Industriebonden maken an derde fase in icties geheim wapen Zó spaart u Snelle overval geldauto leverde f 320.000.- op Havenmeester: Zestienhoven kan dicht gunstig: amro bank formatie U Vrouw in Sliedrecht op stille plek vermoord Gelukkig vertelde mevrouw Jansen haar woninginrichter over haar twee rakkers van zoontjes, die zo graag op het tapijt stoeien.... tapijt Staanplaatsen van caravans 'onbetaalbaar' Communeleden stalen auto's op bestelling Op het advies van uw woninginrichter kunt u met een gerust hart afgaan. Vertofloor doet dat ook! Het weer Olieraffinaderijen produceren meer Vrouw betrokken bij bankoverval in Leiderdorp 'Rotterdams vliegveld een verloren zaak' [O ROUW/KWARTET DINSDAG 13 MAART 1973 BINNENLAND T3/K5 l'errassingselement zo groot mogelijk i onzer verslaggevers klEBERGEN De stakingsacties zullen de komende dagen voortduren. De drie industriebonden llen zich echter in stilzwijgen over de te volgen taktiek in de derde fase. 'Wacht u nog even af. I Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV, na afloop van de gisteren in Driebergen [ouden vergadering van bondsbestuurders en regionale actieleiders. ADVERTENTIE j- werd aangenomen zou op deze jdering de strategie voor de ko- Ede dagen besproken worden. Ook lbericht werd gisteren in Drieber- I tegengesproken. In het actiecen- L wilde geen enkele bondsbestuur- f nadere mededelingen doen over [te venvachten acties om het ver- agselement zo groot mogelijk te afloop van de vergadering deelde eer Groenevelt wel mee. dat en- werkgevers hebben geprobeerd t isT lamholg van pag. 1 samenwerking'. Maar dat zal vol- hem niet lukken, ik heb vol- jde vertrouwen in de fractie-lei- v,js van de ARP en CHU, aldus drs. twetnus. Zijn conclusie was dat de Burger door de CHU te laten zijn formatiepoging geen goed t gedaan. De fractie-leider van de I wilde niet ingaan op al de wegingen van formateur Burger, umenten dienen toch als een stok [de hont' te slaan, igens vond drs. Tilanus, dat de iten-democratische samenwerking langere termijn belangrijker een incidentele kabinetsformatie. Aantjes, fractievoorzitter van de die zaterdag tijdens zijn gesprek de heer Burger het meedoen van jCHU van uitermate groot belang genoemd, wilde nog geen defini- commentaar geven op de brief, verwonderde zich over de argu- ten van mr. Burger. Volgens de |r Antjes doen ARP en KVP feite- ook niet mee aan het kabinetDen Het gaat per slot van rekening de vorming van een extra-pari e- Itair kabinet: 'De CHU wil zich als wij zo vrijblijvend mogelijk ten opstellen. Dat de heer Burger geschikte CHU-mensen voor zijn it kan vinden kan hij mij niet Als goede voorbeelden ide mr. Aantjes voormalig CHU- iriid mr. Bos en de Rotterdamse jthouder Vierssen'. Volgens de heer lil pitjes is deze stap van de heer ;er bepaald niet de aangewezen om op 'enige inschikkelijkheid de confessionele fracties te reke- De fractievoorzitter van de mr. Andriessen was bij het van deze editie niet voor com- itaar beschikbaar. r zwaren hi :ijh brief heeft de heer Burger er ij delijk blijk van gegeven te besef dat zijn opstelling consequenties hebben voor de christen-democra- ie samenwerking. 'Deze doelein- zijn, aldus mr. Burger, 'nuttig en i iselijk. Er is geen sprake van dat ki dit streven hoe dan ook afbreuk willen doen'. Hij wijst de beide itievoorzitters er echter op. dat s hun belet hun 'respectabele doe- nden na te streven en zo mogelijk verwerkelijken. Maar dan niet in onwaarachtige vorm van een gefor- erde entree tot een kabinet waarin desbetreffende groepering thans- is opgenomen' ezersbedrog U-voorzitter baron Van Verschuer, gisteren al weten, dat het wel van ite naïviteit zou getuigen als men it dat de CHU 'ja, van ganser fte' zal zeggen tegen de christen- Docratische samenwerking, en aan andere kant zal accepteren, dat P en ARP wel aan het kabinet edoen en de CHU niet. Det zou pas iersbedrog zijn!' aldus de heer Van rschuer. voorzitter van de CHU was zeer 'baasd over de passage in Burgers f. waarin staat dat de Unieraad zaterdag tegen de formatie-Bur- heeft uitgesproken. De Unieraad •ft geen enkele uitspraak gedaan. was een besloten vergadering, eruit blijkt weer hoe wankel de Us van de brief van Burger is en emotioneel. Hij noemde de kri- van de formateur daarom over een en overspannen. ZWAREN de brief van Burger blijkt verder, fractieleiders Andriessen en hoewel er geen sprake is van ^grammatische onderhandelingen, (en de .volgende punten van het Pgressief program bezwaar hebben: de ontéigening tegen gebruiks- arae, de regeling, die in de plaats edt van de bestaande hullrliberali- «e en hulrharmonisatie, onder de druk van de Federatie Me taal- en Elektrotechnische industrie (F.M.E.) uit te komen. Enkele werk gevers zouden al met de vakbonden gepraat hebben, maar zij moesten on der druk van de FME afhaken. Nieuwe stakingsobjecten waren giste ren Verolme Rozenburg (4000 werkne mers). Verolme Elektra in Maassluis (400), het metaalbedrijf Rietschoten en Houwens in Rotterdam (1500) en de schoolmeubclfabriek Markomark in Wildervank (700). De georganiseerde arbeiders bij deze bedrijven legdpn het werk voor vierentwintig uur neer. Bij de poort van de werf van Verolme in Rozenburg werd een automobilist, die gistermorgen iets kwam afgeven, door een groep stakers tegengehou den. Hij moest zijn auto buiten laten staan en verder gaan lopen. De man wilde dat niet en reed door. waardoor twee stakers licht door de wagen werden geraakt. Zij liepen slechts een schrammetje op De man bood later zijn excuses aan. De directie van de rijwielfabriek Ga zelle in Dieren heeft in een brief aan het personeel de houding van de drie industriebonden sterk afgekeurd. 'Het systeem van democratisch en collec tief overleg over lonen en arbeids voorwaarden, zoals dat in Nederland geldt en waarom het door vele landen wordt benijd is door de vakbeweging door kostbare stakingen ernstig in gevaar gebracht', zo wordt gezegd. De directie weerlegt de cijfers van de industriebonden als zou een ruime meerderheid der 720 werknemers voor een staking hebben gekozen. Het zijn er volgens haar hooguit 140 of slechts 19 procent van het totale aantal arbei ders. De directie roept het personeel op het werk te hervatten. De drie Gelderse industriebonden hebben de brief als 'uiterst dom en nietszeggend' getypeerd. Van een onzer verslaggevers SLIEDRECHT De 30-jarige Teuntje Cornelia de Jong-Slag- boom, moeder van twee kinderen, is gisternacht op een eenzaam ge deelte van de Deltalaan in Slie drecht met negen messteken om het leven gebracht. Dader noch motief zijn Bekend. Het slachtoffer was alleen op weg naar haar huis, nadat zij op bezoek was geweest bij haar schoonmoeder, die op nog geen tien minuten lopen afstand woont. De sectie, verricht door patholoog anatoom Zeldenrust, wees uit dat vier ADVERTENTIE Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. DE N HAAG Het Konsumenten Kontakt heeft bij een steekproef 'schrikbarende prijsstijgingen vastge steld van seizoenplaatsen voor cara vans. Het Kontakt vreest dat deze vorm van kamperen een onbetaalbare zaak gaat worden voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. en dat Lou de langharige spaniel van de familie niets liever deed dan zich ermee bemoeien. Verder had die brave Lou dan nog de hondse eigenschap nooit zijn poten te vegen als hij de tuin weer eens had omgespit. Toen wist de woninginrichter genoeg. Het moest tapijt worden dat tegen een stootje kan. Tapijt waar je op kan leven en lopen zonder elke voetstap te zien. Een tapijt dat gemakkelijk kan worden schoongemaakt. Nou had die woninginrichter nogal wat tapijt in voorraad. Wel zes verschillende merken, waaronder ook de grote messteken in de linkerzij zijn toege bracht, plus nog eens drie in de rug, een in de hals en een in het hart. Het stoffelijk overschot werd gevonden door een zwager van het slachtoffer die met de echtgenoot en familieleden naar de vrouw op zoek was gegaan. De echtgenoot, de 30-jarige J. C. de Jong, adjunkl-directeur van de gelijk namige pijpleidingenfabriek in Slie drecht, die de hele avond op de kinderen had gepast, was ongerust geworden toen zijn vrouw om 11 uur nog niet thuis was. In zijn auto is hij daarop naar zijn moeder gereden en daarbij moet hij het lijk van zijn vrouw, dat op circa drie meter van het wegdek in de berm lag, zijn gepasseerd. Toen hem bleek dat z ijn vrouw al lang weg was en een eerste speur tocht geen resultaat had, werd om 1.10 uur de politie gealarmeerd. Nog geen half uur later werd het lijk door een broer van de echtgenoot in de berm van de weg gevonden. De kle ding van de vrouw vertoonde weinig sporen van geweld. De politie houdt rekening met alle mogelijke motieven. Ook roofmoord wordt niet uitgesloten geacht omdat geen handtasje is gevon den. Ook het moordwapen is zoek. MAASBRACHT De vier leden van het communegezelschap 'magisch cen trum' in Maasbracht, die zijn ingeslo ten omdat ze worden verdacht van een overval op het plaatselijke post kantoor in Meyel (buit ƒ16.000,-) heb ben verklaard, dat ze auto's 'op bestel ling' buit maakten. Hun methode was als volgt: ze volg den een auto, die van hun gading was, tot ze wisten waar hij thuis hoorde, "s Nachts werd het bewuste vervoermiddel dan gestolen. Als het voertuig niet naar de zin van de opdrachtgever was, verdween het in het Julianakanaal. De vier beweren dat er verscheidene auto's op de bo dem van het kanaal rusten. Vertofloor-kollektie: met meer dan veertig soorten. Wollen tapijt, nylon tapijt, hoogpolig of laagpolig, gedessineerd of ongedessineerd en dat alles bij elkaar in meer dan driehonderd kleuren. Toen heeft haar woninginrichter haar precies uitgelegd wélke tapijtsoorten van de verschillende merken s»3ciaal voor haar huiskamer geschikt waren en waarom dat zo was. Bovendien vertelde hij dat Vertofloor eigenlijk nooit dure reklamekampagnes voert, maar het geld hiervan gebruikt om steeds nieuwe en nog betere kwaliteiten te ontwikkelen en een goede service te verlenen. Dat gaf de doorslag. Mevrouw Jansen koos voor Vertofloor- tapijt. Een prachtig solide geweven berbertapijt uit zuiver scheerwol. Gelukkig wordt de Vertofloor-kollektie nogal vaak vergeleken met andere grote tapijtmerken. Gelukkig, omdat die vergelijking zo vaak in ons voordeel uitvalt. Daardoor behoort Vertofloor nu al tot de drie grootste tapijtmerken in Nederland. Doe als mevrouw Jansen: Maak gebruik van de vakkennis en ervaring van uw woninginrichter! Heus, een goede adviseur kan u veel vertellen. Over vloerbedekking in het algemeen. Over tapijt in het bijzonder. Dus óók over Vertofloor. Weet bijvoorbeeld wanneer u een hoogpolig of laagpolig tapijt moet kiezen? Hij wél! Weet welk tapijt beter voor uw woonkamer, slaapkamer, keuken, ja zelfs uw badkamer of balkon geschikt is? Hij heeft ervoor geleerd! Weet waarom sommige tapijten jarenlang mooi blijven en andere niet? Uw woninginrichter weet dat, het is zijn vak! Vertofloor 's-Gravenweg 264 RotterdamTel. 010-140277 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit een geldauto van Vroom en Dreesmann is gisteren binnen enkele minuten een be drag van 320.000 gulden gestolen. Het was de zaterdagopbrengst van twee filialen van V. en D. De wa gen stond op de parkeerplaats bij het filiaal aan D e Slede, waar de chauffeur binnen was om geld op te halen. Toen hij terugkwam bleek het ruitje uit de a chterdeur verwijderd te zijn en was het hangslot van de ingebouwde geldcontainers verbroken. Kil Dit filiaal was het laatste, dat chauf feur H. Emmerik aandeed op zijn route naar de Algemene Bank Neder land aan de Kneuterdijk. Het was de eerste overval op een geldtransport van V. en D. Jaarlijks worden 25.000 tot 30.000 geldtransporten uitgevoerd, alle in wagens van het eigen bedrijf, die niet van normale bestelauto's zijn te onderscheiden. In de wagen bevond zich uitsluitend papiergeld. Volgens algemene directeur A. C. Dreesmann is de overval professioneel aangepakt. 'Gezien de korte tijd, die het geduurd heeft, moeten het meer mensen zijn geweest. We vermoeden niet, dat het een inside-job geweest is. Het is waarschijnlijk een kwestie van goed observeren. Het is normaal, dat het geld van de zaterdag in het week einde in de filialen blijft. Het wordt daar bewaard in brandvrije kluizen. 'We willen onze geldtransporten rustig houden. Hoe meer show je maakt, hoe meer je aantrekt', aldus de heer Dreesmann. 'Wij vinden het ook een bezwaar als onze chauffeurs gewapend zouden zijn. Dat werkt alleen maar escalatie in de hand'. Op de wagen gaat ook geen bijrijder mee omdat 'dat geweld in de hand zou kunnen werken'. Gezien het grote aantal bankoverval len van de laatste tijd is men bij V. en D. bezig met maatregelen om het geldtransport beter en veiliger te la ten verlopen. Wat die maatregelen zijn wilde directeur Dreesmann niet kwijt. DEN HAAG De capaciteit van de olieraffinaderijen in Nederland is in het afgelopen jaar met 27,3 procent of 21.2 miljoen ton uitgebreid" tot 98,9 miljoen ton, aldus een overzicht van de olie-industrie in de EEG. De uitbreiding van de capaciteit was in Nederland groter dan in alle andere landen van de (oude) EEG. De totale raffinagecapaciteit in de EEG werd met 11,8 procent (62,7 miljoen ton) uitgebreid tot 593,6 miljoen ton. LEIDERDORP Bij een over val op de Boerenleenbank in Leiderdorp was gisteren een vrouw betrokken. Zij bestuurde de witte Volkswagen waarmee de daders twee gewapende mannen wisten te ontkomen. Bij de overval werd 20.000 buit gemaakt. De mannen zei den weinig tijdens de overval, alleen: 'Overval geld'. Zij hadden hun gezichten min of meer gecamoufleerd met een gele helm en een groene muts. Aangenomen wordt dat het ken teken van de auto, waarmee de daders ontsnapten, vals was om dat het eerste en laatste cijfer op de nummerplaat scheef zat. Van een onzer verslaggevers RO 11 ERDAM Nadat allerlei instantie s en met de luchthaven betrokken mensen hardnekkig voor Zestienhoven een toeko mst hebben voorspeld heeft nu de lucht- havenmeester zelf gezegd het niet meer zo te zien zitten. Havenmeester A. W. F. van den Hoek, die op 1 april met peusio en gaat, vindt dat 'ZestienliovcrT een ver loren zaak is. Van onze weerkundige medewerker Met het hogedrukgebied van 1033 mil libar 'vastgelijmd' bij Schotland ver andert er vooreerst weinig in het heersende weertype. Het weer is schraal met een matige en overdag in het binnenland af en loe vrij krachti ge noord- tot noordoosten wind. Sto ringen die over Scandinavië naar het zuiden afzakken, laten het weer in onze omgeving grotendeels ongemoeid. Eén zo'n systeem bracht gisteren in Duitsland opvallend koud weer met sneeuw. Op het vliegveld Hof werd het de hele dag niet warmer dan -' gr. C. om 7 y,ur gisteravond meldden Frankfort a/M., Stuttgart, Milnchen Hof, Neurenberg (3 mm) en Konstanz sneeuw. Maastricht rapporteerde re gen en sneeuw bij slechts 2 graden Celsisus. Met aanhoudende luchtaan- voer uit noord tot noordoost kon de temperatuur moeilijk winst boeken. Het mag dan in de zon op een luw plekje wel vrij aangenaam aanvoelen, maar de thermometer liegt er niet om en wijst maximaal niet hoger dan 6 a8 gr. C. en dat is onder normaal 10 (112). Dat de levende natuur voorlijk is, blijkt onder meer uit de betrekke lijk vroege vondst van het eerste kievitsei: zaterdag 10 maart bij Sneek. Eerste landelijke vinddata van de laatste vier jaar en daarvóór terug gaande respectievelijk 15 maart, 19 maart, 21 maart en 31 maart. In 1968 was het 12 maart in Limburg (Eelde en Twente meldden die dag 6 graden nachtelijke vorst) en pas in 1967 vinden we een tijdstip dat vroeger ligt dan dit jaar, namelijk 7 maart in Tilburg (vondst door twee meisjes van 12 jaar). Wij hadden toen trou wens ook de zachtste winter van de laatste tien jaar pas achter de rug. Droog weer bij ons, nat weer in het zuiden. Casablanca tapte in een et maal lijd, 38 mm regen af, een station bij Algiers rapporteerde gisteravond 20 mm over twaalf uur en Algiers zelf meldde onweer. Funchal op Madeira ving in twaalf uur 52 mm op. Bepaald geen 'Zonnig Madeira' dus i omvang van de ontwikkelings- de koppeling van de sociale litke- sen aan het minimumloon, ae verhoging van het maximum- van loon- en inkomensbelsting, net aan de gemeenschap doen «omen van de waardestijging van erend goed die het gevolg is van roeidsactiviteiten. Burger heeft beloofd deze punten net optredende kabinet door te en, zodat, zo voegt hij eraan toe', gewaarschuwd is en voorts daar- n„"?ar j vermogen rekening zal nen houden'. Voo de heer Van der Hoek is Zestienhoven een levenswerk geweest. Hij werd er al bij de opening als havenmeester aan gesteld. Ook was hij vele ja ren werkzaam op het voorma lige Rotterdamse vliegveld Waalhaven. Hij is nu bijzonder teleurgesteld over de jongste Rotterdamse luchtvaartgeschie denis. De schuld van het mislukken volgens hem ligt ondermeer bij de planologen die te dicht bij de luchthaven woonwijken hebben laten bouwen waar door de geluidshinder een te grote handicap werd. Daarom heeft hij ook begrip voor de mensen van het anti-bulder- baancomité. Zij hebben het politieke klimaat zo sterk beïnvloed dat de enige moge lijkheid voor Zestienhoven een nieuwe 3.5 kilometer lan ge baan onmogelijk is gewor den. De Rotterdamse gemeen teraad heeft zich nu voor slui ting van het vliegveld uitge sproken. De heer Van der Hoek is zelfs tot de slotsom gekomen dat Rotterdam het best zónder luchthaven kan stellen. Voor standers van Zestienhoven be weren dat er voldoende poten- niee' is voor deze luchthaven. De heer Van den Hoek is het daarmee niet eens: Het poten tieel is geringer dan wordt aangenomen. Wij krijgen bij na geen mensen uit Den Haag en de meeste luchtreizigers uit Rotterdam gaan tóch naar Schiphol, omdat de faciliteiten beter zijn en het aantal fre quenties van de lijndiensten hoger is'. In tegenstelling tot het college van B. en W. van Rotterdam en de kamer van koophandel die de tweede na tionale luchthaven in het krachtenveld van de havenstad willen zien, meent de haven meester dat hiervoor geen en kele redelijke grond is. Voor de heer Van den Hoek kan Zesthienhovcn dicht. 'Dit Havenmeester A. W. F. van den Hoek: dit jaar moet er weer vijfmiljoen gulden bij jaar moet er' weer vijf miljoen gulden bij. Dit betekent dat voor elke vertrekkende en aankomende passagier onge veer vijftien gulden subsidie neergeteld moet worden'. Er zijn, zo meent hij. nog een aantal andere factroen die de RoUerdmse luchthaven lang zaam naar de afgrond bren gen. De KLM die weinig voelt voor versnippering van krach ten over twee luchthavens, heeft nooit grote belangstel ling voor Zestienhoven ge toond. Mede hierdoor zijn ook vele andere luchtvaartmaat schappijen afgeschrikt. De luchthaven beschikt over te weinig verbindingen, waar door het vliegveld voor ieder een onaantrekkelijk wordt'. Wegverkeer Ook de ontwikkeling in het vlieg- en wegverkeer is vol gens de heer Van den Hoek voor Zestienhoven noodlottig geworden. Zelfs op de korte afstand worden nu grotere vliegtuigen ingezet, en die kunnen niet landen op het Rotterdamse vliegveld. Door de goede wegverbindingen tus sen de grote steden en Schip hol is de afstand naar de nati onale luchthaven geen be zwaar meer. 'Het vliegverkeer op de korte afstand zal het moeten afleggen tegen de snelle treinen en de autosnel wegen'. Het luchtverkeer op Zestienho ven vertoont, voegt de heer Van den Hoek eraan toe thans een weinig rooskleurig beeld. In de eerste twee maanden van dit jaar noteerde hij on geveer zevenhonderd passa giers minder dan in dezelfde periode vorig jaar. In 1972 daalde het aantal luchtreizi gers met bijna negentigdui zend. In 1971 waren het er bijna 514.000, vorig jaar regi streerde Zestienhoven niet meer dan 425.000. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, max. temp. en neerslag 7-19 uur. Amsterdam 1 bew 8 gr, 0 mm; De Bilt geh bew 7. 0: Eelde regenbul 8, 0.1; Den Helder zw bew 6, 0; Luchth Rtd. h bew 7. 0; Vlis- slngen zw bew 6. 0; Zd. Limburg sneeuw 6. 0.1: Aberdeen zw bew 7. 0: Berlijn geh bew 2. 0; Bordeaux onbew 13, 0: Brussel zw bew 7, 0; Frankfort zw bew 6, 0.1; Lissabon h bew 16, 0: Londen h bew 9, 0; Luxemburg sneeuw bui 5. 0.1; München sneeuw 2. 0.1; Nice 1 bew 12. 0: Oslo onbew 7. 0; HOOG WATER 14 maart Vlissingen: 10.01. 22.43; Haringvltetsluizen: 11.34-.-; Rotterdam: 12.50..-; Scheveningen: 11.16-.-; IJmuiden: 12.CO-.-; Den Helder. 2.22-15.11; Harlingen: 5.02-17.44; Delfzijl: 7.16-19.55.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5