Christenen, moslims en joden ontmoeten elkaar Spaarrente tot 'Priester Johannes' nu ontdekt c Presentatie liedboek 19 mei in Middelburg j Trouw Kwartet Ook bisschoppen betrokken bij de pauskeuze? Dr. Middelkoop (77) overleden Beatrix en Claus naar Indonesië Si vandaag Beroepings- werk 1 Aardbei voor 1,26 Boekenetalage TROUW/KWARTET DINSDAG 6 MAART 1973 KERK T2/S.TR< door dr. J. van Goudoever In Vogelenzang, in de Tiltenberg, was het afgelop en weekeinde een conferentie van JCM. Deze letters staan voor: joden, christenen en moslims. Bijna n ergens vindt een ontmoeting tussen deze drie plaats en de congresgangers hebben zich heel goed gerea liseerd dat nu slechts van een bescheiden begin ge sproken kon worden. De oorsprong van JCM ligt bij een paar mensen in Londen. Berlijn en Koblenz. Zij menen dat joden, christe nen en moslims in Europa elkaar iets te zeggen hebben. Moslims in Europa moeten eens hardop kunnen zeggen hoe zij zich voelen, wat hun noden zijn en wat zij denken van joden en christenen. Joden willen aan mos lims zeggen hoe zij zich hier voelen en hoe zij hun leven in de diaspora hebben opgebouwd. Christenen willen eens zeggen wat zij van de godsdien stige situatie in Europa vinden en willen vooral luisteren naar de twee anderen. De drie godsdiensten, die ieder op eigen wijze teruggaan op Abraham, hebben elkaar in Europa wat te zeggen. Maar ieder weet dat als het gesprek over het Midden-Oosten zou gaan, de ontmoeting vrijwel onmoge lijk zou worden. Althans daar is de tijd nog niet rijp voor. Dat is de zwakte van deze JCM ontmoeting, maar toont tegelijk ook haar nood zaak. Waar conflict en geweld elke politieke ontmoeting uitsluiten, moet een godsdienstige toenadering gepro beerd worden. Ingrijpend Er wonen thans 170.000 moslims in Nederland, dat is ongeveer acht maal zoveel als er hier joden wonen. In Engeland wonen 900.000 moslims en 500.000 joden. In Frankrijk 2 miljoen moslims en in Berlijn alleen al 40.000. Door de buitenlandse werkne mers is het godsdienstig beeld van Europa zich snel en ingrijpend aan het wijzigen. De joden hebben hier en daar een stuk joodse cultuur in de verstrooiing kunnen opbouwen. Daar is na de katastrofe weinig van over, wel b.v. in Engeland. Er zijn joden die hun hulp aan de moslims willen aan bieden, zodat de moslims zouden kun nen profiteren van de ervaringen van de joden. Als we er vanuit mogen gaan, dat moslims hier in Europa wel werk. huis en eten hebben, dan nog voelen zij zich ontworteld uit hun eigen cultuur en godsdienst. Men kan nu eenmaal zijn godsdienst niet zo ge makkelijk meenemen, en zeker niet de islam. Wie islam zegt, zegt niet alleen godsdienst maar ook cultuur en samenleving. Het vijfmaal daags bidden, het vasten gedurende een maand (alleen 's avonds eten), de vrijdag als gebedsdag, het gaan naar Mekka minstens eenmaal in zijn le ven, dat alles vraagt om allerlei voorzieningen in de samenleving. Vorig jaar kwam de JCM-conf eren tie in Londen voor het eerst samen. Het thema was toen: The Faith of our Fathers, the Fate of our Children (het geloof van onze vaderen, het lot van onze kinderen). Voor de tweede maal kwam men samen, nu in Neder land: het bleef een Europees treffen. Thema was dit keer: Secular Europe, werd het streefbedrag op geen stuk ken na gehaald. Het uiteindelijk re sultaat was bijna 2 miljoen terwijl er op 20 miljoen was gerekend. Het is in de zwijgende meerderheid van Neder land te prijzen dat zij op deze manier antwoord heeft willen geven aan alle anti-Amerikaanse acties betreffende Vietnam. Ter Aar A. P. J. Esveldt Mariniers (5) De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen berkort weer te geven. Bij publikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gestuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 851. Amstcr- Centen - procenten Het conflict bij Hoogovens doet mij denken aan het bijbelwoord, Jacobs 2 vers 6, waa» staat: 'Zijn het niet de rijken die de armen onderdrukken, en voor de rechtbank slepen'. De hoge inkomens schreeuwen moord en brand nu de vakbonden een stukje gerechtigheid willen brengen. Naar mijn mening behoort een ieder tot 'de rijken', die weigert een ander op te trekken tot het niveau, waarop hij zelf staat. De mensen bekennen hier mee zichzelf meer lief te hebben dan hun naaste! Evenals tijdens de verkie zingscampagne. toen de leugenachtige slogan 'loon naar prestatie' werd ge bruikt, wordt nu ook de gerechtigheid met de voeten getreden. Is de arbeid van de lagere inkomens dan minder belangrijk dan van hen die hoge inko mens genieten? Ik vraag me af of de hoge inkomens altijd in overeenstem ming zijn met de geleverde prestatie. Het zijn mijn inziens veeleer de hui dige structuren die de mens de kans geven zijn talenten te misbruiken en zichzelf ten nadele van de minder bedeelde te bevoordelen. De mensen die geld als de enige stimulans voor vooruitgang en welvaart beschouwen, geven daarmee aan geld de hoogste eer. De bijbel zegt echter: 'Zoekt eerst het koninkrijk Gods, en zijn gerech tigheid'. In dit licht zullen we moeten gaan handelen, zdals die werkgever in Matthells: 1-6, vfiar gerechtigheid een principe was. Heiningen Jac. de Wit Vietnamacties (21) De sterk eenzijdig gerichte hulpactie; opgezet en georganiseerd door een comité, is totaal mislukt. Ondanks de steun van de vele linkse groeperin gen, als ook radio, tv en de pers, De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. Adam. Postbus 859 Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro: 26 92 74 Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Honing Lanser Met verwondering heb ik gelezen, dat Lanser achter Den Uyl wil gaan staan. Lanser houdt er geen rekening mee. dat er honderden CNV-leden zijn. die er anders over denken. Bo vendien hebben de bonden hier niets mee te maken: laat de Kamerleden dit maar in orde maken. Dordrecht J. R. Willemstein Een ondoordacht hoofdartikel met een ondoordachte titel, zo kwalificeer de ik uw commentaar onder het hoofd 'Mariniers'. Een grove insinua tie, die kant noch wal raakt. De vergelijking met de gebeurtenissen van enige jaren geleden op de Dam en in het centraal station van de NS te Amsterdam gaat ten enenmale mank. Toen betrof het namelijk ei genrichting door militairen op voor publiek toegankelijke plaatsen, waar de politie te kort schoot. Dat was in strijd met de wet. De gebeurtenissen die onlangs plaatsvonden op de cam pus van de rijksuniversiteit te Leiden betroffen schoon schip maken door mede-studenten op eigen, niet voor het publiek toegankelijk terrein, om dat een zeer grote minderheid van de studenten meende het recht (ook ei genrichting) te hebben de normale gang van zaken bij de universiteit te mogen verstoren. Eelde J. Meijer Verlengde leerplicht (2) De heer Zandbergen onderschrijft in Tr/Kw van 24 februari vanuit de praktijk de bezwaren die binnen de PCBO bestaan tegen de gedeeltelijke leerplicht. Helaas schrijft de heer Zandbergen er niet bij, vanuit welke praktijk hij schrijft, want dat zou wellicht verhelderend werken. Het is de heer Zandbergen ongetwijfeld be kend, dat het hoofdbestuur van de PCBO verstandiger is dan de mensen achter de minderheidsnota en de in houd hiervan naast zich neer zal leg gen. De heer Zandbergen schrijft dat er meestal niets van de partiële leer plicht terechtkomt. Afgezien van het feit dat het woord meestal schromelijk overdreven is, ware het eerlijker geweest als de heer Zandbergen daarbij ook had aangege ven waarom het niet overal loopt zoals het hoort te lopen: de outillage is vrijwel steeds onvoldoende, ge meentelijke apparaten zijn onderbezet of weten geen raad met de partiële leerplicht, enz. Dit zijn begrijpelijke kinderziekten en de hulp van de rege ring in dezen laat te wensen over. Wat de tweede dag vorming betreft, ben ik het met de heer Zandbergen eens. dat invoering op dit moment ongewenst is, maar dan niet vanwege de industriële motieven die u aan voert. maar omdat het vormingswerk er niet klaar voor is door enerzijds een falend regeringsbeleid op dit punt, anderzijds een falend overkoepe lend orgaan. Dit vergt echter de twee de dag vorming niet van de baan, maar geeft alleen aan dat 1 of 2 jaar uitstel gewenst is. Heerde J. C. Lieske Mariniers (4) Was het maar waar geweest, dat de overheid marinemannen ingeschakeld had om aan dat onbekookte studen- tengec'oe van ongeoorloofde bezetting van universiteitsgebouwen een einde te maken. Zij waren het toch, die jaren geleden nuttige diensten bewe zen door eerst het centraal station en nadien de Dam schoon te vegen. Wat zouden de mariniers van nut kunnen zijn, indien zij bij de naderende zo mer het Vondelpark voor bezoedeling zouden kunnen behoeden. Amsterdam G. H. a religious challenge (een geseculari seerd Europa, een godsdienstige uit daging). Uit dc inleidingen van dr. J. Magonet (jood), dr. S. Eid (mos lim), ds. Denkers en pastoor Evers (de laatste twee uit Bendorf, Duits land, een van de weinige plaatsen, waar joden, christenen en moslims elkaar kunnen ontmoeten) bleek hoe ieder uit eigen ervaring kon spreken. Wij leven in een pluralistische samen- lering. waar geen enkel geloof meer vanzelfsprekend is. Is deze situatie een uitdaging om juist het geloof weer geheel oorspronkelijk en per soonlijk te beleven? In dit verband werd een passage uit Bonhoeffer's brief aan zijn kleinzoon aangehaald. Wachten we een nieuwe reformatie? Secularisatie Voor de drie Abrahamitische godsdien sten betekent secularisatie iets ver schillends. Voor een christen is het een ambivalente beweging: ten dele is secularisatie een gevolg van de bij belse prediking (althans volgens som mige theologen) ten dele betekent secularisatie het einde van alle reli gie (ook al weer volgens sommige theologen). Maar het zou toch de laatste arrogantie van het christelijke Westen zijn om voor de hele wereld uit te maken wanneer het einde van de religie komt. Met andere woorden: een christen denkt en leeft in een Europese context. De moslim verklaarde, dat de Koran leert dat de wereld bestaat uit drie groepen, gelovigen, de ongelovigen en zij die zeggen te geloven maar niet ernaar leven. Met andere woorden: een moslim weet dat hij in een secu liere wereld moet leven (hier wordt |n Nödörlsnd een andere inhoud aan secularisatie gegeven). Voor een moslim is overi- Er zal ook in Nederland een JCM MIDDELBURG Het bestuur van de interkerkelijke stichting voor het kerklied zal zaterdag 19 mei in een openbare zitting om elf uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg een eerste exemplaar van het 'Liedboek voor de kerken' aanbieden aan vertegenwoordigers van de vijf in de stichting samenwerkende kerken. Met de komst van de gastarbeiders is het aantal moslims in ons land sterk gestegen. Op de foto: Turkse gastarbeiders tijdens een offer feest in Arnhem. gens die seculiere wereld niet per se slecht. De joden op de conferentie zagen in de seculiere wereld juist de plaats waar zij mochten werken en leven om Gods Naam te heiligen. Dr. J. van Goudoe ver probeerde de secularisatie bin nen de Europese-christelijke context te analyseren. In het liedboek zijn de 150 psalmen in de berijming van 1968 opgenomen en 491 gezangen. Het is tot stand gekomen in samenwerking tussen de nederlandse hervormde kerk, de gere formeerde kerken, de evangelisch-lu- therse kerk. de doopsgezinde broeder schap en de remonstrantse broeder schap. Het liedboek verschijnt in een standaardformaat en een vergroot for maat, bij Boekencentrum, Den Haag, en Jongbloed-Zetka, Leeuwarden, terwijl nog een meerstemmige koor-en koraaluitgave in voorbereiding is. In aansluiting op de officiële presen tatie zullen Zeeuwse koren 's middags op het Abdijplein in Middelburg een aantal gezangen uit het liedboek ten gehore brengen. Bij gelegenheid van de aanbieding van het liedboek aan de kerken wordt van 18 mei tot 18 augustus in de Koorkerk aan het Groenmarktplein een tentoonstelling gehouden ovpr 'Het Nederlandse kerklied sinds de reformatie'. Op deze tentoonstelling, georganiseerd door de provinciale bi bliotheek te Middelburg, zullen hand schriften. portretten en schilderijen betrekking hebbend op het Neder landse kerklied, te zien zijn. De volgende dag, zondag 20 mei (zon dag cantate), zal om tien uur in de Nieuwe Kerk een kerkdienst onder auspiciën van de raad van kerken te Middelburg worden gehouden, waarin het liedboek in gebruik zal worden genomen. Deze kerkdienst zal worden uitgezonden door IKOR/CKV groep gevormd worden. Namen die zijn voorgesteld: Prof. mr. dr. D. C. Mulder (Amsterdam, V.U.). rabbijn Lilienthal, dr Farduk, dr Bashir e.a. De Nederlandse groep blijft in nauw contact met de andere Europese groe peringen werken. En wel op twee niveaus. Ten eerste: het godsdienstig gesprek en de godsdienstige informa tie. Deze zijn zowel voor theologen als voor andere geïnteresseerden bedoeld. Er is veel, veel onkunde over de Islam, over moslim-gebruiken en mos lim-levenshouding. Uit onkunde komt vaak discriminatie voort. Het tweede niveau is praktisch. Er zullen kleine pamfletjes worden ge maakt met heel eenvoudige informa tie. Er zal in schoolboeken worden gekeken, of daar onvolledige of on juiste informatie wordt gegeven. Er zullen wegen worden gezocht dat de Moslims zo volledig mogelijk hun Moslim-cultuur kunnen opbouwen, moskees, scholen etc. De aanwezigen op de conferentie in de Tiltenberg realiseerden zich heel goed, dat dit begin heel bescheiden was. Het ging hier vooral om de persoonlijke ontmoetingen en om het vormen van een team. Maar juist door de Europese contacten in Duits land en Engeland, kan ook hier in Nederland veel noodzakelijk werk ge stimuleerd worden. Dr. J. Goudoever is remonstrants pre dikant te Hilversum en bijzonder hoogleraar in de vergelijkende gods dienstgeschiedenis aan de universiteit van Duisburg West-Duitsland ROME (AFP-Reuter) Paus Paulus heeft maandagochtend in zijn toe spraak tijdens de creatie van 31 nieu we kardinalen de mogelijkheid geo pend voor verandering in de procedu re van de pauskeuze. Deze is momen teel alleen aan kardinalen beneden de 80 jaar voorbehouden. In zijn toe spraak tijdens het geheime consistorie vanochtend vroeg de paus zich af of behalve de kardinalen ook niel de patriarchen der oosterse kerken tot de pauskeuze dienden te worden toegela ten evenals de leden van de raad van de bisschoppensynode. Het totale aan tal dergenen die de paus kiezen, mag de 120 echter niet overschrijden. Veel ruimte voor uitbreiding biedt de huidige situatie niet, want het aantal kardinalen dat een nieuwe 'paus mag kiezen bedraagt momenteel 117. DRIEBERGEN Op 77-jarige leef tijd is in Driebergen dr. Pieter Mid delkoop overleden, een man. die zijn hele leven als predikant en bijbelver taler in dienst van de zending heeft gesteld met als arbeidsterrein het ei land Timor. Na de zendingsschool te hebben doorlopen werd hij aanvanke lijk hulpprediker, later Indisch predi kant (Protestantse Kerk van Neder- landsch-Indië). Vanuit Kapan en So'è werkte hij in zuid- en midden-Timor en was daar een van de pioniers, die het zendings werk belangrijke impulsen heeft gege ven. Daarbij bestudeerde hij nauw gezet de Timorese taal en cultuur. In 1937 werd hij ter beschikking van de vertaalarbeid (destijds ressorterend onder het Nederlands Bijbelgenoot schap) gesteld. Zo vertaalde hij ter plaatse het Nieuwe Testament, waar van onlangs de derde druk is versche nen, vermeerderd met de Psalmen. Ook het Oude Testament vertaalde hij. Dit is nooit gedrukt, maar wel in een oplaag van 500 exemplaren op stencil gezet, voornamelijk ten behoe ve van predikanten in het binnen land, waar nog altijd hoofdzakelijk Timorees wordt gesproken. Verder verscheen van hem in druk een Oud testamentisch verhalenboek in de Ti morese taal. Dr. Middelkoop heeft zich ondanks tegenslagen met een onverzettelijke hartstocht aan dc vertaalarbeid ge geven. Na zijn emeritaat deed hij in recordtijd zijn candidaats en docto raal theologie, waarna hij (in I960) promoveerde bij prof. H. W. Obbink in Leiden op het onderwerp Vloek, vergelding, vijandschap in de natuur lijke religie van Timor. DJAKARTA/DEN HAAG (Antara). Prins Bernhard heeft, voor zijn terugkeer naar Nederland, op een persconferentie in Djakarta gezegd dat prinses Beatrix graag Indonesië zal bezoeken, maar dat nog geen datum voor een dergelijk bezoek is vastgesteld. Prins Claus zal haar op dit bezoek vergezellen. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst kan nog geen defenitieve uitspraak over de reis worden gedaan. (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Het tijdschrift voor missiologie 'Wereld en Zen ding' is zijn tweede jaargang ingegaan met een thema-nummer over de nieuwe missionaire ver houdingen tussen de kerken: 'van eenrichtingsver keer naar wederkerige assistentie' (5 3,50 te bestellen bij de Nederlandse zendingsraad. Prins HendriUaan 37. Amsterdam). Wij citeren het slot van het artikel van drs. G. M. M. Verstraelen- Gilhuis: 'Bij het horen van al deze stemmen kan men een besef dat wij in een overgangsfase leven, wellicht aan de vooravond van een nieuwe vollere fase in de geschiedenis van de zending staan niet onderdrukken. De wind waait niet meer alleen uit het Westen. Op dit moment is het goed om te herinneren aan de 15e eeuw toen die beweging uit het Westen op gang kwam. Uiteenlopende motieven waren er voor de Europese christenen uit die dagen om het onbekende tegemoet te gaan: wetenschappelijke, politieke, commerciële en reli gieuze. De religieuze drijfveer bestond niet slechts in de wens om hun tot dusver onbekende volken het Evangelie te brengen, veel meer nog hoopte men in het onbekende mede-christenen te vinden die hen tot steun konden zijn. Volgens een oude legende moest er ver achter de wereld van de Islam ergens een groot Christelijk Rijk zijn, geregeerd door de priester-koning Johannes. Pries ter Johannes werd niet gevonden noch in de 15e, noch in de 16e, noch in de 17e eeuw, in de daarop volgende meer verlichte tijden was de legende vergeten. Of waren de christenen uit het Westen blind en konden ze daarom niets ontdekken? Is het niet het bijzondere van vandaag dat we Priester Johannes eindelijk herkend hebben, dat hij in de christenen uit Azië, Afrika en Latijns Amerika levend voor ons staatdat wij nu meer dan ooit samen met alle heiligen mogen ontdekken hoe groot de breedte, lengte, hoogte en diepte van de liefde van Christus is!?' In 'Elk', het orgaan van de evangelisch-lutherse kerk. heeft dr. S. E. Hof naast waardering ook kritiek op de brief van de rk bisschoppen over de open communie. Dr. Hof: 'Mij lag vooral deze zinsnede zwaar op de maag: de reformatorische christen zal moeten 'instem men met het geloof van de katholieke kerk ten aanzien van de eucharistie' om aan een open viering in de rk kerk te kunnen deelnemen. Wie gast is aan tafel in de rk kerk krijgt ongetwijfeld ook deel aan die gemeenschap van gelovigen. Mét haar (roomse) hebben en houden. Dat is nu eenmaal de consequentie. Maar mij gaat het te ver om van de reformatorische gast instemming met het geloof van de rk kerk betreffende de eucharistie te vergen. Niet alleen omdat het geweten van de gasl te zwaar wordt belast. Maar vooral ook omdat de geloofsopvatting van de rooms-katholieke kerk (wat dat geloof nu ook mag zijn) de maatstaf en de drempel wordt om aan de tafel van de Heer te mogen deelnemen. Terwijl juist het geloof in de omgang van de Heer zelf met de zijnen aan tafel ons elkaar met en ondanks de geloofsverschillen zou moeten kunnen laten accepteren. En lest best: de eucharistie- avondsmaalsriering is nog altijd de voorproef op Vit de kerkbladen het feest van het komende Rijk van GocT, dat ruimer is dan de ruimste grenzen van welke kerk dan ook. En daarom vind ik de beperking van de katholieke bisschoppen maar al te eng. Bij alle waardering voor de rest. Jammer'. Het thans verschenen januari-nummer van 'Kerk en Theologie' is nog geheel samengesteld door wijlen prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker. Zo schreef hij een In memoriam over zijn mede-eindredac teur Van Niftrik en een Klaag- en lofzang op het kerkrecht. Prof. Lekkerkerker: 'En in ieder geval is het anderzijds ook ver beneden onze stand het kerkrecht te beschrijven als het aanreiken van spelregels. Alsof wij een privaatrechtelijke vereniging zijn! En niet ge meente. waar hoge bijbelse woorden 'recht' en 'gerechtigheid' hun volle kracht hebben: dat God recht schept en krijgt in ons leven. Kerkrecht heeft te maken met de bijbelse dikaiosunè: dat God zijn recht doorzet. In het college kerkrecht gaat het over de grote vragen van belijden en apostolaat, ambt en opzicht, gestalte van de ge meente verzameld rondom Woord en Sacrament (want déér vertoont zich allereerst de gemeente). De extase van het tot de gemeente behoren kan soms juist op het college kerkrecht tot in het diepst van onze existentie en-aren worden'. De nieuwe chroniqueur van 'Kerk en Theologie' ds. A. A. Spijkerboer schrijft onder meer over de polarisatie. Na uiteengezet te hebben, dat dit begrip bij Marcuse vandaan komt (het conflictmo del als strijdmiddel), vervolgt ds. Spijkerboer: 'Maar in de Nederlandse hervormde kerk werd het woord 'polarisatie' al gauw gereduceerd tot de afmetingen van de huiskamer en daar betekent het niet veel meer dan dat er strijd, ruzie of verschil van mening is. Wanneer er gezegd wordt, dat het Getuigenis 'polariserend' heeft gewerkt, dan wordt daarmee bedoeld, da» er mensen kwaad over geworden zijn. Wanneer er gezegd wordt dat we niet moeten 'polariseren' betekent dat dat we geen heibel met elkaar moeten maken. Het gaat in de Nederlandse hervormde kerk nu eenmaal goed-Nederlands, goed-hervormd, en als ik dat zo zeggen mag: goed-christelijk-historisch toe. Veel hervormden hebben, ook als ze de CHU al lang geleden de rug toe hebben gekeerd, nog iets van de redelijkheid, de beminnelijkheid en de wil tot samenwerking van Tilanus over zich, en dat strekt hun tot eer. In dit christelijk-historische klimaat komen dan wel niet veel dagen voor. waarop je echte vergezichten ziet. maar het is mij lever dan het gekrijs, het gebrul, de volstrekte irrationali teit en het smijten met straatstenen, dat met de 'polarisatie meegekomen is .Ik ben ook van mening, dat wij ons om Christus' wil tegen de 'polarisatie' moeten verzetten, niet omdat 'polari satie strijd betekent, want strijd is niet altijd te vermijden, maar omdat ei in de .polarisatie' strijd gevoerd wordt om de tegensstander te vernietigen, en ik zie niet in hoe dat ooit te verantwoorden zou zijn'. WANNEER? Opnieuw verscheen er een bericht h. diskriminatie van een homofiel in pers. Een jongeman ziet zich gen» zaakt een woningbouwvereniging i proces aan te doen omdat hem i' grond van zijn anders-zijn dan an& ren een woning is geweigerd. Als feiten uit het korte krantenberie j juist zijn is te hopen dat hij gel krijgt. Dit bericht onderstreept 3 j nieuw dat wij intolerant zijn en die zich hieraan schuldig maken gt haar beter zijn dan zij die in o: wereld terecht om hun rassendiscria natie veroordeeld worden. Het blfti telkens opnieuw een fabel te zijnX te menen dat mensen die anders i geaccepteerd worden. Iedere past zal ze kennen die hem komen klagi dat zij hier of daar moeilijkhedt «j hebben, genegeerd worden, uit hi positie gestoten worden of niet aanmerking komen voor de voor L- hand liggende promotie. Het is ee- feit, dat wij niet allen op geliji. wijze denken over homofilie. I meest uiteenlopende standpunten 1 men naast elkaar voor, maar n> ontkend kan worden dat er een vt houdingsgewijs groot percentage me. sen is die in dit opzicht anders zijj Hoe lang zullen zij, met alle moeiliji heden die zij er zelf al mee hebbe: nog het slachtoffer zijn van on; hardheid en starheid? Wanneer dit eindelijk eens ophouden? Vot zover deze intoleratie door 'ehritt nen' bedreven wordt, wanneer zulle zij zich in dit opzicht bekeren tot 4 liefde van Christus? En hoe kunnt zij ooit verwachten dat één van de. gediskrimineerden de weg tot Chri tus ooit zullen kunnen gaan zolang* in al hun breedheid en hardheid vot hen gaan staan? Zonder het te me ken schreef ik: wanneer? en be lang? Beide vraagwoorden vormen l de bijbel vaak de beginwoorden vi messiaanse uitroepen. Denkt u ma; aan de profeten en aan Jezus ze! Wanneer zullen wij werkelijk in d opzicht 'zijn riik naderbij brengn zoals we vaak zo graag zeggen? NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen: A. van Brume len te Hierden; te Lunteren: D. de Berg te Huizen. Aangenomen naar Kamperveen: E. J' Bos cand. te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Anjum: A. J. C. Dron kert te Geesteren/Gelselaar: te God linze (in samenwerking met Spijk) J, Popping te Spijk, die dit beroep heef aangenomen: te Oss kand. P. Ver schoor te Amsterdam. Aangenomen naar Amsterdam-Nieu wendam: E. Boswijk te Heerde; naa: Rotterdam Overschie: T. de Kok ti Meliskerke. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Beroepen te Zaandam: J. D. Houtmai te Heerenveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-C.: J. Haaren te Amersfoort. Kerk - Van een verslaggever ZALTBOMMEL De eerste kasaardbeien zijn gisteren aan gevoerd op de veiling in Zalt- bommel. Er waren er in totaal 120, die voor de hand gingen voor 1,26 per stuk. Hans Dorrestljn. Als dc balken gaan verzakken. Liedjes. C. J. Aarts, Singel1 500, Amsterdam, 1973. 2,— (20 biz.) Te verkrijgen door storting van ƒ2,—; op postgiro 1475466 van C. J. Aarts. - Bij dezelfde uitgever van Willem Wijj minks 'Zeven liedjes voor een piek' besproken in de zaterdagkolommen verscheen zojuist een nieuwe bundel cabaretliedjes, van Hans Dorrestijn, tekstschrijver voor o.a. de Stratemaker- op-zee-Show en Don Quischocking. Over het algemeen laten liedjes zich beter zingen dan lezen, maar in sommige ge vallen kan het geen kwaad de tekst nader te bekijken. Lenny Kuhr zingt Dorrestijns 'Eendjes voeren' mooi, maar ze kan dat doen omdat het een sterke tekst is. Dat gold al voor het hier ook afgedrukte 'De meiden van de kennis', een hit van Ciska Peeters, die iedereen kon meeneuriën indertijd, maar waarvan niemand wist dat Dor restijn de auteur was. Ook in zo'n tekst zit de fundamentele melancholie ver-i scholen die al dit werk kenmerkt. Dor restijn is meestal geen vrolijk liedjes schrijver. Ouwe Sjaak die met een meid van de kermis uitgaat maar al leen naar huis toe moet en dan 'niet goed slapen kan, want de wind voert- nu en dan flarden van laat rumoer en feestgedruis", ouwe Sjaak be lichaamt de teleurstelling, het gevoel van gemis dat uit deze bundel spreekt. Licht choquerend misschien in enkele teksten spreidt Dorrestijn een vrolijk cynisme ten toon, in andere over heerst meer de romantische stemming: willen verdwijnen' in een mooie kinder tekening, het opsommen van 'dingen die je niet meer ziet'. Hoe gevarieerd de bundel ondanks zijn grootte is, mag blijken uit het knotse 'Piratenlied':: 'Ilojo hojo piraten. Wij hebben 1 oog maar de man en veel wijsheid in de kan. Wij zijn het looste van staten. Hojo piraten!'. Voor wie van goede liedjes houdt aanbe volen. T. v. D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2