Plaatselijke televisie kost consument geld en is zeer problematisch I r mam Ondernemingsraad in moeilijk parket Bij stakingen groter 'verrassingselement' Weigeraars student af 3 Man onder vrachtwagen Knip dit briefje uiten plak't op uw deurknop. Zilveren jubileum koningin Juliana: nationale feestdag Arrestaties en ontslagen in Suriname NVVhoger beroep in zaak Hoogovens gerechtvaardigd 'w: gekookte aardappels zijn best lekker maar neem nou eens voor de afwisseling Twee mannen verdacht van sigarettendiefstal Jan de Jong en Leo Ester: voor en tegen afschaffen IROUW/KWARTET VRIJDAG 9 MAART 1973 BINNENLAND T3/K5 Kamerleden spuien tal van bezwaren Van een onzer redacteuren DEN HAAG Minister Engels is bereid de gemeenten Goirle, Zoetermeer, Melick en Herkenboscb, Drontcn, Deventer en Amsterdam (Bijlmermeer) de investeringskosten voor plaatselijke televisie uitzendingen te vergoeden. Verder kunnen deze gemeenten de programmakosten voor de uitzendin gen per kabel gedurende het eerste half jaar geheel en gedurende het tweede half jaar voor de helft I terugkrijgen. I Na een jaar experimenteren moeten de gemeenten zelf de kosten betalen, die door deskundigen van Philips be groot zijn op 350.000 per jaar. De I vraag is: hoe is dit alles op te bren- raf gen? De eerste reaktie van de heer M. W. Schakel (ARP) op de plannen van de minister was: 'Als ik raadslid was van zo'n gemeente zou ik me tien keer n i bedenken voor ik voor de kabeltelevi sie stemde, gezien de grote financiële jeili zorgen, die je op je hals haalt.' en Als het rijk over een jaar niets meer voor de experimenten betaalt, moeten de gemeenten uit eigen budget bijpas sen, of de genieters van de plaatselij- idn ke programma's moeten zelf betalen, ogei Minister Engels is van mening, dat dit laatste de oplossing is. ita wiji bij iet Spn oldi Honderd gulden Het grote experiment is dan vooral of de ontvangers van de uitzendingen bereid zijn naast de luister- en kijk- bijdrage en naast de vergoeding, die ze voor de kabel moeten betalen, ook nog bereid zijn naar schatting hon derd gulden per jaar neer te leggen voor 3,5 uur plaatselijke televisie. Het enthousiasme moet dan wel erg groot zijn. Maar dat is niet te verwachten, gezien de professionele opzet van de programma's van de landelijke om roepverenigingen, waaraan de kijkers nrrjgewend zijn. [Veel kritiek JA In de Kamercommissies ontmoette mi nister Engels van alle kanten kritiek, toen hij zijn plannen uiteenzette. De Kamerleden waren er in de eerste plaats niet gerust op, of de invloed van het bedrijfsleven op de program- j.- ma's wel voldoende geweerd zou wor- I' den. Ook kan de legger van de kabel ,eT (de exploitant) altijd de knop om- ePiC draaien, wanneer hem een bepaalde uitzending niet aanstaat. ;r(B Een ander punt van kritiek in de ifi- Kamercommissies was, dat de experi- menton slechts beperkt blijven tot jpj, uitzendingen op plaatselijk niveau en Ht d3t "iets wordt ondernomen met het systeem van Bordewijk, dat neerkomt op regionale uitzendingen via de ether èn via de kabel. De heer J. J. Voogd, de voorzitter van de commis- e v sic voor de kabeltelevisie, noemde de waarde van de experimenten, zoals minister Engels zich die voorstelt ge ring, gezien de vele technische moge- ïuiz lijkheden, die er bestaan. De kabels, bi die nu in de grond liggen hebben ling beperkte kapciteit. De experimenten wol hebben alleen maar zin om de waarde is i van de plaatselijke televisie als com- neefmunicatiemiddel na te gaan. Maar ervaringen, met het oog op de grote problemen worden niet opgedaan. Mi nister Engels deelde de Kamercom missies mee, dat de proefuitzendingen wetenschappelijk worden begeleid. Enkele proefgemeenten zouden al con- 1 dc KAAMSDONKVEER De 38-jarige ■ongehuwde C. M. van Dongen uit t "aainsdonk is gistermiddag in Raams- oonkveer door een achteruitrijdende vrachtwagen overreden en gedood tact hebben opgenomen met universi teiten. De belangrijkste voorwaarde voor proefuitzendingen is, dat geen reclame mag worden vertoond. Elke gratis en goedkope medewerking van het bedrijfsleven is verboden. De on derwerpen mogen alleen betrekking hebben op gemeente of wijk. Het belangrijkste doel voor de lokale om roep moet volgens de minister zijn: versterking van de plaatselijke demo cratie, verbetering van de communica tie en behartiging van de plaatselijke belangen. Onafhankelijk Een representatieve culturele instel ling zal verantwoordelijk zijn voor de programma's. Minister Engels verze kerde ons, dat de gemeenten er na drukkelijk op gewezen zal worden, dat de programmastichtingen geheel onaf hankelijk moeten zijn. De heren Scha kel en Voogd ston den sceptisch tegen- nover deze onafhankelijkheid. Op na tionaal niveau zijn we tegen een alge mene omroep, reageerde de heer Schakel. Maar wat wij nationaal afwij zen, gebeurt nu op plaatselijk niveau. Het Kamerlid vervolgde: Bij de ge meenten begint de liberale omroepvic- torie. Als het om de landelijke om roep gaat hebben we een gezond wan trouwen tegenover de nationale over heid en leggen we de verantwoorde lijkheid bij de maatschappelijke groe peringen (omroepverenigingen). Maar nu moeten we ineens vertrouwen heb ben in de plaatselijke overheid. Volgens het plan van minister Engels krijgen de representatieve culturele stichtingen van de gemeenteraad haar fiat om de programma's te verzorgen. Een belangrijke zorg voor de pro grammamakers is, dat ze in de ogen van de meerderheid van de raad ac ceptabel blijven. De heer Schakel voorziet dan ook, dat de gemeentelij ke uitzendingen volop een oorzaak worden van gemeentelijk partijpoli tiek getwist. Hij geeft minister Engels het voordeel van de twijfel. Er komt weinig goed van of het moet zijn voor degenen, die het tegenwoordig om roepbestel met wortel en tak willen uitroeien. Voor de heer Voogd was het een vraag of er plaatselijk wel een cultu rele instelling te vinden is, die werke lijk representatief is. Iedereen wil er natuurlijk in zitten. Er ontstaat een organisatie, waar weinig uit kan ko men of die programma's gaat bieden, die weinig van betekenis zijn. De heer Voogd denkt in dit verband aan plaatselijke Trosjes of Avrootjes. Toezicht Er is alle reden te vrezen, dat de gemeentelijke uitzendingen teveel overheidsuitzendingen worden. Minis ter Engels denkt er over het toezicht op de programma's op te dragen aan personen ter plaatse, die hij hiervoor M. W. Schakel: tien keer bedenken Drs. J. J. Voogd: waarde gering opdracht geeft. Minister Engels twij felt nog of hij een 'handlanger' in de gemeenten zal aanwijzen of de burge meester is weer voorzitter van de gemeenteraad, die toestemming gaf aan de programmamakers. Door deze constructie blijft de invloed van de overheid op de programma's groot. ADVERTENTIE Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs en wetenschap pen) zal alle hem ten dienste staande middelen gebruiken om' zoveel mogelijk de verhoogde collegegelden in te vorderen. De minister liet zich niet over sanc ties uit, maar die invordering zou kunnen door wetswijziging of door een civiele vordering in te stellen. ier\ Dit werd gisteren gekend na de 1 besprekingen die vertegenwoordigers van besturen van universiteiten en nir| hogescholen gisteren op het vott, ministerie met de minister hadden, del De minister liet voorts weten dat hij snel een technische herziening van de collegegeldwet tot stand wil brengen om de mazen in de wet te dichten, maar dat hij geen vrijheid heeft om oeq ook dc inhoudelijke wijzigingen te bespoedigen of voor te bereiden. Overigens zal na 30 maart iemand, die heeft geweigerd het collegegeld te exf betalen geen student meer zijn en 'islf verstoken dienen te zijn van onderwijsvoorzieningen. De colleges van bestuur en dc besturen van faculteiten en afdelingen zullen itil )rler"0 een taak hebben. Of, en zo ja, hoe die wordt uitgevoerd is nog niet bekend. Wel is meegedeeld dat er Plaatselijke verschillen zijn in de administraties en daarmee in de mogelijkheden alsnog collegegeld van zwait studerenden' te innen. De minister liet er geen twijfel over bestaan na 30 maart deze categorie te willen aanpakken. De faculteiten en afdelingen hebben zich te gedragen overeenkomstig het feit dat wie geen ustudent js ook geen onderwijs mag j genieten. De heer Van Veen zag voorts een mogelijkheid degenen die i "u door de mazen glippen, daarvoor l:"og volgend jaar te pakken te nemen. Ais u 's ochtends de voordeur achter u dichttrekt, staat u nog open voor nieuwe indrukken. Nieuwe suggesties. Zoals deze: er is een nieuwe sigaret met een uiterst laag teer- en nicotinegehalte. Roxy Dual Filter. Probeer die 'ns. Misschien is-ie net zo lekker als uw eigen merk. Misschien wel lekkerder. Je moet er alleen even aan wennen. Pakweg'n week. Eén luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Roxy Dual Filter Nicotine-arm. Nu ook In Menthol. DEN HAAG Woensdag 5 september zal ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana een nationale feestdag zijn. Op 4 september de dag waarop de Koningin in 1948 haar regering aanvaardde wordt 's avonds in het RAI-congrescentrum ui Amsterdam een nationale viering gehouden, die in zijn geheel door de NOS-televisie wordt uitgezonden. Deze viering wordt door de koninklijke familie bijgewoond. Op deze avond wordt de première gegeven van de vertoning van de door Jan van Hillo in opdracht van de NOS vervaardigde documentaire film 'Juliana, koningin der Nederlanden 1948-1973'. Na afloop hiervan wordt een programma uitgezonden, dat een gevarieerd karakter zal dragen en dat zal worden gepresenteerd door Mies Bouwman. De feestavond zal worden bijgewoond door 2500 a 3000 ménsen uit alle provincies, aldus de rijksvoorlichtingsdienst. Op de nationale feestdag zullen op vele plaatsen in het land feestelijkheden worden gehouden. De Koningin heeft erin toegestemd op die dag de feestelijkheden in één plaats of streek bij te wonen. Tijdens de feestavond op 4 september zal zij zelf het lot trekken. Dat bepaalt waar zij op 5 september heen zal gaan. De feestelijkheden in het land op 5 september worden door plaatselijke autoriteiten en organisaties voorbereid. Het nationaal comité (adres Nassauplein 41 Den Haag telefoon 070160788) vervult hierbij een coördinerende functie. Het comité werkt hiertoe samen met de commissarissen der Koningin. PARAMARIBO (ANP). In Paramaribo zijn gisteren weer twee mensen aangehouden op verdenking van verstoring van de openbare orde en van opruiing. Het zijn de ambtenaren Guno Hoen (die na verhoor door de politie op vrije voeten werd gesteld) en Anton van Vliet, die deel uitmaakt van het presidium van de Surinaamse Socialistische Unie. Voorts werden gisteren vijf personen uit de gevangenis ontslagen, die vorige week woensdag waren gearresteerd op verdenking van het uitoefenen van terreur, en opruiing in woord, geschrift en daad. Het zijn de ingenieurs Van Romondt en Caldeira. de leraar Bongers, de student Hirashing en het bestuurslid van de avkbond CLO Derby. Het parket van de procureur-generaal heeft meegedeeld dat de vrijlating van deze vijf niet inhoudt, dat tegen hen geen vervolging zal worden ingesteld. Van een verslaggever UTRECHT Het NVV meent dat hoger beroep tegen de uitspraak van de Haarlemse rechter inzake het conflict bij Hoogovens gerechtvaardigd is. In 'De Vakbeweging', het officiële blad van het NVV wordt gesproken van de vrij willekeurige aandoende redeneringen in de overwegingen die tot het vonnis leidden. 'Met name het te berde brengen van beginselen van ongeschreven recht, vertoont in dit geval enige overeenkomst met het opsteken van een natte vinger bij draaiende wind', aldus het blad. Het blad betreurt het dat Hoogovens de verleiding niet heeft kunnen weerstaan een beroep te doen op de 'rechterlijke roulette', terwille van de kans op een makkelijke overwinning ie niets oplost. /ADVERTENT IE J ADVERTENTIE DE KUYPER EXPORT' KLINKKLARE JONGE JENEVER met KWALITEITS CERTIFICAAT DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER Dat leuke kleine zusje van de gewone friet is 'n smaakvol aksentje op uw tafel! Shoestring is in 'n wip goudbruin en blijft langer knapperig. Haal voor alle zekerheid snel Shoestring in huis - je kunt't lekker lang in de ijskast bewaren! Shoestring is een diepvriesprodukt van in 't zakje met de rode ruit bel 02503-7241 voor informaties Druk in metaal wordt verzwaard Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De stakingsacties zijn gisteren verscherpt. Alle stakingen waaraan het actiecentrum in Driebergen zijn fiat geeft, zullen voor onbeperkte duur zijn en kunnen bij verrassing beëin digd worden. De vakbonden zullen bet verrassingselement ver groten. Zo staan vandaag acties in het Water weggebied op het programma. Bij welke bedrijven deze zich zullen af pelen is onbekend. In de textielin dustrie zullen volgende week stakin gen voor onbeperkte duur uitbreken. 'Wij zijn de druk in de metaalindus trie duidelijk aan het verzwaren', zegt de heer Wamsteker van de Industrie bond NVV. Gisteren legden 8.000 werknemers in de metaal het werk neer. De belang rijkste staking vond plaats bij de Schelde-werf in Vlissingen (3.600 werknemers). Ruim 50 procent van de beambten en een hoger percentage in de andere sectoren (van 50 tot 90 procent) van het bedrijf legden het werk voor onbepaalde duur neer. In Culemborg ging Gispen in staking (250 werknemers). De directie heeft het personeel in een circulaire meege deeld. dat de economische toestand van de meubelensector niet rooskleu rig is en dat Gispen niet sterk staat. Ook in het actiecentrum werd kritiek vernomen op de keus van Gispen. De actieleiding heeft immers besloten geen stakingen in economisch zwakke bedrijven te ondernemen. De DRU in Ulft (1.300 werknemers) ging gisteren plat, evenals de SKF in Veenendaal. Werkspoor Stork Utrecht, afdeling gieterij. COQ - Utrecht en de Machinefabriek Breda Het actiecentrum zal geen prikacties meer uitschrijven. De iaatste was gis teravond bij DAF in Eindhoven. De nachtploeg (400 man) legde het werk voor een uur neer. Uit het actiecentrum in Driebergen hebben de voorzitters van de drie industriebonden. Arie Groenevelt. Piet Brussel en Cor van Dijk. de actievoerders in de regio sterkte toe gewenst bij hun strijd. 'Een strijd die ons nog lang bij zal blijven als de eerste aanzet om fundamenteel iets te veranderen in de inkomensverdeling.' aldus de verklaring van de drie voor zitters. 'Wij zullen niet langer accep teren dat de groepen van de hogere inkomens bij iedere loonronde met hun inkomen nog verder weglopen van de laagstbetaalden.' TERNEUZEN De politie in Terneuzen heeft twee mannen gearresteerd die waarschijnlijk betrokken zijn geweest bij de diefstal van vier miljoen sigaretten afkomstig uit de lading van de Panamese kustvaarder Mjuchi uit het veilinggebouw in Terneuzen. De arrestatie van de twee, de 44-jarige R. W. uil Heikamp en de 34-jarige J. F. W. uit Terneuzen, vond plaats nadat bij W. een auto werd aangetroffen die in december vorig jaar in Amsterdam gestolen was. W. is voor een verhoor naar Gouda gebracht in verband met een daar gepleegde sigaretten diefstal waarbij voor circa 65.000 gulden werd buitgemaakt. liet weer Lente-achtii Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In liet actiecentrum in Driebergen hebben de discussies over de inkomensverdeling plaats gemaakt voor een ander onderwerp: de positie van de ondernemingsraden. De moeilijkheden bij DAF en de meningsverschillen bij Hoogovens deden menig vak bondsbestuurder opmerken 'dat de gekozen onder nemingsraadsleden ons maar voor de voeten lopen' en 'het hoog tijd wordt dat we de ondernemingsraden afbran den.' De handelwijze van dé vertegenwoordigers van de in dustriebond NVV in de onder nemingsraad van DAF werd als 'inpakkerij door dc direc tie' en 'een dolksteek in onze rug' gezien. Hoewel de verontwaardiging alle drie de industriebonden betrof, oordelen het NVV en het NKV tóch iets feller over de positie van de onderne mingsraden dan het CNV. In het actiecentrum in Drieber gen zei Jan de Jong (bondsse- cretaris van de industriebond NW, actief in het bedrijven- werk en vooral bij de VMF en Hoogovens) dat het hoog tijd wordt dat de positie van de ondernemingsraad herzien wordt. De Jong is vooral bekend ge worden als stakingsleider bij de Hoogovens. De onderne mingsraad heeft in dit bedrijf geprobeerd de vakbonden en de directie weer aan één tafel te brengen. 'Het is domweg onjuist dat de ondernemings raad plaats moet nemen tus sen de beide partijen in een conflict. Het is geen neutraal college. In de ondernemings raad zitten immers behalve de directie de gekozen leden, die op een vakbondslijst zijn uit gekomen. In een conflict moe ten zij ónze zijde kiezen.' Dat dit lang niet altijd ge beurt en de moeilijkheden bij DAF en Hoogovens bewij zen het komt volgens Jan de Jong door een verkeerde uitleg van de taakomschrij ving van de ondernemings raad. Dt ondernemingsraad dient volgens de wet een be drijf in zijn totaliteit. Verkeerde kant Voor de directies betekent dit volgens Jairde Jong. dat er zo veel mogelijk geproduceerd moet worden tegen zo min mogelijk offers. Zij hebben de gekozen leden van de onderne mingsraad ingepeperd dat het bedrijfsbelang voorop staat. "Daardoor laten veel onderne mingsraden zich meer door economische dan door sociale motieven leiden', meent Jan de Jong. Hij constateert dan ook, dat het met de ondernemingsra den de verkeerde kant is opge gaan. 'De ondernemingsraad is natuurlijk een onwezenlijk in stituut. Dc directie zit ook in zo'n raad en hanteert de voor zittershamer. Dat kan niet, het tafelkleed moet doorge knipt worden.' Met deze uit drukking bedoelt de heer De Jong, dat de ondernemings raad doormidden moet worden gedeeld. 'Er moet een perso- neelsraad komen die gekozen is en kan terugvallen op de achterban. Aan de óndere kant van de tafel moet de directie zetelen.' Leo Ester, tweede voorzitter van de industriebond CNV. wil echter niet zover gaan. Hij zet uiteen waarom hij de on dernemingsraad in zijn huidi ge vorm niet a priori de nek om wil draaien. Nu de vak bonden steeds meer in de be drijven gaan werken en zoals nu actie gaan voe ren, raker, de ondernemingsra den in een conflictsituatie. Ondernemingsraadsleden zijn vakbondsmensen, meestal de beste kaderleden waarover de vakbond beschikt. In een on dernemingsraad gekozen, moe ten zij het belang van de héle onderneming in het oog hou den. Bij een conflictsituatie zoals nu stellen de ondernemings raadsleden zichzelf dan de vraag: 'Ben ik nu primair vak bondslid of ondernemings- raadslid'. Voor Leo Ester is het antwoord duidelijk: de on dernemingsraadsleden moeten voor het éérste, voor de vakbonden, kiezen. 'Als je een andere keuze maakt wordt je kapot gemaakt door je achterban. De vak bondsleden zien het onderne mingsraadslid toch als een ka derlid. Wanneer de onderne mingsraadsleden een ander standpun* innemen, zien de vakbonden dat als een dolk stoot in de rug.' Veel ellende zou volgens Ester voorkomen kunnen worden wanneer èn ondernemingsra den èn vakbonden in het be drijf zich tot hun taak zouden beperken. 'De ondernemings raden mogen natuurlijk niet een uitspraak doen over het Leo den Ester: niet afbran- huidige CAO-conflict. Dat be hoort tot de competentie van de vakbonden.' Hoewel de heer Ester de discussie niet wil doorspekken met voorbeel den. noemt hij DAT', waar de ondernemingsraad het nodig achtte er bij de werknemers op aan te dringen de acties op te schorten. Op deze manier worden de ondernemingsraads leden voor de massa natuur lijk 'besmette figuren'. Deze slechte voorbeelden ver hinderen Ester niet te zeggen 'dat we de ondernemingsraden zeker niet moeten afbranden.' In de eerste plaats laten lang niet alle ondernemingsraadsle den zich inpakken door de directie. 'Natuurlijk vindt een aantal mensen het prachtig naast meneer Van Doorne of meneer Zijlstra te mogen zit ten. Maar dat is een kwestie van niveau en karakter. On dernemingsraadsleden daaren tegen die voortdurend contact houden met de achterban we ten dat ze vakbondsmensen zijn.' In de tweede plaats hebben dc ondernemingsraden een eigen taak in het bedrijf. De vak bonden moeten in dc eerste plaats voor hun leden zorgen, de ondernemingsraad voor de onderneming in zijn totaliteit. 'Daarom zullen de onderne mingsraadsleden de harmonie moeten zoeken, datgene wat mensen in een bedrijf bindt. Maar een harmoniemodel wil niet zeggen en dat wordt op het ogenblik vaak vergeten dat zich geen conflicten kunnen voordoen En in een dergelijke situatie moeten de ondernemingsraadsleden we ten welke hun plaats is: die van kaderlid van de vakbon den.' Voor Ester kan de on dernemingsraad dan een nutti ge functie vervullen. Er ligt een belangrijk hogedrukgebied in de buurt van Nederland. Op de weerkaart van gistermiddag vier uur peilen wij het centrum vlak ten noorden ran Le Havre. Een schip rapporteerde een luchtdruk van 1038.3 millibar. Sindsdien zal de piek van de hogedrukbult wel lager zijn geworden Overal gingen de barome ters gistermiddag namelijk in daling in Engeland, Ierland en Frankrijk. Dat lijkt verontrustend maar is het niet Het betekent dat er voorbereid selen worden getroffen voor een war mere. zuidwestelijke tot zuidelijke cir culate' tijdens hei iceekend aan de westelijke llank van het maximum. Gunstig in deze is bijvoorbeeld ook, dal de luchtdruk op het weerschip Kilo ten westen van Biscaje, die lang boven 10.30 millibar is geweest, nu is teruggelopen tot 1014 6 1015 millibar. Vóór de zon de lente in huis brengt met middagtemperaturen van 12 tot 15 graden, plaatselijk misschien nog wel een graadje hoger, passeert eerst de as van hogedruk met veranderlijke wind, wat lichte vorst in de nacht en mistvorming. Radiosondepeilingen toonden aan dat de wind gisteren tot op grote hooa'c boven ons land nog noordelijk was, tussen 5 en 16 kilome ter hoogte met een snelheid variërend van 40 tot 100 kilometer per uur. De sterke regens in Noord-Afrika (ja nuari 149 mm plaatselijk in Algerije, 131 mm in Tunesië) zijn in februari sterk afgenomen. Casa Blanca meldde over februari 24 mm (december 84), Marrakesh ló mm (december 35). Las Palmas op de Canarische Eilanden ving juist wat meer regen: 21 mm tegen 0 mm <n januari. In Marokko is het alweer bijna tro pisch: het h-uststation Agadir op 30 graden N B. r-ijtporteerde donderdag middag 29 graden Celsius bij een zwakke westenwind aan de zuidzijde van een in ontwikkeling verkerende storing met altocumulus en vrij uitge breide cirruetewolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5