Groenevelt: niet naar kille maatschappij als in de VS Werklozen vinden moeilijker werk IJfllll I Lozen afval van Akzo 'waterdicht' A jeweldige TOYOTA DEALER-SHOW Elburg en Doornspijk niet eens over naam Vrouw redt twee kinderen Actie tegen weggooien van gebruikte olie - I I Personalia 400 gulden in prijs verjaagd! nu 6.999.- brengt je weer bij! t(OUV/KVARTET ZATERDAG 10 MAART 197 BINNENLAND/KUNST T9/K.11 oor Jan Brokken I Zij. RIEBERGEN Toen wij Arie dJlj roenevelt tijdens de middag- aaltijd in liet actiecentrum in riebergen 0111 een vraaggesprek vroeg bij wat korze- 'moet dat nu?' Na een beves- end antwoord stemde hij toe, en kwartiertje dan'. e voorzitter van de industrie- >nd NW moet op het ogenblik ile interviews weggeven wat jor hem, gezien zijn kritische tlatingen in het hieróder afge likte vraaggesprek over de Ne- .erlandse dagbladpers een moei- jjke opgave moet zijn. tijdens het ruim een uur [rend vraaggesprek dat in een van kille vergaderruimtes van het tiecentrum plaats vond, 'ging oenvelt er helemaal in' zoals dat in cbondstertmen heet. In een idèlijk analyse legde hij uit arom niet de vakbonden maar de irkgevers de polarisatie naar een ogtepunt hebben gevoerd. het afsluiten van het Ccntraal- ;oord had niemand verwacht dat paar maanden later een massaal ïidsconfllct zou losbreken. Kunt u ar een verklaring voor geven? oenevelt: Op zichzelf vinden wij Centraal Akkkoord een goede ik. De inflatie kan er mee worden itreden, de werkgelegenheid kan ilig gesteld en de koopkracht van gulden kan gestabiliseerd worden, het afsluiten van het Centraal koord was de bereidheid bij onze ■nsen om tot acties over te gaan !t groot. Dat is anders geworden m aan het begin van dit jaar bleek de prijzen verschrikkelijk de pan waren gevlogen. mensen werden kwaad, ze voelden h belazerd. Toen hebben wij ons gevraagd: hoe doen wij het nu in 3? En vervolgens hebben wij de vage passage over de wmensnivellering in het Centraal koord uitgewerkt. Onze uitleg was volgende: de hogere inkomens oeten een offer brengen aan de gere inkomens. Toen kwam de ederlandse centrale voor hoger Msoneel ons vertellen dat dit niet in iet Centraal Akkoord stond. Het ïurtje werd nog eens extra angewakkerd door mensen als van wen en Bakkenist. De ondernemers igerden over deze zaak te praten, j hebben daarop gezegd; wanneer it niet goedschiks kan dan maar vaadschiks. 1 toen werd cr gezegd dat de ibonden politiek bedreven. oenevelt: Dat schrijven de kranten lerdaad, kijk, de werkgevers zeggen de strijd om een rechtvaardige :omensverdeling een politieke ijd is en dus in het parlement et worden behandeld, maar de litieke partijen zeggen dat we deze ijd maar in de bedrijven moeten tvechten. Het zijn natuurlijk de rkgevers zelf die politiek bedrijven polariseren. Bij Philips wordt met vakbonden onderhandeld en met hoger personeel overleg gepleegd, n polariseer je tussen twee groepen trknemers. Deze politiek begint ichte vruchten voor de werkgevers te werpen. Veel mensen doen nu of i met onzindelijke zaken bezig zijn, wijl het om een stuk ".'aardigheid gaat. Deze staking is gevolg van de houding van de rkgevers, Wanneer ir. Prins irecteur FME) verklaart dat er rlog is tussen de vakbonden en de ïrkgevers moet hij wel weten dat j de mensen niet afschrikt maar tart. VNO (Vereniging van Nederlandse idernemers) zegt dat er geen andere komenspolitiek komt. Dan •lariseer je de boel. Maar aan deze pecten schenkt de vaderlandse igbladpers geen aandacht. De pers i oet zich eens goed realiseren, dat bij n arbeidsconflikt niet een maar e partijen betrokken zijn. bent ontevreden over de wijze arop de dagbladpers deze klngsactics gevolgd heeft? 'oenevelt: Ik heb nog geen krant "schrijven over het feit dat us 1 drijven en werkgevers politiek kijven, dat de werkgevers koste 1 het kost de inkomenspolitiek nen willen houden. «ft u een verklaring voor dit falen? - Nevelt: Omdat de Nederlandse 001 Supers voor het merendeel in ^aden is van rechtse concerns en n aantal kranten de vakbeweging at en zich verlaagt tot schelden, t vu lar wij zijn kennelijk in staat tegen erd» stroom van de rechtse pers in te eien. Onze mensen weten dat ze Rijwt staken voor een groot materieel Van eerlijke verdeling welvaart dreigt niet veel terecht te komen Arie Groenevelt in het actiecentrum te Driebergen. doel maar voor de goede zaak van een rechtvaarsige Inkomensverdeling. Het zinnetje dat alleen een massa arbeiders op de been is te brengen als het om de centen gaat kan dus geschrapt worden?' Groenevelt: Inderdaad, er is een kentering van denken bij de 'mensen aan de gang. Vroeger konden acties over principes alleen slagen wanneer deze principes in centen waren uktgedrukt. Door de betere scholing willen de mensen nu een strijd voeren voor een aantal principes zonder dat dat direct in geld is uitgedrukt. Zij vragen zich af, waarom een kleuterleidster onderbe taald en een professor overbetaald moet worden. Een kleuterleidster is veel belangrijker dan een professor. Zij staat aan het begin van een stuk vorming, terwijl een professor alleen de kantjes wat moet bijschaven. Dit historische moment ijl de vakbeweging wordt vaak Van onze correspondent TER APEL Omstreeks half vier gistermiddag wist mevrouw W. K. Willems-Haak (30) uit Ter Apel met enkele andere mensen twee vierjarige jongetjes uit een vijver te halen bij het plantsoen. André Bauruit en Herman Stanneveld waren daar van de kleuterschool via de begraafplaats gekomen. Er lag een bootje aan de kant. waarop de knaapjes zich 'inscheepten'. Het vaartuig raakte van de kant en dreef het water op. De jongetjes werden bang en sprongen kort na elkaar uit de boot in de vijver. Mevrouw Willems, die op een afstand wat eenden voerde kwam toerennen en sprong te water. Zij wist Herman op de kant te krijgen. De andere jongen was inmiddels gezonken. Op aanwijzing van mensen aan de kant dook ze op een plaats in het water, waar luchtbellen boven kwamen en bracht ook André op hot droge. Deze was buiten kennis geraakt, maar met mond-op-mond beademing lukte het de ademhaling weer op gang te brengen. Hoewel het jongetje gisteravond in het ziekenhuis nog buiten kennis was, gaven artsen wel hoop op herstel. Van onze correspondent ARNHEM In de Over-Betuwe zijn garagehouders een aktie begonnen tegen het weggooien van afvalolie in de natuur. 'Wie er mee omgaat hoeft geen vervuiler te zijn' laten de garages door middel van raambiljetten weten aan de zelfdoorsmeerders en olleverversers in hun omgeving. Ze hebben daarom speciale vaten laten aanrukken waarin voortaan olieresten kunnen worden weggegooid. ,l; tiï I - r< 1 It Hi h? - 'V. g v r li;1 i' 'v' toegeschreven aan de voorzitter van de industriebond NVV, Arie Groenevelt. Groenevelt: Het congres van de industriebond heeft twee jaar geleden een resolutie aangenomen waarin al deze dingen stonden, niemand heeft er zich toen druk over gemaakt. Het was maar een stukje papier, deze acties zijn er echter het resu.taat van en natuurlijk van een jaar lang proces binnen de vakbeweging. Niemand kan zeggen dat deze zaken hem overvallen hebben. Nu is ccn rechtvaardiger inkomensverdeling aan de beurt. Wanneer deze actie afgelopen zal zijn wat komt cr dan aan dc orde? Heeft U een zekere fasering in de uitvoer van de resolutie aangebracht? Groenevelt: Wanneer de ondernemers niet zo onzindelijk hadden geredeneerd, zo van 'pakken wat er te pakken valt' dan was de inkomensnivellering nu wellicht niet centraal komen te staan, maar b.v. de democratie binnen de bedrijven. Als er een bepaalde stroomversnelling is, zetten we de boot niet aan de kant maar duiken de stroom in. Kunnen de vakbonden zelf die stroom versnellen? Groenevelt: Dat geloof ik niet, wij reageren op bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen, er moet een voedingsbodem zijn. Toch suggereert dc heer Prins b.v. dat op het ogenblik dc strijd over de macht in dc onderneming wordt uitgevochten, wat denkt U daarvan? Groenevelt: Lariekoek Is het wel zo verstandig om niet een paar grote bedrijven plat tc leggen maar overal verspreid korte acties te organiseren? Vreest U niet dat de werkgevers het op deze manier heel lang kunnen volhouden? Groenevelt: Deze vraag kan ik pas beantwoorden wanneer de hele zaak achter de rug is, als positief punt van deze strategie noem ik dat een groot aantal werkgevers geconfronteerd wordt met de uitspraken die in hun eigen club over de inkomensverdeling gedaan zijn. Bovendien worden er zoveel mogelijk bedrijven en werknemers bij betrokken. Wanneer we slechts vijf bedrijven volledig plat hadden gelegd dan had een aantal werkgevers zich kapot gelachen omdat juist de concurrent getroffen werd. Een negatieve kant is wellicht dat de druk op de individuele werkgever onvoldoende is. Voorziet u een langdurig conflict? Groenevelt: Wij hebben heel veel haast, niemand is gediend bij een langdurig arbeidsconflikt. Wij vinden deze stakingen een harde noodzaak, wanneer de werkgevers echter een redelijk overleg willen, houden wij direct op. Confessionelen cn progressieven zijn op het ogenblik aan het proberen een kabinet te vormen. Er moeten consessies gedaan worden. Hoe staat de vakbeweging tegenover een progressief-confessioneel kabinet? Zal dc arbeidsonrust verminderen, zoals zo vaak gesuggereerd wordt? Groenevelt: Joop den Uyl krijgt zeker geen blanco volmacht van de vakbeweging. Als er omwille van de politieke vrede concessies gedaan moeten worden zullen wij de partijen herinneren aan de beloften die in de verkiezingsprogramma's gedaan zijn. Als er daarentegen een kabinet komt dat een stukje realiseert van de verlangens van de vakbeweging dan zie ik geen aanleiding bij onze mensen om acties te gaan voeren. Als Jaap Boersma weer met de beloften van een betere inkomenspolitiek het kabinet binnentreedt en hij komt deze belofte weer niet na, dan komen er opnieuw moeilijkheden. Wij zijn tenslotte net als een redersvereniging die een nieuw kabinet vraagt aan de belangen van de scheepvaart te denken. Bij ons zijn het de belangen van de werknemers die voorop staan. U blijft werken aan een rechtvaardige inkomenspolitiek? Groenevelt: In 1945 zei iedereen: wij moeten nu da armoede en over een paar jaar de welvaart verdelen, de sociale verzekering is het énige goeie wat er sinds 1945 is gebeurd. Des te vérder we van 1945 af komen des te meer mensen neemt afstand van de ideeën van die tijd. Van de eerlijke verdeling van de welvaart dreigt niet veel terecht te komen. Nu staan we voor de keus: of iedereen voor zich en God voor ons allen, of een evenwichtige solidaire maatschappij. Wanneer we dat laatste niet krijgen, komen we terecht in een kille maatschappij als die van de Ver. Staten waar niemand zijn buurman een cent gunt. Wij strijden voor een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Het is een illusie te menen dat wij onder een progressief kabinet anders zouden gaan denken, een illusie die nog uil de tijd van Drees stamt. Van onze redacteur wetenschappen VEENDAM Akzo Zout Chemie is van plan twee nogal hardnek kige afvalprodukten van zijn be drijven in Delfzijl, in de omge ving van Veendam in de grond te stoppen. En omdat dat een activi teit is die tegenwoordig onher roepelijk vragen oproept, legde bedrijfsdirecteur mr. H. Moolen- burgh gisteren uit wat er precies aan de hand is. De opnergplaats is van een soort dat de zout-mensen uitstekend bekend is: een holle ruimte, aan alle kanten omgeven door minstens enkele honderden meters massief steenzout. Zulke holen zijn (vroeger door de Koninklijke Zout) al meer dan vijftig jaar gemaakt in de dikke zoutlagen onder het oosten en noorden van het land. Men boort een gat tot diep in het zout, pompt er water in en krijgt water met opgelost zout weer boven. Op dc plaats van het weggespoelde zout blijft een hol over Akzo wil nu met dezelfde techniek een speciaal hol maken, van een wal andere vorm dan voor de zoutwinning gebruikelijk is, daar de pekel uit pompen en er dan zijn vaste afvalstoffen weer in pompen, met pekel tot een brij verwerkt. (De vaste stof alleen zou de smalle 'stortkoker' gemakkelijke kunnen verstoppen). De grote vraag is natuurlijk of die afvalstoffen daar netjes blijven zitten en wat ze daar doen. Akzo is er van overtuigd dat het mengsel inderdaad op zijn plaats blijft en daar niets doet. ïn het buitenland is al uitgebreide ervaring met deze methode opgedaan. Voor de zekerheid zal toch eerst uitvoerig gemeten worden of de gevormde holte wel stevig genoeg is. Dat het mengsel daar beneden niet chemisch gaat reageren, is in het laboratorium vastgesteld. Mr. Moolenburgh: 'Je kunt met deze methode niet zomaar schema proefboring Europees Parlement In de veertien man sterke Nederlandse delegatie naar het Europese parlement, die dinsdag zal worden benoemd, hebben drie nieuwe leden zitting: drs. J. P. Pronk en mejuffrouw N. G. Baren- dregt, beiden PvdA-Tweede Kamerlid, en drs. D. Eisma, Eerste Kamerlid voor D'66. Op grond van de jongste verkiezingsuitslag wordt het aantal so cialisten in de delegatie verhoogd van vier tot vijf en er was één plaats open door het aftreden van het ka merlid dr. ir. A. P. Oele, die burge meester van Delft geworden is. De KVP-afvaardiging zal één man minder zijn, voorlopig zal drs. H. A. C. M. Notenboom géén deel van de delega tie uitmaken, maar na 17 september 1974 zal hij de plaats innemen van F. G. van der Gun die tot die datum lid blijft. De plaats van de CHU-afgevaar- digde mr. C A. Bos, die niet in de Kamer herkozen is, wordt waarschijn lijk ingenomen door dr. J. H. Krui- singa. Drs. Eisma komt in de plaats van het Tweede Kamerlid drs. M. B. Engwirda, die evenmin herkozen werd. Tot leden van de delegatie zullen worden herbenoemd ir H. Vre- deling, mr M. van der Stoel, J. B. Broeksz (allen PvdA), mr. J. A. Mom- mersteeg, mr. T Brouwer en dr. W. J. Schuijt (allen KVP), mr. C. Berkhou wer en ir J. Baas (beiden VVD) en drs J. de Koning (ARP). 'Garantie' Cijfers voor vrouwen ongunstig Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit de cijfers van liet ministerie van sociale zaken over de werkloosheid kan de conclusie worden getrokken, dat de werkzoekenden langer staan ingeschreven hij de arbeidsbureaus. De oorzaak hiervan is, dat door de ongunstige conjunctuur de kans kleiner is geworden om in het arbeidsproces te worden opgenomen. In vergelijking met januari is de werkloosheid in februari met duizend gestegen, wanneer men in het cijfer de invloed van het seizoen opneemt. In werkelijkheid waren eind februari 113.750 mannen en 21.150 vrouwen werkloos. Dit betekende bij de mannen een daling met 1.130 en bij de vrouwen een daling met 390 ten opzichte van januari. Wanneer men dc werkloosheidscijfers vergelijkt met vorig jaar februari valt het op, dat de delen van het land buiten de randstad en vooral het Noorden van het land er beter aan toe zijn. Hieruit blijkt de gunstige invloed van de werkgelegenheidsprogramma's, waarin de regering miljoenen heeft gestoken. Zeer ongunstig zijn dc cijfers, vergeleken met vorig jaar, van de werkloosheid onder de vrouwen. Noteerde men in februari 1972 een arbeidsreserve aan vrouwen van 16.300, in februari van dit jaar was dit aantal opgelopen tot 21.600. Bij de mannei daalde de arbeidsreserve in een jaar met tweehonderd. Bij het handels- en kantoorpersoneel daalde de werkloosheid onder mannen en vrouwen in een maand met negenhonderd. (ADVERTENTIE) 1 nu 50.000 TOYOTA'S in ons land. Wij vieren dit heuglijke feit met een feestelijke show bij alle TOYOTA-dealers op donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 maart. TOYOTA maakt met een blik op de toekomst automobielen in tientallen modellen en uitvoeringen voor de automobilist van vandaag. TOYOTAIOOO Tot ziens bij één van onze 185 dealers. LOUWIVIAM S. PARQUi Importeur voor Nederland: Veursestraatweg 280 - Leldschendam - tel.(01761) 6911 AUTOM.BEDR. OLDENHUIS Munsterweg 1, Winsum Gr. Tel. 05951-1668 AUTO.M.BEDR. II BAKKER Urkerweg 1, Urk Tel. 05277-1583 AUTOBEDR. VAN DER ZEE VAN GEEST Rijksstraatweg 247, Hellevoetsluis Tel. 01883-2177 DUNANTGARAGE Dunantstraat 22-40, Rotterdam. Tel. 010-254770 AUTOBEDR. SELLES Kamperzccdijk 87-89, Genemuiden Tel. 05204-385/402 AUTOBEDR. KRUIS Badhoevelaan 13, Badhoevedorp Tel. 02968-2308 AUTOM.BEDR A. NUSSELDER Stationsstraat 35, Apeldoorn Tel. 05760-12020 Eén boorgat kan dienen om een aantal holten boven elkaar te vullen. Akzo schat dat zo 70.000 ton afval per gat kan worden opgeborgen. afval verwerken. Je moet precies weten wat het is, en je moet weten dat het onder de ter plaatse heersende omstandigheden (65 graden, 300 atmosfeer) niet met elkaar of met het zout reageert. Dat moet voor elke stof apart bekeken worden'. De kans dat het afval ooit met grondwater in aanraking komt, is geologisch uitgesloten. 'Dat garande ren we voor tien miljoen jaar'. De zoutkoepel waar het afval in zit is aan alle kanten omgeven door een water dichte gipsachtige laaga En zelfs als de hele formatie door een aardbeving gespleten zou worden, komt er nog niets uit: onder de hoge druk diep in de grond 'smelt' het zout weer aanelkaar. Groningse toehoorders bleven kritisch gestemd. 'U weet heel erg zeker dat dit kan', zei iemand, 'maar welke garantie hebben we dat uw verhaal meer waar is dan dat van de NAM- ingenieurs die ons twaalf jaar geleden verzekerden dat de bodem niet zou zakken door de gaswinning?' 'Het gaat hier maar om een heel klein stukje bodem', zei Akzo's mij. ingenieur H. Last. 'en dat kennen we heel erg goed.' Het doorgaan van de Akzo-plannen hangt nog af van de vergunning die krachtens de mijnwet voor deze experimentele boring moet worden verleend. Officieel was dat niet nodig geweest, zei mr. Moolenburgh, er is (nog) geen wet die iets bepaalt over wat er met het overgebleven gat gebeurt na zoutwinning. Maar we vonden dat alle betrokken instantdes moesten kunnen meepraten en meedenken. Maar liever Elspijk of Doornburg? Van een onzer verslaggevers NUNSPEET De naam die de nieuwe gemeente moet krijgen als Elburg en Doornspijk samengaan, blijft een heet hangijzer. Dat bleek gisteren toen de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer in het naburige Nunspeet een open bare hoorzitting hield. Elburg wil dat de nieuwe gemeente El burg zal heten en Doornspijk vindt dat het Doornspijk moet zijn. Een groot deel van de hoorzitting was aan de naamgeving gewijd. Aanvankelijk had de minister toegezegd dat het Doornspijk zou worden, daaraan werd gisteren herinnerd, evenals aan het feit dat reeds in de achtste eeuw van 'Thornspic' gesproken werd en aan de situatie dat Elburg in dc middeleeuwen een deel van Doornspijk was. In de 'wandelgangen' (dus niet officieel aan het adres van de kamerleden) kon men voorts beluisteren dat Doornspijk niet alleen de oudste rechten heeft, maar ook het grootst is en bovendien financieel het gezondst. Onder invloed van ondermeer enkele duizenden handtekeningen zou de minister 'om'gegaan zijn en er in het betreffende wetsontwerp tenslotte toch 'Elburg' van gemaakt hebben. De Elburgers beklemtoonden krachtig dat Elburg sinds eeuwen een belangrijk middelpunt op de Noordwest-Veluwè is en het levendigste stadje tussen Harderwijk en Zwolle zal blijven. De opmerkingen van Doornspijkers, dat de twee gemeenteraden in een gezamenlijke vergadering in meerderheid voor Doornspijk stemden, maar later in afzonderlijke vergaderingen op dat punt uiteen gingen, werden door de Elburgers weggewuifd. Een kamerlid vroeg ten einde raad of niet een tussenoplossing mogelijk was; bijvoorbeeld: Elspijk. Doornburg of iets dergelijks. De opheffing van de gemeente Elburg en Doornspijk en de vorming van een nieuwe gemeente vormt het sluitstuk van de her indeling van de Noordwest-Veluwe. Van verschillende kanten werd de kamerleden gevraagd met spoed aan de onzekerheden een einde te maken. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11