Afhankelijkheid van universiteit is voor geiden niet gunstig Confrontatie boek-lezer: uitwisseling van vrijheid ichool Oosterstraat >estaat vijftig jaar Congres bij 'Augustinus' ndustrie zal grote klappen krijgen Ondernemersraad in Nieuw-Vennep AUTO HEEMSKERK olitie bollenstreek eed goede vangst Acad. examens Dans met nabespreking ffPf* Subsidie 35% op salaris van 50-plussers Vergadering met provincie nodig over Haagse bouw in Pijnacker Komt er een ijshal in Leidschendam? Forum-discussie homoseksualiteit Amerikaanse band vandaag op bezoek bij federatieband Muziekdagen Pan in Delft, 21/24 maart .^BOUW/KWARTET ZATERD \G 10 MA \RT 197.0 REGIO !l Ruim een kwart van de arbeidsmarkt in 1985 an een onzer verslaggevers 'jJ EIDEN Als er geen speciale, op vergroting van de werkgelegenheid gerichte maatregelen worden inomen, zal het aantal arbeidsplaatsen in Leiden rond 1985 niet groter zijn dan thans (36.000) en in de jsenliggende jaren mogelijk nog kleiner. In de sector dienstverlening zal de Universiteit de helft van it aantal arbeidsplaatsen voor zijn rekening nem en. Dit is meer dan een kwart van de totale werkge Jnlieid in 1985. Een dergelijke grote mate van af- hankelijkheid van één instelling moet voor Leiden a een minder plezierige ontwikkeling worden aan-gelnerkt. avofedt lui itistiek lerom een conclusie van de afde- economische zaken, sociografie en in het tweede rapport van binnenstadsonderzoek, waarover gisteren reeds berichtten. Belicht- wij gisteren de toekomstige woon- imctie van Leiden, dit artikel geeft beeld van de verwachte ontwikke- met betrekking tot het aantal e Teidsplaatsen en de welvaartsbron- n tot 1985. En ook dit beeld is rontrustend. De sombere conclusie n dit hoofdstuk is, dat ook hier I rder sprake is van achteruitgang II n van groei. Immers, de Leidse roepsbevolking zal dn aantal toene- van rond 33.000 thans tot onge- ir 42.000 in 1985. Daar staat geen ivangrijkere werkgelegenheid tegen- er, mits er in de komende jaren •t eltreffend wordt opgetreden. En iein81omber J6,™ eneens somber is de conclusie in rapport, dat het huidige overschot arbeidsplaatsen (drie- a vierdui- ld) zal omslaan in een tekort van 'n. E "O plaatsen. Dit zou dan verband houden met een niet-evenredige ver houdingsontwikkeling tussen bevol kingstoeneming en groei van de werk gelegenheid. Met nafene in de industrie zal het aantal arbeidsplaatsen sterk teruglo pen. Deze teruggang zal zich hoofdza kelijk manifesteren in de sector pro- duktie en reparatie, waaronder ook de groothandel moet worden gerekend. Was deze branche in 1970 nog goed voor 15.000 arbeidsplaatsen, in 1985 zal dit onder de huidige omstandighe den met een derde zijn afgenomen. Een zeer sterke teruggang wordt voor zien in de textielindustrie en de grafi sche nijverheid. De aanzet van deze ontwikkeling heeft zich overigens in de afgelopen jaren al geuit in sluitin gen van bedrijven, die in deze bran che werkzaam waren (Van Wijk, Zaal berg en Rotogravure). De reden waarom de werkgelegen heidssituatie toch eenzelfde omvang als thans zal blijven behouden (lees: achteruitgang), ligt in een compensa tie van de zijde van de kleinhandel en de dienstverlendende bedrijven, dit in samenhang met de bevolkings groei. mpsL r' MiM til "-V, Het aantal arbeidsplaatsen in de de- taihandel (ruim 5000) wacht een uit breiding tot 6000. En anderzijds is zelfs een sterke toeneming te verwachten in de dienstensector, namelijk van 16.000 tot 20.000 arbeidsplaatsen in 1985. Deze stijging wordt voorname lijk veroorzaakt door de groei van de Rijksuniversiteit en de daarmee ver bonden instituten. Vandaar ook de conclusie in het rap port, dat de werkgelegenheid in de Vreewijkbuurt zal verdrievoudigen, omdat men ervan is uitgegaan dat in deze wijk een grote uitbreiding van de A-faculteiten (Witte Singelplan) zal plaatsvinden. Ook al is 'met name over de technische opzet van dit Wit te Singelplan nog heel wat te zeggen (komt het er wel, koint het er niet), tekenend is in élk geval de grote ruimte, die de universiteit in de ko mende jaren op het gebied van de werkgelegenheid voor zich zal opei sen. Want ook de B-faculteiten en het Academisch ziekenhuis zullen ertoe bijdragen dat de universiteit in 1985 ongeveer 10.000 arbeidsplaatsen zal bieden: dit is de halve sector dienst verlening en ruim een kwart van het totale aantal geschatte arbeidsplaat sen. Afhankelijk i detailhandel zal een bescheiden bijdrage leveren aan de instand- juding van de arbeidsmarkt. Een uitbreiding tot 6000 arbeidsplaat- n wordt verwacht. Deze ontwikkeling zal de Leidse ar beidsmarkt nog in sterkere mate van de universiteit afhankelijk maken dan momenteel reeds het geval is. Meer dan een kwart van de totale Leidse werkgelegenheid wordt in het rapport geen gunstige ontwikkeling genoemd. Het is dan ook niet denkbeeldig, dat in het derde en laatste rapport (dat het binnenstadsonderzoek zal afslui ten) met name op dit punt suggesties worden aangedragen om te komen tot een betere ontwikkeling. Zoals wij gisteren reeds uiteenzetten, geven de eerste twee rapporten slechts een in ventarisatie van de bestaande toe- stand, alsmede een beeld van de ont wikkeling die op diverse terreinen onder de huidige omstandigheden mo gen worden verwacht. Het derde rap port, dat binnenkort zal uitkomen, zal een poging doen om orde op zaken te stellen, opdat ongunstige ontwikkelin gen kunnen worden omgebogen tot wenselijke situaties. Dit is het tweede in een serie van vier artikelen. De eerste publiceerden wij gisteren de laatste twee volgen maandag en dinsdag. Maquette van het Witte Singelplan: symbool van vaagheid enerzijds, maar anderzijds tekenend voor de ruimte, die de universiteit op de arbeidsmarkt zal opeisen. LEIDEN In de laatste week van maart viert de Leidse Vereniging van Studerenden 'Augustinus' haar zes tiende lustrum. In het kader hiervan wordt naast vele andere activiteiten een groots opgezet lustrumcongres ge houden. Dit congres, dat zal plaatsvin den op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart en dat gehouden wordt in het Academiegebouw, Rapenburg 73, heeft als thema 'Studentenverenigingen, zin of onzin?' In referaten en discussies zullen vele problemen aan de orde komen, die te maken hebben met de huidige en toekomstige situatie van verenigingen en andere voorzienin gen, die gericht zijn op de sociale opvang van de student. Uitgangspunt hierbij is de eenzaamheid onder stu denten, die naar veler gevoel de laat ste jaren nogal toegenomen is, maar waarover tot nu toe nog maar weinig gerichts gezegd is. Daarnaast acht de voorbereidingscom missie het zeer belangrijk, dat de verenigingen zich nu ook eens lande lijk bezinnen op hun taak en functie. Ook daarover is naar het gevoel van de commissie te weinig systematisch nagedacht. Wil men de uitdagingen van de komende decennia met aller hande problemen op de universiteit als studieduurverkorting, werkeloos- NIEUW VENNEP In Nieuw- Vennep is een ondernemersraad opgericht, waarvan allen die werkzaam zijn in de detailhandel, ambacht, horeca, vervoer, klein- industrie, dienstverlening en vrije beroepen lid kunnen worden, mits men is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. In verband met de oprichting zal de plaatselijke winkeliersvereniging worden ontbonden. Wel zullen de winkeliers zelf als onderdeel van de ondernemersraad activiteiten kunnen ontplooien zo bijvoorbeeld met St. Nicolaas. In andere Haarlemmermeerse dorpen zijn al ondernemersraden actief. Het ligt in de bedoeling binnen korte tijd tot overkoepelende organen te komen, die nauw zullen samenwerken met het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en de drie landelijke ondernemersorganisaties. Voorlopig voorzitter van de afdeling Nieuw- Vennep is de heer C. Offringa. (ADVERTENTIE) DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713-2866 01710-33861 Hubert Lampo een avondje bij Augustinus LEIDEN Tijdens een zeer druk bezochte manifestatie (zelfs tv-monitoren kwamen er aan te pas) sprak donderdagavond de bekende Vlaamse sclirij ver Hubert Lampo op 'Augustinus', Rapenburg 21. Het was een avond georganiseerd door deze stilden tenvereniging en de Stichting Bzztoh-theater uit Den Haag. 'EN De Chr. school aan de irstraat, hoofd de heer M. I. de bestaat vijftig jaar. Gistermid- ;s er voor de kinderen feest in en |t clubhuis van Ons Eiland. Er trad een goochelaar op. Vanmiddag is met de kinderen een muzikale die' dgang door de wijk, waarbij K. en medewerking verleent. En ten slot- wordt volgende week vrijdag, 16 H, ai§ voor de ouders, het personeel A LLENSTREEK Dankzij tstekend samenspel van de politie de bollenstreek konden twee hichte Leidse jongens van spectievelijk 18 en 19 jaar worden vaningehouden. Na verhoor bleek, dat wel zo het een en ander op hun 'fstok hadden in Leiden. De ttenden van een patrouillewagen en gisternacht in de Wasbeekstraat Sassenheim omstreeks vier uur een 'sonenauto geparkeerd staan. Bij Ier onderzoek bleek de motor pn te zijn en in de auto trof de itie inbrekerswerktuigen aan. De leving werd afgezet, waarbij de van andere patrouillewagens en het vroegere personeel een feesta vond gegeven in het Antonius-club- huis. De heer De Jonge, die in 1943 naar Leiden kwam en hoofd werd van de vglo-school aan het Noordeinde, werd in 1946 benoemd tot hoofd van de school aan d.e Oosterstraat, waar hij de heer Drost opvolgde. De jubileren de school, die in het Zijlsingelkwar- tier een grote populariteit geniet, telt op het ogenblik 196 leerlingen. LEIDEN, 8 maart geslaagd: Kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde, de dames A. J. de Boer-van Boven (Leiden); E. A. M. van der Vin (Leiden); de heer P. M. Jacobs (Pijn- acker). Doet. ex. Ned. Recht, de heren J. J. van der Assen (Den Haag); R. Th. Elzas (Tilburg); C. J. Heringa (Brus sel); J. M. A. Hosman (Breda); J. Lankhaar (Ter Aar); P. van Leeuwen (Den Haag); L. M. van der Mandele (Aerdenhout); P. J. P. Mors (Den Haag). doet. ex. rechten vrije studierichting, de heren M. Constantopoulos (Oegst- geest); W. Schimmel (Reeuwijk). Si et eren voo rd ingeroepen. In Warmond bU iden de twee jongens later worden Pakt. Overigens blijkt de politie in - bollenstreek toch succesvol te we ereren. Ook vorige week oogstte de oenwerking een succes, toen °rdwijkerhout een Amsterdamse mr. are jongen kon worden irresteerd. Urgerlijke stand in Leiden J?] Gebaren: Diana D dv U J W cntei Rage en J T M van Steijn; Bob zv H S 'ar en J Stakenburg; Marco zv H Noort J Barnhoorn; Willem F H zv F P de t r en l H Kuijl. Martijn P zv E P ffiCi er'ng en A L ter Burg; Jannetje dv P s en j de Bruin, Dirk A zv D A e en J A M van der Maat; Léonie Ravesloot en J van de Wetering J VJ 'Uffd: c van Weerlee en G L A Beijer- net !8en; J Kllnk en S S Kluivers; C T -■penbrouwer en H de Jongh; S V A leiisse en G van der Valk; R J de Wit C Bleiji. erleden: a Louwen, geb 1891, geh gew m der Wart. LEIDEN/OEGSTGEEST Op 14 maart geeft het Rotterdams Dans- Keuze centrum voor de Leidse Volksuniversiteit K O in de aula van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest een voorstelling, die om 8 uur zal beginnen. Ook niet-inschrijvers van K O kunnen deze voorstelling bezoeken. Daarna vindt een nabespreking plaats, waarin publiek en dansers elkaar kunnen ontmoeten en napraten over de voorstelling. Behalve over zijn eigen schijverschap sprak Lampo ook over de situatie in België, vooral naar aanleiding van het geval Roger, v. d. Velde. Deze nog- jonge auteur stierf twee jaar geleden door overmatig gebruik van palfium. Een farmaceutische firma had het middel als 'onschuldig, en voor alle kwalen' op de markt gebracht en Van de Velde raakte eraan verslaafd. Tij dens deze periode raakte hij een paar keer in en uit de gevangenis. Lampo beijverde zich (met anderen) hem te helpen en hem in Nederland behan deld te krijgen, maar toen was het al te laat. Een paar opmerkelijke uit spraken van Lampo naar aanleiding van dit geval: 'In België hebben we te maken met een klassegerecht, in die zin dat het gerecht voortkomt uit een bepaalde sociale (bourgeois) klasse, er is in bepaalde gevallen (processen na de tweede wereldoorlog, Van de Velde) duidelijk geen recht gespro ken, maar dat is niet meer het geval dan in andere landen'. Vuile was En meteen er achteraan: De gewoonte om in Nederland de vuile was van België buiten te hangen door Belgen en Nederlanders vind ik vaak nogal onprettig'. Hoe tragisch het geval Van de Velde ook was, voor Lampo ligt de zaak blijkbaar genuanceerder dan voor veel van zijn collega-auteurs: 'Het is overbodig hier een geschiede nis van misdadig recht van te maken. Ik behoor niet tot de generatie men sen die meteen het woord fascistoïde in de mond nemen, omdat ik het echte fascisme meegemaakt heb'. Voor België ligt er een mogelijkheid om de bestaande wetten te verbeteren, aldus Lampo, die ons zeer waarschuwde voor een 'vals beeld' dat makkelijk over zijn land ontstaat. Een ander opmerkelijk gezichtspunt van Lampo was zijn diskwalificatie van veel sociaal engagement bij au teurs in België: 'Een aantal mensen, die zich zo sociaal-geëngageerd voelen, staken geen hand uit voor Van de Velde, dat ontnuchtert je'. Over zijn eigen schrijven, na een vraag of hij niet teveel mythisch en daardoor te veel mystificerend schreef en of hij niet meer maatschappijgericht zou moeten schrijven: 'Sociale problema tiek speelt in mijn boeken, maar literatuur staat buiten het iets aan de maatschappij doen. Sociaal engage ment? Ja graag, maar dan geen kroko- dilletranen, geen voorwendsel om te schrijven. Zijn eigen werk: 'Schrijven is een daad van vrijheid, een keuze. Zie Sartre. Lezen is dat ook. De schrijver heeft de geluidloze dialoog met de lezer nodig'. En: 'De confrontatie boek- Hubert Lampo: 'Schrijven is een daad van vrijheid, een keuze. lezer is een uitwisseling ©n doorstro ming van vrijheid'. Toen Lampo in de oorlog begon te schrijven was dat ook een daad met een concrete vrijheids-betekenis, maar dat heeft hij DEN HAAG Het gewestelijk ar beidsbureau heeft bekend gemaakt, dat nu ook in Zuid-Holland begonnen wordt met de zgn. 35 pct.-regeling ten aanzien van werknemers van 50 jaar en ouder. Deze regeling goudt in, dat het rijk 35 pet. van het bruto loon gaat betalen als een werkgever ie mand in dienst neemt die boven de 50 jaar is en moeilijk meer aan de slag kan komen. Momenteel valt in Zuid-Holland 19,5 pet van het aantal werkzoekenden in de leeftijdsgroep van 50 tot 65 jaar. 'Deze rijkssubsidie regeling is vooral bedoeld om de mensen van die leeftijd in vergelij king met jongeren gelijke kansen te bieden bij het vinden van een baan. Vooral in Noord-Brabant heeft deze regeling veel succes opgeleverd', aldus een woordvoerder van het arbeidsbu- nog zo (en ieder mens), 'de behoefte je vrij te maken'. Tenslotte het magisch realisme, waar van Lampo de hoofdvertegenwoordi ger is: 'Het is een psychomythische uitbreiding van de realiteit. Al schrij vend ontstaat een bewustzijnsvergro- ting, er komen beelden los, bijvoor beeld een Messiasfiguur die op zich geen realiteit is, maar dat wel is voor de hoofdpersoon en soms ook voor de auteur'. Een boeiend schrijver, deze, Lampo, met een mooi en zorgvuldig Vlaams taalgebruik. Zijn boeken verdienen veel belangstelling. Gelukkig blijkt gezien de grote opkomst de interesse voor zijn literatuur en persoon erg groot. PIJNACKER In een brief aan B. en W. dringen de raadsleden W. Smulders-Mokveld en L. van Velzen (prot. chr.) er op aan dat in een bijzondere openbare vergadering van de gemeenteraad de plannen van de provincie moeten worden besproken met het oog op 'Haagse' woningbouw in Pijnacker. Beide raadsleden verlan gen ook een onderhoud met de pro vinciale commissie voor ruimtelijke ordening. Het college wordt gevraagd of de provincie de gemeente reeds heeft benaderd over de plannen. Eveneens willen mevrouw Smulders en de heer Van Velzen welen of B. en W. door de provincie verzocht Is medewerking aan de onderzoekingen te verlenen. Geen Marokkanen Het aantal buitenlandse werknemers in Zuid-Holland bedraagt momenteel 17.216. Sinds september 1970 is dat aantal niet meer zo laag geweest. Het Arbeidsbureau voert thans namelijk een zeer stringent wervingsbeleid. Men gaat uit van het principe, dat, gezien de huidige stand op de Neder landse arbeidsmarkt de voorkeur wordt gegeven aan Nederlandse werk nemers. De werving van Marokkanen is op dit moment geheel gestaakt. Het wervingsbureau in Marokko is opge heven. LEIDEN Vanavond (zaterdag) om half zeven speelt de tafeltennisvereni ging Scylla in het tafeltenniscentrum aan de Catharijnestraat een wedstrijd tegen het Amsterdamse Tempo Team. heid onder academici, veranderingen in structuren en mentaliteit, de baas kunnen, dan is daarvoor mede een goede structuur en opzet van opvang mogelijkheden van studenten noodza kelijk. De toenemende massaliteit en desintegratie vraagt herbezinning op oude waarden, formulering van nieu we en concretisering daarvan in in stellingen, hetzij vernieuwd, hetzij he lemaal nieuw (trefcentra bijvoor beeld). Uit vijf sectoren zullen inlei ders hun visie geven op de genoemde problematiek. De deelnemers kunnen zich opgeven bij de congrescommissie, p/a 'Augusti nus', Rapenburg 24. LEIDSCHENDAM Raadslid Piet Jansen en Wessel Buys hebben de firma Sporting te Düsseldorf bereid gevonden aan de Westvlietweg een ijshal te bouwen van 80 xlOO m, voor 3500 zitplaatsen, met een ijsoppervlak van 30x60 m, met mogelijkheid over de ijsvloer een plankier te bouwen. Kosten 3 miljoen, die de Duitse firma voor zijn rekening wil nemen op voorwaarde, dat het ijsbaanterrein voor 30 jaar aan hem verpacht wordt. De fa. Sporting legt zich toe op de bouw van sport- en ijshallen. Men verwacht binnen 14 dagen antwoord van het recreatieschap, dan kan de ijshal in september al in gebruik worden genomen. zden haag In de aula van het Maerlant-Lyceum heeft een forum-dis- kussie plaatsgevonden over homosek sualiteit. De avond was georganiseerd door de ouderraad van de school, naar aanleiding van de door de leden van H.I.G.H. enige tijd geleden bij de school aan de leerlingen uitgedeelde folders. Bij uitzondering waren voor deze bij eenkomst niet alleen ouders en leer lingen van de beide hoogste klassen, maar ook die van de vierde klasse uitgenodigd. Het forum werd gevormd door: mevrouw dr. M. Reijers-Lam- mers van de G.G. en G.D., drs. A. G. Sangers psycholoog van het Schoolad viesbureau van de Gemeente, de heer R. C. van den Broek, pastor en lid van C.O.C. en H.I.G.H., het geheel onder voorzitterschap van dr. F. Wa felbakker inspecteur jeugdgezond heidszorg van het departement van Volksgezondheid. Na een instruktieve inleiding door dr. Wafelbakker volgde een geanimeerde diskussie, waaraan ook door de aanwe zige jongeren aktief kon worden deel genomen. DEN HAAG Voor het eerst in het 28-jarig bestaan zal de Federatieband C.J.V. een muzikaal gezelschap uit Amerika ontvangen. Vanmiddag zal 'The Sheppards Colle ge Jazz Ensemble' uit North Carolina (U.S.A 's middags van 4-5 uur de repetitie bijwonen van het showkorps in de repetitielokalen in de Ds. Kar- resschool aan de Naarderstraat 102. Ter gelegenheid van dit bezoek bren gen de 65 leden van de Federatieband in hun fraaie showuniformen in of rondom de school hun show. 's Avonds zal het Jazz Ensemble, be staande uit 13 hooggekwalificeerde musici in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, voor de leden van de Federatie band concerteren in de Haagse Jazz Club aan de Loosduinseweg. Het Amerikaanse gezelschap zal uit 50 personen bestaan. Uitstel wegenaanleg Zoetermeer leidt tot stagnatie in bouw ZOETERMEER Het gemeentebe stuur van Zoetermeer dringt er bij het algemeen overlegorgaan van de Haagse agglomeratie op aan in de vergadering van 15 maart een resolu tie aan te nemen over de hoofdverbin dingswegen naar deze gemeente. Ver der uitstel van aanleg zal leiden tot stagnatie in de woningbouw. Zoeter meer is er bang voor dat voorlopig nog niet met dc wegenaanleg wordt begonnen. De resolutie zal moeten worden toegestuurd aan gedeputeerde staten en de minister van verkeer en waterstaat. DELFT De Interacademiale mu ziekdagen PAN worden van 21 t.m. 24 maart gehouden. Dit jaar zijn er de categorieën: kamermuziek, piano, or- bel, koor en orkest. Géza Frid, Ru Sevenhuijsen en Peter Jense geven van 21 maart af een minicursus ensemblespel voor kamer- muziekdeelnemers. Op vrijdag 23 maart 19 uur is er in het Prinsenhof een kamermuziekcon cert. Op donderdag 22 maart is er in de Oude Kerk van 15-21.30 uur een orgel concours. Op vrijdag 23 maart is er in het Prinsenhof van 10-16.30 uur een pia noconcours. Zaterdag 24 maart is de aula van de TH de hele dag gereserveerd voor koren en orkesten, 's Avonds 20 uur. is er in de aula en groots slotcon- cert, waar Studio Laren en de best voor de dag gekomen deelnemers op treden. LEIDEN Op donderdag 15 maart, om 20.15 uur treedt de Engelse humo rist John Dowie op in het LAK- theater. LEIDEN Wijziging kerkdienst Zuiderkerk. De dienst met belangstel lenden begint niet om 17.00 maar om 18.50 uur. Voorganger is ds. J. Boven berg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3