'Cowboy-Jo' zweert nu de strafbank af Hoekema na proefduel genegeerd Goed en minder goed spel van Timman Roozenburg-systeem wat nader bekeken NS-Minitrips in eigen land nReële kans op succes voor ijshockeyteam erd Wiltfang tieemt revanche 6 Fadrhonc houdt alle bevoegdheden mXêMmi Müller en Hoffmann toch geblesseerd Tumultueuze zege van Hans Vultink m. a m 9 a s i i a si m m m 12 S3 3 3 a» U B_8 a J sB SS jij li lOW/KWiARTET ZATERDAG 10 MAART 1973 SPORT T23/K21 Van onze speciale verslaggever TILBURG De herinnering aan het verleden leeft sterker dan de r - realiteit van het heden. Denken aan Jo Simons betekent immers associaties oproepen met een temperamentvolle ijshockeyer, een typische wildebras die tijdens de wedstrijd solt met begrippen als recht en onrecht. Jo Simons, een naar nederlandse begrippen bege nadigd talent, heeft een reputatie opgebouwd. Hij zegt: 'Veel men- sen kennen me. Of ik echter populair ben dat geloof ik niet'. En: 'Als ik in Geleen het ijs op stap barst er een enorm geloei los. De fans daar zijn in staat me te vermoorden'. jo Simons gold drie jaar geleden nog ils het meest onhandelbare lid van de jshockeybond. Wekelijks bijna was lij betrokken bij conflioien. Hij liep Ben record-aantal strafminuten op, zat Ie meeste schorsingen uit. Jo Simons leek rwet te wennen. Zodra hem door de tegenstander ook maar iets in de veg werd gelegd, smeet hij zijn ïandschoenen weg teneinde het ELEEN (ANP) De ijshockeywedstrijd rankrijkGroot Brittainnië (in het toernooi m het wereldkampioenschap C-groep), die morgen om acht uur in Geleen zou worden 'ehouden, is verplaatst naar vanavond op de neningsverschil op de vuist dan wel net de stick uit te vechten. Uit die lenode dateert ook een geschonden jebit De voortanden zijn hem tijdens en duel met Den Bosch letterlijk uit iet gehemelte geslagen. Hij: 'Die inden zijn er met een stick itgetimmerd. Ik jammer er niet ver. Dat hóórt erbij. Het heeft rouwens een voordelige kant. Ik hoef fan een onzer verslaggevers |EN BOSCH De revanche van ird Wiltfang was overtuigend. De festduitse topruiter vierde zijn itree op een Nederlands concours ipique gistermiddag tijdens indoor ibant met een fraaie overwinning, 'iltfang, die vorig jaar september in lerdam werd gediskwalificeerd on daarna wegens het barreren van zijn paard tot 1 januari geschorst werd, snelde in het le internationale nummer in Den Bosch naar de eerste plaats. Met Sieno bleek de winnaar de gouden medaille tijdens de (lympische Iandenwedstrijd in lilnchen precies eentiende seconde ieller dan de Oostenrijker Hugo Jmoii met Flipper. Simon, vierde in individuele wedstrijd tijdens de leien, maakte een tijd van 48.4. De Freddy Welch werd met ironesse derde. De Nederlandse «lnemers bleven buiten de prijzen, ewel met name Hans Brugman met Military paard Alfi eveneens utloos rondkwam. 'ionaal springconcours (tabel a): 11 oernlssen. 12 aprongen. lengte parkoers meter, toegestane tijd 75 seconden, xlmale hoogte 1.30 meter: 1. Mej. a. sterhuls (Bergen op Zoom) met "Fair Ra', 0 strafpunten, 49.4 sec., 2. H. igman jr. (Weerselo) met 'Arjo' 0-49.7, 3. Rutte (Enschede) met 'Branie' 3-59.5. 4, Kouwenberg (Woensdrecht) met itaritz' 4.49.7, 5. Mej. R. Meulendijk Iphout) met 'Saberena' 4-49.8. «nationaal springconcours: lengte rkoers 437 meter. 11 hindernissen. 13 rongen, maximale hoogte 1.40 meter en ximale tijd 75 seconden: 1. Gerd Wiltfang .-Did) met 'Sieno' 0 strafpunten. 48.3 2. Hugo Simon (Oost) 'Flipper '0-48.4. Freddy Welch (Eng). 'Barones' 0-49.9, 4. 'i Ligges W..Dld 'Goldika' 0-50.5. 5. «n Michel Gaud (Fr) Tango' 0-51.5, 6. rdinand Tyteca (Belg) 'Warwickshire Lad' •2 2, 7. Judith Barker <Eng> 'No Bark' 0- Janou Tissot-Lefebvre (Fr) 0-5S.S ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus biel. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.-* Den HaagScheveningen v.a. f 46.-* 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland krgen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen v.a. f 55.- v.a. f 56.- v.a. f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.-* v.a. f 64.- v.a. f 71.- v.a. f 73.- v.a. f 78.- ir JWKMing «hiermonnik Ameland - .„5 v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f102.- v.a. f105.- Vertrek dagelijks j t/m 10 mei 1973/ df t/m 30 maart 1973. informatie in de brochure „ToerenmetNS" °P het station. sa' voordelig uit met NS niet langer bang te zijn, dat mijn gebit gekraakt wordt. Dat kun je vandaag of morgen verwachten. Ik heb mijn neus ook al eens gebroken. RUSTIGER Cowboy-Jo is inmiddels een schaapherder geworden. Zijn optreden op de ijsbanen wordt niet langer gekenmerkt door één lange serie knokpartijen. Hij beseft nu, dat zijn vroegere houding en reacties geen positieve invloed op de prestaties van de ploeg hebben. Sinds Simons bij Tilburg Trappers tot aanvoerder is gepromoveerd is hij rustiger geworden, wordt hij nog maar zelden naar de strafbank verwezen. Hij: 'Ik reageer niet meer primair. Als ik door een tegenstander gepakt word, sta ik niet direct klaar voor een revanche, maar wacht ik mijn kans af. De coaches van Tilburg hebben op die veranderde houding grote invloed gehad. Een ijshockeyer móét temperament hebben, maar het punt is: hoe gebruik je het? Zoals het nu gaat heeft de ploeg meer plezier van mij. Want Nederlandse scheidsrechters hebben nog steeds geen oog voor hard spel. Er zijn arbiters die bij het horen van een knal tegen de balustrade al naar de strafbank wijzen.' De in Nederland geboren, in zijn vierde jaargang naar Canada verhuisde en als 18-jarige Nederlandse-Canadees door Tilburg aangetrokken Simons lijkt zich nu definitief m Nederland tc hebben gevestigd. Hij is getrouwd en is opgenomen in het horecabedrijf van zijn schoonvader. Hij is verantwoordelijk voor de verspreiding van versnapering in Tilburgs enige bowliingcentrum, hetgeen een vrij intensieve taak betekent. Simons: 'Ik begin 's middags om 2 uur en eindig 's nachts om 2 uur. Ik lig derhalve nooit voor pakweg half 4 in bed. Het valt wél te combineren met ijshockey. Ik krijg alle gelegenheid om trainingen te volgen en wedstrijden te spelen. Je bent wel eens moe, natuurlijk. Eens per week kent Tilburg een ochtendtraining. Van 8 tot half 10. Daarna stap ik weer in bed. Slaap kom ik niet tekort.' SNELHEID Ondanks al zijn minder gewaardeerde streken is Simons altijd in aanmerking gekomen voor het nationale team. Hij is ongetwijfeld de snelste schaatser in het Nederlands gezelschap. Die snelheid brengt hij immer in praktijk. Als Simons op het ijs staat wordt hij voortdurend gezocht én aangespeeld in de diepte. Tegenstanders kunnen vervolgens weinig tegenmaatregelen treffen. Simon flitst hen buitenom voorbij. Hij: 'Iedereen weet wat ik van plan ben: langs de ballustrade passeren. Desondanks zijn er maar weinig die hier iets aan kunnen doen. Ik probeer Jo Simons geen wildebras meer de laatste tijd wel eens wat anders, maar buitenom levert nog altijd het meeste rendement op. Dan heb ik nog één groot voordeel. Ik kom van rechts en schiet links. Dat stelt elke keeper voor problemen.' De nationale formatie van 'bondscoach Wayne Hunter is gisteravond gestart aan een bijzonder belangrijke reeks wedstrijden: het wereldkampioenschap voor de C-categorie. Het toernooi is daarom zo belangrijk, omdat de ploeg voor de eerste keer een reële kans heeft om succes te oogsten. Op grond van de aanwezige kwaliteit en de veranderde mentaliteit van de spelers moet promotie naar de B-poule tot de mogelijkheden behoren. Simons: 'De instelling van de spelers is sterk verbeterd. Vroeger was er sprake van splitsing in de selectie. De oudere jongens legden de anderen hun wil op. Rustten steeds, gingen dagelijks op stap. Dat is nu verdwenen. Er is wel verschil in leeftijd, maar iedereen is bereid te werken. Geen schele ogen, geen problemen. Er is samenwerking. En er is een goede coach. Dat vooral is belangrijk.' Tilburg Trappers heeft eigenlijk opnieuw een makkelijk seizoen afgewerkt. De ploeg eiste de nationale titel op, won de Benelux-competitie en heeft nog één punt uit drie wedstrijden nodig om ook de Cup International in de prijzenkast bij te zetten. Simons: 'Ik geloof dat al die successen een gevolg zijn van onze betere conditie. Tilburg heeft meer ijstijd dan andere ploegen. Je kunt het steeds weer meriken: de eerste twee perioden kan de tegenstander ons nog bijbenen, daarna lopen we gedecideerd weg.' Werkelijke strijd heeft Tilburg derhalve niet hoeven te leveren. Dat zal de nationale ploeg, die vrijwel helemaal bestaat uit spelers van Tilburg en HIJS wel moeten doen. Simons: 'Daar verlang ik naar. Het is beetje te gemakkelijk gegaan. Ik heb het idee dat iedereen gretig aan het toernooi begint. We zullen alleen moeten opppassen voor de strafbank. De gelegenheid om resultaten te bereiken is er nu. Als het niet lukt, ligt het aan de jongens.' JOHN LINSE Van onze sportredactie DEN HAAG De KNVB heeft zich gisteren volledig gedistancieerd van de berichten die de afgelopen week hebben gecirculeerd over het benoemen Aan een tweede inan naast bondscoach Frantlsek Fadrhonc. Volgens een zegsman van de KNVB ls er geen sprake van op het ogenblik dat Fadrhonc zou worden ontslagen, ook wordt er niet overwogen om de bondscoach een deel van zijn bevoegdheden te ontnemen. Naar aanleiding van alle geruchten (de namen van Kees Rijvers, Leo Canjels en tenslotte ook Cor van der Hart zijn genoemd) heeft bondsvoorzitter Wlm Meuleman aan officials en bestuursleden van de KNVB de opdracht gegeven zich in gesprekken met trainers en coaches te onthouden van uitlatingen over een eventuele aanstelling van een man naast Fadrhonc. De zaak van een benoeming van een tweede bondscoach ligt binnen de KNVB, nu de zo lang besproken scheiding nog steeds geen feit is, gecompliceerd. De KNVB stelt zelf dat het 'recht' een bondscmployé dus ook een bondscoach te benoemen (nog) aan het bondsbestuur is, dat de secretaris penningmeester, Henk Burgwal, als uitvoerder heeft. De sectie betaald voetbal is echter van mening, dat deze benoeming een zaak is die uitsluitend deze sectie raakt. Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal, stelde dan ook: 'Het sectiebestuur betaald voetbal vindt dat zij de competentie heeft te handelen bij zaken het Nederlands elftal betreffende. Dat ligt bovendien zwart op wit vast'. In het verleden heeft bondscoach Fadrhonc overigens al laten horen, dat hij niet afkerig is van een man naast hem, een assistent bij de technische en taktischc voorbereidingen van het Nederlands elftal. Jack van Zanten, begeleider van het nationale team, heeft ook daarom al besprekingen gevoerd met enkele trainers die voor deze functie in aanmerking komen. Zo is bijvoorbeeld Leo Canjels, nu nog bij FC Brugge werkend, tijdens een gesprek in Vllssingen gepolst. De sectie betaald voetbal die aanvankelijk het plan had om de benoeming van de coach dit weekeinde bekend te maken, heeft echter na alle reacties die op dit plan zijn gekomen, besloten daarvan af te zien. Alle besprekingen die al gevoerd zijn met dc betrokkenen worden nu alleen maar oriënterend en uiterst vrijblijvend genoemd. PS\ en FC Den Haag maken van vervroegd duel miserabele vertoning: 0-0 Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN Een vinnige slotfase kon niets meer goedmaken aan de miserabele voorstelling die PSV en FC Den Haag gisteravond in Eindhoven hebben opgevoerd. Daarvoor waren de prestaties in deze vervroegde competitiewedstrijd te slecht geweest. Dat beide ploegen niet scoorden, paste wonderwel in het totaalbeeld van de kleurloze partij. Oekie Hoekema lijkt bij PSV defini tief uit de gratie. Sinds zijn opmerke lijke uitstapje naar Brussel, waar hij vorige weck dinsdag met Anderlecht een wedstrijd tegen de Russische kampioen Dynamo Kiev speelde, wordt de rossige spits genegeerd. Hoe kema voetbalde vorige week zaterdag in het B-elftal van PSV en was gister avond voor het duel FC Den Haag zelfs niet voor de hoofdmacht geselec teerd. Hoekema: 'Een officiële verklaring heb ik hiervoor nooit gekregen. Toen Van onze sportredactie MÜNCHEN De linkerspits van Bayern München zal zeker een week met zijn linkervoet in het gips moeten lopen. Gebleken is namelijk bij een medisch onderzoek, dat hij tijdens AjaxBayern zijn enkelband heeft verrekt. Hoffmann zal daardoor van daag in ieder geval niet mee kunnen spelen in de competitiewedstrijd te gen Eintracht Frankfurt. Ook Gerd MlUler zal voor eigen pu bliek het af moeten laten weten. Hoe wel na het Europa Cup-duel tegen Ajax was gesteld, dat de scheur die Müller in zijn scheenbeen had opge lopen volledig hersteld was, waardoor hij gewoon weer in het eerste team van de Duitse kampioensploeg zou kunnen aantreden, heeft trainer Udo Lattek het toch beter geoordeeld om Müller aan de kant te laten. Hij wordt vervangen door Krauthausen. Voor Hoffmann zal Schneider spelen. trainer Rijvers de opstelling en de reserves voor de wedstrijd bekend maakte, was ik alleen maar stomver baasd. Over de reden waarom ik er nu helmaal niet .meer bij ben is me nooit iets gezegd. Ik zelf denk, dat Rijvers me niet meer nodig heeft, omdat ik misschien toch weg ga bij PSV. Uit mezelf zal ik nooit om een verklaring vragen. Zo is mijn karak ter niet'. Hoewel Hoekema nog tot het einde van het volgende seizoen bij PSV onder contract staat, lijkt het zo goed als zeker, dat hij aan het einde van de competitie in Eindhoven opstapt. 'Ik vind het onbegrijpelijk, dat ik er helemaal niet meer bij ben. Ik train nog normaal, zonder een woord over de affaire te zeggen, want ik wil mijn conditie op peil houden. Zelf vind ik, dat ik vooral de laatste weken steeds beter in vorm raakte'. Vermoedelijk had Rijvers zijn grillige pupil tegen Den Haag best kunnen gebruiken. Want PSV faalde in de eerste helft al volledig in aanvallend opzicht. De Eindhovense formatie bouwde op het middenveld vrij ge makkelijk aan een overwicht, maar liet in de nabije omgeving van doel man Tom Thie de fraaiste kansen onbenut. In feite acteerde PSV maar met twee specifieke spitsen. De dra ver Schmidt-Hansen op rechts en Eef Mulders op de linkervleugel. Waarbij het de bedoeling was dat Harry Lub- sen en Willy van der Kuijlen beur telings in het centrum van de aanval -zouden opduiken. Dit concept leverde nauwelijks rendement op. Vooral Eef Mulders kreeg kort na elkaar twee unieke gelegenheden om de score or«n te breken. Maar toen hij met de Oekie Hoekema aan de kant bal aan de schoen alleen voor Tom Thie opdook miste hij jammerlijk. PSV speelde slordig, bewoog weinig en ontbeerde iedere koelbloedigheid om het wankele FC Den Haag aan te pakken. Slechts aanvoerder Aat Mans veld slaagde er in de talrijke misreke ningen, die zijn ploeg al op het middenveld maakte, regelmatig te ver beteren. Den Haag manifesteerde zich nog machteloser dan PSV. Vooral in de aanval. Pas, Bregman en van Eeden kregen veel te weinig steun vanuit de middelste lijn om het de defensie van PSV maar ook een seconde lastig te maken. Als Den Haag eindelijk aarze lend de aanval koos, waanden de spet- sen zich op een eiland met alleen maar vijanden. Het elftal miste lef om he tinitiatief nadrukkelijker over te nemen. De Graaf (in de slotphase ver vangen door Kila) en Berg beperkten hun activiteiten tot het geven van vlakke passes in de breedte. Ook de hardwerkende Advocaat profiteerde nauwelijks van de hem geboden ruim te. PSV droeg overigens hard bij aan dat kleurloze partijtje, dat geen mo ment het predicaat eredivisievoetbal vcrediende. Daarvoor stuntelde de Eindhovense aanval teveel. Want alle goede bedoelingen van middenvelders als Esdonk en Strik werden door de aanvalslinie van PSV als waardeloos terzijde geschoven. Zelfs de voor de hopeloos falende Mulders ingevallen Van Dinter kon de vlam in de pan niet ontsteken. Daarom gaapten de 8000 ontevreden toeschouwers zich al aan de zwakke kopbal van Van der Kuijlen tegen de paal alsof hij d-- meest briljante tref fer uit zijn loopbaan zojuist had ge scoord. PSV: Van Bevercn: Van den Dungen. Krljgh. Nordqvlst. Van Kraay: Van Esdonk. Strik. Van der Kuijlen: Schmidt Hansen. Lubse. Mulders (Van Dinter). FC Den Haag: Thie; Wijngaarde. De Zoete. Mansveld, De Caluwé. Advocaat. Berg. De Graaf (Klla): Pas. Bregman. Van Eeden. GERRIT DEN AMBTMAN CASTELLON DE LA PLANA In de tweede ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 71/2 heeft Hans Vultink een overwinning behaald op de jonge Fransman Connesson. Die overwinning kwam in tumultueuze toestanden tot stand, omdat de trainer van de Frans man, oud-kampioen Jean Marty, vanaf de tribune zich met de leiding bemoei de. Volgens hem kreeg Vultink door de fout tellende arbiter tot twee maal toe tien punten cadeau. Vultink werd overigens door de interrupties van Marty niet gestoord; de Nederlandse kampioen had de fout(en) van de ar biter ook niet bemerkt. F. CHLUBNA Deutsche Schachblatter 1972 i'€s i 4.#: A li lit éi i i A I 4 Mat in drie zetten Wereld-composltietoernooi De thema-omschrijvingen zijn tamelijk gecompliceerd en wij kunnen onze lezers slechts een enkel voorbeeld ter bestudering aanbevelen. Het thema voor een der drie zetten luidt: het probleem moet op zijn minst twee 'Raumungsopfer' inhouen, die gecombineerd dienen te worden met een willekeurig andere strategisch idee. Wat is nu een 'Raumungsopfer'? Daarbij moet een wit stuk zich in de tweede zet van een veld of van een lijn verwijderen. Zwart is verplicht het stuk te slaan. In de derde zet is nu door het vrijgekomen veld of door de vrijgekomen lijn het mat mogelijk worden. Om de oplossing te vergemakkelijken, willen we de lezer de eerste zet verraden: 1. Te3! En dan hoe gaat het verder? (Men zou in het Nederlands van een 'ruimoffer' kunnen spreken, omdat wit een veld moet ruimen). VERRASSSINGEN IN STOCKHOLM In het open kampioenschap van Stockholm deelden in januari de internationale meesters Timman en Ostojic (Joegoslavië) de eerste plaats. Hun partij eindigde onverwacht snel: OSTOJIC-TIMMAN: 1. e4 d6 2. d4 g6 3. Pc3 Lg7 4. f4 Pf6 5. Pf3 0-0 6. Ld3 Pc6 7. e5 de5; 8. fe5: Ph5 9. Le3 Lg4 10. Lc4 Kh8 11. Dd2! Lf3: 12. gf3: f6 13. f4 fe5: 14. fe5: Pa5 13 Le2 c5 16. d5! Le5: 17. Lc5: Tf4? (Beter was b6) 18. De3! Lc3:+ 19. Dc3:t- Pf6 20. 0-0- 0 Tc8?? (Nu was b6 al noodzakelijk) 21. Le7:! Zwart geeft op. De grote kans om de eerste plaats alleen te bezetten bedierf Ostojic echter in de volgende partij: RANTANEN-OSTOJIC Siciliaanse verdediging. 1. e4 c5 2. Pf3 e6 3. d4 cd4: 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 d6 6. g4 h6 7. g5 (Misschien is hier de rustige voortzetting 7. Lg2 beter.) 7. hg5: 8. Lg5: Pc6 9. Dd2 a6 10. 0-0-0 Ld7 11. Lg2 Db6! 12. Pb3 Pg4 13. De2! Pge5! (Natuurlijk niet Pf2:? wegens 14. Le3) 14. Le3 Dc7 15. f4 Pg6 16. Df2 Le7 17. Lb6 Db8 18. h4? (Wit heeft een goede stelling, maar zijn twee offers zijn niet correct) Ph4:! 19. Pd5!? (Wie a zegt...) ed5: 20. ed5: Pa7 21. Tdel Pg6 22. f5 Thl: 23. Thl: Pf8 24. Tel Pc8 25. Ld4 f6 26 Df3 Dc7 27. Dh5 Kd8 28. Lh3 Dc4?? (Zwart stond wel onaangenaam, maar hij had een stuk meer en na Le8! zou hem nauwelijks iets kunnen gebeuren. Nu zal de dame bij de verdediging ontbreken.) 29. Df7 Lc8 30. Lb6 (Nu was Pb6 nodig, waarbij echter wit na 31. De7: Kc8 32. Df8: of nog sterker 32. Dd6:! toch gewonnen staat.) 80. Kd7? 31. De6-f en Zwart geeft op. Een mat door een pion heeft nu eenmaal altijd iets aantrekkelijks. INTERESSANTE ONTDEKKING Dr. G. W. van Vloten te Pijnacker heeft een interessante incorrectheid ontdekt in dc door mij in de eerste rubriek (10-2-73)' gepubliceerde eindspelstudie. Na 1. a7 Le4 2. Lg6! speelt zwart niet Pg6:? maar Lb7! en hij behoudt na 3. d3 -F Kc5 4. Le4 Kb6 5. a8D La8: 6. La8: Kc5 remise. Bij volgende publikaties zet ik op h3 een witte pion erbij. J. M. te G.: U stelt in de driezet van 17 februari na 1. Da8 voor 1. Lh6 te spelen. Onderzoekt U eens 2. Pf3 (Vert.) Opmerking: In de vorige rubriek zal men ontdekt hebben, dat de witte koning ontbreekt in het tweede eindspel. Deze moet de dame op c3 vervangen. Onze excuses voor deze zetfout. O. KAILA Eerste prijs bij een Fins toernooi in 1970. EI m i t t 3 m •t 1 m m m M 1 A a m m Wie speelt en wint OPLOSSINGEN PROBLEMEN: 1. Tf3-e3! met de dreiging 2. Te3-e4+! Pd6xe4 3. La4-b5 mat. 1. Phl-f2 2. Pd3xb2-fDeze zet kan nu eerst volgen, omdat Zwart na Tb2; geen schaak geeft. 2. Tblxb2 Te3-c3 mat. 1. Phl-g3 2. Pd3xe5 Omdat nu na het slagen door de dame de witte koning niet schaak staat. 2. Df6xe5 3. La4xb3 mat. STUDIE: 1. d4-d5! c6xd5 2. Dgl-c54- Da6-b5 3. Dc5x7 Db5-a6 4. b3-b4 Iva5-b5 5. c2-c4 d5xc4 6. a2-a4H- Da6xa4 7. Da7-b7 mat. Of 1. Le6xd5 2. Dgl-c5+ Da6-b5 3. Dc5xa7+ Db5-a6 4. b3-b4+ Ka6-b5 5. a2-a4 Da6xa4 6. c2-c4+ Ld5xc4 (Of 6. Kb4: 7. Da4:+ Ka4: 8. cd5: en 9. Kc3) 7. Da7-b7 mat. In de eerste variant mislukt 5. a4+? wegens 5. Da4: 6. c4+ Kb4. In de tweede variant is ook 5. c4+? niet goed wegens Lc4: 6. a4 Kb4:! LUDEK PACHMAN Als trainer besteed ik de laatste tijd meer tijd aan het dammen en zo probeer ik als 'oefening' mijn rubrieken didactisch meer inhoud te geven. Vandaar dat mijn oog viel op een partij in het Roozenburg-systeem, waarvan ik de meeste technische aanwijzingen zal bespreken. Tijdens het laatste Turkstra-toernooi werden veel interessante partijen gespeeld; één daarvan was de ontmoeting Bergsma-Andreiko. WIT: P. Bergsma ZWART: A Andreiko TURKSTRA 1968 I. 32-28, 16-21 2. 31-26. 18-22 3. 37-32, 11-16 4. 41-37, 7-11 5. 34-29. 1-7 6. 37- 31. 21-27 7. 32x21, 16x27 8. 46-41,... Een veel gespeeld antwoord is 38-32, waarna bv. 13-18, (48-43) 9-13, (42-38) 4-9 (46-41) 20-25 (11-16, 40-34. 7-11, 45- 40. 19-23, 28x19, 14x23, 32-28!!) (31-27) (41-37, 14-20 en zwart krijgt moeilijkheden met zijn lange vleugel) 2x31 (26x37), enz. kan volgen. 820-24. Een nieuwe zet van C. Varkevisser 12-18! met bv. (41-37) 8- 12. (37-32) 2-8. 19-23) en 22-28 is ook speelbaar. 9. 29x20. 15x24 10. 40-34. 10-15 11. 34- 30,Sterker is waarschijnlijk 45-40. 1 113-18 12. 41-37 Een ongewone zet: vaker speelt men 42-37 (9-13). 48-42 3-9)a?! 4540b'. Wits tactiek komt er op neer door tempogebrek van zwart 18-23 af te dwingen en zo in samenwerking met de aanwezigheid van schijf 50 (nut; le: na de twee om twee terug is een voorwaarde voof de aanval op schijf 50, dat de kracht van eventueel 23-28 de kop kan worden ingedrukt door de mogelijkheid van de ruil 39-33; 2e: na de twee om twee bv. vanuit bovenstaande variant 4540 (18-23?) 37-32 (11-16) 32x21 (16x27) 40-34 (23x32) 33-29 (24x33) 39x37 (13-18?) 37-32 en na 22-28 krijgt men niet 28x50, mgar 28x9. Bovenstaande tactiek van wit is gedwongen (maar sterk overigens), daar na 37-32 (11-16) 32x21 (16x27) 41 of 42-37, 24-29, enz. volgt. Vandaar de opmerking bij de 11de zet. a) 11-16 is sterker om dat dan 27-32.24-29 en 17- 21 dreigt, terwijl na 37-31. 7-11 of 16- 21 volgt, b) nu kan na 11-16 40-34! II...., 34-30 geeft nog de volgende interessante variant: 4540a) (13-18) 42-37 (9-13) 48-42 (11-16! gedwongen) b) 37-32 (7-11) 32x21 (16x27) 41-37 (11 16) 37-32 (6-11) 32x21 (16x27) 47- 41 (2-7!!) 34-30C) (4-9) 41-37? (18-23!) 37-32 (24-29!!). a) nu is 24-29 geen probleem meer. b) op 3 of 4-9 volgt de aanval op schijf 27. c) 41-37?. 27-32 en 24-29! enz. 1 29-13 13. 37-37, 11-16 14. 32x21, 16x27 15. 4540.28-23. 19x28! geeft interessant spel. 157-11 16. 40-34, 3-9. Er dreigde 28-23 en 33-28. 17. 30-25, 5-10 18. 5045. Een leuke mogelijkheid biedt 34-30 (11-16 gedwongen) 47-41 (18-23 gedwongen) (na 16-21 komt zwart door het onbezette veld 32 in moeilijkheden, evenals na 6-11 (in verband met damdreigingen) 42-37 (23x32) 37x28 (13-18) 41-37!! (18-23) 9-13 39-24 24- 29 enz. of 37-32 16-21 enz.) 37-32 (16- 21 gedwongen) met moeilijkheden. Dit is trouwen sde enige mogelijkheid voor zwart, een studie is vereist. E A 2 «S S 9 Stand wit: 25, 26, 28, 31, 33 t/m 36, 38, 39, 42 t/m 44, 47 t/m 50. Stand zwart: 2, 4, 6, 8 t/m 15, 17 t/m 19. 22. 24. 27. Na de 17e zet van zwart: 5-10. De volgende variant is vanuit deze stand mogelijk: 34-30 (18-23) 4741 (23x32) 33-29 (24x33) 39x37 (13-18) a) 30-24 (19x30) 25x34! (18-23) 37-32 (11- 16) 32x21 (16x27) 41-37 (23-28 gedwongen) (indien 6-11, 37-32 en 38- 33) 43-39 (2-7) (15-20; 39-33! of 14- 19. 35-30. 19-23, 39-33 of 6-11, 5-30, 15-20, 39-33, 28x39, 34x43 enz. schijfwinst 4-29!! (17-21) b) 26x17 (12x21) 31-26 (22-28) 26x17 (7- 11) 39-34 en 38-33. a) (19-23) 37-32 (11-16) 32x21 (16x27) 41-37 (23-28) 38-3 en na (6-11) 43-38 is 22-28 verhinderd door 31x22 en 49- 44 met bv. (12-17) 38-32! en schijf 23 kan niet gewonnen worden. b) (6-11) 39-33 (28x39) 44x33 (27-32) houdt voor zwart nog mogelijkheden, toch staat wit m.i. daarna gewonnen. 1 818-2 19. 33-29?Na 34-30? en 33-29 volgt 17-21, 27-32 en 19-24 en na 4741! en 33-29 volgt niet de dam 17-21. 19-24. 24-30 en 13-18 wegens 38- 33, maar 19-23 (13-18, 34-29. 15-20, 35- 30, enz.) 34-29! en 44-40! met kansrijker spel dan in de partij. Dit is een van de knelpunten in de partij. 1 923x32 20. 29x20, 15x24 21. 34- 29, 24x33 22. 39x37, 13-18 3. 37-3, 11- 16 24. 39-33, 18-23 25. 33-29, 23x34 26. 42-37, 19-24 27. 38-33, 27-32 28. 37x28, 14-19 29. 47-42. 10-14 30. 42-37, 13-18 31. 37-32, 6-11! 32. 33-29?, 34x23 33. 26- 21, 17x37 34. 28x6, 37x28 35. 6-1. 2-7 36. 1-6, 18-22 37. 36-31, 7-11. Ik besluit met de opmerking: Uit practisch alle gegeven varianten zal men ongetwijfeld concluderen dat wit meestal het beste spel heeft (anders gezegd: zwart, de uitdager!, heeft meestal het moeilijkste spel). Vanuit een Roozenburg-systeem kan men ook vaak tot een Parti-Bonnard komen, hetgeen nog eens een extra moeilijkheid vormt. HARM WIERSMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21