Leidse centrumfunctie komt in gevaar door slechte bereikbaarheid Originele feestavond van Beatrix-school Kort nieuws uit de regio Intrede ds. Geertsema m Hazerswoude-c -dorp Klassiek muziekconcours van christelijk lyceum Door gunst verkregen gaf jubileumconcert Oegstgeester brandweer in nieuwe kazerne representatief '."Marktberichten ln stadsgehoorzaal: Nieuwe Leidse Courant Veel 9eld Üfouw/KWARTET MAANDAG 12 MAART 1973REGIO L3 H'oonfunctie binnenstad horstellen LISSE Maandagavond 12 maart wordt in het Gastenhuis Welkom een evangelisaticdicnst gehouden uitgaan de van de Aktie Kruistochten Bollen streek, waarin ds. J. Gravendeel zal spreken. 8 uur. In een onzer verslaggevers 1 jiden Een betere bereikbaarheid van het stadscentrum is een eerste vereiste om Leiden ook in de skomst haar centrumfunctie te laten behouden. De enorme expansie van Alphen (80.000 inwoners in 185) en Zoetermeer (in de toekomst 100.000 inwoners) zal het Leidse verzorgingsgebied aantasten, in- en geen verbetering optreedt in de bereikbaarheidsmogelijkheden tussen centrum en buitengebied. haar tweede rapportage over het nenstadsonderzoek verwacht de af- Is'ling economische zaken, sociografie statistiek, dat op grond van de idige onvoldoende verbindingsmo- jjkheden de betekenis van Leiden streekverzorgend centrum in de komst ernstig zal worden geschaad. (als bekand is deze verwachting tu chts gebaseerd op een inventarisa- van de huidige toestand, die in eerste binnenstadsrapport werd teengezet. Deze signalering moet st een indicatie zijn om op korte mijn ook op dit gebied een krach- beleid te gaan voeren. Het laatste inenstadsrapport, dat over enkele landen zal verschijnen, moet hier- de aanzet geven. elk geval zal moeten worden ge- eefd naar een optimale situatie >r alle vervoerscategorieën. In dit ij zicht zullen de ruimtelijke moge- ei kheden, die beschikbaar komen (in- isief parkeervoorzieningen) sterk E «palend zijn voor de bereikbaarheid, bestaande ruimtelijke mogelijkhe- mogen dan aanleiding geven om bepaalde vervoerscategorie (b.v. ie' enbaar vervoer) prioriteit te verle- i »n, andere vervoerssoorten mogen niet verwaarloosd worden .omdat alle van betekenis zijn voor het ntrum, aldus het rapport. :hiphollijn mogelijkheden voor een betere jikbaarheid van Leiden met ande- delen van de Randstad, noemt het pport een aantal wegen en spoorlij- ;n. die als plan reeds jarenlang staan, maar waarvan de uitvoering ellicht nog jaren op zich kan laten achten. Zo zijn er bijvoorbeeld de kswegen 11 (LeidenAlphen), 16 laarlem—Rotterdam). 3 (Amster- m—Rotterdam), en de provinciale igen 1 (Duinweg, 6 (Warmon— Iphen) en 16 (Leidse Baan). De nleg van al deze wegen is gestuit op hedge weerstanden, voornamelijk van 'milieu-verontrusten. Als gevolg hier- van zal de toenemende fijnmazigheid van het Randstad-verkeersnet worden afgeremd (de Duinweg en de Leidse Baan liggen voorlopig in de ijskast. Bijksiveg 11 heeft meer kans van slagen. Het rapport acht deze weg, wellicht anders getraceerd, in 1985 aangelegd. Evenzo geldt dit voor pro vinciale weg 6, die vermoedelijk ook anders gesitueerd zal worden in ver band met de aantasting van het plas- sengebied. Dan is er nog de Schiphollijn, waar van het rapport de aanleg vóór 1985 als vrijwel zeker stelt. De spoorlijn- verdubbelingen tussen Den Haag en Haarlem en tussen Leiden en Utrecht worden ook als welkome bereikbaar heidsmogelijkheden gezien, ware het niet dat deze pas na 1985 hun beslag zullen krijgen. Ook kan nog worden gedacht aan een tram- of semi-metro- verbinding met Den Hag, dat uitstel of afstel van wegenaanleg zou kunnen compenseren. Spoorweghalten Naast deze Randstad-verbindingen worden ook in liet directe Leidse verzorgingsgebied nog enkele moge lijkheden gezien. Het gaat hier om de aanleg van een aantal nieuwe spoor weghalteplaatsen (de Vink, de Meren- wijk en Morskwartier), verbeterde wegverbindingen met omliggende ge meenten en nieuwe railverbindingen binnen agglomeratieverband en met de badplaatsen. Vanwege de beperkte ruimte zal Lei den voor het privé-vervoer niet al te veel ruimte kunnen scheppen. Wel liggen er zeker nog mogelijkheden in de uitbouw van de z.g. city-tangenten en het creëren van parkeerlussen in de binnenstad, die uitmonden in par keergarages en andere parkeergelegen- heden. De parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat Is in een vergevorderd stadium van voorbereiding, en zal er volgens het rapport zeker vóór 1985 staan. Andere garages zijn nog in studie, waarin de eerste ervaringen met die aan de Ir. Driessenstraat zullen worden betrokken. Een eventuele verwezenlijking van het z.g. 'rondwegstelsel' vóór 1985 is eveneens al niet zeker. Delen ervan (Willem de Zwijgerlaan, Churchill- laan) zijn aanwezig, maar met name zuidelijk en oostelijk is het tracé nog nauwelijks gesitueerd. AZERSWOUDE Na in de och- ïddienst, geleid door de consulent A. G. van der Linden uit Koude- rk, te zijn bevestigd met een preek ir aanleiding van Galaten 111: ant ik maak u bekend broeders, dat evangelie, hetwelk door mij is Irkondigd, niet is naar de mens', ed ds. M. H. Geertsema, afkomstig Hendrik Ido Ambacht, in de mid- igdienst zijn intrede, tekst van zijn eerste verkondiging Hazerswoude was naar aanleiding an Psalm 119 19: 'Ik ben een vreem- ling op aarde'. is dan', aldus begon de predikant, it ogenblik aangekomen dat ik voor eerste keer als uw predikant voor sta. Is het een werkelijkheid of een oom?' Hij had zelf gedacht dat H.I. nbacht zijn laatste gemeente zou n, maar nu is hij in zijn zevende imeente en hoopt de laatste zeven of cht jaar hier vol te maken. 'Zeven is en heilig getal. Er zijn momenten in iet leven dat men geneigd is niet te ingen 'laat ons voortgaan', maar 'laat is stilstaan kinderen'. Er komt een ikere weemoed over je wanneer je thieten. Het kenmerk van de vreem deling is dat hij zich niet thuisvoelt, maar een 'bijwoner' is. De gemeente van Christus wacht op haar bruide gom. Er is een verbond gemaakt tus sen de gemeente (de bruid) en Chris tus (haar geliefde). De mens woont op aarde, maar dit is niet zijn thuis. Na de zondeval werd de mens een zwerver. Het kenmerk voor een vreemdeling is dat hij Gods woord als reisgids ter hand neemt. God moet de mens de weg wijzen. De vreemdelin gen verlangen naar het einde van de reis, want daar is de vreemdeling schap vergeten en zijn wij in het vaderland.' Namens de kerkeraad en gemeente sprak scriba Rademaker .Op zijn ver zoek zong dc gemeente Psalm 134 3. In het Verenigingsgebouw sprak bur gemeester Ten Heuvelhof namens de burgerlijke gemeente, ds. A. Brink als afgevaardigde van de Gereformeerde Kerk en ds. M. Hanemaayer namens de kring en classis Alphen aan den Rijn. ag beseffen dat het leven een kort ukjejs. Dominees zijn trekkers, zegt JT1Q 0 TIIIIT1 DrGtlQI en. Zij kunnen last van heimwee ebben. e prediking van de psalm is een aagstuk van het geloof. 'Dat vreem pug zijn moet worden geleerd, zo 1 de dichter hebben gedacht. Van THtlPP \/an PHP Jraham. Die stelde duidelijk het »vl Ivwl vuil I wW iderscheid tusssen hem en de He- 'achtig cent ontvreemd; 50 gulden schade iEIDEN Een inbraak jn de Kon. Rimaschool aan de Cesar Franck- ïaat leverde de daders 80 cent op, laar de school bleef met een skhade an ruim 250 gulden zitten. De inbre- «s kwamen binnen door een deur te Irceren. ïerste wij ka vond had reinig- belangstelling AZERSWOUDE De belangstelling oor de eerste wijkavond, die de com- 'ssie milieuhygiëne organiseerde as minimaal. De vraag werd gesteld at beter is: de vuilniszak, de vuilnis- Nis of de onlangs in de handel •brachte vlaszak? De 'achtergebleven ibieden' van de gemeente kwamen »k ter sprake: De Loete en de West- Njeweg. Klachten werden ook geuit ntrent het parkeren van vrachtwa- ins op B-wegen. 6 gemeente zal meedoen aan de die betreffende het ophalen van het 'ersehot van bestrijdingsmiddelen 'O in de land- en tuinbouw worden ïnanteerd. In mei zal van gemeente re meer informatie worden ver bekt over het ophalen van het over- phot van deze bestrijdingsmiddelen. lATWIJK Grot vuil. Woensdag 14 ™*,art zijn aan de beurt voor het pnalen van grof huisvuil de donder- pg- en vrijdagwijk. LEIDEN De toneelgroep Imperium heeft zaterdagavond op voorbeeldige wijze gestalte gegeven aan de analyti sche geest van het genie Edgar Allan Poe dat tussen de jaren 1809 en 1949 een bijdrage aan de wereldliteratuur heeft geleverd die op zijn minst maca ber is te noemen, maar ook diep- filosofiseh en bijna wetenschappelijk. Onder 'Wat nu, wat nu' bracht Impe rium de première van een aantal fragmenten uit Poe's wenken, die in deze toneelvorm hoogst representatief kunnen worden genoemd. 'Wat nu, wat nu' was niet alleen een greep uit zijn vertellingen-bundel 'Tales of Mysterie and Imagination' maar was bovendien gelardeerd met gedeelten uit zijn enige en voortreffelijke ro man 'Narrative of Arthur Gordon Pym'. Met name dit heeft Imperium goed doorzien. Het muiterij-fragment was visueel zo ontzettend knap opge zet. dat men zich weer even in het boek waande. Imperium heeft zich bediend van een voortreffelijke entourage en een dito regie, waarvoor Rein Edzard tekende. Bovendien verdient de groep lof voor de wijze, waarop de verschillende fragmenten ineen zijn gelast. Niette min moet mij van het hart dat Impe rium een paar uur lang knap heeft gedanst op de rand van de werkelijk heid, waarop Edgar Allan Poe's won dere zaken zich altijd plegen af te spelen. Alleen nog even dit: Poe's neiging tot het bizarre laat volgens mij niet altijd ruimte voor de verbale geluidsfrequentie van zaterdag. Een wat zachtere voordracht, kan alleen maar meer sfeerbepalend zijn. Andete mogelijkheden om het ver- keersvoorzieningenpakket op peil te brengen ziet het rapport nog in een betere afwerking van het bedienend verkeer, aparte banen voor het open baar vervoer, (bus, tram) met goede halteplaatsen, de uitbouw van routes voor langzaam verkeer en ten slotte de uitbouw van voetgangersge bieden. Betere woningen Ten aanzien van de verwachte ontwik kelingen op het gebied van de woon-, werk- en verkeersfunctie stelt het rap port aller eerst, dat er mogelijkheden zijn voor handhaving en herstel van die woonfunctie in de binnenstad. Dit is echter alleen mogelijk als het hu uitgang kan worden doorbroken. Dit ruitgang kan worden doorbroken. Dit zal moeten gebeuren door verbetering van het woningbestand, het wooncom fort en de woonomgeving. Het rap port stelt uitdrukkelijk dat het hier niet alleen zal moeten gaan om res tauratie of rehabilitatie, maar dat ook afbraak (gevolgd door herbouw)niet moet worden uitgesloten. In de nabije toekomst worden voor de binnenstad vooral mogelijkheden ge zien voor de huisvesting van bejaar den, gezinnen zonder kinderen en al leenstaanden. Deze categorieën zullen echter met zorg (geen sterke men ging) over het woningbestand moeten worden verdeeld. Het rapport vindt bijvoorbeeld de student 'aanvaard baar' als binnenstadsbewoner, maar er zal geen 'scheefgroei' mogen plaats vinden. Eveneens in verband met het woon klimaat, moet er volgens het rapport een 'uitstervingssysteem' worden toe gepast om de binnenstadswateren in de toekomst te vrijwaren van woonbo ten. Dit betekent echter niet dat de thans aanwezige woonboten zouden moeten vertrekken. Winkelapparaat Een andere conclusie in het rapport is, dat het het city-winkelapparaat te weinig geconcentreerd is. In verband hiermee is men een beetje bang voor de verwachte "afroming Van delen van het Leidse verzorgingsgebied door Alphen en Zoetermeer, en voor het verlies van kopers door een aantal goed bereikbare regionale winkelcen tra (zoals Leidsehenhage). De wijk- en buurtwinkels in de bin nenstad zullen volgens het rapport afnemende tendensen gaan vertonen. De bestaande binnenstadsoriëntatie zal worden verzwakt door een grotere aandacht voor meer uitgebreide en moderne jWinkelèentra in de buiten wijken. Mogelijkheden tot uitbreiding van de Leidse warenmarkt moeten zeker wor den nageglaan. Gedacht wordt aan een uitbreiding met kunst- en antieke voorwerpen. Alle mogelijkheid voor deze uitbouw wordt een eventuele herconcentratie op de historische marktplaatsen aangedragen, namelijk aan weerszijden van de Nieuwe Rijn en, daarop aansluitende marktplaats- jes. Die markt en ook belangrijke winkelstraten zouden ter verhoging van de aantrekkelijkheid moeten wor den overluifeld. Voor de groothandel wordt een zekere concentratie buiten de stadskern wenselijk geacht. De ge dachten gaan uit naar het Schutters veld. Dit is het derde in een serie van vier artikelen over het binnenstadsonder- zoek. De eerste twee publiceerden wij vrijdag en zaterdag; het laatste volgt morgen. Het huidige proces van kwalitatieve achteruitgang van woningen in de binnenstad (foto: Jan Vossen- steeg) moet worden doorbroken. En niet alleen door restauratie en rehabilitatie, maar ook door afbraak gevolgd door herbouw, aldus het binnenstadsrapport. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 maart Groenteveilingwaspcen Al 410.540. All 260- 530, BI 610-860. Cl 350-680. CII 370-600. Selderij G-7. Aanvoer waspeen 242.000 kg. NIEUWE LEIDSE MARKT ROELOFARENDSVEEN Bloemenveiling 9 maart. Anjers 22-28. Rozen Garnette 17-24. Zorina 20-29. Belinda 35-37. Motrea 29-33. Sonia 51-69. Ester Ofarim 35-35. Douchka 36- 41 Oerbera 24-28. Forsythiatakken 35.46. Strelitzia 2.10-2.20 per stuk. Chrysanten jaarrond 1.S5-2.60 Irissen 2.05-2.70. Anemo nen 65-1.05. Fresia's 1.10.3.50. Blauwe druif jes 30-55. Trosanjers 1.90-2.55. Narcissen 50- 1.05. Tulpen Apeldoorn. China PMINK. 1 25- 1.70. Lustige Witwe. Cassini. Promt ence. Charles, v <1 Eerden. Preludium. Paul Richter. Ralph. Mirjoran. Bellona. Bing Crosby. Wintcrgold SU-1.25 Belinda. Micky Mouse 1.00-1.55. Golden Apeldoorn. Karei Doorman 1.30-1.85. Aladdin 2.20-2.50 Mayti- me 2.10-2.70. Dubbele tulpen 1 25-1.60 per LEIDEN Jubileum. Dameskapsalon Dofferhoff aan de Lijsterstraat bestaat vijfentwintig jaar. De salon is geheel gemoderniseerd en uitgebreid en zal dinsdag 13 maart worden heropend. Tussen 5 en 8 uur wordt een receptie gehouden. LEIDEN Vrijdagavond hield in de Gehoorzaal de Prinses Beatrix- school het jaarfeest. Op zichzelf niets ongewoons; wel echter de plaats. Want welke school zou het aandurven, voor zich alleen de Gehoorzaal af te huren? Ik hoorde, dat de school als eerste in Leiden in staat werd gesteld volop met nieuwe leermethoden te gaan werken; verder, dat het aantal leerlin gen in vijf jaar van honderd tot over de tweehonderd is opgelopen. Een aanmelding van vijftig in een oude wijk zegt toch óók wel iets. Vroeger werden de jaarlijkse bijeenkomsten in het gym-lokaal. later in de Maranatha- kerk gehouden. Het eigen ochtendblad voor è!k protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Maar nu wilde men eens voer een enkele keer, 'echt groot' doen. Dank zij de aktiviteit van de ouderkontakt- kommissie kwam er veel geld bijeen en zorgde anderen dat een tombola 460 cadeaus kon spuien. Maandenlang zijn talrijke ijverige lie den, waaronder ook de leerkrachten, bezig geweest, tot en met de hele LEIDEN Voor een zeer goed ge vulde zaal concerteerden leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Kagerstraat voor een jury, bestaande uit de muziekleraressen mevrouw Verveen (blokfluit) en Van Laar (vi ool) en de heren Pocorny (muziekle raar Lyceum) en Schüller (leerling). Zoals de heer Van Kapel, eveneens muziekleraar aan de school aan het eind vaststelde, is er veel belangstel ling voor uiteenlopende instrumenten; blokfluiten, viool en piano waren het best vertegenwoordigd, daarnaast cel lo, trompet, gitaar en dwarsfluit. Er werden twee aanmoedigingsprijzen uitgereikt, één aan de gitarist Paul Go, die inderdaad uitstekend speelde en één aan pianist Hans de Jong, die misschien nog niet helemaal opgewas sen was tegen de zware opgave, die de door hem gekozen Prélude en fuga van J. S. Bach stelden, doch wiens spel zeker veelbelovend is. De bron zen medaille viel andermaal een gita rist ten deel en wel Carl Brainlich, met werken van Dowland en J. S. Bach. De tweede prijs voer Helma Leenhouts moet haar meer voor haar jeugdig enthousiasme dan voor spel- rijpheid toegekend zijn; ons leek het, dat zij eerder een aanmoedigingsprijs had moeten krijgen. Het blokfluit duo Marja en Drias van Loenen verwierf zich terecht de eerste prijs, te weten de wisselbeker. Hadden wij mogen helpen bij de beoordeling, dan was het nog niet zo volwassen, doth zeer charmant musicerende trio van de meisjes Verver, Masurel en Ileida ook in aanmerking gekomen voor een eer volle vermelding. Het was een lang programma, 22 nummers, waarvan het zingende do centenkoor wel wat veel aandacht voor zich opeiste. Dat er op een dergelijke avond verliezers moeten zijn, is altijd jammer; podiumzenu wen speelden ook nu enkele optreden den (Christa Morsiök, wier partituur deels op zijn kop stond, het Ilagg-trio dat te onpas door geklap onderbroken werd) parten. Dra. A. van der Veen-Wicrsma. vrijdag toe. Zij versierden de zaal met slingers langs de balkons, met kleuri ge bloemen en bollen. Verlichtings- en geluidsinstallaties, waaronder mi- krofoons en op banden opgenomen begeleidende muziek zorgden voor schaalvergroting. De stemming was opperbest. Ouderkommissievourzitter A. P. Smit- tenaar en, na hem, het schoolhoofd A. W. Lankhout, leidden de avond in. Naast en op het toneel werden de vele spektakulaire gebeurtenissen voor een geluidsfilm vastgelegd. Musical De programma's voerden elk een, door leerlingen gemaakte, tekening en gaven aan de binnenkant, in bloklet- ters, het verloop-van-zakcn. Achtereen volgens verschenen de zes klassen ten tonele. De jongsten, bont aangekleed en levendig bewegend, zongen het openingslied: 'Welkom hier', de twee de maakte een straattafereeltjc en de derde klas verraste met 'Teun de Speelman'. Klas vier met 'De Schat' op het apeneiland', vijf met 'Catootje' en zes voerde een komplete musical. 'Het koffertje van meneer Van Dalen', op. Een echte Molukse volksdans, met originele kostuums en muziek, door leerlingetjes, met oudere zusjes, uit Indonesië afkomstig, gebracht, leidde de pauze in. Ik geloof, dat het spontane bewegen en zingen, de blijde sfeer, waarin alles gebeurde, van essentiële waarde zijn. De enorme voorbereiding, die aan deze feestavond moet zijn vooraf gegaan, verdient waardering. Joh. van W. HILLEGOM Handicraft. Op 7 april opent voor de tweede maal in haar prille bestaan 'Holland Handicraft Market' de poorten. In een overdektp nieuwgebouwde ruimte van 1000 m2 zet men hier een prachtige verzame ling van bloeiende bloembollen. Ver der zijn er demonstraties van onder meer netten boeten. Delftsblauw schilderen en klompen maken. Ook antiek en curiosa hebben een plaats. Geopend dagelijks van 9 tot 18 uur. De expositie is van 7 april tot 7 juni. KATWIJK Collecte. Deze week wordt een collecte gehouden ten bate van het Reumafonds. LEIDERDORP Het bestuur van de Belangengemeenschap Koekoekstraat heeft in overleg met de flatcommissie Merelstraat 11 in de afgelopen maan den een plan opgezet om verbeterin gen aan te brengen in de verkeers- en speelsituatie van het terrein, tussen de flats. De bedoeling is voor deze wijzigingen een 'veiliger verkeer' en een logischer indeling van het speelterrein en de voetpaden te krijgen. KATWIJK AAN DEN RIJN Bid- stond. Woensdag 14 maart om half acht is er in de hervormde kerk een bidstond voor gewas en arbeid. In deze dienst, in de Dorpskerk, zal voor gaan kandidaat M. C. van der Meer uit 's Gravenzande. KATWIJK AAN DEN RIJN De Wilbert. Donderdag 15 maart om half zeven wordt in het verpleeghuis 'De Wilbert' een protestantse kerkdienst gehouden, waar zal spreken ds. H. Rooze uit Valkenburg. KATWIJK Jeugd en sportzaken. Vanavond om half acht wordt in het gemeentehuis een openbare vergade ring gehouden van de gemeentelijke commissie voor jeugd- en sportzaken. Gesproken wordt onder meer over de aanleg van een centrale kinderspeel plaats Molenblok-Zuid, over voorzie ningen tennispark 'Duinlust en over de tarieven van de sporthal'. KATWIJK AAN DEN RIJN Kleu- teronderwijs. De jaarvergadering van de vereniging voor Christelijk Kleuter onderwijs wordt gehouden op don derdag 15 maart in de 'De Kleuterhof' aan de Wassenaarseweg. HILLEGOM Toneel. De toneelvere niging 'Kunst na Arbeid' gaf zaterdag- gavond een voorstelling van 'De beto verde Huvel'. 'Flora' was vrijwel ge heel bezet. Het stuk speelde zich af in een Spaanse tuinkamer. Het ging er 'Spaans' toe. De regie was in handen van Joke Frank. Een geweldig ap plaus was het loon; er werd dan ook zeer goed gespeeld. KATWIJK Kontaktavond. Woens dag 14 maart houdt de NCVB, afde ling Hoornes. een kontaktavond in 'De Klimroos'. Mevrouw T. Attema- Roosjes spreekt over 'Het vierde kruiswoord'. Het begint om 8 uur. KATWIJK IJzeren Gordijn. Don derdag 15 maart spreekt in het wijkge- bouw 'De Hoeksteen' ds. J. A. Visser uit Amsterdam over 'Achter het IJze ren Gordijn'. De avond begint om 8 uur. ALPHEN Inbraak. Er is ingebro ken in Duifs' Modemagazijn. Er wer den dertig nappa- en suède mantels buite gemaakt. Ook een geldkistje met 200 verdween. ALPHEN Bedrijfsongeval. Twee werknemers liepen letsel op toen bij 't lossen van de betonnen palen aan het Groenoord, één van de palen verschoof. De 30-jarige H. van K. uit Drunen en de 25-jarige P. S. uit Heusden werden geraakt. Zij werden naar het Rijnoordziekenhuis gebracht. ALPHEN Aangereden. De 7-jarige Ellen I. Arends uit de Da Costastraat, werd aangereden toen zij onverwacht de rijbaan opliep. Met een zware hersenschudding werd zij opgenomen in het Elisabeth Gasthuis te Leiden. KATWIJK Onderwijs en cultuur. Woensdag 14 maart om 19.30 uur wordt een openbare vergadering ge houden van de commissie voor onder wijs en culturele zaken. Ondermeer komt ter sprake het voorstel om aan beide Oranjeverenigingen een subsi die te verlenen tot een max. bedrag van 38.000 ter gelegenheid van het zilveren jubileum van koningin Julia na. Ook staat verhoging van het subsi die van 200.000 tot 232.000 t.b.v. de openbare christelijke bibliotheek en leeszaal voor 1973 op de agenda. NIEUWE WETERING De muziek uitvoering van 'Door Gunst Verkre gen', stond in het teken van het in mei te vieren 60-jarig bestaan. Zestig jaar geleden waren het alleen maar mannen, maar mi is de emancipatie van de vrouw ook in de muziekvereni ging doorgedrongen. Het jongste 'lid is een 13-jarig meisje en als oudste doet de 75-jarige Huub Bouwmeester (vanaf de oprichting ak- tief) nog altijd mee op de trombone. Voorzitter Koos Schoo opende de avond met een toespraak. In de heer C. Baart heeft 'Door Gunst Verkregen' al een aantal jaren een eminente dirigent. Het muzikale pro gramma werd ingeleid door het tam boerkorps van D.G.V. gevolgd door het muziekkorps met 'Marche du He ros' van II. Nicholls. Uit vroegere jaren herkenden wij de bijzonder goed uitgevoerde Le Trouvre van M. J. H. Kessels gevolgd door de vlotte muziek in l'Aurore van Aug. Friebis. Een hoogtepunt was ongetwijfeld de operettemuziek uit 'De Vogelkoop man' van Zeiler. De inzet van het driedelige Jamaican Folk Suite van H. L. Walters, riep gedachten op aan de bananen van Andre van Duin. Meer modern, maar niet minder te waarde ren, was Mixed Pickles van Max. Lee- mann. Besloten werd met de jazz-mars 'Show Time'. Na de pauze was het woord aan toneelvereniging 'Maskerade' uit Rijp- wetering met het toneelspel in 3 be drijven 'Gevaarlijk Snoepgoed', wat een succesvolle uitvoering werd. KATWIJK AAN DEN RIJN Zaterdag waren vrijwilligers van de Hervormde Kerk druk met het slo pen van de oude hervormde school, die echter sinds tientallen jaren in gebruik is voor kerkelijke akti viteiten en tussen de bedrijven door ook nog als bollenschuur dienst heeft gedaan. De laatste tijd was er ook nog een bibliotheek in ondergebracht en was de kunstenaarsgroep 'De Oude Pastorie' er in gehuis- Willem Sclirama vest. OEGSTGEEST De mannen van de Oegstgeoster Vrijwillige brandweer za gen er op hun Paasbest uit. Ze waren naar de Dorpsstraat gekomen om met B. en W., raadsleden en belangstellen den de ingebruikneming van een nieuwe brandweerkazerne te vieren. De directeur van gemeentewerken, de heer J. van Gorkom, droeg in zijn funktie van hoofdbrandweer, de sleu tels van het gebouw over aan burge meester jhr. T. A, J. van Eysinga, die de deur opende. Oospronkelijk een garage zijnde voor de vuilniswagens en later voor de wagen van de school tandartsendienst maakte de architect J. Kooloos een verbouvvingsontwerp. Voor de verbouw trok de gemeente 103.000 gulden uit. De opzet is ruim telijk gehouden, achter de beide wa gens is een gedeelte gereserveerd waar brandweerkleding wordt be waard. Voorts is er een wasgelegen heid en een opslagruimte voor brandslangen. Burgemeester Van Eysinga richtte woorden van dank aan het adres van alle uitvoerders. Na afloop van een kleine rondgang werd het feest voortgezet in Café 'De Roode Leeuw' waar de nestor van de Oegstgeester- raad, de heer Plate zijn gelukwensen uitsprak namens de raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3