Werknemer wordt in igen land gastarbeider EEG-ministers: valuta niet laten zweven Middenstandsbank koestert goede verwachtingen van bedrijfsgroei in 1973 r)oor verkoop Nederlandse tedrijven naar buitenland V 'ïfonsumptie nam 1972 «let 2% toe Noch winst noch verlies dit jaar ed. fondsen in New York stel orde op zaken -net Gratificatie NMB in cijfers Bankpresident VS: geen omriddellüke iroportbeVtingen DOW JONES INDEX Wall Street gemakkelijk OL'W/KAYARTET VRIJDAG 9 MAART 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/K19 hu" in één onzer verslaggevers •>rtb TRECHT Door de toenemende belangstelling bij de Nederlandse ;por jdernemers om hun bedrijven van de hand te doen en te verkopen tal I buitenlandse geïnteresseerden worden de Nederlandse werkne- 11 sp ïers in wezen gastarbeiders in eigen land. Buitenlandse directies, e geneigd zijn weinig begrip op te brengen voor de vele niet-zake- :e aspecten waarmee men bij het zaken doen in Nederland te PST aken krijgt, beslissen straks over hun lot. drs. J. H. D. van der Kwast, -j gemeen directeur van de Kon. Ned. Drs. J. H. D. van der Kwast, alg. directeur Kon. Ned. Jaarbeurs. arbeurs, tijdens een —bijeenkomst aan de vooravond de Voorjaarsbeurs 1973, de 100ste lka^anifestatie in de reeks van door de haai Kon. Ned. Jaarbeurs georganiseerde voor- en najaarsbeurzen. Hij wees erop, dat het meestal niet moeilijk is om wanneer het werken in ons ondernemingsklimaat door welke oorzaak dan ook onaantrekkelijker wordt gemaakt, de industriële activiteit naar België of Duitsland te verplaatsen en hier dochterondernemingen te sluiten of in te krimpen. Verontrustend SN HAAG De Nederlandse bevol- heeft vorig jaar 2,1 procent meer die: consumeerd dan in 1971. Voor hun Hal stedingen hebben de Nederlanders iter 12 procent meer uitgegeven in 1971, wat dus voor 10 procent toe te schrijven aan prijsstijgingen. Jt toegenomen verbruik deed zich voor bij de duurzame nsumptiegoedeien (4 pet.), terwijl t de hoeveelheid betreft aan ïdings- en genotmiddelen evenveel rerd verbruikt als in 1971. De ven in deze sector stegen l,aE enwel met 7,25 pet., zo becijferde Kc1iet CBS. Aan duurzame Jonsumptiegoederen werd 11 pet. meer uitgegeven. T Ook op langere termijn, gerekend van 1963 af, groeide de consumptie van duurzame verbruiksgoederen veel :bc-barder dan die van voedings- en Hfiotmiddelen. De eerste groep steeg 'ar hoeveelheid met 58 procent, de Eeede met 15 pet. De uitgaven voor ïdings- en genotmiddelen vergden _jig jaar 92 pet. meer dan in 1963, ■«.duurzame goederen 156 pet. meer. totale consumptie, dus beide epen samen steeg sinds 1963 46 NZINE CBS heeft ook cijfers verstrekt ir het benzineverbruik in 1972. Dit :k 5 pet. groter te zijn dan in het orafgaande jaar. In totaal werd in Nederlandse benzinestations 4,85 jard liter getankt. Dat was voor grootste deel superbenzine. Het bruik daarvan steeg van 3,67 jard liter in 71 tot 3.91 miljard in '2. 'Gewoon' raakt steeds meer uit gratie. Werd hier in 1971 nog 702 joen van getankt, vorig jaar liep verbruik terug tot 671 miljoen. totale verbruik van dolieprodukten steeg van 22.9 'jard tot 24.8 miljard Sprekende over de economische situatie in ons land vond drs. van der Kwast, het verontrustend, dat de problemen die er vorig jaar waren er nog steeds zijn. Maar nóg verontrustender noemde hij het, dat aan de oplossing van de problemen, die door ieder als schadelijk worden onderkend, door niemand iets wordt gedaan. Men doet het voorkomen, dat men niets kan doen omdat de 'ander' niet wil meewerken. 'We zijn met dit alles in oen cirkelgang terechtgekomen, in een soort caroussel van problemen, waarin we moeten meedraaien. Maar wanneer men ziet hoe in andere landen wordt getracht de inflatie aan te pakken, dan rijst toch wel de vraag: wanneer beginnen ze eindelijk bij ons?' Drs. van der Kwast stelde vast, dat in ons land in een sneller tempo dan elders in de EEG de arbeidsintensieve industrietakken verdwijnen. 'Waar blijft onze industrie-politiek', zo vroeg hij zich af. 'Moeten wij weer een handels- en dienstenland gaan worden? Na de oorlog', aldus de algemeen directeur van de Jaarbeurs, 'hebben we ten koste van miljarden de industrialisatie op gang gebracht en met indrukwekkende resultaten. De groei is er thans evenwel uit. De opmars van het buitenlandse produkt UTRECHT De concernomzet van de Kon. Ned. Jaarbeurs bedroeg over 1972 globaal 31 miljoen. Voor het lopende jaar zal dit ca. 32,5 miljoen worden, iets minder dan de recordomzet van 33 miljoen van het bouwbeursjaar 1971. Terwijl laatstgenoemde jaar voor de Jaarbeurs een batig saldo opleverde van 750.000, zal 1972 naar raming met een tekort van ca. 500.000 sluiten. Wat 1973 betreft ziet het ernaar uit. dat de inkomsten voor dit jaar noch winst noch verlies zullen opleveren. Het Jaarbeurscongrescentrum verwacht dit jaar 620.000 bezoekers. Vorig jaar namen 475.000 mensen deel aan vergaderingen en congressen. op de Nederlandse markt is een teken aan de wand. Er zijn al bedrijfstakken aan te wijzen, waar duidelijk import meer loont dan eigen produktie. Kosteiiinflatie Vooral de grote categorie kleinere en middelgrote ondernemingen heeft het meeste te lijden van de kosteninflatie. Ze zijn of worden met hun produkten soms letterlijk uit de markt geprijsd. Internationaal, voor zover ze aan export doen. Maar ook nationaal: het buitenland levert in vele gevallen goedkoper'. Wat de jaarbeurs zelf aangaat meende de heer van der Kwast te mogen constateren, dat de detaillist met een zich sterk uitbreidend en wisselend aanbod aan goederen wordt geconfronteerd. Het beursmedium in de vorm van Voor- en Najaarbeurs, de oriëntatiemogelijkheid tot voor kort bij uitstek, wordt voor de winkelier ontoereikend. Het antwoord op dit probleem is het aantal beursdagen per jaar te verruimen hetgeen, zoals bekend, al gebeurt in de vorm van de zgn. trade marts. De aldus in januari en februari van dit jaar gehouden beursdagen hebben belangrijk betere resultaten afgeworpen dan die van Nedap GROENLO De Ned. Apparatenfa- briek Nedap is van plan zich ir. de rij te scharen van ondernemingen die zich tegen een mogelijke overval wil len beveiligen door uitgifte van prefe rente aandelen. Daartoe wordt aan deelhouders een statutenwijziging voorgelegd, waarin wordt voorgesteld het kapitaal te verhogen van ƒ3,5 min tot 6,5 min. Naast 30.000 gewo ne aandelen van elk 500 en 10 prioriteitsaandelen van elk 500 staat dan de mogelijkheid open tot uitgifte van 30.000 pref': van elk 100. In 1972 nam de omzet bij Nedap met 20 pet toe tot 13,4 min. Het resul taat na belastingen vertoonde een stij ging van 27 pet tot 639.943 504,546). Voorgesteld wordt het di vidend vast te stellen op 18 pet plus een bonus van 5 pet in aandelen (v.j. 16 pet contant). Olie noteerde Bisteren S 42%-43 <43- I. Philips S 20%-% <20',-%). Unilever K-K <55'i-%> en KLM $36% <37%) Op- e duPont. Glore en Forgan 'FECTENKOERSEN V0NDVERKEER [STERDAM In het telefonisch mdverkeer kwamen gisteravond de gende koersen tot stand (tussen akjes staat de officiële slotkoers van telfde dag). 20 8100 (80.90). Hoogovens r520), Kon. Olie 119.80gb-120.40 20.30j>b). Philips 57.10-57.20 '•20gD. Unilever 154.50 (154.90gl), LM (104.50). Van één onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank heeft voor 1973 wederom goede verwachtingen van de bedrijfsgroei. Wanneer de doelstellingen in deze kunnen worden gerealiseerd, zal de expans'e van het concern een belangrijk tegenwicht van de te verwachten lastenstijging kunnen zijn, zo schrijft de hoofddirectie in het jaarverslag over 1972. (ADVERTENTIE) De resultaten worden in toenemende mate afhankelijk var- de rentemarge. Deze marge bewoog zich in 1972 op een relatief hoog niveau. Of dit ook in 1973 gehandhaafd zal blijven lijkt echter op zijn minst twijfelachtig. Het boekjaar 1972 is in vele opzichten een jaar met voor de instelling bevredigende uitkomsten geweest. De bedrijfsomvang kon verder worden vergroot. Het totaal van de gecombineerde balans nam met 24% toe. Het aandeel van het Eurodeviezenbedrijf in het balanstotaal steeg van 13%per ultimo 1971 tot 17% per eind 1972. Het grootste deel van de stijging van het balanstotaal kwam dus voor rekening van het binnenlandse bedrijf. De voornaamste factoren, die in 1972 de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat beïnvloedden, waren enerzijds de deels autonome stijging van personeelskosten en onkosten, anderzijds de toegenomen bedrijfsomvang en de rentemarge. Vooral dankzij een gunstige rentemarge kon de baten'stijging die van de lasten overtreffen. De in betekenis toenemende internationale aspecten van de bank maakten het gewenst de contacten met banken in het buitenland te versterken. De NMB nam daartoe deel in de nieuwe associatie van Europese banken, genaamd Inter-Alpha Bankengroep. Het dienstenpakket in de particuliere sector werd uitgebreid met de verkoop van vakantiereizen. Verwacht wordt, dat na een aanloopfase een bevredigende omzet zal kunnen worden behaald. De bouw van het nieuwe hoofdkantooi vordert goed. In het voorjaar van 1974 zal dit gebouw in Amsterdam Nieuw-Zuid in gebruik kunnen worden genomen. Een geleidelijke verdere versterking van- het vestigingennet staat op het programma. De post debiteuren steeg met 719 miljoen (20 pet.) Deze stijging was belangrijk groter dan in 1971 395 AMSTERDAM De Neder landsche Middenstandsbank heeft een ander gratificatie- systeem in voorbereiding. Het huidige systeem, ivaarbij de gra tificaties zijn gekoppeld aan het dividend, resp. de winstontwik- keling, past naar de mening van de hoofddirectie niet meer in de moderne sociale verhou dingen waarbij ernaar wordt gestreefd de inkomensbestand delen een vast karakter te ge ven. Het ligt daarom in het voorne men de bestaan:te dl> nl-ndgrati ficatie te vervanger, anor een, voor de pensioen rohd.'d.iy mee tellende, extra r. r.and salaris voor alle medewerkers onge acht hun rang. Voorzover de gratificatie hoger was dan de 'dertiende maand' wordt het verschil bij het salaris gevoegd. Met een en ander verbonden is een verandering tvan de pensi oen regeling. miljoen, of 12 pet.). De toeneming van de debiteuren was in het tweede halfjaar hoger dan in het eerste. Wat de termijnen betreft lag het accent op een stijging bij het korte krediet. Een belangrijke uitbreiding werd gegeven aan de verstrekking van hypothecaire leningen Daarnaast groeiden de activiteiten op de markt voor onderhandse leningen. De kredieten onder staatsgarantie ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf bleven op vrijwel gelijk peil: 561 min. per ultimo 1972 tegen 569 miljoen een jaar eerder. Het totaal van de toevertrouwde gelden steeg met 1713 min. (24 pet.), tegen 1362 min. (24 pet.) in 1971. De toeneming van deposito's werd in overwegende mate beïnvloed door de expansie van het Eurovalutabedrijf. De verhouding tussen de onderdelen van de toevertrouwde gelden bleef ongewijzigd: spaargelden eind '72 2.162 (1.779) min., of 25 pet. (onv.). deposito's 4000 (3.181) min., of 45 pet. (onv.), en crediteuren 2.627 (2.116) min., of 30 pet. van het totaal. Het verslagjaar gaf een aanzienlijke toeneming van de baten te zien. Daarbij was met nrme de stijging van de interestwinst met ƒ54,2 (33.4) min., of 34 (26x pet., groter dan in 1971. De inkomsten uit provisies stegen met 18.9 (23,9) min. of 18 (30) pet. De stijging van de lasten was wederom groot. De personeelskosten waren 26.1 min. (19 pet.) hoger. De onkosten namen zeer sterk toe, nl. met 19,5 min. of 42 pet. Deze stijging is deels toe te schrijven aan de hogere kosten van gehuurde elektronische apparatuur. (In miljoenen guldens) Debiteuren Toevertr. gelden Gcp.l kapitaal Open reserves Balanstotaal Baten Lasten Belastingen Netto winst Winst per aand. 50 Dividend per aand. Medewerkers Vestigingen Naar keuze geheel contant, dan wel 2,50 contant en 2,50 in aandelen t/1 agioreserve. 1972 1971 4.393 3.674 8.789 7.076 f 101 90 182 151 9.440 7.639 339 266 266 210 36 26 34 27 ƒ16.70 15.46 7. 6.50 6.630 6.249 400 378 Beroep op Ver. Staten om nieuwe maatregelen Van onze financieel-economische redactie AMSTERDAM, BRUSSEL De ministers van financiën van de negen EEG-landen. zijn niet zonder meer bereid hun valuta's te laten zweven. Allereerst zal opnieuw op de Verenigde Staten een drin gend beroep worden gedaan monetaire maatregelen te nemen, die een einde kunnen maken aan de geldcrisis. verleden jaar. 'Er is, aldus drs. van der Kwast, 'duidelijk sprake van een accentverlegging van activiteiten van beurzen naar beursdagen' WASHINGTON De president van de Amerikaanse centrale bank Arthur Burns voelt niet voor een onmiddellijke importbelasting. Wel, zo nodig, voor één over maximaal een half jaar, voor een aantal producten. In het Amerikaanse congres zi.in opnieuw stemmen opgegaan voor zo'n invoerbelasting, die ongeveer 15 procent zou moeten bedragen. Doel is het betalingsbalansoverschot van de Verenigde Staten te verminderen, wanneer dit althans niet gebeurt door snelle monetaire hervormingen. Burns wil voorlopig de ontwikkelins aan het geldfront nog even afwachten. President Nixon zal desondanks op korte termijn bij het congres voorstellen indienen om de tolmuren die rond de VS zijn opgetrokken waar nodig te verhogen. Hierbij wordt gedacht aan de mogelijkheid dat dc Amerikanen de dollar steunen op de buitenlandse valutamarkten. Met name de Westduitse minister van financiën Schmidt is hiervan een voorstander. Verder zal de Verenigde Staten worden gevraagd krediet-politieke maatregelen o.a. door de rentevoet te verhogen, de liquiditeit te beperken en de uitvoer van kapitaal in te dammen. In de derde plaats willen de EEG-ministers van financiën komen tot bevriezing van de Eurodollar-saldi van de banken door een verplichte minimum-reserve. echter daarvoor n-herpe voorwaarden. Daartoe behoren een onbeperkte en onior rwa.nrielijkfc steun van alle EEG-landen aan de zwakke valuta's binnen do Gemeenschap. Als geen compromis wordt bereikt zal West- Duitsland, aldus de zegslieden gedwongen zijn, maatregelen te nonten samen met die landen die zij wel tot medewerking bereid vindt. In de praktijk zou dii neerkomen op het zweven van de marl- de gulden en de Belgische frank. Bijdrage Voorbereiding De zitting van de EEG-ministers. gisteren in Brussel, was bedoeld als een voorbereiding op de vandaag beginnende conferentie van de zg. Groep van Tien. waarvoor de EEG de Belg Le Clerq woordvoerder is. Behalve de EEG-lanclen maken hiervan de Verenigde Staten, Japan, Canada. Zweden en Zwitserland deel uit. Volgens doorgaans goed ingelichte kringen in Brussel is het standpunt van de EEG-landen verhard en wil zij daarom indien enigszins mogelijk het gezamelijk zweven van hun valuta's voorkomen. Het voornaamste argument hierbij is dat als wordt gesteld dat de huidige pariteiten dat wil zeggen na de dollardovH'.;i-i*ie ivalistisch zijn en daarover is vrijwel iedereen het eens ook alle landen de dollar moeten fleuren. De Ve»t-n«2de Staten zouden hiervoor volgers het Amerikaanse persbureau Associated Press ongeveer S 45 miljard moeten terugnemen die de afgelnnen twee jaar door de centrale banken in tal van landen zijn gekocht. Met name het monetair comité van de EEG - een ambtelijke werkgroep hangt dit standpunt aan Dit comité heeft twee uagen in Brussel vergadeid, ter voqrnereiding van de vergad°pr»t. v»n de Europese Commissie gisteren. Wanneer de Verenigde Staten het met dit stmi't'-i.nt van de EEG oom gezamenlijk de koers van de dollar te steunen niet eens /'in zal. zo wordt Vrirwacht, het monetrir comité een nieuwe oplossing zoeken. Tot het gezamenlijk zweven van dc EEG-valu- ta zal echter slechts in het aller uiterste geval worden overgegaan. Zondag wordt de uiteindelijke beslissing genomen, wanneer de resultaten van de vergadering van de G "'iep vmi Tien bekend zijn. Dan komen 'n Biussel opnieuw de EEG- ministers van .financiën bijeen. Deze zitting wordt mogelijk voorafgegaan door een \eigadering van de presidenten dc-r centrale banken (de 'Zijlstm's'), die hun maandelijkse routine vergadenng waarschijnlijk in Brmsct in plaats van in Basel zullen houden. Ook dit wordt gezien als een aanwijzing dat zondag in Brussel spijkeis met koppen zullen worden geslagen. De Nederlandse minister van financiën Nclissen zei overigens giste» c-n in BrussH dat hij en zijn co i Ingatoch géén diepgaande beslissingen hadden kunnen nemen. Van de negen munsters van financiën waren er maar vijf aanwezig. Die van Wos. Duitsland. Fi ankrijk, Denemarken en Ierland ontbraken; zij st.uurdei. vertegenwoordigers Offers De Westduitse regering heeft laten weten dat zij bereid is voor de oplossing van de dollarmoeilijkheden die zij voorstaat bepaalde offers te brengen 'Echter i.iet tot elke prijs, aldus functionarissen in Bonn. Ze waren van mening dat tot die 'offers' vooral icgemo'! komingen van Engeland en Italië gerekend moeten worden. Deze [wee landen stellen if) pan heeft lalf.ri weten dat het bereid is als bijdrage aan de oplossing van de monetaire crisis de yen volledig in koersvorming vrij te laten. Aan de vooravond van de internationale valutaconferentie in Parijs is in Tokio gezegd dat Japan ook na heropening van de wisselmarkt in T»kio van mogelijk begin volgende week niet tot met steunaankopen van dollars zal ingrijpen als de yen ongeveer tien procent in waarde stijgt ten opzichte van de gedevalueerde Amerikaanse rio'lsr. Kc.irolijk is Japan bereid een waardestijging van zijn munteenheid niet ruim twintig procent tegenover Ie dollar van december 1971 op de koop toe te nemen. Overigens heeft de Japanse minister van financiën Aichi de Verenigde Staten gevraagd de inwisselbaarheid van de dollar tegen goud te herstellen en zo het internationale vertrouwen in de Amerikaanse valuta te herwinnen. Het verlies van dat vertrouwen is de eigenlijke o- .-.aak van de huidige crisis, zo zei hij. zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijl Bod op De Lint mislukt AMSTERDAM Het op 2 februari uitgebrachte bod van 5 pet op de aandelen van A. N. de Lint's beheer maatschappij is niet helemaal ge slaagd. Bijna 87 pet van de aandelen is aangemeld, welk percentage door de biedende partij te laag is geoor deeld om thans het bod gestand te kunnen doen. Het bod zal worden vernieuwd onder dezelfde voorwaarden echter met dien verstande dat wanneer op 16 maart niet 99 pet van alle uitstaande aande len zal zijn aangemeld, het bod niet gestand zal worden gedaan. Dit heeft de Amrobank namens principalen be kendgemaakt. Dividend Ned. Ford AMSTERDAM Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek zal over 1972 een onveranderd dividend voorstellen van 34 pet. waarvan in januari dit jaar reeds 4 pet als interimdividend werd uitgekeerd. Amro-bank AMSTERDAM De Amro-bank voert onderhandelingen over de verkrijging van een participatie in Banco Brades- cn de Investimento (BBI) in Sao Paulo. Het werkterrein van deze bank bestaat voornamelijk uit het verstrek ken van middellang krediet en het effectenbedrijf. BBI is geaffilieerd met de Banco Brasileiro de Descontos. Na verhoging van het kapitaal van BBI zullen de Amro-bank, de Deut sche Bank, de Société Générale (Pa rijs) en de Credielanstalt-Bankverein (Wenen) gezamenlijk 10 pet van liet aandelenkapitaal verwerven. Orenstein AMSTERDAM Orenstein en Kop pel heeft in 1972 een 10 pet hogere winst geboekt. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 20 pet, Bovis alsmede een herkapitalisatiedividcnd Husky van 50 pet met een uilkering in N«i. contanten voor de hierover verschut- M"ss digde inkomstenbelasting. Over 1972 Nat K' werd 22 pet dividend uitgekeerd. Bergoss OSS De Koninklijke Tapijtfabrie- ken Bergoss zal op korte termijn overgaan tot de uitgifte van nominaal 1 min aandelen tegen een nog na der vast te stellen uitgiftekners. De laatste beurskoers donderdag was 480. Het geplaatste kapitaal van Bergoss is thans 4 min. Bij de emissie geeft het bezit van vier aande len recht tot inschrijving op een nieuw aandeel. De uit te geven aande len zullen ten volle delen in de resultaten over het boekjaar 1973. 'Door de voortgaande technologische ontwikkeling in de tapijtindustrie zul len belangrijke investeringen moeten worden gedaan', aldus het bericht. De nvesteringen van de afgelopen jaren waren nodig voor de uitbreiding van de produktiecapaciteit. De nu geplan de investeringen zijn met name ge richt op de verbetering van de winst capaciteit. De op zichzelf gunstige cash flow (netto winst plus afschrij vingen) zal hiervoor niet toereikend zijn. Daarom is tot de emissie beslo ten. BASF LUDWIGSHAFEN Het Duitse che mische concern BASF heeft in 1972 (inclusief deelnemingen van 50 pet of meer) een omzet geboekt van 13.66 miljard D-mark. Ten opzichte van de DM 12.14 miljard van 1971 betekent dat een groei van 12,5 pet. Van 1970 op '71 was het verkoopcijfer met slechts 5,4 pet toegenomen. De BASF schrijft dc sterke omzetstij ging toe aan de grote stijging van de export. De binnenlandse omzet groei de in het zelfde tempo als in 1971. Door de omzetstijging werd ook de produktiecapaciteit volledig benut, wat tot een aanzienlijke verbetering van de jaarresultaten leidde. De winst voor belasting steeg met 38 pet van DM 529 miljoen tot DM 730 miljoen. De investeringen, die van 1970 op 1971 gedaald waren van DM 1.627 miljoen tot DM 922 miljoen, bleven vorig jaar ongeveer op dat niveau: DM 915 miljoen. Het aantal medewer kers nam toe van 93,000 tot 104.000. Koersen in Montreal Shell Canada Indult. Sporen uill. obl. Modi 6 rnrt 979.00 194.83 111.16 74.46 520.7 7 rnrt. 979.98 198.35 111.36 74.60 522.8 8 rnrt. 976.44 197.04 110.53 74.53 519.9 Aand. Ilbl lui. U. l_ 6 rnrt. 17.710 18.170 1.795 1.019 469 7 rnrt. 19.310 17.790 1.754 817 574 8 rnrt. 15.100 17.040 1.769 658 769 Ruim f 400 miljoen naar dubieuze beleggingsfondsen AMSTERDAM Hot Neder- landsc publiek heeft tussen 1 januari 1968 en 1 juli 1971 ruim 400 miljoen toever trouwd aan 'dubieuze beleg gingsfondsen', overwegend off shore funds, bijv. gevestigd op de Bahama's. Dit heeft de amb telijke werkgroep beleggingsin stellingen meegedeeld in een tussentijds rapport. De werk groep stelt voor: Minimumeisen voor alle beleggingsinstellingen en een colportageverbod voor funds met een bedrijfsvoering die voor de minder ervaren belegger niet Is te overzien. Het eolportageverbod moet ono verzichtelijke en gevaarlijke 'aanbiedingen' uit de overrom pelingssfeer halen. De minimum eisen kunnen misstanden voorkomen, zo als gebrekkige of misleidende voorlichting. De werkgroep vindt dat de overheid een verantwoordelijk heid heeft op dit terrein. De uitvoering van de beschermende maatregelen zou In handen kun nen komen van een orgaan, dat verantwoording schuldig Is aan de overheid. In ons land hebben 90 bcleg- g ngsinstclllngen aandelen of participaties uitgegeven tot een totaal bedrag van 5.5 miljard (peildatum eind 1970). Op die datum beschikten de levensver zekeringsmaatschappijen over f 18.4 miljard aan beleggingen. Het tegoed bij spaarinstellingen was toen ƒ31.4 miljard. NEW YORK 7/3 8 ACF Industries 44% 43% Airco 14' 13% Allied Chemieal 32s. 32% Alum Co of Am 53 52% American Brands 43% 42% American Can 30% 30s; Ant Cyanamfd 29% 29% Am Electr Power 26% 26% Am Metal Climax 35 34% Am Motors 7' Am Smelt C- Ref 22% 22% Am Tel Tel 50", 50' 5% 5% Anaconda 23% 23% Armco Sleel 21% 21% Atiant Richfield 69% 69% Bendix 43 43% Bethl Steel 29', 29 Boeing 22 - 22% Burlington Ind 31% 317 Can Paeaflc Ky 17% 17% Celanesc 31% 30% Chase Manhattan 52 52% Chesap Ohio R 47 Chrysler 36% 35% Cities Service 49% 49', Colgate Palmolive 91% 92 Colt Industries 18% 18% Communw Edison 33% 341 Cons Edison 24% 24% Cunt Can 26 25% Conl Oil 39% Curliss Wrighi 32% 31 Curtiss Wright A 40 Va Dart Ind 38% 37% Deere and Co 48% 47%. Dow Chemical 104% 105 Du I'onl (El) 172% 171 Eastman Kodak 145 144% First Nal City 79% 79% Admiral Corp 14 13% Allengheny Pow 1 21*4 21% Akrons 36% 30% Am Standard 12 11% Amsted Ind 38 38% Ball Ohio 48%h 49% Bavuk Cigars Can Breweries 5% 5% Cello 16% 18!» Chadhourn Guth 2'i 2% Chase Select kd 10 87 0.96 Columbia Gas 31% 30% Curnmco 31% 32%, C011I telephone 22% 22 Fluor Corp 29% 31 Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Puhl Uil! Gen Tel Tel Getly Oil Gilette Gimhel Brothers Goodyear I and F Gulf Oil Illinois Centr Insllco Ini Busiii Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Haper Int Tel Tel and Laugh, 2U% 20% entt Copper 29% 29"* Ling-Lemco Vougl Li tl on I nel Lockheed Aircraft Marun Marietta May Dep Stores McDonnell Doiiglo Mobil Oil Corp Nut Biscuit Nabisco Nal Distillers Nat Gypsum Nal Sleel Nat Lead Ind 28'28'. 15% la's 16 16% 15% 15% Hac Gas and EI 27 27 Penn Central 2% 2% Hepslco 85% 86% l'helps Dodge 46% 46% Hhilip Morris 136 135 Phillips Hetr 44144% Procter Gambl 111% 112% RCA 31% 30% Republic Sleel 27% 28% Reynolds Ind 49*4 49% Royal Dutch Petr 4:1% 42% Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell OH Southern Southern Pacific Hallway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studehaker-Wortft Sun oil 27 26% 113% 113"., 49 49% 19% 19% 37 37% 40% 39% 44 43% 80% 80% 82% 83% 89% 90% 44% 45 Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraf United Brands US Steel 55% 55% 44% 44% 13% 13% 40% 39% West Union Tel 31% 20% WesliniUiouse El 37% 37", Woolworth 24% 24% Madison Fund N Am Phillips Co Occidental Pelr llfimn Electr Hilled Gas vestern Bancort 10V. 11% 23 V, 23%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19