HEINZ STUY NEEMT SPORTIEVE WRAAK Lattek vergaapt zich aan Ajax 'J/ïl TOOÜW/KWARTET MAANDAG 5 MAART 1973 SPORT T7/K5 Het eerste doelpunt van Ajax: Ger Reitsma is al in de eerste minuut, onder het toeziend oog van Johan Neeskens, na een schot van Johnny Rep met de bal achter de doellijn gevallen. Ger Reitsma pakte in de twaalfde minuut opnieuw mis, en opnieuw Lex Schoenmaker staat bijna op zijn hoofd nadat hij kort voor tijd de was de maker van het doelpunt Johnny Rep. Verslagenheid bij de achterstand heeft verkleind. Links kijkt Heinz Stuy toet, rechts Wim Rotterdamse reserve-doelman. Suurbier. FEYENOORD ALS SCHOOTHONDJE SpartaHaarlem 41 ExcelsiorFC Amsterdam 23 FC Den HaagGo Ahead Eagles 20 FC Twente—NEC 2—0 AjaxFeyenoord 21 TelstarFC Groningen 51 NAC—FC Utrecht 0—3 3 40 76—13 2 38 56—15 4 35 63—19 5 31 33—18 5 29 34—23 6 28 35—24 8 23 33—26 9 22 30—33 10 21 29—34 10 21 31—40 11 18 24—36 11 18 22—37 10 17 20—37 12 17 2444 10 16 23—44 13 15 20—36 14 11 11—43 15 10 8—50 Vrijdag: PSV—FC Den Haag. Zaterdag: NEC—FC Den Bosch. Zondag FC Utrecht—AZ'67. Haarlme—MW. FC AmsterdamSparta. Go AheadExcelsi or. FeyenoordFC Twente. FC Groningen Ajax. NAC—Telstar. Ajax 23 20 0 Feyenoord 22 18 2 Sparta 23 16 3 FC Twente 23 13 5 FC Den Haag 23 11 7 MW 23 11 6 PSV 22 9 5 FC Amsterdam 23 8 6 Telstar 22 9 3 FC Utrecht 23 8 5 Haarlem 23 6 6 NEC 23 6 6 NAC 22 5 7 AZ'67 23 6 5 FC Groningen 23 3 10 Go Ahead 23 5 5 FC Den Bosch 23 2 7 Excelsior 23 2 6 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Vijf minuten voor liet einde van de competitietopper tegen Ajax, de stand was toen al 21, speelde Feyenoord plotseling met tien man. Wim Jansen was geblesseerd geraakt; Atil- la Ladinsky liep zich langs de zijlijn warm. Alsof Feyenoord op dat moment tegen Excelsior een weel derige voorsprong verdedigde. Zó lang duurde liet voordat de invaller zijn trainingspak had uitge trokken en hij het elftal completeerde. Dit kleine voorval bleek tekenend voor Feyenoords gehele optreden in het Olympisch Stadion. Want waar was de bezieling, het karakter, de agressiviteit, kortom de instelling, die Feyenoord eerder naar de wereldtop heeft gebracht? Die eigenschappen waren zaterdagavond in ieder geval onvindbaar. Feyenoord-trainer Ernst Happel had al eerder dit seizoen kort voor de sensationele uitschakeling van zijn formatie in het toernooi om de UE- FA-Cup gezegd, dat een elftal 'ten minste vier tanks' nodig heeft om zich op topniveau te kunnen handha ven. Spelers, die op het juiste mo ment hard en meedogenloos kunnen acteren, die kunnen intimideren. Door vooral die karaktertrekken won Feyenoord twee seizoenen geleden in datzelfde Olympisch stadion de beslis sende slag voor het landskampioen schap tegen Ajax wèl. De lef en brutaliteit, die het elftal toen ken merkten, zijn vervangen door een op zienbarende schuchterheid en een wankelend zelfvertrouwen. TEGEN una Toegegeven: Feyenoord had dit keer in de eerste fase van het alleen voor rust boeiende duel ólles tegen, wat het maar tegen kón hebben. Daar was allereerst het vroege openingsdoel punt van Ajax. Profiterend van een stapel blunders in de Feyenoord-de- fensie bracht Johnny Rep de oppo nent al in de eerste minuut tot wan hoop. Want óók doelman Ger Reitsma faalde. Happel, ontgoocheld: 'Een rou tine-fout. Reitsma wilde de hal klem- vast krijgen. Dat mislukte. Daarom had hij de bal ineens van de doellijn moeten stompen. In plaats daarvan probeerde hij zich op dezelfde manier te herstellen.' In die eerste minuut verbleekte bij Feyenoord al alles. Het concept bleek plotseling waardeloos, de psychische schok groot. Willem van Hanegem: 'Zeven spelers hadden nog geen bal aangeraakt. Toen stond het al 1-0. Probeer dat maar eens te verwerken.' Feyenoord had te lang nodig om de schrik van zich af te schudden. Want voordat de rust in de ploeg was teruggekeerd, voordat de combinaties weer op gang kwamen, besliste Ajax eigenlijk de wedstrijd al. Na nog geen kwartier blunderde Reitsma opnieuw. Wéér liet hij een venijnig draaiend schot van de attente Rep door de handen glippen. Happel: 'Een blun der. Verder is er geen verklaring voor het doelpunt.' TIMIDE Ajax-Feyenoord werd dus in het eer ste kwartier al simpel door de opper machtige landskampioen beslist. Feyenoord bleek aangeslagen, timide, Van onze sportredactie AMSTERDAM Udo Lattek, trainer van Bayern München, heeft zich tijdens de eerste helft van AjaxFeyenoord zitten vergapen aan het optreden van de Amsterdamse artiesten. Lattek was met name van die periode diep onder de indruk. Hij: 'Ajax speelde toen formidabel. Dat houdt echter niet in, dat ik geen zwakke punten heb gesignaleerd. Ik heb me overigens verbaasd over de vrijheid die Feyenoord Ajax verleende. Cruijff kon overal een bal aannemen. Dat zal tegen ons beslist niet gebeuren. De mandekking zal veel beter verzorgd zijn. Voornaam punt in de door ons te voeren taktiek zal zijn: hoe houden we de eerste explosie van deze ploeg tegen? Weet echter wel, dat het niet zo ge makkelijk zal gaan als tegen Feyenoord. Sepjj Maier zal een hogere hindernis zijn dan Reitsma ditmaal vormde.' En over Gerd Müller: 'Ik veronderstel, dat hij erbij zal zijn. Onze medische staf heeft in ieder geval verklaard dat er een hoopgevende vooruitgang in de blessure van Müller te constateren valt. De de finitieve beslissing over het meespelen van Gerd Müller wordt dinsdagavond na de training genomen.' van iedere agressiviteit gespeend. Vandóór, dat Ajax in de tweede helft freeweelend al aan de komende Euro pa Cup-wedstrijd tegen Bayern München kon gaan denken. En dat. terwijl Feyenoord als een murw gesla gen bokser door de ring bleef wagge len. Feyenoord had het te druk met zichzelf om Ajax nog werkelijk aan te kunnen pakken. Daar deed zelfs het tegendoelpunt van de voor Joop van Daele ingevallen Lex Schoenmaker kort voor het einde niets meer aan af. Feyenoord geloofde doodeenvoudig niet in zichzelf. 'Misschien moeten we Theo Laseroms wel terughalen', grapte Wim van Ha negem later. Maar het was wèl een grap met een serieuze ondergrond. Theo de tank, Theo de rücksichtlose, of hoe die op zijn hardheid duidende bijnamen verder ook mogen heten, werd door dit Feyenoord schromelijk gemist. Althans: niet één speler wen ste zich kennelijk in deze opponent vast te bijten. Rinus Israel bijvoor beeld is er nog wèl. Echter veel minder heersend en overtuigend dan vóór zijn langdurige meniscus-blessu re. Wim Jansen en Wim van Hane gem, het tandem dat een middenveld kon beheersen en het elftal vóórging in het kiezen van de aanval uit een gesloten defensie. De acties van Van Hanegem blijven desondanks uniek. Weinigen kunnen een bal zó, bij zich houden, hebben zó'n inzicht als 'de Kromme'. Maar ook hij bleef dit keer vrijwel onzichtbaar. Van Hanegem kón ook weinig doen. Zijn ploeg ma nifesteerde zich niet, bewoog niet, intimideerde niet en miste speelsheid. Van Hanegem zelf: 'De beslissende pass, die kon ik steeds niet geven. De rest bleef onbereikbaar. De felheid op de bal was er ook niet Onverklaar baar. Ajax speelt veel harder dan wij. Als je ziet wat die Keizer allemnl uithaalt. HeerenveenVeendam 11 Vitesse—Willem II 1—1 FC DordrechtVolewijckers 00 HVCFortuna Vlaardingen 11 EindhovenHeracles 3—0 Helmond SportRoda JC 0—1 SW—De Graafschap 1—1 Fortuna SCWageningen 10 FC VVV—SC Cambuur 1—2 VolendamPEC Zwolle 13 Vitesse 26 Roda JC 26 PEC 27 De Graafschap 27 Wageningen 27 Fortuna SC 27 SC Cambuur 26 Helmond Sport 27 Heerenveen 27 SC Tilburg 27 Volendam Eindhoven Veendam SVV HVC Fortuna VI. Heracles Volewijckers FC Dordrecht FC VVV Wageningen en De kampioen. DERDE PERIODE 14 7 11 11 13 7 10 12 12 7 10 11 9 12 8 13 8 12 11 5 35 45—26 4 33 32—20 7 33 50—38 5 32 34—27 8 31 44—36 6 31 28—26 5 30 31—31 6 29 34—31 7 28 29—30 8 27 34—33 10 6 10 26 35—29 11 4 11 26 33—27 7 10 8 24 27—30 5 12 9 22 16—28 5 12 10 22 28—34 6 9 11 21 20—29 7 7 13 21 32—44 5 11 11 21 32—45 2 15 9 19 21—35 3 13 11 19 16—32 Graafschap periode- Eepaald niet met een opgewekt gezicht verlaat Ernst Happel het veld. De nederlaag tegen Ajax betekent zeker ook veel voor de oeienmeester van de Rotterdammers. INITIATIEF Niet Feyenoord, zoals verwacht, maar Ajax intimideerde. Hooghartig, zelf verzekerd, alsof het aan de meest simpele routine-klus bezig was. Ajax won de slag vooral op het midden veld. Dóór regeerden de techniek van Gerrie MUhren, de slimme inzet van Johan Neeskens en het combinatie vermogen van Arie Haan. De laatste: 'Het grote verschil met vroeger is, dat wij nu op dat middenveld het initia tief hadden in plaats van Feyenoord. We hebben ze geen gelegenheid gege ven om te 'tikken'. Ze mochten niet in hun spel komen. We bleven daar om voortdurend jagen. Van Hanegem durft gewoon niet meer nadrukkelijk naar voren tegaan. Hij weet zelf, dat hij te langzaam is. De eerste twee, drie meter, dan lukt het nog wel. Maar over een iets langere sprint wordt hij eruit gelopen. Daarnaast hebben wij lering getrokken uit de vorige wedstrijd in Rotterdam. Er is nu bewust 'breed' gespeeld, meer be houdend ook. Daardoor liep Ajax niet meer als een wilde in de Feyenoord- fuik'. De heerschappij van Ajax had Feyen oord wellicht door intimidatie kunnen doorbreken. Joop van Daele, juist hij, was in feite de enige, die naar dit middel greep. Maar toen hij na rust voor de aanvallende Schoenmaker moest ruimen, viel ook dit geringe wapen weg. Feyenoord maakte in to taal nog geen vijftien door de voor treffelijk leidende arbiter Charles Cor- ver bestrafte overtredingen. Een op merkelijk laag aantal. Zeker voor Feyenoord. Schoenmaker: 'Ik geloof, dat onze verzorger pas tien minuten na rust voor het eerst in actie kwam. Voor die tijd was er helemaal niets gebeurd. Dat is toch tekenend?' Feyenoords gebrek aan agressiviteit betekende nog niet het gemis aan totaal karakter Want de ploeg her stelde zich na de desastreuze ouvertu re tóch redelijk. Happel: 'We mogen blij zijn, dat we na een dergelijk begin nog zó zijn weggekomen. Het elftal heeft tot het einde geknokt. Maar, inderdaad, de echte felheid ont brak. Vandaag of morgen moet die toch een keer komen, al gaat dat zo snel nog niet Zoiets moet groeien'. VRAAGTEKEN Of Happel dat groeiproces van zijn elftal nog lang zal meemaken, blijft voorlopig neg een groot vraagteken. Aan het einde van dit seizoen loopt zijn contract bij Feyenoord af. In de komende weken zal de Oostenrijker met het bestuur van de club om de tafel gaan zitten. Ajax heeft hem vermoedelijk één wapen uit handen geslagen: het landskampioenschap. Hoewel de competitie officieel nog lang niet beslist is, zal Feyenoord in de resterende periode van het seizoen toch afhankelijk zijn van een eventu eel falen van Ajax. En dat is een wankele basis. Happel echter: 'Er is nog niets beslist Alleen het doelsal do. Maar dat is dan ook werkelijk alles.' Hóppels instelling en agressiviteit ontbreken op dit moment in zijn ploeg. Want Feyenoord presenteerde zich in dit sleutelduel als een wande laar, die aan de laatste kilometers van de Vierdaagse bezig is. De terriër van toen lijkt nu een schoothondje. AJAX—FEIJENOORD 2—1 (2—0 1. Rep 10. 12. Rep 20, 85. Schoenmaker 21. Scheidsrechter- Corver. Toeschouwers: 62.000 (uitverkocht). AJAX: Stuy; Suurbier. Schllcher. Blanken burg. KrclHaan. Neeskens. Gerrie Milhren: Rep. Cruijff. Keizer. FEYENOORD: Reitsma; Schneider. Van Dae le (Schoenmaker». Israel, Van Dulvenbode; De Jong. 'Jansen (Ladlnszky), Van Hane gem; Wery. Ressel, Kristensen. GERRIT DEN AMBTMAN PEC 7 6 0 1 12 20—10 SC Tilburg 7 4 3 0 11 12— 5 Fortuna SC 7 4 2 1 10 9— 6 Vitesse 6 4 1 1 9 12— 6 Roda JC 6 3 2 1 8 7— 2 SC Cambuur 6 2 4 0 8 0— 7 Veendam 5 3 1 1 7 6— 4 Volewijckers 7 2 3 2 7 6— 8 De Graafschap 7 2 3 2 7 10—12 Heerenveen 7 2 3 2 7 9—11 SVV 6 2 2 2 6 4— 5 Helmond Sport 7 2 2 3 6 7— 7 Wageningen 7 2 2 3 6 9—10 Wageningen 7 2 2 3 6 9—10 Heracles 7 2 2 3 6 7—11 Eindhoven 6 2 0 4 4 9— 8 Fortuna VI. 6 1 2 3 4 2— 4 Volendam 6 1 1 4 3 7—11 FC Dordrecht 6 1 1 4 3 4—11 HVC 7 0 3 4 3 5—10 FC VVV 7 0 3 4 3 2— 8 Zondag: PEC—Veendam, SC Tilburg—Heer- enveen. VolewijckersVitesse. Fortuna VI. FC Dordrecht, Heracles—HVC, Roda JC— Eindhoven. De GraafschapHelmond Sport. WageningenSW, SC Cambuur—Fortuna SC, Volendam—FC VW. sporttoto Juist ingevuld ziet een kolom van toto 32 er als volgt uit: 1 2 1 1 1— 2 3 3— 3 3 1 3 2. Dt cijfert van sporttoto no. 32 zijn; Aantal deelnemers 503.146. Inleg 1 1.315.565.—. Prij zen bedrag 557.330.—. Ie, 2e. 3e prijs en pre mie elk j 130.332,50. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Tijdens de bewogen dagen voor de botsing -dsr grootmachten, die achteraf beschouwd geen werkelijke botsing was, werden de speculaties over winst-of-verlies veelal afgewogen aan de hand (en) van de figuur Heinz Stuy. De doelman van Ajax gold aan de vooravond van een zeer intensief programma als een dubieuze schakel in een ploeg die op andere fronten niet langer kwetsbaar lijkt. Merkte een autoriteit als Udo Lattek, trainer van Bayern München, onlangs niet op: 'Ajax kent weinig zwakke plekken. Ik ken er maar één: de doelman. Voornamelijk op grond van dót feit acht ik Bayern niet kansloos in de confrontatie met Ajax'. Heinz Stuy stond derhalve opnieuw ter discussie. Opnieuw, want er is sprake van een repeterende probleem stelling. In de ruim twee seizoenen dat Stuy zich als opvolger van Gert Bals manifesteert is de twijfel over zijn capaciteiten blijven hangen. Ak koord, Stuy excelleerde in toppers als tegen Arsenal en Benfica, maar toch: helemaal overtuigen deed hij niet. Want Stuy plaatste zich ook op een andere manier op de voorgrond. Op momenten dat de machine Ajax niet kapot te krijgen leek, was een simpele actie van Stuy voldoende om te reali seren dat de onderdelen feilbare men sen zijn. Per traditie bijna wekt hij jn minder belangrijke duels een knullige' indruk door een ogenschijn lijk eenvoudig schot in tweeën of sclfs in drieën te ontzenuwen; door mis te tasten op een hoge voorzet of door zomaar perplex stil te blijven staan op een plotselinge uithaal van de tegenstander. Stuy: 'Ik kan me wel voorstellen, dat ik soms zo overkom. Maar vaak is het de bedoeling dat ik een schot niet onmiddellijk onschade lijk maak. Als een schot zwanger van effect is moet je 'm eerst stoppen en pas vervolgens oppakken. Niet specta culair, maar wel degelijk.' CONCURRENTIE Zó sterk groeide de twijfel in de afgelopen weken, dat trainer Kovacs een speciale therapie voor Stuy's fleg matieke houding bedacht. Hij bracht regelmatig naar voren dat Stuy niet langer als een vaste keus bestempeld kon worden, dat Stuy zich werkelijke zorgen moest gaan maken om de con currentie van Sies Wever. Vóór het duel tegen NEC nog merkte Kovacs op, dat een slippertje van Stuy wel eens promotie voor Wever kon bete kenen. Onafhankelijk van de gepro grammeerde 'vierdaagse' met als etap- pe's Feyenoord en Bayern München. En bovendien wist Stuy zich bedreigd door de aankondiging dat Leen Barth (Anderlecht) door Ajax is benaderd voor een transfer. 'Begrijpelijk overi gens', zegt hij. 'Als je aan de top zit moet je steeds attent blijven. Aan continuïteit denken.' Daags na de krachtmeting met Feyen oord weet Stuy, dat hij vooralsnog revanche heeft genomen op zijn criti casters. Want terwijl zich zaterdaga vond het drama van collega-keeper Reitsma afspeelde, nam Stuy sportieve wraak op alle kritiek, die werd ge spuid op zijn verrichtingen. Stuy on derstreepte eens te meer de veronder stelling dat hij er is, als hij er zijn móet. Stuy trad vlekkeloos op. Hij verrichtte acht knappe tot zéér knap pe reddingen en was volkomen kans loos op de inzet waarmee Lex Schoen maker de stand op 2—1 terugbracht. Zó indrukwekkend vertolkte hij zijn rol, dat alweer Udo Lattek later móest opmerken: 'Ik heb mc vergist. Stuy schijnt inderdaad e»n figuur te zijn, die zich onderscheidt in dergelij ke duels. Hij stond formidabel te keepen.' ACHTERGROND De prestatie van Stuy vormde vooral een zelfoverwinning. Illustrerend stelt hij: 'Op een gegeven moment kreeg ik een schuiver van Theo de Jong te verwerken. Dat schot pakte ik goed. Die bal lag stevig in mijn handen. In Heinz Stuy zwaait naar h-t publiek bij het verlaten van het veld. Het vormt een schril con rast met Gerrit Reitsma (rechts) die met gebogen hoofd het veid veiiiet. een flits schoot er toen iets door me heen. Ik bleef een moment naar die bal staren. Voelde dat ik iets aan het bewijzen was.' Hoe koel. hoe nuchter Stuy zich ook gedraagt, het is begrij pelijk dat ook aan hem de twijfel heeft geknaagd. Hij: 'Je neemt wel steeds meer afstand van kritiek, maar ergens trek je het je toeh aan. Te meer daar het in alle gevallen niet altijd even redelijk was. Er is de laatste tijd veel over mij te doen geweest, er is geoordeeld, óók als er geen achtergronden bekend waren. Als iedereen de finesses had gekend, was er anders gereageerd.' Stuy doelt dan op een blessure die hem als zes maanden achtervolgt. Tij dens de voorbereidingen op dit sei zoen zwikte hij door zijn linkerenkel. Stuy: 'Sindsdien had ik voortdurend angst. Ik durfde niet alles van dat been te vergen, bang als ik was er wéér door te zakken. Het was een psychische kwestie, want ik voelde bijna niets aan die enkel. Onbewust denk je daar steeds aan. Die angst valt bijna niet weg te praten. Ik heb met Kovacs over dat probleem gespro ken, kort geleden. Die zei: 'Speel maar ouderwets, zoals vorig seizoen. Leiding geven aan de achterhoede, en, indien nodig, eruit komen.' Daarnó heb ik niet meer aan die enkel ge dacht. Is die angst verdwenen.' IJDEL Feyenoord kón voor Heinz Stuy de afsluiting betekenen voor een moeilij ke periode. Al benadert hij topvoetbal als een zakelijke onderneming, hij vraagt niettemin om waardering. Hij zegt: 'Dat heeft elke keeper. In princi pe is welke doelman ook ijdel, wil hij op de voorgrond treden. Dat kan bij Ajax maar een enkele keer per sei zoen. Een doelman van een ploeg uit de middenmoot heeft de gelegenheid wekelijks te excelleren. Ik heb die kans niet. Daar heb ik me grotendeels in geschikt. Vroeger, bij Telstar, kon ik nog wel eens wachten op applaus. Als je dan een fraaie actie had laten zien, bleef je nog even met de bal op de grond liggen. Die behoefte ervaar ik niet meer. Punt is dat Ajax om een sobere doelman vraagt. En dat ben ik geworden in de drie jaar, die ik op de reservebank heb gezeten. Daarom sta ik ook niet al te lang stil bij Feyenoord. Zodra de wedstrijd afgelopen was. blikte ik alweer naar Bayern. Ja, ik voelde wel dat ik revanche had genomen op die figuren, die mij voortdurend ter discussie heb ben gesteld. Maar triomfantelijk rond stappen doe ik niet.' Heinz Stuy verwerkt zijn succes in z'n eentje. Zoals hij bijna altijd als een enkeling optreedt. 'Dat is het lot van de doelman', zegt hij. 'Je bent een apart geval. Niet zozeer buiten het veld, maar erin. Daar ben je een individu in een teamsport. Als er tegen je gescholden wordt, moet je dat kunnen verwerken. Dat kan ik. Ook na de wedstrijd. Dan trek ik me niet terug, maar dring juist aan op kritiek of opmerkingen van de spe lers. Dan wordt er ook gesproken. Zo eerlijk mogelijk.' JOHN LINSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9