Actie bezorgt kinderen in Zuid-Afrika scholen dichtbij Zó spaart u gunstig: amro bank Begrotingsdebatten: Kamer hoort niet veel nieuws van minister g* Commentaar jlChili Frankrijk Doktersvrouw brengt zestigduizend gulden bijeen Een kaartje Kan voor 1975 kloek diakonaal astronette jWimoUW/KWARTET DINSDAG 6 MAART 1973 BEYNENLAM)/COMMENTAAR T5/K7 fefrDc Chileense president, Salvador Al- lende, en .zijn linkse Unidad-Popular- ^ffijcoalitie 'hebben ondanks de heftige |jrj|inflatie, de schaarste en de zwarte- inarkt-verschijnselcn van het ogenblik V onverwacht goed geboerd tijdens T^sóc parlementsverkiezingen van afgelo- 4' pen zondag. !pc Unidad Popular is volgens de laatste uitslagen uitgekomen op een kleine 44 pet. van de stemmen, terwijl de verenigde oppositie van christen democraten en nationalen ruim 56 pet. op zich wist te verenigen. Op het eerste gezicht zou men uit deze cijfers ikunnen afleiden, dat Allende en zijn vrienden een nederlaag hebben gele den. Een vermoeden, dat zou kunnen worden versterkt bij waarneming van de festiviteiten die de Chileense oppo- f— isitie zondagavond in Santiago op touw izette. Toch is het tegendeel waar en Idiende de oppositionele vreugde voor- lal ter verdoezeling van een teleurstel- bende werkelijkheid, die inhoudt dat de tegenstander veel beter uit de bus is gekomen dan werd verwacht. De feestvreugde die na het bekend worden van de uitslag eveneens bij de Unidad Popular losbarstte, had aan zienlijk meer bestaansgrond. Dat valt ook af te leiden uit de geluiden, die tijdens de verkiezingscampagnes wer den vernomen. Zo streefden de chris ten-democraten en de nationalen er serieus naar, van de 36,4 pet. van de stemmen waarmee Allende in 1970 tot president werd gekozen, 4 pet. af te snoepen om zo in het parlement een tweederde meerderheid te veroveren, waarmee Allende's socialistisch experi ment 'zou kunnen worden getorpe- !deerd.";En in de Unidad Popular lieten de socialisten weten, 42 pet. van de stemmen als een overwinning te be schouwen, terwijl de communisten het izelfs op een 40 pet. hielden. Het percentage dat Allende en zijn aanhang nu hebben behaald, krijgt ook vanuit historisch perspectief de nodige glans. Zo is het in de Chileen se politieke geschiedenis traditie, dat de electorale aanhang van een presi dent afneemt, naarmate zijn ambtspe riode vordert. Bij de vorige parle mentsverkiezingen, van 2 maart 1969, zag de toenmalige christen-democrati sche president. Eduardo Frei. zijn aanhang dan ook slinken van 42,3 tot 31 pet. Dat deze traditie tijdens het huidige jbewind van de Unidad Popular on- jdanks alle huidige problemen is omge bogen, kan Allende zich als een com pliment aanrekenen. Allende zal zich nu tot de presidentsverkiezingen van 1976 (waarbij hij zich niet herkiesbaar kan stellen) kunnen wijden aan het indammen van de economische pro blemen en aan het consolideren van de niet geringe resultaten die zijn 'revolutie in vrijheid' tot dusver heeft behaald. Dc Franse kiezers hebben zich in de eerste ronde van de parlementsverkie zingen guller jegens links betoond dan ooit sinds 1958. toen generaal dc Gaulle, na een jarenlang verblijf in dc politieke woestijn, zich weer persoon lijk met dc bestiering van Frankrijks lot ging belasten (om het in orthodox- gaullistische termen te zeggen). De procentuele voorsprong die de linkse oppositie in de eerste ronde op de gaullisten heeft behaald, laat er geen twijfel over bestaan, dat de meeste Fransen ontevreden zijn over de manier waarop dc Gaulles erfgena men hun belangen behartigen. Dit kan op zichzelf niet verrassend zijn voor wie zich herinnert, dat bij de vorige 'normale' parlementsverkiezingen (in 1967) de populariteit van het gaullis tisch bestel ook al niet overweldigend bleek te zijn: de gaullisten moesten het toen met een meerderheid van zegge en schrijve één zetel doen. Maar tussen ontevredenheid over een gaullistische regering en de bereidheid, een coalitie van communisten en soci alisten aan dc macht te helpen, ligt voor menige Franse kiezer een aan zienlijke kloof. Hoe breed deze kloof if, zal aanstaande zondag, in dc twee de ronde, wel blijken: maar dat ze bestaat, mag bij voorbaat worden aan genomen. Behalve met deze gedachte kunnen de gaullisten zich ook troosten met het besef, dat in het kiessysteem hun kiessysteem! al een kloeke reserve jegens een links bewind inge bouwd zit. Om één voorbeeld te noe men: de manier waarop Frankrijk in kiesdistricten is verdeeld, maakt een allesbehalve onpartijdige indruk; zo had in 1967 een gaullist voldoende aan 42.000 stemmen om een Kamer zetel te bemachtigen, terwijl een com munist daar 70.000 stemmen voof nodig had. Dit alles betekent intussen niet. dat de gaullisten de uitslag van de tweede ronde vol vertrouwen tegemoet kun nen zien. Het is niet uitgesloten, dat deze uitslag hen ertoe zal dwingen, samenwerking aan te gaan met de Réformateurs van Lecanuet en Ser- van-Schreiber Schokkende veranderin gen van dc Franse politiek zouden Van een onzer verslaggevers GARIJP Dank zij een groot aantal lezers van deze krant krij gen sinds vorige maand zeventig Zuidafrikaanse kinderen onder wijs. Het is zo goed als zeker dat ze daarvan zonder de hulp van die lezers verstoken zouden zijn gebleven. De kinderen be zoeken* een school die voor 10.000 gulden, gestort op. het gironummer van een actiecomité in het Friese dorp Garijp, uit de grond is gestampt. 'Er blijft een geweldige nood' De stuwende krachten achter dat comité, de huisarts J. E. de Vries en zijn vrouw P. de Vries-Greeve, rie pen vorig jaar door middel van een advertentie op tot hulp aan kleurlin gen in Zuid-Afrika. Zij zetten uiteen dat het door hen gevormde comité een bedrag van 60.000 gulden bijeen wilde brengen voor de bouw van zes scholen voor kleurlingkinderen in de Kaapse vlakte, een ver van de grote steden gelegen gebied van 80 kilometer lang en 48 kilometer breed. De reacties bleven niet uit. Een groot aantal giffen stroomde binnen, variërend van 2,50 gulden tot 1000 gulden. In totaal leverde de oproep een bedrag op van 10.321,50 gulden, waarmee de bouw van een van de zes scholen kon worden gefinan cierd. In januari is het gebouwtje in gebruik genomen. Ook van de vijf andere scholen is inmiddels de financiële basis gelegd. Begin deze maand werd voor de zesde en laatste maal een bedrag van 10.000 gulden overgemaakt naar Zuid-Afrika. Vier van de zes scholen zijn al gebouwd en in gebruik; met de bouw van de laatste twee zal spoedig worden begonnen. De zes scholen zullen plaats bieden aan in totaal 420 kinderen uit de Kaapse vlakte. Aan elke school zullen twee leer krachten, eveneens kleurlingen, wor den verbonden. Op het ogenblik wordt les gegeven door vier kleur lingonderwijzers en twee blanke ge trouwde onderwijzeressen. Het is de bedoeling dat deze laatsten, afkom stig uit de dichtstbijzijnde stad Dur- banville, straks door kleurlingen worden vervangen. Een van de schooltjes die met Nederlands geld zijn gebouwd; links, met plat dak, de onderwijzerswo ning. Kledingactie in Zuid-Afrika, met- een arme bevol king waarvan het merendeel lezen noch schrijven kan. De bewoners van deze streek waren zo arm, dat het ze zelfs aan voldoende kleding ontbrak. Op verzoek van de Ang licaanse zendeling Visser zette me vrouw De Vries daarom in 1971 een kledingactie op touw. Nadere contacten met ds. Visser en het Zuidafrikaanse predikanten echtpaar A. P. en Selma van Wyk, verbonden aan de Nederduits gere formeerde zendingskerk, leerden me vrouw De Vries dat met wat kleren de nood onder de kleurlingen in de Kaapse vlakt niet te lenigen viel. De analfbetische bevolking, merkte zij, had vooral grote behoefte aan onderwijs. Hoewel de Zuidafrikaanse jeugd leerplichtig is, gingen de kleurling kinderen uit de Kaapse vlakte niet naar school, omdat in het hele ge bied geen school te vinden was. Alleen in de op forse afstand gele gen stad Durbanville was een grote kleurlingenschool te vinden. De nu gebouwde en nog te bouwen schooltjes worden ook voor andere dan onderwijsdoeleinden gebruikt. Er worden ook kerkdiensten gehou den, er wordt catechisatie gegeven en de volwassenen kunnen er lezin gen bijwonen over praktische onder werpen als geboortebeperking, inko mensbesteding, kinderopvoeding en eerste-hulpverlening. De ouders van de schoolkinderen kunnen er 's avonds ook leren lezen en schrijven. De heer en mevrouw De Vries, van wie de laatste verreweg het meeste werk heeft verzet, zijn tot hun actie geïnspireerd door de uit Friesland afkomstige, met een Engelse vrouw getrouwde Anglicaanse predikant P. T. Visser, die jaren geleden door zijn kerk naar Zuid-Afrika werd uit gezonden. Het echtpaar De Vries is bevriend met twee nichtjes van ds. Visser, die eveneens in Garijp wo nen. Voordat hij kortgeleden in Johan nesburg ging werken, was ds. Vissei zendingspredikant in de Kaapse vlakte, een onderontwikkeld gebied Apartheid De eerste van de zes scholen werd gebouwd met geld dat via de Wilde- ganzen-actie bijeen werd gebracht. Voor de bouw van de andere scho len werden allerlei bronnen aange boord: er kwam geld binnen van scholen, van kerken, van particulie ren, van het bedrijfsleven. Een spontane inzameling op een bijeen komst van Friese aannemers leverde een bedrag van 500 gulden op. Spijtig zegt' mevrouw De Vries dat de inzameling bij die aannemers het dubbele zou hebben opgebracht, als de apartheid niet ter sprake was gekomen. Bij de hele actie ten bate van de kleurlingen vormt de omstre den politiek van de Zuidafrikaanse regering een teer punt In de adver tentie in deze krant werd daarop al gezinspeeld met de woorden: 'Nu kunt u kritiek hebben. Ook de rege ring dé£r bestaat niet uit heiligen. Kritiek kost niets. Bouwen wel'. Het echtpaar De Vries had er al rekening mee gehouden dat zich wat critici zouden aandienen. Tot verba zing van de Friese activisten liet slechts één lezer, uit Rijswijk, weten niet geheel achter hun streven te kunnen staan. Dc criticus schreef dat de bouw van scholen voor kleur lingen de taak van de Zuidafrikaan se regering is; met al die goudvoor raden in Zuid-Afrika, vond hij, kan de regering die bouw ook makkelijk bekostigen. Mevrouw De Vries, die er de nadruk op legt dat zij slechts een zendings actie voert, zegt: 'Ik heb hem terug geschreven dat ik me daarmee niet bemoei; dat we gewoon moeten doen wat onze hand vindt om te doen'. De regering, meent zij, is nog niet toe aan 'de bouw van scholen in het achterland'. Haar man voegt eraan toe: 'Het heeft hier ook twintig jaar geduurd, voordat er hier. in Garijp, een kleuterschool kwam. De voorzie ningen gaan nu eenmaal eerst naai de hoofdplaats, dat is hier Bergum'. Mevrouw De Vries wil haar actie los zien van de apartheidspolitiek, waarvan zij wel veel te weten is gekomen, maar waarover zij zich nog geen oordeel heeft gevormd. 'Ik weet het ook niet, hoor, ik weet het ook niet. Ik zou er moeten zijn om er iets over te kunnen zeggen. Maar wij zijn hier ook nog niet volmaakt. Gastarbeiders, het is toch een schan de dat die in pakhuizen zitten en de vuile klusjes moeten opknappen. Ik ben verpleegster geweest, en toen moest ik ook vloeren dweilen, dat doen nu de gastarbeiders. En Suri name, dat is Ons probleem'. Mevrouw De Vries heeft wel driftig gecorrespondeerd over de apartheids politiek, onder anderen met Selma van Wyk en met dr. J. J. Buskes. De laatste schreef haar van mening te zijn dat in Zuid-Afrika de maatschappelijke structuren veran derd moeten worden, maar hij voeg de eraan toe de actie van het echt paar De Vries als 'goed werk' te beschouwen. Hij onderstreepte zijn woorden met een gift. Welletjes Hoewel het doel van de actie, de bouw van zes scholen, is bereikt, beschouwen de heer en mevrouw De Vries hun taak nog niet als beëin digd. De al in gebruik genomen scholen blijken nu al te klein te zijn en zullen met bijgebouwtjes moeten worden uitgebreid. Mevrouw Do Vries schat dat daarvoor per school een bedrag van 2000 gulden extra nodig zal zijn. Omdat ook de bouwkosten van de schooltjes zelf inmiddels zijn geste gen (en nu ongeveer 11.000 gulden zullen bedragen), blijven giften wel kom. Ze kunnen worden gestort op gironummer 812891 ten name van de Raiffeisenbank in Garijp, met ver melding van 'Hulp kleurlingen'. Als alle 600 kinderen uit de Kaapse vlakte die voor onderwijs in aanmerking komen, straks onderdak zijn gebracht, vindt het echtpaar De Vries het voorlopig welletjes. Me vrouw De Vries gaat een reisje naar Zuid-Afrika maken, niet alleen om de resultaten van haar actie te be kijken, maar ook om een antwoord te krijgen op de vele vragen die met betrekking tot de apartheidspolitiek bij haar leven. Zij is ervan overtuigd niet meer dan, naar de woorden van ds. Van Wyk, 'een druppel in die oceaan', gestort te hebben; 'er blijft een geweldige nood', zegt zij. Maar me vrouw De Vries vindt ook, dat je niet voortdurend actie kunt blijven voeren. 'Het slurpt al je energie op. Want het eigenlijke werk, dat doen ds. Visser en ik. Maar ik moet ook nodig eens wat aan dc administratie van mijn man gaan doen. Die heb ik een jaar verwaarloosd'. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm daar niet uit voortvloeien, maar dat alles dan bij het oude zou blijven, zouden de gaullisten wel willen. De Réformateurs zullen zich zeker niet laten lijmen, wanneer hun op enkele voorname punten van hun programma een supra-nationaal Europa, meer Atlantische samenwerking, een sterke re decentralisatie van het binnenlands bestuur geen genoegdoening zou worden verschaft. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Ka mer sluit deze week de behande ling van de begrotingen af. Na de stemmingen over de begroting van economische zaken is het woord van middag aan minister Udink over de problemen van verkeer en waterstaat. Toen vori ge zomer de bom barstte in de ploeg van premier Biesheuvel en minister Drees het kabinet ver liet, kwam minister Udink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ook aan het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat te staan. Verleden week bleken de leden van de Tweede Kamer niet ongelukkig te zijn met deze opstapeling van taken van minister Udink. Wie over de aanleg van wegen en de kansen voor het openbaar vervoer spreekt, heeft het ook meteen over de problemen van de ruimtelijke ordening en ste denbouw. En achter de regeringstafel zat een bewindsman, die vol begrip bleek te zijn. Opvallend was vorige week de aan dacht van de Tweede Kamer voor de problemen van de Amsterdamse ha ven. De motie van de VVD-er Koning om haast te maken met verbete ring van het AmsterdamRijnkanaal vond dan ook brede steun. Minister Udink moet ook zijn mening geven over het plan van Ed van Thijn (PvdA) om een verkeersveiligheids- dienst in te stellen. De onveiligheid van het wegverkeer zat de kamerleden zeer hoo° Maar de ellende is, dat je van een minister, die op het punt staat af te treden, weinig concreets kan verwachten. Dat was in de afgelopen weken ook het geval met de andere ministers. De begrotingen moesten worden afge daan. Maar de vraag is wel gesteld wat voor zin de begrotingsdebatten hebben gehad. Vooral omdat steeds weer bleek, dat door de demissionaire toestand met het beleid ook pas op de plaats wordt gemaakt. Het is altijd ontmoedigend om te constateren, dat je geen stap verder komt. Melkprijs Achter de schermen worden deze week nog enkele belangrijke gesprek ken gehouden met ministers. Zo zal de vaste commissie voor het midden- en kleinbedrijf de minister van econo mische zaken horen over de mini mumprijsmaatregel voor consumptie- melk en de minimum-broodprijs. In de dagelijkse strijd tegen de inflatie ligt een minimumprijs voor de hand. Maar minister Langman heeft al laten weten, dat zonder minimumprijs die melkbezorging aan huis eraan kan gaan. Dat zou ernstige gevolgen kun nen hebben voor bijvoorbeeld gehan dicapten en bejaarden. Donderdag verschijnt minister Engels van CRM in de Tweede Kamer om met de vaste commissies voor de ka beltelevisie. CRM en Verkeer in be sloten zitting te praten over kabeltele visie. Zoals bekend heeft de minister be loofd geen enkelp vergunning voor uitzendingen via de kabel, ook al zijn ze experimentcel van opzet, te verle nen vóór dit gesprek is gehouden. Verwacht wordt, dat na deze discussie met de kamerleden de minister toe stemming zal geven voor enkele proef- uitzendingen. De vergunning zal hoogstens anderhalf jaar geldig zijn. De resultaten van de experimenten kunnen belangrijk zijn voor de verde re discussie over dit nieuwe commu nicatiemedium. waardoor vooral de regionale omroep een grote kans krijgt. Partijen Vrijdag, zaterdag en zondag beloven voor de politieke partijen interessante dagen te worden. Vrijdag houdt de ARP in het jaarbeurscongrescentrum te Utrecht van 's morgens tien tot 's middags vijf uur een conferentie over de vorming van een nieuwe christelijke partij samen met de KVP en CHU. Prof. B. Goudzwaard, de voorzitter van de ARP-begeleidings- commissie voor de contactraad leidt de discussie in. Nadat er ijverig in secties is verga derd zal conferentievoorzitter dr. D. Th. Kuiper de conclusie van de dag trekken. Er kunnen geen besluiten worden genomen, maar wel zal de stemming in de ARP over de chris ten-democratische samenwerking dui delijk worden en kan voorzitter Dick Kuiper aanbevelingen doen voor de beslissende vergadering van de partij raad op 28 april. In 'Het Turfschip' van Breda komen zaterdag en zondag de leden van D'66 bijeen om over de toekomst van hun partij te spreken. De stemmen, die na de verkiezingsnederlaag waren te ho ren, om maar helemaal zelf te ont ploffen en dc partij op te heffen, zijn zo goed als verstomd. D'66 gaat ver der. Maar we kunnen wel verwachten, dat de Democraten '66 niet op de oude voet verder zullen gaan. Zeker zal worden besloten zich vrijer ten opzichte van de grote broer, de PvdA, op te stellen. Maar men zal PvdA en PPR (hoe groot het verschil ook is met deze laatste partij) blijven vast houden. Want het ideaal blijft een progressieve regering. je veel te hoog geworden zijn, het theater afgebrand of verkocht en ga zo maar door. Maar nee, de manager heeft genoeg ervaring met dit soort problemen. 'Deze onder neming is aan de praktijk getoetst. Twee jaar geleden hebben we het zelfde gedaan. We hielden toen op 1 februari 1971 op en het publiek kon al kaartjes reserveren voor de voorstellingen die 1 november vo rig jaar begonnen. We hebben toen duizenden bestellingen gekre gen. Je kunt natuurlijk nooit ga ranties geven, dat je over twee jaar niets overkomen is, maar dat gaat voor een termijn van twee weken ook op. In Engeland is het al gewoon de theaters een jaar vooruit te bespreken. Zelf heb ik een toemee gemaakt met Robert Stolz, die toen al 92 was. Ook in dat geval moest ik het contract een jaar van tevoren afsluiten in verband met orkesten en zalen.' Nog een probleem. Als je nu geen kaartje bestelt, kun je dan een avondje met Wim in 1975 wel op je buik schrijven? Zo erg is het ook weer niet. 'Er zijn voorstellin gen op vrijdag zaterdag en zondag, dus in drie maanden kunnen we in een zaal als het Nieuwe de la Mar 600 plaatsen) zo'n dertigduizend mensen hebben. Zoveel kaartjes worden niet voorverkocht.' En wat het programma betreft: 'Dat ver nieuwt zich toch elke week bij Wim Kan. Als morgen Burger zijn op dracht teruggeeft en Steenkamp of De Jong verschijnen weer op het toneel, dan moet Kan zich ook aanpassen.' 'De kassa van het Nieuwe de la Mar Theater is ook weer voor de afgelopen serie voorstellingen van Wim Kan zodanig bestormd dat alle records werden gebroken. Om 7 uur 's morgens begon zich al een rij te vormen. Geen wonder dat tallozen teleurgesteld moesten worden. Wegens verplichtingen van Wim Kan in andere steden konden wij deze serie niet prolon geren. Maar. hij komt terug in december 1974. Om te voorkomen dat belangstellenden dan weer uren in de rij moeten staan, kunt u nu reeds plaatsen reserveren.' Die tekst stond mèt invulbon zater dag in de krant. Een bon, waar mee je desgewenst al kaartjes voor maart 1975 kunt bestellen als Kan opnieuw in Amsterdam optreedt. Maar wie doet dat nou? 'Maandag ochtend', zegt Wim Kan's manager Van Liempt, 'hadden we meteen al honderdzesenzeventig brieven bin nen. Ik heb ze nog niet allemaal bekeken, maar er zijn nogal wat bij, waarin de mensen een stuk of acht kaartjes tegelijk bestellen. Zo'n duizend plaatsen zijn er nu al u-el verkocht.' Is deze voorverkoop niet een beet je voorbarig? Wat kan er tenslotte in twee jaar niet allemaal gebeu ren: je kunt ziek worden of nog erger, de cabaretier zelf kan iets overkomen, het programma kan verouderd zijn, de prijzen kunnen Bijna was er om het in Vogel termen te houden een breuk in de eierschaal van de Bond van Friese Vogelwachten gekomen, maar de dop bleek stevig genoeg om alle recalcitrante leden onder de vleugels van één kloek bij el kaar te houden. Onder de bijna negentienduizend vogelwachters van de 88 afdelingen van de BFVW waren er op de ledenvergadering in Leeuwarden nogal wat, die het eierraapseizoen met een weekje wilden bekorten, omdat er zoveel op het gebied van de landbouw is uitgevonden dat er veel vroeger dan vroeger gemaaid wordt. Dat betekent dat toch al veel minder eieren de kans krijgen het tot vogel te brengen, omdat ze vroegtijdig door de machines wor den stukgemaaid. Misschien wel goed voor het akkerland, maar niet voor de vogelstand. Zodoende moest het rapen van eieren vol gens een aantal vogelwachters maar wat korter duren, want ook dat rapen kost kuikenlevens. Er is trouwens ook nog een plan inge diend om vóór het maaien eerst de vogels weg te jagen, maar na veel over en weer gepraat bleek ieder een het uiteindelijk eens met de argumenten die het hoofdbestuur op tafel gooide. Er mag nu gewoon tot 19 april geraapt worden. De jaarwisseling valt voor de SDJ, de landelijke stichting sociaal en diakonaal jaar al in augustus. Dat is de maand, waarin het nieuwe diakonale jaar begint, opnieuw een jaar waarin jongens en meisjes vanaf zeventien jaar als vrijwillige kracht in een verzorgende inrich ting kunnen werken. Honderden doen dat elk jaar, meestal als ze net van school zijn, want zo'n jaar is. behalve dat ze meehelpen op plaatsen waar hun hulp dringend gewenst is, ook een uitstekende gelegenheid om zich maatschappe lijk te oriënteren en tot een echt gemotiveerde beroepskeuze te ko men. Dit vrijwillige werk onder zieken, bejaarden, kinderen en gehandicap ten begint met een voorbereidings- week. Daarna worden de deelne mers. zoveel mogelijk naar eigen voorkeur, in groepjes van twee of drie ergens in het land geplaatst in zo'n ziekenhuis, verpleeg- of kindertehuis of soortgelijke instel ling. Eens per drie, vier weken komen de deelnemers bij elkaar om van allerlei te bespreken en ervaringen uit te wisselen, steeds begeleid door een deskundige func tionaris van de SDJ. Toelatingseisen worden niet ge steld en een bepaalde vooroplei ding is dan ook niet nodig. Het enige dat wèl gevraagd wordt is dat zo'n jongen of meisje echt een jaar lang voor hulpbehoevende mensen wil doen wat hij of zij kan. Daar staat ook wat tegenover: natuurlijk kost en inwoning, vakantie, sociale voorzieningen, maar ook ƒ115 zak geld per maand plus een vergoe ding om tweemaal in de maand naar huis te kunnen. Wie er nog meer over wil weten of zich meteen maar wil opgeven, kan terecht bij het secretariaat van de Landelijke stichting sociaal en diakonaal Jaar, Wilhelminapark 46, Utrecht, tel. 030-510763 De 'astronette' ziet er misschien wel een beetje als een ruimtevaart attribuut uit en is weliswaar pas in Parijs gelanceerd, maar heeft verder niets met Mars of de maan of welke andere planeet ook te maken. Het is een droogkap, die lang haar in model droogt zonder dat er eerst allerlei spelden en rollers ingeze- hoeven te worden. Er zitten vijf luchtdrukknoppen in die het haar in vorm houden; een draaiende schijf zorgt voor een gelijkmatige verdeling van de war me winden. Ingebouwd zijn ook oorkleppen, die tijdens de 'vlucht' met de astronette contact met de buitenwereld mogelijk maken. Via die kleppen kun je zelfs tamelijk ongestoord telefoneren. Paasvee Zo gauw het tegen Pasen loopt, komt ook de Paasvee- tentoomstelling weer op de proppen. Dit keer vindt de expositie op 12 april plaats, natuurlijk weer in de Bossche Brabanthallen. Zoals elk jaar zullen er zo'n zevenhonderd stuks van het beste vee ninde- ren, varkens en vette kalveren naar Noordbrabants hoofdstad ge dreven worden en daaruit moet Miss Rund dan uiteindelijk tevoor schijn komen. Goudvis Er valt een gouden schaaldier te ver dienen op het eerste wereldkampi oenschap garnalen pellen, dat in het Groningse vissersdorp Termun- terzijl wordt gehouden. De pelwed- strijden en de gouden garnaal val len, c.q. wordt uitgereikt op 7 juni, één dag na de feestelijke opening van de Eemshaven. Au torif En nu we het toch over vissen, althans iets dicht in die buurt hebben, in Japan is uitge probeerd hoe vis op een kunstma tig rif van (2300) autobanden rea geert. Dat bleek erg goed: allerlei organismen, voedsel voor de vis sen, zetten zich sneller dan waar ook op het rubber vast, de vissen planten zich er graag voort en de vangsten, vooral van zeebrasem zijn voortreffelijk te noemen. 'Hoe lang staat hij daar ai zo?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7