'Staking bij Hoogovens beëindigen' Allende blijft aan de macht in Chili Algemene j staking van dag in Engeland PPR gelooft dat Burger zal slagen Vliegtuigen in botsing: 68 doden Parool bonden na uitspraak: ffitf Elders gaan acties door Geen postwissels meer naar het buitenland In deze krant een aaalenate voor! in politiek, kunst en sport. op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leiclse Courant v christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 6 MAART 1973 53ste jaargang no. 30 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer in omgeving j Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LONDEN (AP, Reuter) De leiders van de Britse vakbonden hebben besloten 'zo spoedig mo- I gelijk' een algemene staking van I een dag uit te roepen. j Daartoe werd besloten op een speciale j bijeenkomst van de machtige Britse vakcentrale TUC, die ruim tien mil- joen werknemers verenigt. De algeme ne staking is bedoeld als protest te gen de loonmaatregelen van de Con- I servatieve regering, waardoor de lo nen en salarissen slechts minimaal H omhoog kunnen gaan. H In een motie, die onder felle aan drang van de militante groep vak bondsleiders in het TUC is aangeno men, wordt een beroep gedaan op alle aangesloten bonden om aan de sta king deel te nemen. Eerder hadden de militante vakbondsleiders het TUC genoodzaakt de maatregel van een algemene staking in overweging te nemen. Meer gematigde leiders van het TUC voelden weinig voor een zo vergaande actie. Sinds 1926 is er in Engeland geen algemene staking meer gehouden. De staking van 1926 werd voor de vakbe weging een groot fiasco. De financiële middelen van de vakbonden waren ontoereikend voor een langdurige ac tie, terwijl het publiek hen vijandig gezind was en zich vrijwillig inzette om de staking te breken en het ongerief van de actie te verlichten. F, kun boets# 359 (i Van onze soc.-economische redactie VELSEN De industriebonden NVV en NKV hebben gevolg gegeven aan de uitspraak van de president van de Haarlemse rechtbank en de sta kers bij Hoogovens opgeroepen hun acties te be ëindigen. g: Al aponns i tra exdi iporö 'estdui :assetfe le Ves pti® ensf goed* r.p. o: Bla HL OPG zig-z w., y 175 Eletó 9 ;n. T< HL GEVOLGEN In Engeland wordt de last van diverse loonacties 'steeds scherper gevoeld. De arbeiders van gasbedrijven, het niet- medische ziekenhuispersoneel en het spoorwegpersoneel zijn aan hun twee de stakingsweek begonnen oi voeren langzaamaan-acties tegen de loonmati ging. Artsen hebben al gewaarschuwd dat sommige patiënten 'onvermijdelijk' zullen overlijden als gevolg van de z/ekenhuisstakingen. Woordvoerders van de staats-gasbedrijven verklaren dat stakingen in hun bedrijven 'tot een rampzalige explosie" kunnen lei den. Vooral zieken, ouden van dagen en alleenstaanden ondervinden veel last van de staking. Vooral omdat zij door het uitvallen van de gastoevoer niet meer in staat zijn zich te verwar men of eten te koken. Ziekenhuizen kunnen alleen de ern stigste patiënten verzorgen omdat er onder meer geen schoon beddegoed meer is en er geen keukenpersoneel beschikbaar is om de voeding te ver zorgen. CHICAGO (AP) Als gevolg van alle ongelukken zijn in 1972 in de Ver enigde Staten 117.000 mensen om het leven gekomen, aldus meldt de natio nale safety council. Het aantal per sonen dat bij verkeersongevallen was omgekomen bedroeg 56.300 (54.700 in juli 1971). Zogezegd Zacht Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen regen en ook hier en daar mist. Later van het noordwesten uit opklaringen. Zwakke tot matige wind, draai end naar noord tot noordwest. Maximum-temperaturen onge veer 8 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met zonnige perioden en tamelijk zacht. Morgen zon op: 07.13, onder: 18.30; maan op: 07.35, onder: 22.16. Hond én hondehoop mee naar huis nemen Uclêu^r 'Wij doen een beroep op u de staking te beëindigen en geen acties te voeren als gevolg waarvan de normale gang van zaken bij Hoogovens kan worden verstoord', aldus de industriebonden in hun oproep. Onder een aantal stakers zorgde de uitspraak van de rechter en de daarop volgende intrekking van de stakings parolen voor de nodige opschudding. Enkele tientallen werknemers op af delingen waarvoor geen stakingspa rool gold legden het werk neer en begaven zich naar het actie-registratie centrum van de bonden. Daar ont moetten zij de voorzitter van de In dustriebond NVV, de heer A. Groene- velt, die tegenover de geëmotioneerde stakers het bondsbeleid verdedigde. Groenevelt wees de stakers erop dat er sprake is van een soort afkoelings periode die twee maanden zal duren. 'Daarna kunnen we altijd nog zien. In ieder geval houden we vast aan de kernpunten uit ons eisenpakket', merkte hij op. De bonden beraden zich nog over de vraag of zij appèl tegen het vonnis zullen aantekenen. Mr. Burger vormt geen extra-par lementair, maar een eigen-aardig kabinet. Daar is de eigenaardige politieke situatie nu eenmaal naar. PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman Aanhangers van de Chileense president Salvador Allende tonen hun vreugde, nadat is gebleken dat de verkiezingen niet de vernachte grote nederlaag voor de linkse coalitie hebben opgeleverd. Studenten dragen vlaggen met de hamer en de sikkel door de straten van Chili's hoofdstad Santiago. Links wint tegen de ve rwachting in SANTIAGO (UPI, Reuter, AP) President Salvador Allende en zijn linkse coalitie zijn "de parlementsverkiezingen in Chili veel be ter doorgekomen dan zc hebben durven hopen. Toen gisteravond het overgrote deel van de stemmen geteld was, bleek Allendes regering voor het huis van afgevaardigden 44,5 procent van de stemmen en voor de senaat 41,5 pro cent behaald te hebben. Weliswaar betekent dit dat de rechtse combinatie de meerderheid in beide huizen heeft behouden, maar geen kans heeft gezien tweederde meerder heid te behalen. Daardoor kunnen ze de politiek van Allende nauwelijks dwarsbomen en hem zeker niet naar huis sturen zoals ze gehoopt hadden. De uitslag van de verkiezingen is voor iedereen een verrassing en zeker voor Allende zelf. Hoewel beide par tijen gisteren uitbundig feest vierden en het deden voorkomen alsof er geen verliezers waren, is in werkelijkheid alleen Allende overwinnaar. De recht se combinatie vormde namelijk tij dens de verkiezingscampagne wel een eenheid, maar het was een soort mon sterverbond tussen christen-democra ten en uiterst rechtse partijtjes. Politieke waaarnemers in "Chili gelo ven, dat de jonge kiezers een belang rijke invloed heben gehad. Allende heeft de kiesgerechtigde leeftijd enige tijd geleden verlaagd van 21 tot 18 jaar en deze jonge kiezers hebben zeer waarschijnlijk voor een groot deel op de linkse regeringspartijen gestemd. President Allende had voor de verkie zingen gezegd, dat zijn coalitie van een overwinning zou spreken als ze meer dan 36.2 procent van de stem men zou halen. Dat is het percentage waarmee hij in september 1970 tot president werd gekozen. Toen ongeveer de helft van de stem men geteld was en bleek dat links meer dan veertig procent zou halen, verklaarde president Allende voor de radio, dat zijn regering haar program ma verder zal uitvoeren. De politie in Santiago heeft gistermorgen met traangas en waterkanonnen linkse en rechtse betogers uiteengejaagd die beiden de overwinning claimden en elkaar te lijf wilden gaan. De heer J. de Jong, secretaris van de Industriebond NW, dankt in een niet bijster florissante stemming de leden van de ordedienst bij de stakingen. Hij deed dit na het bekend worden van de uitspraak van de rechter over het conflict bij Hoogovens. De foto werd gemaakt in het registratiecentrum De Buitenhof te Velsen. Van de zijde van de raad van bestuur van Hoogovens werd verklaard dat men voor alles behoefte heeft aan rust. Pas wanneer de emoties tot bedaren zijn gekomen en de bedrijfs situatie is genormaliseerd kan er spra ke zijn van een hervatting van het CAO-overleg. Op dit moment is er van de raad van «bestuur geen initia tief te verwachten. Mr. J. Hooglandt, lid van de raad van bestuur, benadrukte gisteren dat Hoogovens zeker niet van plan is tegen stakers of stakingsleiders maat regelen te treffen. 'Wij willen de vrede en niet de oorlog winnen. Het woord 'slachtofferen' komt in onze woordenschat niet voor', aldus mr. Hooglandt. Bedrijvenwerk Van de zijde van de directie werd te verstaan gegeven dat men na een rustperiode onder andere het bedrij venwerk ter discussie wil stellen. Dit omdat met name door de activiteiten van de bedrijfsledangroep de staking goed mogelijk werd gemaakt. Ook werd gisteren te kennen gegeven dat men tijdens het conflict heeft overwo gen de ordedienst van de bonden van het terrein te laten verwijderen. Om verdere escalaties te voorkomen heeft de directie daar vanaf gezien. In een commentaar op het vonnis ver klaarde actieleider J. de Jong van de Industriebond NVV dat de uitspraak van de rechter ook zou zijn opgevolgd indien de gevraagde dwangsom van vijf miljoen zou zijn opgelegd. De heer De Jong zei dat de bonden de staking op een goede wijze zijn begonnen en dat zij hun best zullen doen haar helaas ook op een goede wijze te beëindigen. Hij zei het volste vertrouwen te hebben dat de leden zich gedisciplineerd zullen ge dragen, zoals zij zich ook gedurende de afgelopen veertien dagen gedisci plineerd hebben gedragen. Wilde ac ties kunnen zich altijd voordoen, al dus de heer De Jong, die erop wees dat de bonden zich vandaag met hun leden bij Hoogovens zullen beradeD over de nu ontstane situatie. Geen arbitrage Volgens de heer De Jong zullen de industriebonden een hervatting van het overleg noch een bemiddelingspo ging afwijzen. Zij voelen alleen niets voor een bindende arbitrage. Hij ves tigde er de aandacht op dat overeen stemming alleen kan worden bereikt indien de kernpunten van de bonden voldoende worden verwezenlijkt en indien de leden met een eventueel onderhandelingsresultaat akkoord DEN IIAAG Met ingang van 5 maart 1973 is het niet mogelijk bui tenlandse postwissels te verzenden, aldus heeft de PTT bekendgemaakt. Dit is het gevolg van het sluiten van de Europese en Japanse valutamark ten. waardoor geen koersen zijn vast gesteld. Postwissels bestemd voor Griekenland, Hongarije, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Turkije worden echter wel aangenomen, omdat in het verkeer met deze landen de verreke ning plaats heeft in guldens. RITA gaan. Mochten de vakbondsleden het resultaat van een hervat gesprek niet aanvaardbaar achten, dan komt er op korte termijn geen nieuwe cao. Actieleider H. Bode van de industrie bond NKV merkte op dat de bonden geen dictaat van de raad van bestuur zullen accepteren. Zij zullen een even tuele loonsverhoging buiten het over leg om beschouwen als een incidente le loonsverhoging. De voorzitter van de Industriebond CNV, de heer C. van Dijk. zei tijdens de bijeenkomst van de industriebon den, dat zijn bond vorige week heeft gesuggereerd via een bemiddelingspo ging de zaak weer op gang te bren gen. Hij zei nog hoop te hebben dat het overleg weer op gang komt. De bondsraad van de industriebond CNV zal zich vandaag onder andere over de bemiddelingspoging beraden. De voorzitter van de Industriebond NVV, de heer A. Groenevelt merkte nog op dat het vonnis geen reden is om de acties in de metaal en de textiel te beëindigen. Ook de tweede voorzitter van de industriebond CNV, de heer L. R. A. Ester, wees er in het actiecentrum van de bonden in Drie bergen op, dat de actie in de metaal en de textiel zullen voortduren. 'Een verbod bij Hoogovens houdt niet in dat we elders niet mogen staken', aldus de heer Ester, die ook verklaar de dat het stakingsrecht volslagen onvoldoende is geregeld. Het wordt volgens hem tijd dat er op korte termijn duidelijkheid over het sta kingsrecht komt. Het actiecentrum ontving gisteren reel telefoontjes van leden die hun verontwaardiging over het stakings verbod bij Hoogovens kenbaar wilden maken. Volgens de vakbondsbestuur ders werden er ook proteststakingen aangekondigd. Meer nieuws over het kort geding en over stakingsacties op pag. 9. Nieuwe politieke situatie' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de PPR bestaat het grootste vertrouwen, dat for mateur Burger zal slagen, nu door het toetreden van de AR-minister Boersma tot het progressieve kabinet 'er een nieuwe politieke situa tie' is ontstaan, zoals dr. Bas de Gaay Fortman gistermiddag zei nadut hij een bezoek aan de heer Burger had gebracht. De PPR-ldider toonde zich bijzonder toeschietelijk tegenover de formateur, omdat hij 'een volstrekte chaos' ver wachtte wanneer deze zou mislukken. Niet alleen uitte hij zijn diep respect voor 'de moedige wijze' waarop de formateur probeert de impasse te doorbreken, maar ook zei hij ronduit dat na de nieuwe ontwikkelingen, ou de standpunten en uitspraken hun geldigheid goeddeels hebben verloren. De Gaay Fortman weigerde voorts allerlei eisen te formuleren, omdat dit het slagen van de formatie moge lijk in de weg zal staan. De hder Burger moet volgens de PPR bij zijn werk zoveel mogelijk vrijheid worden gelaten bij het zoeken van kandidaat ministers. De oplossing die de forma teur zal bereiken, zal volgens dr. De Gaay Fortman niet in alle opzichten ideaal zijn, ook niet voor de progres sieve partijen, maar zij was voor hem praktisch van tevoren aanvaardbaar, nu de* hele vakbeweging unaniem heeft laten weten, dat zij wenst dat de heer Burger slaagt. De heer De Gaay Fortman wilde ook niet zeggen of het een parlementair dan wel een extra-parlementair kabi net zal zijn, dat thans in de maak is. Hij noemde het een 'eigen-aardig' ka binet, omdat de politieke situatie waarin het mogelijk zal ontstaan, nu ednmaal eigenaardig is. Zoals bekend zal de PvdA-fractie het kabinet-Den Uyl als een parlementair kabinet be schouwen, omdat het wat haar betreft een binding met de fractie zal heb ben. Maar de formateur trekt uit de confessionele partijen mensen op ex tra-parlementaire basis aan. De Gaay Fortman jr. meende dat ieder de gelegenheid moet krijgen, in dit op zicht zijn eigen taal te spreken. Boven Frankrijk NANTES (AFP, Reuter) Twee Spaanse verkeersvliegtuigen ïm-t toeristen zijn gistermiddag door onbekende oorzaak bij de Franse stad Nantes in botsing gekomen. Een van de toestellen, een DC 9 vnn de maatschappij Iberia, is d'iarbii ontploft. Alle 68 inzitten den zijn om het leven gekomen. De DC-9 met aan boord 61 passagiers - 47 britten, 11. Spanjaarden een Ier en twee Japanners - en zeven Spaanse bemanningsleden maakte een vlucht van Palma de Majorca naar Londen. Dertig kilometer ten zuiden van Nan tes kwam het vliegtuig in botsing met een Convair Coronado van de Spaanse chartermaatschappij Spantax, die met toeristen van Dilsseldorf via Londen naar Spanje vloog. De Convair werd beschadigd aan een der vleugels maar wist een noodlanding te maken op het militaire vliegveld van Cognac, ten zuiden van Nantes. De 105 inzittenden bleven ongedeerd. Volgens de maatschappij Spantax is het niet onmogelijk dat de DC-9 in botsing is gekomen met een Franse Mystère-straaljager van de luchtmacht. Volgens Spantax werd op hetzelfde tijdstip en in ongeveer hetzelfde ge bied een straaljager van de Franse luchtmacht als vermist opgegeven. De Franse bond van verkeersleiders heeft gisteravond verklaard, dat de autoriteiten al verscheidene malen zijn gewaarschuwd voor de burger luchtvaart. nu militairen het werk van de al twee weken stakende ver keersleiders in Frankrijk hebben overgenomen. De Britse luchtvaart maatschappij BEA heeft gisteravond haar vluchten met bestemming Frank rijk tot nader order gestaakt. De Franse piloten hebben het werk giste ren ook neergelegd omdat ze het onverantwoord vinden nu te vliegen. Het ministerie van defensie in Parijs heeft gezegd, dat er een nog niet opgeklaard verschil was geconstateerd tussen de aangekondigde en werkelij ke doorkomsttijden van de twee met elkaar in botsing gekomen vliegtui gen. De verkeersleiding had de gezag voerder van de Convair opdracht ge geven zijn vlucht te vertragen. Deze heeft de opdracht bevestigd, maar er wordt onderzocht of de opdracht ook is uitgevoerd. Binnenland Suriname: partijstrijd 5 Buitenland Bom-effect gering 8 Kerk Joden, christenen en moslims samen 7;2 Sport Arie Haan onzichtbare middenvelder 11 Economie Rijke landen bijeen 13 Boekenetalagc 3 Men schrijft ons3 Radio cn tv c Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar Dichtbij en verder7 Kameragenda 7 Kunst Punol 9 Beurs io Familieberichten 11 'Rita heeft me bezig gehouden, terwijl ik op je wachtte.' h Nu u door de NIEUWE LEIDSE COURANT 's morgens vroeg al alles kunt weten, U wat voor u het weten waard is. |j'm J Van het plaatselijk, V I y V landelijk en wereldgebeuren. If# In kerk en maatschappij, Kritisch begeleid. Kort en bondig. Naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is DOn noteer als nieuwe abonnee en gezjen mag worden Naam: ^feS' Plaats:Een postzegel is niet nodig Betaalt per: maand; O kwattaal pp de enyeloppe Jchrii,(i De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart wimwc inncc rmiDAwr ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door NIEUWE LEIDSE COURANT An Antwoordnummer 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste tkt* T *J /~i a. mapje postpapier met enveloppen; -NieUWC LeiOSe (JO UT Bilt pletine schaaltje handige paraafmap met Uw eigen ochtendblad voor Leiden (flessen-onderzetter); briefpapier en pen «n omgeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1