Londen in de ban van bomaanslagen Linkse oppositie in Frankrijk staat voor zware handicap-race Zwarte September wilde ook keizer Ethiopië gijzelen Reformisten spelen Gaullisten in de kaart Brazilianen op zoek aar 'zwarte Indianen' Politie heeft tien verdachten aangehouden Verboden auteurs nog meer in knel Vorster: Namibië moet eerst ervaring opdoen _Jritse journalist seanda uitgezet Ipnieuw olie in Toordzee gevonden KLM vliegt weer naar en over Frankrijk Kiesstelsel speelt socialisten en co mmunisten parten stembusstrijd in Frankrijk China lid van FAO Raffinaderijen in Italië doen de kraan dicht £R0 •ROUW/KWARTET ZATERDAG 10 MAART 1973 buttenland T7/K9 LONDEN (Reuter, UPI, AP) In Londen heerst paniek. De bomaanslagen die donderdag in het centrum van Londen grote schade hebben aangericht en een man het leven hebben gekost, terwijl ongeveer 250 mensen verwon dingen opliepen, hielden de bevolking gisteren ook nog in de ban. uwde De politie neemt het zekere voor het onzekere en heeft gistermorgen twee auto's opgeblazen die verdacht gepar eerd stonden. De vrees bestond, dat ij explosieven inzaten. Later bleek lit niet het geval. De ene auto stond dak bij het Lagerhuis en de andere een binnenplaats bij de gerechtsge- awen. politie is gisteren de hele dag overstroomd met telefoontjes van mensen die meenden dat ergens bom men verborgen waren. In alle geval len bleek het loos alarm, maar de politie houdt- serieus rekening met nieuwe aanslagen, nu de Noordieren in overgrote meerderheid voor een blijvende band met Engeland hebben gekozen. Het staat, wel vast, dat de aanslagen IOSKOU (AP) Het hoofd van het lussische uitgeverswezen heeft giste- te kennen gegeven dat (nu de iowjet-Unie zich heeft aangesloten bij le conventie op de auteursrechten)' beperkingen op de publikatie van trken van verboden auteurs zoals de omenfcjobelprijswinnaar Alexander Solzje- ytsin nog groter kunnen worden, oris Stukalin, de voorzitter van de aatscommissie voor de uitgeverij en et verspreiden van boeken, zei dit jdens een persconferentie. In ant- fcoord op vragen zei hij dat een de- ihuis. reet van de Opperste Sowjet, dat op februari werd aangenomen, een nve 'speciale procedure' in het le- roept voor het zenden van ma dden uscripten naar het buitenland. Hij eigerde bijzonderheden te geven, tukalin gaf tevens te kennen dat ider de bepalingen van dit nieuwe ecreet het verrichten van betalingen Dor auteursrechten in het buitenland verboden Russische schrijvers oeilijker zal worden. i het iga 'g L taart 13. 'illen lo- A1R0BI (UPI/Reuter) De Britse umalist Philip Short moet Oeganda middellijk verlaten. Dit heeft de egandese regering gisteren ekendgemaakt. hort is correspondent van het merikaanse persbureau UPI, van het ritse persbureau Reuter en van de ritse televisie- en iroepmaatschappij BBC. ►lgens radio-Oeganda vindt de legandese regering, dat Short voor eganda schadelijke berichten heeft itgezonden en dat hij wellicht in intact heeft gestaan met lemi/astrijders in Oeganda. )NDEN Er is opnieuw olie vonden in de Noordzee. De vinder s deze keer een Amerikaans-Brits econsortium. dat bij dc lordoostelijke kust van Schotland ie aanboorde. Dit veld zou volgens 1 eerste ramingen wel eens één van produktiefste van de Noordzee innen zijn. et consortium, bestaande uit o.a. de ccidental-groep waarin de miljardair Paul Getty een aandeel van 23,5 ecent heeft, zegt dat proefboringen het 'Piper-veld', waar de vondst is daan, hebben aangetoond, dat het !ld mogelijkerwijs belangrijke serves bevat. Deskundigen ramen de oduktie op ongeveer 200.000 barrels er dag. it Piper-veld is 130 mijl ten wrdoosten van Aberdeen gelegen, is de eerste grote olievondst in nauwelijks geëxploreerde 'gebieden rond de Orkaden. At ANNA Cuba gaat nikkel aan exieo verkopen. Het is de eerste aasactie die Cuba sluit met een atijnsamenkaans land sinds de iremgde Staten in oktober 1960 een "idelsembargo afkondigden. Cuba is van de grootste ireidnikkelproducenten, met een schatt j productie van 35.000 ton per ar. aio tot op heden voornamelijk Oostenropese landen werd 'kocht. Mexico kocht zijn koper 'orgaans van t'e Verenigde Staten. ■oek KAAPSTAD (Rfeuter) Zuid-Afrika is van. mening, dat het volk van Zuidwest-Afrika voor de Verenigde Naties Namibië recht heeft op zelfbeschikking, maar pas nadat het praktische ervaring op bestuurlijk terrein heeft opgedaan. Dit verklaarde de Zuidafrikaanse premier John Vorster donderdag in een interview. De premier zéi, dat de stap daarna geheel een zaak van de Zuidwest- Afrikanen zou «ijn. 'Ons standpunt is ik zeg het mi$t nadruk dat noch Zuid-Afrika nog de Verenigde Naties voor hen kan Opreken, want dan is er uiteraard geen sprake meer van zelfbeschikking!. In februari maakte Zuid-Afrika bekend, dat het verder gaat met zijn plan ZuidwestvYfrika te verdelen in zelfbesturende woongebieden, ondanks het conflict met de Verenigde Naties. Overigens zei rVorster van zijn kant alles te zullen doen om het conflict met de Volkerenorganisatie in stand te houden. Dé premier noemde de conclusie van een vierlanden commissie vande VN, dat de aanwezigheid van Zuidafrikaanse soldaten in Rhodesië oorzaak was van spanning aande Rhodesische- Zambiaanse èrens, 'gewoonweg Zuidafrikaanse politiemannen. Ze zijn er openlijk naar toe gestuurd en iedereen weet dat', aldus Vorster. Hij zei dat hun aantal niet relevant was. SCHIPHOL De KLM heeft haar vluchten naar en over Frankrijk zij het met enige beperkingen gisteren hervat. Deze beslissing is genomen op grond van diepgaand overleg met de desbetreffende Franse militaire en civiele luchtvaartautoriteiten, waarbij de deskundigen van de KLM tot de overtuiging zijn gekomen dat de voorgeschreven procedures en de toegepaste controle een luchtverkeersbeveiliging garanderen die aan de internationale voorschriften voldoet. 2 P® (AFP) De Braziliaanse autoriteiten hebben sioten nieuwe expedities te zenden naar het Goias-oerwoud in het aaen van het land, om in contact te komen mét de geheimzinnige am van de Ava-Canoeiros, de 'Zwarte Indianen', zo genoemd omdat 1 van het Negroide-type zouden zijn, |e Indianen hebben tot nu toe elk lta.ct met blanken verbeten pigerd en zijn voor renxundigen nog een groot Ï>p i, paar mensen, die hen Den kunnen zien, zeggen, dat zij zwarte huid hebben en kroeshaar, erhi deskundigen, zoals de propoloog George Zarur, menen zij afstammelingen zijn van ,0 nse slaven, die er tijdens de I Portugese expedities aan het v.an.. de zestiende eeuw in 1^agd zijn naar het binnenland te men. Er zijn al eerder tot iaai toe pogingen ondernomen s iLr ln c°ntact te komen, in a o en *971, steeds tevergeefs. Ava-Canoeiros wonen langs de •r locantins. bijna 1500 km ten •n van de Atlantische kust. Zo nu (>»K-0!ena"en boerderijen in Jn if om aan paardevlees te .jif: e* blad Estado de Sao Paulo L' dat de Nationale Penstichting (FUNAI) van plan I Pacificatieprogramma in dat Iea te versnellen. jn ;sen Deze week is voorts een begin gemaakt met het pacificeren van twee andere grote stammen, waarvan het gebied door de nieuwe grote weg dwars door het Amazonegebied wordt doorkruist. Er zijn twee expedities na elkaar vertrokken. Een daarvan zal contact moeten leggen met de Uapii-indianen, waarvan/ de dorpen in het Amapari- oerwoud ten zuiden van Frans Guyana zijn gezien. De andere verliet gisteren Manaus om te trachten de Marubo-stammen te benaderen in het gebied van Benjamin Constant bij de grens met Peru. Het aantal indianen, dat langs de grote weg zal moeten worden gepacificeerd bedraagt naar schatting 20.000 ongeveer 52 stammen. De weg wordt aangelegd door bijna 4.000 km oerwoud en bepaalde sectoren vooral ten zuiden van de grens met Venezuela, zijn nog totaal onbekend. Veel antropologen vrezen, dat de confrontatie tussen de Westerse en de Indiaanse cultuur, het einde van de laatste zal betekenen. gepleegd zijn door terroristen van het Ierse Republikeinse Leger uit Ulster. Volgens onbevestigde berichten zou een commando-ploeg van achttien mannen en vrouwen de aanslagen hebben gepleegd. De politie onder vraagt momenteel zeven mannen en drie vrouwen die donderdag op het vliegveld Heathrow bij Londen zijn gearresteerd toen ze op het punt ston den met een vliegtuig naar Belfast in Noord-Ierland te vertrekken. Acht le den van de groep zouden kans hebben gezien Engeland uit te komen. Vol gens woordvoerders van de IRA zijn de achttien mensen afzonderlijk naar Londen gekomen. Onbekende woordvoerders van de IRA in Belfast hebben toegegeven, dat tien mensen van de commandogroep zijn gearresteerd. Dat zou de politie ge lukt zijn door de spoorwegstaking in Engeland. De terroristen hadden via verschillende wegen Engeland willen verlaten, maar waren door de spoor wegstaking gedwongen gezamenlijk via Heathrow te vertrekken, aldus deze berichten uit Belfast. De Londense politie heeft ontdekt, dat een van de auto's die donderdag tot ontploffing is gebracht, in Noord- Ierland is gestolen. Scotland Yard is in heel Londen een grote speurtocht begonnen naar KHARTOEM (Reuter, UPL AP, DPA) De leden van de Zwar te September-beweging, die vorige week in de Soedanese hoofd stad Khartoem drie diplomaten vermoordden, wilden ook keizer Haile Selassie van Ethiopië gevangen nemen toen deze in Soedan deelnam aan de feestelijkheden ter herdenking van het einde van de burgeroorlog in dat land. Twee Londense agenten zijn achter in een 'Eend' gekropen op zoek naar bommen. Na de aanslagen van donderdag wordt de politie over stroomd met valse bommeldingen. Noordieren die verdacht worden van sympathie voor het verboden Ierse Republikeinse Leger. Noord-Ierland nu duidelijk is uitge breid tot Engeland zelf. Londen gold als een van de weinige De gemoedelijke sfeer, die meestal in wereldsteden waar het geweld nog de city van Londen heerst, was giste ren ver te zoeken. Het was de mensen aan te zien dat ze diep geschokt waren door het gebeurde. De geëxplo deerde auto's hebben een enorme ra vage aangericht en hebben bij veel inwoners van Londen herinneringen wakker gemaakt aan de bombarde menten uit de tweede wereldoorlog. Wat de mensen in Londen het meest beangstigt, is dat het strijdtoneel van niet tot het dagelijkse levenspatroon behoorde. Londen was de 'swinging city', waar je ongestoord over straat kon gaan. Daar is nu vrij abrupt een eind aan gekomen. Daar komt nog bij dat Engeland ook getroffen wordt door een golf van sociale onrust Bij de spoorwegen en in de ziekenhuizen wordt gestaakt en de gastoevoer is tot een minimum beperkt door modelac ties bij de energiebedrijven. Een plan om de keizer te grijpen toen deze in de diplomatieke wijk van Khartoem was. mislukte volgens welingelichte kringen omdat Haile Selassie te goed werd bewaakt. De commando's hebben onder valse namen nog herhaaldelijk telefonisch geprobeerd, de ambassadeur van Ethiopië op de Saoedi-Arabische ambassade te krijgen, waar de overval op de diplomaten in een bloedbad eindigde. Vandaag wordt in Khartoem een grote arbeidersbetoging gehouden, die door de vakbonden is uitgeroepen ter ondersteuning van het besluit van president Nimeiry, de commando's te berechten. De Soedanese delegatie op een Arabische arbeidersconferentie in Cairo is uit de vergaderzaal gelopen, toen besloten werd een telegram aan president Nimeiry te zenden met het verzoek, 'humaan' te zijn voor de acht gevangen genomen extremisten. De delegatie beschouwt het besluit als een 'inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Soedan'. Gaza Israëlische militairen hebben drie Arabische guerrilla's (onder wie een commando-aanvoerder met de bijnaam 'Che Guevara') gedood tijdens een botsing in de bezette Gazastrook. Het vuurgevecht volgde op een aanval met een handgranaat, die daags tevoren door Chris Blankenburgh Frankrijks linkse oppositie heeft deze week diverse teleurstellingen moeten verwerken. De winst op de gauillisten, die aanvankelijk een grote triomf leek, blijkt betrekkelijk te zijn. Nadere bestudering van de stembusresultaten van de eerste ronde toont aan, dat de gaullisti sche coalitie er aanzienlijk beter voor staat dan blijkt uit de voor sprong van zeven procent die de Unie van Links op de gaullistische coalitie leek te hebben genomen. 'Het gevecht in de tweede ronde zal moeilijk te winnen zijn zo erkende Frangois Mitterrand, leider van de linkse oppositie deze week voor de Franse tv. Het gezichtsbedrog is voor een belangrijk deel in de hand gewerkt door de vernuftige ingewikkeldheid van het Franse kiesstelsel. Daarnaast wordt gevreesd dat het onverwachte succes van de communisten, die tegen veler verwachting in hun socialistische partner de baas bleven, veel kiezers angst zal aanjagen. De aanwezigheid van de 'derde macht', de Mouvement Réformateur (Reformisten), dreigt in diverse districten een linkse eindoverwinning te blokkeren. Bovendien zijn gaullisten en Reformisten ver gevorderd met de verkiezingskoehandel, die tussen twee stembusronden in pleegt te worden gedreven De beslissende tweede ronde, die morgen in Frarkriik wordt gehouden, zal een harde nek-aan-nek race zijn tussen de gaullisten en de Unie van Links. Zelfs de meest bekwame verkiezingsexperts hebben het niet aangedurfd een voorspelling te wagen. De eerste tegenslag voor links was deze week de onthulling dat de winst op de tegenstander minder groot was dan aanvankelijk werd aangenomen. Blijkens de stembusuitslagen had de Unie van Links (communisten, socialisten en linkse radicalen) 40.7 pet. van de stemmen veroverd. Telt chris blankenburgh De officiële uitslag van de eer- ste ronde van de Franse ver- kiezingen, die afgelopen zondag in 490 kiesdistricten is gehou den, is als volgt: pct. communisten (CP) 21.3 socialisten (PS) 18,9 linkse radicalen (Rg) 1.5 PSU en extreem links 3,3 diverse linkse groepen 1.3 Reformisten (Mouvement Réformateur) 12.4 UDR (gaullisten) 23,9 Onafhankelijke Republikeinen (RI) 7.0 Cenïrum voor democratie en vooruitgang (CDP) 3,7 diverse gaullisten 4,0 diverse rechtse groepen 2.8 men daarbij de stemmen die andere linkse partijtjes kregen (die merendeels hebben besloten in de tweede ronde de Unie van Links te steunen) dan had 'Links' 46,3 pet. verworven. Hun rivalen, de gaullisten (UDR, Onafhankelijke Republikeinen en CDP) behaalden gezamenlijk 34,6 pet. Maar met de stemmen van de onafhankelijke gaullistische en rechtse organisaties staan de gaullisten op 41,4 pet. Dit betekent dat de oppositie landelijk niet zeven maar slechts vijf pet. op de regeringscoalitie voorligt. En gevreesd wordt dat dit te weinig is voor een linkse eindzege: een meerderheid in het parlement. Experts hebben al geruime tijd geleden verklaard, dat links een forse voorsprong nodig heeft om de barrière te nemen, die wordt gevormd door het kiesstelsel, dat kleinere districten relatief meer invloed geeft dan de grote. Want de gaullisten zijn traditioneel het sterkst vertegenwoordigd in de minder dichtbevolkte provinciale kiesdistricten, terwijl 'links' in de stedelijke centra is geconcentreerd. Maar veel belangrijker dan het percentage stemmen dat de partijen in geheel Frankrijk hebben behaald, is hoe de verhoudingen na de eerste stembusronde zijn komen te liggen in de afzonderlijke kiesdistricten. Het gaat om de vraag: wie doen er mee aan de tweede ronde? In de eerste ronde ging het erom minstens 10 pet. van de stemmen te veroveren. Dit was een voorwaarde om aan de tweede ronde deel te kunnen nemen. Wie er in slaagde meer dan de helft van de stemmers mee te krijgen, werd meteen parlementslid. Voor hem is geen tweede rit nodig en de kiezers in dit district mogen daar zondag thuisblijven. Afgelopen zondag is dit aan 50 gaullisten, acht communisten en één socialist gelukt. Dit betekent dat morgen in 431 van de 490 districten een tweede rit noodzakelijk is. In deze districten staan alle kandidaten die meer dan tien pet. van de stemmen in de eerste ronde kregen, tegenover elkaar. In de meeste gevallen (meer dan 320) wordt het een strijd tussen twee kandidaten. Maar in ruim 95 districten staan drie politici tegenover elkaar, veelal een gaullist, een réformist en een linkse kandidaat. In de tweede ronde wordt de kandidaat die de meeste stemmen haalt, winnaar. Dit gecompliceerde systeem werkt in de hand dat min of meer bevriende partijen voor de tweede ronde een stembusakkoord sluiten. Dit om te voorkomen dat de stemmen worden versnipperd, waardoor de zetel naar de politieke vijand zou gaan. De partijen besluiten dan wederzijds hun kandidaten terug te trekken in districten waar de eigen man weinig kans maakt, waardoor de positie van de overblijvende ten opzichte van de tegenpartij wordt verbeterd. De Unie van Links had al geruime tijd geleden onderling afgesproken. dat de kahdidaat van de partij die in de President Georges Pompidou heeft bij de eerste ronde zijn stem in Orvilliers uitgebracht. Voor hem is de beslissende eindronde, die morgen in Frankrijk toordt gehouden, van het grootste belang. eerste ronde de meeste stemmen kreeg, of dit nu een communist of een socialist zou zijn, het als enige tegen de gaullist of réformist zou opnemen. Deze week is ook de radicaal-linkse partij PSU van Michel Rocard tot dit linkse stembusakkoord toegetreden. Het gevolg is, dat de linkse oppositie in 404 districten slechts één kandidaat zal hebben. Een zelfde akkoord is gesloten tussen de drie gaullistische partijen, die in vrijwel alle districten strijd zullen leveren. Het resultaat zou zijn, dat vrijwel overal een kandidaat van de regeringscoalitie in het strijdperk treedt tegen een kandidaat van de linkse oppositie. Reformisten Maar de factor, die elke voorspelling onmogelijk maakt en een groot gevaar vormt voor de Unie van Links, is de aanwezigheid van de 'derde macht', de Réformateurs van Jean Lecanuet en Jean-Jacques Servan-Schreiber. In de verkiezingscampagne heeft deze politieke beweging fel actie gevoerd tegen de gaullisten, zodat het erop leek dat deze tegenstelling de Unie van Links fn de kaart zou spelen. Maar met het naderen van de verkiezingen heeft Lecanuet steeds hartgrondiger zijn afkeer geuit van het verbond tussen socialisten en communisten en zijn de Réformateurs in de richting van de gaullisten gezwenkt. Deze week heeft Lecanuet laten weten dat hij niet van plan was stembusakkoorden te sluiten met de gaullisten. Maar hij gaf duidelijk te kennen dat de Reformisten hun kandidaat zouden terugtrekken uit de kiesdistricten, waar een linkse kandidaat kans maakte te< zegevieren. Dit feitelijke bondgenootschap met de regeringscoalitie is een ernstige tegenvaller voor de Unie van Links. Maar een van de grootste handicaps voor deze Unie is de forse vooruitgang die de communisten in de eerste ronde hebben geboekt. Mitterrand's socialisten hadden gehoopt een stevige voorsprong te behalen op hun rivalen. Maar de communisten wonnen niet alleen een groter percentage van de stemmen dan de socialisten en linkse radicalen samen, maar slaagden er bovendien in om in 66 districten het grootste aantal kiezers achter zich te krijgen (ze veroverden daar zelfs meer stemmen dan de gaullisten en de reformisten). Dit lukte de socialisten slechts in 53 districten en de linkse radicalen in 6. Morgen zal een communist in 182 districten de linkse kandidaat zijn, een socialist in 193, een man van de PSU in 2 en een onafhankelijke linkse kandidaat eveneens in 2. Partijleider Georges Marchais verklaarde opgetogen dat "de verkiezingsuitslag het feit bevestigt 'dat de communisten de leidende macht van links zijn in Frankrijk'. Nu het de socialisten niet is gelukt de communisten ver achter zich te houden bestaat echter het gevaar dat veel kiezers die moeten kiezen tussen een communist, een gaullist of een Reformist weinig voor de linkse kandidaat zullen voelen. Angst voor CP De grote vraag, die pas morgen wordt beantwoord is: welke invloed zullen de stembusmanoéuvres van de Reformisten hebben op de einduitslag? Maar nog veel belangrijker is de vraag: in hoeverre zullen de Franse kiezers hun traditionele angst voor de communisten hebben behouden en weigeren op kandidaten van de CP te stemmen? Het is onmogelijk de ziel van de Franse kiezers te peilen. Maar het laat zich aanzien dat het gaullisme zijn tijd nog niet heeft gehad. PARIJS (AFP, Reuter) Van de kiezers die achter de Reformisten Jean Lecanuet en Jean-Jacques Servan-Schreiber staan, zal 65 procent morgen op een gaullist stemmen in die districten waar gekozen moet worden tussen een gaullist en een kandidaat van de Unie van Links. Dit blijkt uit een gisteren in France-Soir gepubliceerde opinie-peiling. Lecanuets en Servan-Schreibers Mouvement Réformateur kreeg zondag 12 pro cent van de stemmen. De beide heren schijnen het over het antwoord op dc vraag, wat ze in de tweede ronde willen bereiken, niet helemaal eens te zijn. Lecanuet heeft een onderhoud gehad met de gaullistische premier, Pierre Messmer, over methoden om een verkiezingsdoorbraak van links (de samen werkende socialisten en communisten) te blokkeren. Servan-Schreiber heeft echter voor de tv gezegd, helemaal geen 'blokkade' te willen. een Israëlische militair het leven had gekost. Het terrorisme in de met vluchtelingen volgepakte Gazastrook neemt hand over hand toe. Volgens berichten uit diplomatieke kringen in Londen zou de Sowjet- Unie weinig haast maken met pogingen, aan te dringen op een spoedige regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Moskou zal blijven aansturen op uitvoering van de Veiligheidsraad-resolutie, waarin op het vertrek van de Israëlische troepen uit de Arabische bezette gebieden wordt aangedrongen. ROME (AP) China zal op 1 april toetreden tot de FAO, de Voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Directeur-generaal dr. Addeke Boerma van de FAO, heeft dit, net terug van een reis naar China en Japan, in Rome meegedeeld. De Sowjet-Unie is straks het enige grote land ter wereld dat nog buiten de FAO staat. Dr. Boerma, een Nederlander, toonde zich enthousiast over de vooruitgang van de Chinese landbouw. ROME (DPA). Om de regering te dwingen de officiële prijs te verhogen hebbben de Italiaanse raffinaderijen de levering van stookolie drastisch beperkt. Men vreest dat de voorzie ning voor de gebruikers van huisbrand olie in gevaar zal komen. Begin deze week hielden de oliebedrijven met hun tankwagens een protestdemon stratie in Rome om de bevolking en de autoriteiten op hun klachten at tent te maken, to Generaals op matje ATHENE (AFP) Drie koningsge zinde gepensioneerde generaals in Griekenland zijn bij de politie ont boden omdat ze het in een manifest hadden opgenomen voor de studen ten, die onlangs in opstand waren. Generaal Andreas Vardoulakis werd thuis opgehaald. De generaals Sofocles Tzanetis en Andreas Erselman wer den per telefoon uitgenodigd zich te vervoegen bij het hoofdkwartier van de miiltaire politie. Verstoorde mis RIO DE JANEIRO (Reuter). Een zwerm giftige bijen drong dezer da gen een kerk in de buurt van Rio de Janeiro binnen tijdens een mis van boetedoening voor de excessen van het carnaval. Priester en gelovigen moesten het gebouw uit vluchten. Twee volwassenen en twee kinderen moesten met een groot aantal steken in een ziekenhuis worden opgenomen. Vrijgelaten BUENOS AIRES (AP). De 40- jarige Hector Ricardo Garcia, de di recteur van het Argentijnse dagblad Cronica, is vrijgelaten na 14 uur tevo ren te zijn ontvoerd. De vrijlating kwam nadat Garcia's krant had vol daan aan de eis van de ontvoerders een 500 woorden tellend communiqué van het revolutionaire volksleger (ERP) te publiceren. Wounded Knee WOUNDED KNEE (Reuter). In het door Indianen bezette Wounded Knee in de Amerikaanse staat Zuid- Dakota zijn sedert het van kracht worden van de wapenstilstand (don derdag) twee Indianen door geweer vuur van federale agenten gewond. Eén van hen is |n een been gescho ten, de ander in de hand. De justitie zei dat een wegafzetting blijkbaar door Indianen was 'aangevallen. Volgens de regering in Washington is een basis-akkoord met de militante Indianen gesloten. Dit moet echter nog worden uitgewerkt. Spijkerbanden BERN (AP) De Zwitserse regering heeft bekendgemaakt dat na half maart geen spijkerbanden zullen mo gen worden gebruikt, en dat overtre ders van dit verbod ter plaatse zullen worden beboet met 30 franken. Na half maart mogen ook geen spijker banden worden gebruikt in Italië, Frankrijk en West-Duitsland. Voor Oostenrijk is de datum 30 april. 'Valse berichten' ZAGREB (Reuter). De hoofdredc- teur van het r.k. dagblad met de grootste oplaag in Joegoslavië, Glas Concila (stem van de raad), is be schuldigd van het verspreiden van 'valse berichten', in verband met een artikel dat hij vorig jaar schreef waarin stond dat de kerkelijke vrijheid wordt beknot. De beschuldigde, de 43-jarige pater Zivko Rustic, werd vorige maand in staat van beschuldiging gesteld en moest zijn paspoort inleveren. Het pro ces tegen hem zal over enkele weken beginnen. Zoete sluimer BONN (UPI). Als het waar is dat, zoals de Engelse schrijver Joseph Ad dison zei, de sluimer van deugdzame mannen zoet is, dan moeten de West- duitse ambtenaren tot de voorbeeldig- ste mannen van de bondsrepubliek gerekend worden. Het Wickert-insti- tuut voor het peilen van de openbare mening enqueteerden 2.000 Westduit sers. Hieruit bleek dat ambtenaren het beste slapen en zelfstandigen het minst goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9