Uitvinder 'milieu-zak': 'snel of ik verdwijn naar het buitenland' Rovers halen 43 mille uit auto van PTT Klassiek ballet in landelijke sfeer Johannus Kerkorgel Langman: Amelands gas kan niet gemist worden Onderzoek naar schenden embargo tegen Rhodesië jonge jenever an ontkent vrouw hebben bestolen rmiste studente jkt verdronken rkenningsbataljon in Bondsrepubliek Toneelraad Rotterdam in Twijfels over zien bij een kwart van beroepschauffeurs Zakkenrollers speelden méé bij bij Ajax Bijna 3.200 verkeersdoden Reclame avond studie rechten afgekeurd SlTKOtlW 'KWARTCT VRIJDAG 9 MAART 1973 -gjyKQtJ BINNENLAND/KUNST T9/K11 1 Oost-Groningen houdt 't op kartonnen vuilnis-doos Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN, GRONINGEN De uitvinder van een biologisch afbreekbare vuilniszak, de heer J. Roeloffzen uit Sas van Gent, heeft gedreigd met zijn uitvinding naar het buitenland te gaan als de ministerie van economische zaken en van volksgezondheid niet snel reageren. Zijn vinding betreft een uit vlasafval vervaar digde vuilniszak, die binnen ongeveer een maand 'afbreekt' en 1 tegen scherven bestand is. Inmiddels is de heer B L. Knottenbelt, marketing manager bij de strokartonfabriek Free en Co NV te Oude Pekela onverwoestbaar optimistisch over de kansen die de kartonnen vuilnisdoos, de milieudoos' zal blijken te hebben. Beide produkten, de vlas-zak en de cartonnen doos, worden gepresenteerd als vervanger voor de nét afbreekbare plastic vuilniszak. De heer Roeloffzen zegt dat er vanuit België, Duitsland, Polen en Japan grote beangstelling voor zijn vinding bestaat. Indien echter 'Den Haag' niet spoedig contact met hem opneemt zal hij, zegt hij, met zijn vlas-zak over de grens gaan. Een fabriek voor deze vlas-zakken zou hij het liefst in Zeeuws-Vlaanderen zien; dat zou werk betekenen voor een paar duizend mensen en zou bovendien de vlasteelt ten goede cnmen. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne ïeef. hem een brief gestuurd met iet verzoek zich in verbinding te itellen met de inspecteur van de 'olksgezondheid, ir. A. B. van der _ee, maar tot nog toe heeft hij die liet kunnen bereiken. De 'milieuzak' kan door fabrieken in licentie worden geproduceerd. Het liefst zou de heer Roeloffzen fabricage op verschillende plaatsen in ons land zien. In de proeffabriek Sas van Gent zijn al enige tienduizenden zakken gemaakt; een eenheid van zes zeven man zou twee- a driemiljoen zakken per jaar kunnen maken. Ze zouden op 25 a dertig cent per stuk komen 'Hoog niveau' Volgens de heer Knottenbelt uit Oude Pekela zijn er mensen op 'hoog niveau achter de schermen' aan het werk om de afbreekbare produkten erdoor te krijgen (hij doelt met name op milieu-bewuste politici). De kartonnen doos heeft inmiddels een proefperiode zo goed als achter de rug. Uit onderzoeken bleek dat er voordelen waren: de doos is gemakkelijk op te zetten en kan in combinatie met een speciaal inzetrek ook dienen als een soort pedaal-emmer. Er zijn echter ook nadelen. Hoewel laboratoriumtesten gunstig waren is de vochtbestendigheid in de praktijk niet geweldig gebleken. Maar dat kan wel verholpen worden, meent de heer Knottenbelt. Overigens vindt hij dat een doos weliswaar wel eens kan scheuren, maar er sneuvelen ook plasticzakken omdat die niet tegen scherpe voorwerpen kunnen. De heer Knottenbelt betwijfelt vooralsnog ook of de vlaszak wel zo goedkoop (dertig cent) kan zijn, tegen een kartonnen doos 50-55 cent; hij denkt dat de wens de vader van de gedachte is. Op zijn beurt verdedigt directeur F. F. Roeloffzen van Spectrum 'zijn' milieuzak als een veel handelbaarder artikel dan de 'loggere' milieudozen. Ziekenhuizen De milieudoos, die ook steeds is aangekondigd als de redder van de Oostgroningse strokartonindustrie, is volgens de heer Knottenbelt erg goed voor speciale doeleinden, zoals hotels en ziekenhuizen. Er gaat veel vuil in zo'n doos. Hoe het ook zij, de prijs lijkt vooralsnog het grootste struikelblok en milieubewuste lieden, alsmede de fabrikanten vinden subsidie 'om er in te komen' dan ook op zijn plaats. Onlangs heeft na een proef, die is gehouden met een kleine vijftig gezinnen, directeur M. F. Hoek van het Groninger Reinigingsbedrijf becijferd dat het een vier miljoen gulden extra zou kosten (deels te betalen door de afnemers, deels door de gemeenten) als de 'milieudoos' in de stad zou Kartonnen vuilnisdozen in Oost-Groningen: gemakkelijk op te zet ten, moeilijk te bezorgen inburgeren. Het is in ieder geval geen lichte hindernis die de doos moet nemen. Vooral ook de distributie is een probleem. Je neemt niet even een pak forse dozen mee uit de winkel. Bezorging, waarvoor al aanbiedingen zijn, gaan echter weer extra geld kosten. onze correspondent 1DH0VEN De Eindhovense tie heeft de 37-jarige R. M. gehouden. De man wordt ervan dacht deze week bij een caféruzie 40-jarige vrouw de halsslagader te ibben doorgesneden. De verdachte, e ontkent is door het slachtoffer en ikele getuigen herkend. Hij is lgesloten en zal waarschijnlijk andaag ivorden voorgeleid voor de Vicier van justitie. 1 een verslaggever TERDAM Het 25-jarige Finse je Leena Karina Rintala uit nen (bij Helsinki), die in terdam studeerde en sinds 26 ari werd vermist, blijkt te zijn ronken. Haar lichaam is rmiddag uit het water van het IJ rist. door Hans W. Ledeboer HAAG Minister De Koster insie) ziet geen reden de ver sing van een eskadron van 102 fflningsbataljon van Nederland de Bondsrepubliek, die de vorige ld heeft plaatsgevonden, alsnog daan te maken. deelt dit mee in antwoord op Iftelijke vragen van de Tweede- lerleden Wieldraayer (PvdA( en aay Fortman (PPR). huiten naar binnen woorden dien die betekenen: nunt, 2. bloedbuis, 3. twijg, 4. f. 5. bekwaam, 6. oevergewas, 7. elfde, 8. akelig, 9. putemmertje, vogelpluim, 11. lusthof, 12. knageltje, 13. vast deel van een h. 14. lastig wdrk, 15 ktenetend zoogdier, 16. lof. juiste invulling vormen de wletters van 1 tot 16 een andere voor roosvenster. Elk woord aat uit vier letters. sntoJSSING VAN GISTEREN: 1- as, 2. Erato, 7. ka, 9. present, 13. keg, 15. ets, 17. nu, 18. [•20 Rt. 21. erker, 22. rodeo, 23. 24 keker. 26 kr. 27. pen. 28 lai. ^fem, 33. kastoor, 37. os. 38. steen, LO. 1 al, 2. erf, 3. re, 4. aster, 5. te, 'ls. 8. ar, 10. leurder, 11. strekel, sneep, 13. kerel, 14 gerei, 16 18 lek, 19. nor, 25. kaste, 30. P1- Pon. 32. do, 34. st. 35. O.E. 36. AMSTERDAM Wie woensdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première van Dvorak-variaties van Ronald Hydn door het Nationale Ballet was gaan zien, had vanzelfsprekend een muziekballet verwacht; dat lag in de naam opgesloten. De Britse choreograaf Ronald Hynd maakte het op Dvoraks Symphonic Variations opus 78. Maar. al zijn de motieven in de dans heel muzikaal, Hynd heeft meer gemaakt dan een muziekballet. Hij heeft een landelijke sfeertekening gegeven met allerlei boeren-raotieven, zonder daarbij uit te gaan van folklore. Helemaal in klassiek- academische stijl, maar dan 'op z'n- Brits', hetgeen inhoudt dat alles aankomt op de discipline en dat de virtuositeit, die van de dansers wordt gevergd, midde' blijft en geen doel wordt. Die virtuositeit blijft op de achtergrond. zodat voor de toeschouwer du ballet eenvoudiger lijkt dan het in wezen is. De prestaties van de dansers vallen niet als virtuositeit op Hynd, die dit ballet zelf met het Nationale Ballet heeft ingestudeerd samen n.et Joan Potter van het London Festival Ballet, heeft naar een mooi theaterhoogtepunt toegewerkt. Het ballet bevat een opmerkelijk duet, waarbij het jammer was, dat Luis Fuente niet Olga de Haas tegenover zich had als soliste. Olga de Haas was door ziekte vervangen door Maria Aradi. Inderdaad hoen Maria Aradi een mooie stijl, maar juist deze rol is in het bijzonder voor de etherische Olga de Haas geschikt, en die was ook met haar ingestudeerd. Decor en costuums zijn van Peter Docherty, mooi van lijn en met een goed sfeer-accent, maar de belichting was voor deze bfeer wat te vlak, gaf weinig diepte en kleur. Een aardige bijzonderheid was, dat Maarten Smit, die nog geen vaste verbintenis heeft met het Nationale Ballet, woensdagavond voor de eerste maal het Nederlands Balletorkest tijdens een grote uitvoering dirigo u-de. Een hartelijk applaus was zijn beloning. Hei nationale ballet komt met Dvorak-variaties Misbaksels uit 1400 in Utrecht te zien UTRECHT 'Utrechtse misbaksels uit 1400' is de naam van een tentoonstelling die in het Centraal Museum te Utrecht wordt gehouden van 16 maart t.e.m. 30 april. Er zijn voorbeelden van aardewerk van omstreeks 1400 te zien die tevoorschijn zijn gekomen bij het ontdekken van een pottenbakkersoven uit die tijd in Utrecht. Deze ovens met hun stortkuilen waarin het afgekeurde aardewerk werd geworpen, zijn belangrijk voor het geven van inzicht in de methode van bakken en voor de datering en het gebruik van middeleeuws aardewerk. Op de tentoonstelling wordt bij de getoonde voorw2rpen aanvullende informatie gegeven over middeleeuws huishoudelijk materieel en do vervaardiging ervan dinsdagavond 13 maart in Tilburg, maandagavond 2 april in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en dinsdagavond 3 april in de Rotterdamse Sirouwburg ROTTERDAM De aanbevelingen van de Commissie Toneelbestel Rotterdam volgend komen B. en W. met een voorstel aan de gemeenteraad tot instelling van een Stichting Toneelraad Rotterdam. Men kan de instelling van deze raad zien als een uiterste krachtsinspanning om het Rotterdamse toneel uit de impasse te helpen. Dit voorstel komt komende donderdag in de gemeenteraad in discussie en verwacht kan worden, dat het nogal wat debat losmaakt. De toneelraad krijgt verschillende taken: het in leven roepen of instandhouden van een of meer beroepsensembles, het financieren of op andere wijze mogelijk maken van toneelprodukties, het bevorderen dat de Rotterdammers kennis kunnen nemen van elders te produceren toneelvoorstellingen, voorzieningen voor toneelprodukties en een schouwburgbeleid. In het bestuur komen twee leden van de gemeenteraad, één namens de beroepstoneelspelers, één voor de theatertechnici en één voor de toneel organisaties en vier uit de burgerij. Men denkt nog niet aan de vorming van een vast gezelschap voor het repertoiretoneel, wel aan losse produkties. Gerekend wordt op drie en een half miljoen gulden aan totale kosten, waarvoor het gemeentebestuur het ministerie van CRM een bijdrage heeft gevraagd. De definitieve begroting zal als onderdeel van de gemeentebegroting over 1974 aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Wilma Reading in Showboat DEN HAAG -- De zangeres Wilma Reading gaat de rol van Julie in de musical 'Showb.-at' spelen en zingen, die 00 23 april ir. Londen zijn première za! beleven. Hel is een van de leidende rollen, die haar werden aangeboden, uaa; impiessario Lou van Rees heeft meegedeeld. De Australische V,;i!ma Reading werd door een medewerker van de impresar.o in e-n nachtclub in Mar.illa ontdekt Vanuit Nederland begon haar zangcarrière. AMSTERDAM Van 22.1 procent der Nederlandse beroepschauffeurs is het gezichtsvermogen twijfelachtig, slechts bij een kleine percentage (2,2 procent) kan van een gevaar op de weg worden gesproken. Tot deze con clusie komt de stichting 'Oog en Bril' na een serie ogentests onder deze ca tegorie weggebruikers. In vergelijking met de uitkomsten van een landelijk onderzoek komen de be roepschauffeurs er overigens beter af. Tegenover de genoemde 22,1 procent stond 27,7 procent bij de andere rij bewijshouders. Bij het nationaal on derzoek gezichtsvermogen rijbewijs houders bleek van 6,5 procent het gezichtsvermogen in hoge mate onvol doende te zijn. ADVERTENTIE Dositief model S positief 49 zelfstandige stemmen, waaronder 10 tongwerken ca 6 samengestelde registers geschikt voor kerken lot 250 a 300 zitplaatsen. Prijs f 11.300,- inkl. B.T.W. ook leverbaar als huiskamer- orgel voor f 7.990,- Vraagt inlichtingen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Langman is van mening dat het aardgas on der Ameland zo spoedig mogelijk beschikbaar moet komen om een te verwachten tekort te kunnen opvullen. De minister zegt, dat er voor de komende jaren een tekort aan aardgas van 2 a3 miljard kubieke meter per jaar is becijferd. In 1980 zou dat mpgelopen zijn tot 5 miljard kubieke meter. In leder geval zullen zich de eerstko mende jaren moeilijkheden kunnen voordoen bij de gaswinning, zo voor spelt de minister. Die moeilijkheden zouden zowel de omvang van de ga- sproduktie als het tempo, waarin het gas beschikbaar komt kunnen betref fen. De minister is het met de Gasunie eens. dat het gas van Ameland niet gemist kan worden 'om in de komen de jaren de toenemende vraag naar gas te kunnen bevredigen'.. De tegen standers van gaswinning op Ameland hebben dit laatste steeds in twijfel getrokken. Zij wijzen erop dat de hoeveelheid 'Amelander gas' maar klein is in vergelijking met het totale verbruik in Nederland Minister Lang man schreef in de toelichting op zijn begroting voor 1973 dat over twee jaar het totaal aan binnenlands gas verbruik en export 90 miljard kubie ke meter per jaar zal zijn. Groningen zal daarvan dan 82.5 miljard kubieke meter kunnen leveren en de produk- tie van de andere beschikbare voorra den in Nederland is 10 miljard. Er zou dus in 1975 nog wat over zijn. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heef' woensdagavond na de voetbalwedstrijd in het Olympisch Stadion 32 lege portemonnees gevonden bij een tramhalte in de buurt. Hieruit wordt geconcludeerd dat er nogal wat zakkenrollers actief zijn geweest. Chauffeur aan paal gebonden DEN HAAG Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1972 circa 3180 weggebruikers in Nederland om het leven gekomen bij verkeersongelukken op de openbare weg. Het aantal verkeersdoden bedroeg in 1970 en in 1971 resp. 3181 en 3167 zodat methhet voorlopige cijfer van 1972 (rond 3180) sprake is van stabilisering van het aantal verkeersdoden. Het CBS vermeldt in een toelichting dat deze cijfers niet alleen de doden ter plaatse van het ongeval betreffen, maar ook de slchatoffers die binnen dertig dagen na het ongeval aan dp verwondingen zijn overleden. Van een verslaggever LEIDEN Twee gewapende mannen hebben gistermorgen bij een overval op een bestelauto van de PTT op vijf gulden na 43.000 gulden buitgemaakt. Voor dat zij twee zakken met geld uit de auto roofden (een derde waar in 12.630 gulden zat lieten zij inderhaast liggen) bonden zij de chauffeur van de auto aan een paal vast. De twee mannen, die bivakmutsen over het hoofd hadden, hadden bij de werkplaats van Rijkswaterstaat bij Roelofarendsveen twee schrikhekken met rode lantaarns op de rijksweg geplaatst zodat de PTT-chauffeur wel moest stoppen. Toen de auto stilstond sprongen de twee mannen uit de struiken en dwongen de chauffeur onder bedreiging met wapens zijn busje op het terrein van de werkplaats te rijden. Daar moest hij uitstappen en hij werd met een gordijnkoord aan een paal gebonden, terwijl hem toegevoegd werd: 'Koest houden, dan gebeurt er niets'. Nadat zij de PTT'er nog verzekerd hadden dat de politie gewaarschuwd zou worden om hem te bevrijden, vertrokken de twee mannen met de bestelauto. Bij de afslag naar Leiderdorp, een paar minuten rijden van de plaats van de overval, lieten zij het busje echter staan en zij laadden er de buit over in een andere auto, waarmee zij verder reden. Zodra het licht werd (de overval vond nog vóór zes uur plaats) steeg een vliegtuig van de rijkspolitie op om te helpen zoeken. De bestelauto was toen echter al gevonden: de chauffeur wist zich na een kwartiertje uit zijn netelige positie te bevrijden en bij een boerderij even verderop alarm te slaan. De drie zakken waren bestemd voor de postkantoren van Hoogmade, Roelofarendsveen en Rijpwetering. Er blijft 's avonds geen geld achter In deze kantoren: alles gaat naar het districtskantoor in Leiden, 's Morgens gaat er dan naar behoefte weer geld terug, zoals ook deze keer. De route is iedere dag hetzelfde. Deze chauffeur reed hem eens in de zes dagen. De politie neemt niet aan dat hij medeplichtig is. De bestolen bestelauto werd even verder bij de afslag naar Leider dorp teruggevonden. Ned. schepen zouden tin vervoerd hebben Van een verslaggever DEN HAAG Drie schepen van de Koninklijke Nedlloyd N.V. te Rotterdam hebben volgens een commissie van de Veiligheidsraad het embargo geschonden dat tegen Rhodesië afgekondigd is. De drie schepen, de Marne Lloyd, de Misi Lloyd en de Merwe Lloyd, zouden in juni, juli en augustus in Los Angeles en New York in totaal 55 ton nikkel afkomstig uit Rhodesië hebben gelost. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, heeft Nederland het verzoek van de commissie om een onderzoek in te stellen overgebracht. Nederland moet zo mogelijk binnen een maand meedelen welke maatregelen het wil nemen om verdere schendingen van het embargo door Nederlandse schepen te voorkomen. Nederland heeft reeds laten weten dat het een onderzoek zal instellen. Bij de Koninklijke Nedlloyd was men gisteren niet officieel op de hoogte van de beschuldiging dat drie van haar schepen het embargo zouden hebben geschonden. Een woordvoerder van de maatschappij kon nog niet met zekerheid zeggen of het nikkel inderdaad door de schepen vervoerd en gelost is. 'Wij zijn alleen maar vervoerders, er wordt ons lading aangeboden en we hebben alleen maar te voldoen aan de wensen van de afschepers', aldus de Nedlloyd- woordvoerder. De mededeling over de Nederlandse schepen was afkomstig van de Amerikaanse regering, die te kennen heeft gegeven dat zij zich wat bepaalde strategische produkten betreft niet aan het embargo zal houden. Het embargo werd afgekondigd nadat Ian Smith eenzijdig de onafhankelijkheid van het vroeger Brits Zuid-Rhodesië had afgekondigd. (ADVERTENTIE) Alleen 'voor verdere groei van de afzet' zouden nieuwe reserves aange sproken moeten worden. Begin vorig jaar had minister Langman het overi gens nog over een tekort van 10 a 12 miljard kubieke meter per jaar. Onbekend Hoeveel gas er onder Ameland zit is niet precies bekendgemaakt. De NAM spreekt van enkele tientallen miljar den kubieke meters. Onder het Neder lands 'deel' van de Noordzee zit 100 a 200 miljard kubieke meter, onder Slochteren meer dan 2000 miljard. Langman noemt in zijn antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Vellen- ga het Amelander gas van aanmerke lijk belang voor het aardgasbeleid op korte termijn. Zijn tegenstanders heb ben steeds aangevoerd, dat voor deze belangen op korte termijn geen on vervangbare natuurgebieden mogen worden opgeofferd. Van een verslaggever UTRECHT Een klacht die de Utrechtse rijksuniversiteit heeft ingediend tegen de Kring van Utrechtse Repetitoren is door de code-commissie van de Nederlandse code voor het reclamewezen gegrond verklaard. De Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR), die op commerciële basis juridische opleidingen verzorgt die de cursisten kunnen afsluiten met tentamens en examens aan de Utrechtse universiteit, had een advertentie gezet, waarin gesuggereerd werd dat de rijksuniversiteit een avondstudie verzorgde waardoor men in drie jaar meester in de rechten kon zijn. Het college van bestuur van de universiteit meende dat er sprake was van misleiding omtrent de herkomst van een aangeboden dienst. De codecommissie is het daarmee eens en meent dat 'geredelijk de indruk kan worden gewekt dat deze avondopleiding door de universiteit is ingericht, althans door de universiteit wordt gesteund, en dat terwijl de mogelijkheid de bedoelde studie in drie jaar te voltooien geenszins vaststaat'. De KUR wordt aanbevolen dergelijke advertenties achtenvege te laten; de kring heeft inmiddels al besloten die advertenties niet meer te plaatsen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11