dag, maandag 'Echt plat praten voor mij vreselijk moeilijk' P Strandkleertjes voor kleintjes san de lijn Geen 'mode' maar 'kleren' OE 'SLANK-BLUF' .SMEERKAAS TROUW/KWARTET MAANDAG 12 MAART 1973 BINNENLAND door hette visser Hoofdrolspeelster JANNEKE LUCARDI van 'My Fair Lady' over: succes, collega's, fans en doorzetten In een damesachtig groen man telpakje zit ze in café Americain in Amsterdam- Ze heeft haar rode haar strak opgestoken en ze praat heel beschaafd. Ze kunt je niet voorstellen dat ze van het ene moment op het andere een zeer ordinaire bloemenverkoop- ster kan worden. Tóch heeft ze er nu ruim honderd voorstellin gen als hoofdrolspeelster van 'My fair Lady' opzitten. Ze heet Janmeke Lucardi. Is negentien jaar en is de spil van een thea- tergebeuren dat tot in lengte van dagen zal blijven draaien: My fair Lady. Ze drinkt tonic met kleine teugjes en rookt m entholsigar ette n. Het is een heel gedoe om haar te pakken te krijgen. Je denkt: wie brengt My fair Lady op de planken? Dat blijkt toneelgroep Forum te zijn. Nou, die bel je dan. Een juffrouw aan de tele foon: 'Nee, een telefoonnummer van Janneke hebben we niet, dacht ik, maar ik zal even kij ken'. Ze kijkt. 'Nee, we hebben het niet'. Waar ze dan woont? Tja, destijds in Vlaanderen, maar nu in Amsterdam, dach ten we. Oh, staat ze niet in het boek. Hè, dat is vervelend. Hoe u haar dan te spreken kunt krijgen? Geen idee'. Weet de boekhouding misschien haar adres? Mejuffrouw Lucardi zal toch wel op een loonlijst staan of zo? 'Nou, daar zegt u wat. Ik zal eens informeren'. En ja hoor, Janneke's adres is bij de boekhoudng bekend. 'Wat denkt u, als ik eens naar de schouwburg bel waar ze van avond speelt. Zou ik dan succes hebben?' De juffrouw aan de telefoon vindt het een prima idee, alleen weet ze niet waar Rijst met lever 400 gr. rijst 250 gr. lever 50 gr. mager spek boter, bloem 250 gr. uien zout, peper Was de rijst en zet deze met 1. water op. Aan de kook bren gen en de korrels van de bodem losroeren en zonder v.erder te roeren de rijst in ongeveer der tig minuten gaar laten worden. U kunt natuurlijk ook één of andere snelkookrijst nemen, maar dan moet u zich houden aan de bereidingswijze die op het pak staat. Snij de lever en het spek in dobbelsteentjes. Maak de uien schoon en snip per ze. Bak het spek langzaam uit tot het goudgeel ziet. Dan het spek uit de pan nemen en de boter bij het spekvet doen. De blokjes lever met peper en zout bestrooien, door de bloem halen en in het hete vet aan alle kanten bruin bakken. Dan de uien toevoegen en even doorbakken. Voeg dan alles bij elkaar: rijst, lever, uien en spek. Laat het gerecht nog even goed warm worden, alvo rens het op te dienen. Menutip: Rijst met lever, sla van kropsla en biet, flensjes met room. Janneke Lucardi het kassucces van Forum die avond zich zal manifesteren. 'Maar ik Informeer wel even voor u, hoor', roept ze monter. 'In Tilburg', meldt ze even later enthousiast. 'Ja, in Tilburg. De stadsschouwburg!' Na de juf frouw ontzettend te hebben be dankt voor alle moeite die ze ('oh nee hoor, graag gedaan') heeft, bedenk je dat wat méér subsidie voor toneelgezelschap pen toch niet zo'n gek idee is. CARNAVAL Janneke blijkt die avond inder daad in Tilburg. Vlak voor het optreden zegt zc door dc tele foon dat het een hele drukte is in Tilburg, want er is carnaval. Op de achtergrond is als bewijs wat valse hoempamuziek te ho ren en geschreeuw van mensen die verplicht feestvieren omdat de kalender dat uitmaakt. On danks het lawaai komt het tot een afspraak voor de volgende dag. En hoewel het feest-tot-diep-in- de-nacht is geweest, zit Janneke er uitgeslapen bij: kleine oog jes, weinig mascara op de wim pers en nauwelijks een blos van make-up op de wangen. 'Ik hoopte even dat de carnavalsop tocht tijdens de voorstelling het toneel op zou komen', zegt ze spijtig, als we nog even napra ten over het feest van beneden de rivieren. Eerst even het verhaal over 'hoe het allemaal is gekomen': Janneke zat op de ballet-acade mie in Tilburg. 'Maar dat dan sen is ontzettend zwaar. Ik kreeg last van m'n rug. Toen hoorde ik dat er audities wer den gehouden voor My fair Lady en ik ben er op afgestapt'. Janneke vertelt dat het lijkt op het klassieke verhaal: 'Dc regis seur zag me de trap afkomen en zei meteen: haar moeten we hebben. Dat hoorde ik later. Er waren totaal drie audities en na de eerste ben ik al gaan repete ren'. Wachten.... Twee maanden heeft Janneke moeten wachten tot ze defini tief hoorde dat ze de hoofdrol zou spelen. In die tijd woonde ze bij haar ouders in Vlaardin- gen. 'Mijn vader en moeder hebben me geweldig opgevan gen. Want het is ontzettend vervelend, die onzekerheid of je dc rol wel of niet krijgt. Ja, het was af en toe wel huilen gebla zen'. Wat voel je nu als je hoort dat je bent uitgekozen? Janneke zegt dat je je 'erg prettig' voelt. 'Je hebt er natuurlijk al naar toe geleefd maar er valt wel een brok spanning van je af'. De teksten vond ze niet moei lijk om te leren. 'Of ik de vorige uitvoering van My fair Lady heb gezien? Nee, toen was ik nog te klein. Dat is geloof ik, twaalf jaar geleden. Ik heb wel de grammofoonplaat veel gedraaid en natuurlijk de film gezien'. Vind je dat je de rol goed speelt? Janneke: 'Ik doe m'n best. Ja, ik dacht wel dat het goed ging. Het klinkt natuurlijk afgezaagd, maar ik werk nog iedere avond aan Elisa. Ik voel me niet de ster van de show, maar het is wel een fijn gevoel om iedere avond die zaal vol te zien zit ten. En het is echt zo dat er steeds weer ander publiek is. De avonden verschillen enorm'. Is het inoeilijk om naast erva ren vakmensen als Jacco van Renesse en Joop Doder er te staan? 'Het aardige is dat ze me hele maal niet als een beginneling behandelen. Ik hoor er gewoon bij. Joop Doderer plaagt je ook niet op het toneel. Hij houdt zich precies aan de tekst, alleen de uitdrukkingen van mond en ogen verschillen wel eens en dan moet ik wel lachen. Kijk. de mensen zullen misschien wel naar het theater komen met de gedachte: ha. lekker, we gaan naar Swiebertje kijken. Maar dat valt dan tegen, want Joop is gewoon een goeie mr. Dolittle, hoewel je er natuurlijk nog wel Swiebertje-trekjes in terug vindt'. Praat eens plat. 'Nee, dat kan ik niet ineens hoor. Dat is net als wanneer je aan Willeke Alberti vraagt: zing eens wat. Weet je dat echt plat praten verschrikkelijk moeilijk is? Van mij is het een menge ling van Rotterdams en Amster dams, geloof ik'. Janneke ver telt dat ze voor één seizoen is gecontracteerd, maar ze hoopt dat My fair Lady volgend jaar ook nog blijft draaien. Ben je gelukkig? 'Ja, ik voel me iemand. Ik hoor erbij en dat is een machtig gevoel. Ik ben misschien wel ijdel, maar ook een doorzetter. Ik wil het niet laten afweten. Mijn inzet is groot. En met wat ik nu doe krijg ik een brok ervaring, dat is niet te geloven'. Heb je een vriendje of zo? 'Veel kennissen. Dat wel, Maar geen aanbidders die iedere avond grote manden met bloe men naar de kleedkamer stu ren. Trouwens, voorlopig wil ik niet trouwen. Ik heb wel één hele grote fan: een jongen van een jaar of veertien, die de voorstelling al drie keer heeft gezien. Hij stuurde laatst een paar tekeningen die hij had ge maakt'. Als My fair Lady nog een seizoen blijft draaien, heeft de grote fan van Janneke nog heel wat voor de boeg. Steeds opnieuw brengt Shiesser badmode die goed is. Voor al voor kinderen is deze firma lief; op de foto zijn een paar modellen te zien waarvan oma's uitroepen dat het allemaal heel erg schattig is. Dat is natuurlijk best, maar de móe ders moeten het kunnen betalen en er verder zo min moge lijk werk aan hebben. Nou, dat kan. Op de foto een paar 'strand-ensembles' waarbij de kleur rood overheerst en wel het zogenaamde 'campari-rood'. Verder gebruikt Schiesser in deze Frottee-modelletjes geel en groen. Trix Betlem achter het nieuws Ze heeft een enorme hekel aan het sociaal onrecht dat er in de wereld is. Vandaar dat Trix Betlem zich ook thuis voelt bij de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws van de Vara, die keer op keer tegen misstanden strijdt. 'Alleen word ik er af en toe wel eens wanhopig van: de mensen wier ellende je dan op het scherm laat zien, die ver wachten teveel van je. Ze den ken dat met zo'n uitzending meteen alles wordt opgelost. now q Pierre Balmain Hij is nu 58 jaar. Hij kwam op achttienjarige leeftijd met niks naar Parijs. Nu heeft hij een modeorganisatie met twintig ateliers en driehonderd mensen. Modeontwerper PIERRE BAL MAIN is nog lang niet moe en daarom ontwierp hij weer eens wat anders dan kleren: een se rie horloges die deze week in ons land te koop zullen zijn. Waarom bent u met horloges begonnen? 'Het horloge boeit me. omdat de tijd mij boeit. Het begrip 'tijd' speelt een belangrijke rol in het leven van een couturier. Kijk, op de tweede dag van de zomer leven we alweer in de winter. Bij het ontwerpen van deze collectie horloges ben ik uitgegaan van de functie die het horloge heeft'. Kan iedereen uw horloges dra gen? 'Het ligt bij mijn horloges na tuurlijk iets makkelijker dan bij mijn couture. Maar toch heb ik zes grondvormen, die te ma ken hebben met menselijke ka rakters. Ze gaan van rond. zacht en lieflijk tot scherp, hoekig en krachtig. Daarnaast zijn er een aantal variaties in de kleur en materiaalkeus van horlogekast en wijzerplaat. In totaal zijn er vijftien modellen'. Is het waar dat u altijd op servetjes zit te ontwerpen? Pierre Balmain 'Het wonderlijke is dat L op achttienjarige leeftijL» ben begonnen. In een klj taurant zat ik dan te t terwijl ik op het eten Een jaar geleden gebeuiL weer toen de fabrikant I horloges tijdens een luJ vroeg of ik de klokjes vol wilde ontwerpen. Toen 1 gerecht werd opgediend,! al de grondlijnen van der" len 'op servet'. Wat zijn uw toekomstplill 'Tegen het eind van i komt er een salon van t Japan en over een paar ,F worden er overhemden sen in Engeland op de gebracht. Verder wil il meer in de architectuur Daar ga ik ook mijn >|j beleggen: in woningbo j dan met name voor m'n I neel'. Jan Cremer over vrouwen De belastingen én Hildegarde Maar een dag later werk ik weer ergens anders. Dan denk ik: ik wil ze blijven helpen. Maar het is net zoals iemand tegen me zei: je bent het Leger des Heils niet. En dat is zo. Maar ik kan me wel ontzettend kwaad maken over uitspraken als: och, dat is gelogen zoals ze het in Achter het Nieuws laten zien. Dat is typisch de VARA! Nou, het is toch zeker niet onze hobby om ellende verhalen te verzinnen?' Edgar Vos zul je er nooit op kunnen betrap pen dat hij voor iets totaal nieuws zorgt. Deze rustige mode-ontwerper gaat lekker zijn gang en je kunt het mooi vinden of niet: Edgar Vos houdt zijn leven lang klanten en dat is waarschijnlijk het basisprincipe van Edgar. Tja, dan krijg je natuurlijk wel jurken, rokken, vesten en jasjes als op bovenstaande foto. En als gevolg daarvan zit er dan ook geen lijn ih je nieuwe collectie, maar dat vindt Edgar niet erg. Hij brengt voor de zomer lange katoenen jurken met bloemetjes, frut selt jes en wat al niet. Dessins waarin de meest hippe meisjes van Amsterdam zo'n'drie jaar geleden liepen. Edgar Vos brengt deze motie ven nü en zo hoort het ook: een goede ontwer per is zijn tijd niet vooruit, rnaar vertaalt het hippe gedoe van vroeger. Of zit het nu weer anders in elkaar!? Het is natuurlijk flauw om te gen iemand, die een enorme belastingaanslag krijgt, te zeg gen: 'Ja. dan zul je er ook wel naar hebben verdiend'. Natuur lijk is dat zo, maar de aanslag wordt er niet lager door. Hilde garde Knef, de Duitse zangeres, ontdekte dat toen er een ge kleurde brief van de overheid op de deurmat lag. Behalve een fiks bedrag aan inkomstenbelas ting moest Hildegarde ook nog vermakelijkheidsbelasting beta len over een serie concerten die zij in de Duitse Bondsrepubliek had gegeven. Daarover was de artieste niet te spreken en ze vond raad bij een bevriende advocaat: 'Mens, je bent geen vermakelijkheid. Nee, het is Kunst wat je brengt!' zei die rechtsgeleerde en Hildegarde voerde dat als verdediging aan bij de -belastingdienst. Het luk te: ze hoeft géén vermakelijk heidsbelasting te betalen. 'De plaats van de vroj de keuken', meent schrijl Cremer. 'Het zou anda - mooie boel worden. In hl ste vrouwenblad Viva onomwonden zeggen van het zwakke geslachl 'Bestaat er een vrowwell casso? Een vrouwelijke Clay? Gelijkheid voor vn Waarom? Het vreemde i zelfstandige vrouwen is A ze een nieuwe minkstóffl hebben, ze wél de porteii voelen van de man'. De fans van Pipo de clown De clown Pipo komt weer op het scherm. We zuil komende maanden verlos van alle valse Pipo's dl twee zinnen al door de vallen bij kinderen en van dagen. Want die twee pen vormen de grootste van Pipo de Clown, die gespeeld door de persooi Witschge. In een interviei Gerard Paques in Nieuwe zegt Cor: 'De PTT heeft moeite met het aflevera brieven waarop staat: Pip^" derland. Alle brieven s beantwoord, ongeacht of i den geschreven door een jarige scholiere of een moeder van 83 jaar. Ze ren precies op dezelfde mi zegt Cor over kinderen jaarden. 'Ze vinden het mooi. En het liefste will me aanraken, hè. een 1 geven. Ook die ouden v gen vinden dat schitterend De redactie behoudt zich bet recht voor om ter opname In deie rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met dc naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gestuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet. postbus 85», Amster dam. Arbeidsrust Nederland wordt nu al weken veront rust door acties van de industriebon den. De Hoogovens moeten het ont gelden, een bedrijf dat bekend staal om zijn gunstig klimaat. In het zoge naamde tussenvoorstel, waarbij het hogere personeel meer dan een mil joen afstond voor de laagstbetaalden, dit om wille van het behoud van het bedrijf, was zoveel overeenstemming met dp oorspronkelijke eisen van de bonden, dat een oplossing voor de hand lag. Wat gebeurde er? De bon den vroegen of zij hun achterban wel hadden geraadpleegd, hetgeen ontken nend moest worden beantwoord. Hieruit blijkt dat het niet om mate riële verschillen gaat. Het gaat om een variatie op de verderfelijke poli tieke staking. Omdat de heer Den Uyl niet in het Cathuis kan belanden, helpt de vakverenigingsclub hem op deze wijze een handje. Hoe is dit in vredesnaam tolerabel? De anarchie in Nederland wordt niet uitgeoefend door de zogenaamde 200 van Mertens. maar door de club van vele honder den vakbondsfunctionarissen, wier taak eigenlijk in de naoorlogse perio de min of meer tot een einde is gekomen, maar die nu verder emplooi zoeken in polarisering. waardoor meer dan 20.000 mensen van de Hoogovens worden getiraniseerd door een paar duizend collega's. Fijn om later weer mee samen te werken. Wie maakt een eind aan deze dwaze vertoning? Utrecht A. Zwanink Kabinetsformatie De laatste paar dagen begint de kabi netsformatie me weer te interesseren. Er schijnt iets los tc komen, dc Gouda reacties worden feller. Dit alles omdat enkele twijfelaars eindelijk een keuze hebben gemaakt. Zij hebben een pro KOSnSndsl ces op gang gebracht dat in deze situatie ongetwijfeld van doorslagge vende betekenis zou kunnen zijn. Als er één schaap over de dam is Maar tegelijkertijd wordt de druk op al die andere twijfelaars groter. Vooral van de kant die ze wil houden waar ze zijn Maar: het is nodig om veel te twijfelen aan wat je doet maar in bepaalde situaties word je een keuze gesteld waar je zelf niet omheen kunt. Je zal dan moeten kiezen op basis van solidariteit met mensen, niet met instituties. Amstelveen A. v. d. Berg VPRO-Vu In een tv-uitzending van de VPRO hoorde ik gevloek, waarvoor een hond zijn neus zou optrekken. De avond daarvoor las lk in Tr/Kw een ambi tieus verslag van een gesprek tussen dr. Puchinger en prof. Firet, waaruit ik het volgende citeer: 'Enigszins ge chargeerd gezegd: dc gemiddelde gere formeerde predikant van de toekomst stemt misschien op de PPR en is mogelijk lid van de VPRO. eerder dan dat ze leven in het klimaat van God - Nederland en Oranje'. Hoewel ikzelf contribuant ben van de VU begin ik me toch langzamerhand af te vragen of men door het steunen van dergelijk intellectualisme van VU. profs. e. d. niet bezig is zijn eigen beul te voeden. zijn nu geleverd. Ik zal ze hier onder laten volgen. De le groep van plm. 500 mensen gaat ons 500 x ƒ56.000,- ƒ28.000.000.- kosten, de 2de groep iets later, gaat 500 x 114.000,- 57.000.000,- kosten, wij allen belas tingbetalers mogen voor deze transac tie met de gemeente Heerlen, de dupe worden. Aan de christelijke fracties in de regering de vraag: Is dit nu christelijke politiek of onchristelijke koehandel. Ommen Klaas Winters lid chr. bond v. overheidspersoneel Hoge inkomens In de laatste aflevering van de t.v.- serie 'Volgende patiënt' had een ka- ADVERTENTIE) A. de Beukelaar Nu heeft dan ook de meerderheid van de 2e kamerleden zich uitgesproken voor overplaatsing van 1000 man naar Heerlen. Ik vraag: De slavenhandel is toch al lang vei boden? En: De bewij zen van handel drijven in mensen merlid van de PvdA het over de toch wel erg hoge inkomens van de specia listen. Na aftrek van kosten gemid deld tussen de 150.000,- en 200.000,- Mij is verteld, dat een zelfstandig ondernemer, wil hij hetzelfde inko men met dezelfde sociale voorzienin gen van een kamerlid genieten, bruto ƒ250.000,- moet verdienen. Het is wel duidelijk dat: 1. er veel onbegrip bestaat over de werkelijke inkomens: 2. dat juist de sociale voorzieningen zo erg duur zijn. Mijn bruto inkomen is niet gering: de fiscus vaart er wel bij en krijgt veel meer dan ik mag consumeren. Daarbij heb ik als oude re huisarts beslist zorg over mijn oudedagsvoorziening. Terwijl een be roepsmilitair op mijn leeftijd al met een (waardevast) pensioen is afge zwaaid, zie ik me nu nog niet in staat, om op 65-jarige leeftijd te stop pen, waarbij ik in het midden laat of dit nu wel zo goed is voor de volksge zondheid. Het is altijd nog een baan, waarbij ik 24 uur per dag beschikbaar moet zi.in of voor vervanging moet zorgen, 365 dagen per jaar. Ik geloof dat de meeste vrije ondernemers ten aanzien van de lonen met waardevaste pensi oenen worden onderbetaald. Bcnnckom J. A. Stadig Kuitert en Meeder Eén van uw redacteuren schreef in Antillen Tr/Kw van 7 maart jl. in een artikel over de gereformeerde verontrusten, naar aanleiding van de bekende syno dale uitspraak: 'waarin zowel de om streden prof. dr. H. M. Kuitert zich kon vinden als verontruste deputant drs. A. W. Meeder althans in dc eerste aanleg'. Mijns inziens dient dit laatste wel even wat nauwkeuriger te worden geformuleerd. Ook na eerste aanleg kan ik mij in genoemde synode beslissing vinden. Al blijf ik die be schouwen als een minimum en al blijf ik wat ik reeds op de synode zei tegelijk op mijn minderheids standpunt staan. Wat prof. Kuitert heeft gepresteerd bij de synodale be slissing. in en na eerste aanleg, is wel heel wat anders dan ik deed. Men herleze slechts zijn interpretatie van het synodebesluit in het zg. VU-Maga- zine, vlak na de sluiting van de synodezittingen. Daarvan heb ik met verontwaardiging kennis genomen. Hoe onschuldig het dan ook moge schijnen althans in eerste aanleg dat prof. Kuitert en ik ons in hetzelfde konden vinden, de realiteit is anders. Na die eerste aanleg distan tieer ik mij nog nadrukkelijker dan ooit tevoren van Kuitert's hele ma nier van denken en doen. Niet door mijn oprecht verontrust-zijn. maar door zijn uitdagend en dubbelzinnig optreden wordt een springlading ge legd onder de gereformeerde kerken. Ooltgensplaats drs. A. VV. Meeder v.h. deputaat voor liet voortgezet gesprek'. Er zijn weer wat miljoenen meer uitgetrokken voor ontwikkelingshulp. Ik ben daar niet op tegen. Maar waarom doet onze regering zo weinig aan onze Antillen'' Als het goei zou Nederland eerst die eilande moeten helpen met ze extra g geven, boven die 65.000,- diei jaar krijgen. Wat doet men it tijd met 65.000,-? De regering er scholen laten zetten om de op ende jeugd een vak te laten zodat ze geen vreemde werkkn aan hoeven te trekken. Die i naar Nederland laten komen is oplossing, hier is geen ruimte, wel. En de mensen houden va land. hier zijn ze vreemd. Het 1 buitengewoon mooi, de mensen echt niet te veel als ze willen i krottenwijken opgeruimd word gerepareerd. Als er eerst maar koks en goede bedden zijn kom toeristen wel, al zijn de hotel geen paleizen. Werkendam mevr. Ippel-F E.O. Dr. Okke Jager heeft Trouw/Kwartet van 1 maart mening geuit over de E.ó bemoedert inplaats van bemo Ook zijn ze te kinderlijk geloof. Ik dacht dat Christus heeft: Als je niet wordt als ei zul je het Koninkrijk der Hei geenszins ingaan. Wij lezen ooi de NCRV veel godsdie programma's geeft en dat is Maar er zijn ook progrfl waarvan je zegt, laat die C. er uit voor dat programma! Wij t niet genoeg dankbaar zijn dat di positief blijft bij Gods Woord. Slicdrccht A. Wijtman Not

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6