie DEN HAAG De oudercommisaies schieten in het christelijk onderwijs als paddestoelen uit de grond. De organisaties van het christelijk onderwijs krijgen veel brieven vil ouders die ook zo'n ou- dercommissie willen, maar niet precies weten hoe. Soms ook vragen zc om advies als de oprichting van een tulercommissie problemen oplevert in de verhouding met schoolbestuur of personeel. Een aantal bestuurders uit het christelijk onderwijs (de personeelsbond. de besturenbond van kleuter- fen basisonderwijs, het pedagogisch studiecentrum en de Unie School en Evangelie) wil nu samen proberen deze ontwikkeling Verder te stimuleren. De heer C. Barnhoorn van de PCBO: 'We willen een goede düw geven en dan weer zó 'Meepraten met de onderwijzers' gauw mogelijk oitze handen ervan af. Want de mensen moeten het zelf doeh'. Waarom zij» de ouders plotseling zo aktief geworden? De christelijke scholen gaan toch uit van verenigingen 1an ouders? Is dat niet de meest democratische structuur die je bedenken kunt? 'Oppervlakkig lijkt dat een waterdichte redenering', schrijft de heer D. G. Bijl in het weekblad van de PCBO. 'Maar de praktijk leert dat voorzichtigheid geboden is. Het blijkt dt er nogal \Vat besturen zijn, die Voor een groot deel niet (meer) zijn saméhgesteld Uit ouders van schoolgaande kinderen'. Hij noemt een paar oorzaken van dat Verschijnsel. Ouders denken soms dat er na de voltooiing van de schoolstrijd eigenlijk geen reden meer is om je druk te maken. We hebben bereikt wat we wilden, zeggen ze. Verder blijkt dat vooral in grote steden jaarvergaderingen slecht bezocht worden. Voor ouderavonden is wel belangstelling, maar bestuurlijke problemen interesseren de mensen een stuk minder. Een derde oorzaak is dat het lidmaatschap van een bestuur niet meer als erebaantje gezien wordt. Je moet er Gistermorgen is de nieuwe Henri Dunant voor het eerst met 74 pa tiënten aan boord uitgevaren. Het hospitaalschip werd bij deze fees telijke gelegenheid bij het vertrek uit de haven van Willemstad uit gewuifd door schoolkinderen met vlaggetjes en familieleden van de patiënten. hard voor werken en veel mensen hebben daar geen zin of tijd voor. aldus de heer Bijl. Afstand Een andere oorzaak van de vaak goeiende afstand tussen ouders en schoolbesturen is de concentratie van scholen. Vroeger had bijna elke school zijn eigen bestuur. Nu is het heel gewoon wanneer een vereniging verschillende scholen beheert .In dat geval staan de bestuurlijke besognes helemaal ver van de mensen af. Die interesseren zich in de eerste plaats voor de school van hun eigen kind en veel minder voor de nieuwbouw van een school aan de andere kant van de stad. Om al die redenen is er dus behoefte aan oudercomniissies. Voor de heer Barnhoorn komt er nog een argument bij: 'Confessionele scholen zijn vanouds scholen-van-deouders. Dat zou in deze tijd opnieuw moeten blijken. Er wordt veel gepraat over de zin van het christelijk onderwijs. Als we proberen daar inhoud aan te geven kun je niet zonder de ouders. Zij moeten op basis van gelijkwaardigheid mei de onderwijzers meepraten over de inhoud van het godsdienstonderwijs. de wereldoriëntatie, eigenlijk van het hele leerplan. Gebeurt het vaak dat schoolbesturen die ontwikkeling tegenhouden? Barnhoorn: 'Soms krijg je wel de indruk dat ouders uit zijn op een soort machtsovername. Als het op die manier moet is het verkeerd. Binnen de vereniging moeten voldoende mogelijkheden zijn om zulke problemen op te lossen'. Beschouwen de onderwijzers zulke oudercommissies niet als pottenkijkers die hun icerk alleen nog maar moeilijker maken? Barnhoorn: In het onderwijs wordt steeds meer nadruk gelegd op de vorming van de persoonlijkheid van het kind. Dat is iets wat de onderwijzer in zijn eentje niet kan doen. Bovendien, voor wie werk je als onderwijzer eigenlijk? Voor het kind, in opdracht van de ouders. Ligt het dan niet voor de hand de ouders daar bij te betrekken?' Hoe denkt u over hulp van ouders in de school? Barnhoorn: 'Dat hangt ervan af hoe de situatie is. Als er bijvoorbeeld ouders zijn die kunnen helpen bij het leesonderwijs in niveaugroepjes en de onderwijzers kunnen dat opvangen en hegeleiden, dan ben ik daar voor. Maar het is niet zo dat het overal op die manier moet. Er zijn genoeg andere mogelijkheden. Het gesprek Aran onze parlpmentsmlactie DEN HAAG Vandaag praat de Tweede Kamer over de mogelijkheden 0111 hel gebruik van taxi's aantrekkelijker te maken. De wijziging van de wet autovervoer personen, de aan de orde is. zal dit mogelijk moeten maken. De voorstellen aan de Kamer zijn gebaseerd op liet rapport van de stuur groep taxi- en huurautovervoer. HAAG Op 1 oktober 1967. de waarop de eerste iberalisatie werd Ingevoerd, was 011 fcmiddelde huur in de gebieden, geliberaliseerd werd 73 gulden Yojkiaand. Nu, vijf jaar later is het 151 adelde 100 gulden, een stijging 'lUl 87 procent. landelijke gemiddelde stijging *g ln hetzelfde tijdvak 38.9 ?t, zo maakt het CBS bekend, kan evenwel niet afgeleid - - dat de huren in raliseerde gebieden relatief Ir zijn gestegen. De opzet is onder meer het verschil tussen taxi's en huurauto's te doen vervallen. De huurauto's kunnen als taxi's worden ingezet en de taxi's zijn omgekeerd niet meer aan een vaste standplaats gebonden. Verder hoopt men de taxi populairder te maken door voordeliger ritprijzen. Dit kan men Onder meer bereiken door niet meer de hele auto, maar 2lleen zitplaatsen te 'verhuren'. De bestuurder houdt dan het recht gedu rende de rit andere betalende passa giers in te laten stappen. Door het gebruik van de taxi's te stimuleren wil men weer een bijdrage leveren aan de strijd tegen de ver stopping van de steden met veel per sonenauto's. Voorwaarde is wel, dat er aan het taxibedrijf in het algemeen zwaardere eisen wordt gesteld. Gedacht wordt ook aan de chauffeurs, die ook veel kunnen doen aan de verbetering van het imago van de taxi. Vóór het taxi-debat zal de Tweede Kamer vandaag weer moeten stemmen over de amendementen van de heer De Brauw (DS'70) om meer geld uit te trekken op de begroting van ver keer en waterstaat voor het streekver voer en de spoorwegen. Vorige week staakten de stemmen, toen over deze amendementen beslist moest worden. De Tweede Kamer moet het nu van daag over doen. Lijsten De kamer zal zich deze week ook bezig houden met een wijziging van de Kieswet waardoor lijstverbinding binnen dezelfde kieskring mogelijk wordt. Deze wijziging kan een betere samenwerking tussen partijen voor de verkiezingen bevorderen. De lijstver binding kan ook extra zetelwinst bete kenen. Het wetsvoorstel van de rege ring kent overigens wel de beperken de bepaling dat splinterpartijen door samenwerking niet aan een zetel kun nen komen. Op zichzelf zou het moge lijk zijn dat bijvoorbeeld drie splin terpartijen door lijstverbinding net voldoende stemmen .halen voor een zetel in de Tweede Kamer. De lijstverbinding geeft pas zetelvoordeel als ieder der partners op zichzelf al een zetel in de kamer heeft gehaald. Donderdag moet minister De Koster duidelijk maken wat er met de benoe ming van een aantal nieuwe opperof- ficieren aan de hand is. Hierover is een kleine rel ontstaan omdat dit advies is uitgelekt. De minister zal naar verwachting wel ingaan op het verzoek van de PvdA-defensiespecia- list Stemerdink om de vervulling van belangrijke vacatures in de landmacht aan zijn opvolger over te laten. Voor twee Nederlandse parlementsle den is het vandaag een spannende dag. Het zijn dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. en dr. W. J. Schuyt. lid van de Eerste Kamer van de KVP. die kandidaat zijn voor het voorzitterschap van het europees parlement. Het belooft een nck-aan-nek-race te worden tussen dc twee Nederlanders. Berkhouwer, die voorzitter is van de liberale fractie in het Europees parlement, krijgt zeker de steun van de socialisten (44 ze tels). de liberalen (26) en de gaullis ten (19). Hiermee heeft hij een voorsprong genomen op zijn landge noot Schuyt, die kan rekenen op de stemmen van dt christen-democraten (53) en de Engelse conservatieven (20). De Europese parlementsleden, die bij geen enkele fractie zijn inge deeld, moeten de doorslag geven. Vorige week heeft de voorzitter van de Tweede Kamer plotseling de Ne derlandse afvaardiging naar het Euro pese parlement op grond van de uit slag vun de verkiezingen in november aan de orde gesteld. De Nederlandse socialistische delegatie naar Straats burg werd versterkt Met de verkie zing van de Europese voorzitter op de achtergrond leek de manoeuvre van Vondeling verdacht. Maar de Neder landse socialisten kan het weinig schelen of Berkhouwer of Schuyt in de voorzittersstoel komt te zitten. Al leen zijn ze gebonden aan afspraken met de liberalen en de gaullisten. De opvolging van de Westduitse socialist Walther Behrendt beroert het Neder landse parlement nauwelijks. Op de agenda van de Eerste Kamer staat voor vandaag de administratieve afhandeling van de begrotingen van onderwijs, economische zaken en volksgezondheid. De behandeling van de begroting van CRM is uitgesteld. binnenland/comment a ar t5/k7 Van een verslaggever DEN HAAG Onder voorzitterschap van de heer I. Mug uit Baarn heeft een aantal Nederlanders zich verenigd in een comité, dat de staat Israël een geschenk wil aanbieden ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan op 7 mei. Dit geschenk zal bestaan uit een terrein in Jeruzalem, waafop een in ternationaal jeugd- cn recreatiecen trum zal verrijzen in de omgeving van het Holland-lein. De exploitatie is reeds verzekerd door het Israëlische minis'erie van jeugdwerk en cultuur en het gemeentebestuur van Jeruza lem. Dit is maandag op een in Den Haag gehouden persconferentie meegedeeld door de woordvoerder van het 'comité nationale inzameling 25 jaar Israël', mr. A. Stempels. Men hoopt met deze actie, waarvan een loterij een essen tieel bestandeel zal uitmaken, tussen de drie- en vijf miljoen gulden bijeen te brengen. Het jeugdcentrum beoogt een interna tionaal ontmoetingscentrum te wor den met de jongere bewoners van Israël. Er zullen cursussen en studie bijeenkomsten worden gehouden, waar alle facetten van het jeugdwerk aan de orde zullen komen. Bijdragen kunnen per bank- of postgi ro worden overgemaakt op postgirore kening 76725, tn.v. nationaal ge schenk Israël Amsterdam. C. Barnhoorn Dr. G. Huls over de inhoud van het leerplan. Helpen bij het opzetten van een documentatiecentrum of bij het maken van leermiddelen, enz. Een oudercommissie hoeft echt niet een comité voor hand- en spandiensten te zijn dat assisteert tijdens het schoolreisje en de sinterklaasviering'. Ook dr. G. Huls, voorzitter van de heslurenorganisatie voor het kleuter en basisonderivijs, is een groot voorstander van oudercommissies. Maar hij is er niet voor die oudercommissie verplicht te stellen voor het bijzonder onderwijs. Staatssecretaris Schelfhout heeft dat onlangs voorgesteld in een nota van wijzigingen op een reeds eerder ingediend wetsontwerp Dr. Huls: 'Op die manier kun jc wel alles onder dc subsidievoorwaarden brengen. Van elk stapje kun je zeggen dat het misschien niet zo erg is. Maar dat is nog geen reden om het in de wet te zetten. Straks zijn er zoveel voorschriften voor de inrichting van de school dat je ook niet meer van vrijheid van richting kunt spreken'. Maar de overheid heeft wel de taak 0111 toe te zien op de deugdelijkheid van het onderwijs. Heeft het goed functioneren van oudercommissies daar niets mee te maken? Dr. Huls! 'De ouders moeten wel bij de school betrokken zijn, maar dat kun je niet via een wel van boven opleggen. Ik ken scholen Waar de onderwijzers gezegd hebben: er moet een oudercommissie komen. Maör de ouders zeiden: het gaat zo al goed. Ër zijn verder plaatsen waar de vereniging wel goed functioneert en waar de afstand tussen ouders en bestuur geen probleem is, omdat de meerderheid van het bestuur uit ouders bestaat. En waar het nog niet bestaat heeft het weinig zin om zo'n oudercommissie te verplichten. Oudercommissies moeten spontaan ontstaan. Je kunt die ontwikkeling wel stimuleren'. 1\'og een kanttekening hierbij van dr. K. J Matze van de best uren raad van het christelijk onderwijs: 'Het gebeurt ook dat er schoolcommissies ivorden opgericht. Daarin zitten dan ouders, onderwijzers en leden van het bestuur van de vereniging Waarom zou je in plaatsen waar dat bestaat een oudercommissie verplicht stellen? In elke plaats is de situatie verschillend. Daarom ben Ik ook een beetje huiverig voor het opstellen van een standaard reglement. Wij geven wel vaak hulp bij het opstellen van zo'n reglement, maar je kunt moeilijk een uniforme regeling maken waar alle oudercommissies in passen' 'Heel aardig, Simpkins, maar zo'n driepersoonsbank zal moeilijk verkopen.' Meeslal klinkt het helemaal niet aardig, wanneer je iets zegt met 'neus' er in. Voor iemand je neus optrekken geeft van die neus zelf al een onaardige indruk; was dat niet zo, dan zou daar vast een ander orgaan voor in de plaats gestaan hebben. Als je iemand goed de waarheid lüili zeggen, wrijf je 'm iets onder zijn neus. kennelijk een plek waar je zo'n waarheid het beste voelt. In een kwade reuk staan heeft ook met de neus te maken en niet veel goeds te betekenen en een wassen neus stelt helemaal niets meer voor. Toch mogen we die neus en wat ie doet niet uitvlakken en niet alleen omdat dat een wonderlijk gezicht zou zijn. Wie gisteravond liet KR- O-programma Gamma heeft beke ken, weet nu wel dat je zonder reuk een hoop mist. De Nederland se geurenonderzoeker dr. E. P. Kösfer, die aan de ln Gamma uit gezonden BBC-documentaire ('Wat ruiken we eigenlijk?') heeft meege werkt, zegt daar in de KRO-gids Studio over, dat de reukzin in de eerste plaats 'mede de gevoelssfeer bepaalt: het thuis-zljn in de we reld'. De. andere zintuigen zoals Itoren en zien bepalen in eerste instantie het handelen, maar 'de reukzin speelt een grote rol in de emotionele beleving van de omge ving'. Tussen seksualiteit en geur bestaat een duidelijke relatie. Van Napoleon is bekend dat hij, dagen voordat hij zijn maitresse bezocht, een bode stuurde met het bevel dat .ze zich niet meer mocht wassen tot hij zelf kwam. omdat hij haar lichaamsgeur zo lekker vond. Zulk soort ervaringen kwamen niet al leen in Napoleons tijd voor, maar zijn voor veel mensen meer vrouwen dan mannen nog steeds belangrijk. 'Ik heb wel eens Er zitten angstaanjagende hiaten in de seksuele kennis van oudere tieners. Veel jongelui weten hele maal niet zoveel als de maatschap pij hun toeschrijft. Fabrieksmeis jes van zeventienachttien jaar we ten weinig of niets van voorbe hoedsmiddelen en venerische ziek ten. Dat geldt althans voor Enge land, waar de pedagoge mevrouw Jill Kenner e entwaalf jaar du rend onderzoek instelde en er een boek over schreef, dat ze 'afscheid van de ooievaar' noemde. Kinderen schrijven hun bestaan vaak toe aan een of andere geniale C-Rni-tpmiiUipRp PPM inmslp van p'f wpc pr vact vao art daf *ii a'« pen cake in d? nvpn war «ehakfcpi en dat dp kjnderen die te lang in de oven bliiven, zwart ter wereld komen. F^n ander kind, dat haar aanwezigheid 00 nnrde toeschreef aan vogels en bijen, wist heel zeker dat je door een bijensteek in verwachting raakt. Een flink aantal kinderen meende ln het dokterstasje thuis te zijn gebracht of in een winkel te zijn gekocht. Behalve dc ooievaar, die nog altijd in zwang blijkt, geloven veel Engelse kindertjes dat ze op een parkeerterrein gevonden zijn of met het wasgoed meegekomen Kennelijk mankeert er nog een en ander aan de seksuele opvoeding van (alleen?) Engelse kinderen Mevrouw Kenner sprak onder meer met een tienjarig jongetje die het gesprek fijn had gevonden, maar niet mét zijn ouders over zijn nieuw verworven kennis durf de praten omdat hij bang was voor een draai om z'n oren. Is nèt in eigen land de actio tegen abortus gestart van pater Koopman die zaterdag in een aantal grote dagbladen een oproep plaatste voor pleegouders om tijdelijk een kind te adopteren dat anders geabor teerd zal worden - in Engeland pakken ze de zaak heel wat forser aan. Deze maand worden aan prak tisch alle kerken van Engeland witte bloemen verkocht, waarmee tpgen abortus wordt geprotesteerd. Iederê (namaak)-bloem die in het knoopsgat van een kerklid wordt gedragen, stelt een door abortus ongeboren kind voor. De campag ne, waarachter de 'interkerkelijke vereniging voor de bescherming van het ongeboren leven' zich ver schuilt vindt zijn hoogtepunt in Manchester. Op 25 maart, de dag waarop rooms-katholieken het feest van Maria Boodschap het begin van Maria's zwangerschap) vieren, zal er een optocht door die stad trekken. Op een bepaald punt de poneren alle deelnemers - er wor den er 100.00U verwacht - hun witte bloem in een grote bak. Zo willen zc dramatisch uitbeelden wat er gebeurt als een foetus wordt ver- n.etigd. aart psychiaters gevraagd of er bij huwelijksmoeilijkheden ook ge praat werd over de hinderlijke geur van de ander', zegt dr. Koster. 'Dat komt zeer vaak voor. En dan kun je zeggen wat je wilt, maar de geur is een emotioneel iets en het kan best zijn dat alle andere irritaties zich projecteren op de geur'. Wie zich natuurlijk met alle be schikbare middelen op de fijne en ook minder fijne neuzen werpen, zijn de par filmfabrikanten. In het blad Naarden Nieuws wordt aan de hand van de nieuwste parfum- luchtjes geconstateerd, dat de grenzen tussen de typisch voor mannen en mouwen bedoelde geurtjes sterk aan het vervagen zijn. Herenparfums dragen meestal een wat de fabrikanten noemen 'vluóhtig' weinig duurzaam en niet al te opvallend karakter', maar zo langzamerhand verdwijnen die uit de markt. En andersom vind je in de damesparfums steeds meer luchtjes 'op het mannelijke af'. De par filmfabrikanten die, mogen we aannemen, een sterk ontwik keld reukorgaan voor veel of min der gevraagde luchtjes hebben, zijn achter nog een opmerkelijk feit gekomen: er zijn nog maar weinig herenparfums die zo'n suc ces zijn dat je ze op de hele wereld kwijt kunt. Dat komt door dat de heren der schepping niet overal dezelfde waardering voor de scheppingen van de heren parfu meurs kunnen opbrengen. De Ame rikaan schijnt van markante geu ren te houden, de West-Europeaan van verfijning, de Latijns Ameri kaanse neus van zware muskus en de Aziaat van satidel en zoete bloemen. De Japanners vallen daarbuiten: zij houden het meer op Franse luchtjes liet gaal nu eens niet om de miss - al mag deze mrs cr ook best wezen - maar om de uitvinding, want er worden tegenwoordig minstens evenveel nieuwe dingen als missen Uitgevonden. Deze dame, gefotogra feerd op de Wecnse voorjaurs- beurs, houdt een kleerborstel in de hand met ingebouwde stofzuiger, die op batterijen werkt. Waarom Je nog ZOU moeten borstelen als Jc kleren toch al worden geklopt, ge- z.ogen en geveegd Is een raadsel. In Manchester zijn intussen een kwart miljoen oproepen verspreid, waarop een foto is afgedrukt van een geaborteerd kindje van twintig weken oud. met de woorden: 'U heeft betaald om hem te doden', een tekst waarmee wordt gedoeld op het gratis aborteren door de nationale gezondheidsdienst. Via de belastingen betaalt iedere En gelsman daaraan mee. Delta -Ruim achttien hectare op de Schotsman-Ruiterplaat op Noord-Beveland zijn 21. 22 en 23 juni bezet xoor de land- en tuin- bouwtentoonstellin Delta '73 van de Zeeuwse landbouwmaatschappij. Er wordt niet alleen tentoonge steld. maar er zijn ook rundvee en paardenkeiiTinge,! Markt Het evenement is markt genoemd, maar alleen omdat de schaakwedstrijden die zaterdag e tnei in Eindhoven worden ge houden. op de markt plaatsvinden. 'r Motgons zitten er schoolteams achter de borden en 's middags bekende topschakers (Pachman, Sosoitko. en Donner zijn o.a. uitge nodigd). die ook simultaan tegen dc schoolsehakers spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7