Rechter: onzorgvuldig handelen van de bonden eoeo Werkgevers textiel staan vechtlustig tegenover vakbonden Contact Potchefstroom moet drastisch herzien I Verzuimd mening te peilen van hogeregroepen bij Hoogovens Ook Hoogovens krijgen ongelijk op paar punten Ambtenaren profiteerden 'i het meest 'Model-eisen' van industriebonden ook bij de Akzo NKVkiezen tussen afbraakpolitiek en sociale hervorming Ex-marineman verzet zich tegen ontslag Personalia Moderne kunst van toen in het 'Stedelijk' van nu Uw Kunstgebit Show-trein 'vol' vakantie tiDS Wij ontvingen :OUW/KWARTET DINSDAG 6 MAART 1973 #R0 Van een verslaggever HAARLEM De industriebonden NVV en NKV hebben volgens de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemants, onzorgvuldig gehandeld met het oproepen tot staking bij de Hoog ovens en daarom is er volgens hem sprake van een onrechtmatige daad. BINNENLAND/KUNST T9/K9 Dit zegt de president in de uitspraak in het kort geding, dat de Hoogovens tegen de twee bonden aanhangig maakten. De president beval de twee c! bonden hun stakingsacties binnen 24 uur te beëindigen, en elke medewer king aan de acties stop te zetten. Ook mogen de bonden binnen twee maan- geen oproep doen voor het voe ren van acties ter inwilliging van de CAO-eisen. De president legde geen dwangsom op omdat hij erop vertrouwt dat de bon den zich zullen houden aan hun toe zegging bij de pleidooien dat zij de nm beslissing van de president zullen op volgen. De Hoogovens hadden een dwangsom van vijf miljoen gulden per dag gevraagd. Omdat beide partijen op enkele punten in het ongelijk gesteld zijn bepaalde mr. Bloemarts dat beiden de eigen kosten voor het geding zullen moeten dragen. Van onzorgvuldig handelen door de bonden was volgens de president spra- 1 ke omdat zij niet op redelijke wijze "'de opvattingen van het 'boven-CAO- personeel' gepeild hadden op het punt van de inkomstennivellering. Voor die groepen betekent de eis van de bon den volgens mr. Bloemarts een 'offer' (zoals de raadsman van de bonden het bij de pleidooien had uitgedrukt). En het is een ongeschreven rechtsbegin sel dat, wanneer een groep burgers van andere burgers een offer verlangt waarom in het verleden niét is gevraagd, aan deze burgers de gele- Drs. Hooglandt van de directie Hoogovens (midden) verliet samen met zijn raadsheer mr. De Wolf het gerechtsgebouw nadat de rechter het vonnis had voorgelezen. genheid behoort te worden gegeven zich hierover uit te laten. Dit rechtsbeginsel geldt volgens de president ook voor de situatie van de vijftienhonderd 'boven-CAO-perso- neelsleden' bij Hoogovens, van wie slechts een minderheid georganiseerd is. Tot de dag waarop de stakingsac ties begonnen is dit personeel niet in de gelegenheid geboden zich over dit punt uit te spreken, aldus de presi dent. Uit niets blijkt volgens mr. Bloemarts dat vóór het in december verschenen 'actieprogramma 1973' van de bonden de wens tot herstructure ring van de inkomensverdeling gekop peld was aan een uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO. Bij de onderhandelingen over de kwestie van de andere inkomstenver deling had volgens de president eerst op verantwoorde wijze inzicht verkre gen moeten worden in de opvattingen van de betrokken groepen. Dat dat niét gebeurd is is onzorgvuldig en een onrechtmatige daad van de bonden ten opzichte van de Hoogovens. GEOORLOOFD Een aantal twistpunten liet mr. Bloe marts rusten. Wél zei hij dat een staking naar de huidige rechtsopvat tingen in het maatschappelijk verkeer tussen werkgevers en werknemers als een geoorloofd gebeuren wordt onder vonden. tenzij in een bepaald geval de omstandigheden tot het tegendeel no pen. Een stakingsoproep mag pas uitgaan als dit het enige nog ter beschikking staande middel is. En de voorwaarde moeten daarbij gelden dat het te bereiken doel gevormd wordt door betere arbeidsvoorwaarden. Dat het streven van de bonden naar een structurele nivellerende herverde ling van de inkomens in het politieke vlak ligt (zoals de Hoogovens ge klaagd hadden) doet volgens de presi dent niet terzake: dat hoeft niét tot gevolg te hebben dat er voor zo'n streven binnen de CAO-onderhande- lingen geen plaats is en dat de sta kingsoproep alleen daarom al onrecht matig zou zijn. De eis van de bonden om de werkingssfeer van de CAO uit te breiden vindt mr. Bloemarts op zich geen eis tot de inwilliging waarvan de Hoogovens niet in staat zouden zijn. Volgens de president wa ren de bonden wél gerechtigd bij het CAO-overleg ook de leden van de organisaties te vertegenwoordigen die tot de salarisgroepen 15 tot en met 10 ('boven CAO') behoren. Hoogovens kan daarom niet tegenwerpen dat de bonden verlangens ter tafel gebracht hebben waaromtrent de beslissing zou liggen bij ónderen dan bij Hoogovens en de bonden. v' Van onze sociaal economische redactie HAAG Ambtenaren heb- pjben in de afgelopen vier jaar aan- PJ zienlijk meer geprofiteerd van df» nj jaarlijkse salarisverhogingen dan werknemers in het bedrijfsleven. Nederlands Christelijk Werk- üif. geversverbond (NCW) heeft dit uitgerekend in zijn orgaan 'De Werkgever' van deze week. In tegenstelling tot de werknemer behoeft de ambtenaar geen premies te betalen voor de ziektewet werkloos heidswet, arbeidsongeschiktheidswet 'en de AOW en AWW. De totale premie-inhouding van genoemde wet ten, exclusief de ziekenfondspremie bedroeg in 1972 14.75 procent en in 1973 16.15 procent. De ambtenaren hebben aldus het NCW van dit alles niets gemerkt, zodat over een periode van vier jaar grote verschillen met het bedrijfsleven zijn ontstaan. Mede op grond daarvan vraagt het NCW zich af waarom de ambtenaren vorige maand zo heftig hebben geprotes teerd. Een commies (maximum salaris thans 21.220 per jaar) hield in 1968 van zijn bruto inkomen 105 gulden per maand meer over dan een werknemer in het bedrijfsleven met hetzelfde bruto-in- komen. In 1972 was dit verschil al opgelopen tot 159 per maand. Voor een administrateur zijn deze cijfers respectievelijk 100 gulden en 153 gul den per maand. Hieruit blijkt dat het tremdbeleid dat ail enige jarein voor de ambtenarensalarissen is toegepast gunstiger uitpakt dan voor de werkne mer in het bedrijfsleven, aldus het NCW.. Met de verhoging van het pen sioenpremie-aandeel (de inzet van het ambtenarenprotest) zijn deze verschil len kleiner geworden, nl. 149 gulden voor de commies en 119 gulden voor de administrateur. Dat de maatregel van de regering ten aanzien van de pensioenpremie dit verschil wat klei ner heeft gemaakt lijkt tegen de ach tergrond van de inhoud van het Cen traal Akkoord niet onjuist, aldus het NCW. ENSCHEDE, DRIEBERGEN De werkgevers in de textielindus trie nemen een strijdvaardige houding aan tegenover de vakbon den, die hen met stakingen bedreigen. Van een verslaggever DRIEBERGEN Hetzelfde verlang lijstje voor een nieuwe cao, dat de industriebonden eerder op de onder handelingstafel deponeerden bij Hoog ovens, de metaalindustrie, de metaal nijverheid, de BOVAG, de textiel- en confectie-industrie en bij Philips, heb ben zij ook bij het Akzo-concern (ruim 30.000 werknemers) ingediend. De onderhandelingen over de nieuwe Akzo-cao (1 april) beginnen op 15 maart. De industriebonden verlangden een algemene salarisverhoging in cen ten op basis van het centraal akkoord. Voor de prijscompensatie wensen de industriebonden een maximum van 250 gulden per procent prijsstijging, De daardoor ontstane 'ruimte' willen de vakbonden benutten voor een vloer ln de vakantietoeslag en/of de prijs compensatie. Als bijsturingsdala zijn voorgesteld 1 juli en 1 januari. De in Enschede gevestigde Vereniging van Textielondernemingen (VTO) heeft laten weten, dat pogingen om afzonderlijke cao's (per bedrijf dus) af te sluiten 'tevergeefs' zullen zijn. De leden van de VTO zijn van oor deel, dat zij zich niet gerechtigd voe len om de werking van de cao uit te breiden, zodat ook de beambten er onder zouden vallen. De VTO wil daar alleen aan meewerken als de beambten zelf daar uitdrukkelijk toe stemming voor verlenen. De VTO verwijt de industriebonden van NVV, NKV en CNV, dat ze een andere inkomensverdeling proberen te bereiken over de rug van een kleine groep beambten. Het geschil tussen werkgevers en bonden in de textiel komt neer op enkele dubbeltjes per week voor de laagstbetaalden, maar van het hoger personeel worden, aan zienlijke óffers gevraagd. Daar maken de industriebonden een strijdpunt van, maar in andere bedrijfstakken, waar deze bonden geen onderhande lingspartner zijn, worden cao's afge sloten, waarin dit probleem geen rol speelt, aldus de VTO. De directie van de Koni-fabrieken in Oud-Beijerland, het eerste metaalbe drijf, dat voor de eisen van de indus triebonden zwichtte, is gisteren op de vingers getikt door de Nederlandse Bond van Middelbaar en Hoger Perso neel. De bond wil dat dit bedrijf de met de industriebonden gemaakte af spraken herroept. Deze afspraken zou den lijnrecht indruisen tegen de be langen van het hoger personeel. Een woordvoerder van Koni verklaarde, dat deze beter betaalden inderdaad niet zo gelukkig zijn met het akkoord tussen dit bedrijf en de drie indus triebonden. De directie zal nog eens gaan praten met het hoger personeel. Nieuwe stakingen De drie industriebonden NW, NKV en CNV zijn gisteren doorgegaan met het voeren van acties in de metaal- en textielindustrie. Het landelijk actieco mité in Driebergen, dat de door regio nale comité's gevoerde acties moet coördineren, gaf gisteren toestemming voor vijf nieuwe 24-uursstakingcn. Bij andere bedrijven mogen ultimatums (brieven, waarin met stakingen wordt gedreigd) gesteld worden. Gestaakt is er gisteren bij de Rotter damse Droogdokmaatschappij, (totale personeelsbestand 6000 man), de scheepswerf Waalhaven (200 man) en elektrotechnisch bedrijf Ericson (200 man). Bij deze drie Rotterdamse be drijven was de staking nagenoeg alge meen, omdat het percentage georgani- seerden zeer hoog is. Er is gisteren ook weer een groot aantal prikstakin- gen van één uur of daaromtrent ge weest. Volgens de bonden hebben vele duizenden werknemers er aan meege daan. Voor vandaag hebben de bon den een staking uitgeroepen bij de Rotterdamse werf Niehuis en Van den Berg (700 personeelsleden) De geruchten, dat Thomassen en Drij- ver/Verblifa in Deventer zogenaamd HILVERSUM Van de Nederlandse bevolking vindt 82 procent het juist, dat de vakbonden proberen dc inko mensverschillen in Nederland te ver kleinen. Maar 57 procent van de Ne derlanders is het niet eens met de stakingen, waarmee de industriebon den nu proberen die andere inko mensverdeling te bereiken. Een enquête van de dienst Luister- en kijkonderzoek van de NOS heeft deze cijfers opgeleverd. Het onderzoek leer de verder, dat van de werknemers die zijn aangesloten bij een vakorganisa tie. de helft zich wel kan verenigen met de stakingsacties van de indus triebonden. Van deze groep was 44 procent daar tegen. Van de mensen met een inkomen boven de 25.000 gulden per jaar was 78 procent het wel eens met het streven van dc vakbonden naar een andere inkomens verdeling. 'besmet werk' voor Hoogovens zou uitvoeren, zijn volgens de directie van dit bedrijf ongegrond. De staking bij Hoogovens heeft wel invloed op de gang van zaken bij Thomassen en Drijver. De aanvoer van blik verloopt onregelmatig, aldus de directie. Van een verslaggever UTRECHT De inzet van de forma tie is de keuze tussen een rechtse regering, model Wiegel, en een pro gressief kabinet-Den Uyl. Het gaat daarbij om een afbraakpolitiek, die onder het kabinet Biesheuvel in de welzijnssector al is begonnen, tegeno ver een politiek van sociale hervor ming'. Dit schrijft het NKV in 'Ruim Zicht'. Het NKV noemt het erg belangrijk met welke maatschappij-opvattingen de regering aan de slag gaat. 'Als Wiegel bijvoorbeeld zijn gang kan gaan dan zijn scherpe bezuinigingen en 'beleidsombuigingen' te verwach ten in de sectoren waar mogelijkhe den liggen voor aanzetten tot meer rechtvaardige samenlevingsverbanden, zoals inkomenspolitiek, onderwijs, welzijnswerk en ontwikkelingsssamen- werking. Ruim Zicht merkt op, dat een ombui ging van de loon-prijs-spiraal alleen maar met succes kan geschieden als alle inkomens en alle prijzen daaraan worden onderworpen. Daarnaast vindt het een soort 'permanente prijscalcu- latiebeschikking' met zware sancties en strenge controle onontbeerlijk. De NKV-top is voorstander van een kabinet-Den Uyl met ook ministers uit confessionele kring. Zo'n kabinet, zou een vooruitstrevend sociaal beleid kunnen voeren en het zou het ver trouwen van de vakbeweging ÏMnnen hebben. Het NKV zou zich overigens ook aan zo'n kabinet op geen enkele wijze binden: die regering zou op haar daden worden beoordeeld. Am btenarengerecht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Namens mijn cliënt eis is, dat 't ontslag uit militaire dienst wordt nietig verklaard en dat er vol gens de daartoe geldende regels een schadeloosstelling wordt vastgesteld, nadat hij de mogelijkheid heeft gehad een uitgebreid medisch en psychisch onderzoek te ondergaan'. Dit zei mr J. F. E. Lunenberg als raadsman van de heer G. J. Mulder uit Hellevoet- sluis in de zaak Mulder ministerie van defensie voor het Ambtenarenge recht in Den Haag met als inzet het al dan niet gerecht gegeven ontslag aan marineman Mulder in 1951. Voor zitter van het Ambtenarengerecht was mr H. de Groot. Mr. Lunenberg begon met erop te wijzen, dat in de contra-memorie een fout stond, omdat Mulder op 12 no vember 1946 in dienst was getreden en niet, zoals in de contra-memorie vermeld staat, op 18 november 1948. Hij zei verder, dat bij de Sociaal- Medische Dienst (SMD) in Leiden de ellende van de heer Mulder was be gonnen, omdat deze hier geheel onge schikt werd verklaard voor de dienst. Deze uitslag werd klager op 7 mei 1951 schriftelijk meegedeeld. 'Het is een feit, dat mijn cliënt van de mogelijkheid om binnen dertig da gen een herkeuring aan te vragen, geen gebruik heeft gemaakt, maar men heeft hem hierop dan ook niet gewezen. Mulder heeft echter wel in een brief aan defensie terugeschreven, dat hij hiermee niet akkoord ging. Van de zijde van defensie werd voor het Ambtenarengerecht betoogd, dat de foute datum van indiensttreding in de contra-memorie te wijten was aan een tikfout. Verder werd het gerecht gevraagd de eisen van klager niet ontvankelijk te verklaren, omdat er niet getwijfeld hoeft te worden aan de juistheid van de medische onder zoeken, die hebben plaatsgehad. Mr. De Groot bracht nog naar voren, dat formeel gesproken de dertig da gen, waarbinnen klager tegen het ont slagbesluit in beroep had kunnen gaan, voorbij waren en dat ook het Ambtenarengerecht zich aan deze for mele regels heeft te houden. Binnen drie dagen zal schriftelijk uitspraak worden gedaan. Overleden Op veertigjarige leeftijd is overleden Johan Phaff, kunstredac teur van het weekblad Vrij Neder land. Phaff, die aan hersenbloeding overleed, werkte zeven jaar bij Vrij Nederland, daarvóór bij de Haagse Post. Hij was lid van de jury voor de prozaprijs van Amsterdam, toen die werd toegekend aan Jan Cremer. Burgemeester Drs.W. L. A. Locke- feer (44). leraar staatswetenschappen aan de Thomas More-Scholengemeen schap in Oudenbosch en lid van de. provinciale staten van Zeeland, is be noemd tot burgemeester van Aarden- burg. De heer Lockefeer woont in Hulst, is r.k. en lid van de KVP. Zijn benoeming gaat in op 16 maart. Onderscheiding De Haagse advo caat en procureur mr. T. A. van Dijken is bij zijn afscheid als voorzit ter van de commissie van advies gewe tensbezwaren militaire dienst een functie die hij negentien jaar heeft vervuld benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Minis ter De Koster heeft hem de bij deze onderscheiding behorende versierselen omgehangen. Mr. Van Dijken, die sinds de herinstallatie van de commis sie in 1946 lid is geweest, kreeg eerder de onderscheiding ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ambassadeur Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. F. J. Th. J. van Agt tot ambassadeur in Abidjan, Ivoorkust. Mr. Van Agt, is sinds 1968 raad van de ambassade in Rabat en heeft voor dien posten bekleed in Berlijn, Bonn, New Delhi, Colombo, Moskou, Wash ington en Athene. Hij zal tevens ambassadeur in Dahomey, Niger en Togo zijn. Overleden: In het Noordbrabantse Mill is afgelopen weekeinde overleden de heer G. J. J. Wouters, die van 1936-1942 gouverneur van de Neder landse Antillen was. Hij is 90 jaar geworden. De heer Wouters was van 1934 tot 1936 burgemeester van Eibergen. Daarvoor diende hij in het leger. Hij voerde het laatst de rang van luite nant-kolonel. Jacob Maris, een moderne van toen AMSTERDAM Binnenkort gaat de Van Gogh-collectie uit het Stedelijk Museum verdwijnen om intrek te ne men in het eigen huis, ernaast. Ter gelegenheid daarvan gaat het museum van 17 maart tot 30 april ruim aandacht geven aan het werk van de Nederlandse schilders, die Van Gogh inspireerden of zijn geestverwanten waren. De eerste groep omvat mensen als Jozef ïsraël's, Bosboom, de gebroeders Maris. Mauve, Weissenbruch, Roelofs en Jongkind, de laatste groep onder meer Breitner (die Van Gogh nog persoonlijk gekend heeft) Verster, Toorop, Van Looy en Jan Veth. Hoewel Van Gogh ongetwijfeld een helemaal eigen ontwikkeling heeft doorgemaakt, zijn toch duidelijke pa ralellen aan te tonen met de Neder landse tijdgenoten. Ook zij immers zochten een subjectieve benadering van de realiteit wat ook bij hen leidde tot een emotioneel gebruik van kleur. Door deze gelijke ontwikkeling waren zij het, die. als eersten, in staat waren Van Gogh te waarderen. Deze expositie zal aan de hand van de werken die zich in de collectie van het Stedelijk Museum bevinden trach ten een beeld te geven van de ontwik keling van de moderne kunst in de negentiende eeuw. Als inleiding zul len enige schilderijen getoond worden uit de Romantische School (onder meer van Schelfhout, Koekkoek en Karsen) om het nieuwe van de mo derne kunst duidelijk te laten uitko men. Toch is het nu moeilijk voor te stellen dat deze kunst eens dergelijke reacties van bijval en afkeer hebben opgeroepen als de vernieuwingen in de hedendaagse kunst, die het Stede lijk nu geregeld laat zien Johannes Passie weer Filmcensuur per telefoon met logies en ontbijt HULST Evenals vorig jaar kan men in Hulst boeken voor het bijwo nen van een uitvoering van de Johan nes Passie van Bach inclusief een goedkoop arrangement voor logies en ontbijt in 'Het Bonte Hert' of in 'Internationaal'. De Johannes gaat op zaterdag 31 maart in Hulst in de St. Willebrordbasiliek 's avonds om 20.00 uur. Uitvoerenden zijn het Toon kunstkoor uit Middelburg, het Gewes telijk Orkest voor Zuid Holland en Erna Spoorenberg, Willy van Heese, Marianne Dieleman, Bernard Kruysen en Robert Holl als solisten. De plaat selijke VW geeft alle gewenste inlich tingen. ROME In Rome is een telefonische informatiedienst ingesteld voor rooms-katholieken die willen weten of zij naar een bepaalde film mogen gaan kijken. Wie het telefoonnummer van de filmservice draait krijgt een opsomming van de films die in roula tie zijn, met de toevoeging voor welke categorie mensen die al dan niet toe gankelijk zijn. De dienst is ingesteld door de Romeinse afdeling van de grootste katholieke lekenbeweging de Katholieke Actie. Op het ogenblik worden o.a. 'Last tango' en 'A clock work orange' tot verboden waar voor personen van elke leeftijd ver klaard: 'De godvader' mag volgens de informatiedienst alleen door volwasse nen gezien worden. Advies van commissie aan VU Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De commissie-buitenland van de Vrije Universi teit adviseert liet uitwisselingsverdrag met de universiteit van Pot chefstroom in Zuid-Afrika niet op de oude voet voort te zetten. Aan de universiteitsraad die deze zaak vanmiddag behandelt, zijn drie alter natieve oplossingen voorgesteld. Het eerste voorstel is om de uitwisse ling te beëindigen. De VU moet dan andere mogelijkheden zoeken om de emancipatie van de niet-blanke bevol king te bevorderen. Een tweede mogelijkheid die in de commissie is voorgesteld, is opschor ting van de uitwisseling. Tijdens die schorsing moet er dan een kritische gedachtenwisseling komen tussen VU en Potchefstroom over gerechtigheid tussen de rassen. De uitwisseling zou pas hervat moeten worden, als zeker is dat deze gerechtigheid erdoor be vorderd wordt. Inmiddels zou de VU zich meer moten gaan inspannen voor de niet-blanke bevolking. Dat kan door meer beurzen voor bantoes ter beschikking te stellen, contact te leggen met de niet-blanke universitei ten en met de unniversiteiten van Lesotho, Botswana en Swaziland, en te zoeken naar andere middelen om de onhoudbaarheid van de apartheid aan te tonen. Het laatste alternatief voorziet ook in een gedachtenwisseling, die dan zowel in Amsterdam als in Potchefstroom gevoerd moet worden. Gastdocenten die naar Zuid-Afrika gaan moeten voor hun vertrek intensief kennis ma ken met aktiegroepen en deskundigen op het terrein van de apartheid. Ook de voorstanders van dit voorstel wil len meer contact met en meer beur zen voor de niet-blanke studenten. (ADVERTENTIE) zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is hef nief meer nodig, dat Uw kunst gebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix- poeder op de gebitsploat, en deze onge makken bestaan voor U niet meer; Dento- fix geeft U een ongekend gevoel van zeker heid en welbehagen. Aongenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid gegaran deerd. Verkrijgbaar in discrete, neutral» plastic flacons, prijs f. 2,71 bij apotheken en drogisterijen. De Nederlandse spoorwegen gaan het publiek informeren over dc mogelijkheden om per trein op vakantie te gaan. Er rijdt voor dit doei een speciale 'show-trein' door Nederland, waarin deze foto werd genomen. Hostesses van Hotelplan en van de NS geven vakantietips. Prisma-detectives, uitg. Het Spectrum, Utrecht, prijs per stuk ƒ2,95. Van Ruth Rendell weer een goed vertelde politieroman: 'Vermist', met de voor de vaste afnemers al vertrouwde speurders Burdon rn Wexford in de hoofdrollen. En een 'psycho-thriller' van Margaret M Her: 'De kinder vriend', waarin en ex-gedetineerde, die graag naar elende kinderen kijkt, gauw verdachi wordt als een klein meisje spoorioo- -erdwijnt. Prisma-pockets, uil- Het Spectrum, Utrecht, prijs per .uk 3.50. Van de onuitputtelijke Wodehouse is er: 'Geld op de bank', helemaal naar beproefd recept (dc lord speelt voor butler enz.). Van de verteller van avonturen-met-dieren Gerald Durell zijn vijf verhalen gebundeld in: 'Bees tenboel'. Hcrizontaal: 1. verschoten, 4. makker, 7 muzieknoot. 8. kweker, 10. vreemde munt (afk.), 12. zangstem, 14. stapel, 15. dof, 16. radio omroep (afk.), 18 pers. voornaamw., 19. grote deur, 22. pasgang van een paard, 24. overpein zing, 25. houten klepper, 26. water in België, 28 voorvoegsel. 30. rijschool (afk.). 31. roeipen, 33. bedekking van een gebouw, 35. plaats in Gelderland, 37. oude lengtemaat. 38. oorzaak. 40, reeds, 41. water in N. Br., 42. kale streep in weefsels. Verticaal: I. huid. 2. Aministratie Troepen (afk.), 3. Europeaan, 4. snij- werktuig, 5. slede. 6. baan voor bal spel, 7. knol, 9. stuk stof, 11. boerderij, 13. kwast als versiering, 15. citroen- kruid, 17. bestelling, 18. lengtemaat, 20. familielid, 21. duivenhok, 22. aan tal. 23. onderricht, 25. toespraak, 27, insektenetend zoogdier. 29. wiel, 32. boom. 33. scheepsvloer, 34. wig, 36. vallei, 38. Railroad (afk.), 39. voorzet sel. Oplossing van gisteren: Hor. 4. pitriet, 5. menigte, 6. mastiek, 7. referte. Vert. 1. miserabel, 2. artistiek, 3. gesteente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9