Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Plannen ontdekt om heel Paramaribo af te branden Felle partijstrijd, ondanks stakingsroes noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen io jL VS 'Meer dan vijftig wapens gevonden' AR kiesvereniging achter Boersnia-De Gaay Fortman 'Heteluchtdroger is bijzonder onhygiënisch' Dumdum-kogels in Suriname gebruikt? Ziekenhuis ontslaat tientallen mensen Advies over Ad Valvas valt niet slecht Autocontrole: remmen vaak niet in orde Miljoenenbuit van bankroof is teruggevonden Voorhoedegevechten voor Surinaamse verkiezingen Vrouw met zeven schoten om het leven gebracht Het weer - ,=4^5 [ÓUW/KW.RTET DINSDAG 6 MAART 1973 BINNENLAND T3/K5 t FJ ebro-i goe- 70C en een rden Tref Ic in cht leo Vth lige lag- (ADVERTENTIE) V. iabob Potuien: wapensmokkel naar Suriname om macht over te nemen oet Van en onzer verslaggevers DENHAAG De Surinaamse regering heeft een volledig plan ontdkt om de hoofdstad Paramaribo in lichter laaie te doen op- gaan?i de bruggen in de stad op te blazen. De b"jnd zou moeten worden aangestoken met mólotow-cocktails, waarm de regering er inmiddels 'massa's' heeft gevonden. Ook keft de regering ontdekt dat er wapens het land werden bin- nengemokkeld (onder meer uil Brazilië) met de bedoeling de re- gerinsmacht gewapenderhand over te nemen. Deze mededelingen lieeftde Surinaamse gevolmachtigde minister in Den, Haag, dr. J. Polaien, gisteren gedaan op een persconferentie. Nadele bijzonderheden over deze ont- dekbgen wilde (of kon) de heer Polaren beslist niet geven. 'Ik geloof dat en regering niet wijs handelt als hangtide het onderzoek concreet en heel uitvoerig alle gegevens aan de public.eit worden bloot gegeven,' al dus mnister Polanen. Maar oezeer hij zelf er ook op uit was zij mededelingen in de sfeer van geruchen te houden hij bezwoer tegelijl-de aanwezigen op deze pers- conferntie dat het wel degelijk om berichtn en niet om geruchten gaat. De eni.e aanduiding die hij nog kwijt wilde, nas dat het om 'een doordacht plan vn brandstichting' ging voor de nagenoig geheel uit hout opgebouwde stad Rramaribo en om een aantal wapens, dat 'verontrustend genoeg is, gezien het bevolkingstal van ongeveer 100.000 in de stad'. In ieder geval waren er 'meer dan vijftig' wapens gevonden. De heer Polanen bracht de arrestaties van vakbondsleiders en journalisten, die vorige week in Paramaribo zijn verricht, in verband met deze ontdek kingen, hoewel ook hier toen er om toelichting werd gevraagd een slag om de arm werd gehouden. Met name de journalisten zijn vorige Van een,verslaggever ÖTRECHT Het negen leden tellen de bestujr van de a.r. kiesvereniging Utrecht-2uid staat 'als één man' ach ter het besluit van minister Boersma ei prof. De Gaaij-Fortman om zich iet bij voorbaat afwijzend cp te «ellen tegenover deelneming aan een «tra-parlementair kabinet. Aan liït centraal comité van a.r. kiesvere- ngingen, schrijft het bestuur dat feersma en De Gaay Fortman als Eede anti-revolutionairen hebben ge- ndeld, 'door metterdaad verdergaan- 4 polarisatie af te wijzen', fet besiuur van de kiesvereniging ktreurt de afwijzende houding van d: fractie. Het verzoekt fractie en tntraal comité, de heren Boersma en 4 Gaay. Fortman alle mogelijk steun i veriepen. Van een verslaggever MALUSSEN Heteluchtdro ger s en gemeenschappelijke handdoeken zijn bijzonder on hygiënisch volgens drs. J. H. de Boer. voorzitter van de directie van Viruly BV in Maarssen. Deze fabriek is gespecialiseerd in reinigingssystemen voor grootverbruikers. Duitse onderzoekingen hebben uitgewezen dat gemeenschappe lijke handdoeken in toiletruim ten van horecabedrijven en zie kenhuizen wemelen van de ziek tekiemen. Van de heteluchtdroger zei hij, dat deze alleen hygiënisch - 'schijnt': 'Hij zuigt rondzweven de micro-organismen aan en blaast ze op een vochtig huidop- pervlak dat juist door het han den wassen zijn beschermende vetlaagjc heeft verloren. Daar door kunnen de onder de hete lucht neergeslagen kiemen zich in moordend tempo vermenig vuldigen.' Hygiënischer zijn volgens de heer De Boer zecp-doscerauto- matcn en automaten met papic-. ren handdoeken of met een tex- tielrol. Ook een 'gewoon' stukje zeep is volgens hem onhygië nisch omdat het, 'vochtig en soms slijmerig', een ideale voe dingsbodem "vormt voor kiemén. PARAMARIBO Het enige lid voor de PNR in de Surinaamse Staten mr. Eddy Bruma, heeft aan de Surinaam se minister van justitie mr. dr. Adhin gevraagd of de bewindsman bereid is terstond een onderzoek in te stellen dat de afgelopen dagen door de poli tie op demonstranten geschoten zou zijn met dumdum kogels. Ook wil het Statenlid weten of slachtoffers hier van in een van de plaatselijke zieken huizen van Paramaribo worden behan deld. Verder vraagt het statenlid aan de bewindsman of de minister bereid is hem mee te delen op welke wettelijke gronden de regering aan de politie de volmacht heeft gegeven om 'naar ei gen inzichten en zonder consideratie tegen het volk op. te treden'. En indien er geen wettelijke grondslag bestaat, wil het PNR-Statenlid weten of de minister en de regering bereid zijn deze volmacht terstond publieke lijk in te trekken. Minister J. V. D. Polanen: begrip gevraagd voor optreden van Suri naamse regering week aangehouden op grond van een artikel in het Surinaamse wetboek, dat opruiing verbiedt. Op welke, door de journalisten gebruikte, uitdrukkin gen dit sloeg wilde (of kon) de heer Polanen niet meedelen. Hij had wel een uitdrukking bij de hand ('des noods op de puinhopen, maar wij zullen zorgen voor structurele veran deringen'), maar deze 'bedenkelijke taal' was afkomstig van de vakbonds leider Henk Herrenberg en dat is geen journalist. Lachmon Het dreigement van de leider van de Hindoestaanse partij VHP (en parle mentsvoorzitter) Lachmon dat hij des noods bereid was zijn volgelingen uit de districten op te roepen om de strijd met de stadscreolen aan te gaan, rangschikte minister Polanen niet onder de opruiende taal. 'In elk geval heeft de heer Lachmon zijn dreigement nog niet uitgevoerd.' Ook wilde hij beslist niet suggereren dat dan de vorige week aangehouden vakbondsleiders verdacht worden van de brandstichtingsplannen en de wa pensmokkel. 'Er zijn arrestaties ver richt naar aanleiding van deze ontdek kingen. De namen van wie concreet op deze verdenking zijn aangehouden kan ik u niet geven.' De heer Polanen deed op zijn pers conferentie een dringend beroep op de Nederlanders begrip te hebben voor het optreden van de Surinaamse regering. Hij onderkende in de Neder landse houding een zekere inconse quentie. Onmiddellijk na het begin van de staking riepen de Nederlan ders (bevreesd dat er Nederlandse troepen zouden worden ingezet als stakingsbrekers) dat het om een bin nenlandse aangelegenheid ging; nu er arrestaties worden verricht en de po litie hardhandig en drastisch optreedt roepen dezelfde Nederlanders boos over 'schending van menselijke vrijhe den'. Geen noodtoestand De ruime bevoegdheden die de Suri naamse regering de politie op het ogenblik heeft toegekend zijn niet een uitvloeisel van het uitroepen van de noodtoestand of iets dergelijks. De Surinaamse regering heeft alleen maar tot dit optreden besloten (onder meer na de brand in het belastingkan toor) omdat de stedelijke politie haar enige machtsapparaat is. Er is geen rijkspolitie of marechaussee en de Nederlandse troepen mogen niet in grijpen. De echte, formeel-juiste noodtoestand kan slechts worden afgekondigd door dc koninkrijksministerraad dat is dus in Den Haag. En dat is tot nu toe niet gebeurd. (ADVERTENTIE) Wit helpt jaren bij hoest? Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN Bij het algemeen ziekenhuis Berg en Bosch zullen bin nenkort enige tientallen van de 480 personeelsleden worden ontslagen. Dat is het gevolg van een grondige reorganisatie, die noodzakelijk gewor den is nu de sanatoriumfunctie van dit ziekenhuis volledig is weggevallen. Daarvoor in de plaats komt de twee- de-lijns-hartrevalidatie-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Deze afdeling komt onder leiding van de Utrechtse hoogleraar in de cardio logie professor F. L. Mijier. De be manning van deze afdeling vraagt een heel aparte aanpak, die slechts aan gespecialiseerden kan worden toever trouwd. Tegelijkertijd zal een betere 'structurele aanpassing' voor het per soneel worden nagestreefd. Berg en Bosch werd in 1919 gesticht als r.-k. sanatorium. Later werd het algemeen ziekenhuis maar de banden met het NKV bleven hecht tot 1972; toen werd Berg en Bosch een zieken huis voor de regio. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een universitair weekblad als Ad Valvas van de Vrije Universiteit heeft een dubbele taak: informatie geven en opinies registre ren. Omdat zo'n blad een monopolie positie heeft binnen de universiteit hoeft het niet opinievormend te wer ken. De leden van de redactie mogen wel onder eigen naam hun mening uiten. Dit advies heeft een commissie onder leiding van prof .dr. L. Traas uitge bracht aan de Universiteitsraad van de VU. Deze zal vandaag de moeilijk heden rond Ad Valvas bespreken. Op een gisteren door geïnteresseerden gehouden hearing werd het advies- Traas niet slecht ontvangen. Wel sprak men zich in een motie uit tegen het voorstel van het presidium van de Universiteitsraad om Ad Valvas voor lopig nog onder de verantwoordelijk heid van het bureau pers en voorlich ting te laten vallen. Het presidium wil eerst de structuur van het bureau voorlichting nog eens bekijken, voor dat de opzet van Ad Valvas precies geregeld wordt. De discussie rondom Ad Valvas heeft (mede door het aangevraagd ontslag voor eindredacteur Pieter Bückmann) ook buiten de VU aandacht getrok ken. Henk Bakker, eindredacteur van Folia Civitatis, het weekblad van de Universiteit van Amsterdam (oplaag 30.000 exemplaren) wees op het be lang van een vrije nieuwsgaring aan de universiteit. De universitaire ge meenschap is een klein stadje, zo je wilt een groot dorp. De democratie kan alleen functioneren bij een goede informatie. Van een verslaggever DRIEBERGEN Technische gebreken aan de remmen vorm den het meest voorkomende eu vel dat tijdens landelijke ver keerscontroles aan auto's werd geconstateerd. Dit blijkt uit een overzicht van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen van de controles die in 1971 en 1972 gehouden werden. In totaal werden 13.109 voertui gen gecontroleerd, van welke er 1134 uit het verkeer genomen moesten worden. In 1971 con troleerde de rijkspolitie 6.710 voertuigen. Daarvan vertoonden er 4.444 (66 procent) gebreken. Tegen 3.351 bestuurders werd procesverbaal opgemaakt en 2.812 automobilisten kregen een waarschuwing. Er werden 649 voertuigen uit het verkeer ge nomen. In 1972 werden 6.399 voertuigen gecontroleerd, waarvan 3.930 (61 procent) technische gebre ken hadden. Proces-verbaal kre gen 3.102 automobilisten en 2.349 werden gewaarschuwd. In totaal 485 voertuigen mochten niet meer aan het verkeer deel nemen. Van de geconstateerde techni sche gebreken golden er 1818 de remmen, 793 de draagveren, 695 het chassis en 576 de koppe ling. Van een verslaggever ALKMAAR De Westduitse politie heeft gisteren de meer dan drie mil joen mark gevonden, die de in Neder land gearresteerde bankrover G. H. na zijn vlucht had verstopt. Bij een ver hoor in Alkmaar bekende de Duitser dat hij het geld in een bos bij Mönchengladbach had begraven. De politie kamde het enige in aan merking komende stuk bos uit en vond hier een door H. beschreven boom. Vijf meter daar vandaan von den zij een boomstomp die H. als markeringspunt had aangegeven. De tassen met geld werden daarna snel gevonden. Zij lagen slechts tien centi meter diep. Het is mogelijk dat H. vandaag al aan Duitsland zal worden uitgeleverd. Te gen zijn medeplichtige, H. R. von den B., die samen met de miljoenenrover werd gearresteerd, heeft de officier van justitie een onderzoek gevraagd onder verdenking van bedreiging te gen het leven. Von den B. zal zich vermoedelijk moeten verantwoorden voor het inrijden op twee recher cheurs bij zijn arrestatie. Van een medewerker in Paramaribo PARAMARIBO Hoe groot de roes van de staking in Suriname ook mag zijnnog altijd horen parlementsverkiezingen hier tot de belangrijkste bezigheden. Men leeft hier als het ware van verkiezing naar verkiezing. Daar tussen liggen de kleine voorhoedegevecht en om goed of minder goed betaalde baantjes, om veilig stelling van materiële belangen en om afrekening met de 'vijand'. Dat laatste is dan de partij die de vorige verkiezingen heeft verloren. Dat de politiek hier zo'n ab surd belangrijke plaats in neemt, blijkt ook nu weer. Terwijl de scholen reeds een maand gesloten zijn, telegraaf en telefoon maar gedeeltelijk functioneren en de Surinaam se gulden devalueert, zijn de partijen nu al op verkiezings- toernee gegaan voor de verkiezingen, die in oktober moeten worden gehouden, wel te verstaan. Het begon bij de Nationale Partij Suriname, eens de par tij van wijlen premier Pengel, maar nu al bijna vier jaar in de oppositie. Van uit deze po sitie nam de N.P.S. twee we ken geleden de handschoen op voor de vakbonden en eiste het aftreden van de rdgering- Sedney met nieuwe parle mentsverkiezingen. De Partij Nationalistische Republiek- van mr. Eddy Bruma volgde prompt en voegde aan de ei sen toe dat de volgende rege ring een arbeidersregering dient te zijn. De N.P.S. kwam overigens van ec'n koude kermis thuis. De stakene vakbonden, verenigd in de CLO, de Centrale van Landsdienaren Organisaties, bleken deze 'hulp' niet zo on voorwaardelijk op prijs te stel len als van NPS-zijde was ver wacht. In een communiqué van de C.L.O. werd de NPS verweten sedert het begin van de staking een halfzacht stand punt (ook in het parlement) te hebben ingenomen. De NPS-eis tot aftreden van de regering zag de CLO als een puur-politieke manoeuvre, be doeld om stemmen te winnen voor de aanstaande Statenver kiezingen. Op de stap van de P.N.R. werd niet gereageerd. Dit zal wel iets te maken hebben met het feit, dat PNR-leidtT mr. Eddy Bruma tot de 'familie' wordt gerekend, en zijn vak bonden zij het maar enkele dagen actief hebben deelge nomen aan de staking. Boven dien heeft Bruma zijn plaats in het parlement te danken aan wat zich in 1969 had aan gediend als het verenigd ar beidersfront, waarvan de le den nu voor het grootste deel verdnigd zijn in vakbonden, aangesloten bij de Centrale-47, waarvan Bruma de voorzitter Verder had het PNR-stand- punt iets meer gewicht dan dat van de N.P.S., omdat de eerste niet heeft volstaan met schuldigen aan te wijzen, maar zich ook gekeerd heeft tegen de regeringsbeslissing om de Surinaamse gulden te laten meegaan me* de devalua tie van de Amerikaanse dollar. Lachmon Aangezien het om verkiezin gen gaat kon ook Lachmon en zijn Hindoestaanse VHP niet achterblijven. Van die zijde kreeg een plaatselijk dagblad ccn primeur, die insloeg als een bom. In een vergadering van de Surinaamse sectie van de Koninkrijkscommissie aldus het bericht heeft de N.P.S. geëist dat de banden met Nederland geheel moeten worden verbroken en dat de Nederlandse troepenmacht uit Suriname wordt verwijderd. Iedereendie maar idts weet van de interne politieke situa tie in Suriname zal begrijpen, dat een dergelijk bericht vol doende is om het behoudend gedeelte van het kiezersvolk (en de N.P.S. telt er onnoeme lijk vtJel) te weerhouden bij de aanstaande verkiezingen aan NPS-zijde te gaan staan. D N.P.S. heeft, dodelijk ge schrokken, publiekelijk ont kend dat haar vertegenwoordi gers in de Surinaamse sectie deze eis hebben gesteld. Om deze ontkenning te staven heeft de partij openbaarma king van de notulen gevraagd en er tevens op aangedrongen voortaan het publiek tod te laten bij deze (geheime) sec tie-vergaderingen. Ook als de notulen van de betreffende vergadering zou den worden gepubliceerd en de kans hierop is nihil zal dit VHP-verhaal zijn uit werking niet helemaal missen; zeker niet na de schijn-mili- tantd houding welkde de ver grijzende N.P.S. de laatste maanden probeert aan te ne men. Intussen lijkt het er niet op, dat de regering-Sedney er zelfs maar een ogenblik aan denkt af te treden. Uit de aanhouding van zoveel bij de staking betrokken leiders valt eerder af te leiden dat de regering de strijd met de vak bonden voorlopig nog niet uit de weg gaat. SINT WILLIBRORD Bij een schietpartij in St. Willibrord is de 51-jarige mevrouw C. W. Wij- ninks gisternacht om het leven gekomen. Haar man, C. H. Wij- ninks, moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgeno men. Hij is niet in levensgevaar. De aanleiding van de dramatische ge beurtenis, die zich afspeelde na een carnaval-viering, is waarschijnlijk een familievete. De vermoedelijke daders werden maandagochtend door de poli tic van hun bed gelicht en gearres teerd. Het zijn de 51-jarige J. de J. en diens 16-jarige zoon M. de J. beiden eveneens uit St. Willebrord. Tot gister avond laat hadden zij geen bekentenis afgelegd. De vrouw had zeven schot wonden. Haar man is door één kogel getroffen. Er is nog geen wapen gevonden. De schietpartij vond plaats tussen 2 en 3 uur in het huis van de slachtoffers, nadat deze carnaval hadden gevierd, in een café, waar ook de vermoedelij ke daders aanwezig waren. Nat Ierland De voorbije winter is vrijwel over al in Nederland droger dan normaal geweest. In De Bilt viel gedurende 119 uur neerslag tegen gedurende 177 normaal. Erg laag zat De venter met 92 mm, evenals Vlissin- gen met 100. neerslag. Almelo kwam op 108, Leeuwarden 109, Maastricht 110, Apeldoorn 115, Andijk 118, Arn hem 123, Uithuizermeeden 124, Rotter dam en Scheveningen 128, Den Helder 129, Bussum 142 en Vliteland 155 mm. Alleen in het uiterste zuidoosten van Friesland was de winter met 180 mm. wat natter dan normaal Op de Britse eilanden liep de winterneerslag sterk uiteen: maar weinig viel er in Schot land (Aberdeen 97, Edinburg 67 mm), maar ook in Kew (Londen) vielwei nig met 86 mm. Beter bedeeld werden Manchester met 167 mm, en Lerwick op de Shetland-eilanden met 361 mm. Daar regenden naar IJsland langs trekkende depressies grotendeels uit. Nog sterker is dit effect geweest op de Ierse stations Belmullet (uiterste noordwesten) en Valentia (zuidwes ten) net respectievelijk 383 en 502 mm. Op laatstgenoemd station viel in de drie wintermaanden respectievelijk 143, 224 en 135 mm. Februari ivas erg droog in Bournemouth aan de Engel se zuidkust met sief hts 7 mm. In Polen varieerde de neerslag van 21 tot 51 mm. Overal irFVat land bleef de gemiddelde febr^aritemperatuur boven het vriespunt, piat toch wel wat zegt over het müde weertype: Suwalki in het uiterste noordoosten 0,4, Zamosc 0,6, Krakow 0.8 en Warschau 1,3 gr. C. Ter verge lijking: Berlijn gaf een waarde op van 3,3. De Bilt 2.9 en Leeu warden 1,7 gr. C.. regen later opklaringen 9 Weerrapporten van gisteravond 19 uur, max. tomj. en neerslag van 7—19 uur: Amsterdam zwaar bew. 10 graden 0 millimeter. De Bilt geheel bew. 10 0, Deelen geheel bew. 10 0. Eelde mist 7 0.5, Eindhoven geheel bew. 11 0. Den Helder regen 7 0.2, Luchthaven Rot terdam zwaar bew. 10 0, Twente zwaar bew. 11 0. Vllssingen geheel bew. 9 0. Zd.-Limburg geheel bew. 13 0. Aberdeen half bewolkt 8 0 Athene onbewolkt 10 0.2, Barcelona zwaar bew. 18 0. Berlijn zwaar bew. 9 0, Bordeaux licht bewolkt 20 0, Brussel geheel bew. 12 0, Frankfort geheel bew. 14 0, Genève zwaar bew. 10 0. Hcclslnka ijzel 1 2, Innsbrück onbewolkt 11 0, Kopenhagen zwaar bew. 8 0.5. Lissabon licht bewolkt 20 0. Locarno geheel bew. 13 0. Londen regen 13 1, Lu xemburg geheel bew. 12 0. Madrid half be- wolkl 21 C. Malaga zwaar bew. 15 0, Mallorca licht bewolkt 16 0, München licht bewolkt 13 0. Nice licht bewolkt 13 0, Oslo onbewolkt 5 0. Parijs zwaar bew. IS 0. Rome onbewolkt 16 0. Split onbewolkt 16 0. Stockholm hall bewolkt S 2. Wenen licht bewolkt 10 0 2 Zurich licht bewolkt 12 0, Casa Blanca regen 21 o.l, Istanboe) onbewolkt 0. Las Palmai geheel bew. 24 0. Tunis onbewolkt 16 0. H°0G WATER, 7 maart Vllssingen: S.16- 15.39; Harlngvlletsluitzen: 5.04-17.19; Rotter dam: 5.58-18.33: Scheveningen: 4.36-16.49 IJmuiden: 5.10-17.22: Den Helder: 9.14-21.38; Harlingen: 11.45-23.52; Delfzijl: 1.12-13.44. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5