AR: gunstiger verdeelsleutel Bommen richten in Londen ravage aan BOOT Eén dode en 115 gewonden in tweede 'Belfast' Reserves over kabel-tv Lege klassen door lager kindertal Het Kwartet In deze krant Zonnig Makarios uit ambt gezet ORGELS-PIANO'S In Rotterdam jaarlijks 80 onderwijzers minder nodig een dag lengte voor! jr politiek, kunst en sport. op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Cowamt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 9 MAART 1973 53ste jaargang no. 33 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur I Extra zetel voor CHU Van onze parlementsredactie DEN HAAG De confessionele fracties in de Tweede Kamer heb ben formateur Burger gisteravond laten weten aan de vorming van een kabinet-Den Uyl te kunnen meewerken, wanneer aan een aan tal voorwaarden zal worden voldaan. Zo stelde de anti-revolutionaire fractie zich gisteren unaniem op het standpunt, dat formateur Burger de verdeelsleutel voor de samenstelling van het kabinet zou moeten wijzigen: in plaats van tien progressieve kandidaat-ministers en zes :onfessionele, zou het negen tegen zeven moeten worden. De CHU zou jovendien één ministerspost toegewezen moeten krijgen. Tenslotte zouden de confessionele fracties inspraak moeten krijgen in het regeringsprogram. De KVP-fractie schijnt een iets milder standpunt te hebben ingenomen. Een andere vraag is of de confessionele fracties een kabinet-Den Uyl zullen gedogen, wanneer dat zonder de medewerking van deze fracties tot stand is gekomen. In de antirevolutionaire fractie waren tot nu toe alleen mr. Aantjes. thans Fractievoorzitter en minister Boersma van mening dat een kabinet niet op voorhand kan worden afgewezen als program en samenstelling ervan nog niet bekend zijn. Het aantal 'gedogers' zou gisteren echter zijn toegenomen tot ongeveer de helft van het aantal fractieleden. De antirevolutionaire fractie betrachtte gisteren na afloop van haar beraad de grooste geheimzinnigheid. Wel werd bekend, dat minister Boersma en prof. De Gaay Fortman (ft'nnenland itvinder vuilniszak dreigt., ver suicide Kerk Nieuwe reformatorische kerkgeschiedenis Sport Üruijff als filmheld ten schrijn ons ladio cn tv ilrtps. feuilleton lecept Commentaar lichtbij en verder 'op op de plaat kunst tinei Fimllicberlchtcn lenrs 11 13 er niet op zullen terugkomen dat zij 'in principe' zitting willen nemen in een kabinet-Den Uyl. Fractievoorzitter Aantjes had na afloop van het fractieberaad een gzsprek met zijn collega Andriessen van de KVP. Deze laatste had daarna een langdurig onderhoud met mr. Burger. De formateur had dit gesprek, waarin de KVP-fractie 'eindelijk' eens van haar visie blijk zou geven al eerder deze week verwacht. Gisteravond laat werd bekend dat de formateur na zijn gesprek met de KVP- fractieleider, de nieuwe AR-fractielei- der mr. W. Arntjes hoeft uitgenodigd voor een onderhoud. De heer Aantjes wordt niet eerder dan zoaterdagoch- tend verwacht, omdat hij vandaag een conferentie zal bijwonen, die zijn par tij in Utrecht houdt over de toekom stige christcn-democratische samenwer king. Wat betreft de deelneming van de demissionaire premier Biesheuvel als minister van buitenlandse zaken aan een kabinet-Den Uyl: het bericht in deze krant van gisteren dat de heer Burger hem dinsdag een dergelijke post zou hebben aangeboden, berust op een misverstand. Het aanbod van de formateur aan mr. Biesheuvel moet in al dan niet bedekte vorm zijn gedaan tijdens een eerste onderhoud enkele weken geleden toen de formateur bij het begin van zijn werkzaamheden een beleefdheidsbezoek aan de minister president bracht. In die tijd ging mr. Burger er nog van uit, dat aan de ARP één van de winnaars van de verkiezingen bij deze formatie een voorkeursbehandeling moest worden geboden. De formateur is daar destijds van teruggekomen onder invloed van kandidaat-premier Den Uyl. die meende dat een regeringssamenwerking van progressie ven en anti-re:*-lutionai ren niet in overeenstemming iton worden gebracht met de uitspraken van het PvdA-congres. Bovendien hebben bij die gelegenheid de christen democratische fracties niet onafhankelijk van elkaar willen opereren. Dinsdag zou de heer Burger tijdens zijn onderhoud met mr. Biesheuvel spijtig hebben opgemerkt, dat een progressief kabinet, waarin de demissionaire minister-president als minister van buitenlandse zaken zou optreden, niet meer denkbaar zou zijn. Mededelingen hierover zijn door mensen uit de top van de ARP verkeerd begrepen. Zogezegd Door de toenemende belangstel ling bij de Nederlandse onderne mers om hun bedrijven van de land te doen en te verkopen aan buitenlandse geïnteresseerden worden de Nederlandse arbeiders n wezen gastarbeiders in eigen land. Drs. J. H D- van der Kirast. Droog cn vrij zonnig weer met in de ochtend hier en daar mist. Maximum-temperaturen van 8 tot 13 graden Celsius. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. JO MORGEN EN OVERMORGEN: f droog, zonnig en vooral overdag temperaturen boven normaal. M Morgen zon op: 07.06, onder: 18.35; maan op: 08.59, onder: 01.03. 'Politie-fanclub NICOSIA (AP) Het besluit van de synode van de Grieksorthodoxe kerk op Cyprus, president Makarios uit het ambt van aartsbisschop te ontzetten, zal de broze toestand op het eiland verergeren. Er dreigde al een burgeroorlog als gevolg van de botsing tussen Makarios en gewapende troepen van zijn grootste politieke rivaal, generaal George Grivas. De drie bisschoppen, die samen de synode vormen, hebben bepaald, dat de maatregel zal ingaan over 30 dagen, gerekend vanaf 8 maart om Makarios gelegenheid te geven, tegen de uitspraak in beroep te gaan. Deze had geweigerd voor de synode te verschijnen om zich te verdedigen. Makarios had in een brief laten weten. de synodevergadering ongrondwettig te vinden. Volgens de synode schond Makarios 'de kerkelijke wet door als president wereldlijk gezag uit te oefenen en als aartsbisschop aan te blijven. Generaal Grivas, die voor alles aansluiting van Cyprus bij Griekenland wenst, heeft de leden van de synode achter zich. Volgens Makarios wil de generaal chaos stichten, die moet leiden tot het uiteenvallen van de staat en omverwerping van het gezag. f ADVERTENTIE) Grote keuze bij Foto rechts: Londense brandweer lieden blussen brandende auto's die vlam hebben gevat bij de explosie bij het ministerie van landbouw. In Kamercommissies Foto onder: Een blik door versplinterde ruiten op de Lon dense Old Bailey (op de achter grond rechts), nadat een bom zijn verwoestingen had aan gericht. Door de explosie werd de voorgevel van de oorspronke lijke Old Bailey vernield en een café aan de overkant van de straat beschadigd. De twee ontploffingen richtten grote schade aan de Old Bailey de gerechtsgebouwen het ministerie van landbouw en andere gebouwen rond het Lagerhuis. De politie kon tijdig de explosieven onschadelijk maken in auto's, die waren geparkeerd bij het hoofdkwartier van Scotland Yard en in Dean Stanley Street, Westminster. De politie heeft het sterke vermoeden dat het Ierse republikeinse leger uit Noord-Ierland ver antwoordelijk is voor de aanslagen. In de provincie werd gisteren een referendum over de toekomst van het gebiedsdeel gehouden. De politie zou een tiental arrestaties hebben verricht onder de passagiers van vliegtuigen, die op het punt stonden naar Ierland en Noord-Ierland te vertrekken. Er waren ook loze bommeldingen voor Windsor Castle, het kantoor van The Times, de beurs, de nationale galerij en een regeringsgebouw in Whitehall. De waarschuwingen waren gegeven dor een man met een Iers accent. De ontploffing bij de Old Bailey was de ernstigste. Daar raakten zeker 100 mensen gewond, doordat een vol café ook getroffen werd. Bij de tweed^ explosie raakten naar schatting 15 mensen gewond. Zij gebeurde juist buiten het complex regeringsgebouwen van Whitehall, waar premier Heath woont. Eén van de gewonden, een man van in de zestig, overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Scotland Yard De terreur-dag in Londen begon 's morgens met een telefonische tip dat er een met explosieven geladen auto stond geparkeerd voor het glasrijke nieuwe hoofdkwartier van Scotland Yard. De bom zou om 3 uur 's middags afgaan. Later kwamen er tips dat er ook dergelijke auto-bommen stonden bij de Old Bailey en in de smalle straat tussen het ministerie van landbouw en het recruteringscentrum van het leger. In beide gevallen had de politie slechts tien minuten tijd om de omgeving te evacueren. Het nieuwe gebouw van de Old Bailey- was pas een half jaar in gebruik. Toen politie en brandweer arriveerden, strompelden bebloede juristen met witte pruiken, functionarissen van het gerechtshof en journalisten naar buiten. De meeste verwondingen werden veroorzaakt door rondvliegend glas. Het niet-medisch personeel van de Londense ziekenhuizen, dat al geruime tijd in staking is, is onmiddellijk na de ontploffingen aan het werk gegaan in de ziekenhuizen waar de gewonden worden behandeld. Voorbereid Toen de dreun van de bomexplosie door het parlementsgebouw weergalmde, werd de zitting van het Lagerhuis geschorst. De minister van binnenlandse zaken, Robert Carr, had juist verklaard dat de Londense politic voorbereid was op terreur acties in verband met het referendum in Ulster. Er waren extra I' zo, kwam jij je fanclub tegen BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse wethouder van onderwijs, drs J. G. van der Ploeg, heeft staatssecretaris Schelfhout voorge steld per 31 juli a.s. het aantal in Rotterdam werkzame leer krachten bij het kleuter- en basisonderwijs 'te bevriezen'. De wethouder voert als argument aan dat het teruglopen van de geboorte- en bevolkingscijfers in Rotterdam ertoe leidt, dat het tota le aantal leerlingen bij openbaar en bijzonder onderwijs jaarlijks met ongeveer 80 klassen vermin dert. Als gevolg daarvan zijn ieder jaar 80 leerkrachten minder nodig. Wethouder Van der Ploeg lanceer de zijn voorstel op een vergade ring van de afdeling Rotterdam van de .Algemene Bond van On- ikrwijzend Personeel. Volgens Van dei Ploeg kan het 'overcompleet' van onderwijzers en kleuterleid sters uitstekend dienen om in Rot terdam en begin te maken met de integratie van kleuter- en basison derwijs. Ook zou de wethouder de 'overtollige' onderwijzers en kleu terleidsters willen inzetten bij -het onderwijs op scholen waar nog grote klassen (40 leerlingen) be staan, om daar de leerlingenschaal terug te brengen. Hij meent dat het verstandiger is leerkrachten op zinnige wijze voor hun eigenlijke taak in te zetten in plaats van naar een situatie toe te groeien. waarin 'overcomplete' leerkrachten een beroep zouden moeten doen op werkloosheids- en bijstandsuitkeringen ook al zouden die niet drukken op de onderwijs begroting. Volgens de Rotterdamse wethouder kan zijn voorstel ook in andere grolt steden worden toegepast. veiligheidsmaatregelen getroffen en zo was in het kader van de verscherpte controle de zware bom voor Scotland Yard ontdekt, aldus Carr. De politie had na de vondst van die eerste bom een waarschuwing gegeven dat er in het centrum van Londen mogelijk bommen in geparkeerde auto's waren geplaatst - een beproefde methode van de IRA. Na de schorsing sprak Carr zijn 'afschuw en ontzetting' uit over de explosies. Hij vroeg de Lontlenaren samenscholingen te voorkomen. 'Als er meer ontploffingen komen dan kan dat tot catastrofes leiden'. Op vragen van Lagerhuisleden moest Carr bekennen geen bewijzen te hebben voor de identiteit van de daders. Premier Heath moest zijn besprekingen met de nieuwe Ierse premier. Liam Cosgrave uitstellen om zijn ministers te consulteren en zich op de hoogte te stellen van de omvang van de schade. Tweede actie Eén van de toeschouwers van de ravage bij de Old Bailey riep uit: 'God helpe hen in Belfast, als dit het is wat daar voortdurend gebeurt'. Als de bom-explosies inderdaad het werk zijn van de IRA, is het hun tweede 'operatie' op het Britse vasteland. Vorig jaar kwamen zeven mensen om het leven bij een bomaanslag op legerbarakken bij de Engelse plaats Aldershot Dat was een vergelding voor de 'bloedige zondag' in Ulster. Ondanks de strengste veiligheidsmaatregelen, die ooit in Noord-Ierland waren getroffen, explodeerden ook in Belfast en Voor vervolg zie pagina 9, kolom 4. Van onze redactie LONDEN, BELFAST (Reuter, UPI, AP) Stedelijke guerrilla's hebben gisteren zeker vier met explosieven gevulde auto's geparkeerd in het centrum van Londen. Twee ervan explodeerden, waar door één man stierf en 115 mensen gewond raakten. Er werden vele vernielingen aangericht. DEN HAAG De plannen van minister Engels om aan zes ge meenten een vergunning te ver lenen voor plaatselijke televisie uitzendingen per kabel zijn zeer gereserveerd ontvangen. eden van de Kamercommissies voor CRM, Verkeer en waterstaat en voor de kabeltelevisie vonden de opzet van de experimenten te beperkt om ze waardevol te noemen. Aan de andere kant estaa* het grote bezwaar, dat de gemeenten wanneer na een jaar van experimenteren geen rijkssubsidie meer wordt verleend, voor grote financiële problemen komen te staan. Ook waren de Kamerleden beducht, dat het bedrijfsleven en de techniek toch weer vat zouden krijgen op de programma's, die moeten worden verzorgd door onafhankelijke representatieve en culturele stichtingen. Een andere zorg was, dat de stichtingen te afhankelijk zouden zijn van de plaatselijke overheid. Men zou, om niet verzeild te raken in plaatselijke politieke strubbelingen, slechts kleurloze en weinigzeggende programma's kunnen leveren. De gemeenten die mogen experimenteren zijn: Goirle, Zoetermeer. Melick en Herkenbosch. Dronten, Deventer en Amsterdam (Bijlmermeer). Zie ook pagina 5. Vrouwen en kinderen vluchten weg uit bezet Wounded Knee WOUNDED KNEE (Reuter. Ufl) Ongeveer vijftig indiaanse vrouwen en kinderen hebben het dorpje Wounded Knee verlaten, nadat de besprekingen tussen de indiaanse bezetters en de Amerikaanse regering zijn afgebroken. De achter gebleven indianen zeggen 'bereid te zijn te sterven'. De politie ziet de situatie somber in. De Amerikaanse autoriteiten hebben de indiaanse bezetters een ultimatum gesteld, dat de afgelopen nacht afliep. Naar schatting 110 tot 250 indianen hebben zich verschanst in het kleine prairie-dorpje. Zij hebben loopgraven aangelegd en barricades opgericht. De wigwam, waarin de besprekingen werden gevoerd met de Amerikaanse regering, is afgebroken. Gisteren werd er af en toe door beide partijen op elkaar geschoten. Bezettingsleider Russel Means heeft verklaard dat zijn mannen na het verstrijken van het ultimatum van minuut tot minuut zullen leven. 'Of wij sterven of niet, wij zullen winnen.' Aan de andere kant van de stellingen stond een federale functionaris te kijken naar de twee nieuw aangekomen pantserwagens en zei: 'Zij kunnen 95 km per uur en zijn moeilijk tot stilstand te brengen.' Zie ook pagina 9. RITA 'Ik doe er niets aan. Ik maak alleen indruk op mijn vriend jes, die straks langskomen.' h Nu u door de NIEUWE LEIDSE COURANT 's morgens vroeg al alles kunt weten, Uwat voor u het weten waard is. 1 i fm 4- V°n het plaatselijk, L l> y t landelijk en wereldgebeuren. 1 In kerk en maatschappij, Kritisch begeleid. Kort en bondig. Naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is bon noteer als nieuwe abonnee en gezien mag worden Naam: ^resPlaats: gen postzegel is niet nodig Betaalt per: maand; kwartaal a|, op de enye|oppe lchriif): De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart NIEUWE LEIDSE COURANT ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door An Antwoordnummer 267 Leiden Naam: Adres: Plaats.- Ik ontvang als beloning het aangekruiste VT* T J mapje postpapier met enveloppen; MlCUWC LeiOSe LOUrailt pletine schaaltje O handige paraatmap met Uw eigen ochtendblad voor Leiden (flessen-onderzetter); briefpapier en pen «n omgeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1