Gedode diplomaten eerst mishandeld PIMPELBURGER BITTER Thieu moest bittere pillen slikken Engeland weer in last door stakings-acties Radio Boeroendi meldt moorden op Toetsi's PIMPELBURGER BITTER J PIMPELBURGER BITTER NIEUW VOOR NEDERLAHD PIMPELBURGER BITTER Britse kroonprins kraakt automobiel Vietnam-akkoorden onder de loep - II Gaullisten verliezen Echtnaar gedood, dochtertje gewond bij auto-ongeluk Saigon twist met Viet Cong over loslating gevangenen Noordieren vrezen terreur-acties bij komend referendum Bulgaars vliegtuig stort neer bij Moskou25 doden Ai TRQU,W/KWARTET .MAANDAG 5 MAART 1973 BUITENLAND T5/K7 Slachtoffers mochten voor hun dood brief schrijven KHARTOEM (UPI, AP, Reuter, AFP) Voordat de Palestijnen drie van hun gijzelaars in de kelder van de ambassade van Saoedi-Arabië in de Soe danese hoofdstad Khartoem met machinegeweren doodschoten, hebben zy hun slachtoffers nog brieven naar hun vrouwen laten schrijven. Zij kregen daar 25 minuten de tijd voor. (ADVERTENTIE) 'T EERSTE GLAASJE IS 'N GESCHENK VAN DE KUYPER De ambassadeur van Saoedi-Arabië, Mie de gijzeling heeft overleefd, heeft gisteren verteld, dat de drie vermoor de mannen zich zeer moedig hebben gedragen. 'We wisten allemaal dat de twee Amerikanen en de Belg gedood zouden worden en zij wisten het zelf ook. Zij gedroegen zich in die situatie zeer moedig. Vrijdagavond gaven de terroristen hun papier en pen en maakten ze de touwen los waarmee ze sinds donderdag vastgebonden waren. Nadat zij hun laatste brief hadden geschreven, werden de drie mannen weggebracht en we wisten dat dit hun einde was. Even later hoorden we salvo's van machinegeweren'. Volgens sommige berichten heeft de Belg nog enige tijd geleefd toen hij neergeschoten was De anderen waren op slag dood. De lichamen van de drie mannen werden op draagbaren het gebouw uitgedragen toen de Pa lestijnen zich gistermorgen overgaven. Ze waren gehuld in jute zakken. Voor ze terechtgesteld werden, zijn de drie mannen vermoedelijk ook gemarteld. Het gezicht van de Amerikaanse am bassadeur Noel zou blauw geslagen zijn en de Belg vertoonde sporen van wurging. De drie mannen zijn ieder door tientallen kogels getroffen. Bevel De overgave van de acht Palestijnen kwam nog onverwacht. Nadat zij vrij dagavond de drie westerse diplomaten hadden doodgeschoten, herhaalden ze hun eisen, dat ze een vliegtuig moes ten krijgen en een vrijgeleide het land uit. De regering van Soedan reageerde met een bevel de ambassade te ontruimen en de lichamen van de drie slachtoffers vrij te geven. In de loop van zaterdag verschenen de Palestijnen regelmatig op het bal kon van de ambassade. Zij schreeuw den via een megafoon tegen de Soeda- nese militairen, die het gebouw om singeld hadden, dat zij zich niet zou den overgeven. 'Geef ons een vlieg tuig naar Libië. We willen niet met onze Arabische broeders vechten'. Een voor een namen de anderen het woord en riepen hetzelfde. Zij eindig den allemaal met de kreet: Allah zij ons genadig. Leger auto's Om zes uur zondagmorgen, plaatselij ke tijd, gingen drie Palestijnen het ambassadegebouw uit en spraken met een Soedanese officier. Daarna gingen ze de ambassade weer binnen en om half zeven droegen zij de drie ver moorde diplomaten naar buiten. Ver volgens werden de acht terroristen in legerauto's weggevoerd. Zij zouden naar verschillende plaatsen zijn ge bracht om te voorkomen dat een po ging wordt gedaan hen te bevrijden. Het is niet bekend waar ze gevangen worden gehouden. De organisatie Zwarte September heeft in de Libanese hoofdstad Bei roet verklaard, dat de guerillastrijders besloten hadden zich over te geven 'in verband met de hoge achting die wij voor president el-Numeiry van Soedan hebben'. Wij laten hen met vertrouwen in zijn handen. We ver trouwen erop dat zij als revolutionai re strijders behandeld zullen worden'. De verklaring is gepubliceerd door het dagblad El Moharrer. dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de Pa lestijnse verzetsbewegingen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade heeft gisteren gezegd, dat de terroristen zich hebben overge geven zonder dat de Soedanese rege ring concessies had gedaan. 'Wij be schikken niet over aanwijzingen dat een akkoord is gesloten. Generaal Ba- ROEJOEMBOERA (AFP) Radio-Boeroendi heeft bekendgemaakt dat hon derden families behorende tot de Toetsi-stam in Roeanda zijn vermoord De radio, die reizigers uit dat land citeerde en melding maakte van berichten uit Roeanda, voegde er aan toe dat tal van overlevenden naar Zaire, Oeganda, Tanzanië en Boeroendi waren gevlucht. Alle burgers van de Toetsi-stam werden verjaagd van de scholen, de nationale universiteit en andere hoger-ondcrwijsinstellingen. Verscheidene particuliere ondernemingen hebben hun deuren gesloten na opdracht te hebben gekregen liet Toetsi-personeel te ontslaan. Anderzijds, aldus de radio, zijn er politiemaatregelen genomen om de Toetsi's te dwingen naar hun oorspronkelijke gebieden terug te keren. Meer dan twintig Europese leraren zijn uitgewezen omdat zij leerlingen hadden verborgen die van school waren gejaagd. kir, de vice-president van Soedan, die de operaties bij het ambassadegebouw heeft geleid, heeft zich bewonderens waardig gedragen. De Amerikaanse re gering is zeer onder de indruk van de manier waarop de Soedanese regering dit tragisch incident heeft afgehan deld'. aldus de Amerikaanse woord voerder. President Nixon heeft geëist, dat de daders zullen worden gestraft. De mi nister van voorlichting van Soedan, Omar Ousa, verklaarde dat de Pales tijnen 'er niet ongestraft vanaf zullen komen'. De Soedanese regering liet echter gistermorgen weten: 'Nu het laatste obstakel moet worden over wonnen - hoe aan de ene kant de commando's moeten worden behan deld en wat wij aan de andere kant internationaal verplicht zijn - zal Soe dan handelen als tot dusver: kalm. beheerst en met verantwoordelijk heidsgevoel'. Afschuw President Numeiry van Soedan heeft president Nixon en koning Boudewijn van België telegrammen gestuurd waarin hij de moorden 'met afschuw' veroordeelde. Ook Saoedi-Arabië en Jordanië hebben het gebeurde scherp veroordeeld. Egypte, Libië Syrië en andere militante Arabische landen hebben officieel nog niet gerageerd. Wel schreef het Egyptische dagblad Al Goemhoeria dat de Palestijnen niet verantwoordelijk zijn, maar Ame rika. dat Israël blijft steunen en zo een oplossing van de crisis in de weg zou staan. Volgens berichten uit Soedan waren zes van de overvallers met een Li bisch vliegtuig in Khartoem aangeko men. Daar zouden ze door een verte genwoordiger van Al Fatach opgevan gen zijn. Jasser Arafat, de leider van Al Fatach, heeft verklaard dat zijn organisatie niets met Zwarte Septem ber heeft uit te staan, maar de Soeda nese regering heeft de vertegenwoor diger van Al Fatach gearresteerd. Het Libanese blad Al Moharrer schreef zaterdag ook: 'Deze actie zal de wereld doen inzien dat onze woor den serieus genomen dienen te wor den, dat we ons niet een tweede maal laten bedriegen en dat met onze eisen niet gemarchandeerd kan worden. Wij hebben drie diplomaten geëxecuteerd en het lot van de anderen is afhanke lijk van de inwilliging van onze ei sen', zo schreef het blad voor de Palestijnen zich hadden overgegeven. Die eisen hielden ondermeer in dat Jordanië zeventig Palestijnen vrij moest laten. Koning Hoessein weiger de dit en heeft gisteren het doodvon nis bevestigd van de Palestijnse guer rilla-leider Mohammed Aboe Daoed en twintig anderen. Zij zijn vorige maand gearresteerd nadat ze clandes tien Jordanië waren binnengekomen. "puur" of als "tic" of"on the rocks" (dus met een paar blokjes ijs) voor jong en oud, voor man en vrouw fl. 9.55 PER HELE FLES bij inlevering van"Voordeelkaart" met de benodigde zegels. Deze zegels worden geleverd bij Pimpelburger Bitter, resp. alle an dere "De Kuyper"-merkdranken. Voordeelkaarten gratis, zonder enige verplichting, verkr iiobaar bij Uw slijter, de vakman. "puur" of als "tic" in een frisdrank of vruchtensap of met een paar blokjes ijs ("on the rocks LONDEN (Reuter) De golf van acties van Britse vakbonden, die hogere lonen eisen, beeft in Engeland ernstig ongerief veroor zaakt. Meer dan vier miljoen Britse huizen zaten gisteren zonder gas en in meer dan 250 ziekenhuizen moest de verzor ging worden beperkt. Vakbondsleiders LONDEN (AP) De Engelse kroonprins Charles heeft de au to het meest vernietigende speelgoed genoemd, dat dc mens ooit heeft bezeten. Hij heeft met deze opmerking grote opschudding veroorzaakt in kringen van Britse auto-licfheb- bers. De 24-jarige troonopvolger zei dat de auto enorme vernie lingen aanricht op het Britse platteland omdat voor de wegen aanleg vele hectaren beton en teer nodig zijn. Prins Charles, die zelf een dure Aston Martin met een topsnelheid van 250 km per uur berijdt, zei dit in een inleiding tot een studie over milieuhygiëne. Britse auto mobilistenorganisaties hebben woedend op de uitlatingen van prins Charles gereageerd. De Roval Automobile Club vond het 'ongelooflijk' en noemde het motortransport de levensa der der natie. De Automobile Association vond dat de prins behoorde beter te weten en er van op dc hoogte te zijn dat de auto een economische levensbe hoefte is. Een woordvoerder van de Society of Motor Manu facturers (autoproducenten) bit ste: 'Ik zou willen dat ik mij zijn speelgoedje kon veroorlo ven.' hebben gedreigd dat er in nog eens 44 Londense ziekenhuizen 24-uurssta- kingen zullen worden gehouden. Ook in Noord-Ierland worden 15 zieken huizen getroffen en in Wales zal bij na elk ziekenhuis de gevolgen onder vinden van het uitbreiden van de staking van het niet-medische perso neel. De artsen hebben gewaarschuwd te gen ernstige gevolgen voor de patiën ten, zelfs al houden de meeste zieken huizen nog de mogelijkheid van ver zorging van noodgevallen. Het niet-medische personeel, waaron der het keukenpersoneel, portiers en schoonmaaksters, wil een loonsverho ging van vier pond per week. Een aanbod van nog geen twee pond premier Heath wil de lonen in de hand houden hebben zij verwor pen. De arbeiders bij de gasbedrijven sta ken nu al 19 dagen voor hoger loon. In het midden-westen van Engeland is het gas voor 50.000 woningen afgesne den en waarschuwt de politie, geen gastoestellen aan te steken wegens ontploffingsgevaar. Mee dan een half miljoen gebruikers in Birmingham, Wolverhampton en Coventry kregen gisteren de waar schuwing gaskachels slechts in één kamer te laten branden en dan zo laag mogelijk. Minstens vier miljoen gasgebruikers en 3.800 industrieën in Engeland heb ben verlaagde gasdruk. Alleen gebrui kers van het aardgas uit de Noordzee worden niet getroffen. Er staken on geveer 10.000 arbeiders, terwijl 26.000 anderen acties voeren. De treinbestuurders, die woensdag een 24-uursstaking hielden, hebben gedreigd donderdag en zondag op nieuw te zullen staken wanneer zij geen loonsverhoging krijgen. Van een onzer redacteuren Besloot president Nixon eind vorig jaar wellicht tot nieuwe lievige bombardementen op Noord-Vietnam om er zeker van te zijn. dat alle krijgsgevangenen zouden worden vrijgelaten of om de positie van president Thieu te versterken? Inderdaad is met betrekking tot de krijgsgevangenen een verandering aangebracht in het akkoord waar over de partijen het in oktober vorig jaar al waren eens geworden. In dat akkoord stond niets over de burger krijgsgevangenen. Wel zei Kissinger later, dat er een afspraak was ge maakt, dat Saigon en het Bevrij dingsfront na het ingaan van het bestand deze kwestie onderling zou den regelen. Mevrouw Binh van het Front merkte bij die gelegenheid op. dat het bestand waardelos zou zijn en de oorlog hervat zou wor den, als haar regering en die in Saigon het niet binnen drie maan den eens waren geworden over de vrijlating van de politieke gevange nen. (Volgens Amnesty International zijn er in heel Ir.do-China 200.000 politieke gevangenen. Het merendeel daarvan zou in gevangenissen en kampen van Zuid-Vietnam zitten.) In het definitieve akkoord staat nu, in artikel 8c: 'De beide Zuidvietna- mese partijen zullen hun uiterste best doen dit.vraagstuk de vrijla ting van de burgers) binnen 90 dagen na het 'ingaan van het be stand tot een oplossing te brengen'. Dat de vijrlating van de Vietnamese burgers losgemaakt is van de vrijla ting van de krijgsgevangenen en buitenlandse burgers is een moeilijk te verteren punt geweest voor de Viet Cong, maar dat was in oktober al overeengekomen en is niet het resultaat van de bombardementen. Regime-Thieu Tijdens de langdurige vredesbespre kingen in Parijs hebben de Noord- vietnamezen en het Bevrijdingsfront er steeds op gehamerd, dat het regi me van Thieu moest verdwijnen. Daarvoor in de plaats moest een nieuwe regering komen, die moest staan voor vrede, onafhankelijkheid. neutraliteit en democratie, zo ver luidde in het negen-punten-plan, dat Hanoi in juni 1971 in Parijs indien de. De voorlopige revolutionaire re gering van de republiek Zuid-Viet nam (het Front) zou dan met die regering besprekingen beginnen om de binnenlandse problemen te rege len en nationale eenheid te berei ken. Nadat president Thieu inmid dels al zijn rivalen had uitgescjia- keld en als enige kandidaat tot pre sident was herkozen, diende Ameri ka op 11 oktober 1971 een acht- punten-plan in, waarin het voorstel de, binnen zes maanden na het slui ten van een akkoord vrije en demo cratische presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam te houden. Die verkie zingen moesten georganiseerd wor den door een onafhankelijk lichaam, dat alle politieke krachten in Zuid- Vietnam vertegenwoordigde. Een maand voor die verkiezingen moest de zittende president aftreden. In fe bruari 1972 herhaalde Hanoi nog eens dat Thieu moest aftreden. De onderhandelingen in Parijs namen in oktober vorig jaar een beslissen de wending, toen Noord-Vietnam be reid bleek de militaire en de politie ke oplossing van elkaar te scheiden. Toen liet Hanoi weten: 'Van het ingaan van het bestand tot het op treden van de regering die na vrije en democratische algemene verkie zingen is gevormd, zullen de huidige twee regeringen in Zuid-Vietnam blijven bestaan, met behoud van hun onderscheiden interne en exter ne functies. Deze beide regeringen zullen onmiddellijk met elkaar in overleg treden, om zodoende het Zuidvietnamese volk in staat te stel len zijn recht van zelfbeschikking uit te oefenen, nationale eendracht tot stand te brengen, de democrati sch vrijheden van het Zuidvietname se volk te verzekeren en een rege ring van nationale eendracht te vor- President Thieu. men, die zal moeten bevorderen, dat de Zuidvietnamese partijen de on dertekende akkoorden uitvoeren en die binnen drie maanden na het ingaan van het bestand algemene verkiezingen in Zuid-Vietnam zal or ganiseren'. Succes Neuman concludeert, dat Kissinger het als een succes zal hebben be schouwd, dat Hanoi niet langer aan drong op de formele instelling van een coalitie en dat hij dankbaar genoteerd zal hebben, dat de Noord- vietnamezen hun veto over de be manning en structuur van de be staande regering in Saigon lieten vallen. Over de eis dat Thieu eerst moest aftreden en dat pas dan een akkoord van kracht kon worden, werd niet meer gepraat. Het was dus in ieder geval niet nodig Noord-Vietnam op nieuw te bombarderen om die con cessie los te krijgen. Toch vertrouw de Thieu de zaak niet. In het ont werpakkoord van oktober stond in artikel 4: 'Er zal een administratieve structuur, genaamd Nationale Raad van Nationale Verzoening en Een dracht en bestaande uit drie gelijke segmenten, in het leven geroepen worden met het doel de nakoming te bevorderen van de ondertekende overeenkomsten en om algeme ne verkiezingen te organiseren: de beide Zuidvietnamese partijen zullen overleg plegen over de instelling van raden op lager niveau'. Thieu vond dat Kissinger zich in de boot had laten nemen. Het Vietna mees voor 'administratieve struc tuur' kon ook 'regeringsstructuur' betekenen. Hij vond dat de bevoegd heden van de Raad niet duidelijk omschreven waren. Was het geen verkapte coalitieregering? Kissinger probeerde Thieu gerust te stellen, maar terwijl hi: daar mee bezig was, verscheen in Newsweek een inter view met de Noordvietnamese pre mier Pham Van Dong waarin deze weer aandrong op de vorming van een coalitieregering en waarin hij de indruk wekte, dat die regering de verkiezingen moest organiseren. Dat er niet meer gesproken werd over presidentsverkiezingen, maar alleen over algemene verkiezingen, zinde Thieu ook allerminst. Niet aannemelijk Toch is Thieu er niet in geslaagd wezenlijke veranderingen agn te la ten brengen in het uiteindelijke ak koord en de Amerikaanse bombarde menten hebben daar niets aan kun nen verhelpen. De Noordvietname- zen hadden zich al op 8 oktober verzoend met de gedachte dat Thieu voorlopig aan zou blijven. Aan het akkoord werd artikel 9a toegevoegd waarin Maat dat het recht van zelf beschikking van het Zuidvietnamese volk heilig en onvervreemdbaar is. 'Het lijkt nauwelijks aannnemelijk, dat president Nixon op de vermel ding van dit proza zoveel prijs stel de. dat hij er Hanoi en Haiphong voor liet bombarderen,' aldus Neu man. En wat de positie van de Raad betreft, kreeg Thieu ook nauwelijks zijn zin. De term administratieve structuur werd uit het akkoord ge haald. maar artikel 12 bepaalt dat beide partijen, nadat de Raad zijn functies zal hebben aanvaard, over leg zullen plegen over de instelling van raden op lager niveau en dat de Raad tot taak heeft te bevorderen dat beide partijen in Zuid-Vietnam de overeenkomst naleven. De Raad moet verder algemene verkiezingen organiseren. Bittere pil Het was voor Thieu ook een bittere pil dat in het ontwerp-akkoord niet voorzien werd in de terugtrekking van de naar schatting 145.000 Noord vietnamese militairen uit Zuid-Viet nam. Artikel 4 bepaalde: het vraagstuk van de Vietnamese strijd krachten in Zuid-Vietnam zal door de Zuidvietnamese partijen worden geregeld in een geest van nationale verzoening en eendracht, gelijkheid en wederzijds respect, zonder bui tenlandse inmenging, in overeen stemming met de na-oorlogse situa tie. Tot de vragen die beide partijen zullen bespreken, behoren stappen om aan beide zijden de militaire sterkte te verminderen en om de troepen te demobiliseren, die uit die sterkte zijn afgevoerd'. In het akkoord van januari staat nagenoeg hetzelfde. Volgens Kissin ger /al de Noordvietnamese troepen sterkte in Zuid-Vietnam automatisch verminderen als Hanoi zich strikt aan het akkoord houdt. 'Het is na tuurlijk niet ondenkbaar, dat het akkoord niet in alle opzichten wordt nageleefd. Maar in dat geval zal toevoeging van een nieuwe bepa ling, die evenmin wordt nageleefd, de situatie niet veranderen.' Een schrale troost voor president Thieu. (Dit is het tweede artikel van een serie van drie.) Brandt naar Cairo CAIRO (Reuter) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft de uitnodiging van president Sadat om Egypte te bezoeken aanvaard. Dit schrijft het Egyptische dagblad Al Achram. In een bericht van de corres pondent van dit blad in Bonn wordt gezegd dat de uitnodiging aan Brandt is overgebracht door Hafez Ismail, de adviseur van Sadat voor veiligheidsza ken. Hij heeft vrijdag met Brandt gesproken. Vervolg van pagina 1 van Giscard d'Estaing) en een man die felle kritiek van links heeft ont vangen omdat hij de poltie heeft gereorganiseerd tot een op vallend en hard optredend veiligheidskorps. Marcellin toonde zich minder dan mi nister van financiën Giscard d'Estaing afkerig van al te nauwe banden met de gaullistische partij, de UDR en stond te boek als trouw volgeling van president Pompidou. Chaban-Delmas Jacques Chaban-Delmas burgemeester van Bordeaux en voor Messmer pre mier van Frankrijk is er gisteren niet in geslaagd meer dan 50 pet. van de stemmers achter zich te krijgen. Bij vorige verkiezingen kreeg Chaban-Del mas ruim 60 pet. van de kiezers mee. De ex-premier verspeelde veel van zijn populariteit als vooruitstrevend politicus door het belastingschanda.l waarin hij vorig jaar betrokken raak te. Het leidde tenslotte tot zijn val als premier. Gebleken was dat de toenma lige premier over een hoog inkomen nauwelijks belasting betaalde door ef ficiënt gebruik te maken van aftrekre gelingen. Evenmin werd in de eerste ronde de minister van buitenlandse zaken Maurice Schuman gekozen. Zij zullen aanstaande zondag opnieuw hun geluk moeten beproeven. De kopstukken van de Mouvement Réformateur (Reformisten) die zowel de gaullisten en de Unie van Links bestrijden, zijn er evenmin in ge slaagd in de eerste ronde een parle mentszetel te winnen. Jean Leeanuet en Jean-Jacques Servan-Schreiber kre gen in hun kiesdistrict elk minder dan de vereiste hoeveelheid stemmen. Blijkens de stembusresultaten is de kans groter geworden dat de Reforma teurs na de tweede rit op de wip komen te zitten. Dat zou gebeuren als noch de Gaullisten noch de Unie van Links de absolute meerderheid in het parlement verwerft. Leeanuet heeft al te kennen gegeven met de gaullisten te willen samenwerken. Van een verslaggever IJSSELSTEIN De heer C. K. Blom (30) en zijn 26-jarige vrouw zijn za terdagavond bij IJsselstem met hun auto uit de bocht gevlogen. Zij waren op slag dood. Hun achtjarige dochter tjes dat achterin de auto had gezeten, werd zwaar gewond. Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in Doetinchem kwam zaterdag de 18-jarige J. Riet horst met zijn bromfiets onder de trein. De jongen was op slag dood. SAIGON, LUCHTBASIS CLARK AP, Reuter, UPI) De bespre kingen tussen de regering in Sai gon en de Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam over vrijlating van Vietnamese gevangenen zijn volledig in een impasse geraakt. Dit heeft een woordvoerder van de Voorlopige regering gisteren bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder wil Saigon eerst 6050 gevangenen in vrijheid stel len als de tegenpartij er 1200 zou vrijlaten. Daarmee werd akkoord ge gaan. Maar de regering in Saigon, adlus de woordvoerder, staakte onver wacht de uitwisseling en verlaagde het aantal gevangenen dat zij vrij wilde laten. In plaats van vrijlating van een kwart van alle gevangenen heeft Saigon aangeboden slechts een dertiende deel te bevrijden, maar eist de regering Thieu wel vrijlating van een kwart van de gevangenen die in handen zijn van de Viet Cong, aldus de zegsman. Noord-Vietnam heeft Saigon ervan be schuldigd in de provincie Nam Bo in het geheim 'enkele duizenden politie ke gevangenen' te hebben vermoord. Vissers uit Chau Ha hebben de afge lopen dagen bij het eiland Hon Roi talrijke lijken zien drijven, aldus Ha noi. Uit hun kleding en sporen van gevangenschap was, volgens het Noordvietnamese persbureau, op te maken dat zij gevangenen van de regering Thieu waren geweest. BELFAST, DUBLIN (AP, AFP, Reuter, UPI) De Noordierse politie Britse militairen hebben uitgebreide voorzorgsmaatergelen getroffen met het oog op de volksstemming die donderdag in Ulster wordt gehouden. Gevreesd wordt dat het referendum over de vraag of Ulster Brits moet blijven of deel moet worden van de Ierse Republiek opnieuw tot bloedige incidenten zal leiden. In het afgelopen weekeinde zijn in Noord-Ierland weer vier mannen ge dood. Gisteren ontplofte een bom in de St. Lawrence Hall in Belfast, een van de stemlokalen voor het referen dum. Er werd alleen schade aange richt. De 'bloemenzaal' waar donder dagnacht de stemmen worden geteld, is nu extra beschermd met zandzak ken en prikkeldraad. De geweldplegingen begonnen vrijdag avond met het doodschieten van de 38-jarige buschauffeur Patrick Cros san, een rooms-katholiek. De bus chauffeurs gingen daarop promt in staking tot na zijn begrafenis, die morgen plaats vindt. Vermoedelijk uit wraak voor deze moord zijn zaterdag twee protestanten neergeschoten. Een werd gedood, de tweede zwaargewond. Een paar uur later werd het lijk van David Deacon gevonden op een land weg bij Londonderry. Deacon was lid van de Noordierse UDR, een reservis tenkorps dat onder meer bij de grens wordt ingezet. Deacon was sinds vrij dag vermist. MOSKOU (TASS. AP, Reuter, UPI) Kort voor de landing in Moskou is gisteren een toestel neergestort van de Bulgaarse maatschappij Balkan Air. De bemanning en de passagiers (25 personen) zijn omgekomen. Dit heeft het Russische ministerie voor burgerluchtvaart bekendgemaakt. Het toestel maakte een lijnvlucht van Sofia naar Moskou. De inzittenden waren acht Bulgaren, zes Russen, een Vietnamees, een Japanner en een Cubaan, zo is uit Sofia vernomen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kendgemaakt. Er wordt een onderzoek ingesteld. Een vertegenwoordiger van een westerse luchtvaartmaatschappij heeft meegedeeld dat het Bulgaarse toestel, een Iljoesjin-18, tijdens het landen mei de hand werd bestuurd omdat het systeem om vliegtuigen op instrumenten te landen op het vlieg veld defeci was. Het weer was echter goed en het zicht uitstekend geweest. West-Irian herdoopt DJAKRTA (AP) President Soe- harto van Indonesië heeft de naam West-Irian (het voormalig Nieuw Gui nea) veranderd in Irian Jaja. Dit betekent 'glorieuze vooruitgang.' Soe- harto heeft de naamsverandering za terdag bekendgemaakt bij de ceremo niële inwijding van de kopermijn Free- port Indonesia, een dochteronderne ming van de Freeport Mining Comp. te New York. t bedoel Je met: steeds een stukje naar voren schuiven?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7