Na ruim 2 eeuwen weer synode in Zeist Spaarrente tot Aan het avondmaal voor f 2.50 c J Expert: graf doek van Turijn is echt Evangelische broedergemeente Nepal arresteert christenen Kennismaking met De Navigators Trouw Kwartet Den Alerdinck 25 jaar Peru kampt met priestertekort Boekcnetalag Boekenetalagë TROUW/KWARTET DINSDAG 13 MAART 1973 KERK Van een onzer verslaggevers ZEIST De synode van de evangelische broedergemeenten op het Europese vasteland begint zaterdag 17 maart in Zeist. Ht is meer dan twee eeuwen geleden dat daar synode werd gehouden: de laatste keer was van 12 mei tot 17 juni 1746, en de bekende graaf Von Zinzendorf had deze synode bijeengeroepen. De Zistcr gemeente was toen nog maar net gesticht. De synode van nu gaat uit van de Europees-Continentale Uniteitsprovin- cie, district Bad Boll, en omvat alle broedergemeenten op het Westeuropese vasteland. Vertegenwoordigd worden, door 44 stemgerechtigde leden, de gemeenten in Zweden, Denemarken, West- Duitsland, Nederland en Zwitserland. Verder nemen enkele niet- stemgerechtigde leden, onder wie bisschoppen, aan de synode deel. Naar alle waarschijnlijkheid zal er ook een vertegenwoordiger zijn van het district Hermhut,- dat de gemeenten in de DDR omvat, terwijl bovendien De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gestuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Klassenstrijd hulpdiensten wil aanvaarden. Het landsbelang staat bij de confessionelen voorop, maar ze laten zich zeer terecht niet door de modder sleuren. Spakenburg Drie godsdiensten Drie godsdiensten, die ieder op eigen wijze teruggaan op Abraham, hebben elkaar wat te zeggen, aldus dr. Van Goudoever. Maar christenen zijn uit God geboren, door het Lam Gods. Zij mogen Vader zeggen, want zij zijn zonen Gods en worden geleid door Gods Geest (Rom. 8: 12-17). Daar hebben joden noch moslims deel aan, want alleen door Jezus Christus komt men tot de Vader; en buiten Hem is geen leven. Gods woord zegt dat al wat uit de mens is geen waarde heeft voor het Koninkrijk Gods. Rotterdam mevr. C. T. Glasbergen-Willemsen Klassenstrijd is een achterhaalde zaak die in een democratisch land niet thuishoort, meent de heer Van der Poel te Soesterberg. Is het soms géén klassenstrijd, dat de hoge inkomens buiten de CAO proberen te blijven? Ik geloof dat de bezittende klasse in ons land niet goed beseft in welk een gunstig klimaat zij hier leeft. Daardoor is zij bezig het voor zichzelf en voor haar kinderen te verpesten. Of denkt zij soms nog steeds: wat in andere landen gebeurt, dat komt hier toch niet? Andijk Jac. Bakker Gedogen In !Vandaag' van 7 maart werd onder de titel 'Gedogen' aan niet genoemden verweten, dat zij het woord 'niet gedogen' bij de kabinetsformatie gebruikten en aldus blijk gaven autoritair te denken. Door dit verwijt wordt het vermaan echter geheel misplaatst, want 'niet gedogen' (bij voorbeeld onrecht of kwaad) is volstrekt niet autoritair. De Vandaag- schrijver had er beter aan gedaan, nu hij er blijkbaar behoefte toe gevoelt, deze zaken te bespreken, de onverdraagzaamheid af te keuren van een groep partijen die reeds vóór de verkiezingen verklaarde, in een kabinet niet (op gelijke voet) met anderen te willen samenwerken. Vlaardingen dr. J. H. van Roon Quang Tri Verruwing (4) Wij willen hierbij graag onze instemming betuigen met de ingezonden stukjes over de verruwing van onze taal, die steeds toeneemt. Ja. ook in een christelijk dagblad, zoals wij Trouw/Kwartet toch graag beschouwen, zijn woorden als belazerd en erger tegenwoordig heel gewoon. Laten wij als christelijk volksdeel daar toch vooral niet aan meedoen. Avenhorn mevr. C. Bijl-Kersten Naar aanleiding van de brief van de heer The Tjoe Tie moet het me van het hart, dat het toch merkwaardig is, dat de lezing die de Europese en de wereldpers van de gebeurtenissen in Quang Tri (vorig jaar) heeft gegeven, overeenstemt met wat ik schreef. Laten we eens een neutraal journalist, Jean Gramont van L'Express, aari het woord laten. Hij schreef over Quang Tri: Verdoofd komen we uit de schuilkelder na een beschieting van de stad Quang Tri door de zwaré artillerie van Noordvietnamesé en Viet-Cong- eenheden. Vijf uur lang hebben ze op de stad gebeukt Rode-Kruissoldaten zoeken naar slachtoffers in dé puinhopen; velén worden gevonden, er zijn vrouwen en kinderen bij. Enkele woonblokken zijn verwoest door zware 122 mm granaten. Een hoogzwangere vróuw is gedood op weg naar het ziekenhuis. Waarom was de Viet Cong niet zo humaan, een wapënstilstand van twee uur toe te staan? Punt twee: het nieuwsteam van Brandpunt bezocht Quang Tri later, aan het eind van de strijd, terwijl ik schreef over het begin. Toen Brandpunt in de stad was was die al driemaal van eigenaar veranderd en weer vast in handen van de Zuidvietnamezen. Ja, toen was de stad, na twee maanden strijd, een Hirosjima. En wat de opmerking betreft, dat er 60.000 burgers gedood zijn door de bombardementen der Amerikanen.' maakt dit de schuld van Noord- Vietnam en de Viet Cong niet nog groter? Ze waren er toch schuldig aan. dat burgers niet konden vluchten? Wilden ze die burgers met opzet in de stad houden om als schild te dienen voor de Nóófdviétnamezèn en de Viet Cong? Disseldorf gasten zijn uitgenodigd uit de (kerk-) provincies Tsjechoslowakije. Groot- Brittannië en Suriname. De synode duurt tot en met vrijdag 23 maart. De voertaal is Duits. Niet luthers Vergaderde de historische synode in 174H in het Zeister slot. de synode van nu wordt in de kerk aan het Zusterplein gehouden. Een van de belangrijkste onderwerpen van toen was de vraag of de Nederlandse broedergemeenten, wat hun géloofsleér betrof, als lutheranen konden "•orden beschouwd. Het bleek dat de Nederlandse gemeenten hiertoe niet konden besluiten, gezien de tegen Herrnhut gerichte houding van sommige lutherse theologen. Ook de zending kwam aan de orde. Besloten werd een schip te bouwen, waarop zich een 'zéé-gèmeénte' zou bevinden. Met andere woorden: de bemanning zou volledig iiit leden van de broedergemeente bestaan. Het sehip. bestemd voor het zendingswerk, kreeg de naam 'Irene' en kon spoedig van wal steken. De synode van toen was even internationaal als de synode van nu. Er kwamen leden uit de verschillende deelstaten. uit Engeland, uit Denemarken en uit Zwitserland. De broedergemeente is altijd internationaal van structuur geweest. Men beschouwt dat als een voorrecht. Natuurlijk levert het ook moeilijkheden op. Het begint al met de taal. Het blijkt echter, dat vrijwel alle leden van de synode Duits verstaan. Verder zijn er de verschillen van instelling. Aan de andere kant is het ook bijzonder boeiend eikaars gedachten te leren kennen en met élkaars probleinén bezig te zijn. De synode kiest aan het begin drie voorzitters. Ook de leden van de Uniteitsdirectie van Bad Boll leggen dan hun functies neer. Er is dus op elke synode een verkiezing van het provinciaal bestuur. Het Zusterplein in Zeist, met rechts de kerk van do evangelische broedergemeente, waar zaterdag de sy node van de westeuropese broedergemeenten begint. (Deze foto werd op een paasmorgen genomen.; Agenda Op de komende synode zullen twee commissies verslag uitbrengen: de :endingscommissie en de commissie die zich met de problemen van het racisme heeft bézig gehouden. Ongetwijfeld zal ook het werk van de broedergemeente in Nederland een bijzondere rol op de synode spelen. Venvachl wordt, dat enkele gemeenten, die nog niet zelfstandig waren, aan de synode zelfstandigheid zullen vragen. De Nederlandse broedergemeente heeft zich, ondanks haar rijke historie, altijd zeer bescheiden opgesteld. Zij kréég vooral bekendheid door haar grote inzet voor het zendingswerk in Suriname. Het Zeister Zendingsgenootschap, dat dit werk speciaal behartigt, zal aan de synode zijn nieuwe statuut voorleggen. Verder worden er enkele moties voor de Uoiteitssvnode in Kingston op Jamaica (1974) behandeld. De Uniteitssynode omvat alle zeventien uniteitsprovinciês én is het hoogste orgaan van de Broeder-Uniteit in de wereld. TURIJN (CIG) De graf doek van Turijn is werkelijk de doek, waarin Christus na zijn dood werd begraven. Tot deze conclu sie is mgr. Giulio Ricci gekomen, die in Italië wordt beschouwd als een expert inzake de Turijnse grafdoek. Mgr. Ricci heeft het linnen 20 jaar lang aan een minutieus onderzoek onderworpen. Mgr. Ricci verklaarde, dat de bloedsporen, welke in het linnen terug te vinden zijn. precies kloppen met de gegevens, die de evangeliën over de martelingen van Christus verschaffen. Vólgéns de deskundigé is dé man, die in de doek gehuld werd, door minstens 121 geselslagen geraakt. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat de straf door romeinen ten uitvoer is gebracht, want bij de joden mochten niet meer dan 39 geselslagen toegediend worden. Bovendien laat de grafdoek duidelijk de ongeveer 4 centimeter brede wond in de zij zien. Talrijke romeinse speren, die in de omgeving van Jeruzalem zijn gevonden, hebben dezelfde breedte. Biochemische analyses van de grafdoek hebben tenslotte uitgewezen, dat de sporen werkelijk door menselijk bloed /.ijn achtergelaten. Uit deze en talrijke andere gronden, aldus mgr. Ricci, 'kunnen vyij categorisch uitsluiten, dat de grafdoek van Turijn een vervalsing zou kunnen zijn. De bloedsporen tonen duidelijk aan, dat het om een werkelijke geseling, een werkelijke dorenkroon en een werkelijke lanssteek in de zijde gaat'. KATMANDOE (KIPA) De autoriteiten van Nepal in het Himalaya-gebergie houden sinds enige tijd wéér streng de hand aan de oudé bepaling, volgens welke hét dé bevolking verboden is, over te gaan naar het christendom. De laatste maanden zijn tientallen Nepalezen gearresteerd. Zelfs het lezen in de bijbel wordt bedreigd met een gevangenisstraf van drie tot zes jaar. Van de ongeveer elf miljoen Nepalezen hangt 88 procent het hindoeïsme aan; negen procent is boeddhist. DRIEBERGEN De Navigators beleggen zaterdag 7 april van half drie tot half negen een grote konfecentie in de nieuwe veemarkt te Utrecht. Deze samenkomst is vooral belegd om ouders, predikanten en vrienden van de honderden studenten onder wie de organisatie werkt van deze arbeid kennis te laten nemen. Spreker is de heer Gert Doornenbal. directeur voor Nederland, Spanje en Frankrijk. Medewerking verlenen filmster James Fox (Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten. Modern Milly als medehoofdrolspeler met Julie Andrews) en de zanggroep Springwater. beiden uit Engeland. (ADVERTENTIE) John Lens Chr. partijen Een schrijver verwijt de christelijke partijen dat die meer het partijbelang zoeken dan het landsbelang. Zulk geschrijf vind ik niet eerlijk. Een ieder kan weten dat de PvdA is begonnen met haar starre onverzoenlijke houding en dat ze van de confessionelen alleen maar Vietnamacties (slot) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X .500. De heer A. P. J. Esveldt is verheugd dat de 'linkse' Vietnamactie (bedoeld wordt giro 777) is mislukt. Dat de nog iets 'linksere' actie (giro 1090400) beter liep en loopt negeert hij. In ieder geval zal hij wel verheugd zijn met het enorme succes van de rechtse Vietnamactie. Dat zijn de oorlogsmisdaden. Tegenover deze successen zal links en de zwijgende meerderhéid nog heel lang moeten offeren. Amsterdam D. Veenstra Dzn De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 71/£% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij e i^pip li D Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. VII NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ZWOLLE Het vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem bestond vorig jaar 25 jaar. Toch is dit jubileum niet gevierd. Men besloot liever het schaarse beschikbare geld te reserveren voor de opening van het nieuwe gebouwencomplex in september 1974 aldus het zojuist uitgekomen verslag over 1972. Want dan gaat het centrum de deuren openen voor de nieuwbouw, waarmee eind 1972 werd begonnen en die 5 miljoen gulden gaat kosten. Uit het jaarbericht blijkt, dat in 1972 185 kursussen werden gehouden met in totaal 4440 deelnemers. Eenderde van dit aantal nam dèel aan bijeenkomsten met open inschrijving, tweederde van de kursisten kwam naar Den Alerdinck in groepsverband (ondernemingsraden, opleidingsgroe- pen, kruisverenigingen, kerkeraden, ambtenaren jeugdraden gezinsverzorgsters enz.). De kursussen duurden van 2 tot 12 dagen. Den Alerdinck wil een oriëntatiieple zijn voor mensen en instellingen in een wereld-in-verandering. Want 'hoe men hét ook wendt of keert het westen verkeert in de (cultuur-) crisis. Dat betekent voor alle betrokkenen dus voor kursisten én de 10 kursusleiders een fundainentele noodsituatié. De tijd is voorbij, dat kursusleiders de nood van anderen vaststeldén, om zelf over de te nemen afdoende maatregelen dachten te beschikken. Vormingswerk betékent: samen alle situatieverwanten gelijkwaardig en gelijkverbijsterd de toestand onder ogen durven zien en de mogelijkheden tot overwintering, verandering. verbetering ëh ommekeer willen overwegen, toetsen, oefenen (en toepassen?). Daarbij staat de kursusleider óók beroepsmatig niet op een schokvrije plaats buiten de algemene aardbevingssituatie' aldus hpt jaarverslag. LIMA (EFE) Het priestertekort in Peru is in eén kritiek stadium gekomen. Volgens een verleden week verschenen studie telt Peru slechts 2.431 priesters voor een totale bevolking van veertien miljoen. Iedere priester heeft gemiddeld de zorg voor 5.800 rooms-katholieken. In het noorden, aan de grens met Ecuador, is het gebrek aan pastores het meest nijpend. Daar beschikken 27.000 mensen over een priester. VASTENRBRIEF Niet ontkend kan worden vastenbrief van de Ned«J bisschoppen, getiteld Verantwoordelijkheid Ven» een indrukwekkend geworden is dat duidelijk eigentijdse vorm van het belifl kerk wil zijn. Een belijd expliciet inspreekt op de waarin wij leven. Wie spreekt van een kerk die z'nl door de gebeurtenissen in del laat bepalen moet wel bi| slecht op de hoogte zijn intenties van het evangel sterke volzinnen worden herinnerd aan wat er werkelijk] is: 'Eigenwaarde lijkt samenleving meer en koopkracht vereenzelvigd te 1 'Het mensbeeld dat wijzelf, medeplichtig, door onze best] en onze wedijver propageril geruisloos de medemensen uil] die voor ons comfort Gedachtig aan de neigi bepaalde confessionele part prioriteit te geven I ontwikkelingssamenwerkingfrujj de liberalen boven hen gerechtigheid opkomen zet van geestelijken die in dit verder vooruit denken zich hier duidelijk doe bisschoppen winden er geen om. 'Onze levensstandaard vrucht van een lange ger Het is niet overdreven te zegjJ andere mensen, die wij niet! vér weg, voor een niet onaang deel de kosten gedragen het nog dragen van onze consul ons comfort'. Hieraan kan menp toevoegen dat dit dragen allee meer zal worden als verandering komt. 'In die tijd i nog andere begrippen over het ft schrijft Piet van Aken begeren', 'Ik spreek dit woord I met een verraderlijk gemak..,1 dit verraderlijk gemak wil de# zich distantiëren. En zo moet «I slot gélëzén wordèn: 'Hét opa ondanks-alles waarmee christejj aan de verwezenlijking rechtvaardiger en r samenleving kunnen wagen, steun in een dieper vertrouw in ëen béter weten. Het is de pi van Jezus, begrepen in het lia het paasgeloof, die ons vrij voor onze vérantwoordélijkheit rijst de vraag: waar v optimisme dan? Alleen bij Alleen hier en daar? En waart dan zo'n groot getal mokkend ll zó van: 'ze kuririén jé daar ooi met rust laten, in die kej waarom willen wij dan gerustgesteld worden? De briJ bestellen bij: Secr. Kerkprovincie in Nederland, 1 13049, Utrecht (f 0,60). da NED. HERV. KERK Beroepen te Bolsward: drs. G. de Haan cand. te Bolsward. li slo beroep heeft aangenomen. !t Marssum: K. van der Slopde Oudkerk. Aangenomen naar Achterberfee Nijhof kand. te Utrecht. Beroepbaar: kand. J. R. Hogerbeetsstraat 10, Leiden. GEREF. KERKEN Bedankt voor Anjum en Klundert-Moerdijk-Zevenbergen: G. Dronkert te Geesteren. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Deventer: J. Vries te Leek. die bedankte Haren en voor Kantens. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes: J. Kr Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Elburg: Hpa Leeuwen te Urk. lP li] in Alice Cooper Geen begrip hebben voor muziekvertalingen van bepaalde aspecten van het huidigé tijdsgewricht is geen schande. De heer Martin laat vaak openhartig merken, dat zijn muzikale smaak beperkt en eenzijdig is, hoewel hem dat niet weerhoudt oordelen uit te spreken over popverrichtingen die hij niet lust. Martin schrijft smakelijk én op gezette tijden met deskundigheid en gevoel voor understatement en een enkele keer betrap ik me erop, dat zijn geestigheidjes overkomen. Die geestigheid en smakelijke schrijfstijl ontbreken ook niet in zijn recensie over Alice Coopers laatste plaat, maar merkwaardig genoeg treffen we ook een zekere woedende ondertoon aan. Moreel een beetje geschokt door de onverhulde decadentie van de heer Cooper, Willem Jan? Tóch misschien een beetje boos omdat zoveel 'slechtheid' zo perfect (qua act én muzick-technisch) gebracht kan worden? Ik kan het me voorstellen, maar nod.g dan een wat minder zuivere ziél uit om in het vervolg dergelijke platen te recenseren. Overigens blijft Uw rubriek zeer lezenswaardig. Alkmaar Prof. dr. G. P. van Itterzon kreeg voor zijn Vragen- bus in het 'Hervormd Weekblad' een aankondiging toegestuurd van 'een agapè-viering (waarna een kerstverhaal verteld zal worden), voor de geméen- te. Een agapè-viering is een broodmaaltijd, uitlo pend op de viering van het H. Avondmaal. Hier aan nemen bij voorkeur hele gezinnen deel. Kosten worden geraamd op J 2.50 per persoon. Prof. Van Itterzon reageert erop als volgt: 'In dé eerste Christelijke gemeente waren er inder daad zulke liefdemaaltijden. Want dat betekent het Griekse woord agapè en waarom dat Grieks nu moet worden gebruikt, is mij niet duidelijk. Na die liefdemaaltijden eindigde men met de viering van het H. Avondmaal. We weten echter uit de brief van Paulus aan de gemeente van Corinthe, dat zulk een viering niet zonder problemen was. Het verschil tussen rijken en armen kwam soms maar al te goed uit; de één was hongerig, terwijl de an der verzadigd was. En weer een ander was dron ken. Zou het daardoor gekomen zijn, dat deze lief demaaltijden het niet al te lang hebben uitgehou den en dat men betrekkelijk spoedig tot een aparte avondmaalsviering is overgegaan? Uit de mededeling begrijp ik, dat het een soort Kerstfeestviering was met de kinderen erbij. Er werd een kerstverhaal verteld en daarna kwam ef een broodmaaltijd, waaraan men kon deelnemen tegen betaling van ƒ2,50. Deze maaltijd liep uit op de viering van het II. Avondmaal. Ik zit nu met twee vragen. Was dit een soort Kerstfeest- viering onder leiding van de kerkeraad? Was hel dus iets van een kerkdienst, waarbij de predikant en de kerkeraad -de ieiding hadden? Of ging het zo maar? Mijn tweede vraag ligt iets moeilijker. Vit de kerkbladen Moeten ouders met bijv. vier kinderen ƒ15,be talen? Zitten we dan weer niet in het probleem van Corinthe van de rijke en de arme man? En is het niet een beetje ongewoon, dat men,, om aan het H. Avondmaal deel te nemen, eerst 2,50 per persoon moet betalen? De tekst uit Jes. 55:1 kan dan zeker niet worden gebruikt. Heeft men daar wel over gedacht?' Dr. W Aalders een van de opstellers van het Getuigenis, beschrijft dit stuk in 'De Waarheids vriend' als een protest tegen de steeds verdere doorwerking van de barthiaanse theologie. Dr. Aal- ders: 'Het is duidelijk, dat het uitgangspunt van Barth (en dus van alle barthianen!) een wezenlijk ander uitgangspunt is dan van het GélUigënis. Ik méén zelfs, dat het mogelijk is om het Getuigenis te zien als een protest van de confessionele en reformato rische groeperingen in de kerk tegen de steeds ver dere doorwerking van de barthiaanse theologie. In het Getuigenis werd ovér die theologie in haar consequenties het 'onaanvaardbaar!' uitgesproken. Dat het Getuigenis zó moet worden geïnterpre teerd. is sterk aan het daglicht getreden in de boe ken, die rondom en tegen het Getuigenis zijn ver schenen; en niet minder in de wijze, waarop de volgelingen van Barth zich als een meute op prof. an Niftrik hebben geworpen, omdat hij, als een barthiaan van het eerste uur, zich van de grote meester distantieerde. Daaruit blijkt, dat de eigen lijke kwestie in de zaak van het Getuigenis is: vóór of tegen Barth. Ik dacht, dat het het peil van de discussies ten goede zou komen door het zó te stellen'. Tenslotte een uitspraak van prof. dr. H. van der Linde (r.k.) in 'Hervormd Nederland' over het 'reactionair traditionalisme' van bisschop Gijsen: 'Het is niet uitgesloten, dat op den duur groepen binnen de kerk zich tegen deze leer openlijk moe ten uitspreken, omdat ze dwaalleer blijkt té zijn. Er kan een situatie ontstaan, analoog aan het bé- lijden van de Bëlijdeniskerk in Duitslind tegen over dc Deutsch-ChTisten, dal de waan moet wor den weggenomen alsof dit 'geloof' ook maar iets met de bijbel en de echte Jezus van doen zou héb ben'. Prof. dr. H. Brugman» Geschiedenis van Amst' (herdruk). Tweede deel. UitgaTi lt Spectrum. Utrecht. Prijs: Het tweede deel van de nieuwt 00 van het omstreeks 1930 verse standaardwerk van wijlen pre Brugmans over de geschieden: Amsterdam. omvat de 8frf oorlog, met de voorgeschiedéiirp 1544 af. De zoon Van dé auteur, dr. 1. J. Brugmans, heeft de tl zich genomen het werk van z'n opnieuw uit te geven. Za.' bewerker zich génoodzaakt aa; eerste deel een geheel hoofdstuk toe te voegen, ir tweede deel heeft hij sl ondefgêscliikté wijzij aangebracht. Brugmans laat gemakkelijk lezen, men merkt d historieschrijver gestreefd heeft een zo groot mogelijke objecti' Hij besteedt veel aandacht aa: voorspel tot de vrijheidsstrijd Spanje, tevens het voorspel va geboorte der republiek. Met uitfl meer clan een registratie van turbulente geestelijke leven van voorouders. Amsterdam in midden van de zestiende eeir onder meer de stad in het wondt (1566), de invloed van Oranjt Bredero op Amsterdam, geleidélijkaan fascinerende perioi de alteratiè. die de econoffl opbloei inleidde en de stad tij het Bestand. Enkele histor stadsprenten. portretten plattegronden. completeren hoofdstedelijke geschiedenisboek, een gekleurde omslag, eén plat' die tijd van de omgeving van de Luciënsteeg. Dit tweede deel is snel na het eerste deel versott het ligt in de bedoeling de delen tot cn met zes binnen wö maanden te doen verschijnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2