'Taal gebruiken als wapen tegen vooroordelen' dichtbij Zó spaart u gunstig: amro bank Commentaar Doorbraak Bomaanslagen andhladen maandbladenmaandblad Drie partijen in een crisis TROS: 400.000 'Kerk op zee' is (75-)jarig sterk jubileum verkooptrein verjongd VKftOUW/KWARTET ZATERDAG 10 MAART 1973 BINNENL.AND/COMMENT AAR T5/K7 La entele weken van soms tomeloze I verwarring en opwinding toestan den waarin helaas ook politieke jour nalisten schuivers niet bespaard blij- ven heeft formateur Burger einde lijk een opening ontdekt. Dat de frac ties van KVP, ARP en CHU hun opstelling, al was het maar iets, heb- -ben versoepeld, blijkt thans alleen al geruit dat zij aan de formatie-poging Ledewerking geven. De formateur —.kan nu zijn eigenlijke werk beginnen. christen-demociatische fracties idden zich tevoren niet geheel vrij innen houden van de verdenking dat ij de formateur door middel van igingsgevechten in de achterhoe- probeerden uit te schakelen. Mede nr die actie begon deze formatie :n zich pijnlijk voortslepende affaire worden die het aanzien van de ilitiek bij de burgerij geen goed zal ibben gedaan. Alleen al daarom kan het doorbraakje van nu als een [verheugend feit noteren. bat de heer Burger zich intussen heeft ïunnen handhaven moet slechts ten iele worden toegeschreven aan de Ubtiele vorm van bonkigheid waarvan Bij het handelsmerk bezit. Van veel Ver betekenis is dat voor de meeste hriiten-democratische fractieleden het Alternatief, dat gelegen zou zijn in een »ging het verbond met WD en pS'70 te herstellen, klaarblijkelijk al e bar is. Zó bar zelfs dat zij mogelijk breid zullen zijn, de progressieven An voordeel te gunnen. lat laatste zou dan wel een duidelijke van KVP. ARP cn CHU ten junste van PvdA c.s. impliceren. Wij open dat de formateur dit op zijn waarde zal weten te taxeren, al was aan |het alleen maar door ook de heer Den /rous yyi cn zjjn vrienden het deel van de ilraw P'i" tc bezorgen die naar het woord ze Wan dc heer Burger zelf nu eenmaal tr, bij alle formaties door alle deelnemen de partijen moet worden geleden. Dc te^pijn van de PvdA zal er hopelijk toe 'n. E bijdragen dat de christen-democraten 'n e zich met hun lot verzoenen en dat kan il£ de stabiliteit van het toekomstige ka- binet alleen maar ten goede komen. Jan de Back: zorgvuldiger leren praten over 'anderen' al V door Aukje Holtrop AMSTERDAM Tussen de mensen loopt een dikke scheids lijn: aan de ene kant van de streep staan de gewone fatsoenlijke mensen, aan de andere kant de afwijkenden, de gekken, delin quenten, hoeren, negers en al die anderen. Het prettige van zo'n streep is, dat wij aan de goede kant staan en duidelijk verschillen van 'de anderen'. Jan de Back t'hl\Dc bomexplosies waardoor Londen Vieze week is opgeschrikt, hebben ipnieuw veler aandacht op de Ierse twestie gevestigd. Het is vrijwel (eker, dat dc aanslagen zijn gepleegd )or de militante 'provisionele' vleugel m het Ierse Republikeinse Leger IRA). Evenals in de jaren vijftig en, het meer recente verleden, op kldershot heeft de IRA toegeslagen Ij p de bodem van de Britse erfvijand. )'/l ''De actie, zo kan men wel aannemen, ïield rechtstreeks verband met de f) folksstemming die donderdag in Ulster wife gehouden. Daarbij ging het erom, ifj Noord-Ierland Brits moet blijven jan wel deel moet gaan uitmaken van Ufflmt Ierse Republiek. De uitslag stond 1 vooraf vast. Immers, een miljoen irotestanten, die in geen geval itsburger van een rooms-katholiek erland wensen te worden, staan in Ulster tegenover een minderheid van cn half miljoen rooms-katholieken, ie een verbetering van hun positie :rwachtcn binnen dc grenzen van de e Kh Met Direct contact tussen de twee groepen bestaat er eigenlijk niet; als wij over hen denken en praten, gebruiken we daarvoor de taal die, ons alle mogelijkheden biedt ons uit te spreken over andere mensen en óndere, afwijkend gedrag. Dat dat taalgebruik stikt van de vooroordelen en bovendien de afwijkende medemensen extra isoleert, realiseren de meeste mensen zich niet. Voor hen staat vast dat er goede en slechte dingen en mensen zijn, normaal en abnormaal gedrag, en dat er niets tegen is oordelen uit te spreken over die 'slechte en abnormale' mensen. Jan de Back (26) wetenschappelijk medewerker criminologie aan de Vrije Universiteit is gisteren gepromoveerd op een proefschrift over Taal en afwijkend gedrag, waarin het probleem van de gedragsbeïnvloeding van de 'normale' mensen centraal staat. 'Er wordt teveel aandacht besteed aan het gedrag van de psychopaat, do delinquent; de grote meerderheid, de massa, zoals we dat dan noemen wordt verwaarloosd. Er wordt wel altijd gezegd dat ze tolerant moeten zijn en dat ze mensen die in een inrichting of in de gevangenis, gezeten hebben, moeten accepteren als medemensen. Er is al vele malen vastgesteld dat de grote meerderheid strenge straffen wil. werkkampen, castratie, maar er wordt eigenlijk niet over nagedacht hoe je die meningen en die vooroordelen zou kunnen veranderen. Het is nooit wetenschappelijk vast te stellen wat goed of slecht is, welk gedrag normaal is cn wat abnormaal'. Hoe komen de mensen tot hun oordeel? Meestal uit de tweede hand, zegt Do Back- op giond van artikelen in kranten, van de radio of de televisie, of door wat andere mensen /eggen. De meeste mensen hebben geen direct contact n.ot afwi.ikeljngen'y ze zouden ze op straat niet herkennen en ze komen dus ook Drie formuleringen kunnen werelden van verschil bevatten eigenlijk nooit in de gelegenheid hun vooroordelen te herzien. Het is toch erg noodzakelijk die meningen van de meerderheid te veranderen stelt De Back, alleen de vraag is: hoe? Eén van de middelen is de taal. 'De taal is het communicatiemiddel bij uitstek. De taal is het middel, het medium, waardoor de mensen tot oordelen en meningen komen, gebruik de taal dus ook maar om ze tot andere gedachten te brengen. Dat is een soort cirkel: eerst is de taal er de schuld van dat er vooroordelen ontstaan, en vervolgens probeer je die vooroordelen te bestrijden door weer de taal te gebruiken, maar dan op een andere manier'. Belangrijk onderdeel Zou het eei'.t wat uitmaken als de mensen zouden leren zich zorgvuldiger uit te spreken over anderen en over afwijkend gedrag? Zouden ze in hun hart niet hetzelfde blijven denken? 'Het is maar een onderdeel natuurlijk, maar wel een belangrijk onderdeel. Dat je het alledaagse taalgebruik met de gedachten die daarachter zitten niet zomaar kunt veranderen, weet ik ook wel Maar je weet dat de meeste mensen hun informatie uit de krant halen, via de massamedia. Het zou al een hele stap vooruit zijn als de mensen die vla die massamedia aan het woord komen zich anders gaan uitdrukken. Als die zich onthouden van oordelen over anderen die in wezen vooroordelen zijn. Dat zal dan op den duur zeker effect hebben op de meningsvorming van de 'gewone' mensen. Het gaat nu voorom om' de wetenschapsmensen de machtigen de juristen die door hun positie in de positie zijn om andere mensen hun mening op te leggen. 'Het is op zichzelf niet zo erg dat menen onder elkaar hun vooroordelen en meningen uitspreken. Maar het wordt anders als de mensen die macht hebben zoiets dóen. Want hun mening dringt door naar de grote massa en die wordt daardoor versterkt in zijn mening. En daarom zou je op z'n minst mogen verwachten van rechters, politie, wetenschapsmensen dat ze zich voortdurend bewust zijn van hun eigen vooroordelen. Dat zal hen voorzichtiger maken in het uitspreken van hun oordeel, ze zullen gedwongen zijn steeds bij zichzelf na te gaan waarom ze zo denken'. Verschil Een voorbeeld: er is verschil tussen de volgende drie formuleringen van een strafrechter tegenover een man die al eerder voor iets veroordeeld is: 'Het is twee keer niet-goed gegaan.' 'U bent twee keer mislukt'. 'Je bent een mislukkeling'. Het feit waarover deze rechter het heeft in steeds hetzelfde, maar tussen de drie zinnen zitten werelden van verschil: de eigen mening van de echter komt in zin 1 niet naar voren, in zin 2 een beetje en in zin 3 erg sterk. Die persoonlijke 'kleuring' van de mededeling moet een rechter achterwege laten vindt De Back. omdat helemaal niet vaststaat dat dat persoonlijke oordeel terecht is. Jan de Back oeeft zelf eens een maandlang geprobeerd op de 'zorgvuldige' manier te praten. 'Ik De machteloosheid die een misschien overbodig referendum. dat de 'mm iwwezenlijking van hun idealen voor8oed zou verijdelen, bij de aanhang van de IRA moet hebben VoH' gewekt, heeft stellig een belangrijke voui rol gespeeld bij de vorming van het lesluit, een spectaculaire actie in ws.) Londen te ondernemen. 1.: r °sp:' betekenis van de explosies in de R-t Britse hoofdstad moet intussen niet 'zoelo worden overschat. In Noord-lcrland 23 4t neemt de betekenis van de 1RA- provisionals af door de doeltreffende acties van het Britse leger en de •linlcende sympathie van de rooms- katholieken voor de guerrilleros. In de Ierse Republiek zijn de 'provo's' van de IRA al geruime tijd vogelvrij 'erklaard. Van de nieuwe regering -iam Cosgrave kan slechts worden loo trw*cht, dat ze haar houding jegens Disc, et illegale leger zal verscherpen. 'enlondensc IRA-campagne, door dc Iritse pers voorzien van het etiket tii bloedigedonderdag', moet dan ook *orden gezien als een wanhoopsdaad, kin'.£ie mogelijk is gepleegd door een ws. landjevol Ierse terroristen. Hoewel 1.4*1 «t rechtstreekse politieke belang nan niet goot is, kan het optreden enkele politiek gefrustreerde 1 uerrilleros leiden tot drama's dc uiteindelijke politieke onsequentics ingrijpend zijn. Het is NOs ran het grootste belang, hoe dc Britse vond cger'n8 cn de bevolking op dc er beccnte gebeurtenissen reageren. Maar ijke te gemakkelijk zou immers een poli Sritsc anti-Ierse hetze kunnen leiden lek ot een opleving van de oude ®al8evoelens in Ierland tegen dc 255 -ngelsen. Juist dit zou de tanende IRA litnemend in dc kaart spelen. 'Nu de katholieke wereld, en de Kuyperiaans-gereformeerde wereld, en de wereld van christelijk historische signatuur verloren zijn gegaan, nu verkeren onze drie partijen (KVP, ARP en CHU) in een geloofwaardigheidscrisis. Naar mijn mening is de belangrijkste reden waarom jongerer uit het a.r. milieu op de PPR hebben gestemd te verklaren uit het feit dat zij dit als het ware ruiken'. Dit staat ergens aan het eind van een lang verhaal dat mr. W. C. D. Hoogendijk heeft geschreven in het laatste nummer van AR-staatkunde (uitgave van de Dr. A. Kuyperstichting, waarvan Hoogendijk directeur is) onder de titel •Doorrijden of overstappen' over de nota van de contactraad. Hoogendijk wijdt het grootste deel van zijn stuk aan een overtuigende analyse van de achtergronden van wat hij geloofwaard.igheidscrisis en ook wel: identiteitsverlies noemt. Het is het bekende, maar hier wel heel duidelijke verhaal van het stelsel van partijen dat paste op het verzuilde samenlevingspatroon van zoveel jarer her, maar dat nu desintegreert. 'Want datgene waaraan zij (de partijen) herkenbaar waren, de identiteit van de volksgroep die zij representeerden, is hun ontvallen. De gevestigde partijen moeten voortleven op basis van een aantal traditionele kenmerken, die echter steeds minder geloofwaardig worden'. Hoogendijk schrijft dat ook de ARP aan dit proces niet kan ontkomen: 'De kuyperiaans-gereformeerde wereld is zich sinds een jaar of tien, vijftien gaan oplossen in wat wij het gangbare nationale of misschien zelfs mondiale cultuurpatroon kunnen noemen. Dit is geleidelijk gebeurd en eigenlijk zonder dat wij er zelf erg in hadden'. 'Onze (gereformeerde, red. Tr-K.) cultuur is over de hele linie een open cultuur geworden. Hoewel er nog tal van instituties stammen uit de hoogtijdagen van de gereformeerde wereld, is deze wereld zelf als cultuur-fenomeen verdwenen. Het behoren tot de gereformeerde wereld is nauwelijks een identificatiepunt meer dat tot een samenhangende groepsvorming kan leiden'. En dit alles heeft er, aldus Hoogendijk, toe geleid 'dat de gereformeerde wereld niet meer als electoraal toeleveringsbedrijf functioneert voor de ARP'. Hij constateert dat het desintegratieproces dat hij ook voor CHU en KVP tekent, nog in versnelde vorm aan deze twee partijen vreet. Aan het begin van zijn artikel stelt Hoogendijk deze identiteitscrisis aansprakelijk voor het feit dat 'ons politieke bedrijf een beschamende vertoning aan het worden is'. Het is wel pikant even te citeren wat Hoogendijk daarvan als symptomen ziet: het optreden van het kabinet- Biesheuvel 'als zwak vijf partijen kabinet', 'het politiek gescharrel' waaruit het huidige interimkabinet is voortgekomen', 'een deprimerende verkiezingsstrijd' en de huidige formatie, 'een frustrerende demonstratie van politieke onmacht en onwil'. Het zal van Hoogendijk niet verbazen dat hij pleit 'voor een broodnodig stuk partijvernieuwing', en dat de ARP daarbij tot inzet moet worden gemaakt, samen met CHU en KVP en als uitgangspunt de nota van de contactraad, of eigenlijk: de wijze waarop het gevestigde bestel door de nota op fundamentele wijze in het geding wordt gebracht. Het zal volgens Hoogendijk een geweldige spanning oproepen om de woorden van de nota in praktijk te brengen. 'Het falen is dan dichtbij en laten wij eerlijk zijn: sinds het verschijnen van de nota is het ons nog niet gelukt die geëxponeerde positie in te nemen, die uit de nota ADVERTENTIE Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. voortvloeit', aldus Hoogendijk. Nog een laatste citaat: 'Waar wij bang voor moeten zijn, dat is dat wij radicaal-progressief spreken om de jeugd en de linker vleugel te binden, maar vanuit een centrumgedachte politiek bedrijven om onze positie veilig te stellen'. EUROPA NUMMER 'Socialisme en Democratie' (uitgave van de Wiardi Beekmanstichting) heeft een Europa-nummer uitgebracht, een werkelijk nationale editie omdat het in zes talen verschijnt in de bladen van de Europese socialistische partijen. Er staan bijdragen in van Den Uyl, Mansholt, Krag, Jenkins, Kreisky, Mitterrand en dc Westduitse minister Katharina Focke. Het verhaal van Den Uyl is doorwrocht, het is een pleidooi om op Europees niveau 'een blinde welvaartsgroei om te buigen naar een doelbewuste welzijnsontwikkeling', om te breken 'met het bijgeloof dat vrijmaking van verkeer van goederen, personen en kapitaal op zichzelf en zonder meer tot optimale verhoudingen za! leiden'. Den Uyl: 'Na de jaren van liberalisatie binnen de Gemeenschap heeft nu het uur geslagen voor de doelbewuste beleidsintegratie, dit wil zeggen de toetsing van investeringen en winstbestemming aan de bevordering van ontplooïng, verbetering van het leefmilieu en verkleining van inkomensverschillen'. Nog een citaat van een aankomend premier: 'Te lang is het scheppen van een Europese markt als een ideaal in zichzelf gezien. De Europese markt is goedeels een feit. Z e heeft produktiviteit en welvaart vergroot. Zo heeft de ongelijkheid in inkomen en vermogen, in macht en kennis scherper reliëf gegeven. De jeugd van Europa loopt niet meer warm voor groter en groter alleen. Vandaag kan de Europese integratie alleen nog haar zin bewijzen door een verbetering van de kwaliteit van het bestaan van de mensen in de negen landen van de EEG'. Opmerkelijk is ook het verhaal van Mitterrand waarin hij waarschuwt tegen de ronde van Nixon, die hij beschouwt als een kapitalistische concurrentiestrijd van de VS tegen Europa. Mitterrand voorspelt rampen 'indien een socialistische analyse en strategie niet zeer snel reageren op de economische agressiviteit die thans ten grondslag ligt aan de nieuwe Amerikaanse diplomatie'. De Franse socialistenleider beveelt een radikale afweer-strategie aan: 'Het politieke antwoord wordt meer dan ooit gegeven door de socialisten die op vele gebieden weigeren de voorgestelde spelregels (van het kapitalisme, red. Tr.-K.) te aanvaarden', al realiseert hij zich dat een dergelijke houding nutteloos zou zijn als zij geïsoleerd bleef. Daarom roept Mitterrand op ot een uitgebreid contact tussen Qjropese socialisten. vermeed het om korte mededelingen te verstrekken in de trant van: die jongen is een zak. Dat zijn opmerkingen waar iedereen iets anders uit kan halen, maar waaruit niets duidelijk wordt. Ik probeerde zo uitvoerig mogelijk over mensen te praten, zoveel mogelijk informatie te geven, zoveel mogelijk eigenschappen van anderen op te sommen. Als je alleen etiketten opplakt door korte en onvolledige opmerkingen, werk je de vooroordelen ir. de hand. Mijn ervaring tijdens die maand was, dat het erg frustrerend was voor mijn omgeving zulke lange zinnen te moeten aanhoren. Trouwens ikzelf vond dat ook vermoeiend omdat je nu eenmaal gewend bent om je via korte opmerkingen uit te spreken over andere mensen. Na die maand probeer ik nog steeds wel vol te houden etikeltenplakkerij te voorkomen en n.ter uitgebreide informatie over anderen te verstrekken'. Genuanceerder Als de massamedia on de mensen die n et macht bekleed zijn anders gaan oraten en schiijven, is er een kans dat de 'grote massa' tot genuanceerder oordelen komt. 'Nu versterken de media de mensen meestal in het besef dat je óf normaal, óf abnormaal bent. En je zult moeten proberen voor elkaar te krijgen dat ze weten dat alle mogelijke soorten mensen en menselijk gedrag néést elkaar voorkomen en da* daar niks op tegen is. Nu weet ik wel dat het makkelijker is voor mensen die wat hoger op de maatschappelijke ladder zitten om verdraagzaam tc zijn en risico's te willen nemen. Ik geloof dat naarmate de welvaart toeneemt de mensen meer in staat zijn onzekerheden (en afwijkend gedrag is voor 'gewone' mensen een bedreigend iets, een oiizekerheidsfactor;, te accepteren. Ik vind daarom ook dat de wetenschapsmensen zich meer bewust moeten zijn ven wat er bij de grote meerderheid leeft. Ze moeten daar nadrukkelijk rekening mee houden. Er is één vervelend aspect aan de zaak: zelfs al zou iedereen alles op alles zetten om tolerant te denken en te praten over afwijkelingen, dan zou het waarschijnlijk nog niet lukken. Mensen h°bben zondebokken nodig, o:n voor normaal en fatsoenlijk te kunnen doorgaan is het nodig om abnormale cn onfatsoenlijke medemensen te hebben. Dat is een vrij fundamentele behoefte zoals uit allerlei onderzoek blijkt en eigenlijk zet dat alle pogingen van de De Back's en consorten op losse .schroeven. Tóch beginnen 'Mensen hebben wel behoefte om zich af te zetten tegen anderen, maar daarom hoef je je daar toch niet bij neer tc- leggen" Ik betwijfel ook wel of die grore groep mensen met voorooi delen 'weg te krijgen is, of je werkelijk ingrijpende mentaliteitsveranderingen voor elkaar kunt krijgen. Maar je moet er toch maar aan beginnen. Je moet meer a .indacht gaan besteden aan die grote massa. proberen hun hun zondebokken af te nemen. Dat kan 0 v. ook dcor veel meer doen voor slachtoffers van misdrijven; en er zijn meer "an c!at soort dingen te bedenken waardoor je het aantal zondebokken kunt terugbrengen. Mijns inziens is de taal het belangrijkste. Geef de mensen meer informatie over afwijkend gedrag, vertel ze meer achtergronden, probeer al ou dc basisschool de gedachten vorming van kinderen over wat goed cn slecht is. wat gek en wat gewoon is, te beïnvloeden. Accepteer niets als vaststaand en vanzelfsprekend. Als je je eigen uitgangspunten begrijpelijk kunt maken voor anderen, ben jc al een heel eind. Dan mag je ook verwachten dat de andoren over hun vanzelfsprekendheden na gaan denken. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Dezer dagen heeft de TROS de streep van 400.000 leden behaald en dat was voor directeur mr. J. Landré reden om het Leger des Heils te verblijden met een gelijk bedrag aan guldens. Kolonel Bosshardt ontving dit, evenals bij vorige mijlpalen van de TROS. Toen er 100.000 leden te vieren waren was dit een gelijk bedrag aan guldens en bij 300.000 leden eveneens. Toch vindt de TROS de 400.000-streep niet voldoende om de status van A- omroep aan te vragen. Er kunnen zwartkijkers bij zitten en die vallen dan weer af. Daarom wacht de TROS tot er 450.000 leden zijn. Verwacht wordt, dat, als alles met dezelfde vaart door blijft gaan. dit aan het eind van dit jaar bereikt zal worden, dan zal de A-status worden aangevraagd. In volle zee is gisteren een begin gemaakt met de viering van het 75- jarig jubileum van de vereniging Hospitaal-kerkschip 'De Hoop'. Dat gebeurde met de presentatie van een speciale jubileum grammofoon plaat en de ingebruikneming van het nieuwe orgel voor de kerkzaal van het schip. De voorzitter van de vereniging, jhr. J. P. A. van Lennep, ontving de tweede grammofoonplaat uit handen van dominee H. Zethof, de predikant van 'De Hoop'. De twee de, omdat het eerste exemplaar al aan de beschermvrouwe van de vereniging, koningin Juliana, is aangeboden. Oók de tweede, omdat enkele jaren geleden ook al een 'Hoop'-plaat is verschenen. De tienduizend verkochte exemplaren brachten netto 70.000 op, waar van toen onder andere een motor sloep is aangeschaft. Wat er met de opbrengst van deze nieuwe plaat gaat gebeuren is nog niet bekend. Op de grammofoonplaat, die '75 far.r kerk op zee' heet, zingt het Schevcnings Vissersvrouwenkoor onder leiding van Arie Noordhoek met orgelspel van Joop de Vries. Voorts staat er een samenzang op van Nederlandse vissers onder lei ding van Chris Odijk, en dan nog solozang van Jan Meijer uit Den Helder en van 'tweede stem' Cor Rog. Leen van der Bent decla meert op da plaat en het gespro ken woord is van ds. Zethof. De oplage van deze grammofoonplaat is tienduizend exemplaren. De platen zijn niet vrij in de handel te krijgen, alhoewel enkele winkeliers in Scheveningen en Katwijk de plaat wel zullen verko pen. Wie '75 jaar kerk op zee' elders in het land wil kopen, kan ij gulden op giro 50375 storten, ten name van 'HKS De Hoop' in Scheveningen. Iiij de overhandiging van de plaat zei ds. Zethof, dat hij 'gemaakt was, niet alleen om bekendheid te geven aan De Hoop, maar ook tot meerdere glorie van de koning der kerk, onder wiens kruisteken wij met dit schip mogen varen.' Bij de presentatie tijdens een korte trip cp de Noordzee waren onder meer vertegenwoordigers van het minis terie. de burgemeester van Katwijk en leden van het Schevenings Vis sersvrouwenkoor aanwezig. In de kerkzaal werden enkele fragmen ten van de plaat 'life' uitgevoerd. Een ve tegenwoordiger van een or- gelfabriek schonk aan de voorzit ter van de vereniging een orgel toor dc kerkzaal, wat niet inhoudt dat het oude orgel een ge schenk van de koningin buiten dienst gesteld wordt. Het 75-jarig jubileum wordt om streeks eind mei gevierd. Er komen twee- en drie sterrenkoeien. Die waren er natuurlijk al. maar binnenkort krijgen ze - figuurlijk gesproken - zo'n etiketje opgeplakt, een predikaat dat het Nederlands Rundvee Stamboek gaat toekennen. Volgens het 'Officieel Orgaan' geheten blad van de koninklijke Nederlandse zuivelbond FNZ moeten zulke 'sterren' minstens vijf PR-waardige lijsten bezitten - wat dat dan ook mag betekenen in een koeienadministratie - en uitstekende aantekeningen veroverd hebben bij de keuringen tussen hun negende en twaalfde levensjaar. Koeien die dat allemaal gepresteerd hebben worden tussen hun twaalfde en vijftiende verjaardag met twee sterren onderscheiden, boven de vijftien met drie. Indachtig aan een eveneens met sterren gemerkte drank lijkt het niet onmogelijk dat drie sterrenmelk een tikje sterker zal smaken dan sterloze. jily Vrijer In de Ver. Staten rijden auto's rond met een wonderlijke sticker op de ruit. 'Milkdrinkers are better lovers' staat er op - kennelijk een wat vrijere vertaling van 'Met melk meer mans' Handel - Wie er verzamelingen op welk gebied dan ook op na houdt, kan er vandaag en morgen in de Belgische stad Gent mee terecht, waar in de Handelsbeurs op de Kouter een internationale verzamelaarsbeurs te vinden is; vorig jaar zijn daar zelfs bezoekers uit Portugal gesignaleerd. Alles is er: lucifersmerken, sigarenbandjes, postzegels, munten, prentbriefkaarten en zo meer, beide dagen tussen tien en zes uur gratis te bezichtigen en/of verhandelen. Visite Ouwehands ijsberin Saskia Noorse afkomst - heeft kraambezoek gehad van de Noorse ambassadeur Malterud, die niet alleen voor Sakia's jeugdige tweeling Isfrid (IJsvreugde) en Snöfrid (Sneeuwvreugde) een blikje smakelijke vis meebracht maar ook zilveren manchetknopen met de kleuren van de Noorse vlag er op. Die waren voor de heer Ouwehand jr., want zoiets past een beer niet. Adieu - Op 27 april, als het nieuwe provinciehuis van Drente al in gebruik is wordt er van het oude aan de Brink in Assen feestelijk afscheid genomen, want commissaris van de koningin mr. Gaarlandt vond het maar niks om een gebouw, dat zolang het hoogste provincale gezag heeft gehuisvest, niet officieel gedag te zeggen. In het oude provinciehuis, dat die 27ste april al z'n kamers vol feestgangers zal hebben, komt op den duur het provinciaal museum van Drente. Het hospitaalkerkschip De Hoop viert het 75-jarig jubileum van de gelijknamige vereniging wel mee, maar haalt zelf de tien jaar nog niet. Het jonge schip Is pas in 1963 in Bolnes gebouwd (zie ook 'Kerk op zee is jarig'). In Hamburg begon gisteren een oranjekleurige Nederlandse trein aan een reclamereis langs zeven Duitse steden, waar steeds alle in stellingen die meewerken om ons land aan de Duitsers te 'verkopen', in en buiten hun eigen trein-stand de Duitse reiswereld proberen te overtuigen hoe goed het in Neder land vakantie vieren is. 'Holland 1st da' heet de manifestatie van het Nationaal bureau voor toeris me in Den Haag, dat er blijkbaar niet van overtuigd is dat er al genoeg Duitsers met vakantie naar ons land komen. Een van de reclame-deelnemers is het internationale kinderhotel 'Fasta Hoeve' uit Amersfoort, dat een clown in de trein laat meerei zen. Die clown zal niet alleen in alle zeven Duitse steden een be zoekje brengen aan kinderen in de plaatselijke ziekenhuizen, maar uit elk van die steden ook tien wees kinderen plus een verzorgster mee nemen voor een vakantie in het kinderhotel. In totaal komen er zo zeventig kinderen met zeven ver zorgsters naar Amersfoort. De oude Henrl Dunant heeft onder de handen van de stichting Varen de Recreatie een ware verjongings kuur ondergaan. Zelfs de naam is jong: 'Prins Willem-Alexander'. De stichting organiseert vakantie reizen voor patiënten van verpleeg tehuizen en psychiatrische inrich tingen en is eind vorig jaar dan ook door een groep werkers in verpleegtehuizen opgericht. Het jeugdige schip is van top tot teen gerestaureerd. De inventaris is gedeeltelijk vernieuwd en een van de beddenafdelingen is nu een grote recreatiezaal geworden. 'Prins Willem-Alexander' is druk bezig te bewijzen wat hij na zijn 'kuur' waard is. Het schip is juist gisteren begonnen aan de eerste vakantiereis, die tegelijk als offi ciële proefvaart bedoeld is. Gast-opvarenden zijn patiënten uit het 'Zonnehuis' in het Groningse Zuidhorn, die hun eigen verpleeg kundigen. arts en huishoudelijk personeel hebben meegenomen. 'Hij is vandaag voor het eerst

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7