Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken 1 I noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen Plan: heel Middelburg binnenstad autovrij t- lir in BIR^s :M|ijgjg ettfï r& ^eekendpuzzel - weekendpuzzel - week uw probleem ook het onze Trotse jager met tijger Goedkeuring voor onrendabele uitgaven ijouw/KW A RTKT ZATERDAG 10 MAART 197? PUZZEL/BINNENLAND K17 ADVERTENTIE ig in omzetting van de maten- en ge iten-aanduiding naar het metrieke ;el heeft de Australische posterij- geinspireerd tot de uitgifte van n viertal geestige in cartoonstijl Jgevoerde zegels 5 7c teneinde het bliek op een gezellige manier een ïdje te helpen bij de overgang, ir aanschouwelijk stellen de zegels enover het oude heft nieuwe stelsel ir wat betreft inhouds- en vlakte ten, gewichten en temperatuurme- g. Dag van uitgifte 7 maart j.l. Van door Liechtenstein in 1972 aange- idigde vier reeksen nieuwe perma- ite zegdls met landschappen als [erwerp zijn jl. december al vijf els verschenen. Op 8 maart kwam tweede serie van drie zegels in de arde 30,130 en 180 r. in omloop. Op ezelfde dag liet Liechtenstein al heel rroeg zijn Europa-zegels verschijnen het door de CEPT-landen uitge ven ontwerp van de Noor F. Anis- ihl, nl. drie posthoorns, post, tele- 8af en tel'ctfoon symboliserend. De arden zijn 30 en 40 r. De datum 9 lart schijnt dit jaar voor vele post- ministraties een geliefde uitgifte- te zijn. Ik heb althans een tiental :ondigingen voor mij liggen die de negende in omloop zijn geko- De Maagden-eilanden geven naar eiding van hun deelname aan de 'jkse Interpex-tentoonstelling in York 5 zdgels uit ter ere van de kers John Coakly Lettsom (1744- i), dr. William Thornton (1759- 5) en William Penn (1644-1718). s Honduras wijdt op die dag vier ls aan de volksfeesten van Belize wel met de volgende afbeeldingen: en rivierregatta, folkloristische is en vlaggeparade. Canada viert eeuwfeest van zijn korps Bereden tie dat destijds met 300 recrutdn er G. H. French als Noord-West len Politie zijn taak begon. In kreeg het korps het predicaat linklijk' en sinds 1920 draagt het huidige naam Koninklijke Cana- Bereden Politie (RCMP). Op de flenkingszegels: de eerste comman dant en het westwaarts gelegen eerste arbeidsterrein, de spectograaf uit het laboratorium en de befaamde 'Musical Ride', die al sinds 1876 door leden van het korps op zwarte paarden ten beste wordt gegeven. West-Samoa liet een serie van vier zegels verschijnen ter gelegenheid van de opening van zijn nieuw internationale luchthaven. De Britse Solomon-eilanden leverden middels vier zegels ook op 9 maart hun bijdrage. De afbeeldingen zijn gewijd aan de vroegere zeevaarders D'Entrecasteaux en Shortland en hun schepen 'Recherche' (1791) en 'A- lexandert (1788), voorts een zandloper en den scheepsklok alsmede een tomo- ko, een soort kano waarmee men vroeger ten oorlog voer. Door Guern sey dat al een jaar geleden een serie Australia t 7C ;e.. van vier zegels met afbeeldingen van mailschepen heeft uitgegeven, is thans een tweede reeks in omloop gekomen. Ik geef u de namen van de schdpen met daarachter het jaartal van indienststelling: St Julien (925), Isle of Guernsey (1930), St Patrick (1947) en tenslotte Sarnia (de latijnse naam voor Guernsey (1961). Dit laat ste onderhoudt thans nog de lijn dienst tussen Groot-Brittannië en het eiland. De nationale sport van het eiland Fiji is rugby. Dit spel werd daar waarschijnlijk het eerst rond 1884 gespeeld door Britse soldaten en inlandse politie. In 1913 richtte de Nieuw-Zedlandse loodgieter Paddy Sheehan de FIJI-rugby-unie op die thans 11.000 beoefenaars telt verdeeld over 300 eilanden in de Pacific. Ter gelegenheid van de 60e verjaardag van deze unie kwamen drie zegels uit met afbeeldingen van diverse spelmo menten alsmede het embleem van de unie. Tot slot voor deze week de uitgifte van twee zegels van de Ver. Naties die 9 maart verschenen. Zij zijn gewijd aan de 'decade der ontwa pening', een soort tienjarenplan dat op instignatie van de Algemene Vergade ring van <td VN in 1970 is aangevan gen. De afbeelding op de zegels, die zowel te New York als te Genève zijn verschenen, is een palmtak en een gebroken zwaard. J.J.M. Kiggen De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen berkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gestuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Openbaar vervoer Naar aanleiding van het stukje 'Open baar vervoer goedkoper dan eigen auto!' zou ik willen opmerken, dat zo wel de auto als het openbaar vervoer voor een gewoon mens onbetaalbaar is geworden. Het volgende voorbeeld: Mijn schoonouders wonen in Tilburg, dus zou het normaal zijn om daar een bezoek te gaan brengen, als dit te be talen zou zijn. Mijn gezin bestaat uit 5 personen en voor een redelijk bezoek moeten we dus een enkele reis nemen. Dat is voor de bus BrielleRotterdam- Zuidplein: 10 x 2,80 28,— Metro 6 x 0.25 1.50 4 x 0.50 2.00 Trein 10 x 7.20 72,— Stadsdienst Tilburg 10 x 0.50 5. Totaal 108.50 Nog een voorbeeld: Mijn zoontje van 8 jaar moet naar de L.O.M.-school in Hoogvliet: maand abonnement 22,In juni, als hij 9 jaar is, kost dat 44,plus 10, voor verder vervoer in Hoogvliet is 54.—. Brielle F. G. Groenewegen Magnetiseurs (3) De heer Van der Dool is wel erg eenzijdig, om niet te zeggen er naast, met zijn betoog over het magnetisme. Enige tijd geleden heeft ds. Glashou wer voor de EO het spiritisme en magnetisme op één hoop gegooid met de conclusie dat het allemaal van de duivel is. Ja, dan is men gauw klaar. Magnetisme is niets anders dan een fluïde-uitstraling van bepaalde men sen en wat de duivel daarmee te maken heeft, snap ik niet. Het is toch wel bekend, dat mensen die door de medici niet te genezen waren, door magnetiseurs weer op de been gehol pen zijn. En die weldaad zou dan van de duivel komen. Een onmogelijke zaak! Jaren geleden heeft een magne tiseur me eens gezegd, dat hij die gave van God ontvangen had en daar om moreel verplicht was, de mede mens van dienst te zijn. Daarom houd ik het meer op de gave van gezond making. Rotterdam H. Hazewindus Luister- en kijkgeld Je hoort de omroepen steeds maar klagen dat zij geld tekort komen. En dat de omroepbijdragen verhoogd moeten worden. Maar wie zijn daar weer de dupe van? Wij, invaliden en AOW-ers. Waar moeten wij dat van betalen. En wat komt er nog voor ons door de radio? Als je de radio 's mor gens aanzet staan er van die schreeu wers voor. En dat gaat bijna de hele dag door. En dan die misselijke hoor spelen en ga zo maar door. Met ons wordt maar zelden rekening gehoude- n. En als er dan nog een EO is die nog met Gods Woord voor de dag durft te komen, dan zijn er nog mensen die daarop tegen zijn en die proberen de EO zwart te maken! Maar laat die mensen hun eigen hart eens onderzoe ken. Dordrecht L. Willemstein Pastoraat Waarom studenten geen dominee? Prof. Firet komt ons dat in het nummer van Trouw/Kwartet van 28 februari uit de doeken doen. De stu denten zien de kerk als een instituut dat de individueel-religieuze behoef ten van mensen verzorgt. Wat deed Christus anders dan de mensen op vangen in hun geestelijke nood? Hij had er alle tijd voor over om de mensen desnoods in de nacht te woord te staan. Het is maar de vraag hoe de studen ten aan de afkeer daarvan komen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat hun die door het onderwijs wordt ingepompt, door hen, die momenteel in de theolo gische faculteit de dienst uitmaken. Wat doe je als dominee amders dan de mensen, die het niet meer zien, helpen met het Woord van God? En is het dan zo dat vele hardwerkende dominees hun mensen geestelijke zelf genoegzaamheid bijbrengen? Wat zijn dat voor dwaze ideeën en beschuldi gingen? Is het zo dat tegenwoordig de mensen niet op hun verplichtingen gewezen worden ten opzichte van de probleme van deze tijd? Ik wilde om een lief ding, dat er eindelijk eens een einde kwam aan al die onvrucht bare intervieus en- tv-uitzendingen. Ik heb het zo gevoeld, toen ik dit las, dat je als gewone dominee, die geen scheuring wil, die gewoon gerefor meerd wil blijven, volkomen in de kou komt te staan. Ik ben er boos en verdrietig om. Het mag dan waar zijn, zoals prof. Firet beweert, dat de theo logische faculteit van de VU sterk op de gemeente betrokken is, ik kan daarvan in dat stuk niet veel merken. Ik heb recht van spreken. Ik ben nu werkzaam in mijn achtste gemeente. Ik denk er niet meer aan om waar de zaken er zo voor staan, nog enige moeite te doen om jonge mensen te animeren om aan de VU theologie te gaan studeren. Ik kijk wel uit. Delfzijl Delfzijl Drs. H. T. v. Bochove Sterke man (slot) Verruwing (2) behelst bijvalsbetuiging met wat de heer Daalder uit Texel inzond. Eerder had deze onder 'Bezetting' om een sterke man gevraagd, o.a. omdat wfj ons hier met U.S.A. en R.S.A. (resp. Zd- Afrika)-zaken bemoeien. Het viel mij op dat de heer Daalder wel vóór wet en orde en tegen taaiverruwing is. maar dat hij blijkbaar geen aanstoot aan oorlogs- en apartheidsmisdaden neemt. In het op 5/3 geplaatste 'sterke man' is mijn signalering van dit dualisme weggevallen. Amsterdam D. Veenstra Dzn Stilzwijgend en s—5— ei izontaal. Moeraskoorts, 7. voorbij- Ier, 13. handelingen, 14. omlijs- 16. drietenige struis, 17. welaan, deel van de bijbel, 20. huisdier, namelijk (afk.), 22. titel (afk.), 23. ding met hindernissen, 26. jon- anaam, 28. kleurling, 30. rimpel, afnemend getij, 33. vestiaire, 35. 36. hevig, 38. muzieknoot, 39. voornaamw. 40. gevangenis, 41. ireend, 42. bij, 43. schaakterm, achting, 45. onzes inziens (afk.), maanstand, 48. meisjesnaam, 50. tensnaam, 51. zuinig, 55. afk. van nent, 56. oogziekte, 57. opschrift een envelop, 59. plaats in Italië, .horizon, 64. afk. van editie, 65. ïplrdekracht, 66. lof, 68. voegwoord 69. familielid, 70. plaats in Herland, 72. hoekbalkon, 74. sterk Pnd gas, 76. optelling, 77. klein »t steur. goal. 1. niet hol, 2. foefje (Ind.), ft- van luitenant, 4. talent, 5. pers. naamw. 6. vaatuig, 7. hoofddeksel, oertuig, 9. maangodin, 10. in het der wereld (afk. Lat.), 11. on- toe, 12. schrikbewind, 15. vallei, ambtskleed (meerv.), 21. Myth, "r. 24. meisjesnaam, 25. grote cir- gaande door de twee polen, 26. Helweg, 27. tasto solo (afk.), 29. 'aarde Heer (afk. Lat.), 30. ®de munt (afk.), 32. verhinde- 34. dwaling, 35. begrip, 37. ple- 40. dwaas, 44. kwelling, 45. on tmijnend, 47. meisjesnaam, 49. krkleurige herfstbloem, 51. tas, amde, 53. zie aldaar (afk.), 54. tomi, 56. sus loco (afk.), 58. sine 10 (afk.), 60. denkbeeld, 61. deel ag 1 de hals, 63. struisvogel, 66. bar, CO zaak, 71. inhoudsmaat (afk.), 72. /oord, 73. Rijkstelefoon (afk.), mid Limburg (afk.). jOSSING VAN VORIGE WEEK i,1* Iens> 5- raap, 9. hiaat, 14. 16. laan, 18. knar, 19. gitaar, aar. 22. dra, 23. es, 24. knap, 26. i tets' 29- stand. 31. kers, 32. [L. :,Ada> 35. Eris, 37. polis, 39. pi' a1, 42ros' 43, pee' 45- mat' 'de, 47. er, 48. niëllo, 50. adder, ;et 52. reek, 53. Ate, 55. eer, 56. toer, 57. emier, 60. leer, 61. as, 62. enig, 64. dn, 65. alm, 66. maté, 68. derrie, 70. slee, 72. rede, 74. taart, 75. terra, 76. reet, 77. mika. Vert. 1. leges, 2. Elis, 3. nat., 4. snak, 6. al, 7. aap, 8. paard, 10. ik, 11. anders, 12. aarts, 13. tras, 15. dans, 17. nap, 20. rata, 25. paddel, 27. teil, 28. pels, 30. nar, 31. Kreta, 32. goor, 33. mi, 35. eva, 36. ster, 37. pret, 38. spier, 40. emotie, 41. ader, 44. eek, 46. eden, 48. Neer, 49. lam, 51. de, 52. roemer, 54. eend, 56. telle, 57. ester. 58. riet, 59. Aneta, 60. last, 61. aar, 63. gram, 64. Dirk, 67. Ede, 69. Rai, 71. er, 73. Ee. Oplossingen per briefkaart zenden tot en met woensdag a.s. aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: Wee kendpuzzel. Prijswinnaars zijn: H. Nanninga, Joh. Mulderstraat 16, Groningen; mevr. C. W. M. Smeenk-Douwes, J. Wiegerslaan 10, Almelo; J. Slingerland, LJsselstraat 85, Krimpen a.d. IJssel. Vraag: Hoe kan ik hard geworden konijnenvellen weer zacht krijgen? Antwoord: Aan lang geleden geprepa reerde vellen is mogelijk niet veel meer te doen. U kunt proberen de achterkant met talkpoeder te bestrooi en en ze over de ronde kant van een stoel of trapleuning of over de rand van een aanrecht heen en weer te halen. Opnieuw prepareren is niet aan te raden. Vraag: Als rente op een boekje bijge schreven wordt en er niet afgehaald, geldt het dan toch als inkomen? Antwoord: Jazeker. Vraag: Wanneer verscheen het boekje 'In oud 's-Gravenhage', uitgegeven door het gemeentebestuur? Antwoord: Het werd in 1921-1936 met nog andere boekjes in deze serie ca deau gegeven aan hen die aan het einde van de zesde klas de lagere school verlieten. Vandaar dat het niet in de handel was en er geen jaartal op staat, want wat van het ene jaar overbleef, werd in het volgende opge maakt. Vraag: Ik heb vele plakboeken met knipsels, recensies en gegevens over schrijvers. Graag wil ik mijn lijst over letterkundige prijzen complete ren. Waar haal ik de ontbrekende gegevens vandaan? Is hierover wel eens een boek geschreven? Antwoord: Alles wat u weten wilt is tc vinden in het Letterkundig Mu seum, Juffrouw Idastraat 11, Den Haag. Vraag: Is het waar dat men heide regelmatig moet snoeien, bij gebrek aan grazende schapen? Hoe vermenig vuldig ik de struiken in mijn heide- Die nacht Waarom zijn jullie allemaal blind voor de werkelijkheid? Zoals het ont staan van de mens een achtergrond heeft, zo heeft iedere zaak, gesteld heid etc. zijn achtergrond. En de achtergrond van onze politieke toe stand is nog steeds de nacht van Schmelzer. Toen ik dit de AR dezer dagen voorhield, wees men mij er op dat de AR toen anders had gestemd dan de KVP. Ik ben geen PvdA-man, maar men is daar zeer bang voor een herhaling van die nacht en daarom zal de KVP schuld moeten bekennen. Dat willen ze niet, omdat ze niet toe willen geven dat dat ook de oorzaak is van hun eigen achteruitgang. Emmen H. Wiggen Met volledige instemming las ik 'De parabel van de watertoren' van ds. M. v. d. Bosch. Zou ik tenslotte be*- hoorde ik destijds ook tot de 'hoog eerwaarde' heren van de synode, toen de bewogen dagen van het 'ge tuigenis' passeerden daar in alle ootmoed iets aan toe mogen voegen? Ja, samen naar Gods woord luisteren! En samen bidden om 'de wijsheid die van boven komt' (Jac. 1:5-8, 3:13-18). En om onderwezen te worden in het 'Leert van mij, want ik ben zachtmoe dig en nederig van hart'. Gedachtig aan het: 'Zonder mij kunt gij niets doen'. Het is mijn overtuiging, dat ds. v. d.Bosch dit stilzwijgend ingecalcu leerd heeft of heeft willen incalcule ren. Maar waarom stilzwijgend? Namsos-Noorwegen D. van Veen tuin? Kan ik spuiten tegen het heide- haantje? Antwoord: Inderdaad moet de heide kort gehouden worden: kort maaien. Op deze manier krijgt u een gelijke en weelderig bloeiende heidemat. Maaien of knippen in het heel vroege voorjaar of in het najaar. Op verschil lende manieren kan men vermenig vuldigen; scheuren is het beste: met een mes een keep maken en de plant uiteentrekken. De wonden zo klein mogelijk maken. Niet met een spade doorsteken. Kijken of er voldoende ogen zijn, die kunnen uitlopen en de zo verkregen nieuwe planten op enige afstand uitplanten. Ze stoelen vanzelf verder. Als de heidemat er goed uit ziet, hoeft u niet te vernieuwen. Is echter het heidehaantje aan de gang geweest, dan met veel beleid tegen de wind in branden, na raadpleging van de Heidemaatschappij. Binnen twee jaar kan het er weer heel behoorlijk uitzien. U weet dat heide kalkschuw Vraag: Onze tv maakt soms veel ge ruis. Er is een hoge kraan in de buurt, waar een flat wordt gebouwd, maar 's avonds als er niet gewerkt wordt, is er óók storing. Antwoord: Aanwezigheid van hoge flats en kranen kan zeer storend zijn, ook als er niet gewerkt wordt, maar een installateur is de aangewezen man om de oorzaak van de storing op te sporen. Vraag: Mijn inkomen is zodanig dat ik verplicht verzekerd ben. Indien mijn vrouw een al of niet tijdelijke baan bij het onderwijs aanneemt, wordt dan haar inkomen bij het mij ne gerekend, zodat ik boven de loon grens uitkom? Zelf ben ik in dienst betrekking. Antwoord: Als uw loon of salaris beneden de loongrens ligt, is u ver plicht verzekerd. Het inkomen van de vrouw is niet van belang in dit op zicht. Uw vrouw is medeverzekerde behalve wanneer zij zelf verplicht ver zekerd is en u niet haar kostwinner is. Kostwinner is u altijd wanneer uw gezamenlijk inkomen het bedrag van de loongrens niet overschrijdt Is het gezamenlijk inkomen hoger, dan is u kostwinner als uw' loon meer is dan de helft van het gezamenlijke inkomen. Met zichtbare voldoening toont de befaamde jager en verkenner Averyan V. Sjerepanof de tijger die hij gevangen heeft in de wouden van het Sichota Alin-gebergte ten noorden van Wladiwostok. Slechts een beperkt aantal jagers mag een (klein) vastgesteld aantal tijgers vangen maar dan wel levend. De dieren worden namelijk van staatswege beschermd. De in Oost-Siberië gevangen tijgers worden verkocht aan dierentuinen over de gehele wereld. Van een verslaggever MIDDELBURG Middelburg heeft een volledig plan laten opstellen om van de binnenstad een domein voor voetgangers, fietsen en brom fietsen te maken. Middelburg heeft een historisch, nogal nauwe. binnenstad met beperkte parkeermogelijkheden. De stad dreigt verstikt te raken door het toenemend aantal auto's. B. en W. van Middelburg bepaalden vorig jaar al dat ambtenaren in dienst bij de gemeente beter per fiets naar hun werk konden komen. Deze champagne werd een groot succes. Het nieuwe plan, opgesteld door Stad en Landschap in Rotterdam, gaat ervan uit dat het snelverkeer helemaal uit de Middelburgs binnenstad wordt geweerd en dat er aparte fiets- en bromfietswegen worden aangelegd. Binnen twee jaar zal de eerste fase van het plan verwezenlijkt kunnen zijn. Wordt het fietsgebruix niet gestimuleerd, dan zal dit gebruik volgens het rapport voor 1985 teruggelopen zijn van 55 naar 25 procent. Het rapport is bedoeld als discussiestuk, maar Middelburg is wel vast van plan om de slag om de fiets en voor een schoner milieu de komende jaren te winnen. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan Amsterdam een voorlopige machtiging (in afwachting van financieringsmiddelen van de rijksoverheid) verleend voor onrendabele uitgaven tot een bedrag van 4.215.000 gulden. Dit bedrag is bestemd voor de verbouw van het complex van Reigersbergenstraat voor de dienst herhuisvesting (kosten ƒ2.980.000), de aanleg van een nevenriool in de Vijzelstraat (ƒ400.000), de tweede fase van de voltooiing van de sportvelden in het Amsterdamse Bos (ƒ550.000) en het treffen van tijdelijke voorzieningen aan de Zuiderkerk (ƒ285.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17