Nixon wil voor bepaalde misdaden weer doodstraf olitie verlaat I® ui< ounded Knee J Noodtoestand op Bermuda ia moord op gouverneur 'Heethoofden' van IRA verantwoordelijk voor aanslagen in Londen -■ j "I j_ vrijlating Tijdens vlucht verongelukt Deel van Engelse ambtenaren staakt In VS: meer werk, ook meer werklozen Honger Veiligheidsraad: help Zambia India wil geen graan meer uit Amerika hebben Instituut van Beyers Naudé doet niet mee 'OUNDED KNEE (AP. Reuter, UPI) Geheel onverwacht hebben de ongeveer driehonderd aar bewapende federale politiemannen, die d e bezette Indiaanse nederzetting Wounded Knee in VS van de buitenwereld hadden afgesloten, zich zaterdag teruggetrokken. tweehonderd militante Indianen, je Wounded Knee twaalf dagen leden bezetten, hebben verklaard, ze daar voor onbepaalde tijd Hen blijven. De Indianen vierden J >t neerhalen van de wegversperring e^et tromgeroffel. De Indianen, leden 1 kle n de Oglala-Sioux-stam, bezetten te 1 ounded Knee, dat ligt in het 'n 4servaat Pine Ridge in de öeu' merikaanse staat Zuid-Dakota, op 27 bruari uit protest tegen het *un benden van de verdragen met de vofdianen door de regering'. De vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van justitie Ralph Erickson, zei, dat het beleg was opgeheven, omdat de beoogde doelen vrijlating van elf gijzelaars en de evacuatie van vrouwen en kinderen uit het bezette gehucht waren bereikt. Het ministerie- wil verder met deze terugtrekking de weg openen voor een vreedzame regeling Grand jury van de moeilijkheden met de Indianen, aldus Erickson. Zoals bekend willen de bezetters een ingrijpende verandering in de regeringspolitiek ten aanzien van de Indianen, die zij discriminerend achten. Het Bureau voor Indiaanse zaken, waarvan de militante Sioux eisen, dat het wegens wanbeheer wordt opgeheven, zal nu voor de veiligheid van Wounded Knee moeten zorgen. Drie gemaskerde overvallers en twee gegijzelde vrouwen zijn zaterdag, na een poging tot beroving van een juwelierswinkel in de Italiaanse stad Vicenza, om het leven gekomen, doordat hun auto, die zij van de politie liadden gekregen, tijdens de vlucht tegen een boom reed. Op de bovenste foto duwt een van de gemaskerde overvallers een van de gijzelaarsters naar de auto. Op de onderste foto de drie bandieten met de twee ge gijzelde vrouwen. Een ambtenaar, die aanbood de plaats van de twee vrouwen in te nemen, werd weggestuurd. Eon regeringswoordvoerder - op Bermuda zei gisteren dat de moorden hel 'werk van een gek' zijn, maar hij wilde daar verder niet op ingaan. De eilanden hebben een gekozen volksvertegenwoordiging, maar de gouverneur wordt door de regering in Londen benoemd. Vandaag zal een 'grand jury' beslissen of de tweehonderd militante Sioux zullen worden vervolgd in verband met de bezetting van Wounded Knee, waar in 1890 Amerikaanse cavaleristen meer dan tweehonderd Sioux vermoordden. Wayne Colburn, de chef van de politiemacht, die zich nu uit de omgeving van de nederzetting heeft teruggetrokken, liet gisteren weten, dat de situatie weer normaal is. Hij zei, dat de politie nu vrijelijk naar Wounded Knee kan gaan om het incident te onderzoeken en, later, een ieder te arresteren, die door de federale 'grand jury' in staat van beschuldiging wordt gesteld. Namens de Amerikaanse Indianen Beweging (AIM) liet Dennis Banks echter weten, dat 'wij hier niet zullen vertrekken, voordat aan alle eisen van de Ogalala- Sioux tegemoet is gekomen; wij zullen hier de grootste versterking van de wereld maken'. Het vertrek van de politiemannen werd zaterdag door de Indiaanse bezetters met grote vreugde begroet. Op grote afstand waren de roffels van hun tamtams en hun gezang te horen. De Indianen-leider Russell Means sprak van een 'morele overwinning op het ministerie van justitie, dat heeft moeten capituleren'. Namens de AIM zei hij, dat de met de regering te voeren onderhandelingen zullen moeten leiden tot inwilliging van alle eisen van de bezetters. Vijand >ip< 'n° >een spoor van dader (s) i [AMILTON (Reuter, UPI) Op de Bermuda-eilanden, een Britse olonie in het westen van de Atlantische Oceaan, is gisteren de nood- iestand uitgeroepen na de moord op de Britse gouverneur, Sir Ri- oKhard Sharpies (56) en zijn rechterhand, kapitein Hugh Sayers (25). l: r Richard Sharpies was vorig jaar jL'-Y'W JWfeWi ktober tot gouverneur benoemd. 'olgens de politie zijn de twee ''-<aAjFS| lianen doodgeschoten voor de deur F^vSl|Sii. ofton de residentie van de gouverneur. 1§éHmM|h| n mannen verlieten het huis, waar m S&HhH kr; ist een diner was gegeven, toen zij 11 '«"geschoten werden. Er waren geen WVPWIM «getuigen en van de dader of r- 1L 1 iders ontbreekt ieder spoor. 'ff politieman in het huis hoorde de Jra||]|s§^ loten om kwart voor twaalf «dagavond, plaatselijke tijd. Toen jPpEgffl naar buiten rende, waren de dader |||||grasS^k nj daders al verdwenen. f T ir "imiddellijk werden wegversperrin- 'jj opgericht op de hoofdwegen, met rondom het vliegveld. Voor BMMiBHm wP\ tot gouverneur benoemd werd. .,s Sir Richard Sarples ondermeer - ->'l mister van staat bij het ministerie A f. m binnenlandse zaken in Londen en i|| g cf.voorzitter van de Conservatieve m '«'J. Hij was getrouwd en had vier mieren. t'Bermuda-eilanden zijn een geliefd n(l mantieoord voor Amerikaanse U «'sten. Het is sinds 1684 een Britse won.e. Het gebied bestaat uit S'1' D «eveer 150 eilandjes, waarvan er m lei aar twintig bewoond zijn. Er wonen jol igeveer 53.000 mensen. 'e: ÜÜLhalf jaar geleden werd de i] owcommissans van politie in Ken ponton, de hoofdstad van de muda's, doodgeschoten. Die moord IWu °Pgei°st. Scotland Yard heet. üi ee rechercheurs naar Hamilton ■luurd die moeten helpen bij het aerzoek naar de moord op de KUerneur en zijn adjudant. Een van de belangrijkste eisen is de afzetting van de gekozen voorzitter van de raad van de Oglala-Sioux, Dick Wilson, die een gezworen vijand van de AIM is. Wilson verklaarde na het bekend worden van de opheffing van het beleg van Wounded Knee, dat hij misschien niet zou kunnen voorkomen, dat een deel van zijn volgelingen naar Wounded Knee zal optrekken om de militanten te verdrijven. 'Als Wilson met zijn wannen en wapens hier komt, zijn wij gereed om hem te ontvangen', was de reactie van de bezetters. LONDEN (UPI Reuter) On geveer 400 ambtenaren zullen zich vandaag in Engeland bij de stakers in tal van bedrijfstakken voegen uit protest. tegen de prijs- en loonmaatregelen van de regering- Heath. De bonden van de ambtenaren hebben aangekondigd, dat zij verschillende groepen ambtenaren 'selectieve' stakingen laten houden. De maatregel volgt op een massale a-andagsstakiing van ambtenaren, die twee weken werd gehouden. De ambtenaren die vandaag het werk neerleggen, zullen zeker drie dagen blijven staken. Intussen duurt de staking bij de energiebedrijven en van het niet-medisch personeel in ziekenhuizen nog voort. Het spoorwegpersoneel heeft gisteren voor een groot deel niet gewerkt. Het was de derde keer in elf dagen dat er nagenoeg geen treinen reden in Engeland. WASHINGTON Het totaal aantal Amerikanen dat een baan heeft is in februari sterk gestegen, hetgeen wijst op een groeiende economie. Maar ook het percentage werklozen vertoonde ren geringe sfilzmg. zo heeft het ministerie van arbeid bekend gemaakt. Het totaal van de mensen met een baan steeg met bijna 800.000 tot 81.8 miljoen. Het aantal werklozen steeg met 170.000 tot 4.8 miljoen, wat 5.1 procent van het aantal is van de mensen die werken, wanneer seizoens- faktoren in aanmerking zijn genomen. In januari was dit 5 procent. Volgens het bureau van de statistiek steeg hel gemiddelde weekloon met 8.47 dollar of 6.5 procent in het afgelopen jaar. De kosten van leven sonderhoud stegen met 3.7 procent gedurende diezelfde periode. chard Sharpies, de ver- gouverneur van Bermu- PRAAG (AP) De Tsjechische atleten hebben in Rotterdam ge klaagd, dat ze te weinig te eten kregen. 1-Iet Tsjechische dagblad Sobodne Slovo meldde zaterdag: 'De deelnemers klaagden erover dat er niet genoeg te drinken en te eten is. Een lunchpakket is niet voldoende voor onze kracht mensen en evenmin, voor de an deren. Geen wonder dal Jaroslav Brabec al heeft gevraagd wan neer de ploeg teruggaat'. Ook het jeugdblad Mlada Fronta be klaagde zaterdag de atleten die 'letterlijk honger moesten lij den'. De Indianen-leiders Dennis Blake (links) en Russell Means van de Amerikaan se Indianen Beweging rookten zaterdag de vredespijp, nadat de ongeveer drie honderd federale politiemannen, die de door de Indianen bezette nederzetting Wounded Knee van de buitenwereld hadden afgesloten, zich hadden terug getrokken. LONDEN, BELFAST (Reuter, UPI, AP) Een groep jonge 'heet hoofden' van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is verantwoorde lijk voor de bomaanslagen die vorige week in het centrum van de stad een enorme ravage aanrichtten en een man het leven kostten en bovendien een kleine 250 gewonden maakten. Dit heeft een leider van het IRA in Belfast meegedeeld. De daders hadden vooraf geen overleg met de leiding van het IRA gepleegd. Joe Cahill en Seamus Twomey, de twee mannen aan de top van het IRA, stellen een onderzoek in, aldus het IRA. De Britse inlichtingendienst en de politie ondervragen nog steeds tien jonge Noordieren die op de dag van de aanslag zijn gearresteerd toen ze op het punt stonden naar Belfast te vliegen. Het zijn zeven mannen en drie vrouwen. Twee van de vrouwen zijn de zusters Dolores en Marinnanne Price, 22 en 19 jaar. Zij onderhielden betrekkingen met de trotskistische organisatie Saor Eire (Vrij Ierland). Hun vader is Billy Price, een republikeinse oud-strijder, die verschillende malen door de Engelsen is geïnterneerd. Hij is nu ondergedoken in Dublin omdat in Ulster een arrestatiebevel tegen hem loopt. De politie in het Schotse Glasgow heeft gisteren twee mannen gearresteerd die zaterdag een bom zouden hebben laten ontploffen bij een jeugdgebouw. De bom richtte lichte' schade aan en maakte geen slachtoffers. De politie heeft niets meegedeeld over het motief van de aanslag. Bloedbad In Belfast heeft de politie zaterdagavond in een flat een dode en vijf gewonde mannen gevonden. De flat werd gebruikt als besloten drinkgelegenheid door leden van de militante Ulster Defence Associaton (UDA), een protestantse groepering. Volgens de politie zijn de mannen het slachtoffer van een ruzie binnen de UDA. Een van de twee gemaskerde mannen die de flat binnendrong en het bloedbad aanrichtte is gearresteerd. Elders in Belfast is zaterdag een 19- jarige jongen gevonden die door beide benen geschoten was. Hij was het slachtoffer van een wraakoefening van het IRA. Bij Tam Ky zouden vijftig en bij Doec Pho tweehonderd Zuidvietname- zen worden vrijgelaten. De leider van de Viet Cong-delegatie bij de gemeng de militaire commissie, generaal Tran Van Tra, heeft er tegen geprotesteerd, dat Zuidvietnamese troepen gesteund door artillerie in de nabijheid van Doec Pho tot do aanval zijn overge gaan. Dit bericht werd door Zuidviet namese zegslieden owtkend. Zuid-Vietnam liet gisteren wel vijf honderd Noordvietnamezen en Viet Cong-strijders vrij bij Doec Pho en bij Bong Son in de provincie Binh Dinh. Vertegenwoordigers van de ge mengde militaire commissie zouden gisteren nog controleren of er op de plaatsen, waar Zuidvietnamese krijgs gevangenen vrij zouden komen, inder daad wordt gevochten. De gemengde militaire commissie is gisteren in Saigon overeengekomen dat de volgende groep Amerikaanse krijgsgevangenen woensdag in Hanoi zal worden vrijgelaten. Binnen de ko mende 48 uur zullen de Verenigde Staten een lijst met namen van de vrij te laten gevangenen krijgen. Deze lijst zal onmiddellijk naar de regering in Washington worden doorgeseind, die de familie van de gevangenen op de hoogte zal stellen. Het zal de op een na laatste groep Amerikanen zijn, die vrijkomt. Zaterdag zijn de passagiersvluchten tussen Hanoi en de steden Dong Hoi en Na San hervat. Ze waren in 1964 gestaakt in verband met de Ameri kaanse bombardementen. NEW YORK (Reuter) De Veiligheidsraad heeft zaterdag een beroep op alle landen, de VN en de gespecialiseerde organen van de volkerenorganisatie gedaan. Zambia onverwijld te helpen bij het vinden van alternatieve handelswegen om Rhodesië te vermijden. In deze resolutie wordt secretaris generaal Waldheim gevraagd een hulpprogram op te zetten om Zambia in staat te stellen zijn politiek van economische onafhankelijkheid van het racistische bewind van zuid- Rhodesië uit te voeren'. In een andere resolutie die met 13 stemmen voor, geen tegen en twee onthoudingen werd aanvaard, verklaarde de raad dat het verlenen van zelfbeschikking en onafhankelijkheid aan het Rhodesische volk de enige oplossing is voor de 'ernstige situatie' die ontstaan is doordat Rhodesië zijn grens met Zambia heeft gesloten. De landen die zich onthielden waren Engeland en de VS. Ds. Beijers Naudé JOHANNESBURG (Reuter) Het Christelijk Instituut van ds. Beyers Naudé in Zuid,-Afrika staat volledig achter medewerkers die weigeren te getuigen voor een parlementaire commissie van onderzoek. De commissie stelt een onderzoek in naar de activiteit van de vereniging van Engelstalige studenten NUSAS, het Zuidafrikaanse instituut voor betrekkingen tussen de rassen, de universitaire christelijke beweging en het christelijk instituut. Op grond van een interimrapport van de commissie legde de regering onlangs beperking van bewegingsvrijheid op aan zwarte en blanke studentenleiders. De regionaal directeur van het instituut dr. Theo Kotze, heeft de parlementaire commissie in een brief laten weten, dat het instituut volledig sbaat achter bestuursleden en medewerkers die niet kunnen meewerken met een commissie van onderzoek, die zij beschouwen als een verloochening van de democratische en gerechtelijke procedure. Mensen die weigeren voor de commissie te getuigen kunnen tot zes maanden gevangenisstraf of 100 rand (400 gulden) boete worden veroordeeld. Bomaanslagen LISSABON (AP) De Portugese autoriteiten hebben de bewaking bij alle militaire installaties verscherpt na tenminste drie bomaanslagen die twee mensen het leven hebben gekost en acht gewonden hebben gemaakt. Vrijdagavond en zaterdagochtend vroeg explodeerden er bommen bij kantoren van het leger in de buurt van het centrum van Lissabon. Volgens de politie zijn de bommen geplaatst door ondergrondse groepen die zich verzetten tegen de oorlogen die Portugal voert met zijn Afrikaanse koloniën. Been afgezet NIEUW DELHI (AFP) 'India wil geen graan meer uit de Verenigde Staten omdat in sommige zendingen OvpfIpHpti Amerikaans graan giftig kruid is iCUCU aangetroffen', aldus premier Indira Gandhi in een vraaggesprek, dat zaterdag door 'The Statesman' in Nieuw Delhi is gepubliceerd. Volgens de Indiase premier is in een vorige maand in Bombay aangekomen zending van 100.000 ton graan 'doornappel' ontdekt. Dit graan zal pas gedistribueerd kunnen worden, nadat het kruid eruit gehaald is en het graan een speciale behandeling heeft ondergaan. LIMA (Reuter) Bij het Peruaanse staatshoofd, de 62-jarige generaal Juan Alvarado, is het rechterbeen tot boven de knie afgezet. Dit is zaterdag in Lima bekendgemaakt. Twee weken geleden werd de president met spoed in een ziekenhuis opgenomen nadat hij een soort hersenbloeding had gehad. Hij onderging toen enige operaties. WASHINGTON (AP) President Nixon zal het Congres voorstellen voor bepaalde misdaden de doodstraf weer in te voeren en de handel in verdo veilde middelen met levenslang te laten bestraffen. In een landelijke radiotoespraak, waarin hij de wetsvoorstellen bekend maakte, die hij deze week aan het congres zal voorleggen, zei de president zaterdag een tegenstander te zijn van legalisering van het bezit en het gebruik van marihuana. Nixon zei, dat zijn voorstellen de federale strafwetten geheel en al zullen herzien en de autoriteiten krachtiger wapens in handen zullen geven in de strijd tegen de handel in gevaarlijke verdovende middelen en tegen de georganiseerde misdaad. De nieuwe voorstellen zullen de huidige beperkingen op geldboetes verruimen en paal en perk stellen aan het tegenwoordige 'absurde' gebruik van wettelijke niet-aansprakelijkheid wegens kranzinnigheid, aldus Nixon. Hij onthulde, dat minister van justitie, Richard Kleindienst, een wet heeft ontworpen op grond waarvan de doodstraf voor zekere federale misdaden in overeenstemming met de onlangs genomen beslissing van het hooggerechtshof, weer kan worden ingevoerd. In juni van het vorige jaar bepaalde het Hooggerechtshof met 5 tegen 4 stemmen dat de doodstraf, zoals die op grond van de bestaande wetgeving werd opgelegd, ongrondwettig was. Nixon gaf weinig bijzonderheden over de nieuwe wetsvoorstellen. Hij zei slechts, dat erin wordt voorzien 'in de doodstraf voor gevallen van moord, die onder de jurisdictie van de federale regering vallen, en voor verraad en andere misdaden die verband houden met oorlog'. De president zei, dat hij er persoonlijk van overtuigd is, dat 'de doodstraf een doeltreffend, afschrikwekkend middel kan zijn tegen zekere vormen van misdaad'. 'Het is geen afschrikwekkend middel zolang er twijfel over bestaat of het wel kan worden toegepast', aldus de president, en voegde eraan toe: 'De wet, die ik zal voorstellen, zal die twijfel wegnemen'. 'De potentiële misdadiger zal weten, dat als zijn slachtoffer sterft, het ook hem de kop zal kunnen kosten. De kaper, de kidnapper, de veroordeelde, die een cipier aanvalt, de man die een politieman aanvalt zij zullen allen weten dat zij met hun eigen leven moeten betalen voor de levens die zij nemen'. 'Dit zijn harde wetten', zei Nixon, 'maar we moeten niet met minder genoegen nemen. De tijd is gekomen voor zachte rechters en reclasseringsambtenaren om evenveel bezorgdheid te tonen voor de rechten van onschuldige slachtoffers van de misdaad als voor de rechten van veroordeelde misdadigers'. PARIJS (Reuter) Jean Pierre Burdiat, de Franse steward die zwaar gewond raakte toen Israël het Libische passagiersvliegtuig boven de Sinaï neerschoot, is gisteren in een ziekenhuis in Parijs overleden. Huwelijk ontvlucht DAR ES SALAAM (Reuter) Drie van de vier jonge Perzische meisjes, die in 1970 gedwongen werden te trouwen met leden van de Revolutionaire Raad van Zanzibar, zijn gevlucht. Zij zouden nu in Theran zijn. Hun gedwongen huwelijk heeft destijds de betrekkingen tussen Tanzania en het eiland vertroebeld. Zanzibar en Tanzania vormen een unie. Familie van de meisjes zou gearresteerd zijn, toen de vlucht ontdekt werd. Lynch-partü DACCA (AFP) Een woedende menigte in Toepoeripara, in Bangladesj, heeft zaterdag vier mensen, onder wie twee politici, gelyncht. De mensen zouden zich bedreigd gevoeld hebben door wapens die het viertal bij zich had zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De twee politici zijn Kamalesj Chandra Bedagga. een niet-gekozen kandidaat van de Moskougezinde nationale Awamipartij, en een plaatselijke communistische leider. Waliboer Rachman. Heroïne Nixon deelde mee, dat in zijn voorstellen-pakket harde nieuwe wetten zullen worden opgenomen tegen personen, die de bepalingen betreffende verdovende middelen overtreden en dat het voor personen, die van handel in heroïne verdacht worden, moeilijker gemaakt zal worden op borgtocht vrij te komen. In de wet, aldus Nixon, zou een minimumstraf van vijf jaar gevangenis moeten worden opgenomen voor 'iedereen die veroordeeld wordt wegens de verkoop van heroïne' en een minimumstraf van tien jaar tot levenslang voor 'grotere handelaars in verdovende middelen'. Bovendien voorzien de nieuwe voorstellen 'in levenslang zonder vrijlating op erewoord', voor overtreders die eerder wegens narcotica-vergrijpen zijn veroordeeld. ©PIB 'Wat bedoel je met: in het contract werd niet over bruggen gesproken?' rilOUW/KWARTET MAANDAG 12 MAART 1973BUITENLAND T5/K7 diaanse bezetters spreken van 'morele overwinning f rj Viet Cong stelt SAIGON (Reuter, AFP) De Viet Cong heeft gisteren de vrij lating van Zuidvietnamese krijgs gevangenen uitgesteld, omdat bij de twee plaatsen, waar zij zouden worden overgedragen, gevechten worden geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7