ruijff als filmheld Tulpenrallye bijna rond Duitsland is geloof in Bayern kwijtgeraakt Veendam-Vitesse veldslag Eerste winst voor Vul tink Hugo Hovenkamp een duel geschorst Pijnen slaagt niet Cruijff, Keizer en Blankenburg op verlanglijst Schulz OüW/KWARTET VRIJDAG 9 MAART 1973 SPORT legisseur' De Vos: Journalistiek produkt in het theater an onze speciale verslaggever MSTERDAM De gisteren in première gebrachte film over het nomeen Johan Cruijff draagt niet het karakter van een speelfilm, at kan en zal door velen als een bezwaar worden aangemerkt, maar •it is, dat het nooit de bedoeling is geweest een gedramaticeerd pro- ukt op de markt te brengen. Regisseur 'laat dat predikaat maar thterwege' Maarten de Vos heeft een document willen vastleggen. jt is onafhankelijk van de (nog) beantwoorde vraag, of de film het iet', inderdaad het geval. Er zijn in iderland veel sportgebeurtenissen or camera's waargenomen. Ooit rscheen er een film over 'nummer a, Jan van Beveren', maar altijd s' de produktie in handen van een iroeporganisatie. UJHEID Alleen plaats aankomst (Noordwijk, Zand voort, Schiphol) onbekend Johan Cruijff in het seizoen waarin Ajax alle mogelijke successen veroverde: landstitel, nationale beker, Europa Cup en wereldbeker. Hij: 'Al zou de film niet aanslaan bij het publiek, voor mezelf heb ik al uitgemaakt dat het een geslaagd experiment is. We hebben een journalistiek produkt gemaakt, dat in het theater wordt vertoond Dat is iets unieks. Een doorbraak.' AMSTERDAM (ANP) De 23e Tulpenrallye, meetellend voor het Europese rijderskampioenschap is vrijwel rond. De rallye, die vorig jaar in april en oktober moest worden afgelast, omdat het onmogelijk bleek in Frankrijk nog toestemming voor een dergelijk autosport-evenement te verkrijgen, start op 2 mei ('s avonds om negen uur) in de Poolse hoofdstad Warschau. Na 2700 kilometer wordt in de vroege ochtend van 5 mei Nederland bereikt, waar de laatste tien procent van het traject moet worden afgelegd. Waarheen de weg in Nederland, die in Denekamp begint, zal leiden is nog niet bekend. Waarschijnlijke (Noordwijk) en mogelijke (Zandvoort) finishplaatsen hebben op het laatste moment concurrentie gekregen van de luchthaven Schiphol, die zich ook bij de organisatoren als gegadigde voor de laatste kilometers heeft aangemeld. Het bewijs dat het beste voetbal niet hier wordt gespeeld Van onze sportredaktie iér vond De Vos echter niet de jheid een volkomen 'eigen' stuk af leveren. Waar hij als schrijvend urtjournalist z'n ideeën ongeremd n ventileren, kreeg hij die legenheid van de TV-organisaties >t De Vos: 'Ik heb veel voor TV jaan. Ondermeer de reportage over llem van Hanegem. Ik kreeg het voel dat er voor een individu niets te doen. De TV-wereld is een clan. hebben de beschikking over talloze (gelijkheden en faciliteiten. Kunnen en en laten wat ze willen. Een rtel. Ik heb met deze film een arschuwing willen lanceren, nvankelijk werd ik zelfs een unhaas genoemd. Ridicuul, tuurlijk.' iarten de Vos weet dat hij geen mpleet produkt op de (scoopmarkt heeft gebracht. De film oogt ook een portret van Johan uijff te zijn. Bij de ontwikkeling n Cruijffs persoonlijkheid hebben schillende figuren een rol speeld. Piet Keizer vooral, die hem de eerste jaren van zijn loopbaan geleidde. En Rinus Michels die hem voetballer volwassen maakte. Die nsen ontbreken in de film. De Vos: :t is juist als er gesteld wordt, dat nmige mensen niet aan het woord rden gelaten. Ik heb ook gedacht i Keizer, Michels, z'n schoonvader r Coster, zijn broer. Maar ik ben (rust van die benadering afgeweken, n Cruijff-story was onmogelijk, ar had ik geen ruimte voor. Ik heb ïust gekozen voor het document, had ook een anderhalf uur durend erview kunnen laten vastleggen.' lANSTRA'S aderen over Cruijff is weer een derwerp. Ik ben er trouwens van 'ertuigd, dat die onderwerpen in een idere film worden aangesneden. Na eze film komen ze, de gevestigde 'filmers. De Haanstra's lopen al met ■plannen rond zich op sport te storten. Vind ik belangrijk. Er móést iets ge- Vwen om de geijkte begeleiding van rsport een nieuwe dimensie te ge- Daarom mag dit geen flop wor- Dat schrikt namelijk af.' immer Veertien, Johan Cruijff' is n pure propaganda voor voetballen rorden. De beelden geven [iswaar fraaie staaltjes '.baltechniek te zien, er wordt ook (ond hoe wreed voetbal wel is. De 'Ik heb ettelijke malen hreven wat er allemaal gebeurt in mandekking. In de krant komt dat t goed over. Men leest het ep .'mt het verder wel aan. Maar nu len ze geconfronteerd met de lelijkheid. Zien ze hoe een Oriali ijff probeert bij te benen. Johan Cruijff discussieert met Maarten de Vos tijdens de opname van de film. Op de achtergrond is een van de masten van het Ajax-stadion zichtbaar. Voortdurend met zijn handje aftasten, waar hij is, welke kant hij wil opgaan. Op een gegeven moment is hij Cruijff kwijt en slaat dan met zijn hand naar achteren. Midden in het gezicht van Johan.' GELE KAART Cruijff zelf was aanvankelijk niet gelukkig met de opnamen, waarin getoond werd wat ook hij kan uitdelen. Zo heeft hij nadrukkelijk geprotesteerd tegen het opnemen van een shot, "'waarin hem de gele kaart werd gepresenteerd. De Vos: 'Dat kon niet, weet je, dat zat hem niet lekker. Vooral die gele kaart niet. We hadden echter duidelijk afgesproken, dat het mijn film was. Dat hij op de eindredactie geen invloed kon uitoefenen. Ik vond het nodig. Ik ben maf van voetbal, maar ik pretendeer niet dat het mooi is. En ik heb het zeker niet mooier willen maken. Johan heeft zich daarbij neergelegd. En achteraf is hij er in zijn hartje blij mee. dat dót hele aureool van de vedette Cruijff afgezwakt is.' 'Johan is groot geschreven, wordt als iets onaantastbaars beschouwd. Maar hij is in wezen een buitengewoon onzeker, burgerlijk mannetje. Daarom ook maakt hij nu zo'n zwak seizoen door. Hij is kwetsbaar, omdat hij de grote verwijdering met het publiek onderkent. Er wordt steeds maar weer een opvallende prestatie van hem verwacht en als hij dat niet waarmaakt, voelt hij zich niet op zijn gemak. Daarin ligt ook een groot manco in de begeleiding van Ajax. Niemand bekommert zich om hem, hij wordt op geen enkele manier rustig gestemd. In de film neemt hij het ergens op voor George Best. Dat hij het kan begrijpen dat Best er genoeg van heeft. Als Best enkele mindere prestaties levert, kan hij helemaal nergens op terugvallen. Waar hij ook komt, overal spreken ze hem erover aan. Johan kan nog terugvallen op zijn gezin. Maar toch. die opmerkingen over Best zijn symbolisch. Johan kón dezelfde weg opgaan. Ook dat is een waarschuwing.' JOHN LINSE CASTELLON DE LA PLANA (ANP) Hans Vultink is in het Spaanse Castellon de la Plana het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 712 gestart met een overwinning. In zestien beurten versloeg de Nederlandse titelhouder in deze spelsoort de Spanjaard Ramon Aguilera. De beste openingspartij gaf de Fransman Francis Connesson ten beste. Hij versloeg José Galvez uit Spanje in acht beurten. Connesson kwam tot 300 caramboles. Galvez bleef op 159 staan. EERSTE RONDE Connesson Fr) Galves iSp) Vultink (Ned) Aguilera (Sp) Muller i WDld) Stenzcl lOost) Diclis (Belg) Burgener (Zvrit) 300 8 89 37.50 139 S 78 19.87 300 16 105 18.18 193 16 48 12.06 300 12 170 25.00 97 12 36 S.0S 300 12 75 25 00 190 12 37 15 83 Arbiter Ram werd tijdens Veen- dam-Vitcsse opnieuw voor grote problemen gesteld door de forse inzet van beide elftallen. meterschot van Tonny van Wijk heen te zeilen. Veendam vergrootte de pres sie terstond. De opkomende verdedi gers (Kerkhof en Edens onderscheid den zich bij die acties) waren moeilijk af te stoppen. Maar toch kregen de geel-zwarten weinig kansen. Gerard Somer en Gert Bals organiseerden voortreffelijk en de energie vretende taktiek van Veendam brak uiteindelijk bitter op. Toen Van der Gijps mannen naar lucht hapten, sloeg Vitesse toe. Via Herman Veenendaal, die Lökken met een sublieme kopstoot passeerde: 12. Het kostte wel Lökken zijn plaats on der de lat. Voor even maar, want na de charge van Hofs moest Derksen De Vries in het doel vervangen. Veel moeilijkheden heeft hij daar niet ge had, omdat Veendam bleef aanvallen. Bals maakte met groot élan knappe schoten van Pascal, Nienhuis en Kerk hof onschadelijk. Van onze sportredactie AMSTERDAM De tuchtcommissie van de KNVB heeft Hugo Hovenkamp van FC Groningen voor een wedstrijd geschorst. Hovenkamp haalde zondag de Poolse aanwinst van Telstar Jerzy Willim onderuit en kreeg daarvoor de gele kaart. Naast de schorsing kreeg Hovenkamp ook een boete van 200 gulden. De NAC-speler Kitzmann is voor twee duels geschorst. Een straf die ook werd opgelegd aan Van Kooy van HVC en Verburch van Fortuna Vlaardingen, Jacobs (Go Ahead Eagles) kreeg een schorsing voor een wedstrijd. AMSTERDAM De Westduitse dagbladen waren het er gisteren alle over eens dat de nederlaag van Bayern München tegen Ajax de uitschakeling betekent van de Duitse kampioen in het toernooi om de Europa Cup I. 'Die Welt' schrijft: 'Nog nooit eerder is Bayern München zo op zijn plaats gezet als in de Europa Cup-ontmoeting tegen De ineenstorting van de Duitse kampioen, die eindigde met een 40 nederlaag begon in de 54ste minuut toen de Nederlandse verdediger Haan na een ernstige fout van doelman Maier een l—O- score voor zijn ploeg bewerkstelligde. Daarna volgden er "og vele fouten in de verdediging, die daarvoor zo zelfverzekerd had Qespeeld. De zege met 40 van Ajax biedt Bayern München geen uitzicht meer in de thuiswedstrijd van 21 maart op het bereiken van de volgende ronde. Onder de kop: 'Jammer, Bayern ligt eruit', schrijft 'Bild', 'Geen mens geloo/i nu nog in Bayern. Binnen een minuut werden de Europa- Oupdnmen verstoord. De beide Heffers in de 68e en 70e minuut, die de stand op 30 brachten, veroorzaakten een ernstige, niet verwachte schok bij de ploeg. Het helemaal duidelijk geworden dat Roth .Cruyff goed in zijn macht tod. De doelpunten werden door de onderen gescoord. De Woorden van Ovuyff ('Als ik geen doelpunt maak, doen de anderen het wel') werden een verbijsterende waarheid.' Geblameerd j) Bdyejn geblameerd in Amsterdam', I de 'Abendzeitung' uit I München. Met de 40 heeft Ajax de I Duitse kampioen 'pijnlijk op zijn I nummer gezet, die iedere hoop op een wonder bij de thuiswedstrijd bij voorbaat heeft doen vervliegen. De steeds superieure overwinnaar van de wereldbeker uit Nederland stelde I op meedogenloze wijze de grenzen I ate .de Beckenbauerploeg heeft, I Hef blad vervolgt over Ajax: Ajac bewees dat aan zijn I voetbaltroon voorlopig niet te tornen valt. Als een wervelwind rukten de Hollanders door de Bayerndefensie, waarbij kwam dat ster nummer één Johan Cruyff nog niet eens in zijn beste vorm slak. Desondanks verraste hij de verdediging nog vele malen.' 'Een biltere ontgoocheling' heeft Ajax aan Bayern München volgens de Münchener Merkur' b'r-id.' Bayern kan met de Nederlandse profs geen gelijke tred houden', vervolgt het blad. 'Ajax is ook als ploeg sterker dan Bayern München, dat in het laatste half uur werd weggespeeld zoals het eigenlijk een Duitse kampioen niet mocht gebeuren. Ajax won verdiend en de score is niet eens te hoog uitgevallen, want tegen het einde dreigde ei voor de Duitse kampioen een debacle.' Overmacht De 'Westdeutsche Allgemeine Zeitunq' uit Essen zegt: 'Alle als staatsgeheimen bewaakte systemen hielpen Bayern München ondanks een goede eerste helft niet. Ajax bereikte weliswaar in de eerste wedstrijd van de kwartfinale geen vorm van wereldklasse, maar won desondanks verdiend met 40. Ondanks de nederlaag op Aswoensdag behoeven de spelers hun hoofd niet met as te bestrooien, want zij hebben het Duitse clubvoetbal, niet geblameerd. Ze hebben alleen zo duidelijk verloren, omdat zij, doordat Müller geblesseerd ivas, met tien man tegen een steeds sterker overmacht moesten vechten.' Een thema dat door alle bladen tot op de bodem wordt uitgediept is de beenbreuk van Gerd Müller. 'Het kanon van de natie was vernageld' of 'De beenbreuk van Müller moest streng geheim blijven', zijn de grote koppen waarmee de bladen deze verhalen beginnen. Müller 'Bild' stelt vast, dat pas de zesde deskundige de juiste diagnose kon stellen. Daarvoor was slechts sprake schrijft het blad en voegt eraan toe: 'Grote ontgoocheling bij Bayern München. Tien dagen voor de zware Europa Cupwedstrijd tegen Ajax betekende deze diagnose een ernstige slag. Men besloot, de blessure van Müller, geheim te houden. Omdat de professor Müller 'een kans had gegeven dat hij tegen Ajax zou kunnen spelen, wilde men de tegenstander niet op de breuk attenderen', zo citeert Bild de president van Bayern München, Neudecker. De 'Morgenpost' (Hamburg) merkte op: 'Bij Bayern München werd de kwestie Müller tot 'strikt geheim' uitgeroepen. Slechts vijf mensen wisten ervan en zelfs de ploeg tv as niet op de hoogte gebracht. De kwestie is slechts door loslippigheid aan het licht gekomen.' Het grootste avondblad van West- Duitsland 'Hamburger Abendblatt' merkte op: 'Ajax zette sterren van Bayern neer. en schrijft dan: 'Het duel tussen Ajax en Bayern München was een voorgerecht voor de door beide verenigingen gepropageerde Europese liga. Het was tevens het bewijs dat het beste voetbal niet in West-Duitsland wordt gespeeld zoals zo vaak beweerd wordt na het winnen van het Europees kampioenschap door het nationale elftal. De poging van de Duitse kampioen, om na de 10 achterstand om te schakelen op aanvallend voetbal, mislukte' constateert de Hamburgse krant en vervolgt 'Ajax, dat op iedere plaats uitstekend bemand was stond geen andere tacktiek toe. Iedere speler schroefde het tempo nog iets hoger op en de ploeg van Bayeyrn conditioneel veel zwakker dan Ajax, werd gedelclasseerd als nooit tevoren.' FC Twente De kramen in Belgrado toonden zich niet bepaald geestdriftig over de 32 overwinning die OFK- BAgrado woensdag in het UEFA- Cup-toernooi op FC Twente boekte. Het dagblad 'Vecernje Novosti' voerde als kop: 'Mager spel magere overwinning.' Het is lang geleden du' de OFK spelers zo slecht hebben gespeeld. Maar ze mogen zich gelukkig prijzen in ieder gcal te hebben gewonnen.' Het was ('■n wedstrijd die de toeschouwers vlug zullen vergeten. OFK moet het echter onthouden als een schoolvoorbeeld van hoe het team niet moet spelen', aldus Vecernje Novosti. Een andere hoofdstedelijke krant' 'Politika' vatte de wedstrijd als volgt samen: 'Als voetbal het resultaat is van hard werken naast techniek en kwaliteit dan zijn de T went espe Iers een lichtend voorbeeld Ze hebben zich de volle 90 minuien gegeven, ze renden vochten. tackelden, schakelden tegenstanders uit, krabbelden weer op de been, speelden zowel de bal als de tegenstanders en vielen met dezelfde snelheid aan als zij zich terugtrokken. En het resultaat ran hun inspanningen is niet uitgebleven ze beschouwen de uitslag als een gunstig resultaat.' Een der de krant uit Belgrado 'Borba', noemde het resultaat 'een geringe marge voor OFK in de uitwedstrra in Enschede.' 'Het was een zwakke partij voetbal waarin OFK zijn eigen stijl niet aan de tegenstander vermocht op ie leggen of de wedstrijd te controleren. De Nederlanders ivaren fysyiek veel steiker. De magere overwinning is min of meer aan geluk te wijten.' 'De Twente spelers verdienen naast erkenning voor hun mogelijkheden om zelfs het kleinste kansje uit te buiten ook een prijs voor hun acteurprestaties. Veel te vaak lieten zij zich in duesl met zwakkere tegenstanders theatraal vallen en bleven ze nodeloos lang liggen ze deden het zelfs als er geen enkele Joegoslaaf in de buurt was. De Twenteploeg probeerde overduidelijk tijd te rekken, de atmosfeer op scherp te zetten en de scheidsrechter te beïnvloeden. Maar', zo besluit 'Borba', McKenzeyy trapte daar niet in en bestrafte twee Twente-spelers met de gele kaart'. Het zwaartepunt van de 23e internationale (een minimum aantal inschrijvers van 60 is noodzakelijk) en 3e nationale Tulpenrallye ligt in Polen, waar ongeveer 1900 kilometer moet worden afgelegd. Dankzij de optimale medewerking van de Poolse autoriteiten kan op voor ander verkeer afgesloten wegen worden gereden. Op het parkoers zijn. voornamelijk in het Tatra-gebergte, tien klassementsproeven opgenomen met een totale lengte van 181 kilometer en 141 kilometer speciale etappes, daarna volgt een doortochtroute door Oost-Duitsland van 250-300 kilometer, een traject door West-Duitsland van 480 kilometer met drie proeven en de afsluiting van ongeveer 300 kilometer naar west-Nederland, waar dan ook. Onmiddellijk na aankomst in West- Duitsland, in Helmstedt of in de naaste omgeving van deze grensplaats, zal een rust van ongeveer vijf uur worden ingelast. Dankzij de stijgende interesse van de Nederlandse industrie voor Polen is de stichting Internationale Tulpenrallye Holland van de RAC- West erin geslaagd sponsors aan te trekken voor deze rallye op nieuw terrein. Het Nederlands ijshockeyteam heeft zich gisteren gepresenteerd op 'De Uithof'. Vandaag begint het toernooi om het wereldkampioen schap in de c-groep. Daarom werd gisteren ook de voorbereidings periode afgesloten. Op de foto: trainer Wayne Hunter (links) die een deel van zijn selectiegroep instrueert. ANTWERPEN (Belga) René Pij nen is in het Sportpaleis van Ant werpen niet geslaagd in zijn poging de Fransman Roger Rivière het wereld record 10 kilometer afhandig te ma ken. De Nederlandse coureur maakte een tijd van 12 minuten 32.1 seconden. Het record van Rivière staat op 12.26.8. René Pijnen startte behoedzaam en liep in de beginfase een achterstand van enkele seconden op. Vanaf de vierde kilometer liep hij in de tijd van Riviëre en bij de doorkomst op 70000 meter had een voorsprong van viertiende seconden. De tussensprint had echter teveel van Pijnens krach ten gevergd en in de laatste kilometers viel hij terug. HAMBURG (SID) Als Wilü Schulz zijn zin krijgt geeft de gehele wereldtop acte de presence bij zijn afscheidswedstrijd op 24 april in Hamburg. De 66-voudige Westduitse internationale verdediger heeft ook enkele vedetten uit het recente verleden uitgenodigd: Charlton. Altafini en George Best, indien men althans aanneemt dat hij zijn loopbaan inderdaad heeft beëindigd. Uit Nederland vroeg Schulz de Ajacieden Cruijff, Keizer en Blankenburg. Bram van de Kerkhof uit het veld gestuurd van een 'blessure'. 'Pas op 26 orthopedische kliniek in München februari heeft een professor de juiste schade bij Müller ontdekt', Nog nooit is Bayern München zo op zijn plaats gezet als in de ontmoeting tegen Ajax Van onze sportcorrespondent VEENDAM Veendam poogt, /o is geen geheim, de thuisduels vel te proppen met sensatie. Die tra ditie veranderde ook onder het nog korte bewind van Cor van der Gijp niet. Integendeel. Van der Gijp is zelf een liefhebber van die zo talrijke emoties loswrik kende stijl. Toch werd het hem halverwege de tweede helft in die voor de bezetting van de eerste plaats in het periodekampioen schap zo gewichtige puntenslag tegen Vitesse (12) ook te bont. Heel eVen zelfs nam de zo verbeten begonnen strijd de afmetingen van een kleine veldslag aan. In een pe riode waarin Veendam oppermachtig was en Gert Bals uitgroeide tot een onneembare sluitpost in het doel bij de Arnhemmers, sloeg Bennie Hofs, de kittige rechterspits van Vitesse, iets te robuust door op Veendams invaller-doelman Piet de Vries. De gevolgen waren catastrofaal. Voor Piet de Vries, die in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis werd ver voerd, maar ook voor de dit seizoen reeds zo gekwelde scheidsrechter Bart Ram, die het overwicht volkomen dreigde te verliezen. Johan Derksen had al een gele kaart gekregen en Bram v.d. Kerkhof (onbetwiste uitblin ker in de eerste helft, werd na een giove charge tegen Jetze Pascal uit het veld gestuurd. Die incidenten vormden de anti-climax van een toch wel attractieve opening. Strijdbaarheid was troef in die fase. En voor de 4500 toeschouwers viel er gewoon veel te beleven. Het begon met enorme doelmansblun ders. Gert Bals ging vóór. In de 3de minuut dook hij falikant over een kop stoot van Hemmo Kerkhof. Jochem Lökken, Veendams goalie, volgde twee minuten later door over een dertig-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13