jBurgemeestersgezin zoekt een ieuw 'tehuis' voor 90 dieren 1 is is het even onveilig als in het verkeer Prof. K. van het Reve boos over benoemingseis aan TH te Delft Verhuizing van Zelhem naar Renkum heeft heel wat voeten in de aarde k jaar drieduizend doden door 'huiselijke' ongevallen Ongelukken door aardgas hijouw/kwartet ZATERDAG 10 MAART 1973 BINNENLAND T11/K13 it. or Jac Lelsz LiHEM/RENKUM Geleerden die de ark van Noach nog eens hopen te hden op de toppen van de Ararat, kunnen dat wel vergetenover een poos- komt deze de Rijn afvaren om ter hoogte van Renkum af te meren. Aan bord (we spreken uiteraard in beelden) het burgemeestersgezin Van Hol- tot Echten met levende have. Zoals de zaken nu staan 36 paarden, 50 linden, een poes, enige duiven en een schaap. vraag die burgemeester jhr. mr. g, van Holthe tot Echten zijn iw en kinderen, en velen in Ren- i, bezig houdt is: wannéér kan de 'van Noach uit Zelhem vertrek- Uli burgemeester, dio eerst in het in fjme Dodewaard (toen nog niet jot vanwege een kernenergiecentra- hOfi 'stond', daarna vele gelukkige ja- 1 in het achterhoekse Zelhem door- acht en een tijdje geleden in Ren- ■fn werd geïnstalleerd, is woningzoe- nde. En het is, wat men noemt, m{s een moeilijk geval. Want waar men z0'n veestapel, ook al zijn er Innen om die wat in te krimpen, irigens, de heer Van Holthe tot iten heeft laten weten dat hij bur- leestersambt en privé zaken duide- wil scheiden. Zijn vrouw, me- lie uw A. W. van Holthe tot Echten, erstreept dat, maar voegt er het en ander aan toe. 'Mijn man wil gemeesterij en privé-leven strikt iden. Maar met dien verstande, de burgemeesterij vóór gaat, en ekë; geldt ook voor mij. Ik de niet oemde, gratis erbij geleverde. Als iets in de gemeente is, waar ik bij et zijn, dan bén ik er, of dat nu iets ks of iets verdrietigs is.' Jenselijk contact vindt het menselijke contact erg angrijk. zij tilt er zwaarder aan i aan het representatieve. Dat re- sentatieve moet ook, natuurlijk re- ities en dat soort dingen, maar zij udt er niet van. Het menselijke 76!totact, dat wil zeggen: in het kleine, ser persoonlijke vlak, letterlijk van is tot mens kan beter functio- en naarmate een gemeente kleiner In Dodewaard kon het 't beste, 00 inwoners destijds. In Zelhem lenduizend inwoners ging het al sat moeilijker. In Renkum met zijn 35.000 inwoners zal het misschien nog wat meer problemen geven. Maar zij zal zich inspannen 'een moe- 'er voor de gemeente te zijn.' Past 'n uitdrukking wel bij haar? Ogen- hijnUjk niet. Toch is er voor geen nver theater bij. Zij kan zeer ern- g lijn. jn Ideaal is de gemeente te zien één gemeenschap. Waar je ook nt, je ziet altijd weer groepsvor- Maar het moet naar één ge- :hap. Voor mij is er in een inte eigenlijk maar een partij: intebelangen. Zoals er landelijk maar één partij zou behoren te landsbelangen.' een slingerende, hobbelende zand- j dwars door het boerenland van lem hebben we mevrouw Van Hol- tot Echten gevonden. Duizend De burgemeestersvrouw tussen twee Duitse (of Deense) doggen excuses vanwege de kamer die niet op orde is, de ruiten die ongewassen zijn, enzovoorts. De werkster werd ziek en verder liep ongeveer alles tegen wat maar tegenlopen kan. Maar de koffie komt prompt op tijd. Spontaan Een blonde, spontane vrouw ('wat zal mijn tante van 93 dat geweldig vin den, want zij leest Trouw'). Zo spon taan dat ze een moment later soms even schrikt van wat ze gezegd heeft. Geen onvertogen woord overigens; al leen maar het argeloos uiting geven aan wat om met Vondel te spreken 'op 's herten diepsten grond leit'. Met die Dolle Mina's en zo. bijvoor beeld, ziet ze het niet zo zitten. Ze vindt dat er typische mannenberoepen en typische vrouwenberoepen zijn. Er wordt in Nederland gediscrimineerd. En ook de adel is een vergeten groep. Verder geen niet alles zeg details, ?en.' 'want ik mag veel kruisingen gefokt van Engelse volbloeds en Groningers. - De bedoe ling is evenwel meer naar de Arabie ren toe te gaan, die wat kleiner zijn. Wat de honden betreft, wordt speciaal met Cocker Spaniels en Clumberer Spaniëls gefokt. Er zijn nu een 36 paarden en een 50 honden. 'We zijn al aan het minderen en het zal nog wel minder moeten worden want ik voorzie dat het met de accommodatie wel eens moeilijk kan worden.' Mevrouw Van Holthe tot Echten rijdt zelf geen paard. De kinderen wel, de burgemeester ook. Hij gaat nu dage lijks op en neer met de auto weltever staan. Zelhem-Renkum, en terug. Le vend 'tussen twee vaderlanden' om met Willem Brandt te spreken. Hoe lang dat nog duurt, is niet te zeggen. Maar optimistisch is mevrouw Van Holthe tot Echten niet Zij zoe ken ergens in de gemeente Renkum een boerderij, of een stuk grond waar zoiets gebouwd mag worden, met de nodige ruimten voor de dieren. Niet eenvoudig in Renkum ('een beeldige gemeente' vindt mevrouw Van Holthe tot Echten). Er zijn nu een paar kansjes, maar zij wil niet te vroeg juichen. Of het Renkum zelf wordt, Oosterbeek, Heelsum of een van de andere dorpen, daar is nog niets van e zeggen. Functies Voorlichtingsambtenaar H. van Krie ken van de gemeente Renkum heeft een lijstje waarop alle functies, be stuurslidmaatschappen en voorzitter schappen van burgemeester Van Hol the tot Echten staan, een kleine vijf entwintig. 'Ik snap niet hoe hij het volhoudt', zegt zijn vrouw. Hij zal nu ook wel het een en ander moeten afstoten. De heer Van Holthe tot Echten is onder meer voorzitter van de provinciale Gelderse WV en ook van de ANVV. Het toerisme heeft een fors stuk van zijn hart. Wat dat betreft zit hij aan de Veluwezoom heel goed, al biedt zijn nieuwe gemeente meer, veel meer. Er is Industrie, er woont een uiterst groot percentage bejaarden, er wordt veel gecongresseerd, ook op landelijk niveau. Op de Pietersberg is de nieuwe psalmberijming geboren: het nieuwe kerklied vloeit zogezegd van daaraf de gemeente in den lande toe. Terug, naar mevrouw Van Holthe tot Echten. 'De positie van de burgemeesters vrouw is wel enorm veranderd. Vroe ger had je als burgemeestersvrouw te maken met naaikransjes en zo. Dat geldt in zekere zin ook voor de vrouw van de dominee en van de dokter, die met een pan soep naar de minder bedeelden gingen. Gelukkig is die tijd voorbij. Het is boeiend om burge meestersvrouw te zijn. Toch ook wel eenzaam. De mensen zien meestal meer de burgemeestersvrouw dan de mens.' Mevrouw A. W. van Holthe tot Echten met enkele Lipizaners. Politiek econoom moet werken vanuit dialectisch materialisme De witte boerderij, waar gefokt wordt met paarden en honden, wordt voor namelijk door haar geleid. Twee van de drie dochters werken ook in het bedrijf. 'En dat is hard werken. Niet alleen de plezierige dingen. Ook de stallen uitmesten.' De oudste dochter, die 23 is, zit in de verpleging. 'We hebben één zoon. Hij is 13. Zegt dat hij in de politiek wil. Ik vrees voor de koers, die zijn voorkeur heeft.' Fokken De liefde voor het dier is. wat de Van Holthe tot Echiten's betreft, van huis uit meegegeven. Het geldt voor bei den. Met één paard en één hond is het begonnen. In '55, '56 of daaromtrent begon het fokken. De veestapel breid de zich regelmatig uit. Er worden nu Van een verslaggever DEN HAAG Prof. dr. K. van het Reve, hoogleraar in de Slavische taal en letterkunde aan de Leidse universiteit, heeft bij minister Van Veen zijn bezorgdheid uitgesproken over een eis die gesteld is voor de benoeming van een politiek econoom aan de TH in Delft. Voor die benoeming is als eis gesteld: 'grondige kennis van, en inzicht in het historisch en dialektisch. materialisme, werkend vanuit deze weten schappelijke beschouwingswijze'. Prof. Van Het Reve vraagt minister Van Veen wat hij in deze zaak denkt te doen. 'Van uw antwoord hangt het enigszins af of ik in de nabije toekomst zal moeten gaan uitzien naar een andere betrekking dan die ik op dit ogenblik bekleed', aldus prof. Van het Reve, die ook informeert welke garanties hij en andere collega's hebben dat niet eerlang ook aan hen de eis gesteld wordt bij hun werk uit te gaan van een bepaalde 'beschouwingswijze'. Volgens prof. Van het Reve is 'de historisch-dialektisch-materialisti- sche god immers een naijverig god, die geen anderen en zeker geen goddelozen, naast zich duldt'. Er zijn wel historische en/of dialektische materialisten in Nederland genoemd maar dan omdat men de geleerden in kwestie voor hun taak geschikt achtte ongeacht hun verknochtheid aan enige 'beschouwingswijze'. Prof. Van het Reve gelooft ook niet, dat men aan de katholieke universiteit in Nijmegen aan de taalgeleerde prof. Van Ginneken ooit gevraagd heeft om bij zijn colleges te 'werken vanuit' de verzen 1 tot en met 9 v. Genesis 11 (de torenbouw van Babel) 'De in Delft gevraagde docent echter dient krachtens die advertentie wel degelijk bij zijn onderwijs uit te gaan van kanonieke boeken zoals 'Das Kapital'. Daar komt volgens prof. Van het Reve nog iets zorgwekkends bij. 'De laatste geleerde, door christenen ter dood gebracht vanwege zijn weigering om te 'werken vanuit' de door die christenen aangehangen 'beschouwingswijze' stierf meen ik in 1619, in Frankrijk, nadat men hem voor alle zekerheid eerst de tong had uitgerukt. Dat is lang geleden. Maar de vele duizenden ee'ecrden, die door de aanhangers van het historisch en dialektisch materialisme in naam van deze 'beschouwi ïgswi i/e" zijn ter d->od gebracht stierven allemaal in Je twintigste eeuw', aldjs be.s\m prof. Van het Reve z;jn brief aan minister Van Veen. Prof. dr. K. van het Reve >or Cisca Dresselhuys 'B telei flSTERDAM Per jaar komen er in het verkeer ruim drieduizend lensen om het leven. Steeds weer worden er daarom acties gehou- n, die ervoor moeten zorgen, dat dit enorme getal (iets) terug bracht wordt. Dat lukt nog niet erg, maar er wordt in ieder geval el aandacht besteed aan het veiliger maken van het verkeer. Per ,e far komen er in en om huis, bij allerlei 'huiselijke' ongevallen ook Zor? geveer drieduizend mensen om het leven. Dat is een getal, dat a°g. ïinig mensen kennen en dat daardoor ook geen grootscheepse acties gevolg heeft. Toch is het op het ogenblik zo, dat het in huis bijna t zo onveilig is als daarbuiten, te oordelen naar de dodencijfers. gewonden, die in huis vallen wor- in Nederland niet geregistreerd, r dat het er heel wat zijn, staat vast. Volgens opgaven uit de renigde Staten lig het aantal ver dingen in huis opgelopen, 150 al zo hoog als het aantal doden-in- is. Daarbij gaat het om letsels ardoor men in ieder geval de dag het ongeval nog niet in staat is om normale werk te doen. Kleine wondingen als een snee in de vin- of een brandblaar, zijn hierbij inbegrepen. nderen Nederland bestaan eigenlijk alleen cijfers over de ongevallen, die deren tot vijftien jaar krijgen, ter- z'j gewoon thuis zijn. Dr. B. J. den Berg heeft in haar studie van ongevallensituatie in Nederland. efend op grond van onderzoekin- 'n Amsterdam en Twente dat in c uf,v.an de iaren vijftig jaar- s achtduizend kinderen in zieken en werden opgenomen, als gevolg e®n ongeluk in de huiselijke Ongeveer 2500 hiervan zouden idp Tongeval blijvend letsel over- pen- Inmiddels zijn er ruim tien F verlopen; het is niet bekend hoe F cijfers nu liggen. komt het dat de woning, die door lipp K96"' toch nog aIt>jd als een verSu', ®"ien wordt- in feite schrikkelijk onveilig is, veel onveiliger bijvoorbeeld dan een fa briek of een bedrijf? Veroudering Mevrouw drs. I. Bouxnan, bij het Veiligneidsiiisutuut m Amsterdam speciaal belast met de veiligheid in de pnvé-sieer, zegt hierover: 'Die gioie stijging van het aantal dodelijke onge vallen in huis, is in eerste instantie toe te schrijven aan de veroudering van de Nederlandse bevolking. Uit de statistieken ^Ujfct namelijk, aat oude ren (boven dc zeventig) en kinderen (beneden de vijf) het grootste deel uitmaken van die drieduizend doden. Verder is die onveiligheid alleen maar toe te schrijven aan menselijk handelen en falen, waarmee ik bedoel, dat het bijna allemaal ongelukken zijn, die voorkomen hadden kunnen worden. Neen nu bijvoorbeeld al die valpartijen die in huis voorkomen. (Van de dodelijke ongelukken in huis is zeventig pet. het gevolg van een val). Dat vallen is te wijten aan té glad geboende vloeren (de Nederland se vrouw vindt het nog altijd een brevet van onvermogen wanneer haar vloeren niet glimmen als een spiegel), aan her en der verspreid liggende kleedjes, die wegglijden of waarover men struikelt en aan het verrichten van werkzaamheden op ondeugdelijke trapjes of op wiebelende krukjes. Behalve die enorme hoeveelheid dode lijke valpartijen in een huis, gebeu ren er veel ongelukken door vuur (brand en dergelijke), vergiftiging gevaarlijke trapjes (door gas of andere giftige dampen) of door verstikking (voornamelijk kinderen in tuigjes of in wiegjes). Kortweg kun je zeggen, dat bijna alle ongelukken in huis gebeuren omdat men wordt afgeleid van het werk, waaraan men bezig is of omdat men, in zijn ijver iets snel te willen doen, de beste manier om het te doen vergeet', aldus mevrouw Bouman. Meer mannen Opvallend is het, dat uit de statistie ken blijkt, dat er in huis tot het zestigste jaar meer mannen omko men dan vrouwen, hoewel de vrouwen toch veel en veel meer tijd in hun woning doorbrengen. Mevrouw Bouman: 'Het is eigenlijk niet goed te verklaren hoe dat komt. Nu is er op dit gebied, zoals trouwens op het hele gebied van de ongelukken in huis, nog nooit een onderzoek verricht, zodat het geen wonder is, dat we het niet kunnen verklaren. Ik veronderstel persoonlijk, dat man nen vaker bij een dodelijk ongeval in de woning betrokken raken, omdat ze gevaarlijker karweitjes opknappen dan de vrouwen. Mannen gaan meest al om met de elektrische apparatuur, verrichten allerlei reparaties, die ei genlijk door vaklui gedaan zouden moeten worden en bovendien hebben veel meer mannen dan vrouwen een hobby, die gepaard gaat met het ge bruik van apparaten als boren en andere elektrische machines. En die man die thuis met een gammele boor een stopcontact moet maken is op zijn werk omringd met allerlei veiligheids voorschriften, die op straffe van flin ke boetes nageleefd moeten worden. Op zijn werk hoéft de man niet met een ondeugdelijke boor of met een gammel keukentrapje te werken. Daar mag hij alleen goedgekeurd materiaal gebruiken'. Balkons Over het vallen in huis, zegt me vrouw Bouman verder: 'Kinderen val len werkelijk ontzettend veel, dat houd je niet voor mogelijk. In de moderne flatbouw wordt vaak ook niet genoeg rekening gehouden met kinderen. Neem nu de balkons, waar van de spijlen vaak te ver uit elkaar staan of het zeer onveilige spiegelglas, waarvan allerlei tussendeuren en wan den in flats gemaakt zijn. Wanneer een kind door zo'n glasruit valt, kan hij lelijke verwondingen oplopen door de scherpe puntjes van het glas. Kinderen vallen niet alleen wel eens van een balkon omdat de spijlen te ver uit elkaar geplaatst zijn maar ook doordat er een klein, betonnen op stapje net voor de balustrade gemaakt is, waardoor zij zich gemakkelijk over de leuning heen kunnen werken. In de woningbouw wordt echt nog niet Het Veiligheidsinstituut in Am sterdam zal binnenkort een spe ciale actie wijden aan de onge vallen d oor het gebruik van aardgas. Dit soort ongelukken neemt op het ogenblik namelijk sterk toe. Op zichzelf is aardgas niet ver giftig, dat betekent dus, dat er minder verglftlgingsgevallen door aardgas zelf voorkomen. Maar in ruimten, waar zich bij voorbeeld een aardgas-geyser bevindt, is de zuurstof enorm snel opgebruikt, doordat dan aardgas veel feller brandt dan het vroegere stadsgas. Vandaar dat cr tegenwoordig herhaaldelijk ongevallen gebeu ren in keukens en douchecellen, waar mensen bedwelmd worden bij het wassen van hun haar of het verschonen. Zij ventileren niet voldoende en merken niet dat de voorraad zuurstof in zo'n ruimte zeer snel minder wordt. Zo sterft men aan zuurstofge brek. genoeg gelet op de veiligheid. Trou wens: we wonen eigenlijk helemaal verkeerd. Eigenlijk zouden in de flat gebouwen alleen oudere mensen of mensen met wat grotere kinderen moeten wonen en in eengezinshuizen met tuintjes gezinnen met kleine kin deren. Want het gebrek aan speel ruimte in een flat, kan ook weer oorzaak zijn van ongevallen binnens huis. Er wordt dan in een te kleine ruimte gestoeid en daar komen weer ongelukken van' Wanneer er nagegaan wordt, wéér in huis de meeste ongelukken gebeuren, dan blijkt dat in de keuken en de huiskamer te zijn (de vrouw is vaker betrokken bij ongelukken in de keu ken en de man bij ongevallen in de kamer). In de keuken zijn het voorna melijk valpartijen, brandjes (vlam in de pan) veel snijden en uitglijden op een gladde of vettige vltT, die doden en gewonden tot gevolg hebben. In de kamer zijn het ook weer \-aIpartijen, maar ook allerlei elektrische karweit jes, die slachtoffers opleveren. Verschuivingen Overigens verschuift de aard van de ongelukken door de jaren heen wel iets. Dat heeft, zoals zoveel dingen, met een verhoogde welvaart te ma ken. Zo komen er nu veel minder dan vroeger verbrandingen voor, omdat er veel meer centraal verwarmde huizen zijn en er ook bijna geen grote was sen meer gekookt worden in de keu ken. Ook valpartijen op gladde vloe ren zouden redelijkerwijs moeten af nemen met het steeds meer verdwij nen van het gladde zeil en het ver schijnen van vaste vloerbedekkingen. Dat dit nog niet zo is, komt. omdat veel mensen op die. op zichzelf veili ge vaste vloerbedekking, weer kleed jes gaan leggen, die dan omkrullen aan de kanten. Maar al met al is over de ongelukken in huis te zeggen, dat ze grotendeels met een klein beetje nadenken voor komen hadden kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13